Evde Pelargonium bölgeli bakım

toNature.info

Evde sardunya bölgeli bakım

Renklerin Yani ne kadar canlı çeşitliliği, pencere pervazına, balkon veya çiçek yatak süslemeleri? Henüz bahçıvan deneyimli olmayan kişilerin, bir bitki seçmeliyim için, bakımı kolaydır. Bu endişeler Evde sardunya bölgeli bakım bir bütün çok basit olarak hangi için de, birçok önemli nüanslar gözetilmesi gerekir.

Pelargonium, ya da daha yaygın olarak, sardunyalar, evde bitki örtüsü çiçek severler arasında popüler. Özel durumlar, bu çiçek çok ve bir yıldan fazla bir aydınlık, mutlu çiçekli, nadiren hastalık ve zararlılara, oda ya da balkon güzel dekorasyon maruz gerektirmez. Bölgeli sardunya bağlı yaprakların özel renk için bu isme sahip - kenarlarda karakteristik kenar ile, iki farklı renkli bölgenin tüm yüzey bölünmesi. çiçekler, çeşitli şekiller, çift ya da nemahrovye olabilir. Boyama - beyaz, kırmızı, mor, mercan, soluk pembe, turuncu, ve diğerleri. Bitki hızlı büyüyen ve yüksekliği 60 cm kadar ulaşır.

Evde bakım Temelleri

Bölgeli sardunya, az önce bahsedilen, gösterişsiz. Bunun için gerekli koşulların oluşturulması - Sahip ana şey yapmak. Her şeyden önce, bol bol çiçek açan etmek bölgeli sardunya Bakımı için sıcak ışıkta açık havada bir tencere konum gerektirir. Güneş ışığı dağınık edilmelidir. Başarılı yerleştirme doğu penceresindeki sardunya edecektir. Olası ve güneyde, ancak öğlen mutlaka pritenyat çiçek de, aksi takdirde yanıklara neden olabilir. Eh tüm yaz sardunya bahçe yapmak.

Toprak, sulama, gübre

Itır bölgeli müsait besleyici zengin karışım maddeler. Örneğin, turba, bahçe toprağı ve kum (2: 2: 1). Sen alıp, diğer edebilirsiniz: 2 oranında karıştırılarak humus, çim zemin, turba, kum,: 2: 2: 1. Bu tür karışımlarda ve Pelargonium tohumları ekilir olabilir. İyi drenaj unutmayın. Eğer mantarlandı mı toprağın çok fazla alırsan ve bizim bitki zarar - turba itibaren dikkatli olmak. Alınan köklerine fazla hava sağlamak için zaman zaman toprak gevşeme için yararlı Pelargonium için.

Bölgeli sardunya çiçeklenme sırasında oldukça bol sulanan - bahar ve yaz, haftada bir kez, ama kış için sulama kısaltır. o nemi toplamak mümkün olduğu için çiçek, yaprak sprey gerekmez.

Yem sardunya büyüme ve çiçeklenme dönemlerinde, bahar ve yaz gerekiyor. Fosfor ya da potasyum gübre her iki haftada bir uygulanır. çiçek alternatif mineral ve organik gübreleme için kullanışlıdır. Sık sık, organik gübre tavuk gübresi kullanılmaktadır.

1

evde bakım Nakli, budama ve önemli noktalar

Bitkiler yılda bir kez her iki yılda nakli veya edilir. Küçük boyutta bir pot seçin. bölgeli sardunya yüksekliği 25-30 cm ulaştığında nakli de o artık ihtiyacı var. nakli genellikle, bu çiçek bozabilir. Eğer çalılar Sardunya çiçek yatakta arazi varsa, aralarındaki mesafe en az 20-25 cm olmalıdır.

Sardunya bahar çalı kesilmelidir - üçte, gelecekteki çiçekli uyarır. Sonbaharda, zayıf sürgünler düzeltme yapabilirsiniz. Mart ayı başında, sardunya büyümesinde puan çimdik olabilir, bu daha çok dallanma sağlayacaktır. Eğer sapı satın aldıysanız, kafası prischipnut üst güzel fırçalayın gerekir.

12 derecenin üzerinde ışık ve sıcaklık - kesimli sardunya çiçeklenme koşulları. Bu gibi durumlarda, hatta kışın çiçek açabilir. Ancak kullanışlı bu biraz ara bir serin koymak (ama gölgeli değil!) Yeri verecektir. limitini Sulama.

Bahar ve yaz aylarında, doğrudan güneş ışığı çiçek o camın arkasında olması halinde korunmalıdır. Temiz havada Pelargonıum, onlar zarar vermez. Bitki taslakları korkar.

Bu basit ipuçlarını izleyin - ve çiçeklenme ve sağlıklı takdir edecektir bölgeli sardunya, bakım kendisi için zorluklara neden olmaz.

Oranı, malzemeyi okuyunuz 🙂

(4 Değerlendirme Ortalama derecelendirme: 9.75 10)

Sardunya - harika bitki, uzun yetiştirmesi tüm sevenler da bilinir. Pek çok avantajı vardır - güzel dekoratif formu uzun kullanışlı özellikleri bir dizi çiçeklenmeye kadar. Sardunya çiçek ve kaya bahçelerinde, bahçelerde, evde değil, aynı zamanda sokakta sadece yetiştirmek için uygundur.

17veka başında, o Hollanda'ya getirildi Güney Afrika, - Sardunya anayurdu. O Leiden Botanik Bahçesi'nde yerleştirildi. oradan Pelargonium Fransa ve İngiltere'ye yayıldı. Yakında Çiçek Birçok bahçıvanlar, botanikçilerin ve sanatçıları ilgi ve popülerlik kazanmaktadır.

Toplam Pelargonium 250 türü bulunmaktadır. Sınıflandırma kolaylık sağlamak için, aşağıdaki gruba ayrılır:

Zonal Itır. En popüler grubu, en sık yetiştiricileri yetiştirilen. birkaç bin tane olan bu türün birçok çeşidi vardır. Farklı sağlamlık ve bol çiçekli. Çalılar, gustooblistvennye dik. Yaprak bıçak dalgalı kenarında kısa kalın büyüyen tüylerin kabartmak kaplanmış.

Bölge grubu, basit yarı-çift ve çift çiçekler olabilir. çiçeklenme şekli ayrılır:

 • lale - lale tomurcuk gibi çiçek;
 • kaktüs - krizantem yaprakları benzer - daralma ve bükülmüş;
 • melezleri Formosa - çiçeklenme yıldız şeklinde, büyük ölçüde 5 bölüme ayrılmıştır yaprak bıçakları;
 • stellat - çiçek beş köşeli yıldız benzerdir;
 • rozebudy - inflorescences oldukça goncası bildirildiği gibi benzerler;
 • Deacon - melez plyuschelistnoy ve bölgesel sardunyalar, en belirgin kalitesi çok bol çiçekli olduğunu. Çiçeklerin rengi kırmızı, pembe veya kırmızı olabilirler. kendilerini küçük, kompakt çalı vardır inflorescences.

  Bölgeli sardunya, en popüler birçok çeşidi Alice sıralama orada toplamak vardır

  Bölgeli Itır iki renkli, üç renkli, renkli "kuş yumurtası" ile benekli vardır - yaprakları üzerinde bir yumurta şeklinde koyu renk lekeler düzenlenmiş. çalılar büyük mikro minyatür bitki (yüksekliği en az 10 cm), minyatür (10-13sm), cücelik (13-20sm) normal (25-60sm) ve (80 cm kadar) Irene ayrılır. bölgeli sardunya arasında, orada en muhteşem birçok çeşidi vardır ve Alice Angelica Bev Foster, Bolero, Flamenko, Toskana, Connie, Diane-Louise, Fantezi, Fifi dahil ekledi.

 1. Kraliyet sardunya. Diğer adlar - soylu ev, İngilizce grandiflora, kraliyet. diğer türlerden bir kaprisli karakteriyle ile ayırt ve bakımı talep ediyor. Kraliyet grup sardunya 10-14 derecelik bir sıcaklıkta bir kış durgunluk dönemi oluşturmak için gerekli. Büyük inflorescences, çiçeklenme süresi, diğer gruplara göre daha yoğunlaştırıldı. Wales, Türk kahvesi, 5th Avenue Princess Christina Bira en popüler çeşitleri.
 2. Melekler. İkinci grubun adı - çiçeklenme olarak violotsvetnye kuvvetle pansies andırır. Onlar bir melez kıvırcık ve kraliyet sardunya vardır. Yemyeşil çiçekleri aşağı asılı üreten bütün yaz çiçek açar. boyutu yaklaşık 30 cm bir yüksekliğe ulaşan küçük türlerdir. En yaygın çeşitleri: PAC ANGELYS bicolor, Madam Laya, siyah bir gece.
 3. Plyuschelistnye Pelargonium. Bir asılı oluşturan Ampelnoe grup uzunluğu ölçer vurur. sarmaşık yaprakları andıran Farklı küçük yıldız şeklindeki yaprakları, koyu yeşil renk. Bir fırça çiçeklenme, çiçek yarı çift, basit ve gül benzeri havlu olabilir. süt beyazdan siyaha yakın, koyu mor arasında değişen çeşitli Boyama. en iyi bilinen çeşitleri Antik Bernardo, Crokc-o-gün vardır, Buz yükseldi.

  etli Pelargonium en popüler türleri arasında açısal, etli, kambur olduğunu

  Sulu Itır. Bu grup, en özel şekilde eğimli, kalın yüksek sapları dallı dikkat çekicidir. Onlar garip fantastik yaratıklar, minyatür baobabs benzer olabilir ve bu nedenle dekoratif kompozisyonlar için kullanılır. sardunyadan en popüler türler arasında açısal, etli, kambur, başka, kortuzolistnaya, tolstostebelnaya ve pushistolistnaya vardır.

 4. sadece onlar. Hibrid parlak ve kraliyet sardunya 150'den fazla yıl önce aldı. şiddetle baharatlı aromalı yaprakları disseke mı. Çiçekler kraliyet benzer büyüktür. çiçeklenme başlatmak için potasyum artan gerektirir derece dekoratif bir görünüm. Popülarite Ashby, Mons NINON, Mistery gibi çeşitleri kazandı.
 5. Kokulu sardunya. Yaprak bıçakları böylece havlu gibi görünüyor, ağır 6-7 parçaya bölünmüştür, oyulmuş. Bu grup en hafif dokunuşta yaydığı güçlü koku için seçildi. Yetiştirici, leylak, melisa, zencefil ve kafur gül, çilek, nane, hindistan cevizi, limon, hindistan cevizi, çam iğneleri lezzetleri ile çeşitleri getirdi. Çiçek salkımına, küçük mor veya pembe renk. çeşitleri arasında fanlar elmas (ananas koku), çikolata nane, citronella, zencefil (zencefil koku) iyileşti.

yaprakların Neden kuru uçları bir houseplant Nolin var? Burada yanıta bakın.

Yani, sardunya aldım ve eve getirdi. Deneyimli yetiştiricileri ilk dikkatle hastalık ve zararlıları bitkiler inceleyin. Onların sorunları bulursanız durumunda mevcut renkleri zarar vermemek için, karantinaya koymak için satın alma sırasında önerilir.

Genelde, evde sardunya iyi yetişen ve uzun çiçekli dönemine bizi sevindiriyor. Ancak, en rahat koşulları sağlamak için, biz içeriğinin belirli kurallara uymak zorundadır.

Ben satın aldıktan sonra bitki repot gerekiyor mu

peralgonii uygun ışık verimli toprak için

devlet çiçeklere İlk bakış. o çiçeklenme aşamasında ise, sürecin sonunda bekleyin ve 4-5 gün tamamlanmasından sonra Nakledilen.

değil sardunya çiçekleri ise, bitkiler genellikle küçük taşıma kaplarda satılan beri, uygun büyüklükte yeni bir pot almak ve buna çiçek nakli. mağazalar temelde bitki tamamen gelişemez hangi geçici yerine, kullandıkları için toprak da yenisi ile değiştirilir.

Pelargonium uygun ışık verimli toprak için, bir oranda kum ve çim tabaka toprak ve humus karıştırmak için iyi 1: 2: 2: 2'dir. kabın alt üzerinde genişletilmiş kil, kırık tuğla, shingle veya diğer kıyı çakılların drenaj tabakası hazırlamak için gereklidir. Pelargonium yıkamadan, eski tanktan yavaşça ayıklamak ve çok kökleri fırçalama değil ve yeni toprakta yerleştirin. dikkatle kök sistemini kapatarak, zemin serpin. İşlemden sonra, bitkilerin su.

Bir sonraki nakli olarak çiçeklenme öncesi her bahar önerilir. Sardunya büyük kapasiteli çok düşkün olmadığını akılda tutmak gerekir.

Aydınlatma ve optimum sıcaklık, içerik

Sardunya basit bitki ve oldukça memnun 18-25® içinde yaz aylarında oda sıcaklığı. Kış sardunya 10-12® hava sıcaklığı ile soğuk koşullarda yerleştirilebilir.

Bu bitkinin ilgili videomuzu izleyin.

genişletilmiş bol çiçekli bitki için güneş ışığı çok ihtiyacı var. Hatta gündüz saatlerinde pritenit ikinci durumda, doğu, batı ve güney pencerelerde tutulabilir. Gölge ve yarı gölge o hayatta, ama renkler mutlu değildir.

Sardunya bol ve düzenli, genellikle gereklidir yaz aylarında sulanan. Sadece zamanında şekilde tepsisinden su dökün ve durgunluk önlemek için. Bu nedenle, bir kap içinde drenaj tabakası gerektirir. Sulama kullanımı yumuşak neizvestkovuyu serin Su (18-22®). Sen, haşlanmış yağmur veya erimiş, savunmak alabilir.

Bakım yüksek nem gereklidir ve duş püskürtme ve banyo bitki zarar yapabiliyor değildir.

Organik gübreler kesinlikle yasaktır! Özellikle taze. Pelargonium çiçeklenme ve etkin bir büyüme mevsimine, çiçekli bitkiler için mineral kompleksleri kullanılarak sırasında besleyebilir. Döllenme her 12-14 günde gerçekleşir. Kışın, dinlenme döneminde beslemek için gerekli değildir.

Evde Üreme

Tohum ve kesimler tarafından - iki şekilde Pelargonium Yayıldığını. Her iki yöntem oldukça kolaydır ve çok çaba gerektirmez. o bölgeli gruba ilgilidir Ancak, tohumdan Sardunya sadece büyüyebilir. Diğer tüm türler için kesimler tarafından sadece uygun yayılmasıdır.

tohum 20-25 filizlenmesi için gerekli olan sıcaklık

Çimlenmekte olan tohumlar küçük bir kutu alıp substrat olarak doldurmaya gerek. Uygun ışık toprak, turba, kum, perlit, vermikülit veya bunların karışımlarıdır. Sen mağazalarda satılan evrensel toprak kullanabilirsiniz. Tohumlar seyrek onları çalışırken, 0.5 cm derinlikte kutulara ekilir.

alt-tabaka sulandırılmış ve parlak bir sıcak bir yere yerleştirilmelidir. tohumların filizlenmesi için optimum sıcaklık - 20-25®. Nem sürekli zamanında korumak toprağı ıslatmak için gereklidir. Fideler 7-14 gün içinde derecesine bağlı görünmektedir.

sürgünler bir çift için birkaç hafta daha sonra ilk gerçek yaprak görünür. Şu anda, fideler küçük bireysel tencere üzerine otururlar. Çiçeklenme 3-4 ay içinde gerçekleşir.

sardunya çeliklerinin Yayılımı

Çimlenme sıcaklığı 22-23 geçmemelidir

üreme yöntemi için seçilen rahim sağlıklı bitki. sürgünlerinden bu çiçek köklerini izin vermiyor, çürüyecek gibi, çok dallanma olmamalıdır. İdeal olarak, donör bitkinin hazırlanması için, o sapları oluşur çiçek kopan hemen çiçeklenmeye izin verilmedi.

Mart, uygun keskin bir araç keserek kesimler hazırlamak. internodlar 2-3 olmalıdır üreme amaçlı her çekim günü, alt bölüm düz, açılı 90® olduğunu. Petioles 8-10 saat boyunca solma için yalan bırakılır.

kesimler substrat (vermikülit, perlit veya kum) ıslatmak için gereken Dikim, daha sonra, bir cam kavanoz veya plastik bir şişe yarısı ile kaplayın. Çimlenme sıcaklığı, aksi kesimler çürür, 22-23® aşmamalıdır. Substrat nem oranı sabit tutulur. Köklenme 1,5-3 hafta içinde ortaya çıkar.

Fideler 12-16sm bir çapa sahip olan tek tek kaplar içinde oturduğundan. Doğru şekilde yapılırsa, genç bitkiler aynı yıl çiçeklenmeye başlar.

Bir eğik kesim yaparak Internode yukarıdaki kök Cut

Bu prosedür, bitki, bir daha bereketli çiçek elde canlandırmak için gerçekleştirilir ve güzel bir kovan şeklini oluşturulmasıdır. Mart ayından Ekim ayına - onlar çok büyük hale gelmeden önce bitki gelişiminin tüm süresi boyunca aktif olmalıdır izlemek için yani çekimleri çimlenme edilmelidir Trim.

aracı bilenmiş ve dezenfekte alır. Sen makas, jilet veya bıçak kullanabilirsiniz. Bir eğik kesim yaparak Internode yukarıdaki kök kesin. Ateş yönünü takip etmek gereklidir. birbirine engel olmayacak şekilde Onlar ortada farklı yönlere büyümek için ihtiyaç duydukları, ancak.

Ek yan sürgünler oluşturmak için sıkıştırdıktan basitçe gereksiz temiz parmak tepelerini keserek yapılabilir.

sardunyadan yaprakların sararmış kenarları besinlerin eksikliği gösterebilir

Yaprak bıçakların sararması. nedeni kök çürüklüğü ve bakteriyel hastalıkların gelişimi olabilir. Çiçek, çömlek çekin kök sistemini kontrol ve yeni toprak koymak için gereklidir.

 • Alt yapraklar sarı kenar açın. besinlerin eksikliği, bitki gübreleri beslemek için gereklidir.
 • Çürüme, solma yaprakları kaynaklanıyor. Bu saldırı kök çürüğü diyor. , Sulama azaltın zararlanan sürgün kırpın.
 • Pelargonium çiçek tomurcukları üretmez, sarı çiçek yok. çok sıcak hava, ışık eksikliği, çok fazla su, artan hava nemi - Çeşitli olabilir.
 • Bitki büyüme ve gelişme azaltılabilir turgorunu, hatta sulama sonra halsiz çiçek durur. Sorun uygun olmayan toprak asitliği neden olduğu (en az 5.5), azot olmaması, kap ya da böcek istilasına küçük boyutu - beyaz sinek ya da Unlubitler.
 • sarı ve kuru oda sütleğen açabilirsiniz neden bakın. Cevap burada.

  Pelargonium zarar verebilecek Aşırı sulama, bitki kurşuni küf hastalığı gelişebilir

  Gri küf. mantar türlerinin neden olduğu, bu yapraklar üzerinde kahverengi lekeler ile kendini göstermektedir ve özellikle alt kısmında, bitki sapları. çiçekler fark vardır. bitkinin tüm parçaları kalın gri patine ile kaplıdır. Bu hastalığın gelişimi hem aşın nem ve toprak, toprak içinde azot içeriği yüksek katkıda bulunur. Sulama ve gübreleme, azaltmak tedavi sırasında bitkiyi sprey tavsiye edilir kesinlikle yasaktır. fundazol, Rovral VitaRos, - patojenin yok etmek için, sistemik mantar karşıtı ilaçlar kullanılır.

 • Kök ve kök çürüklüğü. nedeni çiçeğin hızlı solma ve ölmesine neden olan bir parazit mantardır. Kök sistemi daha sonra etkilenen alanların çürüme ve bitki köşkü zemin parçası olduğunu, koyu çukurlar ile kaplıdır. Provocateur iniş, toprak içine fazla azot, keskin sıcaklık farklılıkları ve hava toprak, ısı, güçlü nem ile kondanse edilir. Previkur, Ridomil Gold - sistemik mantar ilaçları ile tedavi için. Olası tüm tetikleyiciler eleyin sulama ve nemlendirme tamamen durdu.
 • Kök ve kök çürümesi. Bu parazit mantar Phytophthora aradı. Bitki solmaya ve yakında ölmeye başlar. Kökler ve bitki alt kısmı içeri doğru çukurlu lekeler, ile kaplıdır. Takako hızla sürünen lekelenme. Provokatörler iyi havalandırma ile yeni, hafif ve gevşek, yerini gniley.Substrat her türlü var aynı nedenlerdir. Sulama ve durdurma besleyen, bir bitki tür Previkur, Ridomil, Kar Gold olarak mantar ilaçları ile tedavi edilir.
 • bilginin tamlığı için bakım konusunda birkaç ipucu ortaya çıkaracaktır bu videoyu Çiçekçi sardunya houseplant video malzemesiyle kontrol etmeyi unutmayın ve size keyifli görüntüleme diliyorum.

  Pelargonium: bakımı, yayılma ve evde nakli

  Sardunya - aile Geraniaceae bir bitki, bu yaygın sardunya olarak bilinir. Kuru ve rüzgarlı bölgeleri yaşar Güney Afrika'da bir yerli bitki.

  Sardunya - Bir ot, subshrub veya çalı. Nedeniyle tevazu ve bol çiçekli nedeniyle, artan iç, balkon ve bahçe için çok popüler.

  Pelargonium Aşk Sovyet büyükanne değil, aynı zamanda Avrupa'da sakinleri kalmaz aynı aktif olarak balkon ve sundurmalar dekorasyon besler. Bu bitkiler, büyük tencere, tencere içinde büyüyen ve bahçede "özgür" toprak unutulmamalıdır, bu orta sahası.

  Türler Pelargonium çeşitleri

  Sadece Pelargonium cinsi sırayla, çeşitleri çok görüntülenen hangi göre, yaklaşık 250 türü bulunmaktadır.

  En popüler ve yaygın türleri:

  1. Kraliyet (aka grandiflora) - yaprakları bölgeli boyama ile büyük çiçekler ile karakterizedir. Orta, hep karanlık ve kadifemsi ve kenarları çok parlak;
  2. Plyuschelistnaya (veya tiroid) sardunya farklı parlak yaprakları ve çiçekleri kadifemsi yaprakları. onun genellikle Balkon ve loggias dekorasyonu için tiroit tür popüler hale uzunluğu 1 metre kadar büyüyebilir Stems;
  3. Bölge - Bu türün karakteristik özelliği, kenar, her zaman biraz daha hafif merkezi, bir yaprak zonlu rengi olup. Bu en yaygın türlerinden biri ve çeşitleri çok görüntülenen dayalı olduğu;
  4. Hercai menekşeler gibi Melek farklı kokulu yaprakları ve çiçekleri. tek dezavantajı sonbahar renkleri kademeli bir düşüş olduğu;
  5. Kokulu sardunya çok büyüyebilir ve bu nedenle sık sık peyzaj bahçeleri için kullanılırlar. Ancak, dikkatli olun çünkü olmalıdır bu çok kırılgan güçlü rüzgarlarda kırabilir hangi kaynaklanıyor gelmiştir.

  Yeni başlayanlar için evde Bakım

  Kendi başına, sardunya basit bakım ve bitkiler etrafında karışıklık sevmez acemi bahçıvanlar veya herkes için idealdir. Önemli olan birkaç basit kuralları takip ve sardunya durumunu izlemektir. Bir şeyler yanlış giderse, örneğin, bitki su unutmak, her şey görünüş olarak belli olacak.

  Sardunya - photophilous bitki doğrudan güneş ışığına dayanabilir. konumu için en iyi yer, güney doğu ya da batı tarafı. Sıcak havalarda rağmen, sardunya "atmak" hemen hemen tüm yaprakları ve çiçekleri sadece kalır.

  Bu nedenle, sıcak iklime sahip bölgelerde ve yaz yüksekliğini, güney tarafında bitki kaldırmak için daha iyidir. Bu yana, güvenle yapılabilir Hareket sardunyalar etkilemez.

  Genel olarak, aydınlatma yeterli olmalıdır, ideal olarak gündüz 16 saattir. Işığın eksikliği ile sapları uzamış başlar ve bitki iyi görünümünü kaybeder. o güneşin altında doğrudan böylece Yaz sardunyalar daha iyi, balkonda veya bahçede duruyor.

  Bir konumu ve aydınlatma seçerken, böylece kokulu sardunya gölgeli yerleri tercih dikkate türlerin bireysel özelliklerini almalıdır. Ve doğrudan güneş ışığından kraliyet istenmeyen türler için, bu nedenle Güney tarafında yerleştirerek kaçınmalısınız.

  Nasıl buzdolabında kokuların kurtulmak için sitede bizim yayında bulunabilir.

  Evde uygun bakım siklamen Hakkında bu makaleyi okuyun.

  Buradan banyoda fayans tasarımını seçmek için öğreneceksiniz.

  Sıcaklık ve nem

  Tercihen, orta Pelargonium, için sıcaklık koşulları. O soğuk hava veya büyük ısı sevmez.

  • Yaz - 20-22 derece;
  • kış - 16 derece;
  • Bazı türler (örneğin, sardunya bölgeli 1'e sıcaklık düşüşü dayanıklı) kısa soğutma dayanabilir.

  nem gelince, o zamanki göstergeler uygun olacaktır. İlave ıslatma (püskürtme) sardunya gerektirir. Aşırı bir durumda, bir sıcak hava dalgası esnasında çok kuru havadır. Ama son derece nemli hava kökleri çürüyen neden ve enfeksiyonların görünüm yanı sıra kaynaklanıyor olabilir.

  Ayrıca hava dolaşımı dikkat edin. Sürekli olmalı. bayat durgun hava tesisinde zarar vermeye başlayacaktır. Bu kış aylarında özellikle önemlidir.

  sık sulama sardunyalar gerekmez. Bu toprak kurutma gibi hareket ettirmek gerekir. Ama yaz aylarında birkaç kural toprak hep vlazhnovatoy (ama ıslak değil) olmalıdır vardır.

  Su sardunya için zaman kontrol etmek veya yok etmenin en iyi yolu dokunuşa toprağı kontrol etmektir. Üst tabaka kurutulabilir, ama bunun altında (yaklaşık 1 cm derinliğinde), toprak vlazhnovatoy olmak zorundadır.

  sulama suyu kartere boşalmasına beklemek gerektiğinde. 10 dakika sonra, sıvı drenaj ve tamamen boşaltılır kadar bekleyin. Sulama iyi bir tavada yapılan ve direkt olarak kök altında su dökün edilir. Bu en tecrübeli bahçıvan ve çiçekçiler bilinmektedir. Biz "sıradan" tüm yapsalar bile Ama - merak etmeyin, ana şey sonra fazla sıvıyı çıkarın. Bu kural kış ve yaz sulama için geçerlidir.

  Hala daha kolay gübreleme ile. Yaklaşık erken ilkbahar ve geç sonbahar - Çiçeklenme dönemi yapmak gereklidir. İki hafta içinde getirilen çiçekli bitkiler için Zaman çözüm. Herhangi azot bakımından zengin gübre değildir seçebilir. Dozaj, her bir spesifik gübre talimatlarına başvurun.

  nakli sardunya neredeyse tek istisnası köklü kesimler nakli olan, gerek değil, bir süre sonra bu konuda. Pelargonium, genellikle, yeni yüzey toprağı sadece yerine (bitki zaten büyüyor ki burada toprak gibi aynı şekilde hazırlanan bir karışımı) yaklaşık üç yıl büyür, yani.

  Kültür bitkileri, yani çiçekli dönemin başında, her yıl olmalı Erken bahar. Genellikle (Daha fazla üreme için kullanılabilir) tüm üst rayları temizlenir. Bu hassas yan Sardunya büyüme ve bol çiçekli Döşeme sağlar.

  Zaten erken ilkbahar ve geç sonbahar, bahsedildiği gibi Renk sardunya,. çiçekli formu - bir kaç şemsiye çiçeklenme. Onlar (tipine ve derecesine bağlı) tamamen farklı bir renk olabilir. Çiçekler de farklı boyutlardadır (bazı türlerde bir kraliyet gibi, diğerleri daha küçüktür, büyüktür).

  Evde Üreme

  Pelargonium ev iki şekilde üretebilir: tohum tarafından ve kesimler vasıtası ile. İlki, sıklıkla pek oldukça zor olduğu gibi, evde yetiştirilen zaman.

  ilkbaharda tohum ile çarpma için, hafif toprak ile doldurulmuş bir kap hazırlamaktadır. tohumlar toprağa ekilen ve düzenli sulanır. İlk kez sıcaklık 20-22 derece arasında olmalıdır.

  Yaz ortasında, genç bitkiler fosfor ve kum ile yaprak ve çim zemin karışımı nakledilmektedir. Bu saygın bileşenlerde eşit miktarda alınır.

  Küçük bir kap (çapı yaklaşık 19 cm) içinde alınmıştır kesimler tarafından bitkisel üreme için. alt başlatmak için drenaj koydu ve daha sonra yer kömürü ve kum karışımı dökülür.

  kesimler 3-5 yaprak çiftleri, ama en az 2 olmalıdır. Onlar kesmek veya düğüm veya aşağıda biraz edilir. Ben kesmeler çıplak bırakarak yaprakların alt çifti kaldırıldı kesti "bar".

  hazırlandıktan sonra kesimler kabın kenarına yakın yerde delikler yapmak gerekir. Sonra tüm yapraklar toprağın üstünde olacak şekilde sırt kesimler yerleştirin ve hafifçe toprağı bastırıp sıkıştırmak.

  Şimdi toprak ile "tutunulması" kökler kadar birkaç gün beklemeniz gerekir. Ancak o zaman genç bitkilerin su olabilir. Daha büyük tencere içine orta yaz sardunya nakli ile.

  Sardunya cesur bitki olsa, aynı zamanda bazen hasta olabilir, genellikle yanlış bakım nedeniyle.

  • gri küf;
  • pas;
  • Verticillium Wilt;
  • sapın çürüyen;
  • yaprak ve yaprak sapı farklı noktalar görünür bağlı olduğu diğer patojenik mantarlar,.

  Bitki gri kalıp geliştirmeye başlamıştır, o zaman, sürgünler bırakır sapları ve çiçek bile ana yaprakları gri patina görünmeye başlar. Bu, düşük sıcaklık, nem ve havalandırma bol sulama yokluğunda oluşur.

  • Pelargonium için gerekli kışın sıcaklık rejimi, gözlemlemek;
  • Düzenli olarak havalandırın;
  • birbirine yakın bitki koymayın;
  • Kuru veya hastalıklı yapraklar kaldırma;
  • 10 günde bir daha su yok.

  Pas tabakanın iç tarafında kahverengi konsantrik daireler algılayabilir. plakasının dış tarafında görünür sadece sarı daireler olacaktır.

  Nedenleri: nem, yetersiz havalandırma.

  Tedavi: etkilenen tüm yaprakları kesilmiş ve 1 litre başına 1 g'lık bir çözeltisi benlata oranı ile bitki tedavi etmek için gereklidir.

  Bu hastalık iletken Sardunya sistemine saldıran bir mantar neden olur. sardunya yavaş yavaş solmaya ve yapraklar sararır. Hiçbir tedavisi.

  sapının altında ortaya çıkıp siyah nokta artmaya başlar. Yavaş yavaş üssünde tamamen kök çürür. Tedavi - yoktur. Yapabileceğimiz en üstten sapı kesilmiş ve hastalığı önlemektir. nedenleri: Çok fazla su.

  sardunya etkileyen Böcekler:

  1. Beyaz sinek - çok küçük beyaz kelebek. Bunun yerine, bitki üzerinde küçük beyaz larvaları vardır;
  2. Akarlar tabakanın alt tarafında bulunur ve bunların varlığı bitki üzerinde karakteristik bir ince ağ ile tespit edilebilir. mite yenilgisi nedeniyle kademeli besinlerin yoksunluğu mermer haline yaprakları ile;
  3. Unlubitler - yaprak axils, pamuk gibi, karakteristik kümeleri tarafından tespit edilir ve kaynaklanmaktadır.

  Bitkinin Satın alma sırasında dikkatli beyaz sinek ve unlubitin varlığı için kontrol edin. Aniden zararlılar ya kendileri belirtileri bulduysanız - satın vazgeçmek.

  Olası sorunlar ve çözümleri

  Çeşitli bitki hastalık ve zararlıları ve olası az korkunç sorundan enfeksiyona ek olarak. genellikle yanlış bakım nedeniyle oluşur ve nedenlerinin ortadan kaldırılması ile tedavi edilir.

  Sorunlar ve çözümleri:

  1. sardunya yaprağı kızarmaya başlar, daha sonra sıcaklık çok düşük olduğu ve istenen sıcaklık aralığı ayarlamak için gerekli olan;
  2. Sadece çiçekler, ancak yaprakların çok sayıda - sen gübre bir çok sayısını azaltmak yapmak ve geçici beslenmesini durdurmak için daha iyidir;
  3. alt yaprakları sararma - nem ve havalandırma eksikliği eksikliği.

  bu şaşırtıcı bitkinin bakımında Önemli - tüm kuralları veya durumu düzeltmek için zaman uymak basit. Ve bitkinin dinlenme rahatsızlık ve çiçeklenme ile göze hitap etmez.

  Bir sonraki videoda orada yemyeşil çalı Pelargonium kurma konusunda birkaç ipucu.

  Onlar kökleri suyu içeri böylece, ilk bir bardak su koymak sardunyalar kesimler, çimlenen kesti. Sonra dikim zaman bir tencerede kök sardunya aldığınızdan emin olun. Bir daire içinde kaktüslerin hariç en iddiasız çiçek olduğunu değilim.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  + 61 = 66