duvar, formül alanı

Nasıl duvar yüzeyini hesaplamak için?

Gerekli onarım çalışmaları için gerekli olan kaplama malzemeleri sayısını hesaplanırken duvar yüzeyi gibi değerini bilmek. Bu malzemeler az veya ihtiyacınız çok daha fazla kanıtladı sağlamaktır. Duvarların alanını hesaplamak için, isteğe bağlı olarak Stadyacının başvurmak. Sen hepsini kendin yap ve bölgeyi bulmak için formüle eder geometri okul müfredatı, hatırlıyorum. geometriyle ilişkisi ters gitti, o zaman bu yazı kesinlikle doğru değeri bulmak raflarda tüm koymak için yardımcı olacaktır.

Duvarların alanını hesaplamak için, matematik ders kitabındaki bakmak ve geometrik şekillerin çevre ve alan bulma formülü aramak gerekir. Eğer uygun bir algoritma kullanabilirsiniz odanın dikdörtgen şeklin duvarlarının alanını hesaplamak için:

 1. oda uzunluğu ve genişliği ölçülür. Oda dikdörtgen ise, iki bitişik duvar uzunluğunu ölçmek gereklidir. Bu değerler çevre yeterli olacaktır hesaplamak için.

oda dikdörtgen şeklinden farklı ise, duvarlar başka bir yol olabilir evin alanını saymak. Bunu yapmak için, daha önce pencere ve kapıların duvarların içinde mevcut alanı düşeriz elde edilen sonuçları ayrı ayrı duvarın alanını hesaplayıp eklemek gerekir. Formül formu S olacaktır = S1 + S2 + S3 + S4.

Duvarın alanı nasıl hesaplanır: yöntemler ve örnekler

Hatta konut için veri sayfası ve dokümantasyon gerekli tüm değerleri içerir ve ekli planın her zaman el altında değilse.

Sonra sonra, bir mezura ile kendilerini kol ve gerek gerekli ölçümler, Kendi başlarına uygun görüyor. Bu yazıda, evin duvarlarının alanı dikkate almak öğrenecektir.

Ne zaman gereklidir?

Rahat oturma odası boyutunu tahmin etmek kabul edilir. Öyleyse neden gerekli duvar yüzeyi? Bu yardımcı miktarı, Gerekli sarf değerlendirilmesi için önemli tamir.

oda veya daire duvarların alanını bilerek, bunu duvar kağıdı, boya, badana veya fayans, sarf malzemelerinin gerekli miktarda satın olmak mümkün olacak.

Duvar kağıdı rulosunun olarak genişlik ve uzunluk ile tanınır Bu malzemenin gerekli miktarını hesaplamak için izin verir Belirli bir karo boyutu ile metrekare başına gram olarak duvar alanının, boya da tavsiye gösterene akış hızı, aynı zamanda, belirli bir alana sahiptir.

kullanma ihtiyacı hesaplamak için okul dikdörtgen alanı, formül bilinmektedir.

1

Oda çok "yanlış" şekildir ve duvarlar (Elbette, zihin) "dağıtılabilir" olabilir ve biz almak bile odanın çevresine eşit bir uzunluğa sahip dikdörtgen, ve oda yüksekliğine eşit bir yüksekliğe sahiptir.

Ve bir dikdörtgenin alanı yanlarından ürünüdür. taraflardan biri - yüksekliği - odası, diğerinin çevre. Odanın çevre - bu bir uçak Şekil her iki uzunlukları toplamı, diğer bir deyişle, zemin temsil eden ya da her süpürgelik uzunluğu.

oda sade bir form ise, çevre uzunluğu birkaç gerekli ölçümler yapılarak ölçülebilir. yüksekliğidir Genellikle odanın herhangi bir köşesini ölçülür, Tabandan tavana kadar. Doğrusal boyutları metre olarak ölçülmelidir, daha sonra alan metrekare olarak ifade edilir.

örnek: Çevre odaları 13,90 m, yüksekliği 2.65 m. Duvarlar Alan = 2.65 x 13.90 = 36.84 metrekare. m.

yeterli oda dikdörtgen çevre hesaplanması için oda uzunluğu ve genişliği ölçmek, ekleyin ve 2 ile çarpın.

örnek: uzunluğu 4.1 m, genişlik, 2.85 m. Çevre = 2 x (+ 2.85 4.1) = 13.90 (m).

Diğer iki yok ederken bir yamuk 4 şeklinde oda, iki karşıt duvar, birbirlerine paraleldir. Bu durumda, ayrı ayrı dört tarafın uzunluklarını ölçmek ve uzandı. Bu odanın çevre olacaktır.

sağlayan bir kompleksi bulunmaktadır Dördüncü üç taraftan ölçülen uzunluğu hesaplamak, ancak hesaplanan daha ölçmek daha kolaydır.

örnek: bir yamuk, 3, 4, 5 ve 6 m. Çevre = 3 + 4 + 6 + 5 = 18 (m) olarak bir zemin ile oda yan.

aynı zamanda farklı türde binalar için pencere boyutu standardı hakkında makalesini okuyun.

Oda kesinlikle dairesel şekil ise, çevre hesaplanabilir, çapını (çap) bir ölçüm ve (yuvarlak) 3.14 eşit "pi" sayısı ile çarpılarak.

örnek: 2.7 m çapında, çevre uzunluğu = 3,14 x 2,7 = 8,48 (m).

yuvarlak şekil sürü Ben, ayrı ayrı hesaplamak zorunda sicim ya da esnek bant uzunluğu yuvarlak kısmı ölçme ve çevre ölçülen doğrusal bölümleri eklemeden.

Odanın düzensiz bir şekle çevre dikkatle süpürgelikler sicim ya da tel üzerinde çevresi boyunca uzanan ölçülebilir, olması gerektiği sicim bütün projeksiyonlar etrafını, tutulmasını ve daha sonra çevre karşılık gelen iplik bant bölümünün uzunluğunu ölçer.

duvar şekli Bu niş ve çıkıntı yapan kısımlarının mevcudiyeti ile karmaşık olabilir. Gerekirse Bazen bu unsurlar da dikkate hesaba tüm bu ekstra alan bir dikdörtgenin formül alanına kendi ihtiyacını alarak, göz ardı edilebilir.

Hesaplanan gelen duvar kağıdı veya boya, boya oda duvarları papered ise duvar yüzeyine yukarıda tarif edildiği gibi Eğer pencere ve kapıların alanını çıkarmak gerekir.

Pencereler ve kapılar genellikle dikdörtgen ve onların bölgeyi belirlemek için bu genişlik ve yüksekliğinin ölçülmesi için yeterli, ve çoğalırlar.

örnek: 36,84 metrekare duvarları olan bir odada. m. 1.40 m 1.30 bir pencere boyutu ve 2.05 m, 0.80 kapı boyutu vardır. pencere alanı 1.30 x 1.40 = 1.82 metrekare eşittir. m, kapı alanı 0.80 x 2.05 = 1.64 metrekare. m. Kapı ve pencere olmadan duvarların alandır 36.84 - 1,82-1,64 = 33.38 kare. m.

Nasıl sarf hesaplamak için?

boya kutuları Set akışına / Metrekare 100 g Duvarın bir alana sahip odanın duvarları boyamak için gereken boya miktarını hesaplamak 33,38 metrekare. m.

Çarp tüketim, pencere ve kapıların olmadan duvarları alanında 1 metrekare başına kilogram olarak ifade biz olsun 0,1 x 33.38 = 3.34 (kg). Açıkçası, boya 3.5 kg olan bir kavanoz yönetmek mümkündür. Bu örnekte gibi hesaplanır ve diğer dekoratif malzemeler edilebilir.

Duvarların kare görüntüleri bilerek sarf gerekli miktarını hesaplamak mümkündür. Duvarın alanını hesaplamak için oda ve onun yüksekliğinin çevresini bilmek yeterli.

(Dikdörtgen şeklinde) şeklinde basit oda çevre uzunluğunu sınırlamak üzere kendi uzunluğu ve genişliği, karmaşık şekiller oda ölçülür ölçülen, esnek bant veya sicim çevre. Hesaplanan alanından pencere ve kapıların alanı çıkarılır.

Aşağıdaki videoyu izleyin - duvar yüzeyini nasıl hesaplanacağını:

boyutunu ölçmek ve hala hatalar var zordur yalnız zamanki ölçüm bandı, düz üzerinde tırmanmaya değil, bir lazer kullanmak en iyisidir. Bununla beraber hızlı ve yapayalnız ölçebilir.

Nasıl bir meydana odası, duvarlar, tavan ve zemin hesaplamak

Zaman zaman biz odanın alanı ve hacmi bilmemiz gerekir. Bu veriler ısıtma ve havalandırma, malzemelerin tedarik tasarımında ve hatta birçok diğer durumlarda gerekli olabilir. Ayrıca periyodik olarak duvar yüzeyini bilmemiz gerekir. Bütün bu veriler hesaplamak kolaydır, ama önce bir mezura ile çalışmak zorunda - tüm gerekli boyutları ölçmek. Bir odaya ve duvarlar, boşluk miktarı alanını hesaplamak için ve daha fazla ele alınacak öğrenmek için.

Genellikle odanın kübik kapasitesinin hesaplanması gerekiyor, hacmi

metrekare Odada alanı

Basit hesaplayın, sadece basit bir formül hatırlamak hem de ölçüm yapmak gerekir. Bu gerekecektir:

 • Rulet. Daha iyi - kilidi, ancak uyum ve normale ile.
 • Kağıt ve kalem veya kalem.
 • Hesaplama (veya, ya aklında bir sütunda okuyun).

Basit araçlar kümesi, her evde vardır. Basitçe ölçümler asistan ile yürütülen, ancak kendi başlarına başa çıkmak mümkündür.

Öncelikle duvarları uzunluğunu ölçmek gerekir. Bunu yapmak, bu duvarlar boyunca arzu edilir, ancak ağır mobilyalar yapılırsa, o ölçüp ortasında mümkündür. Ölçüm hatası az olacaktır - Sadece bu durumda rulet bant yerine eğik daha duvarlar boyunca yatan takip etmek.

Oda doğru bir şekilde ise, çıkıntı yapan kısım, oda alanı basit hesaplar. Uzunluk ve genişlik ölçme kâğıda. metre rakamları yazınız, virgülden sonra santimetre. Örneğin, 4.35 m uzunluğunda (430 cm), 3.25 m, (325 cm) genişliği.

Bir odanın alanı nasıl hesaplanır

Nokta rakamlar metrekarelik odanın alanı olsun, çarpın. Bizim örneğe dönersek, şu olsun: 4.35 m * 3,25 m = 14,1375 metrekare. m. Bu büyüklükteki genellikle virgülden sonra iki basamak bırakın ve ardından yuvarlanır. Toplam odaya 14.14 metrekare karesi alınarak hesaplanan.

kareler, dikdörtgenler, üçgenler - Düzensiz şekildeki bir odanın alanını hesaplamak gerekirse, basit şekiller ayrılmıştır. Daha sonra bilinen formülleri gerekli tüm boyutları, hesaplamalar ölçmek (aşağıdaki tabloda küçük yoktur).

Eğer bir odanın alanı hesaplamak önce de değişiklikler yapmaktadır. Ancak bu durumda, sayılar olmaz iki değil, dört: Daha fazla uzunluğu ve çıkıntı genişliğini ekleyin. Her iki parçanın boyutları ayrı ayrı kabul edilir.

Bir örnek - fotoğrafta. Uzunluk x Genişlik çarpma: - bu ve diğer gibi yani bir dikdörtgen, alan, aynı formül ile olduğu düşünülmektedir. yapılandırmasına bağlı olarak - Şekil götürmek veya odanın büyüklüğüne eklemek bulunmalıdır.

odasının kompleks şeklin alanı

Biz (yukarıda betimlenen gösterilmektedir) oda bir projeksiyon alanı hesaplamak için nasıl Bu örnekte gösterir:

 1. Biz dördün çıkıntısı olmadan inanıyoruz: 3.6 m * 8.5 m = 30,6 metrekare. m.
 2. 3.25 m x 0.8 m = 2.6 metre kare: Bu çıkıntı yapan kısmın boyutunu düşünün. m.
 3. 30.6 metrekare: İki miktarları birbirine ekleyin. m. + 2.6 kb. m. = 33.2 kare. m.

Yine eğimli duvarlarla oda bulunmaktadır. (Aşağıda gösterildiği gibi) dikdörtgenler ve üçgenler elde etmek için bu durumda, onu kırmak. Gördüğünüz gibi, durumda beş boyutları olması gerekir. Emilim oldukça yatay bir çizgi daha yüksek bir dikey yerleştirerek, bir başka şekilde olabilir. Önemli değil. Sadece basit şekillerin bir dizi ve onları keyfidir ayırmak için bir yol gerektirir.

Odanın düzensiz şekilli alanı nasıl hesaplanır

Bu durumda, değerlendirme sırası şöyledir:

 1. Büyük bir dikdörtgen şekilli bir kısım göz önünde bulundurun: 6.4 m x 1.4 m = 8.96 sq. m. turunda, biz 9, 0 m² olsun
 2. Bu küçük bir dikdörtgen hesaplayın: 2.7 m x 1.9 m = 5,13 sq. m. Bunu Yuvarlama, biz 5.1 metrekare olsun. m.
 3. Biz üçgen alanı düşünün. bir dik açı olduğu, aynı boyutlara sahip bir dikdörtgenin yarısı alanına eşittir. (1.3 m x 1.9 m) / 2 = 1.235 kare. m. 1.2 kb elde yuvarlama sonra. m.
 4. 9,0 + 5,1 + 1,2 = 15,3 metrekare: Artık tüm odanın toplam alanı bulmak kadar ekleyin. m.

Lokal düzeni çok çeşitli olabilir, ama genel bir ilke anlıyordun: basit şekiller ile bölün, gerekli tüm boyutları ölçmek her parçanın Dördün hesaplamak sonra tüm toplayın.

Basit geometrik şekillerin alan ve çevre hesaplanması için formül

Önemli bir not: odası, zemin ve tavan alanı - hepsi aynı boyutta. tavana ulaşmayan, yarı sütunların çeşit varsa farklar olabilir. Ardından karelerinin toplamının dışarı bu öğeleri çıkarılır kare alma. Sonuç bir zemin alandır.

Nasıl bir meydana duvarları hesaplamak için

Duvar kağıdı, alçı vb - duvarların alanının belirlenmesi genellikle bitirme malzemelerin alımı gereklidir Bu hesaplama için, ek ölçümler gereklidir. Odanın mevcut genişlik ve uzunluk için gerekli olacak:

 • tavan yüksekliği;
 • boy ve kapı genişliği;
 • genişlik ve pencere açıklıklarının yüksekliği.

Tüm ölçümler - metre, duvarları karesi olarak da genellikle metrekare cinsinden ölçülür.

planına uygulanabilir tercih edilen boyut

Duvarlar dikdörtgendir, ve alan bir dikdörtgen olarak kabul edildiğinden: genişliği uzunluğu çarpın. Aynı şekilde biz pencere ve kapı boyutunu hesaplamak, boyutları çıkarma. Örneğin, yukarıdaki şekilde gösterilen duvar alanının hesaplanması.

 1. kapılı Duvar:
  • 2.5 m x 5.6 m = 14 sq. m -., uzun duvarın toplam alanı
  • 2.1 m * 0.9 m = 1.89 Metrekare: Bu kapı ne kadar uzun sürdüğünü
  • Kapının hariç Duvar - 14 m - 1.89 metrekare. = 12.11 metrekare. m
 2. pencere ile duvar:
  1. kare alma küçük duvar: 2.5 m x 3.2 m = 8 Metrekare
  2. 1.3 m * 1.42 m = 1.846 sq: pencereyi kadar süreceği. m, 1.75 m² elde yuvarlak halde
  3. pencere açıklığı 8 kare duvarsız. m - 1.75 m = 6.25 Metrekare

Duvarların toplam alanı bulun zor değildir. dört basamak Katlama: 14 metrekare + 12.11 metrekare + 8 metrekare + 6.25 metrekare = 40.36 kare. m.

odanın hacmi hesaplamak için formül

oda hacmi gerekli bazı hesaplamalar için. Bu durumda, üç değer oda genişliği, uzunluğu ve yüksekliği ile çarpılır. Bu değer, metreküp (kübik metre) ile ölçülür, aynı zamanda kübik kapasite olarak adlandırılan. Örneğin, önceki paragrafta verileri kullanarak:

Tüm çarparsak, elde ederiz 5.6 m * 3.2 m * 2.5 m = 44.8 m 3. Böylece, oda 44.8 küpün hacmi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 49 = 59