Faberge Paskalya yumurtaları

Faberge Paskalya yumurtaları

serisi, 1885 ve 1917 yılları arasında oluşturuldu. Rus imparatorluk ailesinin ve özel alıcılar için.

En 52 emperyal olmak üzere 71 kopya, yaratılması için bilinen.

Carl Fabergé ve onun kuyumcular şirketi 1885 yılında ilk yumurtayı yarattı.

Bu eşi Maria Fyodorovna için bir Paskalya sürpriz olarak İmparator Alexander III tarafından hazırlanmıştır.

Sözde "tavuk" yumurta dışında mat altın "sarısı" olarak, içinde beyaz simüle kabuk, emaye ve kaplı - altın renkli tavuk yapılmıştır. tavuk İçinde, sırayla, küçük yakut taç (- matryoshka gelenek) gizlenir.

Yumurta çok İmparator'u ve İmparatoriçe seviliyor Alexander III eşi her Paskalya için Faberge yumurtaları düzenin geleneğini yaptı. Carl Fabergé emperyal evin tam kuyumcu haline geldi.

1

Peter Carl Fabergé Gustavovich

(May 30, 1846, St. Petersburg - 24 Eylül 1920, Lozan - İsviçre)

Peter Fabergé Avrupa'ya gitti ve ilk Dresden eğitildi ve ardından Frankfurt ustası Joseph Friedman de takı yapımını öğrenmeye başladı. 1870 yılında yaş 24, o kendi elleriyle babasının şirketi aldı.

1900 yılında Paris'te, Fabergé "Paris Kuyumcular Guild Master" unvanını aldı ve o Legion of Honor Sipariş verildi.

Carl Faberge otuz iki yıldır kraliyet ailesine elli yumurta yaptı. Imperial Kabine açılan hesapların tam sayısı. Fabergé aynı zamanda sarayın yanındaki yumurta ve gönderilen - Hesap ödeme için. 42 topları hayatta mı, gerisi devrimci yıllarında kayboldu.

1846 yılında Gustav Fabergé ve Charlotte Yungshtedt daha iyi Carl Faberge olarak bilinen bir oğlu Peter Carl Fabergé.

Carl Fabergé St. Anne jimnastik salonunda yaptığı ilköğretim aldı. Bu asalet alt tabakalarının çocuklar için tanınmış lise oldu. 1860 yılında, Gustav Fabergé yöneticilerin elinde davasını bırakıp genç Karl Handelshulle çalışmalarını sürdürdü Dresden, ailesiyle birlikte taşındı. 18 yaşında, o turneye çıktı ve birçok ünlü kuyumcu Fransa, Almanya, İngiltere, galeri ve Avrupa'nın en iyi müzeleri ziyaret gördü.

1872 yılında, Charles 26 yaşındayken St. Petersburg'a döndü. şirketi "Fabergé" nin yöneticisi 10 yıldır akıl hocası ve öğretmen oldu, ama 1882 yılında ölmeden Karl şirketin kendisinin kontrol altına aldı. Aynı yıl, iki önemli olay olduğunu: o takı vakalarının Master unvanı verildi, Agathon Fabergé, en genç kardeşi aile şirketi katıldı.

Filateli Akademisi iki önemli koleksiyonerleri anısına kurulan

Agathon Karloviç ve Oleg Agafonovich

- son dünyasının ünlü

Hanedan Fabergé Kuyumcular.

Filateli National Academy of markanın kupon reklam,

ödüllendirme vesilesiyle ASN tarafından yaptırılan Rus Post tarafından ihraç

Monaco Prensi Albert II Fabergé madalya

LiveInternetLiveInternet

 • Kalem ve fırça. (2263)
 • Tv. Filmler ve iskeleleri (1455)
 • Her şey (1447)
 • İlginç bir şekilde (950)
 • Video / Fotoğraf / Videolar / konserleri. (803)
 • Kumiry (754)
 • İyi yaşlı Hit (705)
 • ile Album (690)
 • Hikayeleri (649)
 • Caz, Rock, Blues. (605)
 • SuperStars (523)
 • Müzisyenler, ressamlar, besteciler, şairler, yazarlar (483)
 • GÜLÜMSEME VE BİZ (446)
 • XX yüzyılın Superhit (349)
 • "SSCB" - Retro (325)
 • "Müziğin oturma odasında" yıldız (280)
 • Rus shanson (222)
 • Odessa hikayeler (215)
 • Çağında Müzik (201)
 • Belkanto (favori sesler) (196)
 • Küçük bir retro konser (154)
 • Opera, operet, klasik müzik, bale. (153)
 • Biyografiler (150)
 • Sözü romantik (150)
 • Rus chanson Efsaneleri. (115)
 • Retro Müzik (107)
 • Geçmiş chanson klasikleri (104)
 • Pesnya.Romans (104)
 • Memorial (77)
 • Rus göç Yıldızlar (72)
 • Peter Leszenko (50)
 • shanson (34)
 • Kültür, Sanat, Tarih (20)
 • Literatür bölüm (7)

-I - fotoğrafçı

bölüm 1 boyama 18-20 yüzyıllarda Kadın görüntü

-e-mail ile abone

Faberge Paskalya yumurtaları

Napolyon. Napolyon ile savaş yüzüncü yıldönümü ile 1912.. Hediye Maria Fyodorovna. Sürpriz - altı minyatür alay temsilcilerini imparatoriçe oldu onursal albay tasvir eden bir ekran .

Bir kayboldu dönemin ve Rus İmparatorluğu, onun zenginlik ve refah sembolü, Rus mücevher sanatının doruk Fabergé Paskalya yumurtaları olarak kabul edilir. Dünyadaki ünlü Rus kuyumcu, Avrupa ve Amerika'da bugün telaffuz buğulu ismin adını yapan onlar oldu.

Faberge yumurtaları takı sadece bir mucize değil, aynı zamanda mekanik her bir yumurta kendi sürprizi var. Bunlar izle veya müzik kutuları, ya da küçük tren ya biz bu kuşun yürüyüşü taklit veya Moors veya minyatür resimler yürürken birkaç metre veya tavus geçmesi idi.

Paskalya yumurtaları, onların kaybı, imparatorluk toplama tarihi daha sonra bulma ve - efsaneleri, gizemler, suç hikayeleri ve isimler, daha Avrupalı ​​ve Amerikalı ile birçok sahte büyümüş. milyonerler için Bu yumurtalar mucize bilimsel ve sanatsal araştırma ve suç romanları ve dedektif hikayeleri onlarca hacimleri yazdı.

Ama bugün bile marka Fabergé uzun zaman Rusya'ya ait olmayan, ve Viktor Vekselberg için tüm girişimler o boşa çıktı satın alın. Bir yılda bir ve diğer zengin özel müşterilere de onları yanında - Alman-Fransız-Danimarka kökenli ünlü Rus kuyumcu Romanov ailesi için üretilen Carl Fabergé otuz iki yıl (1885-1917) Paskalya yumurtaları kutladı.

, Atalarına, Huguenots - Ünlü kuyumcu hanedanının başında geri (Fransızca adı dolayısıyla) Fransa'ya kadar uzanmaktadır. Carl Fabergé Paskalya tarafından üretildi ilk paskalya yumurtası (1885) (hatta bir yumurta biçiminde) değildir ve 1866 yılında angajman yirminci yıldönümünde, Alexander III ve Ortodoks Kilisesi'nde vaftiz kızının Danimarkalı Kral Dagmar Mary adını Maria Fyodorovna aldı.

Hen. Maria Feodorovna ait 1885. Hediye. Sürpriz - bir taç ve bir halka ile tavuk. Taç kaybetti

- halka sırayla bir taç oldu tavuk, ve taç: yumurta sürpriz olduğu iç basit yumurta gibi XVIII yüzyılın Paskalya hediyesi modeline yapıldı. Kısacası, Rus yuvalama bebek şeklinde bir sürpriz hediye. Bu yumurtalar XVIII yüzyılın biri Kopenhag Kale Rosenborg bugün görülebilir.

Yumurta böylece Fabergé onlardan hiç kimse bir sürpriz olmuştur her zaman bir önceki tekrarlayın ve etmediğini önkoşul ile paskalya yumurtası de yıllık biri yapmak yaptırılan hediye hayran İmparatoriçe Dagmar, ışık eliyle Paskalya haline getirilir.

Böylece İmparatorluk geleneği tahttan feragat Nicholas II dek varlığını başladı. son on yıldır Alexander III, tek yumurta sipariş - Maria Fyodorovna Alexander III dul, ikinci - - karısı için, şimdiki İmparatoriçe Alexandra Feodorovna karısı için ve iki yumurta, annesi için bir sipariş oğlunun ölümü, Nicholas II tarafından imparator sonra .

Chariot Yumurta ile Melek'ten. Maria Feodorovna 1888'de Hediye. Sürpriz - yumurta - Saat meleğe ile

Maria Fyodorovna otuz iki elli üzerinden İmparatorluk yumurta toplam aldı, ancak o 1919 yılında memleketi Danimarka'da almaya başardı, sadece bir - George, ikincisi Paskalya-1916 bağışladık. Nicholas II minyatür portre: St. George Sipariş ve sürpriz bir - Üzerinde. Alexandra ve son iki (Paskalya 1917) tarafından bağışlanan Yirmi yumurta tamamlanmamıştı.

elli iki Fabergé yumurtaları en değerli en tartışmalı yanı Alexander III'ün ilk on gün olarak kabul edilir ve gizemleri yelpaze gibi açılır - alıcıları ulaştı asla son iki. Daha önceki tüm Paskalya yumurtaları İmparator'a sunuldu - her zaman iyi Cuma günü - Şirketin bizzat Karl Gustavovich sahibi, hediye onun maliyetini hesap beraberindeki. Daha sonra bu hesaplara göre İmparatorluk Faberge Paskalya yumurtaları yapılmış ne kadar kurmayı başardık.

George Haçı. Maria Feodorovna ait 1916 Hediye. yumurtada sürpriz - Nicholas II portresi

son Paskalya yumurtaları ile Fabergé inanılmaz derecede karmaşık bir hikaye oldu. hemen Paskalya, 1916 de yumurta tesliminden sonra 1916 bahar, ancak yumurta bitmemişti sanatçının ana şirketin kanıtlar vardır - on yedinci Paskalya kendi üretim düzeni, her zaman olduğu gibi, şirket önümüzdeki yıl için aldı. O yumurta yaklaşık 1922 yılında bu konuda yazdığı "Tsarevich Constellation," Alexandra tasarladık:

«9hellip; mirasçı doğduğu günün takımyıldızı kakmalı edildi mavi cam yumurta,. Yumurta muhafaza cupids gümüş ve bulutlar kaya kristali buzlu. Yanılmıyorsam, bu kadranı çevirerek ile saat içinde oldu. Bunun Yapımı yumurtalar savaşla yarıda kesildi. Cupids, bulut, yumurta kendisi hazırdılar ve kakma kaide bitmedi ... 9raquo vardı;.

Constellation Veliaht Prens. Alexandra 1917. Hediye. Son yumurta. Eksik. Sürpriz - Yumurtanın içinde saat

Kralın yumurta yapıldığı ne kadar kurulması sadece Doksanlı yılların başlarında, ama son yumurta "Sozvezdie9raquo; Yukarıda değinilen 1917, yanlışlıkla bir demonte halde 2001 yılında Moskova'da Mineraloji Fersman Müzesi'nde keşfedildi.

Her Faberge paskalya yumurtası anlam doluydu, Rusya tarihi ile ilgili bazı olay hakkında görüşmeler: 1914 yılında savaş, Uzak Doğu, vb Trans-Sibirya, 1812 Savaşı'nın yıldönümü açılması ve Veliaht Prens Nicholas gezisi. Ne yazık ki, Rusya'da Armory saklanır 1052 yumurtalarının bu eşsiz koleksiyonun az olduğu, onbir - Faberge Müzesi (St. Petersburg) de.

Özellikle 2004 yılında (ayrı parça esnaf içine bölünme olmadan) bir bütün kazanmış durumda koleksiyon için Viktor Vekselberg tarafından açılmıştır. Ancak, bunlardan ikisi tam olarak yaratılış yılı ayarlanmaz, ne de tam hedef yoktur ve uzmanlar usomnevayut çünkü onlar kraliyet koleksiyonuna aitti. Bir Paskalya Yumurtası ("Constellation Veliaht Prens") Mineraloji Müzesi Fersmana mı.

Huş. Maria Feodorovna ait 1917. Hediye. Son yumurta eksik. Sürpriz - kıymetli malzemelerden yapılmış mekanik bir fil. bulunamadı

çoğunlukla, çoğu bilinmeyen ya da Avrupa ve Amerika müzelerde özel koleksiyonlarda, içinde kalan. Alexander III emriyle yapılan üç dahil kralın altı yumurta Bilinmeyen nerede.

Kısacası, son yüz yılda eşsiz koleksiyonun bir parçası, devrimde çalındığını bir parçası - doksanlı. Bir kısmı bir şarkı için Stalin zamanında satılan ve bazı - ve hiç bir iz bırakmadan kayboldu.

Bu, çoğunlukla Sovyet yetkililerinin bakış açısından büyük bir değer Faberge paskalya yumurtaları kraliyet ailesinin kamulaştırdı çünkü temsil değildir. Maksim Gorki, örneğin, sadece iyi hazırlanmış bir gümüş olduğunu yazdı.

1917 yılında, Kerenski Moskova'ya mülkiyet transfer imparatoriçeler sandıklarını emretti ve onlar beş yıl açılmamış yattığı Cephaneliğinde geçici yerleştirdiler. 1922 yılında sanat hazineleri ve ülkenin ulusal miras satışına başlandı. Sale konu ve kraliyet Fabergé yumurtaları.

Piyasa arz fazlası ise Ama, yumurta boşuna gitti, beş yıldan sonra, 24 yumurta eve çünkü döndü onlar alıcılar bulunmaz. Üç yıl sonra 1927 yılında, Halk Komiserliği onları tekrar satmaya 24 yumurta onbir talep etti. Armory Müdürü kararın Guy uygulaması açık sabotaj olarak algılanmıştır.

Hummer, Amerikan büyükelçisinin eşi eşi "General Motors" ve diğer milyonerler: Sonra Amerikalılar tarafından çoğunlukla satın alınmış en değerli yumurta vardı sattı. Bir sonraki ve son satış 1933 yılında, altı yıl sonra gerçekleşti.

Sonra emperyal koleksiyonundan "Mozaichnoe9raquo itibaren bir yumurta;, Paskalya-1914 Alexandra bağışlanan olan üç Faberge yumurtaları oluşan koleksiyon İngiliz Queen Elizabeth II, edinilmiş ve bu güne etmektir.

Mozaik. Alexandra 1914. Hediye. Sürpriz - çocuk profilleri ile cameo.

Yumurta taklit dikiş geçip bir sürprizi var - elmas, inci ve imparatorluk tacı ile süslenmiş imparatorluk ailesinin çocukların profilleri ile kameoya. Uzun bilinmeyen Paskalya 1917 için hazırlanıyorlar son iki yumurta, eksikti.

Bildiğiniz gibi Çıkma Mart ayında, meydana geldi. Sonuç olarak, imparatorluk paskalya yumurtası üretimi neredeyse tamamlandı. Neyse ki, yumurta son tasarımları bulmayı başardılar ve geçtiğimiz günlerde kendilerini yumurta bulundu. Yani Alexandra hediye olarak gerekiyordu, Karelya akağacı Maria Fyodorovna, adanmış Mineraloji Müzesi bulundu da aynı 2001 yılında bulunmuştur.

Bir sürpriz biraz mekanik fil, Danimarka Krallığı sembolü olarak kaldı. Ama elmas, altın ve gümüşten yapılmış fil kayboldu. Sadece sargı anahtarında ondan korunmuş. Yani Faberge Paskalya yumurtaları hikayesi henüz bitmedi ve nokta içine koymak değildir. Bir gün yarı ceza tarihinin beyaz noktalar doldurulacak ümit ve yumurta eksik - bulundu.

Kızıl Haç. Alexandra 1915. Hediye. Sürpriz - Sisters of Mercy, iki kızı, bir kardeş, bir eş ve Nicholas II 'in kuzeni şeklinde 5 portre ile yumurtanın içine minyatür

Tina Guy

Carl Fabergé ve onun eserleri. Faberge Paskalya yumurtaları

"Faberge Yumurta" - ortak isim adı. Bolşevikler için yanındaki şey satılan bir kez lüks Bu sembol, bugün muhteşem paradır. Özel koleksiyoncular milyonlarca ünlü hazineleri mülkiyeti yayıldı.

Kuyumcu kalıtsal - Bunu Carl Fabergé söyleyebiliriz. Babası bile firma St. Petersburg 1842 yılında açıldı. Aile Estonya Rusya'ya gelen ve ünlü kuyumcu ataları Sun King (Louis XIV) düşmanca politikalarından Almanya'ya kaçtı Fransız Huguenots idi. Hiçbir şey olağanüstü atölye Fabergé-baba vermedi: Zengin tüccar sınıfının temsilcileri arasında büyük talep kullanılan cömertçe değerli taşlarla süslü evet broşlar taç, ancak sadece.

Gustav Karl Fabergé, Avrupa'da prestijli okullarda okudu Frankfurt takı sanat eğitimi ve ardından Rusya'ya döndü ve 24 yıldır aile şirketi açtı yüzden, öğrenmek zor ve ilk çocuğuna çalıştı. Bazı araştırmacılar o takı işinde son derece yetenekli olduğunu iddia, diğerleri Charles Gustavovich olağanüstü yetenek tamamen idari olduğuna inanıyoruz. Ama bugün söyleyebilirim olarak yönetici, bu Tanrı'dan oldu.

1882 yılında Moskova Sanat ve Sanayi sergi Faberge gerçekleşti zaman şanslı kurumsal ürünler Alexander III ve eşi dikkatini çekti. O andan itibaren o kuyumcu hükümdar ailesi ile verimli bir işbirliği başladı. ton - Ben imparator bir kilogram değil şey pahalı takı olduğunu birilerine söylemeliyim. Diğer ülkelerin yöneticilerine resmi ziyaretler sırasında hediye sunmak Gerekli ve iyi özenle imal setleri, mücevher kutuları, mücevher ve marka Fabergé ile incik boncukla çeşitli vardı.

Firma yakında Nuremberg sergisi (1885) kazanarak uluslararası ün kazandı. Hakimler İskitlerin altın takı taklit ürünlerini seçti. Aynı yıl Romanov hanedanı için ilk yumurta Fabergé yapıldı.

İmparatoriçe 1884 yılından bu yana kuyumcuyu tercih: o inci zambak altın sepet resmedildiği bir hatıra sundu. Maria Fyodorovna oldukça küçük şeyi fark ettik ve Carl Faberge sayesinde işletmedeki yeni bir trend açtı diyebiliriz. O zamandan beri, taş, altın veya kemikte somutlaşan fantezi, çeşitli onun marka özelliği haline gelir.

En takdir ünlü kuyumcu konunun sanatsal tarafı olduğunu söylemek gerekir ve ürünlerinin tüm değerli olamazdı. Onun şirket üzerinde şemsiye, yüzük veya taş mühürler için tutamaklar gibi yararlı şeyler, çeşitli üretmektedir. Bazı kaynaklara göre, firma hatta bakır kapları yapılmış ve hatta gümüş setler Fabergé gerçekten Rusya'nın her ünlü (ve sadece).

Kuyumcu da kıymetli taş ve metaller, ancak daha basit malzemeler sadece kullanmak moda tanıtıldı: Carl Faberge doluydu tüm fikirleri yürütmek, şirketin personeli yeterince kalifiye personel yok kristal, fildişi, malakit, yeşim, vb İlk başta .. eserler Ural ustaları sipariş vardı. Ama yavaş yavaş pek çok yetenekli kuyumcular, gravürcüler ve sanatçılar işletmenin düzenli çalışanı haline geldi. Aralarında Faberge onlara kendi markalı ürüne koymak için izin üst sınıf ustaları vardı.

çalışanların çalışma gün sadece bir köleydi: geceleri onbir kadar sabah yediden itibaren çalışmak zorunda kaldı ve Pazar günleri - öğleden sonra bir saat kadar. Şaşırtıcı, ama rakip firmaların organize etmedi, bırakmadı birçok şansım olsa Carl Fabergé, yer astlarını memnun. Ben maaş övgü değil eksik, atma kaderlerine, ünlü kuyumcu cömert yaşlı ve hasta işçilerin ücretli söylemeliyim.

şirket kendi tanınabilir tarzı vardı. 120 tonları üzerinde göz, ve sözde guilloche emaye tekniği ve tekrarlanabilir değil hoşnut çeşitli çelik emaye, bir diğer özelliği.

En yaygın olarak bilinen ve ölümünden sonra ün dolayı onun şirketi imparatorluk ailesi için her yıl üretir Karl Faberge Paskalya yumurtaları, etmekti. gelenek halinde koydu. Kral onu Majesty Maria Feodorovna için sürpriz bir hediye hazırlamak için kuyumcuyu istedi. Fabergé seçim özgürlüğü verildi - yani emperyal koleksiyonun ilk yumurta yoktu.

İlk örnek dışarıdan kaplı altın bir yumurta akı emaye oldu. İçinde o sarısı ve renkli tavuk yerleştirildi. O da, aynı zamanda bir sırdı: içeride sonradan kayboldu küçücük kuş emperyal taç ve yakut yumurta oldu.

Fikir orijinal değildi: hatıra şimdiye kadar birçok Avrupa müzelerinin sergiler arasında (belki orada Carl Faberge ve ilham çekti) saklanır gibi.

hediye İmparatoriçesi sevindi. Faberge Bu noktadan itibaren ben ancak iki koşullarla, mahkemeye her yıl yeni bir başyapıt göndermek zorunda kaldı. İlk olarak, bir sır ile bir yumurta sadece kraliyet ailesi için yapılmış olabilir. İkinci olarak, kesinlikle orijinal olması gerekiyordu.

hükümdar eşi ve Dul Kraliçenin için: geleneğini sürdürdü, ama şimdi Fabergé bir hatıra ya da iki oluşturulan taht Nicholas II geldiğinde.

Yıllar sonra, o kuyumcu hala yasağını onun Ağustos patronu, yedi yumurta, krallık hazinesine orijinal çok benzer bypass Altın Madencilik eşi malıydı olduğunu tanındı. o suçlu neydi - inanılmaz zenginlikleri Bayan Kelch ya da onu güzel gözleri - bilinmemektedir. Bunların yanında Faberge özel siparişler için yapılan en az sekiz yumurta vardır. Bu gerçeğin ne de belgelenmiş Yani, dolandırıcılığı için mükemmel bir örtü.

Her evin başyapıtı imalatı için Faberge yılda neredeyse geçirdi. oluşturmak için skeçler en yetenekli sanatçıları çekti ve gelecekteki hediye görünümü yakından korunan gizli tutuldu.

İmalat sırasında, kralın sürpriz Fabergé kar kovalamadığında: Farklı yıllarda paskalya yumurtaları imparator farklı miktarlarda işlenmiş ve farklı, bazen tamamen ucuz malzemelerden yapılmış. Yani, 1916 yılında hükümdar dört kartuşları hangi çelik yumurta standı aldı.

Sahipleri korunmuş hazineler

Onlar imparatorluk ailesi için Faberge tarafından üretilmektedir yaklaşık 50, 52 ve hatta 56 kopya derler, ama bunların bir kısmı kayboldu. Bolşevikler kalmaz, iktidara gelen emperyal hazinesini soydular, bu yüzden de düşük ücretle sattı. Şimdi hepsi 46 nerede olduğunu bildiğini.

2013 yılında, St. Petersburg halkına gerçekten kraliyet hediye bir Rus oligark Vekselberg Maxim yaptı. O Faberge yumurtaları dünyanın en büyük koleksiyonunu Forbes ailesini alıp 9 15 üzerinden numuneler herkesi görebiliyordu müze açıldı. Başka bir 10 şaheserleri Armory sergiler arasında yer alıyor, 13, Amerika Birleşik Devletleri müzelerde bulunmaktadır 2 - İsviçre ve özel koleksiyonlarda dağınık başka 13 (bazı İngiltere Kraliçesi ait).

Baden-Baden açılan başka Faberge Müzesi 1917 yumurta üretimi orada gösterilir: Karelyan akağacı (dul Empress amaçlanan) ve (Alexandra), cam-kristal. Aynı Moskova'da Mineraloji Müzesi kasalarında bulundu, ancak başyapıtı sahibi başka Rus milyarder Alexander Ivanov, orijinalin sahibi aynen olduğu belirtildiği için sonrakinin özgünlük, bazı şüpheler uyandırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − 4 =