elleriyle basit şeması ile Lehimleme saç

elleriyle basit şeması ile Lehimleme saç

Ev yapımı lehim saç kurutma

KotoRed kullanılarak oluşturuldu.

Merhaba, elektronik sevgili hayranlar. Sana benim son DIY biri ile paylaşmak istiyorum. Şey bu nedenle benim makale birine yararlı olabilir, çok gerekli ve.

Annemin dizüstü kırdı gerçeği ile başladı. nedenini teşhis etmek için işin Kuzeyköprüsü PC aşırı ısınmasından ve başarısızlık yatıyordu. Eğer yeni bir bilgisayar için alışverişe gitmeden önce, onun ömrünü uzatmak için denemek için bir istek vardır. Sağ köprüde bilgilerinin yanı sıra cihaz gibi insanlar (Blow kurutma makineleri) kendilerini yaptığını görerek ile kendiniz için ayıklamak, ben yerine bir saç kurutma makinesi veya Ali Express işlemek için saç kurutma makinesi sipariş verirken 2 ay beklemek yerine, hemen vesilesiyle onlara gitmeye karar verdi.

1

Sonuç olarak, köprü ısındıktan edilmiş, bilgisayar kazandı. Bu güvenle üç aydır çalışmaktadır. Ancak, o laptop köprüde küçük heatsink ekledi. Soğutma topa çok fazla değildi. Bu nedenle bu bir sorun olmuştur.

"Şimdi Borschevu", yani saç kurutma makinası:

Aşağıdaki alıntı benim kurutucu üretim aşamalarını resimleri,:

Benim 45 th ısıtma spiral direnci. Yeter. Ben güç triyak kontrolü (yanmış spiral) terk etmek zorunda kaldı. Aynı doğru voltaj ve akım transformatörü sarılmıştır. Ben yaklaşık 2 amperlik güvenle dahil ikili kurulları ile saç kurutma radyo desoldering bir akımda 75 volt vardı. çok ısınmış bir direnç sarmal ile Trafo. Ve kabul edilebilir bir ısı ile - çok hantal.

Sonuç olarak, o kapasitör gerilimi söndürmek karar verdi. Seçimden sonra, 4.7 microfarads 7 kapasitörler. (Paralel) yaklaşık 450 derece sıcaklığı sağladı. Sadece Feng mikrodenetleyici üzerinde bir ısıl çift + göstergesini yerleştirmeye karar verdik. Internet üzerinde düzeni seçerken, ben 300 ruble Ali ile Çinli bir termometre karşılaştım. (999 °) sykonomit zaman karar verildi. Termometre emri verildi. Ancak, sonuç olarak, bu ısıtma ve soğutma üzerine ısıl çift verilerin işlenmesinde çok yavaş olmuştur, ama gözlerinizi kapatın mümkündür. Sıcaklık okumaları doğruluğu düzenlenmiştir. Bence bu termometreler farklı firmware ve performans daha pahalı olduğunu. , Her ne kadar Çin'dir.

Isıtma ben 2 düğme yapmaya karar verdi. Grup 1 - yaklaşık 300 gr. Isıtma 2 - kapasitörler ekler ve çıkış 460 derece olsun. Saç kurutma makinesi güvenli metal parçalar izole edilmiştir. (NOT). Ben mika. mikrodalga için Satış levha. yuvarlak bir şekil elde edilir. çeşitli yerlerde bir daire içinde küçük bir kırığı sıraya. Her yerde Güç trafosuz. Her üç gerilim (spiral fan, dijital termometre) özerk. bir plan çerçevesinde toplandı. (Isıtma spiralin şemada kullanılan tek kapasitör ve boşaltma direnci düşürür). Direnç R - yük koruma Zener kopması. Tüm dirençler 0.25 watt. Sürüş güç göstergesi - C1 - 0.47 (0.68 microfarads), VS1 - 8-12 volt bir voltaj. Güç kuylera - C1 - 4.7 microfarads, VS1 - iki seri halinde bağlanmış zener diyodu 1N4749. (2 x 24 V). aşağı kapasitör ve zener diyot çeşitli mezhepleri tek fark. Fuse gerektiriyordu. Kapasitör C1 Çalışma gerilimi - 400 volt en az. Filtre kapasitör gerilimi sabitleme gerilim VS1 daha yüksektir.

Ortak fan ve ekran geçiş. Isıtma ayrı dahildir. ters sırayla kapalı (soğutma kurutma öncesi). iki dakika - çalışma modu ve soğutma verimi.

Kuyler 24 volt. (Bir 12 voltluk. Bu durumda, ikinci zener diyot gerekli değildir. Kondansatörün kapasitesi azalabilir), yine de 48 volt DC alınması.

Bir dijital termometre 10 volt uyguluyorum.

Isıtıcı - Elektrik spiral. alternatif voltaj verilir. plastik gövde izole edilmiş bir ısıtıcı termolenta metal parçası. Hatta ısı kalkanı içinde. Bir bira tenekeden kesin. hap ve kahve kapağının bir kavanoz - saç kurutma makinesi barındıran. İdeal birbirlerine giyilen. Meme - alıcı antenin bir parçası. bir el feneri - ısıtıcı elemanının altında silindir. Meme 2 uygun bir çapa sahip olan bir pul halinde yerleştirilir ve aralarında şişiklik yapar. İki vida ile sarılı. vidalar için delikler önceden yapmak. Bundan başka ısıtıcı gövde içine yerleştirilir. Kenarlar hafifçe çekiç bükün.

Abone birimi Avanet İnternet sağlayıcısından PSU. (Ignominiously aboneler para Kırım kaçan). Eh, koyun biraz yün gelen. )

Ön panel çekim yapıştırılmış kağıda ve lake üzerine basılmış, Frontdizaynere yapılmıştır. Ayrıca siyah vücudu boyanmıştır.

Hepsi bu. fotoğraflarında açıkça olmalıdır. Önemli olan özenle yapılır ve başarılı olduğunu.

Bir kez daha hatırlatmak istiyoruz - hayır ağ ile gıda, transformatörsüz, galvanik izolasyon. Tüm güvenli metal parçalar izole edilmelidir.

Tüm çalışma düzenleri.

Saygılarımızla, Edward Volkov.

Nasıl bu makaleyi seversiniz?

Bu cihaz olup olmadığını kazanılan?

Sitesi Servis tarayıcılarda kontrol:

IE8.0, Opera 9.0, Netscape Navigator 7.0, Mozilla Firefox 5.0

1280x1024 ve daha yüksek ekran çözünürlükleri ile kullanılmak üzere uyarlanmıştır.

Daha düşük çözünürlüklerde yatay kaydırma neden olabilir.

elleri ile ev yapımı saç kurutma lehim cips

Lehimleme saç kurutma - uğraşının tüm sevenler için vazgeçilmez ve gerekli bir araç. Basılı devre, yapışkan bağlantı ve diğer görevler kurutma hızlandırılmasına elektronik bileşenleri ayırmak için kullanılabilir.

Yani bazen akut sorun: ellerinizle lehim saçları ne yapmalı?

600 santigrat derece sıcaklıkta hava jeti kadar bu kurutma lehim kapasitesi. Bu lehim eritmek için fazlasıyla yeterli.

Fan 12 voltluk bir DC besleme gerilimine bağlanır. Ancak ısıtma elemanı 0 ile 12 volt arasında bir değişken voltaj ile bir kaynak tarafından desteklenmektedir. Çıkan hava akımının sıcaklığını düzenlemek için kullanılabilir.

Bir alternatif olarak, bilgisayar güç kaynağı gibi uygun bir güç kaynağı yokluğunda,. Çıkış gerilimine ısıtma elemanının direncini ayarlamak için gereklidir.

Hava akışı, küçük bir fan tarafından oluşturulur. Fan eski teyp sürücüsü tarafından tahrik edilmektedir. Bunun yerine, manyetik teyp, motor 40 grafik kartı soğutucu mm kullanılabilir.

Onunla modeli biraz daha küçük, ancak daha zayıf olacaktır. daha kolay ve toplamak için daha hızlı olduğu için Meclis lehim sıcak hava tabancası, soğutucu ile tam bir sette dikkate alınacaktır.

Kanal kuvvetle seramik malzemeler ve kuvars cam kullanılması önerilir. Bu malzemeler, çalışma esnasında tahrip olabilir. Çelik veya demir dışı metaller seçmek daha iyidir. lehim sıcak hava tabancası Kanal vücut C-5-5 direncin yapılır.

Bir boru kanalını almak için, iç direnç vücudu serbest gereklidir. Bu bir dosya ile yuvarlak uçlara birini kesmek için yeter. Sonra yavaşça içini çıkarın.

1.2 mm eski tel reostası çapı ısıtma elemanı olarak kullanılır. Tel sarmalı içine birlikte bükülmüş olması gerekir. Bu amaç için, uygun bir çapa sahip olan bir çubuk üzerine sarılabilir ve daha sonra merkezi boyunca telin bir ucunun itme.

Büküm mika conta borusu ve helezon arasına yerleştirilir not edilmelidir. Bu nedenle, spiral çapı kanal deliklerinin çapından biraz daha küçük olması gerekir.

tel pirinç, bakır veya çelik alabilir. Bu metaller, yüksek bir erime noktasına sahiptir. Ancak, tercih çelik verilir. yüksek sıcaklıklara ısıtıldığında çelik yana oksitlenir.

Bizim ısıtma öğesi memesi gerekir. Hava akışının doğru çıkışını sağlayacaktır. Bu bir yumruk kullanarak yıkama yapılabilir.

contalar çapı kanalın çapından biraz daha küçük olması gerekir. Daha sonra ısıtıcıyı toplayabilir. İlk olarak, boru ağızlık içine itilir, meme daha sonra bir tüpe mika tabaka halinde yerleştirilir ve son olarak, sarmal.

lehim sıcak hava tabancası yapılmış gövde bir oluklu teneke değil. Yani bir kalay düz duvarlı olabilir uygun. Vücut bağlı çizim.

Çizim A4 kağıda basılabilmektedir. Bu, bir şablon olarak kullanmak için izin verir. sac bizim parçasına bu listeleme tutkal süper tutkal için. Bu desen bağlı lehim sıcak hava tabancası makas gövdesini kesmeye devam etmektedir.

lokasyonlarda delinmiş vida deliklerini ve ısıtıcı eleman tellerin çıkması için bir açıklık etiketli. Gerekli uzkogubtsev ve diğer araçlar yardımıyla iş parçasının kenarına bükmek için. Sonuç bir ceset olacak.

Şimdi yapıştırılmış kağıdı çıkarmak gerekir. Bunun için aseton ve bir fırça gerekir. Kağıt üzerine bir fırça ile aseton uygulanır ve saniyeler içinde biz kağıt kalıbı çıkarın.

Vücut şırınganın kolu takmak zaten mümkün almak için. vida sabitleme m3 olarak kullanılır.

şırınga dar ucu, bir bıçak veya pirinç klemensler üzerinde monte edilmelidir, diğer keskin predmetom.Vnutr muhafaza vida ile kesilecek. Bu durumda, bir spiral devreyi önlemek için gereklidir. Bu elektrik terminal bloktan sunar.

Sadece gerekli pirinç detaylı bir vida delik açmak. Bu büyük ölçüde lehim sıcak hava tabancası montajını kolaylaştıracaktır.

Şimdi ısıtıcı ve konut bağlayabilirsiniz.

helezonların uçları klemens açıklığı içine yerleştirilmek üzere. Bundan sonra, vida ve kendisi klemensi biten sarmal ısıtıcı sabitlenir. Şimdi kurutucu kolu aracılığıyla fan kabloları ve ısıtma elemanı iplik gerekir.

onun teyp motoru için cihaz kullanıyorsanız, sap aracılığıyla içinden itme gelen teller rahatsız olacaktır. Bu nedenle, büyük bir motor olması durumunda, tel ile itmek gerekli değildir.

ısıtıcı kablo uçları vida m3 ile tespit edilir. Bir sap köpük ya da kauçuk açılış parçası içine yerleştirilir. Bu teller serbestçe hareket önleyecektir. Bu lehim üstündeki fan koymak ve teste hazır saç kurutma için kalır.

video ile adım adım talimatlar - lehim kendi elleriyle saçlarını nasıl yapılır

Çeşitli değişiklikler ve uygulamalar bu adı altında temin edilebilen ürünler belirginliği ile karakterize edilmektedir. Bazı kurutma makineleri, saç kurutma için tasarlanmış diğerleri yapımında veya onarım sürecinde kullanılmaktadır. Evet ve hobi, onlar ilgi çekicidir.

cips lehim Örneğin, böyle bir cihaz ile çalışmak, onların sonuçların sayısını çok daha rahat en gelişmiş lehim demirden daha edilmektedir verilen. Prensip olarak, lehim IC için böyle bir saç kurutma makinesi ve satın alabilirsiniz. 10 ila 500 ruble - 2 000 aralığında maliyeti.

kendi elleriyle herşeyi yapmaya alışkın olanlar bu makale alışveriş gezileri zaman ve para harcamadan, evde lehim için saç toplamak için nasıl ve ne söyleyecektir.

Birisi daha kolay lehim minyatür havya becerileri kazanmaları halinde, bu tür inşaat girişme uygunsuz olduğunu düşünür. Yine de, kendi saçını yapmak - Cihaz oldukça çok yönlüdür. Günlük yaşamda, o eski boyadan bunları kaldırmayı, kabartma malzemeleri üretmek fazla işlem önce bir şey tekrar ısıtabilirim. Doğru ellerde o vazgeçilmez yardımcısı olacak.

Amaçlar için tasarlanmıştır analogları Yapılanmaya hemen hemen aynıdır. Isıtma elemanının güç ve parçalarının, özellikle de bir - temel fark.

Ürün içindeki sıcaklık +780 ± 50 ° C yükselir gerçeğine dayanır için gerekli olan Sonuç olarak, malzeme, ısıya dirençli olmalıdır. Prensip olarak, hatalı bir saç kurutma makinesi ve b / y kullanıyorum ancak geliştirmek için bir şeyler olabilir.

Izole etmek mümkün olmalıdır. eldiven tuval, kalın eldiveni kullanmak lehim cips süreci olabilir öneriler vardır. Böyle bir olasılık pek kimse memnun ederken. Nasıl girmek için?

 • sipariş edilebilir (kendi oymak) kendi katı abanoz işlemek. iş makinesi araçlarını kullanarak, özellikle çok zor değildir.
 • ısı yalıtımı için ısıya dayanıklı kumaş kullanmak tavsiye edilir. o kolu sarın, işe mümkündür.

Nasıl aşağıda netleşecek, aşırı ısınmasını önlemek için.

çelik tüpten - Yüksek sıcaklık ve saç sürecinde, farklı pozisyonlarda tutmak için en iyi çözüm olacağı gerçeği göz önünde. Bakır değil sadece pahalı değil, aynı zamanda zordur. Hala Ancak uzun dönem tutmak için bir saç kurutma makinesi almak olası. Alüminyum sayılmaz - uzun sürecek, deforme etmeye başlayacaktır. ısınma süresi "çalışma" azaltmak için kurulu bölümünde bir ucu düzleştirmek için biraz aşabilir. Eğer lehim cips tarafından tüm süreç adımı özünü anlamak eğer Prensip olarak, optimum meme şekli tespit etmek kolaydır. Özellikle kendileri için.

Ne tel kullanmak - fehralevuyu veya Nikrom? İlk seçenek, çünkü malzemenin sertliğinin artık. kendi elleriyle küçük bir yarıçap ile spiral ondan Vida gerçek dışıdır.

ev yapımı kurutucu için konut arka tarafına monte edilmiş bir minyatür fan, uyum sağlayabilir. Birisi akvaryum için küçük bir kompresör kullanır.

Geri kalan her şey - anahtarı, geçerli değildir konuya saç kurutma makinesi altında durmak. Herkes bu "hizmet" ve nasıl daha iyi organize etmek gerekmediğini kendisi için karar verebilir.

kurutucu özelliklerini belirleme

hesaplanır gerekeni Güç bilmeden cihazı toplamak için ellerinde hiçbir anlamı yoktur. Çip çalışmaz seti (replace) gerçeği ile dolu Alttan kurulu. Aşırı ısınma sonucu - çalışma alanında tüm elektronik bileşenler, binaların erime. Nedenle, endüstriyel üretim modeline odaklanmak tavsiye edilir.

 • Gerilimi (V) - 220.
 • Gücü (W) - 0.5.

matematiksel hesaplamalar Kurşun yazar olmaz. 100 ohm arasında bir seviyede olmalıdır spiral direnç - (500 ° C, aralık 100 sıcaklığını kontrol etmek için yeterli olacaktır olarak) bu tür bir elektrik makinesi ile bu söylemek yeterli olacaktır. Bu nikrom tel bulmak için sadece kalır. Bu durumda onun kesit temelde değil. Önemli olan ölçüldüğünde "100 ohm civarında olması ve» R gösterir parçası ölçmektir. İşte bu parçada, ve spiral rüzgar olmalıdır. Bu bir seçenek değildir için, benzer / azalan kapasitesini artırmak ve telin değişen uzunluğu doğrultusunda, diğer hesaplamalar yapabilirsiniz.

Okuyucu, yazar "hakkında", "yaklaşık", "içinde" ve benzeri gibi terimler ile çalıştığını karıştırılmamalıdır yoktur. Tüm işe yaramaz azami hassasiyetle elle yapılır. Bu nedenle ev yapımı kurutma ayarlanabilir bir çıkış voltajı ile cihaz (ya da PH) üzerinden güç olacaktır. şanslı Eğer LATR (laboratuar transformatörü) bulmak için - daha iyi. kurutucu kullanarak tahtaları b / y biraz uygulama olmalıdır önce (her zaman çiftlikte olacaktır). Ancak bu şekilde, deneyim yoluyla, optimum çalışma koşulları kurutma belirlemek mümkündür, kendi ellerini topladı. Ve her yanlış hesaplamalar sadece voltaj regülatörü ofset.

 • Isıtma elemanı (sap) yakın arka yuva sektörde bulunmaktadır. Bu kurutucu içinde olacaktır güç kablosu, bir kısmının uzunluğunu en aza indirmek için izin verecektir. borunun uzunlamasına ekseni çıkışının merkezi ile aynı olmalıdır.
 • spiral ile İletken bağlantı yolu Büküm yapmak zorunda kalacaktır. Nikrom kendi elleri lehimli edilemez. Birisi gizli pay biliyorsa. Yazar, çok minnettar olacağım.
 • Spiral içi boş bir tüp üzerine sarılan bir tel vardır. Ne kullanabilirim? En iyi çözüm - porselen. Bir ısırık sonuçlara sahip olmalıdır, bu amaçlar, boru şeklinde, yüksek güç dirençler için kullanılan esnaf, bazıları. Elde edilen ısıtıcı, sırayla, aynı kumaşın (ısıya dayanıklı) ile kaplanmıştır. ev tipi bir saç kurutma makinesi b / y temelinde ise, o zaman bir mika conta bulunur. Onlar bırakın ve belki koymak ve ekstra olmalıdır. Mevcut örneklerin imalatı kolaydır.

İşte sebebi. Cihaz kurutma bile yüksek güç o erimiş bir dereceye (yaklaşık 250 ° C) lehim ısıtmak mümkün değildir. Cihaz yükseltmek zorunda kalacaktır.

Sıcaklık fan motoru hızının azaltılabilir Hava akımını iyileştirmek için. Ama belirli bir işletim modu için spiral tasarlanmış. perekal tel ve açık bir devre - (Revize) Bu değişim sonucu kolayca kurutma öngördü.

Meme bölümü azaltır. tüm ev kurutucular vakaları plastikten imal edilmiştir. cihazın sıcaklığı yükseltmek yumuşama (erime) polimerler ile doludur. çöp öğütme ve yeni biri için mağaza - Bu nedenle, lehim cips sonra saç kurutma makinesi, çok kısa olsun, vb.

Başka seçenekler (örneğin, spiral azaltılması) ve "geçemiyor". defalarca test edilmiştir. Birçok farklı şekillerde, denedi, ama sonuç hep aynıdır - hayır.

oldukça yapılabilir bir sorun - bu açık değilse o kendi elleriyle kurutucu lehim yongaları üreten yapmak ve nasıl yaptıklarını. garajda tam revizyon (kiler, asma döken) Ve eğer, her zaman gereken tüm vardır.

tasarımda Başarı!

Lazer metal gravür - ekipmanın bir bakış, fiyatı ve özellikleri

 • torna takımlarının karbür uçlar Seçimi - etiketleme ve maliyet formlarını

 • öğretim, çizimler ve video - Metal eller için bir torna nasıl yapılır

  lehimleme öncesi Nikrom sadece iyi sıcak su ile yıkandı, kalay kaplama sonra bir akı olarak çinko klorür ile kolayca zadudit PIC ve reçine daha uzun lehim olabilir.

  Bir kez bu tür "karandash9raquo bir 12 voltluk havya (Çin) küçüktür, satın;. Genel olarak uzun süre o benim için çalıştı ve yanmış değil. Ben geçmesi gerekiyordu. Bazı da güç terminalleri olan, bir şekilde kullanılan refrakter lehim ile spiral katıldığında, bir akı lehimleme için asit olarak, (hemen hemen normal bir lehim havyası ile beslenirler ve bu lehimleme ile lehimlenmiş 315 volt, özel düzeni, toplama erimez klasik bir lehim havyasının) kesin demek değildir.

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  66 + = 73