elleriyle Ahşap için mordan

Ahşap için mordan

Leke (boya olarak da bilinir), - ağaç tamamen farklı tonları elde edilebilir hangi bir bileşim. Genellikle boyama amacıyla sadece ağacın görünümünü değiştirmek için kullanılır. ahşap mobilya üzerine kullanın ahşap boyama it a bakımlı bir görünüm kazandırır. Nasıl seçmek için - alkol klasik, akrilik?

Ahşap için tedavi nedir

Ahşap için sıvı yapışkanlar, üç gruba ayrılabilir - alkol, su ve yağ bir leke. Bunlar bunların üretimi için kullanılan bazın bağlı olarak farklılık gösterir. akrilik ve balmumu lekeleri - İnşaat piyasasında son gelişmeler vardı. Toner malzemesi ahşap yeni çeşitleri ile noktalar olmadan renkli ve lif kaldırmayın. Ne var olan türlerin her birinin özellikleri?

Alkol ayrıca metilli ispirtodaki mordan boya çözeltisi olarak da bilinir. Bu iki eyalette yapılır - ve toz kullanıma hazır. dezavantajları lekelenmeye neden olabilir kuru hızlı infiltrasyonunu içerir. bir kabın el ile püskürtülür bileşim hemen hemen imkansız bir manuel ya da pnömatik sprey tabancası kullanılarak tavsiye edilir.

Su bazlı leke hazır halde ya da su içinde çözülmüş toz halinde satılan. koyu kırmızıya çok hafif den - Bu radikal ahşabın rengini değiştirmek isteyenler arasında popülerdir. su sızması dezavantajı, ahşap liflerin arttırmak için olan bir özelliktir. Bu, bir ağaç yapısını seçmenize olanak verir ama neme daha az dirençli yapar. o lekeyi ıslatın gereklidir kullanmadan önce yüzeyini korumak için, biraz bekleyin ve sadece kapak sonra kumlu.

Ağaç ürünleri için yağ lekeleri sayesinde mevcut renklerin mümkün olan her çeşitli herhangi bir renk kazanır. İstenilen renk yağlarda çözünür bir boya karışımı ile elde edilir. beyaz ispirto - Bu tür bir bileşim, bir solvent ile seyreltilir. operasyonda gösterişsiz malzemesi - ahşap tahıl yükseltmeden, eşit şekilde uygulanır ve hızlı bir şekilde kuruyan.

Akrilik leke - Toner malzemenin yeni bir türü. ağaç açma tamamen homojen renk tüm yüzeyine nüfuz ve ahşap yüzeyi üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturduğu zaman bu şekilde nemden koruyarak. Zemin su dökün Örneğin, bu damlacıklar halinde ayrı uçacak - bu büyük bir güvenlik özelliğidir. döşeme üzerinde film, aynı zamanda korumak için gerekli olan - cilalanması, ahşap için sulu vernik kullanımı daha iyidir. Akrilik lekeleri iyi izole ağaç yapısı vardır, ve herhangi bir renk boyayın.

Nasıl lekeli ahşap işleme

temizleyip obessmolit için, cilalı - moren dış ve iç ahşap yüzeyler önce dikkatlice ele gerekmektedir. Sonra her şey basit:

 • doku bağlı olarak, leke çubukla, fırça, sprey tabancası veya rulo uygulanır.
 • Uygulama, aksi lekeler olacaktır, bütün yüzey boyunca sürekli olarak yapılması gerekir.
 • kurutulduktan sonra bir kat, diğer uygulanabilir.
 • son kat ahşap üzerine özel bir vernik kullanmak daha iyidir için - bu bitmiş bir ağaç bakmak verir ve kaplama altında nüfuz nemi önler

Ne emprenye için iyidir

1

o ağacın çok yapıyı gizlemek değil çünkü Emprenye talep görmektedir. Boya cila doğal bir görünüşe, leke tüm gerilimler lifler ve ahşap şerit halka gizler, onun çizim kaldırır. Bu tür bir emdirme çizilme ve diğer zararlı doğal faktörler yüzey dirençli hale güvenilir bir koruyucu özelliklere sahiptir. Birden fazla desyatiletie1 sürecek Vitray ahşap

Renkli ve ahşap beyaz bir leke

Böyle bir leke, renklerin ne kadar geniş yelpazesini bulmak için gerekli olduğu gerçeği ile uğraşmak. Çok çeşitli - beyazdan siyaha. İstenirse, farklı renkler karıştırılarak mobilya bile yeşil boyanabilir. Beyaz leke ağartma maddesi olarak kullanılır. Kurumas sonra, istenilen renk uygulayabilirsiniz. En popüler olsa da, ahşap tonları aralığıdır.

elleriyle Ahşap için mordan

kolayca ve kendi elleriyle ahşap zemin veya herhangi odun yüzeyini yeniden şekillendirme. Bu amaçla pahalı malzemeler veya kimyasal olarak zararlı madde satın almak gereklidir. Doğal bitkisel maddeler sayesinde mümkün ürün tonunu değiştirin. Bunu yapmak için, bir serin demlemek yapmak gerekir:

 • soğan gelen kabukları hafif ahşap kırmızımsı tonunu vermek.
 • Et suyu Karaçam kabuğu huş leke kırmızı.
 • Ceviz kabuğu ahşap farklı tonları verir. Su kaynama bir toz halinde kuru kabukları öğütün. Elde edilen çözelti, bir elek üzerinden filtre edilir, bunun için küçük bir soda (gıda) ekleyin. kırmızı renk elde etmek için potasyum dikromat çözeltisi kurutmadan sonra kabuk emdirilmesi için gereklidir. gri bir renk elde etmek için su ile seyreltilmiş, daha önce, asetik asit içindeki bir çözeltisi ile muamele edilmiş yüzeyin, hamile.
 • kızılağaç ve meşe kabuğu Güçlü kaynatma abanoz ağacından etki verecektir.
 • Eşit oranlarda Meşe, ceviz kabukları, söğüt kabuğu ve kızılağaç catkins ağaç neredeyse doğal bir kahverengi renk verir. Kurucu soğuk su ile doldurun ve daha sonra 0.5 saat ekleme, kaynatın. L. kabartma tozu ve başka bir 10 dakika kaynamaya bırakın.
 • elma ve ceviz kabuğu leke mobilya kahverengi kabukları. çözelti içinde daha koyu renkli için alum eklenebilir.
 • söğüt ve kızılağaç kabuğu siyah leke ahşap için ev hazırlamak için idealdir.
 • topalak olgunlaşmamış meyvelerden Broth ahşap altın sarısı bir renk verecektir.

Video: ahşap, su bazlı mobilya üretimi için Mordan

Anatoly, eski 38 yıl: Bir kır evinde kendi elleri banyosu yapmak. Satın emprenye maun açık boyama - çoğu gibi renk eşi. Akrilik emprenye - değil bütçe seçeneği ancak tüm harika üzerinde boyalar! Hızla kurur ve duvarlar göz boyanmamış. banyo yaklaşık iki yıl - Firmanın seçim pişman etmedi iken.

Tatiana 40 yıl: ağaçtan mutfak rengini değiştirmek arzusu kocaman oldu! herşeyi boyamak için bir seferde böylece inşaat süpermarket Genç profesyoneller, bir leke seçmek daha iyi ne tavsiye ederiz. Bütün mutfak mobilyası tahtadan yapılmış çünkü seçiminde önemli bir kriter, fiyat oldu. Mutfak bilmediği, her gün Değişiklikleri sevin!

28 yaşında Vladimir: inşaat işinde uygulama. ahşap kullanımı için koruyucu maddeler genellikle farklı üreticilerin farklı üsleri ile çalıştı. En bütçe seçenekleri çok pahalı için - Fiyatı daima farklıdır. Ben benzersiz petrol döllenmesi durduruldu - Optimum fiyat, kalite de her şeyi ile memnun - ev işleri için mükemmel bir seçenektir. Akrilik daha pahalı, ama yine de iyidir!

© 2010-2017. Malzemelerin kopyalanması yalnızca kaynağa etkin köprü talimatı ile izin verilir

elleriyle Ahşap için mordan

boyama işlemi birçok makalede anlatılan, ancak çok az bilgi bu durumda kullanılan malzemelerin hakkında bilgi verilmektedir. Eğer web siteleri ve forumlar mobilya üreticilerinin çok açarsanız bu tarifler en büyülü ayin bir tür andıran rağmen Elbette, sen lekeyi nasıl hazırlanacağı konusunda bilgi bulabilirsiniz. Eh, ellerini lekeyi yapmadığını çıkıyor?

Tabii ki, hazır araçları satın alabilirsiniz, ancak pişmiş kendi elleriyle Ahşap için leke, inanılmaz derecede güçlü olan sizi memnun edecektir. Gerçekten de, bu durumda, siz, "onun" özel bir şey hazırlayabilir. Tarifler inanılmaz etkisi haz duyabilir eşsiz bileşimi, alıcı bir sonucu olarak, daha az bir şey için daha fazla bir şey eklemek anlamına gelir ki, sıkı kısıtlamalar yoktur. Bu yazıda, basit ve pratik hem tarifleri ve daha sofistike seçenekler sunmaktadır.

renk leke Eğer promo istediğiniz malzeme renginden bazı farklılıklar olması gerektiğini unutmayın. Çoğu zaman, ana biraz daha koyu leke, işlenen maddeye.

Sarışın cins yeterince güçlü bira çay kullanarak biraz koyulaştırabilirsiniz. çay yapraklarında Taninlerin varlığı - baz doygunluğu ahşap rengi. Bildiğiniz gibi, bu durumda kaynak konsantrasyonuna bağlı olarak, farklı çeşitleri vardır.

öğütülmüş kahve çekirdekleri bir kaynatma aslında renk kombinasyonları bir çok beklenmedik ve ilginç tonları almanızı sağlar. Ayrıca bu amaçlar, hazır kahve, ama güçlü için kullanılabilir. kahve çekirdekleri kabartma tozu eklenebilir, bu daha da ilginç renk ve tonları alacak.

huş tedavisi için 1. sıklıkla Karaçam kabuğu oldukça güçlü kaynatma kullanılır. Bu durumda, gölge parlak belirgin kırmızımsı dönecek.

Eğer kahverengi almak için hedefliyorsanız 2., o zaman fındık kabuklarından tozu kullanın. Bunu yapmak için, çürümüş fındık kabuğu biraz almak gölge, toz haline getirilmiş, kurutun ve kaynar suda demlemek yorumlamak. Bundan sonra, et suyu, sodyum ya da potasyum karbonat küçük bir miktarının ilave edilmesi, filtre edilmelidir.

sonra, muamele edilmiş yüzey, potasyum dikromat, sulu bir çözeltisi ile muamele etmek kuruduğunda bu durumda, aynı zamanda hafif kırmızımsı belirti olabilir de mümkündür. Ancak, asetik asit ile yüzey tedavi durumunda, renk türü hafif grimsi olur.

kırmızımsı bir ışık ahşap oluşturmak için 3. soğan kabuğu bir kaynatma kullanmak en iyisidir. Et suyu çok güçlü olmalıdır. Bu tek başına bir kaplama olarak veya kahverengi leke her türlü katkı maddesi olarak kullanılabilir.

rendelenmiş meşe kabuğu, kızılağaç catkins, söğüt kabuğu, eşit parçaya çekilen ceviz kabukları: Bir doğal görünümü ile daha da kahverengi renk elde etmek isterseniz 4. aşağıdaki tarifi kullanın. Bütün bileşim iyice karıştırılır ve soğuk su dökülür. Sonra, bir raddeye suyu getirmek ve 0.5 çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. çözümü kısık ateşte biraz pokipyatit gerekir. Süzüldü ve bir yüzey muamele edilmiştir.

Ceviz kabukları, söğüt kabuğu ve elma bir çözüm kullanmak da mümkündür. Bir çok düzgün kahverengi olsun.

5. kızılağaç ve söğüt kabuğundan çözümü zengin siyah rengin yeteri kadar izin verecektir.

Eğer kabartma formlarına tek tip renk elde etmek için hedefliyorsanız 6., ürün pamuk yağı önceden ıslatmak gerekir. Kullanmadan önce, o ısıtmalı olmalı. Böylece, ürüne koyu asil renk vermek için, ikinci olarak ipler güçlü yapmak, ve ilk olarak mümkün olacaktır. Bu tedaviden sonra, ürün lake ve cilalı edilebilir.

topalak olgunlaşmamış meyvelerin bir kaynatma kullanarak 7., bir sarımsı bir ton olsun, ama sadece hafif odun olabilir. Eğer kahverengi almak istiyorsanız, ceviz kabukları ve elma kabuğu bir kaynatma kullanın.

Yukarıdaki decoctions herhangi şap eklerseniz, daha parlak bir ses rengi elde etmek mümkündür.

Popüler tarifi - abanoz

ahşap ürünleri kaplama sırasında birçok sıradışı tarifleri kullanılır. İlk yağsiztaştınîmahdır demir talaşı veya küçük tırnaklar, asetik asit dökün. Bu kompozisyon infüzyon zamanı çözeltisinin doygunluk bağlıdır Bir haftaya bir gün ısrar etmek gerekir. infüzyon karanlık bir yerde olmalıdır.

Bu tür bir boya taze hava çalışmak üzere en iyi olan bu yüzden kokusu, keskinliğe sahiptir. tedavi sonrası malzeme, doymuş olur çünkü Amerika'da, bu tarifi belirgin bir siyah, abanoz olarak adlandırılır.

Uzmanlar her halükarda bu tedavi poliüretan vernik, su bazlı, kullanılamaz sonra olduğu gibi sadece kesilmek söylemek unutulmamalıdır. Bu olgu, sirke yüksek konsantrasyonda mevcudiyeti neden olmaktadır.

İstenirse kiraz veya koyu kahverengi bir renk, potasyum permanganat çözeltisi en iyi şekilde alabilirsiniz. potasyum permanganat temelinde elleriyle ahşap Mordan - tedavi en etkili yöntemlerden biridir.

50 gr - Su litresi başına. Potasyum permanganat. Su sıcak olmalıdır. Karışım yumuşak bir şekilde ve iyice karıştırılır. Eğer hazırlandıktan hemen sonra ihtiyaç ürünü uygulayın. tedaviden sonra beş dakika nemli bir bezle hafifçe silin. tedavi süreci istenilen renk ve gölge kadar tekrarlanabilir.

huş kaplama tedavisinde, bir altın-kahverengi renk elde edebilirsiniz. Bu,% 3.5 potasyum permanganat çözeltisinin kullanımı yapmak için. İşlemden sonra, ürünün zorunlu lak ile muamele gerekir, ya da potasyum permanganat sadece zaman kaybolur.

ellerinizle Ahşap için mordan çeşitli kimyasal bileşenlerin bazında yapılabilir:

1. Yüzey ağaç potasyum karbonat kullanılarak işlenebilmektedir (35 g kadar. Litre başına), (75gr) soda külü kullanmak mümkündür. Kurutma işleminden sonra, yüzey tannin nemlendirilmesi için gerekli olan (50 g., litre başına).

2. Meşe - bir yüksek tanen içerikli ahşap, sönmüş kireç ile tedavi edilebilir. Kuruduktan sonra, malzeme bir açık kahverengi renk olacak. Fındık dolayısıyla yeşilimsi-kahverengi tonunda boyanır.

3. su içinde çözülmüş, amonyak, (% 88 çözelti) kullanmak mümkündür, daha koyu meşe yapmak için. Aksi yanık olacak, alkol buharları teneffüs ve ciltte engelleyemedi uğraşırken çok önemlidir. bu ilaçların birlikte açık havada en iyi çalışır, ancak bu durumda, hızla etkinliğini kaybedebilir unutmayın. Bu nedenle, hızlı bir şekilde uygulanmalıdır, ve bazı bölümleri yavaşça karıştırılır gerekmektedir.

Ağaç alacak sonra istediğiniz gölge düz su ile yüzeyden çözüm durulama için gereklidir. Eğer küçük bir ayrıntıyı boya Eğer alkol ile bir kavanoz konur içinde, bir cam tabak koymak için kolay olabilir, çok yemekleri sıkıca kapatın. Birkaç saat öğesi hazır.

4. Et suyu barberis kök sarı dilimlenmiş kaplama boya yardımcı olabilir. tahliye ve şap en fazla 2% eklemek için emin suyu pişirme sonra. Eklemeden sonra, çözelti yine ısıtın. Soğutulmuş uygulayın. Tüm malzemeyi eczaneden satın alınabilir.

5. şap ile tamamlayıcı kavak genç sürgünlerin, bir kaynatma kullanarak, çok anlamlı turuncu alabilirsiniz. Tarif: 150gr. 1 litreye kadar kavak dalları. su. , Kaynatınız şap ekleyip bir saat boyunca kaynatın. Karışım filtre edildi ve açık bir kap içinde, belirli bir zamanda terk edilmesi gerekir. Bir hafta boyunca yerleşme işlemi yapmak en iyisidir. Et suyu altın sarısı renk elde etmelidir.

Eğer bir yeşilimsi renk tonunu elde etmek istiyorsanız 6. şap bir kaynatma, kavak ve meşe kabuğu sürgünler kullanırlar. Ayrıca bu süreçte size toz zehirli yılan yardımcı olabilir. 50-60gr. sirke çözülür ve 10-15 dakika kaynatılır. Sıcak bir solüsyon ile ıslatılmış gereken dilimlenmiş kaplama için idealdir.

Eğer istenirse 7. mutlaka bir asit ile karıştırılmış siyah renk kullanımı suyu Wolfberry alır. mavi renk elde etmek için, kabartma tozu kullanın. Eğer size yeşil tonu verecek bir belirgin kahverengi renk elde edebilirsiniz Vitriyol ve potas ile suyu kombinasyonu ile çilek suyu karıştırdığınız zaman, kırmızı bir renk tonunu elde Glauber tuzu ile suyu Wolfberry karıştırmak istiyorum.

8. gri veya gümüş renkli (Dilimlenmiş kaplama) elde etmek için, 1 oranında bir yağmur suyu ve sirke bir arada kullanmak: 1 arasındadır. Bu solüsyona damla tel veya paslı çivi oldu. Solüsyon yapılandırırken kendilerini bir makaleye uygulanabilir.

Kaplama malzemeleri

Daha dekoratif ve estetik ahşap ürünleri tanımak için, leke kabul edilir. Çözelti tonunu değiştirir ve ahşap doku vurgular. Modern lekeler antiseptik özelliklere sahip ve önemli ölçüde ürünün ömrünü uzatabilir.

Bize kendi elleriyle bileşimini yapmak mümkün lekelerin türleridir ve ahşaba leke uygulaması için temel kuralları nelerdir bakalım.

Ağaç amacı lekeleri

Leke - renklendirme bileşimi işlenmiş ahşap uygulanır ahşap, kontrplak, mobilya, parçacık tahta pano ve MDF doğal rengini değiştirmek için kullanılır. Leke leke ikinci adıdır.

Özel formülasyon derin ahşap nüfuz yüzden ahşap dokusu korunur. Bu etki minesi veya boya almak için çalışmaz.

Bazı leke çam lekeli pahalı olmayan renk asil ağaçlar gibi ahşap, gerçek türünü gizlemek için kullanılır. Diğerleri için iç mekan güncellemek veya doğal malzemelerden güzel bir doku vurgulamak için bir leke kullanın.

Her iki lekeleri ve birkaç gölgeler bir kombinasyonu becerikli kullanımı ile, sanatsal değeri sıradan bir ağaç ürünleri açabilirsiniz

dekoratif fonksiyonlarına ek olarak, lekelerin bazı türleri de koruyucu özelliklere sahiptir. odun leke için bileşimler, yağ bazlı veya alkid çözücüler ile ilgilidir. Bu tür lekeler zararlı, küf ve mantar odun koruyabilir.

Ağaç leke tipleri

ana kriter tüm lekeleri sınıflandırmak için - bir çözüm üretim tabanı. su, alkol, yağ, akrilik ve en yaygın lekeleri mum tabanlı. Her tip özelliklerini düşünün.

Su bazlı lekeleri su içinde kendi kendine üreyen ve durumunu kullanıma hazır toz halinde kuru leke: iki formda mevcut. Su lekeleri yeterince uzun kurumasını, bu nedenle tek tip bir tonu elde etmek için uzun bir zaman alabilir.

lekeleri kullanımının başlıca dezavantajı, bileşimin işleme ahşap lifleri asansör olmasıdır. Bir yandan, bu ağacın yapısını vurgular, diğer taraftan - çok daha savunmasız nemin etkilerine yapar. Bu nedenle, leke tatbik edilmesinden önce, ahşap yüzeyi, ıslak bir süre emmek ve iyice zımparalanmış için bırakmalıdır.

Alkol leke - etil alkol içinde pigmentler organik boyaların bir çözelti katılmıştır. Alkol antiseptik kompozisyonlar dekoratif boyama ve ahşap ürünler için kullanılmaktadır. Bu tür lekeler tane yetiştirme azaltmak ve ahşap şişmesine neden olup.

bir alkol lekeleri kullanıldığında zor bileşim çabuk kurur olduğu kadar homojen boyama elde etmek için, leke oluşturabilir. Küçük parçalar tonlama için bu tür lekeler uygun olabilir, fakat renkli parke çok sorunlu olur.

Alkol leke sadece (püskürtme tabancası) kullanılarak püskürtme uygulanır ve sonuçlar bir fırça boyama ile tahmin edilemez olabilir

Mordan, yağ bazlı Onlar renk ve tonları sahip oluşudur. Yağlı boya kurutma yağda çözünür boyalar ve yağları içerir. Kullanılan solvent, mineral alkolleri de.

Yağ lekesi - iş en kolay: Bu, bu elyaflar yükseltmek değil bir çok şekilde uygulanabilir ve eşit tüm yüzeyi üzerine dağıtılabilir. Leke bazlı yağlarla tedavi ürünler kolayca dokrasit ve geri yükleme yapılabilir.

Balmumu ve akrilik lekeleri - seslendirme malzemelerin son nesil. akrilik reçineleri ve balmumu göre lekeler ek aşırı nemden kumaş koruma ince ahşap rengi film yüzeyi üzerinde oluşturulur. lozhatsya9raquo" eşit lekeleri Bu tür; yüzeye ve de ahşap zeminler işlenmesi için uygundur.

Akrilik mordanlarının karıştırılır ve daha ince gölgeler var olabilir geniş renk aralığı vardır. bileşim, herhangi bir kötü koku, yanmaz vardır ve ahşap her türlü için uygundur. Akrilik lekeler zararlı duman çıkarmak ve uygulamadan sonra çabuk kurur yoktur.

akrilik boya ile çalışırken, kalın bir tabaka ile aşırıya için önemlidir. İyi bir etki daha noktaları oluşturur, eğer, en fazla 2 kat uygulanması ile elde edilebilir

Balmumu leke çok yumuşak bir mumdur. Direkt olarak işlenebilir ya da ahşap yüzeyi boyaması önceden. Mum lekeleri bir bezle uygulanmalıdır hareketleri sürtünme ahşap yayılmıştır.

En etkili mum lekesi parlatma kombine bak. Bu teknik genellikle makaleler, profiller ve iplik dönüm bitirme kullanılır.

Önemli! balmumu bazında lekeleri ahşap bileşenli asit sertleşen vernik veya poliüretan ile işleme tabi tutulmadan önce kullanılamaz

leke kendi ellerini yapma: ustalar tarifleri

Yapma ahşap farklı gölge bitki bileşenlerinin kullanabilir.

 • Karaçam kabuğu Güçlü kaynatma kırmızımsı bir renk verir. Özellikle sanat o huş işlenmesinde kendini gösterir.
 • Kırmızımsı renk soğan kabuğu kullanılarak elde edilebilir. Bunu yapmak için, size "krutoy9raquo hazırlamalısınız; et suyu ve bunları işlemek veya satın hafif ahşap leke ekleyin.
 • bir ceviz kabuğu kullanarak, farklı tonları elde edebilirsiniz. Alt kabuk biraz kuru bir toz halinde öğütmek gerekir. su içinde çatlak Elde edilen toz, bir elek aracılığıyla, filtre kaynatıp çözeltiye küçük kabartma tozu ekleyin. Bu tür bir bileşim ile muamele edilmiş ağaç, kahverengimsi renk olur ve ayrıca potasyum dikromat sulu bir çözelti kurutulduktan sonra uygulandığı takdirde, bir kırmızımsı bir renk elde edilir. grimsi için, yüzey "orehovym9raquo muamele edilmiş; Çözelti, seyrek asetik asit ile emprenye edilmelidir.
 • Eğer meşe ve kızılağaç kabuğu bir kaynatma kullanırsanız, zengin siyah tonları olabilir alın.
 • söğüt ağacı kabuğundan, meşe, ceviz kabuğu ve kızılağaç küpe eşit oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen doğal bir eşit kahverengi yakın. Tüm malzemeler soğuk su dökün ve bir taşım kaynatın gerekir. Sonra başka bir 10 dakika ½ çay kaşığı kabartma tozu ve kaynama çözüm ekleyin.
 • mümkün olduğunca ve ceviz kabukları ve elma kabuğu kaynama suyuyla yardımıyla ahşap kahverengi ver. Eğer daha yoğun bir sesi elde etmek gerekiyorsa, o zaman çözüm şap ilave.
 • kızılağaç ve söğüt ağacının kabuğu Ağaç kaynatma siyah verir.
 • hafif ahşap underripe topalak meyve suyu uygularsanız, ürün altın sarısı rengini kazanır.

kahve, çay ve sirke temelinde Lekeleri

Mordan elleri ile odun, sen doğaçlama kahve, çay ve sirke yapabilirsiniz.

 • kahverenginin farklı tonlarında kahve kullanılarak elde edilir. Öğütülmüş tahıl kabartma tozu ile karıştırılır. bir leke uygun ve hazır kahve olarak. Yeterince güçlü kahve demlemek ve ahşap bunları tedavi etmek.
 • Fena değil Tonirujushchaja hafif ahşap ve çay yaprakları. çayda bulunan Teanin, ahşap, doğal kahverengi renk verir. renk doygunluğu çay konsantrasyonuna bağlıdır.
 • chernogo9raquo" abanoz etkisini alın; ağaç, sen sirke ve metal parçaları kullanabilirsiniz. Küçük demir çiviler asetik asit dökün ve (; çözelti, ahşap koyu renkli artık "nastaivatsya9raquo) karanlık bir yerde, 2-7 gün için bırakmak gerekir. Solüsyon çok keskin bir kokuya sahip olduğundan dolayı hazırlanan ahşap işleme bileşimi olup, açık havada yapılmalıdır. Tür bir ürüne tatbik edilen poliüretan lak bağlı sirke ve Nitra "lozhitsya9raquo büyük miktarda en aza unutulmamalıdır; Tamam.

ağaç için uygulanan sıcak su 1 litre, 50 g çözülmesi için gerekli olan, ve 5 dakika sonra, yumuşak bir kumaş yüzeyi silme: yapma kiraz ağacı, kahverengi ve koyu kahverengi bir renk tonu, potasyum permanganat çözeltisi olabilir. potasyum permanganat ile muamele daha canlı bir gölge elde etmek için tekrarlanmalıdır.

potasyum permanganat ahşap lekeleri işleme sonra yüzey koruyucu bir bileşim, ya da potasyum permanganat solmaya ile kaplanmış olmalıdır

Sabitleştiriciler, kimyasal komponentler

deney ve sabit bir renk elde etmek için, arzu edildiği takdirde kimyasal bir leke oluşturabilir.

 • Theanin (meşe) içeriği yüksek olan ağaç sönmüş kireç gölgeliyor - Ürün kahverengi hale gelecektir. sap somun böyle bir kompozisyon ise, göze batmayan bir yeşilimsi renk tonu ile kahverengine döner.
 • Soda külü 75 g ve 1 litre su içinde eritildi, potasyum karbonat, 35 g: elde edilebilir Olağandışı gölge, aşağıdaki bileşime yapılmış olması. Ahşap bileşimi UV ile muamele edilmiş ve yüzey tamamen kuruduktan sonra (su + 50 g tanin 1 litre) karışımı nemlendirmek için gereklidir. Renk bir saat içinde sadece görünen bu tedaviden sonra, bu yüzden acele etmezsen ve yine ağaç boya.
 • Dilimlenmiş kaplama ışık karamuk kökü bir kaynatma (eczanelerde bulunur) kullanarak sarı boyanabilir. Hazır et suyu drenaj, biraz şap ekleyip tekrar kaynatın. Soğutulan çözelti ahşap üzerine uygulama için hazır hale gelir.
 • yeşilimsi renkli kaplama elde etmek için, aşağıdaki solüsyon ile mümkündür: ince toz copperhead 50-60 g sirke 10-15 dakika kaynatılır ve sıcak kaplama bileşimi ile işlemden içinde çözülür.
 • Suyu Wolfberry (Kurtbağrı) ve çeşitli kimyasal bileşenler, renk lekeleri çeşitli alabilirsiniz: kahverengi - Vitriyol ile kırmızı - Glauber tuzu, açık mavi ile - kabartma tozu ile, yeşil - potas ile.

odun beyazlatma boyama için ürün hazırlamak ve anlatım tonu yapmanızı sağlar. ağartma kayalarda Bazı ağaçlar beklenmedik renk tonları edinirler. bir gölgeli mor monoton doku karakteristiği olan, örneğin, ceviz, için, işlemden sonra leke ağartma Solgun pembe kızıl veya pembe olur. Beyazlatma ahşap elma değerli fildişi yapar.

Beyazlatma lekesi: Fotoğraf

Farklı çözümler ağartma için kullanılabilir. daha yavaş - Bazıları çok hızlı diğerlerini hareket ederler.

 1. oksalik asit çözeltisi. kaynar su 100 g oksalik asit 1.5-6 g çözülmesi için. ıhlamur, kavak Belov, hafif ceviz, huş ağacı ve akçaağaç: Bu tür bir bileşim, beyazlatma hafif ahşap için uygundur. pis tonları veya gri lekeler ahşap diğer türleri görünebilir. kaplama ağartma durulama çözeltisi sonra yaprak (bileşim: sıcak su - 100 g, soda külü - 3 g, ağartıcı - 15). Böyle bir tedavi, obessmolivaet yüzeye ve ahşap yığınını yükseltir.
 2. hidrojen peroksit beyazlatma% 25 çözelti, limon ağacı, meşe ve gül ağacı hariç, çoğu ağaç türleri için uygundur. Ürünler, peroksit işledikten sonra, durulama gerektirmez. Peroksit ağartıcılar ağaçlar sadece küçük gözenekli türler çözeltisi. tanen içeren ahşap, bir leke hafifletmek için çok zordur. Amonyak,% 10 luk işlemek için daha önce gerekli olan ağartma işlemleri, tannik cins geliştirmek.

çeşitli ağaç türlerinin ağartılması sonuçları:

 • Birch bir oksalik asit çözeltisi içinde ağartma sonra yeşilimsi renk tonu alır;
 • Kül ve meşe oksalik asit ile muameleden sonra belirgin bir şekilde daha hafif hale gelir;
 • pembe - anadolu ağartılmış ceviz hidrojen peroksit (en az 15% 'ten fazla peroksit yoğunluğu) bir altın rengi ve ceviz varsayar.

İşleme ahşap boyası, dört yoldan birinde gerçekleştirilebilir:

 1. Püskürtme. Leke kereste yüzey püskürtme tabancası uygulanır. Püskürtme leke düzgün dağılımı sağlayan ve düzgün bir yapı elde.
 2. Sürtünme. Leke ağaç uygulandı ve ürün alanları arasında eşit şekilde sürülür. Kaplama doku belirgin hale dönüştürülür. Gözenekli ağaç türleri ve leke hızlı-kurutma kullanılmalıdır Bu yöntem idealdir.
 3. Silindir veya sürüntü. Bu metod, madde küçük bir alan işlem kullanılır, bu çizgileri önlenmesine yardımcı olur ve yüzey üzerinde leke düzgün dağılımını sağlar.
 4. Fırçalama. Bir silah veya bir tampon eksikliği, bir fırça kullanılabilir, ancak bu yöntem her tür leke için uygun değildir. Uzmanlar, fırça ile tatbik edildiği zaman, ahşap, diğer yöntemlere göre daha derin ve daha doygun renkler verir olduğuna dikkat edin.

Ahşap leke tedavinin temel prensipleri

Doğal bir malzeme güzel ürünü elde etmek amacıyla, ahşap işleme temel kurallara uymak gerekir.

 1. Leke güçlü ahşap lifleri yönünde uygulanan. aynı yönde ve çıkarılır, fazla çözelti içinde.
 2. En mordan 2-3 kat uygulanır.
 3. birinci tabakanın uygularken leke küçük bir miktarının kullanılması gerekmektedir ve sonra kurutma işleminden geçirilip çıkarın ve şekerleme yükseltmek için kumlanmalıdır.
 4. yüzey işleme fırçalamayı deneyin gerekli olduğunda dondurulmuş bölümlerden etmesi için "gelmedi".
 5. elyaf veya eğik boyunca olan doğrultuda cilalı yoğun kaba kumaş kurutulduktan sonra Promorennaya ahşap.
 6. Ürünün geniş yüzey bölüme bölmek ve sürekli onları açlıktan daha iyidir.
 7. leke sonraki her tabaka sadece önceki kurutulduktan sonra uygulanmaktadır.
 8. 2-3 saat - Yağ bazlı leke yaklaşık 3 gün, çözücü bazlı veya su kurumaya.
 9. Çok kalın makyaj leke uygun bir çözücü ile seyreltilebilir. Yağ lekesi, su kullanılarak, su bazlı lekeler için - tiner boya. Yani ürünün yüzeyindeki olası kusurların görünümünü azaltabilir.

leke uygulaması: video

Olası hatalar ve giderilmesi

Bir kusur zor olacak kaldırmak için leke son derece dikkatli olmalıdır uygulayın.

Eğitim Çizgiler. Leke büyük miktarlarda uygulanır ve çok hızlı bir şekilde kuruyan oluşur. Böyle bir durumda, en fazla leke tabaka bertaraf edilmesini denemek için gereklidir. sertleştirilebilir katmanda fazla çözeltiyi almak için bir bezle sonra kurumaya yumuşatmak ve olacak leke başka bir katman uygulamak için gereklidir.

Leke tamamen kuruduktan ise, o zaman boya için bir çözücü kullanmak için gerekli olan kaldırma. Ancak, pigment tüm silinmiş almaz. Üst renkli katmanın bir uçak ya da zımpara kağıdı ile temizlenebilir.

Ürün lekelenme. işlenmiş ahşap eşit olmayan bir yoğunluğa veya çapraz taneli varsa, düzensiz oluşabilir leke emme - bazı yerlerde boyalı zengin olacak ve diğer - bir ışık.

maun veya ceviz çekici görünüyor yapılmış ürünler üzerinde lekelenme, fakat kiraz ağacı, huş ağacı, çam, ladin ve kavak üzerinde - doğal görünmüyor

Kaldır lekelenme çok zordur. Kontrplak tüm ön kaplama çıkarmak zorunda kalacak, bir üstten lekeli ahşap tabakasını kaldırmak mümkündür.

Daha iyi noktaya ortaya çıkmasını önlemek için:

 • Test ahşap - iş parçasının gereksiz bir parçasına leke uygulanır;
 • bir leke jel kullanın.

Leke Jel - erimeyecek ve ahşap derinliklerine nüfuz etmez, kalın, macun benzeri lekesi. Buna ek olarak, helyum küçük leke alım oranına sahiptir.

çok açık bir şekilde, teşekkür ederim,

çok net, deneme olacak kullanışlı birçok bilgi), teşekkürler

Anlamlı ve uygun fiyatlı, teşekkür ederim.!

Ben truhlyaayh kütükleri ile huş kabuğunu haşlanmış. Soda ekledi. vyvariavl Re. sonucudur.

© Bina portalı StrPort 2011-2016. onarım, inşaat ve yapı malzemeleri ile ilgili makaleler.

sitesinden kopyala bilgiler yalnızca yayıncının izni veya kaynağına doğrudan atıfta bulunarak mümkündür. yasal gerekçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 66 = 70