adımlar boyutu

Merdiven basamak boyutu, rahat ve güvenli olmalıdır

Adımlar herhangi merdivenin ana bileşenden biridir. Bunlar merdiven monolitik uçuş, ayrı bir eleman ya da bir parçasını teşkil edebilir farklı malzemelerden imal edilmiştir. merdiven basamakları minimum ve maksimum boyutu ile tanımlanan ilgili düzenlemeler, hangi bütün yapının güvenliğini bağlıdır. Tipik merdiven ve tasarımcıların derecesi uzun hesaplanır ve hesaplamalar standart dışı boyutlar ve ölçülerde merdiven boşlukları odalar için ayrı ayrı her defasında yapılması gerekir var.

Türler ve aşamaların özellikleri

 • düz, aynı boyuta sahip olan ve merdiven üzerinde yer almaktadır;
 • Modüler merdiven, bir kama şekli dışarı sağlar. Bunlar döner ya da sarmal merdivenler üzerine monte edilmiştir.

basamaklar, bir yatay kısım (taban yüzü) ve dikey kısmının (yükseltici) oluşur. Düzenlemeler açık yükselticileri ve alttan kesik ya da çıkıntı olarak adlandırılan üst üste çıkıntı ile kaplamalı merdiven üretimine izin verir. Merdiven eğim miktarından hesaplanan adım boyutu ve burada Mart dişler.

konumu düzeyinde yerine bağlı olarak şunlardır:

 • Alt kaplama. Onlar yükselticinin yükseklikte tepesine dikilmiş, zemin seviyesinde veya platforma merdiven uçuş dibinde bulunan;
 • fasya üst, mart ayında son adımlardır. Bunlar kat seviyesinin en üst katta yer ya da daha düşük olan, daha yükselticinin boyutuna karşı gelen bir mesafe;
 • fasya adımlar arasında yer almaktadır tabandaki. Mart olarak 1 ile 16 arasında olabilir.

Boyutlar seviyeleri açıkça boyutu belirtmek ilgili yönetmelik şartlarına ve tavsiyeler, göre hesaplanmaktadır. Her şeyden önce, SNIP 2.08.01-89 * "Konut binalar" daire içindeki bir merdiveni genişliği ile belirlenir ve bu nedenle adımlar 1 en yüksek eğim ile en az 0.90 metre olmalıdır: 1.25. 3 ila 18 Bu yapmak için izin bir Mart asansörlerin bir dizi hesaplanması için temel parametrelerdir.

Belli bir sahne boyutları dikkate adımların miktarını ortalama kişi aldığına merdivenlerden yukarı tırmanmaya için, kullanışlı ve rahat. Bu 0,60-0,64 m'dir. Basamak genişliği (a) ve yükseltici yüksekliği (b) Aşağıdaki ilişkiye bağlı olarak seçilir:

a + 2b = 60-64 (cm) veya

Bu formül Fransız mimar Blondel 18. yüzyılda icat edilmiştir, fakat şimdiye kadar onun alaka kaybetmemiştir.

150 mm: en iyi aşama 300 genişliğinin yüksekliğine oranı olduğu not edilmelidir. Farklı malzemelerden yapılan merdiven, normatif boyutları, birbirinden biraz farklıdır. Onların boyutları merdiven ana amacına bağlıdır. Ancak genel parametreler neden olabilir.

1

lastik boyutu tüm ayakta yüzeyinde durmaya izin vermelidir. Onun derinliği en az 235-250 MMI fazla 355 mmdlya direkt adımlar olmalıdır. 250 mm, ve geniş bir uç - - 400 mm dar kısmının içinde Sarma kontur hatları olarak en az 100 mm olması gerekmektedir. (Tavan veya tavan üzerine bir bodrum katı,) yardımcı merdivenler için taban yüzü do200 mm azaltılması sağlanmaktadır. sokak düzeyinde 400 mm derinliğe yapılabilir.

Çoğu zaman, bir merdiven yapı üst üste aşamasının bir çıkıntı içerir. 50 mm'yi aşan ve ahşap yapılar için olmamalıdır - 30 mm. Cihaz optimum diş derinliğine arıza durumunda sal yaptı ve benzer bir tekniktir onları hafifçe artırmasına olanak tanır. Eğer milimetre yoksunluğu kesip önce, o "ördek adımı" olarak adlandırılan adımların tasarımı üzerinde düşünmeye değer. Her ayak için, büyük, konforlu boyutunu düzenleyebilirsiniz.

basamak yüksekliği 120-200 mm aralığında olacaktır. Daha düşük veya yüksek çok sakıncalı kalkanlar ve çıkmak veya zor olacak onlara inerler.

Sonuç olarak şunları not edin. Bir Mart adımlar dönüş hatları eşit yükseklik ve derinlik olmalıdır. Pürüzsüz yükselme veya alçalma hareketini kolaylaştırmak ve yaralanma olasılığını önleyecektir.

yapay yüzey malzemelerinin uygulanması sıklıkla granitin geldiğinde özellikle haklı. Onun bitirme merdivenler uygulanması aşamaları giderek daha popüler hale gelir.

ikinci kata Merdiven evler, ancak iki seviyeli kentsel dairelerde sadece bulunurlar. Yetkili bunların montaj büyük ölçüde boyutlandırma adımları ve merdiven eğimi uçuş doğruluğuna bağlıdır. Önemli olan gerekli hesaplamaları yapmak için yer ve merdiven belirlemektir.

merdiven tasarlarken, izin verilen boyutlar seferleri, platformlar, basamaklar ve duvar örme tanımlar belirlenen kurallara tarafından yönlendirilmelidir. Okuma yazması hesaplama ve standartlar ve SNP öngörülen şartlara uyulmaması, trajik sonuçlara yol açabilir.

Evin boyutlarda merdivenin hesaplama adımları

merdiven basamağı boyutunun hesaplanması dikkate inşaat türünü alarak gerçekleştirilir. o basittir, bazı formülleri kullanarak. açarken, büyüklükteki dış ve iç kenarlarında aksine bir özellik olan sancılar hesaplanmasında, ilgili puanı önemlidir. Hızlı makyaj hesaplamalar sağlayan birçok çevrimiçi hesap vardır. Eğer merdivenlerde adım nasıl hesaplanacağı biliyorsanız, bu kendinizi zor değil mi ile Ama, herkesin gücü başa çıkmak için.

çeşitli yolları vardır orada adımların büyüklüğünü hesaplamak için. tüm boyutları bilinen ve plan hazır Yalnızca sonra, sen seçilen türdeki merdiven yapımı ile doğrudan ilerleyebilir.

Bu sayfada onlarsız zabezhnymi adımlarla merdiveni hesaplamak için öğreneceksiniz.

merdiven adımların bir uçuş hesaplama yöntemi

aşırı kuvvet uygulamadan, merdivenlere hareketi için bir kişinin ileri doğru hareket eder ki burada her bir aşama için "mesafe" arasında belirli bir oran ve o düşer ya da yükselen için "mesafe" dikkat etmek gereklidir. Bu oran eğilim olarak adlandırılır. yaklaşık 600 mm, ortalama bacaklar 300 mm kaldırma zaman Böylece, taban yüzü ve yükseltici yüksekliği genişliği ortalama bir insan aşamasının genişliğine karşılık gelir ve gerekmektedir. yapımda, insan ortalama zift genişliği yükseltici (K) ve taban yüzü genişliği (b) iki katı yüksekliklerinin toplamı olan uygun bir kural vardır:

2 saat + b = 600-650 mm'dir.

yükselticinin yüksekliği 185 mm ise, örneğin, taban yüzü genişliği 270 mm'ye eşit olması gerekir. Bu nedenle, adımların Formül hesabı 2 x 185 + 270 = 640 mm göre yöntem.

Yükseltici 170 mm sırtı genişliği yüksekliği 290 mm olacaktır. Böyle bir oran ideal olduğu kabul edilir. Ama pratikte, merdivenin hesaplama adımları, diğer parametreleri takip önerilir.

280 ila 300 mm (ancak az 250 mm olması gerekir) - Örneğin, yükselticinin yapı yüksekliği tipik olarak en az 170 mm olup, bu 120 ila 200 mm ve daha fazla, ve taban yüzü genişliği aralık içinde değişebilir.

tırtılın genişlik çok büyükse, o zaman kaldırma adımı merdiven kapalı olacak ve tasarım darsa, o zaman zorluklar iniş sırasında ortaya çıkabilir.

Genellikle taban yüzü genişliği işleminde daha uygundur girintili merdiven yükselticiler olarak (yükselticinin kalınlığına bağlı olarak) yaklaşık 20-30 mm artar. lastik sırtının genişliğini arttırmak için başka bir yol olduğunda Ancak, zorunlu bir tedbir de olduğu düşünülmektedir. lastik sırtının genişliği daha büyük olur ve merdiven yapı için ayrılan alanın değişmeden kalır.

yükselticiler sayısına göre, taban yüzünün optimum genişliği çarpılmasıyla düz merdiven adımları hesaplanırken, başlangıç ​​yürüyüşü hesaplamak mümkündür t., E. yatay çıkıntı uzunluğu. bu katta ya da merdiven taban yüzü miktarı ile üst taban yüzünün tesadüf beri Yükseltici 1 sayısından çıkartılması gereken, önce bir kişi tarafından azaltılır.

taban merdiven uzunluğunu hesaplamak için kendi genişliği üzerinde bu şekilde taban yüzlerinin sayısı çarpılmalıdır. Ayrıca, toplam çalışma uzunluğu ve üst kısmın yere açıklığın uzunluğu hemen hemen aynı olmalıdır.

hesaplama sonra, merdiven yüksekliğinin belirlenmesi, adım sayısı ve baz merdiven uzunluğu (toplam çalışma) hesaplanmasını gerçekleştirmek mümkündür. yükseklik merdiveni zemin yüksekliğine bağlıdır. Nasıl adım sayısını hesaplayabilir? yükselticisi yüksekliği tarafından çıkan değeri bölerek, adımlarda tam sayısını öğrenebilirsiniz.

Başlangıçta yükselticisi yüksekliğini seçerken bölüm aksi seviye farklı bir yüksekliğe sahip olacak, bir tam sayı olması gerektiğini hatırlamak önemlidir ve bu kabul edilemez. Fraksiyonel sonuç düz bir yapıda ya da yardımcısı kadar yuvarlatılmış olmalıdır tersi - bir daha küçük, merdiven dik olacağı varsayılır. kademe sayısına yürüyüşü toplam yüksekliğinin bölmek ve sonucu yuvarlama, yükseltici yüksekliğini hesaplayabilir.

Ardından yükseltici yüksekliği ve taban genişliği bilerek merdivenlerden hesaplamak için öğreneceksiniz.

Yükseltici yüksekliği ve taban yüzü genişliği merdiven aşamalarının boyutu nasıl

adımların parametreleri yükseltici yüksekliğine göre iki kural, (h) ve taban yüzü (5) genişliği de kullanılabilir seçmek için:

 • İlk kuralı "kolaylık formül» olduğu: B-H - 120 mm;
 • Güvenlik formül »" olarak adlandırılan merdivenin hesaplama aşamasına ikinci kural b + h = 460 mm.

Yukarıda tarif edildiği gibi, doğru seviyesini hesaplamak için, inşaat tasarım teknolojisinin gerektirdiği optimale yakın olan taban yüzü ve yükseltici yüksekliği ile genişliği arasındaki oranın seçmek en iyisidir. Örneğin, 295 mm 'lik bir taban yüzü genişliği ve 150 mm veya yükseltici bir yüksekliğe sahip rahat bir merdiven olarak düşünülebilir

taban yüzü 230 mm genişlik ve güvenlik formülü ile tutarlıdır her iki durumda 445 mm elde edilir, çünkü 215 mm yükselticinin bir yükseklikte, ile. merdiven hesaplama çok merdiven, zemin alanı ve diğer koşulların konumu ve forma bağlı olacaktır rağmen.

operasyon sırasında büyük bir darbe dinamik yükler getirmekte bir yapıdır çünkü elemanları tesisleri taşıyan katılığından belli şartlar vardır.

Kendi ağırlığının merdivenin yanı sıra, evler yaklaşık 300 kg / m2 olan hareketli yükler vardır. Böylece saptırma açıklığın 1/400 geçmemelidir.

(Az 260 mm) olarak çok dar ve çok geniş (320 mm) taban kullanmak sakıncalı olduğunu unutmayın. aşamasında ön kenarının destek kaldırırken dar taban yüzü, bacakların alanı azaldıkça ölçüde askıda kalır topuk ve ön ayak çalıştırırken sarkar. Bu nedenle, ayak kayabilir - yaralanma riski vardır. Aşırı geniş taban yüzü (ayak bütün üzerinde duruyor) adımında genişliğinin arttırılması gerektirir. Bu nedenle, siz merdiveni taşırken daha fazla çaba koymak gerekir.

Aşağıdaki grafik adımların boyutunu hesaplamak için açıklamaktadır.

düz merdiven adımlar Hesaplama: bir grafik yolu

merdiven uçuş Rraschet aşamaları da grafiksel bir yol oluşturabilir. insan parametrelere doğal kullanır, çünkü ergonomik. Bu nedenle, yatay bir yüzey üzerinde hatve uzunluğu ortalama 620 mm idi ve 310 mm kolay kaldırma ayaklar ideal bir yükseklik için. X ekseni üzerinde ise (yatay) bu nedenle, bağımsız olarak eğim tüm için belirlenen aşamaları boyutları olabilir, 310 mm'ye eşit parçalar aynı sayıda ölçmek için bazı 620 mm'ye eşit parça sayısının ve (dikey olarak) y-eksenini geciktirmek merdivenler.

amaç için, eksen üzerinde eksen ve aşama uzunluğuna eşit bölümlerinin eksen üzerinde ölçülmesi için uygun bir ölçek (x ekseni yönünde) ve kaldırma yüksekliği (koordinat çekmek için (küçük hücre içinde, uygun bir düz kağıt değilse) grafik kağıdı kullanmak gereklidir y). Sonra veri noktalarını bağlamak gerekir. Ardından, (köşe) bir merdiven eğimi çizgi çizmek gerekiyor. Bundan sonra, çizimde bulunan çizgilerin kesişim noktası boyunca eksenlerine paralel, kesikli çizgi yapılmalıdır. Bir çizgi türetilmiş çizgiler çizmek için ihtiyaca göre - "merdiveni" Bunun bir sonucu olarak, bir ölçek için bir pay bırakarak elde edilen sahne ölçebilir.

adım (genişlik ve yükseklik) ve merdivenin eğim arasında parametreleri kesin bir ilişki görülebilir olmasıdır.

adımların parametrelerini hesaplanırken planında adımların büyüklüğü ne dikkat etmelidir (yükseklik, genişlik ve şeklini kaldırma). Aslında, onlar düzeltme için uygun. Örneğin, bu aşama silindiri kuran, taban yüzünün genişliğine arttırmak mümkündür (çıkıntı taban yüzü için önerilen en fazla 50 mm idi). Kesik yükseltici (ama en fazla 50 mm) ya da tamamen terk gerçekleştirmek de mümkündür. Böylece, her zaman daha geniş lastik sırtı ve merdiven yapabilir - tırmanırken kullanmak daha uygun olur. boyutların tahmini düzeyleri değişmeden kalır Fakat güvenlik düşürücü, gelişmiş değildir.

Toplam çalışma boyutu yükselticiler sayısı, taban yüzünün boyutuna ve merdiven üst tutturma yöntemi ile hesaplanır. Basit merdiven imalatı için odnomarshevoy arzu birkaç seçenek almaya. 13/206, 14/192, 15/179, 16/168: Örneğin. yükseklikleri - burada ilk sayı yükselticiler sayısı ve ikincisidir.

Merdivenin kullanımında kolaylık ve emniyet onun darbe açısının, merdiven uçuş kaldırma yani. E. göreceli büyüklüğüne bağlıdır.

mart kaldırma açısı 50 ° 20 arasında değişebilir rağmen, merdiven ideal olacaktır, 23 ila 38 ° 'den merdiven uçuş kaldırma göreli büyüklüğü. Haddeleme merdivenler bir 38 ° 'ye kadar eğim ve serin ile kabul edilebilir - 38-45 °' lik bir gradyanı ile. eğimi az 23 ° ise, merdiven yerine rampa koymak önerilir. eğim 45 ° yi aştığı takdirde diklik bu addl veya katlanır olabilir, çünkü merdiven türünü değiştirmek arzu edilir. İdeal eğim açısı 25-35 ° kabul sarmal yapılar için.

merdiven dikliğini belirleyen en önemli faktörler yaş o (rahatsız edici olacak 38 ° 'den fazla, yaşlı eğim çünkü) hareket edecek ve gösterge cihazının yapımı için ayrılmış alan bir boyuttadır.

zemin yüksekliği, adımların yüksekliği ve merdivenin dikliği bağlı onların sayısı arasında kesin bir ilişki yoktur.

merdivenlerden dikliğini seçerken bina standartlarına göre tavan (yükseklik lümen) her bir kademenin üst düzlemi ile 1900-2000mm daha az olmamalıdır unutulmamalıdır. Özellikle uzun boylu insanlar için, merdiven kolay, boşluk daha büyük. Aynı iniş için de geçerlidir. Yeterli lümen boyutunun cihaz ek olarak büyük nesnelerin hareketi ile ilgili sorunlar hakkında unutmak mümkün olacaktır, tavana başını vurma riskini ortadan kaldırır.

Makalenin sonuç bölümünde dönen merdiveni nasıl hesaplanacağı odaklanır.

sarım hesaplamak için: Bir dönüm merdiven hesaplama yöntemi

Bundan önce bu adımlar düz merdivenler ilgiliydi. yerine sarım bırakmaya tavsiye direkt yürüyüşleri arasındaki ara iniş, yer kazanmak için. Bunlar, dış ve iç kenarlarının farklı bir genişliğe sahip bulunmaktadır. Bu merdivenler nedeniyle sancıya doğrudan adımlardan bir kademeli geçiş için onlara hareket yönünde değişiklik sorunsuz gerçekleşmesi bakımından farklıdır. Dönen merdivenlerde adımların boyutunu hesaplamak için gereklidir Nasıl?

Dar bitiş safhasında, taban yüzünün en küçük genişliği 100 mm'den az ve altta yatan aşamada yukarıda çıkıntı en fazla 50 mm olabilir olmamalıdır akılda tutulmalıdır zabezhnymi adımlarla döner merdiven hesaplanırken. Sarma o özel beceri gerektirir oluşturmak için, benzersiz bir kama şekli var. Hesaplamalar çeşitli şekillerde yapılabilir.

En yaygın taksim yöntemdir. Ortalama zabezhnymi adımlarla onun tasarım poluoborotnoy odnomarshevoy merdivenin örneği ele alalım.

sayım sancılar ilk böylece yarım daire ortasına, eşit parçaya orta hat yürüyüşü kırmak gerekir önce bir adım hesaba katması gerekir.

dar noktasında lastik sırtının Bunun genişliği, daha önce ayarlanmış olan, ancak 100 mm'den daha fazla olması gerekir. uzunlamasına kenarlar boyunca yapılmalıdır merkezi bir aşamaya dört nokta vardır, o zaman simetri ekseni ile kesişme geçin. noktasının hesaplanması döner aşamadan elde edilen eylem - kademeli orantılı bölümün ilk noktası - A harfiyle tayin edilebilir

oranlı bölme devreleri zabezhnymi bitişik olan doğrudan aşamaları bağlanmalıdır ikinci noktasını bulmak için. Böylece simetri ekseni ile kesişme noktasını tespit edilmiştir. zabezhnymi adımlarla hesaplama merdiven harfi da B ile tayin edilebilir zaman onun, satır AB lik bir oran içinde parçalar halinde bölünmüş olmalıdır 1: 2: 3: 4: 5 .. 6, diğer bir deyişle sayı ekseninin her iki tarafında sarım sayısına eşit olmalıdır simetrisi. Sonuç olarak, Noktalar birleştirildiğinde gerekir "Mart ortalama ayırma çizgisi noktaları ile simetri ekseni bölünmesi.

Tüm dikkatle ilavesi yöntemiyle her düzeyde boyutlu zincir kontrol etmelidir çizim boyutlara "kaldırma". Sonuç olarak, miktar yerinde merdiven gerçek boyutundan daha büyük veya az olmayacaktır Bir yandan adımlarla "kaldırıldı" edilecek.

Standart ve aşamaların optimum boyutları: GOST, özellikleri ve önerileri

Merdiven iç ve dış neredeyse her evde bulunmaktadır. Önceden hazırlanması ile atılmıştır tür yapıları toplayın. çizimleri geliştirilmesinde, SNIP ve GOST öngördüğü tüm düzenlemelere uymak önemlidir. Özellikle bu aşamada gibi bir yapı elemanı merdivenleri ile ilgilidir. Özellikle sağlam ve güvenilir olmalıdır. merdiven basamaklarının boyut ve rahat olmalarını hareket edecek şekilde olmalıdır açılış merdivenlerden seçin. Buna ek olarak, kendi yapısı bile ve mümkün olduğunca güvenli olmalıdır.

avlular içinde ve evlerin iç mekanlarında çeşitleri aşağıdaki kaldırma yapılar kurulabilir:

 • Yürüyoruz. Bu merdiven en yaygın türüdür. bunlar Sahne normalde Kosour veya dize üzerine monte. basit veya döner olabilir YÜZEN. bunun nedeni, bu yapılar çevirme kolu ile kavisli uzayın olmaması imkansız ped düzenlemesi ise.
 • Vidalı. Bu seçenek daha modern seyir görünüyor ve çok daha az yer kaplar. Yüklü spiral merdiven ev veya bahçesinde herhangi bir kısmında olmak ve sadece duvara olabilir. genellikle yuvarlaktır Form. Adım gibi merdivenler trapez ve merkezi bir kutbuna eklenmiş. Bazen evler ve avlular da dikdörtgen spiral merdivenler yüklenir. Bu durumda, kendi tasarımlarda iki yastıkları bulunmaktadır. Ne yazık ki, bu versiyon hantal ve bu nedenle nadiren kullanılan farklıdır.
 • Dikey. merdiven Bu tip genellikle mahzende ısıtmasız tavan veya inerken kaldırılması için, bir yangının olarak kullanılır. Bu merdivenler sadece iki payanda arasında paketlenmiş bar bulunmaktadır. merdivenler ve sabit: Bunlardan iki ana tipi vardır. Genellikle bu katlanır merdivenleri yapmak.

Yürüyen merdivenler döner çeyrek (90 derece) ve poluoborotnymi (180 derece) vardır. Vida tasarım, aslında, onların türüdür. Bu tür merdivenler rotasyonu 180 ° C'de gerçekleştirilir. Daha sonra, adım büyüklüğü olabilir bütün bu durumlarda ne olduğuna bakın. Standart ağırlıklı apartman merdivenler için kesin rakamlar tanımlar. Özellikle, çoğu durumda en uygun seçmek için (ancak SNIP gereklerine ötesinde), en, boy, derinliği ve yüksekliği.

Herhangi bir tür merdiven monte ederken böyle genel kurallara uymalıdır:

 • tek martta aşamaları sayısı 17 birimleri geçmemelidir. en az sayıda şey olabilir. Ama genelde merdiven en az 3 adım var. Bunların tek sayıda en güvenli yürüyüşleri vardır.
 • Merdiven kademelerinin yüksekliği aynı olmalıdır. Geri kalanlardan biraz daha yüksek sadece birincisi olabilir.
 • Yapılması çok büyük bir adımın serbest bırakılmasına izin verilmez. Aksi takdirde, merdivenlerden inen bir kişi kolayca yanılabilir. Standartlar 30 mm'den fazla olmayan bir serbest bırakma uzunluğunu şart koşuyor.
 • Üst basamağın giriş kapısına olan mesafesi en az 1 m olmalıdır Her halükarda, giriş kapısının genişliğinde bir yastık yapmasına izin verilmez.

Basamak tasarımının özellikleri

Merdivenin bu ana unsuru iki ana bölümden oluşmaktadır:

 • yatay destek ayak izleri;
 • dikey yükselmeler.

Projenin tasarımında ikincisinin ilk ve eni genişliği mümkün olduğunca yakın hesaplanmalıdır. Bu iki göstergeden, yürüyüşün konfor ve emniyetinin büyük ölçüde bağlı olduğu anlaşılıyor. Bazen merdiven yükselmez. Bu yapılar daha ucuz, ancak daha az dikkatlice görünüyorlar.

SNiP standartlarına göre eve veya odaya giden merdivenlerin oldukça geniş olması gerekiyor. GOST tarafından boyutları belirlenen standart adımlar en az 90 cm uzunluğa sahip ancak en iyi seçenek 1-1.5 metre göstergesi. Böyle bir yürüyüşte, inen ve yükselen insanlar rahatlıkla dağılabilir.

yaşam alanı çıkan merdiven optimum genişliği, bu düzenlemelere göre, bu şekil (temeli için - 26 cm) en az 25 cm olmalıdır, herhangi bir durumda, 30 cm olarak kabul edilir .. Yani, sırt genişliği yetişkin bir ayağının üzerine serbestçe yerleştirilebileceği şekilde yapılacaktır.

Bu kuralın bir istisnası yalnızca vida ve dikey merdivenlerdir. Dar trapez yan basamaklar., en az 10 cm olan bir genişliğe sahip olmalıdır dikey merdivenler ve merdivenler, ve özellikle de, hafif ve mobil olarak olmalıdır. Bu nedenle, basamaklarının genişliği düzenlemeler tarafından düzenlenmemektedir. Çoğu zaman bu rakam 5-10 cm.Metal yangın konstrüksiyonlarında, basamak 15-20 mm çaplı kalın bir çubuktan yapılabilir.

Bu göstergeyi hesaplarken, yürüyüşün eğim açısı hesaba katılmalıdır. Örneğin, çok katlı binalarda merdiven betonunun basamaklarının boyutlarına ilişkin GOST, aşağıdaki ilişkileri sağlar:

 • eğim 1: 2 - 125-145 mm olan yapılar için;
 • 1: 1.5 - 143 veya 168 mm'lik bir eğimde.

Merdivenlerin son hali genellikle bodruma inmek veya tavan arasına tırmanmak için kullanılır. Erişilen beton yapılarda sırt genişliği daima 30 cm, bodrum ve tavan merdivenlerinde - 26 cm.

Özel evlerde basamaklar genellikle 150-200 mm yükseklikte yapılır. SNiP yönetmelikleri tarafından izin verilen bu aralıktır. Yüksekliğin optimum varyasyonu esas olarak evde yaşayan insanların ve basamaklarının genişliğine bağlıdır.

Adım boyutları: en iyi hesaplamaları yapmak nasıl?

Harici veya dahili bir merdiven çıkarken genellikle aşağıdaki formüller kullanılır:

"A9raquo; Bu durumda - yükselticinin yüksekliği, "B9raquo; - iz genişliği. Yürüyüşün güvenliği ve güvenilirliği için ideal öğelerin boyutlarının oranı 2A + B = 600 mm formülüyle hesaplanır.

Evin merdivenlerinin boyutları, başka şeylerin yanı sıra, onu yapmak için kullanılan malzemeye bağlıdır. Bu nedenle, örneğin, tahtanın standart genişliği 75-275 mm ve 25 mm'lik bir tonlama ile. Basamaklar için, hem 250 mm hem de 275 mm malzeme uygundur. Bu durumda daha geniş panolar pratik değildir. Yükselticiler genellikle 150, 175 veya 200 mm'de malzeme alırlar. Bu durumda en uygun ikinci ve son seçenektir.

Tuğla merdivenlerde basamaklar genellikle 250 mm genişliğe sahiptir. Çoğu durumda bu durumda yükseklikleri 177-178 mm'dir. Merdiven basamaklarının bu boyutları, malzemenin kendi boyutlarına göre belirlenir (uzunluk 250 mm, yükseklik 88 mm). Bu çeşidin desenlerini döşerken genellikle iki blok yüksek yapılır. Yani 88, sadece 2 ile çarpın ve dikişlere 1-2 cm ekleyin.

Metal ve beton merdiven basamakları için uzunluk, genişlik vb. Için gerekli parametreler yalnızca malzeme maliyeti ve kullanım kolaylığı ile belirlenir.

Standart ve optimal boyut adımlarının ne olması gerektiğini öğrendik. Bununla birlikte, merdivenin bir taslağını hazırlarken bir başka önemli gösterge de dikkate alınmalıdır. Ahşap yapı malzemeleri seçerken, kalınlığına dikkat etmeye değer. Tabii ki merdivenler için çok ince levhalar alınmamalıdır. Aksi takdirde, güvensiz ve kısa ömürlü olur.

Ahşap taban yüzünün kalınlığı genişliğine 1:20 oranında belirlenir. Bu, yeterli bir güvenlik marjı sağlar. Yani, 250 mm genişliğinde bir tahta en az 12.5 mm kalınlığa sahip olmalıdır. Yükseltici için malzeme daha incedir. Bu durumda bir santimetre kalınlığa sahip bir düzeltme panosu genellikle oldukça yeterlidir. Bazen basamaklar arasındaki dikey boşluk kapanır ve sadece bir kontrplaktır.

Son aşamadaki beton merdivenler genellikle fayanslarla kaplıdır. Bu nedenle, basamaklarının yüksekliğini ve genişliğini hesaplarken, bu malzemenin kalınlığını da dikkate almak gerekir. Bir fayansta bu gösterge genellikle 4-9 mm'dir. Doğal taştan yapılmış fayanslar 1-2 cm daha büyük bir kalınlığa sahip olabilirler.

Yukarıdaki standartların tümüne uymak şartıyla, evde veya avluda en uygun ve dayanıklı merdivenleri toplayabilirsiniz. Tabii ki, adımların boyutunu doğru olarak hesaplamak yalnızca savaşın yarısı kadardır. merdiven montaj rayı (en az 90 cm) yükseklik seçmek doğru ne zaman, sabitleme elemanları yöntemleri (ahşap - cıvatalar için) vs .. Eğim açısı, Bununla birlikte, bu şasi aşamaların güvenilirliğini ve bu yapıların güvenli ve konfor belirler. Bu malzeme üzerinde tasarruf ve bu durumda uzunluk, genişlik, yükseklik ve kalınlık müsaade parametrelerin dışına çıktığı anlamına gelir değmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

29 − 22 =