Çatı kaplama için PVC membran

PVC membranlar

Yapı malzemeleri modern pazarda çok sayıda polimer membran bulunmaktadır. Yeni jenerasyonun malzemeleri ile ilgilidirler ve hanedanları yerli kesiciler tarafından çoktan takdir edilmektedir. Peki PVC membran nedir?

Plastikleştirilmiş polivinil klorür (PVC), termal ve su yalıtım efektini oluşturmak için çatı yapımında kullanılan bir malzemedir.

PVC, 50-55 m²'lik rulolar halinde üretilmektedir (ancak başka ebatlar da vardır). Çeşitli renklere sahip olabilir (ve diğerleri arasında şeffaf olabilir).

PVC membranlar yüksek yangın direnci, elastikiyet, mukavemet ve donma direncine sahiptir. Bu malzeme, hem çeşitli tiplerde yeni binaların inşası için hem de yeniden inşaada kullanılmaktadır.

PVC membranı takmanın en etkili ve güvenilir yolu, özel bir kaynak makinesinden (manuel veya otomatik olabilir) gelen sıcak hava teknolojisinin kullanılmasıdır. Kaynak işlemi, 600 ° C'lik yüksek bir sıcaklığın etkisi altında gerçekleşir. Dikişler çok güçlüdür, bu nedenle bunların bir şekilde patlayacağından endişelenmenize gerek yoktur.

Bu zarların karakteristik özelliğinin geniş genişliğidir ve bu da herhangi bir alanın çatısı için en uygun boyutların seçilmesini mümkün kılar. Bu, dikiş sayısını en aza indirir.

haysiyet

Zaten bu çatı kaplama malzemesinin bazı avantajlarından söz ettik, ancak hepsi artı değil.

 • ekonomi. İnşaatın çok pahalı bir iş olması doğal ancak PVC membranları kullanmak çatı kaplama maliyetini düşürür. Zarın bir rulosu, olağan bitümlü malzemenin yaklaşık 8 rulosunun yerini alır. Ayrıca PVC geleneksel çok katlı çatı kaplama sistemine göre daha açıktır. Yama onarımı gerekliyse membran yamaları kullanılabilmesi önemlidir. Yalnızca birkaç dakika sürer ve bu işi yılın zamanından bağımsız olarak yapabilirsiniz.
 • Yangın direnci. Zarın yanmaz özellikleri daha önce belirtilmiştir. Bunun nedeni, malzemenin bileşiminde, alevin yüzeye yayılmasına izin vermeyen unsurlara sahip olması gerçeğidir.
 • Ekolojik uyumluluk. Çevre dostu olma ilkesi membranlar için önemli bir artı, çünkü materyal toksik değildir ve geri dönüşümde kullanımı kolaydır.
 • estetik. Bir başka avantaj da zarın estetiği. PVC her türlü tavan için uygundur, montaj sırasında dikişler pürüzsüz ve düzgün olur.
 • Uzun servis ömrü. Ve elbette, artılar malzemenin hizmet ömrü - 30 yıldan fazla. Harika bir gösterge.
 • Dezavantajlara göre, bu tür materyallerin yalnızca yüksek nitelikli işçiler tarafından kullanılabileceği düşünülmektedir.
 • Ayrıca, PVC'ye yağ, katran, yağ, bitüm ve çözücüler içeren materyallerin birleştirilememesi de dikkat çekici bir eksiklik.
 • Ve son eksi: açık renk membranları kolayca kirlidir. Ve bu çatının estetiğini bozuyor.

Malzemenin teknik özellikleri

PVC çatılar termal ve hidrolik yüklere iyi tepki verir. Bu davadaki güçleri değişmez ve sızdırmazlık aynı seviyede kalır.

Özellikleri, montaj şekli, yangın güvenliği gereklilikleri ve ağırlığı ile PVC membranlar çatı konstrüksiyonu için en uygun çözümdür.

Tablodaki özellikler üretici firmaya göre değişiklik gösterebilir, bu seçeneği sunarız (Tablo 1).

1

Г1 (yayılmıyor)

Г1 (yayılmıyor)

Başlangıçta malzeme çatıları bile donatmak için geliştirildi, ancak bugün membran kompleks çatı kaplama yüzeyleri inşaatı için de kullanılabilir. PVC'nin yüksek esnekliği nedeniyle bu mümkün oldu.

Zar, onarım için idealdir, çünkü eski kaplamanın sökülmesine gerek yoktur, bu da hazırlığı büyük ölçüde basitleştirir.

PVC membranın geniş bir uygulama yelpazesine sahip olduğunu da belirtmek gerekir. Malzeme, çatıları, temelleri, terasları, köprüleri, tünelleri, yeşil çatıları, ayrıca duşlar ve havuzlardaki zeminleri su yalıtımı için kullanılır.

Çatıyı PVC membranlardan tutturmak sadece kuru havalarda yapılmalıdır, tabanın da kuru olması gerekir.

Düz bir çatı üzerinde bir PVC membran kullanıldığında, ağ-yapısı mekanik olarak taban üzerine sabitlenmelidir. Ardından, kaynaklara neden olan sıcak hava akışı ile özel amaçlar için tasarlanmış ekipman yardımıyla derzler ısıtılır. Materyalin çizgileri çakışıyor. Sonuç olarak, malzeme çatıya gerekli su yalıtım özelliklerini sağlayarak tabana sağlam bir şekilde sabitlenir. Çok sıkı oturmadığı için çatıya daha sonra yoğunlaşma olmadan havalandırma sağlanır. Kaplamanın pistlere ve parmaklıklara, ayrıca köşe birleşim yerlerine döşeneceği ve ulaşılması zor olan yerleri işlerken özel bir ısı tabancası kullanılır.

Taban tabakası endüstriyel ve endüstriyel binalarda sıkça bulunan oluklu mukavva tabaka olduğunda, PVC-zarlar oluklu mukavva üzerine serilmeden önce bile mastik veya bitüm-kauçuk emülsiyon katmanı uygulanır. Bu tür eylemlerden dolayı, çatıda ilave su yalıtımı sağlanır.

Kurulum süreci koşullu olarak aşamalardan birkaç bileşene ayrılabilir:

 • Hazırlık çalışması. Gereksiz yapıların temizlenmesi (antenler, tabelalar, vs.), çatıyı temizleme ve temizleme;
 • Kısmi sökme (gerekirse). Eski çatıların çıkarılması, nemin çıkarılması ve çatı yüzeyinin tesviye edilmesi, tek tek bölümlerin yama işleri;
 • Drenaj tabakasının düzeni, jeotekstiller;
 • Ekstrüzyon polistiren köpük veya bazalt yalıtımlı çatı izolasyonu 180 g / m2'den daha yüksek bir yoğunlukta;
 • PVC zırhın kendisinin monte edilmesi.
 • Özel "roksov" yardımıyla malzemenin çatının tabanına mekanik olarak sabitlenmesi;

PVC membranı ve montaj seçeneklerini düzeltmenin olası yolları

 • Tutkal çözeltileri ile zarın sabitlenmesi;
 • Balast yöntemi, zarın ezilmiş taş, çakıl ve diğer uygun malzemelerden oluşan bir tabaka ile doldurulması ile gerçekleştirilir.

PVC membranların en popüler üreticileri

 • Alkor Draka, Alcorplan kaplama;
 • Protan AG - Protan;
 • Sarnafil International AG - Sarnafil;
 • Sica Trocal - Zykaplan.
 • Technonikol - Longjukruf;
 • Alev geçirmez - Alev geçirmez;
 • Stroyplastpolimer - Krovlelon.

Sonuç olarak, PVC zarının kurulumuyla ilgili bir video sunuyoruz

PVC membranın çatısı: özellikleri ve avantajları, çatı teknolojisi

Bugün için çatı kaplama pvc membranı, daha geleneksel çatı malzemeleri pazarındaki payını kademeli olarak geri kazandıran bir malzemedir. Çalışmalara göre, membran teknolojisi ile donatılmış çatıların yüzdesi gittikçe büyüyor - bu da hem inşaatçılar hem de inşaat firmalarının müşterileri, membran çatı kaplamanın avantajlarını takdir ediyor.

Çatı kaplama membranları: özellikleri ve faydaları

Ve yine - neden bir çatı pvc membran ve benzer malzemelerden yapılmış bu kadar popüler? Bunun için birkaç açıklama var:

 • İlk olarak, membran teknolojisi ile yapılan çatılar, yüksek dayanıklılıkları ile ayrılırlar. Üreticilerin çoğunluğu tarafından belirtilen tahmini hizmet ömrü (inşaat teknolojisine ve mekanik hasarın olmaması bakımından 60 yıla kadar), biraz abartılı kabul edilebilir. Çatı kaplama membranları yapılarına bağlı olarak çatıya mükemmel stabilite sağlar ve böylece dayanıklılığı garanti eder.
 • İkinci olarak, geniş bir ebat aralığında bir çok üretici tarafından üretilen PVC çatı membran (ve buna da benzer bir membran ve EPDM TPO özellikleri). ağ-yapının zar kaplamanın uzunluğu 60 metre kadar, genişliği 0,9 ila membranlı malzemelerin çok geniş bir aralık esas olarak çatı yapıldığı malzemenin seçimi uyan 15 m arasında olabilir -. doğru "boyuta" eşleştirilmiş PVC membran gerektirmez kırparak. Sonuç olarak, çıkışta pratik olarak tek parça kaplamalı, minimum dikiş ve mükemmel su yalıtım özelliklerine sahip bir çatı elde ediyoruz.
 • Üçüncüsü, polimer çatı zarının yüksek performansı vardır. Çatı membranları pratikte yanmaz (yüksek yangın direnci), özelliklerini çok çeşitli sıcaklıklarda (donma direnci) korurlar, çatı malzemesi için çok önemli olan ultraviyole etkisi altında çökmezler. Bunun önemli bir avantajı, zarların su geçirmezlik özelliklerinin sağlanmasında önemli bir rol oynayan yırtılma ve delinmeye karşı da yüksek dayanıklılıktır.

Zar teknolojisi ile donatılmış çatı

Buna ek olarak, çatı membranları ile çalışma kolaylığını vurgulayabilirsiniz. 0,8 ila 2 mm'lik bir zar kalınlığına sahip küçük bir kütle (yaklaşık 1.3 kg / m2 membran kaplama), malzemenin nesnenin kaldırılmasına ve nesnenin manipüle edilmesine büyük ölçüde kolaylık getirir.

Ayrıca, tartışılmaz bir avantaj, çatı, zar malzemelerinden düzenleme nispeten basit bir teknolojidir.

Membran projesinde bir membran tavan varsa, membran çok farklı şekilde kullanılabilir.

Geleneksel PVC membranlara ek olarak bugün de EPDM ve TPO membranlar kullanılmaktadır. Sonra, üç özelliği de özellikleriyle, avantajlarıyla ve dezavantajlarıyla değerlendiriyoruz.

PVC membran, plastikleştirilmiş polivinil klorür polimerinden imal edilmiştir.

daha esnek olması için polyester elyaf örgü, ve membran ile takviye gücü PVC çatı membran vermek için - PVC üretiminde bir bileşim olup, yüksek bir uçuculuğa sahip% 40 plastikleştirici ilave edildi.

Plastikleştiricilerin PVC membranı elde ettikleri esneklik nedeniyle, çatı daha kararlı hale gelir ve sıcaklık ve diğer deformasyonlara karşı dirençlidir.

PVC membranları tek bir çatıya bağlamak için, sıcak hava püskürtmeli PVC sacları kaynaklayan özel ekipman kullanılabilir.

Polivinil klorür membranların diğer membran çatı malzemeleri üzerindeki avantajları nelerdir? Her şeyden önce, bu elastikiyet endeksi, morötesi radyasyona direnç ve aynı zamanda membranlar için iyi bir yangın direncidir.

Ek bir avantaj yeterince geniştir (tabii ki, membran için malzemeler!) Renkler - Farklı renklerde üretilen PVC çatı membran 9.

Bu zarların dezavantajı - solventler, yağlar, asfalt esaslı malzemelere düşük direnci. Ayrıca çevre dostu olan PVC membran "yolunda gitmiyor" dikkat etmelidir: yavaş yavaş çevreye salınan uçucu maddelerin yüksek oranda içerir.

PVC membran malzemelerinin inşaat pazarında en popüler arasında Krovlelon, Alkorplan, Sarnafil, Ogneizol ve diğerlerini ayırt edilebilir.

EPDM membranlar sentetik bir kauçuk tabakadır baz olan membran kaplama malzemeleri, bütün bir gruptur. Takviye örgü polyester kumaş önemli ölçüde yüksek bir gerilme mukavemeti bolus verme, membranın mekanik özelliklerini geliştirir.

EPDM tabanlı membranların avantajları - düşük maliyetli, yüksek esneklik, uzun ömürlü. PVC aksine zarlar tamamen zararsızdır ve bitümlü malzemelere duyarsız.

yoğun bir zara birleşme indirgeyici (bir kaynak ile karşılaştırıldığında) gücü - Ana bu membranların dezavantajı - yapıştırılması için ihtiyaç ve sonuç olarak.

Firestone, GenFlex, Trelleborg, yanı sıra yerli markaların Epikrom, Elon ve diğerleri olarak membran böyle yabancı üreticilerin iç piyasadaki talebin çoğu.

Kompozit membranların ayrı grup çok katmanlı bir yapıya sahip olan EPDM.

sentetik kauçuk bıçak yapılmış bu tür kompozit membran üst tabaka ve alt - bir polimerik malzemenin zift. Kompozit EPDM membran fiberglas örgü takviyeli.

Yapışkan tabaka olarak yapıştırılmış EPDM membran erimiş bitüm kullanılabilir - belirgin birleşik polimer membran çatı, sahip olduğu avantajlar. Foenix tarafından üretilen en popüler EPDM membranlar.

Çatı TPO-membranlar düzenleme temeli termoplastik olefinlerdir. TPO göre zarların çok cam elyafı ağ gözü, polyester veya cam elyafı takviyeli ama bulunan ve bir takviye membran olabilir.

Avantajları zarlar, düşük sıcaklıklarda elastikiyeti sağlamak, (membran uçucu bileşenler içermez) dayanıklılık esas olarak ekolojik olan TPO. büyük ölçüde uç uca bağların gücünü artırır sıcak hava kaynağı ile TPO membran bağlayın.

Bununla birlikte, tek başına elastikliği göre Membranin alt zarlar EPDM ve PVC bazlı.

Çoğu zaman perakende ağında membran Genflex, Sarnafil vd karşılayabilir.

çatı membran malzeme teknoloji

Çatı, sabit balast araçları

Çatıyı yerleşme zaman - PVC membran su yalıtım malzemesi olarak görür, bu nedenle ek bir su genellikle gerekli değildir.

Genel bir kural yeterince hızlı üretilen membran malzemeleri kullanarak elleriyle dam montaj olarak - ve bu kullanımlarının lehine diğer bir argümandır.

Çatı zarı altında zemin kuru dışında hiçbir özel eğitim gerektirir. Kaplama PVC membran kullanılıyorsa - Çatı su yalıtımı eski tabakasını kaldırmak için bile gerek yoktur.

temelleri üzerinde zar çatı malzemeleri monte etmek üç temel yolu vardır:

 • Balast yöntem fazla 10 0 eğimli çatılar için geçerlidir. Çatının tüm yüzeyi üzerinde serbest membran çatı balast şekilde istiflenmiş membran montaj ve sadece çevre boyunca ve membran dikey yüzeylere (havalandırma yapısı, baca, korkuluklara, vs.) bitişik konumlarda tespit zaman. Çatı zar üzerinde kumaş balast basıldığında tutun. En az safra ağırlığı çatı, 50 kg / m2'dir. Balast fayans kaplama çakıl, çakıl, beton bloklar, kullanılabilir.

Dikkat! Safra dikkate çatı taşıma kapasitesini almaya ve her durumda membran çatı rejenerasyonundaki aşırı izin vermemek gerektiği anlamına gelir.

 • PVC çatı membran büyük eğim ile çatıda yerleşme ise membranın mekanik bağlantı geçerlidir. En yaygın olarak kullanılan kaynak, sıcak hava - bu yöntem, en yüksek çekme gücü kaynaklar sağlar. tablolar uzunlamasına kenarları özel kaynak makinası kaynak. Eridikten, çatı membran için malzeme güvenli bir şekilde bağlı ve neredeyse monolitik kaplama çatılar elde - bir stres noktası olası kaçak.
 • Yapışkan yöntemi kullanılmıştır karmaşık geometriye sahip çatılarda. çatı altında çatı membran ağın Montaj özel çift taraflı yapışkan bantlar kullanılarak yapılır. Bununla birlikte, tüm diyafram maddeler, bir şekilde tespit edilebilir değildir - ve örneğin bu nedenle kullanımı, membranlar şeklinde çatılarda sınırlı dekorasyon için PVC bazlı. EPDM membran veya çatı başka kaplama malzemelerinin, çatılar kullanın.

Dikkat! En çok kaliteli dikey yüzeylere ve çatı kenarları üstüste yoluyla bileşenlerin bitişik ağ-çatı kaplama malzemesi arasındaki eklemleri yapıştırılmış olmalıdır.

EPDM veya PVC çatı oluşturma Böylece, - membran sızıntıyı önleyen bir yalıtım malzemesi olarak işlev görür.

PVC membran çatı Technonikol: özellikleri, montaj talimatları

Çatı herhangi bir binanın en önemli yapısal unsur olarak kabul edilir. onun cihazların kalite yapılarının güvenilirlik ve iç konfor derecesine bağlıdır. Geçen rol çatı seçimiyle oynanır değil. düzenlemenin geleneksel yollarıyla birlikte inşaat piyasası bugün geliştiricilere yeni ve modern yüksek teknoloji membran çatı seçenekleri sunar.

Membran teknolojisi kesintisiz kapsama sağlar. Bu yöntem, - bu düz ya da başka bir çadır çatısı için aynı derecede etkilidir, evrenseldir. Ek nem koruması için gerek kalmadan bu teknolojinin bir diğer avantajı. Bu tür kaplamalar için en iyi seçeneklerden biri Technonikol çatı kaplama PVC membran olduğunu.

oldukça zaman varyantı EPDM de aranan kısmen değiştirildi PVC membran, PVC'den yapılmış esnek bir çatı. Bu özellikle sert ve güvenilirdir.

PVC çatı membran TekhnoNIKOL: Faydaları ↑

Bu materyal, çatı yapısı ve koruma derecesini gerekli elemanları temin etmek üzere sağlar. Bir çatı aygıtı pek çok avantajı vardır:

 • Ek cihaz yapıları su yalıtım yüzeyleri gibi özel koruma "tehlikeli" siteleri gerek;
 • Kolay kurulum;
 • dikişsiz su yalıtım teknoloji kullanımı birleşik tüm yüzeyi sağlar;
 • biyolojik ve kimyasal tarafsızlık, yani yüzey sürekli mantar, küf ve yıkım oluşumuna karşı korumak için gerek yoktur;
 • Kullanım sırasında keskin bir sıcaklık değişiklikleri çok sayıda direnç;
 • ihtimali herhangi bir seviyede ve inşa edilen ev yükseklikte yığın;
 • Elde edilen kaplama farklı eğim açılarına sahip yüzeyler ve aynı düzeyde koruma sağlamakta ve kavşak.;
 • bunlar su buharı geçirgenliği, bu yüzden biriken nem kolayca çatı alanı çıkarsanabilir. Ayrıca, kek çatı yalıtımı sağlanması durumunda, ıslanmasına anlamına gelir ve nem biriken değildir.

Böylece, PVC membran çatı tamamen çatı malzemesi için geçerli çağdaş ölçütlere uyan, en güvenilir inşaat çözümlerden biridir.

Buna ek olarak, PVC membran fiyat çatı Technonikol için son derece cazip, bu nedenle malzeme iç yapı pazarında rağbet neredeyse en kabul edilebilir.

Bu malzemenin olağanüstü nitelikleri de bu malzemeyi kullanmasına izin:

 • Düz çatı, herhangi bir tür bir düzenleme yararlanan bulunmasını ihtiva etmektedir. Technonikol tarafından PVC membran çatı tipi "yeşil çimen" için istismar mantar öldürücü katkı maddeleri içerir;
 • çalışma tamir;
 • Eski çatıların restorasyon.

Malzeme güvenilir sağlar ve elastikiyet veren üç katmandan oluşur. Yuvarlanma elemanları herhangi bir yüzeyi üzerine yayılmış ve sabit olarak bir ya da daha başka bir yöne düzenlenebilir.

 • Üst PVC bazında esnek bir baz, elastik bir materyal stres her türlü dayanabilir. bileşenlerinden arasında polivinil klorür yanı sıra, yüksek sıcaklıklar için artan direnç olan kimyasal unsurları. Bunlar yanma destek ve sonraki katmanlar üzerinde doğrudan yangının nüfuz engellemez. UV emicilerin yüksek konsantrasyonu yüzey tabakası.
 • Orta - takviye. Bu karmaşık bir yapıya sahiptir - dokuma elyaflar ve polimer iplikler, kar ya da sıvının büyük miktarda ağırlık tarafından uygulanan zaman yüklerin uzun süre dayanabilen sağlam bir ağa bağlıdır.
 • Alt - gerektiğinde gri PVC tabakası o ya da tasarım öğeleri ile temas eden kaplama yüzeyi üzerindeki etkisini sınırlamak için.
 • ECOPLAST V-RP. çatı su yalıtımı için kullanılır. Bu yöntem, mekanik tespit baz kullanıldığı zaman. Yüzeyde kabartmalı özel kaymaz, orada yağmurda hangi iş ve kar çok daha güvenli dışarı düşen. Ayrıca, yaklaşık yüzde 10 daha büyük olan bir eğim açısına sahip çatı donatmak sağlar.
 • ECOPLAST V-GR. yararlanan düz çatı ve balast sızdırmazlığının sağlanması için cihaz tabaka kullanılır. Bunlar cam-fiber takviyesi sayesinde delinme direnci artmıştır. ultraviyole antifungal ajanlar ihtiva malzeme dayanıklıdır. Hatta sıfırın altındaki sıcaklıklarda esnekliğini kaybetmez.

 • LOGICROOF V-RP. Bu üstün malzeme poliester örgü ile güçlendirilmiştir. UV ışınlarından korumalı. Bu alev geciktiriciler ve stabilize edici bileşenler içerir. Büyük ölçüde düşük sıcaklıklarda çatı kolaylaştıran yüksek elastiklik seviyesine sahiptir.
 • LOGICROOF V-SR. Boru çatılar için çeşitli yapı tiplerinde ile bitişiklik aygıtında kullanılan bu takviye edilmemiş bir web, korkuluklar, ve kazanç elemanları huniler. Malzeme çatı ekipmanı girer.
 • LOGICROOF Arktik - soğuk bölgelerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu polyester ağ polyester ile takviye üç tabakalı bir yapıya sahiptir. Farklı mutlak biyo.

PVC membran çatı Technonikol: fiyat

Çalışma PVC zar TekhnoNIKOL elle yükleme için uygun olarak gerçekleştirilir (cm. Eşyanın son olarak). En önemli kriterler ve adımları benzer bir cihaz yapıları edin.

 • Daha önce kir ve neme saflaştırılmış yüzey kaplama malzemesi keskin köşeleri ve kesilmeleri ile takviye elemanları ve kaplama hasar görebilir metal elementlerin türü çıkarılır;
 • Ayrıca gerekli olan, çeşitli kirletici kaynaklı malzemenin yüzeyi temizlemek için:
 • toz, kir nemli bir bez kullanın;
 • Bitüm, yağ, yapıştırıcı kalıntıları veya diğer - PVC TekhnoNIKOL membranlar için temizleyici.
 • yapının yavaş yavaş temas yüzeyleri arasındaki hava kabarcığı, muntazam bir şekilde yayılır;
 • Her bölüm, yayılır ve üniter bir yapı halinde ayrı elemanlar;
 • Termoplastik PVC membran, sıcak hava lehim kullanarak onların bağlantısı ve yerleştirme teknolojisi için böylece. Bu bütün alan üzerinde bir bütün olarak yeterince hızlı yükleme gerçekleştirmek için izin verir;
 • Kaplama devresi, aynı zamanda birleşme boyunca sabit olmalıdır.

sabitleme noktası için desteklenmeyen membranlar PVC TechnoNICOL membranlar için yapışkan uygulanan ince bir tabaka ile etraf cihazda polar. Onun tüketimi, özel doku sayesinde küçük. çok uçucu solvent buharlaşırken sonra, yapışkan eller yapışan durur. Bu büyük ölçüde kurulum seyrini kolaylaştırır. bağlanma sitesinde açık bir conta. Yapıştırma kaliteli zaman önemli bir dönem kalır.

PVC membran çatı sığdırmak nasıl - Video:

polimerik membran Rowell tasarım ve aygıt için yönergeler. Şirketi TekhnoNIKOL (31,2 MIB, 203 hit)

Teknik dokümantasyon. Polimerik membranlar Technonikol (7,6 MiB, 782 hits)

Tek tabakalı çatı polimer zar kurulumu için talimatlar (15,5 MIB, 203 hit)

daha okuyun:

Sitemizde yayınlanan görüntüler açık kaynaklardan alınmıştır. Görüntünün yazarı iseniz, iletişim formu aracılığıyla bize ulaşın ve biz hızla meseleyi çözecektir lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

37 − 36 =