Ahşap mobilya restorasyonu

Ahşap mobilyaların restorasyonu: tanım ve yöntemler

Ahşap mobilyaların restorasyonu hem küresel hem de küçük onarımları kapsar. Tablolar, sandalyeler, dolap mobilyaları ile çalışmanın en kolay yolu, çünkü her zamankinden marangoz yöntemi kullanılır. Buna rağmen restorasyon, ruhlarını nihai çalışmaya sokan uzmanlar tarafından ele alınmalıdır.

En zor kategori antika mobilyalar, çünkü restorasyon estetik bir tat ve özel malzemeler kullanma deneyimi olmadan yapamaz. Sadece antikaların, kalitenin ve güzel şeylerin değerini bilen insanlar tarafından çok sevilmemesi. Antika mobilyaların onarımı oldukça uzun sürüyor, çünkü ürün üzerinde elle zahmetli bir çalışma, yani gerçek bir sanat eseridir. dikkatle konunun tüm ince ayrıntıları okuyan ve onu yapar olanların eylemleri çerçevesinde ahşap mobilya restorasyonu Master, onarım iyi yöntemi seçer.

Restorasyonun en yaygın türüdür ve yıpranmış kaplamanın yüzeyden çıkarılması ve özel bir cila uygulanmasına dayanmaktadır. Yapıştırılmış elemanlar ve tabanın haricinde, iç parçalar parçalanır. Boya, mevcut kir ve cila bisikletle temizlenir. Kullanımının imkansız olduğu yerlerde (oyulmuş veya düzensiz parçalar) kaplama yıkanır. Yapının kırık kısımlarını onararak çizik ve cipsleri ortadan kaldırdıktan sonra. Mobilya çok hasar görürse, ilave takviye gerekir, ancak bundan sonra montaj başlayabilir. Son işlem, lake uygulamasıdır.

Ahşap mobilya uygulamalarının böyle bir şekilde restorasyonu, yüksek maliyetli malzeme ve özel beceri gerektiren eylemler olmadan gerçekleştirilir. Desen ve çizimler için genellikle üç katlı ev peçetelerinde kullanılır.

Yüzey zımpara ile dikkatli bir şekilde temizlenir, akrilik tip boya 1-2 kat uygulanır.

Peçeteler gerekli desenler kesilir ve uygulama için kullanılacak üst tabaka ayrılır. Mobilya yüzeyinde bir desen uygulanır ve tutkalla düzgün bir şekilde kaplanır. Bu özel bir tutkal veya konvansiyonel bir PVA olabilir. Seyreltilen bileşim bir fırça ile uygulanır, daha sonra mevcut kabarcıkları ve kırıkları kaldırmak için uçak ütülenir. Nihai kuruma işleminden sonra koruyucu tabaka olarak kullanılan dekupaj için bir vernik kullanılır.

Ahşap mobilyaların boyayla restorasyonu

Eski iç eşyalar da akrilik kompozisyonlar ve vernikle süslenmiştir, bu nedenle güncellenmiş ilginç bir görünüm kazanmaktadırlar. Boyanın uygulanması iki şekilde gerçekleştirilebilir: şablonlar ve süslemeler veya manuel olarak kullanma.

1

Ahşap mobilyaların restorasyonu başlamadan önce zemini korumak için altına bir film yerleştirilir. Üst üste bindirilmiş elemanlar, tutamaçlar ve diğer parçalar varsa bunlar çıkarılmalıdır. bunun kabinenin söz konusu olduğunda, o zaman o yere temas etmez alt kısmına çubukları yerleştirilir, bundan sonra kutuları ve rafları, çıkarılabilir kolları ve aynalar, kaldırıldı.

Yüzey, zımpara malzemesi orta ve ince tahıl kullanılarak dikkatlice temizlenir. Toz çıkarılır ve terebentin uygulanır. Ardından nesne, yağ bazlı bir bileşime sahip özel bir astar ile kaplanır. İstenen boya ile uyumlu seçilmelidir: astarın iki ton daha hafif olması gerekir. Yokluğunda, su bazlı bir boyama bileşeni kullanabilirsiniz. Uygulama, yanlardan ve kademeli olarak dağıtılarak yukarıdan gerçekleştirilir. Malzeme kurutulduktan sonra zımpara kağıdıyla işlenir. Elde edilen yüzey yumuşak bir bez üzerine terebentin ile silinir.

Astar üzerinde herhangi bir kusur bulunmayan düzgün bir düzlem oluşturmak için, daha önce 1: 1 oranında bir çözücü ile seyreltilmiş olan shellac dağıtılır. Kağıt ve terebentin ile daha fazla işlem tekrarlanır.

Boya uygulamadan önce, daha kapsamlı bir dağıtım için sıvı bir kıvamda seyreltilebilir. Kurumadan sonra, yüzey soyulur ve istenen bileşimle kaplanır.

Ahşap mobilya tamiri ve restorasyonu

Ev yapımı veya bitirilmiş macun, ayrılmış ahşap elyaflarının, çatlaklar ve küçük hasarların işlenmesi için kullanılır. Bileşim, kusurların tamamen doldurulacağı, yüzeyin üzerinde küçük bir çıkıntı olacak şekilde dağıtılır ve kurutulduğunda dengelenir. Daha sonra yenilenmiş alan zeminlidir. Kendiniz yaparsanız, çok hafif çıkabilir, bu sorun bir toz pigmenti eklenerek çözülür. Açık renk lake kaplamaya sahip ahşap ürünler için bir gölge seçerken özel dikkat gösterilmelidir. Ahşap mobilyaların restorasyonu profili olan birçok organizasyon da var. Moskova, bu tür firmalarda lider konumda.

Ahşap mobilyaların restorasyonu nedir?

Ahşap mobilya restorasyonu kaliteli ürünler için uygundur. Böyle şeyler ustalar ruhlarına yatırım yaptı. Eski şeyi kurtarmak ve hayatını kurtarmak bugünün ustası için bir onur meselesidir. Mobilyaları suntalardan ve hatta Çinli üreticilerin yanına geri getirmek, çaba ve zaman harcamıştır.

Eskiden beri var olan İtalya'da Yeni Yıl geleneği, sakinleri, tatil öncesinde mobilyalar da dahil olmak üzere eski şeyleri atmaya zorlar. Bu gelenek, Ortaçağda insanlar çöp olmadan eve yıl başlamışlardı. Ancak bugün becerikli ustalar kendi elleriyle ahşap mobilyaların restorasyonunu yapıyorlar. Bu prosedürden sonra, güncellenmiş ürünler çok daha uzun yıllar ustalar olarak görev yapıyor.

İyi bir usta için, kusur tamir işinin onarımı ve restorasyonu zevk haline dönüşür. Çoğu zaman, oymalarla süslü değerli ağaç türlerinden yapılmış nesnelerin restorasyonu. Kabarık izleri ve sığ derinlik çizikleri gösteriyorsa, bu eksiklikleri özel kalemlerle ve işaretleyicilerle düzeltebilirsiniz. Hasar gören yerlerin üzerine boyayacaklar. Bunlar, ortadan kaldırılması ve özel alet ve materyallerin satın alınması için büyük maliyet gerektirmeyen en basit kusurlardır.

Rötuş işaretleyicisi ahşap yüzeyindeki kusurları gidermenize izin verir. Hızlı kuruyan emaye içermektedir. Renkler çok farklıdır. Ek cila gerekmez. Doku kalem, ayrıntılı bir ahşap dokusu çizebilir. Çizikleri ince bir çubukla boyayacaktır. Kalem, vernik spreyi ile kaplanması önerilir.

Antika mobilyaların gerçek restorasyonu aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 • Çizik ve çiziklerin boyanması;
 • mumlu balmumu;
 • Macunlama;
 • dolgu boya.

Eski ahşap sandalyenin restorasyonunun sonucu

Boyalı hasarlı alanlar sanatsal çalışmalar için herhangi bir boya ile boyanabilir. Renk dikkatle seçilmeli, boya yüzeye uygulanmalı, çivi bakımı için bir kat boya cila veya boya vernikle örtülmelidir.

Derin çatlaklar özel mobilya balmumu ile mühürlenir. Önceden ısıtılmış halde, düzensizliklere sürülür ve parlatılır.

Gevşek darbeler attı ve tesviye edildi. Doğru gölgede bulunan macun birkaç kat uygulanır. Her tabaka kurutulmalı, zımpara beziyle işlemden geçirilmeli, toz ve cila silinmelidir.

Parlak bir yüzeydeki hasar birkaç kat vernikle dökülür. Her tabaka iyi kurutulmalıdır.

Ahşap mobilyaların onarımı aşağıdaki araçlarla gerçekleştirilir:

 • boya fırçası;
 • bez;
 • pamuklu yün, çelik;
 • daha temiz kaplamalar;
 • balmumu sökücü;
 • leke;
 • ahşap üzerine vernik Beyaz ruh;
 • farklı boyutlarda zımpara kağıdı;
 • eldivenler.

Ana sınıf, antik bir masanın onarımı örneğinden alınabilir. Dış denetim, marangoz parçasının restorasyonu üzerinde herhangi bir çalışma ortaya koymadı.

Antika masa

 1. Ahşap mobilyaların kendi elleriyle restorasyonu, koruyucu eldiven giyerek, kutuları masadan çekerek ve onlardan parlatmak için eski kolları kaldırarak başlıyor.
 2. Sonra, temizleyiciyi bir fırça ile cömertçe uygulamanız ve eski cilayı yumuşatmak için birkaç dakika beklemeniz gerekir. Daha sonra eski katmanı çelik yün ve spatula ile çıkarın.
 3. Tüm yüzeyler dikkatle zımparalanmalı ve kirden arındırılmalıdır. Elyaf boyunca arzu edilen tonlamalı bir leke sürülür. Fazla lekeler bir bezle çıkarılır. Daha doymuş bir renk elde etmek için birkaç kat halinde uygulanabilir.
 4. Bir saat sonra bir kat berrak vernik uygulanabilir. Kurutulduktan sonra aşağıdaki katlar uygulanır. Kurumadan sonra iyi bir cila dokunmak hoş, yüzeyi pürüzsüz, yapışkan değil. Cila katmanlarını oda sıcaklığında 16 ° C veya daha yüksek bir sıcaklıkta uygulamanız önerilir. Her tabaka en az 8 saat kurur.

Eski cila katmanını çıkarın

Mobilya restorasyonu decoupage ve suni yaşlanma yöntemleri ile yapılabilir. İhtiyacınız olan şey:

 • ahşap dekupaj için tutkal;
 • Akrilik boyalar;
 • makas;
 • desenli kağıt peçeteler;
 • Çatlak lak.

Restore edilmiş mobilyaların boyalı parçaları pürüzsüz olmalıdır, çünkü yapışkan bantla sınırlandırılmalıdır. Daha sonra sınırlı parça akrilik boya ile yeşil renkte boyanmalıdır. Boyanın kurumasına izin verin. Boya üzerine bir cila verniği uygulayın. Cila kurumasını bekleyin. Vernik tabakasına akrilik açık bej boya kat uygulayın. Boyanacak yüzeyler boya boşalmaması için yatay olarak yerleştirilmelidir. Her şey doğru yapılırsa, bej katman çatlamaya başlar. Sonuç olarak, mobilya küçük çatlaklara sahip eski bir ağaca benziyor. Yaşlanma çatlaklarının yaşlanma süreci bir saç kurutma makinesi ile hızlandırılabilir. Ardından peçeteden bir desen kesilir ve renk katmanı ayrılır. Resim kırık bir tabana konur ve üzerine yapıştırılır. Böylece herhangi bir alanı yapıştırabilirsiniz. Mobilya tamamen dönüştürülmüştür. Tüm yüzeyi yalnızca renksiz bir vernikle örtülecek.

Mobilyanın tam restorasyonu yaklaşık olarak şu şekilde yapılır:

 1. Tüm bağlantılar ve döngüler değişir. Eski çiviler vidalarla değiştirilir.
 2. Eski boya nesne kaldırılır. Bunu yapmak için, bir deterjan ve spatula kullanın.
 3. İki - Su ve kuru gün yüzeyini yıkayın.
 4. bağlantı elemanları üzerinde delikler, derin kusurlar ince tabakalar halinde macun gerekir. Her bir katman, kurutun. Son kat komple kurutma zımpara kağıdı sonra toprağa ve nemli bir bezle silinir.
 5. Bu herhangi bir renk yüzeyinde boyanabilir. pembe krem, fildişi, şeftali, kahve rengi, siyah: Çoğu zaman aşağıdaki tonları kullanıldı. Boyalar alkit seçilmelidir. geniş yüzeylere, bir fırça ya da köpük lastik bir parça ile uygulanır - bir silindir. Boya 3 kat uygulanır.
 6. ipeksi, parlak, mat: vernik ya kullandı. Sen araba boyaları kullanabilirsiniz. Onlar kimseyi üzdüm değil.
 7. Boyama genellikle çiçek bitki kategorisinde yapılır. Ama olası araziler talebi üzerine.

Boyama mobilya

Mobilya yeni çalışmaya hazırdır.

Eski mobilya, genellikle bilinmeyen yüzey lekeleri üzerinde, özellikle cilalı. Bu durumda Mobilya restorasyonu yerinde ovuşturdu normal benzin, yapılır. işin Aşamaları:

 1. benzin ile ıslatılmış bir bez ile, kaynağı bilinmeyen leke ovuşturdu.
 2. leke kurutulduktan sonra geçmezse, kendi tamamen ortadan kalkana kadar, silme prosedürü birkaç kez tekrar gereklidir.
 3. temizlenen yüzey parlamaya bir bez ile silinmelidir.
 4. keten tohumu yağı ile denatüre edilmiş alkol karışımı ile silin eğer parlatılması geri kazanılabilir.

Sıcak nesnelerden lekeleri votka ya da alkol ile kaldırılır:

 1. Hasarlı alan alkol ile silinmelidir. Leke devam ederse, işlemini birkaç kez tekrarlayın.
 2. Bu araç yardımcı değilse, alkol ve verniklerin karışımı ile lekeyi silin.
 3. Sol zapolirovat yer denatüre alkol ve keten tohumu yağından oluşan bir karışımın yakmak.

Yani çeşitli kaynaklardan lekeleri üzerine varlığında eski mobilya restorasyonu yoktur.

Genellikle bizim elimizde bir geçmiş yaşamdan ahşap mobilya konusu olur. o önemli eksiklikler olduğu gibi, bunu bir acıma atmak, ancak kullanılamaz. Bu durumda, ahşap restorasyon olmadan yapamaz. Bu kendi elleriyle evde deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için, malzeme ve araçların en azından bazı olması gerekir. Küçük bir nesneye ya da revizyon sonrasında uzun yıllar memnun edecektir. Eski mobilya restorasyonu çok zaman uzak alacak, ama sonuç buna değer.

Eski boyayı kaldırıp, sen Döşeme değiştirmek için, ek delik macun ve cips değiştirmek, dekupaj yöntemi kullanabilirsiniz yenisini uygulayabilirsiniz. Her durumda, kendi çalışma yöntemlerini ihtiyacı var.

Güncel mobilya her zaman çok zarif ve yaratıcı görünüyor.

Mobilya ve mobilyalar

ellerinde restorasyonu son derece yüksek kaliteli ahşap mobilya olacaktır - anlamak ve kabul etmek gerekmektedir.

İkinci bir hayat nefes sadece yıllardır sadakatle hizmet ne anlamı vardır. Ne büyük harfle ustaları tarafından yapıldı.

Çin Sunta pek bu kavramın kapsamına girer gelen mobilya katılıyorum. Onun kaderi - geri dönüştürmektedir.

Hangi sahibine ahşap mobilya restorasyonu verir?

Kalbin bir parça yaratma yatırım yapıldı Eski mobilya, ölmek olmamalıdır. Bunlar - Herhangi özel bir ev zarif dekorasyonu, her ferah daire. Zihin "oblagorozhennaya9raquo ile; klasikçiliğin gelen Provence - ahşap mobilya ilginç tasarım çözümleri oluşturulmasını ilham, iç kilit odak olabilir.

Restorasyon "kosmeticheskih9raquo; kusurlar

mobilya üzerine sunmak travmy9raquo" küçük anlamsız ise; - sıyrık ve çizikleri - onlar sadece boyayabilirsiniz. Ne? Herhangi sanat boya: Tek şey - dikkatlice renk seçmek gerekir. «Podlechennoe9raquo Hide; Özel bir bileşik veya konvansiyonel şeffaf oje yerleştirebilirsiniz.

Derin çizikler ve çatlaklar mobilya balmumu yardımıyla başarıyla mücadele ile. Satışta net bir ya da renkli, yumuşak veya katı örnekleri bulabilirsiniz. Isı ve masaj tesisi. şeffaf mum durumunda, üst kısım emaye boya veya renkli lake gerektirir.

Şeffaf mum senin "imuschestvo9raquo kazanmak yapabiliyor; defalarca - bu ekonomik açıdan daha karlı.

Mobilya veya darbeler derin çukurlar yüzeyinde cips varsa ahşap macunu için markete gitmek zorunda kalacaktı. Araçlar, her biri iyi bir kuru veren ince tabakalar halinde yavaşça uygulanmalıdır. kusur tamamen uzaklaştırılır, site silin ve boya ile kapak, zımpara işlenmelidir.

ağaçtan mobilya Tam restorasyon - çalışkanlık ve hayal gücünü sergilemiştir

senin durumun koşulu bir vernik, boya ve dolgu yapamaz o kadar ciddi ise, kendi elleriyle ahşap mobilya sadece sermaye restorasyon evde atmosferi değişecek.

adım Restorasyon teknoloji adım

 1. Onların güvenilirlik ve görünüş çok arzulanan bırakılırsa, vb eski menteşeler, bağlantı elemanları, çıkarın.
 2. eski boyayı çıkarma. Bu yüzey için, boya sıyırıcı kaplanmış fleyts kullanılarak ve bir saat bir spatula ile içinden geçer. Paslı metal elemanların özel bir solüsyon ile muamele edilir. yüzeyin Decaying ölü kısımlar bir tel fırça ile temizlenmesi gerekir. Daha sonra hızlı bir şekilde akar su altında yıkandı elemanları tasarımı.

Dikkat! Sadece durulayın - Su ahşap derinliklerine nüfuz etmemelidir.

 1. Kurutma. Açık havada gerçekleştirilen, ancak kavurucu güneşin (birkaç gün) altında her durumda olduğunu.
 2. Macun. Hemen rezervasyon yaptırmak gerekir - bu her zaman gerekli değildir. Mobilya restorasyonu meşe yapılmıştır ve neizuvechennoy üzerinde yaşlı bir etki tutmak için bir arzu edildiğinde Örneğin, sonunda yüzey.
 3. Boyama. Boyama için hazırlanmıştır mükemmel akrilik tabi - bu çürüme odun koruyacaktır. Uzun zaman kurumaya karşın, ancak kalite - alkid daha iyi emaye Of. Sen sprey formülasyonları başvurabilir. "Çalışma aracı" olarak, bir sünger, bir fırça ve silindiri kullanılır. Coats iyi kuru sağlamak, her biri iki ya da üç, yok. renk, krem, kahve, şeftali ve diğer pastel tonlar gelince, özellikle elle sadece haklısın.
 4. Vernikli. Eğer parlamaya ne kadar istediğimi bağlı olarak, parlak, mat veya ipeksi ceket seçin.
 5. Boyama. Bu öğe - sadece isteğiyle. Onların yaratıcı hırsları göstermek ister misin? Yani neden olmasın! çizgili ve kareler - Provence tarzında Ev, ülke-of-ev, çiçek ve bitki temaları seçin. Genel olarak, aklınıza ve onun eşsiz stili olabilir - Önemli olan aşırıya değildir.

Bu özel tasarım elemanları yapıştırıcı için gerekli ise, bir iki-bileşenli epoksi yapıştırıcı kullanılır. Her iki yüzey yağlanmış (belirli bir duraklama dayanır) ve sıkı bir şekilde sıkıştırılır. Gün boyunca şeyler dokunmayın.

Ne zaman profesyonel yardım gerekebilir?

Bazı durumlarda, eski ahşap mobilya restorasyonu yedek sırtları, duvarlar, kapılar, ayak gerektirebilir. Ne yapmalı? Elbette deneyimli ustaları başvurun yüzden özdeş parçaları üretti. Ev gerçekten vb gerekli makinaları, kesiciler, davayı krank her zaman çok titiz değildir

ceviz, kül, ladin yaptı meşe mobilya restorasyonu yanı sıra mobilya - kesinlikle değerli olay, kesinlikle hiçbir şey imkansız olması halinde bu tür yardım atmak.

İlgili Makaleler

© Bina portalı StrPort 2011-2016. onarım, inşaat ve yapı malzemeleri ile ilgili makaleler.

sitesinden kopyala bilgiler yalnızca yayıncının izni veya kaynağına doğrudan atıfta bulunarak mümkündür. yasal gerekçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

33 − 29 =