fırın karışımı

Ne fırın karışımı daha iyidir?

Tabii seramik fırın demode hiç gitmeyecek söylemek. pişirmek için değil, aynı zamanda çok daha önemli olduğunu tamamen çok basit ve etkili bir ev, ısıtmak için sadece bu tür tesislerin işletilmesi.

uygun fiyatlarla Fırını karışımı satın çok zor olmayacaktır. Biz fırının hazırlanmasını gerçekleştirmek ve kendilerine ait bir karışımı olabilir unutmamalıyız. Ancak, bu kil oldukça fazla gerektirecektir.

herhangi bir fırınla ​​karışımın ana bileşeni

Kil ocağı toplanabilir hangi nedeniyle, aslında, ana bileşenidir. Tabii ki, fırın organizasyon için kullanılan tuğla, az değil öneme sahiptir.

Ama fırın iğrenç bir karışım halinde örgütün evde ocaktan her şey anlamını yitirir. Aşağıda bir kil çözümü kullanarak teknolojik inceliklerini sunulmuştur:

 • karıştırıcının kullanılması zorunlu çözelti yoğurma;
 • solüsyonu sadece saat gerekmektedir hazırlanması;
 • fırın çözüm fırın seramik boruların montajı için uygun değildir!

son nokta birçok sürpriz oldu. Aslında baca içindeki fırın çalışması sırasında bir mikroklima yaratmasıdır. Bu nedenle, baca ve tuğla gücünü korumak ve ayrı, adanmış bir çözüm kullanmak için.

En Uzmanlara göre en iyi fırın karışımı hazırdır.

Neredeyse herhangi bir donanım mağaza almak mümkündür. o kendini inşa fırına gelince (doğal, adam böyle bir şey yapmadım), sonra belirgin bir seçenek sorunların çok büyük sayıda korunmak için izin verir.

beyaz kil zorunlu kullanımı

Hemen hemen değişen konsantrasyonlarda her fırın çözelti beyaz kil dahil. Başlıca pozitif kalitesi - yüksek sıcaklıklara direnci. testlere göre, uzun süreler için etkili bir beyaz kil 1000 derece Celsius sıcaklığa kadar dayanabilir.

1

fırın Duvarda başlayanlar arasında en yaygın hata kalın dikişler vardır. Bilgisiz insan basit bir kurala uymak - çok yeterli değildir. Ancak, bu durumda, sadece zarar gider.

tiner dikiş fırın karışımı, bu yüzden güçlüdür - ilk ve son kez unutmayın.

Aslında kendi ihtiyacı hazırlanması için yapmak çok zor olan bir çözüm fırın saf kil bulmak olmasıdır. Nedenle, hazır bir karışım tercih daha iyidir.

Video duvarcılık fırın için çözüm hazırlık sürecini sunulacaktır:

Bitmiş formülasyonlar ya da bağımsız yığın - yığma soba ve şömine karışımı

Geleneksel soba ve şömine onların refrakter tuğla ve doğal taş yükseltmek. Kuruduktan sonra yığma şömine ve soba, farklı ısıya dayanıklı özellikleri, orta süneklik ve yüksek mukavemet için özel bir karışım kullanılarak, tek bir yekpare oluşturun. çözeltiler, tek başına hazırlanan ya da hazır formülasyonlar satın alındı. Malzemeler ısıtma fırını ile baca duvarları zehirli gaz ve hoş olmayan kokular üzerine yokluğunda oluşan belirli gereklilikleri karşılamalıdır. Duvar karışımı bu bileşimler ya da solüsyonun ayrı ayrı bileşenleri, uçucu satış noktalarında, test edilecek hijyen ve sağlık düzenlemelere uygun olmalıdır.

ateşe dayanıklı duvar saran karışımın tabaka tuğla veya taşa, "B" bir tür oluşturur. Düzgün şekilde uygulandığı zaman değil yanma ürünü ve karbon monoksit gazı tesislerinde ve hava geçmesine izin veren, yoğun bir engel haline, boşluk olmadan boşlukları doldurur, - gelişigüzel çekme kırılması, fırının içine emilir. Kuru karışımların bileşimi bağlayıcılar, dolgu maddeleri, çeşitli katkı maddeleri ve plastikleştiriciler bulunmaktadır. çözeltilerdir:

 • glinoshamotnymi, glinopeschanymi - yığma şömine, soba, hem de cihaz astar yanma odaları için kullanılan;
 • glinotsementnymi, kum ve çimento, kireç-çimento - inşaat ve hunilerin kaplama kullanılmaktadır;
 • Çimento - çatı üzerinde bulunan baca ve vakıfların üst yönelik.

fırın kaplaması için kullanılan bileşimler, alçıtaşı içerebilir.

Nedeniyle plastikleştiriciler ve katkı maddelerinin varlığı, tuğla döşeme sonra çözelti hemen katılaşır. Bu faktör, entegre eklem oluşumuna katkıda çatlama için uygun değildir, ancak uygulama katmanı çok kalın olmayan olduğu zaman.

Soba veya şömine, ne olursa olsun işin tamamlanmasından hemen sonra ısıya yığma karışımı türünden tavsiye edilmez. Duvar en az üç gün istirahat gerekir. duvarla kaplama sadece kendi amacı için fırını kullanarak bir ay sonra başlayabilir.

Şartlar hazırlanması ve bitmiş karışımların uygulama

avantajı satın bileşikler yoğurma çözeltisi basitliğidir. karıştırıcı veya bir meme ile bir elektrikli matkap - bu, ilgili hacim ve zorunlu kapasitesini gerekli yemek edebilmek için. vadesi gelmiş ve belli fiziksel çaba uygulamasına çözümün manuel hazırlık gerekenden daha genellikle fazla su ilave edilir çalışmalarını kolaylaştırmak için gerçeği. Bunun bir sonucu olarak, hazır karışıma kalitesinin bir kaybı meydana gelir.

Çözelti bir ikinci parti geçerli değil olarak katılaşmasını önlemek hazırlanmış parça olmalıdır. Hesaplama üretmek, bir saat işlem bazında.

paket, üretici tarafından belirlenen kuru duvar yapısı, karıştırırken su önerilen miktar gereklidir. Ama gerçekte, kapsamı ortam sıcaklığına bağlıdır. Sıcak havalarda daha sıvı kullanılmaması gerekir; bu nedenle ıslak sırasıyla, biraz daha az.

Solüsyonun hazırlanması sıcak su içine uykuya kuru karışım düşebilir ve topaklar son çözünme kütle karıştırma indirgenir. Tutarlılık açısından kalın bir krem ​​gibi olmalıdır. Çözelti maruziyet saat izin verilir, sonra tekrar iyice yoğrulur.

duvarcılık şömine ve sobalar için toz karışımlar su tutma var, bu yüzden tuğla öncesi ıslatma gerektirmez. Birincisi, zaman kazandırır, ve ikinci olarak, önemli ölçüde kuru duvarcılık için gereken süreyi azaltır. plastikleştirici nedeniyle elde edilen iyi bir elastikiyet çözeltisi, ince dikişleri (2-4mm) olasılığı ve sonuç olarak yansıtılır:

 • partiküllü malzemenin ekonomik harcamalar için;
 • çekici görünümü fırın ve şömine duvarları;
 • genellikle duvar kalın bir tabaka meydana gelen çatlakların yokluğunda.

ısıya dayanıklı bileşimlerin en fazla 35 derece veya 10 göre daha düşük olup, çevre sıcaklıklarında çalıştırılmalıdır ile. Solüsyon 10-12mm tabakasını getirmek için izin verilir. İlginç bir şekilde, fırının çalışması sırasında kil şamot karışımının dikişler ısı etkisi altında ilave mukavemet kazanır.

Satılık fırınları ve şömine yapımında kullanılan kuru bileşimlerin büyük bir alanıdır. Bunlar arasında, yerli Çinli ve Avrupalı ​​üreticilerin üretimidir.

şirket fırın karışımları iki türlü malzeme. Bunlardan biri bacalar için tasarlanmıştır, ve diğer yangın olduğu - tuğla duvar ve yanma odaları. deneyimli stovemakers sıvı halde, bir sözde kil hamuru için bir çözüm seyreltilmiş kil ilave tavsiye yapışmasını geliştirmek.

SÜRE SA - Petersburg prodüksiyon şirketi markası SÜRE TK ve seramik altında refrakter tuğla kuru karışımları üretir. İlk ısıyla erimeme özellikleri, yani duvar şömine kullanılan olup, bir kil-silikat bileşime sahiptir. fırın ve şömine, dış duvarların yapımında kullanılan ikinci karışımın baz çimento ve kildir. Buna ek olarak, ürünlerin bir çeşitliliği bacanın dış yüzeyi ve fırın duvarları uygulama için amaçlanmıştır SKANDEKS harç temsil etti. Adını - SÜRE AL.

Plitonit SUPERKAMIN - Ortak Rus-Alman prodüksiyon şirketi adı altında kuru karışımları üretmektedir. Bunlar:

- TERMOKLADKA - Dış duvarlar için kullanılan;

- OGNEUPOR - refrakter tuğlalar için;

- Sıcak eriyik yapıştırıcı - seramik ve taş dekoratif satıh kaplama astarı kullanılır.

Yabancı proizvodstvoditelyami tarafından üretilen en popüler marka kuru karışımları arasında kabul edilir. Randevu ile malzeme üç tipe ayrılır:

 • SVL - baca ve dış çitler fırınları;
 • TM - yanma odaları ve duvarları açık alev ile temas halinde olan;
 • Televizyon - döküm elemanları ve yüksek sıcaklıklarda çalışan derlemeleri (1200-1300 santigrat derece) gerçekleştirmek için.

Her bölge duvarcılık şömine ve sobalar yönelik olanlar da dahil kuru karışımları, kendi üreticileri vardır. malzeme seçimi, dikkatli bir şekilde kompozisyon oranı, çözeltinin üretilmesi için gerekli olan su miktarını yaklaşık olarak, ve kullanım şartları aktığı ambalaj yönergeleri şöyle olmalıdır.

Zorluk öz karıştırma

duvarcılık fırını kalkmamak, gerekli astarı vakıf, fırınların doldurulması ve baca tertibatı dış duvarları dikme ve gerçekleştirmek için çözümlerin çeşitli yoğurmak gerçeğine yansıtmak için gereklidir. bileşimin altı kısmı yüksek sıcaklıklara maruz geleneksel çimento karışımı ve duvarlar için kullanımı bırakılır, bir çözelti, bir bağlayıcı madde ve plastikleştirici bir tür olarak bir kil içeren, gereklidir.

Toprak çözeltisi ortalama yağ içeriği seçilmelidir. Deneyimli Potters kolayca görünümünü ayarlamak ve deneyimsiz sanatçıların, malzemenin karıştırılması için uygun belirlemek için karmaşık bir yöntemi, basit ve aynı zamanda vardır. balçık kalın bir dolgu ya da top gibi haddelenmiş arasında, daha sonra germe veya ezilerek deforme için deneyin. Bu çamurdan terk edilmesi gerektiğini pürüzlü bir çatlak varsa - bir çok kum var. Zorluk bağımsız karıştırma gelecek ana bileşeni çözüm belirleyen uygun yağdır.

Yığma bileşimleri için refrakter şamot (ateş) kil kullanılır.

Yalın kil kullanılarak bir çözeltiden yapılan dikişler parçalanmaya başlayacak ve bu durum tuğla veya taş duvarların deformasyona uğramasına ve mukavemet kaybına yol açacaktır. Yağlı kil, duvar örüntüsünün ve çekmenin çatlamasını arttırır. Sonuç olarak, her iki durumda da, dondurulmuş solüsyon fırın duvarlarının veya şömine tahrip edilmesini engelleyemez.

Ortalama yağ içeriği kil için bazı nüanslar vardır:

 • çimento eklendiğinde, derzlerin mukavemeti artar;
 • Kireç karıştığında çözüm daha hızlı yapılır.

Herhangi bir yabancı madde içermeyen kil bulunması neredeyse imkansızdır ve evindeki bileşiminin belirlenmesi oldukça zordur. Bu bağlamda, malzemelerin tam oranlarını belirlemek her zaman mümkün değildir. Sonuç olarak, duvar örgüsü yeterince güçlü olmayabilir. Buna ek olarak, karışımın kendiliğinden hazırlanması birkaç gün sürebilir. İş kesintilerini önlemek için, her iş günü için bir yoğurma çözümü sağlamak gerekecektir. Bu durumda, kil önceden ıslatılmalı ve bazı bileşenler dikkatli bir şekilde elenmelidir.

Fırının ve şöminelerin döşenmesi için kompozisyonun bağımsız olarak hazırlanma sürecinin tüm zorluklarını göz önüne alırsak, bitmiş kuru karışıma tercih yapılması gerektiği sonucuna varılabilir. Çözümün kendi ellerinizle karıştırılmasından daha uygun, daha hızlı ve daha güvenilirdir.

Bir fırın yapmak yeterli değil. Sonuç olarak, hızlı bir şekilde ısınması ve daha sonra ısınması uzun süre boyunca ısınması için tam olarak kullanılabilmesi için, onu güzelleştirmek için - düzgün bir şekilde muamele edilmesi gerekir. Kaplamanın türü hakkında, bu yazı tartışılacaktır.

İç mekandaki bir şömine veya ocak, gerçek bir ateş ve sıcaklık varlığı hissi verir. Yakacak odun yanan ateş odunu evdeki atmosferi daha rahat ve aileyle keyifli bir konaklama için hazırlar. Ancak, sadece tecrübeli bir usta ve duvar seçimi için doğru seçilmiş tuğla ile şömine ve sobaya bakacak şekilde garanti edilebilir.

Bir şömine oluşturmak için hangi öğelerden oluştuğunu ve hangi tuğlaların yapıldığını, edebî ve figüratif bir anlamda düşünmelisin. Şömine tasarımının belirli bir şekilde düzenlendiği çizime yansır. Buna ek olarak, şöminenin özgün çözümlerinin tasarımcıların yarattığı çizimler var. Şömineler için farklı çizimler hakkında bir sonraki yazıda öğreneceksiniz.

Bir şömine veya ocak gibi bu tür ısıtma cihazlarının astarlanması birçok önemli inceliktedir. Fırınlar ve şömineler için klinker karoların var olma hakkına sahip olup olmadığı konusunda birçok anlaşmazlık var. Dolayısıyla, bu konunun objektif ve tarafsız bir değerlendirmesi gerekmektedir.

Ateşe dayanıklı fırınların duvar karması için karışım: bileşim ve fiyat. Duvar ocağı harç oranı nedir?

Ezelden beri iyi bir soba, sağlam bir evin temelini oluşturuyordu. Sadece bir ısı kaynağı değildi. O yiyecek hazırladı ve hatta dinlendi. Her zaman, duvar ustaları halk arasında büyük bir saygı gördü. Soğuk kış günlerinde evin sıcaklık ve konforuna güvenme kabiliyetindeydi. Fırının döşenmesi sırasında önemsiz ayrıntılar ya da önemsiz şeyler yoktur. Burada her şey önemlidir. Fırının döşenmesi için özel olarak dikkat edilmelidir. Bunun oranları tam olarak gözlemlenmelidir. Doğru bileşenleri seçmek de önemlidir. Sonra, karışımın fırınların taşı için ne olduğunu düşünürüz.

Duvar fırınları için harç bileşimi farklı bileşenler içerebilir. Nihai sonuç, partinin kalitesine bağlı olacaktır. Özellikle, döşeme fırınları için karışım, mukavemet, ısıya dayanıklılık ve sızdırmazlık sağlar. Dezavantajı, aksine, herhangi bir bileşenin artan içeriği, bütünlüğün bozulmasına, yapısal çatlamaya ve karbon monoksit sızıntısına neden olabilir. İnşaat için seramik tuğlalar ve sobalar için bir kil karışımı kullanılır. Sabitleme elemanları için en iyi malzeme kabul edilir. Bununla birlikte, kil kullanımı her zaman mümkün değildir.

Fırının döşenmesi için ne gibi bir çözüm olabilir? Bağlayıcıların oranları, materyalin amacını belirler. Dolayısıyla, bir yapının elemanlarını bağlamak ve sabitlemek için doğrudan kullanılabilir veya finisaj için kullanılır. Duvar fırınları için karışım, bir tane değil, fakat iki adet sıkışabilir bileşen içerebilir. Örneğin çamurun yanı sıra çimento kullanılır. Dolgu maddesi donmuş çözeltiyi sertleştirecektir. Bu bileşenden küçük bir fazlalık, tasarım kalitesine çok fazla zarar vermez. Ancak, sıkılaştırıcı bileşen oranının hafifçe fazla olmasına rağmen, gücü önemli ölçüde azaltacaktır. Bu durumda çamdan bahsediyoruz. Bu nedenle, çözümün ne kadar düşük olursa kalitesinin o kadar yüksek olacağına inanılıyor. Ancak çamurun kireç veya çimento ile tamamen değiştirilmesi buna değmez. Karışımın duvar tipi sobalar için tutarlı olması viskoz ve yeterince plastik olmalıdır. Ancak sıvı ya da parçalanmamalıdır. Fırının gövdesi üzerinde kalın derzlere izin verilmemektedir. Optimum boyutu 1-3 milimetredir. Kum tanesi 1 mm'den fazla olmamalıdır. Daha büyük bir fraksiyon kullanıldığında kum miktarı değişecektir. Tam oranları kilin kalitesine bağlı olacaktır. Dolayısıyla, "yağsız" hacimde bir azalma gerektirir ve yağ, 1 kısım kil ve 2 kısım kum oranı ile seyreltilir. Kaliteli kil ve ince taneli dolgu maddesi için orantı 1: 1'dir.

Ona göre, usta çözümde çimento ve tuz içerebilir. Standarda göre, karıştırma beklenmiyor. Fakat karar karmaşık bir çözüm getirmek için yapılırsa, o zaman şu oranlara dikkat etmeniz gerekir: 10 kilogram kil için 150 gr tuz, 1 kg çimento sınıfı M400 gerekir. Aynı zamanda iki kova kum ve kil istenecektir. Bu miktar yüz tuğlayı döşemek için yeterlidir.

Karıştırma ve kalite kontrolü

Çukura birinci kil dökülür. Küçük bir hacimde su ile doldurulmalıdır. Kil, ıslanmış olabilmesi için altı saat ila iki gün arasında bırakılır. Bu süre zarfında karıştırılır. Örneğin, lastik ayakkabılar koyabilir ve çamurdan kırma yapabilirsiniz. Su mevcut hammadde hacminin 1 / 4'ü alınmalıdır. Daha sonra elenmiş kum eklendi. Bütün karışım sarsıldı. Tutarlılığı kütlenin davranışına göre kontrol edebilirsiniz. Kürekteki çözelti yavaşça kaymaya başlarsa, karıştırma işlemi tamamlanabilir. Plastisiteyi belirlemek için 20 cm uzunluğunda ve 1.5 cm kalınlığında küçük bir kamuflaj körlenmeli ve beş cm'lik bir ahşap kraft boşluğa bağlanmalıdır. Flamotoyu eşit şekilde gerin. Eğer yırtılırsa, uçlar keskin olmalıdır. Virajda herhangi bir çatlak yoksa, çözüm çok yağlıdır. Buna göre, çok sayıda süreksizlik varlığında, kütle "yalın". İkinci durumda, kil ekleyin ve ilk kumda. Sonuç olarak, virajda birkaç küçük çatlak almak gereklidir.

Bacanın çatı üstünde yükseldiği kısımda kil karışımı kullanılması önerilmez. Bunun nedeni, çamurdaki kondens birikiminden ötürü çatlaklar oluşması ve çökmesi gerçeğidir. Bu gibi durumları önlemek için, taş işi için yapılan karışım kalkerli bir hamur kullanılarak hazırlanır. Aynı seçenek, yapının temelini oluşturmak için de uygundur. Harç için, kalkerli hamurun 1 kısmı ve 3 kısım kum kullanılmıştır. İlk bileşeni elde etmek için 1 kısım kireç (sönmemiş kireç) ve 3 kısım su karıştırılmalıdır. Ana bileşenin tutarlılığı yumuşatılmış bir yağlı kil'e benzer. Kaliteli bir kireç testinin yoğunluğu 1400 kg / cc'dir. m. Soba için hazır karışım satın alabilirsiniz. Fabrikada kirecin söndürülmesi, özel amaçlı odalarda bu amaçla kullanılacak makineler kullanılarak gerçekleştirilir. Hamurun kendi başına yapılması tavsiye edilmez. Bunun nedeni kirecin solunum borusu ve cildin yanıklarına neden olabilmesidir. Hamurun yağ içeriği eklenen kum miktarını etkiler. Arttırılırsa, dolgu maddesinin 5 parçası alınır. Bu durumda, çözümün tutarlılığı normal olacaktır. Bileşenleri karıştırmadan önce, hamur hücreleri 1 x 1 cm'lik bir elekten geçirilmelidir, su eklenerek sonunda gerekli çözeltinin kıvamı elde edilir.

Bu bileşen, çözümün gücünü artıracaktır. İki sıkıştırıcı bileşeni ve bir dolgu maddesini içeren nihai kütle, neme karşı yüksek dirence sahiptir. Döşeme fırınları, bacalar ve temeller için yüksek kaliteli refrakter karışımlar, bileşenler aşağıdaki oranda karıştırılarak elde edilir:

 • Çimento 1 kısım;
 • 2 parça hamur;
 • 8-10 parça kum.

Her şeyden önce, ilk ve son bileşenleri karıştırmak gereklidir. Bununla birlikte başka bir kapta hamur su ile seyreltilerek viskoz bir hale getirilir. Bundan sonra kuru bileşenler eklenir. Bütün kitle karıştı. Gerekli viskoziteyi elde etmek için su küçük hacimlerde eklenir.

Duvar tipi fırınlar için ısıya dayanıklı karışım

Malzemeye daha fazla mukavemet katmak için beton ekleyin. Operasyonel özelliklerine göre, bu çözüm kalkerli olmaz. Beton kütlenin sertleşmesi 45 dakika sonra başlar. Bileşenleri karıştırmadan önce bir elekten geçirilirler. Daha sonra hazır konteynerin içine kum dökülür ve bunun üstüne çimento dökülür. Bu kütle, homojen bir bileşim elde edilinceye kadar karıştırılır. Daha sonra su eklenir. Karıştırma ile, viskoz bir tutarlılık elde etmek gereklidir. Çözüm çok sıvı veya kalın olmamalıdır. Monolitik bir fırının yapımı için aşağıdaki bileşenler kullanılır:

 • 1 kısım Portland çimentosu (M400);
 • kum 2 parça;
 • tuğla ezilmiş taş - 2 parça;
 • şamot kumu - 0,3 parça.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

51 − = 48