Elektrikli ocağı bağlama

Elektrikli ocağın nasıl düzgün bir şekilde bağlandığının olası tüm yollarını düşünüyoruz

Modern bir elektrikli soba olağan gaz sobasına mükemmel bir alternatif olabilir. Bu ev eşyası hantal görünüyorsa ve fahiş bir miktarda elektrik tükettiği günler geride kaldı.

Şimdiye kadar, elektrikli ocakların pazarı çok çeşitlidir. Her modelde, üreticiler işlevselliği, kompakt tasarımı ve enerji tasarruflu teknolojileri uyumlu bir şekilde birleştirmeye çalışıyorlar.

Profesyonel bir elektrikçiye başvurmamak için, kendiniz elektrikli ocağı nasıl bağlayacağınızı bilmeniz gerekir. Çoğu iş, bazen de bu tür teçhizatların tam olarak kurulumunu kendiniz yapabilirsiniz.

Kuruluma hazırlanmak: önemli noktalar

Elektrikli ocağı kendiniz bağlamadan önce, gücünü öğrenmeniz ve aynı zamanda hangi ağ türünü bağlamanız gerektiğini de belirlemeniz gerekir. Çoğu özel ev ve daire ortak bir tek fazlı kablo hattı (220 volt) ile donatılmıştır. Üç fazlı hatlar daha az yaygındır.

 1. Masa elektrikli ocaklar ve bireysel fırınlar 3000 vattan daha düşük bir güce sahiptir. Bir fiş (13 amper) ile bir priz veya sigortalı bir bağlantı aygıtı vasıtasıyla bağlanabilirler.
 2. Fırınlı elektrikli ocaklar 3000 vattan daha fazla güce sahiptir. Bağlantıları doğrudan elektrik panosuna giden ayrı bir kablo ile yapılır. Bu kablolama tipine bir radyal şebekesi denir.

Bu tür bir ağ için, güvenliği arttırmak için prizsiz bir cihaz bağlantısı kullanılır. Güç devresi uzatıldı, sigorta takıldı. Onunla ilgili olarak bir elektrikçiye danışmak mümkündür (ve hatta gerekli olabilir). Geleneksel bir mini makinesinin bu tip sigortayla değiştirilip değiştirilmeyeceğini size söyleyecektir.

Radyal ağ telinin kesiti aşağıdaki gibi seçilir:

Koruma, 30 amp sigorta veya 32 amp mini anahtar ile sağlanmaktadır. Kablo üç kablolu. Çekirdeklerden biri zemin olarak kullanılır.

Elektrik ocağının radyal şebekeye nasıl düzgün şekilde bağlanacağını buluyoruz

Bu durumda elektrikli ocakın kendi ellerinizle bağlantı şeması aşağıdaki sırayla yapılmalıdır.

 1. Bağlantı birimi, plakadan iki metre uzakta kurulmuştur. Buna yaklaşım, özgür olmalıdır - bu önemli bir güvenlik anıdır. Sıradan bir kavşak kutusu veya gizli, metal kullanabilirsiniz. İkincisi için duvarda bir depresyon yapılır.

İki bölümden oluşan döşeme levhaları için bir blok kullanmasına izin verilir. Brülörlerin bölümü ve fırın ayrı tellerle bağlanmıştır. Enine kesitleri mutlaka elektrik panosuna giden ana tele karşılık gelmelidir.

Telin uzunluğu, levha gerektiğinde yan tarafa taşınabilir ve altındaki zemini yıkayacak şekilde hesaplanır.

1
 • Terminal kutusu 0.6 metrelik bir yükseklikte duvara yapıştırılmıştır. Kutu ve bağlantı birimi bir tel ile bağlanmıştır.
 • Elektrik panosundaki tel en kısa yol boyunca döşenir. Çoğu zaman bu teller gizlemek için (kendi ellerini monte boru kesme kullanabilirsiniz) ve odanın genel görünümünü bozmamak için duvardan bir oyuk kesim yerleştirilir.
 • Aynı gizli yolda, telleri bağlantı ünitesinden plakaya doğrudan iletebilirsiniz.

  Böyle bir cihazın başarılı bir şekilde onarımı için fırının cihazını ve çalışma prensibini ayrıntılı olarak incelemek faydalı olacaktır.

  Bağlantı cihazıyla kurulumun özellikleri

  Bu kurulum seçeneğiyle çalışma sırası şöyledir:

  1. Eğer birim elektrik konnektörüne değiştirilmesi doğrudan gider geçerseniz, kırmızı tel nötr otobüs ve toprak otobüs toprak teline siyah tel kendisi bloğu (bu devre), bağlı olduğu, sırasıyla (sarı-yeşil uyuşturucuyu işaretli).
  2. İkinci bağlantı sigortalı bir anahtar üzerinden yapılır. Elektrik panosuna vidalar vasıtasıyla bağlanır.

  Plakadan gelen teller terminallere aşağıdaki gibi bağlanır:

  • Kırmızı izolasyonlu damar faza sabitlenir;
  • siyah - tarafsız;
  • Topraklama iletkeni karşılık gelen terminale beslenir (iki renkli bir kambrikle işaretlenmiştir).

  Metre, çift izolasyonda iki telli kabloyla kesiciye bağlanır. Bölüm 16 sq M. mm (telleri daha ince, 10 metrekare alabilir ve bu kabloların kısa uzunluklarıyla bağlantı kurabilirsiniz). Siyah kablo, panonun ve anahtarın (N) nötr terminaline bağlanır. Kırmızı faza (L). Aynı uzunluktaki telli telden topraklama, kalkanla karşılık gelen yerde terminaline sabitlenir (sarı-yeşil renk).

  Daha sonra bir sigorta takılır ve elektrik panosunun kapağı kapanır.

  Bir prizle kurulurken, her şey çok daha kolay olur. Elektrikli ocağı özel bir konnektör ile bağlamak için bir kablo kullanılır - bir çift priz ve priz (RSh-VH). Gizli ve harici kablolama için iki tip mevcuttur.

  Plakalar 220 ve 380 voltluk bir kapasiteye sahiptir. Şebeke kablolarının plaka terminallerine doğru şekilde tedarik edildiğinden emin olmak için bağlantı şeması üretici tarafından belirtilmelidir. Bu şematik çizim çoğunlukla cihazın arkasında veya talimatlarda bulunur.

  • Faz terminalleri arasındaki köprü, elektrikli ocağı tek fazlı bir ağa bağlamak için "varsayılan olarak" üretici tarafından ayarlanır.
  • Elektrikli ocağın üç fazlı bağlantısı için jumper çıkartılmıştır. Tellerin faz terminallerine bağlanma sırası önemli değildir.
  • İki fazlı kablolama için terminal 1 ve 2 arasına bir köprü takılmıştır. Bir faz bağlanmıştır. İkincisi 3 numaralı klibe takılır.

  Şekilde bir elektrikli sobanın tek fazlı bir bağlantı örneği görülebilir.

  Piyasadaki tüm plakalarla kurulum prensibi standarttır. Dahili, sıradan ev ve hatta endüstriyel elektrikli ocaklar ortak bir şemaya göre bağlanır. Minör nüanslar, ağdaki faz sayısından kaynaklanmaktadır. Bunu anlamak zor değil. Bu nedenle, elektrikli ocak bağlantısı ile, aslında, herhangi bir ev sahibi baş edecektir.

  Elektrikli sobayı kendi ellerinizle bağlama hakkında video

  Yorum ekle Cevabı iptal et

  Ul. Zoe And Aleksandra Kosmodemyanskikh, 26 + 7 (499) 350-26-73

  Elektrikli sobayı kendi ellerinizle bağlama

  Çoğu durumda, bu tekniklerin sahipleri onu yüklemek için sihirbazı aramayı tercih eder. Bununla birlikte, tasarruf etmeye kararlısanız ve elektrikli ev aletleriyle çalışırken deneyime sahipseniz, bunu kendiniz yapabilirsiniz. Bu yazıda size elektrikli ocağın kendiniz nasıl bağlanacağını ve bu prosedür sırasında uyulması gereken güvenlik kurallarını size anlatacağız.

  Elektrikli ocağın kendi ellerinizle bağlanması, yüksek riskli bir işlemdir, bu nedenle güvenlik kurallarına uyulması ilk kuraldır. Bu esnada eklemlerin güvenilirliğine özel dikkat gösterilmelidir. Elektrikli ocağı başarılı bir şekilde monte etmek için doğru bağlantılara sahip kontaklar anahtardır.

  Elektrikli ocak 220v'yi takmadan önce, kurulum talimatlarını dikkatlice okumanız gerekir. Bu cihazın kurulumu sırasında yapılan herhangi bir hata daha sonra ciddi bir arıza veya hatta elektrik sobasının arızalanmasına neden olabilir. Ve bu sadece en iyi durumda. En kötü ihtimalle, kablolama ve muhtemelen kontrolsüz açık ateşte bir yangın olacak. Daha önce böyle bir elektrik mühendisliği ile uğraşmadıysanız, kendiniz yapmaya ve kurulumu uzmanlara emanet etmemeye özen gösterin.

  Güvenlik kurallarına uymanız gerekir

  Elektrikli ocağı tek bir fazla bağlama şeması, elektrik şebekesinin ön kapanmasına işaret eder. Stres altındaki işler en deneyimli elektrikçi bile yapamazlar.

  Şebekeyi kapattıktan sonra, ocağı kutusundan çıkarın ve durumunu kontrol edin. Çeşitli defektler için plakanın yüzeyini ve montajın bütünlüğünü kontrol etmek gereklidir. Herhangi bir sorunuz varsa, bu ekipman tedarikçisine derhal başvurun.

  Artık eski cihazın bağlantısını kesip mutfaktan çıkarmanız gerekiyor.

  Daha sonra, talimatlara bakmanız ve cihazın en uygun konumunu bulma ayrıcalıklı bölümünü incelemeniz gerekir.

  Çoğu durumda, modern cihazlarla bir tel ile donatılmış, bu nedenle kablonun tür Cihazı bağlamak için gerekli olduğunu bilmek gerekir değildir. Bu gerçek, bu gibi elektrikli cihazların terminal elemanları vasıtasıyla daha iyi bağlanmasıyla açıklanmaktadır. bu tip kontaklar kullanarak, yerine Devre kesicinin eriyebilir linki kullanınız ve uzun kablo ile ağ ile elektrikli soba bağlayabilirsiniz. Ayrıca, yalnızca 32 amper değerinde bir güç prizini de kullanabilirsiniz.

  Tek fazlı hattın bağlantısı talimatı

  Elektrikli ocağın tek fazlı bağlantısını doğru bir şekilde gerçekleştirmek için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmek gerekir:

  Elektrikli ocağı tek fazlı bir şebekeye bağlama şeması

  • İlk olarak, tek fazlı ağın sağlanmasından sorumlu devre kesiciyi kapatın;
  • Güç verme telinin uzunluğu 2 metreyi aşmamalıdır. Bu uzunluk, bazen cihazı hareket ettirme ihtiyacından kaynaklanmaktadır.
  • Bundan sonra, kablonun muayene edilmesi ve telin doğru kesit ve sigortaya sahip olmasına dikkat edilmelidir. Bu işlemden sonra, cihazın güç kaynağı ünitesinin kapağını çıkarmanız gerekecektir.
  • Şimdi, terminaller arasındaki mesafeye 6 milimetre çapında bir kesit olan bakır jumper takmak gerekiyor. Bu ürünler her cihazla birlikte doldurulmalıdır.
  • Bundan sonra terminallere sıfır, faz ve toprak bağlanmalıdır. Bu aşamada, kontakların bağlantısının güvenilirliğini sağlamak son derece önemlidir. Bu gerçekleşmezse, kablolama ateşlenebilir.
  • Faz, bir gösterge ve sıfır iletkeni bir sonda ile kontrol edilmelidir.

  Http://vse-postroim-sami.ru/home/kitchen/7890_kuxonnye-garnitury-kakoj-vybrat/ bağlantıyı tıklayarak, bir mutfak seti seçmek için öğreneceksiniz. Mutfak önlük tipleri için, burayı okuyun. Mutfak tezgahı hakkında bir makale da ilginizi çekebilir.

 • Bundan sonra, elektrikli ocağın fişini bağlamak ve aynı zamanda üç kontak üzerine bir elektrik prizi takmak gereklidir.
 • Ardından, prize takınız ve ardından eksik zemin test edin.

  Bir sonraki adımda, sıfır ve faz iletkeni arasındaki kısa devreler olup olmadığını kontrol etmek istiyorum. Ve her çalışma plakası modunu kontrol edilmelidir. test olarak kabul edilebilir bir performans gösterdi, bir devre kesici içerebilir.

 • Eğer çıkış yapmadan bağlantıyı etkinleştirmeyi seçerseniz, bu zemin seviyesinden yaklaşık 0.6 metre yükseklikte duvara monte edilmelidir, terminal kutusu, içinde gerçekleştirilmelidir.

  tek fazlı bir ağa bağlantı cihazının en son adım olarak, çalışma kontrol olacaktır. Her ocak gözü çalışıyor olacak ve fırın ilk denemede ise, o zaman her şeyi doğru yaptı ve artık elektrik cihazın tam kullanımı için ilerleyebilir.

  üç fazlı hattına bağlanması

  Bir kır evine geldiğinde, elektrikli soba kurulumu biraz farklı kurallara olacak. şey durumda üç fazlı bağlantı kullanmak gereklidir olmasıdır.

  üç fazlı hattına döşemelerin Bağlantı

  • Yani, ilk adım karoların konumu yerini belirlemektir.
  • Bu kablo bağlama bırakmaya takip edilir.
  • Bundan sonra 16 amper güç çekecek şekilde tasarlanmıştır anahtarı, belirlesin.
  • Bir sonraki adım, yuva için teller bağlamaktır.
  • Sonra tele fişini bağlamak gerekir ve dize birimin arkasına sabitlenir. Bağlayın tel kumanda kutusu içinde olmalıdır.

  Cihazın düzgün çalışması için gerekli Düzenlemesi doğru zemin, bu nedenle bu aşamada özel bir dikkat göstermek gerekir. Yani, ilk konut Elektrik ev topraklı olduğundan emin olun. Zemin varsa, sadece plaka gövdesine bir topraklama kablosu bağlayabilirsiniz. Topraklama kablosu bağlamak için bir yer olarak yarar ağlarını kullanmak için tavsiye edilmez.

  Gerekli fayans koymak, böylece, konut ve enerji olmayan elemanları, dokunmadan.

  olası bağlantıların Düzenleri

  elektrikli ocak kurulumu Bu aşamada tamamlanmış olarak kabul edilebilir. talimat anlaşılır değilse kez daha, sizin için yukarıdaki, sorun önlemek için bu işlem uzmanları emanet etmek daha iyidir.

  Yorum ekleyin Cevabı iptal

  Malzemelerin Kısmi ya da tam kopyalama yalnızca doğrudan aktif bağlantı ile izin verilir.

  elektrikli ocaklar Kablolama

  Bugün ocak çıkışında bakmak, hem de elleriyle elektrik panoları doğru bağlantı olma.

  Aletleri ve özellikle sobalar zorunlu topraklama vücudu gerektirir elektrik, büyük miktarlarda tüketmek. elektrik priz ve fişlerini çifti - Bileşenler yerli sobalar genellikle satan konnektörlerina RSH-VSH temsil eder. Bu tip konnektörler Sovyet zamanında oluşturuldu. Yükleme çıkışının yöntemle, o kablo maruz ürünleri ifade eder, ancak zaman içinde tadil edilmiş ve kablo gizlenmiştir.

  Yapıcı bir çözüm çifti kullanım sırasında yanlış bağlantı olasılığı ortadan kalkar. Maksimum akım belirtti - 32 amper (7 kW ortalama gücü). Bununla birlikte, modern bir Set Üstü ortalamalar konnektör için kabul edilemez 8-10 kW ya da daha yüksek, ısıtma cihazları toplam güç. will ölümcül sonuç konektörü tüm cihazların aynı anda çalışma. Bugün, TP-HS Ukrayna, fiyat ve ürün kalitesi üretimi yüksek değildir.

  plug-priz Beyaz ait Oldukça iyi çift. Onlar modern bir tasarıma sahiptir ve kabloları ve prizler bir dizi dahil edilmez edildiği elektrikli ocak, ithalatı için daha uygundur.

  Beyaz konnektörleri

  Belarus konnektörleri kolay kullanımlı ve kurulum, 32A den elektrik gücü büyük miktarda dayanabilir. Latent ve açık kablo için, her ikisi de, iki düzenlemelerde monte edilmiştir. Biraz Ukraynaca daha pahalı, ama Avrupa'da daha ucuz fiyata.

  Bağlayıcı Fransız örnek

  Elektrik prizleri için aynı yolu olarak sıradan priz yüklenir. duvarında gömme içi boş girinti monte ederken içine herhangi bir şekle sahip alçı Escutcheon kutusuna göre özel bir çözeltisi ile yüklü. podrazetniku duvar içi boş Stroebe doğru ve bu yuvanın terminaller onları bağlayan yol koydu. Atama kesinlikle terminale toprak telini bağlamak için önemlidir.

  Daha sonra yuva mekanizması kapatma sargı kapağının özel bir vida escutcheon monte edilmiştir. Montaj kablo ek escutcheon olmayan bir duvar destek yüzeyine doğrudan açık sabitleme mekanizması yuva ile birlikte. Zorunlu olarak toprakland.

  Daireler yeni inşa edilmiştir topraklama kablosu onun izolasyon yeşil (sarı-yeşil), bir kerede görülebilir. Eski evlerde tüm teller düz ve genellikle beyazdır. Doğru kabloyu bulmak için, bir apartman elektrik ilk tamamen kapalıdır. Daha sonra, bir ohm metre ve bir radyatör ya da su borusu onun prob tutunma birini ve tüm güç kaynağı telleri açmak için ilgili saniye sürer. topraklama teli takdirde, direnç birkaç düzine ohm'dan daha fazla çok az direnç gösterecektir, direnç kalan teller üzerinde sonsuz güçlü olur. Bu durumda, tespit topraklama kablosu işaretçi ya da bant aksine daha kolaylık için işaretlenir. Nasıl kalan telleri bağlamak için önemli değildir. Elektrik telleri bağlamak eski ve yeni yolları hakkında makalesine bakın, herkes için faydalı olacaktır. Şimdi elektrik bağlantısı şeması örnekleri ve Fotoğraflar açıklamasında plakaları nasıl göründüğünü düşünün.

  Nasıl doğru elektrikli soba bağlamak için

  gerekecektir elektrikli soba bağlamak için:

  1. Konektörler. çıkış, sadece, karşılık gelen çatal varlığında.
  2. teller PVA 3 x 4 mm 2 çile. Esnek, üç telli, 1.5-2 m uzunluğunda.

  çeşitli bakır jumper sahip olan bir plastik kapak levhası bulunan elektrik terminallerine altında arka panel üzerinde. Kapağı açma, genellikle 3 seçeneklerini gösteren, yanındaki resmi görebilirsiniz:

  1. Üç fazlı şebeke - L1, L2, L3.N.PE.
  2. İki fazlı şebeke - L1, L2.N1, N2.PE.
  3. Tek fazlı şebeke - L1.N.PE.

  Uygun seçenek - Üçüncü, bunu doğru elektrik sobası bağlamak mümkün olacak. jumper bir desene uygun olarak yüklenir. Daha sonra PVA her iki tarafında tel, üst kabuk 75 mm ve yalıtılmış 30 mm uçlarından, izolasyon kendi halka yerleştirilmiştir. Damar PE, alternatif olarak diğer terminallere L1 ve N (faz ve nötr) bağlanmış yeşil toprak fişini yalıtılmıştır. Sıfıra kahverengi veya beyaz ve mavi ile izole faz iletkenleri için teller takmak için tercih edilir, ama bu çok önemli değildir.

  Sıyırma ve elektrik panoları kablo.

  elektrik fişi katılır sonra. faz ve nötr - yeşil yalıtımlı tel toprak terminaline, geri kalan bağlanmıştır.

  Bağlantı planı, priz ve cihaz terminaller.

  topraklama kontakt fiş ve gösterilen fırının metal dış yüzeyi arasındaki direnç sıfırdır: Multimeter bağlantısı doğru konumlanmıştır. tesadüf topraklamasını ve soket verilmiş. Olması gerektiği gibi her şey ise, terminaller kapağını kapatın. doğru soket nasıl ayarlanacağı bakın.

  Bunun içine fiş sokulması şalter otomatik devre dışı bırakmadan önce, yuva güç kaldırılır Önerilen. Böylece, gösterge dokunmatik tornavida metal yüzey ile herhangi bir faz plakası gövdesi kontrol edilir. her çalışma şekli de kontroller yapılır edin.

  yıldan beri bir ölçüde sabit cihaza mutfak elektrik aralığı, tek ve aynı yerde kaymıştır değildir. Ve aslında, soket olmadan bağlamak için bir seçenek yoktur. O aşağıdaki şekilde temsil edilmektedir. Elektrikli levha bağlantı kutusu bulunan bir seramik ya da karbolitovy terminalleri aracılığıyla bağlanır.

  karbolitovy elektrikli plaka ya da bir seramik uç bloğu içinden kablo.

  elektrikli soba bağlamak için üç fazlı güç hattı varsa onun için en iyisidir. Bu durum özellikle, küçük şirin restoranlarda olarak levha üzerinde yüksek yüklerde, gerekli olan cihazların kapasitesi 10 kW, tek fazlı yuva tahammül uzun göze değil çok daha yüksektir toplam. Üç fazlı bağlayıcı RSH HS 25A maksimum akıma ve bir güç tertibatı 15 kW'a kadar izin verir. Ayrıca 2.5 ila 2 mm bir kesite sahip yeterli bakır kablo olması. Gerekli tel boyutunu hesaplamak için, bizim ücretsiz online hesap makinesi kullanın.

  Bir üç fazlı güç hattına cihazı için bağlantı şeması.

  rekor oy kullanma arkadaşlarınla ​​paylaş

  3 yorumlar kaydedebilirler "elektrikli fırınlar Kablolama" için

  bir çıkış plakası CAR 5120 telleri 7 bağlantı Saman

  Ben bağlantı şeması dirençleri bulamıyorum.

  soba KAISER EHC 69010 mod anahtarı itibaren

  Bu plaka üzerinde tüm cihazların ya da tam bir bağlantı şeması

  a sıfır elektrik aralığı iletkenleri bağlanmalıdır olarak devre yapan koruyucu iletken kullanılarak çalıştırmalıdır 5.-L1 L2 L3 N PE

  tamir deneyimlerini paylaşmak Cevabı iptal

  • Dairelerin 3D projeler
  • video Onarım
  • tasarım daire
  • Tüm onarım
  • kapılar
  • pencereler
  • tavan
  • duvarlar
  • Alçı ve macun
  • alçıpan
  • mobilya
  • Diğer onarımı
  • Paul
  • zemin Tesviye
  • çimento
  • Kuru zemin şapı
  • Yarı kuru şap
  • kendiliğinden yayılan zemin
  • cinsiyette inşaatı
  • Yerden ısıtma
  • Elektrikli zemin
  • Su yerden ısıtma
  • döşemeler
  • karo
  • laminat
  • Tüm Tesisat
  • su tesisatı
  • Küvet, duş
  • musluklar
  • tava
  • ısıtma
  • Tüm elektrik
  • kablo
  • evde LED
  • havalandırma
  • yapı malzemeleri
  • enstrümanlar
  • malzemeler
  • inşaat Hesap
  • tatil ev tamiri
  • Çeşitli makaleler
  • Üst yorumu
  • Soru cevap
  • haber

  biz vkontakte

  Eğer metinde bir hata bulduysanız, bunu seçip Shift + Enter veya buraya tıklayın ve biz hızla sorunu çözmek için çalışacağız.

  Hata mesajı için teşekkür ederiz. Yakın gelecekte bunu çözecektir.

  Bazis-balo organları. 8-495-725-2615

  Hata mesajı için teşekkür ederiz. Yakın gelecekte bunu çözecektir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  24 − 22 =