fotoğraflarla Sabun bebek sabunu tarifleri

Çocuk sabun sabun. Tarifler.

Bir banyoda bir stand sıradan bir sabun ve yanardöner olmadığında ne hoş. lezzetli bir meyve ya da normal sabun, ancak çiçek veya küçük hayvanların şeklinde olabilir. Böylece sabun bebek gibi yıkamaya. Kendini ve sevdiklerini şaşırtmak için hazırlamak için her zamanki çocuk sabun küçük başyapıtı pişirmek bile gelen, evde, gerekli ve kendilerini yeterli. Bu, tüm daha sevindirici sabun tüm bireysel gereksinimlerine uygun oluşturulabilir olmasıdır. renk, tat, şekil ve kompozisyon seçimi size kalmış!

iki şekilde Sabun yapmak için. İlk - İçinde doğru malzemeyi ekleyerek, bebek sabunu mevcut recast. İkincisi - tüm gerekli bileşenleri kullanarak Sabun yapmak. Yeni başlayanlar için ilk yöntem ile uygulamaya daha iyidir. Sorun deri ve scrubs için yüz, vücut için: Size en çeşitli amaçlanan sabunlar yapmanızı sağlar.

Bu heyecan verici yaratıcı sürecini başlatmak için rezerve edilecek gerekli nedir?

Normal sabunu - 100 gr (tercihen katkı maddeleri)

Bitkisel yağlar (badem, zeytin, fıstık çamı, susam, sandor, üzüm çekirdeği ve diğ.) - 10 gr.

Uçucu yağ veya esans (kişisel zevke seçim aroma: ardıç, portakal, limon, vb lavanta, köknar, çam, sandal ağacı, ylang-ylang çay ağacı, gül).

Gıda boyalar veya renklendiriciler, özellikle sabun ve mumlar (isteğe bağlı) için dizayn edilmiştir. Ayrıca portakal sabun ve ot fesleğen üretimi için deniz topalak yağı kullanabilirsiniz - yeşile.

Bitkisel infüzyon, su ya da süt - papatya ve arka arkaya 100 g kaynatma hassas cildi kuru normal için uygundur; Yağlı için - nergis, kırlangıçotu, meşe kabuğu.

Dolgu maddeleri sabun dekore etmek için kullanılır. Bu pul (sadece, keskin), hatve sabun raflar, krem, narenciye dilimleri, (yumuşak fırça sabun) zemin yulaf ezmesi, tıbbi çamur, kil ya da öğütülmüş kahve çekirdekleri (sert fırçalamaya) vs olabilir

tencerede veya kase sabun kaynatın. Gıda amaçlar için kullanımı yapım sabun sonra zaten mümkün değildir.

1

Sabun yapmak için Kalıplar (o kalıplar fırın olabilir, bebek hem pasochki).

bebek sabun sabun yapımı, yemek tarifleri ve Millenium'un işin uygun yöntem için keyfi bir sürü. Yani çocuk sabun stogrammovy parçasını alıp bir rende (Şekil 1) üzerinde ovmak. etkin bir şekilde geçen sabun hafif güneş veya pil sıcak ısıtma önceden ısıtılabilir, bu işlemi yapmak için. Hızla pirzola sabun olması ve bir mutfak robotunun yardımıyla yapabilirsiniz. Yıpranmış sıvı (süt, su, çim suyu) için seçilen ve (Şekil 2) şişme demlemek için izin 100 gram sabun döküldü. Bir sonraki adım, - bir buhar banyosu üzerinde sabun erime (Şekil 3). Bu, 10 ile 30 dakika arasında gerçekleşir. Sabun kötü erimiş ise, şeker veya bal, yarım çay kaşığı ekleyin. sabun hızlı erime için, mikrodalga fırında yapabilirsiniz. Sadece üç dakika içinde, yarım dakika 3 ısıtmayı yürütülen ettikten ve iyice ağırlığını karıştırma, bunu erimiş elde edebilirsiniz. Sonuç olarak, topaksız muntazam bir krem ​​kütle olarak. Hiçbir durumda bir kaynatma sabun karışımı getirmeyin! Karışım iyice erimiş sonra, ısı ve eklenen renklendiriciler, aromalar, yağlar (Şekil 4) kaldırılır.

sabun dekorasyon küçük sabun çiplerine ve diğer zıt renk, dolgu maddeleri ilave için (Şek. 5), yukarıda tarif edilen. Karışım, bitkisel yağ veya vazelin şeklinde (Şekil 6) ile Önceden yağlanan içine dökülmüştür. Eğer iki renkli sabun, mermer veya pul pul olmak için, o dolgu malzemeleri sabun ekleyerek iki ya da üç (tercihlerinize bağlı olarak) parçalara bölünmüş olmalıdır ve her biri farklı boyalar ekleyin. Daha sonra, sabun alternatif olarak kalıp içine dökülür. kurutulmuş bitkiler, narenciye dilimleri ve diğer dekoratif elementlerin satış dal şeklinde dökme olduğunda.

sertleştirme sabun hızlandırmak için dondurucuya yerleştirilmiştir edilebilir. Sertleştirme sonrası, sabun bir havlu üzerinde yayılmış, 3-4 hafta boyunca kurutulur. Bir gıda filmde, elle yapılan Mağaza sabun,.

İşte cilt için güzel ve sağlıklı şaşırtıcı sabun, yardımcı olacak bazı tarifler vardır.

yulaf tanelerinin ile Sabun, fırçalamaSabun 100 g, bal 1 çay kaşığı, su ya da süt 100 g, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, boya, lavanta yağı, yulaf 15 damla (2 çorba kaşığı.).

Bal ve süt sabunu: Sabun 100 g, bal 20-25 g, süt, 100 gr, sandor yağı, 20 g, 10 g (1 çay kaşığı) gliserol, daha fazla lezzet yağ damlacıklarının, dekorasyon için papatya çiçek.

Kahve sabun bodur: Sabun 100 g öğütülmüş doğal kahve 1 çay kaşığı, süt, 100 g, 2 çay kaşığı kakao yağı, vanilya ya da çikolata aroması.

Şeftali sabun: Sabun 200 g, 2 çay kaşığı şeftali yağı ve gül yağı birkaç damla, sarı ve pembe bir boya birkaç damla. Sabun kütle kalıp çırpma mikser doldurulmadan önce lekeli ayrılır. ilk başta bir renk dökün ve üst üste.

Yüz cilt için E vitamini sabun, salatalık suyu, lanolin yağı eklemek yararlıdır.

Sabun tarifleri - Birçok. Ama daha da sizin hayal bağlıdır!

Şekil.1. Sabun Izgara

 • Şek. 2. vermek sıvı doldurmak ve aşılamak

 • Şekil 3'te bir buhar banyosu sabun eritilir

 • Şek. 4 boyalar ve kokuları ekleyin

 • Şekil 5. Seçme ve dolgu maddeleri eklemek

 • Şekil 6, kalıp içine karışımı doldurun

 • Sabun için kalıplar

 • sabun çilek

 • kahve ile Sabun

 • Bebek sabun sabun

  El yapımı sabun şimdi büyük bir popülerlik keyif alıyor. Ve bu özel kozmetik ürünler olarak kabul edildi. Ve mağaza bu tür tesislerin maliyeti sıradan sabun maliyeti çok daha fazladır. Evde sabun yapımı oldukça popüler hale geldi nedeni budur. Bu büyük bir hobi olduğunu, ancak yine de faydaları vardır.

  el sanatları için dükkanlarda sabun üsleri, boyalar, kokular büyük miktarda sunabilir. Ama zaten çocuklardan ev yapımı sabun pişirmek için en iyisi, kanıtlanmış.

  Bebek sabun kompozisyon bu ürünün yetişkin versiyonu önemli ölçüde farklı.

  1. Bu sabun 7-8 bir pH'a sahiptir. Bir nötr değere yakındır. Yetişkin sabunpH'ına olarak 10'dur.
  2. Bu kimyasal en az bir miktarda içerir. Bu ana avantajı ve ana avantajdır.
  3. Üretim sürecinde daha ciddi denetim ve sıhhi denetim çalışır.
  4. kullanışlı bileşenlerin bir sürü parçası olarak. Bu bitki, yumuşatıcılar ayıklar. Genellikle papatya ve nergis ekledi.
  5. Bebek Sabunu hiçbir boya içerir.
  6. Bu hayvansal yağların bir tuzu, hem de bir su ve gliserin oluşur.

  Gördüğünüz gibi, deride daha yumuşak bir etkiye sahiptir. Ve ayrıca kimyasallar ve boyalar yokluğu memnun etmek başarısız olamaz. yerine baz sabun bebek sabunu daha iyi kullanılması neden sabun budur.

  Bebek sabun sabun yapma teknolojisi

  Yani, biz sabun geçin. Biz çocuk sabun bir parça gerekir. Herhangi mağazada satın alınabilir. Eğer satın hemen önce onun bileşimini mutlaka okuyun. daha az katkı maddeleri, çeşitli daha iyi olur. Ve onun lezzet dikkat edin. o zaman temel yağlar öldürmek gerekir, çünkü çok güçlü olmamalıdır.

  eczanede azından aromatik yağlar satın almanız gerekir. genellikle sabun yapma için kullanılmaktadır:

  Uçucu yağlar ek olarak bile temel almak gerekir. Sen alabilir:

  • zeytin
  • susam
  • buğday tohumu yağı
  • kayısı çekirdeği yağı

  Besin takviyeleri ile ilgili biraz. İşte tüm arzuları ve fantezileri bağlıdır.

  zorunlu katkı var - eritici. çikolata, bal veya şeker kullanılır gibi.

  Bir sağlık ekidir. Genellikle yulaf ezmesi, çekilmiş kahve, narenciye, çiçek yaprakları kullanın.

  Sabun kuruduktan sonra yayılmaya izin vermez bir sıvı seçmek için de gereklidir. Sen normal su, ancak otlar kaynatma ile değiştirin eğer daha iyi olurdu.

  Hazır boyalar El işleri için mağaza satın alınabilir. Ama böyle gibi doğal kullanımında:

  • Sarı sabun zerdeçal, köri, safran renk olacaktır.
  • turuncu-kırmızı bir hurma yağı ve havuç.
  • yeşil: kurutulmuş otlar, kına tozu ve klorofilin tentürü. Herhangi eczanede satın alınabilir.

  sabun verme süreci oldukça basittir. Hatta sana uzun zaman almadı. Önce bebek sabunu bir parça almak gerekir. Onun ağırlığı 100 gram olması gerekir.

  1. Bu ızgara olmalıdır. para cezası Daha iyi, daha hızlı ve daha iyi sabun çözünmüş için

  2. cips derin kap içine dökün. Bu sıvı kültür ortamı ve bitkisel kaşığı seçilen baz yağ, 150 ml ilave edildi.

  3. Elde edilen karışım, bir su banyosuna konulmuştur. Karışım hafifçe erimesine başlayana kadar, birkaç dakika bekleyin.

  bir çay kaşığı bal - 4. Ardından eritici ekleyin. Şimdi sürekli sabun karışımı karıştırın gerekir. Zamanla bu işlem 20 dakikaya kadar sürebilir. Karışım viskoz bir hal alana kadar sen beklemeniz gerekir. bitmiş sabun krem ​​ya da yoğunlaştırılmış süt kıvamında benzer olacaktır. Ev yapımı sabun haşlanmış edilemez olduğunu hatırlamak önemlidir! Bunun kötü sabun çözüm görmek ve kompozisyon kabın duvarlarına kuvvetle yapışan ise, - başka su çorba kaşığı (veya bitkisel kaynatma) ekleyin

  istenilen kıvama edildiğinde 5., diğer malzemeleri ekleyin başlayabilir. İlk seçilen uçucu yağ birkaç damla damla, sonra da tarifi belirtilen gerçeğini ekleyin: öğütülmüş kahve, yulaf ezmesi, kurutulmuş otlar. en fazla 50 gramdan daha - bebek sabunu 100 gram kuru ağırlık dolgu. su banyosundan kabını çıkarın.

  6. sabun rengini yapmak istiyorum, ama şimdi yapılabilir edin. Ama özel bir boya kullanırsanız, maksimum bunu tüm 5 damla olduğunu hatırlamak önemlidir. Eğer doğal boyalar tercih ederseniz, onların maksimum sayısı 2 çay kaşığı olduğunu.

  7. seçilen kalıplara karışımı dağıtmak için gerekli olan tüm bileşenlerin eklenmesinden sonra. Şimdi çok sık pişirme için silikon kalıplar kullanın. Eğer onların içine sabun karışımı dökün önce, yağ ile yağlayın emin olun. Bu sorun yaşamadan bitmiş sabun kaldırmak için gelecekte yardımcı olacaktır. Dolgulu kalıplar buzdolabında saklanır. Yani sabun çok daha hızlı sertleşir. İşte bu kadar! Harika ve güzel kokulu el yapımı sabun hazır!

  Çocuk sabun sabun yapımı - süreç

  Ev yapımı sabun pişirmek sağlayacak bazı ilginç tarifler vardır. İşte en ilginç.

  Cilt üzerinde benzersiz bir etkiye sahiptir. Mükemmel yumuşar ve onu temizler. hazırlamak için, aşağıdaki bileşenleri almak gerekir:

  1. sabunu - 200 g
  2. Su - 300 ml
  3. Gliserin - 2 çay kaşığı
  4. zeytin yağı - 4 çay kaşığı
  5. bal - 2 çay kaşığı
  6. süt tozu - 2 çay kaşığı (10 gram)
  7. Zemin yulaf - 1/3 su bardağı (35-40 gram)
  8. A vitamini - 5 damla
  9. E vitamini - 5 damla
  10. favori esansiyel yağı - 3-5 damla

  Ev yapımı sabun "Vanilya çikolata"

  o çekilmiş kahve ve yulaf ezmesi içerdiğinden bu sabun özelliklerini soyma gelmiştir. Ve koku sadece büyüleyici olduğunu! Bu nedenle, bileşim:

  1. sabunu - 100g
  2. su ya da bitki suyu - 150 mi
  3. badem yağı - 1 çay kaşığı
  4. zeytin yağı - 2 çay kaşığı
  5. Bal - 1 tk.
  6. Kakao tozu -. 2 çay kaşığı
  7. yulaf gevreği, zemin - 2 çorba kaşığı
  8. Öğütülmüş kahve - 1 çay kaşığı
  9. E vitamini - 3 damla
  10. uçucu yağ ylang ylang - 4 damla
  1. sabunu - 100 g.
  2. su ya da bitki suyu - 150 mi
  3. zeytinyağı - 1 çay kaşığı
  4. kuşburnu yağı - 1 çay kaşığı
  5. akdiken yağı - 1 çay kaşığı
  6. bal - 1 çay kaşığı
  7. Beyaz kozmetik kil - 1 çorba kaşığı
  8. pulların karışım "Beş hububat" (öğütülmüş) - 2 çorba kaşığı
  9. esansiyel yağı greyfurt - 5 damla
  1. sabunu - 200 g
  2. keçi sütü - 300 mi
  3. üzüm çekirdeği yağı - 1 çorba kaşığı
  4. bebek kremi - 1 çay kaşığı
  5. Pantenol (krem) - 2 çay kaşığı.
  6. yulaf gevreği (öğütülmüş) - 3 yemek kaşığı
  7. 5 vanili- uçucu yağ damlaları.

  Bu da bir acemi sabun kazan işleyebilir hazırlanması ile iyi ve basit tarifleri. Yukarıda açıklandığı gibi, sadece yönergeleri izleyin çok sadece onları pişirin.

  ... sade ve basit çocuklardan ev yapımı sabun yapmaya Eğitici video

  Payı "çocuk sabun sabun"

  Denetleme şey - o kadar çok insan ilginci, sabun yapımında hakkında yazmak ve oldukça birkaç kişi ben yazar değil sadece kim karşılayacak hem de aşçılar! Gerçekten el yapımı sabun için böyle bir talep? Ya süreç çok ilginç? satılık Artık tüm çok sabun!

  Çok, ama en doğal olarak adlandırılır ve bir sabun bazı hazırlanması ve çeşitli kimyasal ilavesi ile bir sabun. Yani ana endişe kaynağıdır.

  çocuk sabun kendi elleriyle sabun nasıl yapılır

  Mylovar → Tarifler → Çocuk sabun kendi elleriyle sabun nasıl yapılır

  Seçeneklerden biri sabun yapımı - çocuk sabun ve kullanışlı bileşenlerin doygunluk işlenmesidir.

  daha az olası katkı ve kimyasallar, bunun nedeni narin bebek cildi için oluşturulan, bebek atın.

  Bu çok para harcamadan çocuk sabun denemeler yapabilir başlayanlar sabun kazan için iyi bir yoldur uygundur.

  Bu yöntemin avantajları:

  • herkes için erişilebilir;
  • bileşenleri bulmak ve satın almak kolaydır;
  • Ucuz sabunu;
  • de bu yağ ve katkı maddeleri alır.
  • daha eritmek için daha uzun süre çalışması;
  • küçük parçalarla çok renkli sabun, maalesef, yapamaz, ya da çok zor olacak;
  • bazen tuhaf bir kokusu yoktur.

  yağlar olarak, farklı bir katkı maddesi çeşitli olabilir sabun Doymuş. Hatırlanması gereken en önemli şey daha, daha az köpük eklemek olmasıdır.

  • Skrabiruyuschie madde (haşhaş, kahve, susam, şeker ve şeker kamışı, kabağı, yulaf ezmesi, hindistan cevizi, zemin kayısı, üzüm, çilek tohumu ve kivi).
  • (Katkı maddeleri bakmakta (bal, süt, krema, bitki çayları, kakao ve çikolata (kahverengi renk vermek için), turuncu bir renk veren gliserol (yumuşar, 1 çay kaşığı), vitaminler, zerdeçal (), maydanoz suyu, hlorofillipt verir Yumuşama ) yeşil, sandal ağacı tozu (kırmızı renk), kozmetik kil, inci banyosu) verir.
  • Güzellik (kurutulmuş çiçekler, kabuğu, yaprakları, boncuklar, oyuncak, taraklar, deniz tuzu (istenilen kimyasal olmuyor çünkü, sıcak tabanına ekleyemezsiniz. Reaksiyon)).

  bebek sabunu 100 gram, sen ekleyebilirsiniz:

  • 1 çorba kaşığı yağ çekirdek;
  • 6-7 temel damla;
  • gıda boyası 4-5 damla;
  • Yaklaşık 4 çorba kaşığı. l. sıvısı (eritildiği sabun bağlı olarak, daha fazla sıvı, o kadar uzun katılaşacaktır);
  • Bir yemek kaşığı veya dolgu kadar.

  Araçlar ve malzemeler sabun verebilmek için gereken: Brusochek sabunu rendeleme orta boy, yağlar, uçucu yağlar, dolgu maddeleri, büyük bir cam kase (ya da, uygun bir büyüklükte eşyaları), bir cam kapasiteli küçük bir tencere, bir yağ için bir kaşık, karıştırma için bir kaşık, kalıplar (yoğurt ambalaj veya peynir, bebek pasochki silikon bakeware, özel bir şekil ya da herhangi bir başka müsait varyasyonlar).

  Ev yapımı sabun çocuk sabun hazırlama süreci:

  1. herhangi bir katkı maddeleri ve parfümler içeren sabun seçimi, herhangi bir koku yoktu arzu edilir.
  2. malzemeyi al. Yukarıdaki liste görülebilir, bu pişirmek istiyorum sabun ne tür bağlıdır. senin sabun tarifi yazın, büyük ölçüde işi kolaylaştıracaktır. Eğer bir kaşık veya başka bir şey aramaz mutfağa rastlamak kalmamak, gerekli ilerlemeyi hazırlamak için deneyin.
  3. Bir rende ile sabun ile ovulur (genellikle 60-100 g ağırlığındadır.).
  4. Şimdi eritmek için gereklidir. Bunu yapmak için, (örneğin bir büyük cam beher gibi) uygun bir kapta talaşı dökün. Mikrodalgada koyun. Bu karışım, bir sıvı olarak ekşi krema kıvamı kadar, sabun akmalıdır, ısınmaya 30-40 saniye ile başlayabilir. Bir su banyosunda eritmek için de mümkündür. Bunun için, büyük bir tencerede suyu ısıtmak ve kısmı, sıvının, krem ​​durumunu bastırmak için kaynayan su içinde fiş ile doldurulmuştur ki sabun bir kap yerleştirmek gereklidir. Aksi kabarcıklar oluşur, kitle kaynatın olmadığından emin olun. Erime yaklaşık 10-30 dakika sürer.
  5. yaklaşık 100-200 ml kaynamış su, süt veya et suyu (herhangi bir sıvı) dökme erimiş sırasında. sabunla bağlıdır. Kitle sütün kıvamı olursa, bir fazlalık vardı etmesin o topaklar, sonra su, çok fazla oldu ve eritmek zordur - daha fazla su. Eğer mikrodalga ısı belirlerken, çok kademeli su ekleyin ve gerekirse daha sonra, podplavlyayte karıştırın. Ayrıca, cips hızla şeker, bal ya da çikolata ekleyebilir erir.
  6. eritilmiş tereyağı kütlesi dökün, bunlar sırayla, önceden ısıtılmış edilebilir tamamen sabun emilecek için. Baz yağlar cilt bakımı için ihtiyaç vardır.
  7. Bundan başka, diğer yardımcı maddeler ilave edilmesi. Biz yavaş yavaş, kitle karıştırma homojen olmak için yapıyoruz. Eğer yağlar ve dolgu maddeleri ile aşırıya varsa, sabun köpüğü kaybetmek ve kötü olacaktır ter olabilir.
  8. Renk sabun boyaları ve uygun yiyecek aramaya mümkün de oluşur takviyeleri, verecektir.
  9. Eğer bir plastik veya demir formlara sabun dökmek önce hafifçe yağla yağlanmış olmalıdır, böylece kolayca bitmiş sabun kaldırabilir.
  10. ek bakım için bir koku yaratmak için temel yağlar dökün.
  11. sabun kütlesi karıştırın ve kalıplara dökün.
  12. 2 saat boyunca tenha bir yerde kalıp koyun, böylece kimse vurmak veya hasar donmamış sabun, ancak buzdolabında sabun bırakmayın veya soğukta, aksi durumda çökmeye ve pul olacak, oda sıcaklığında katılaşmaya gerektiğini olabilir.
  13. başyapıtınızı kullanmaya başlamadan önce, şekil söktüm, ona kurumaya birkaç gün vermek daha iyidir.

  Bunun üzerinde odaklanarak, ev yapımı sabun temel düzeni, sen onların özel tarifleri ile gelip ve harika bir sabun oluşturabilir, zaten kanıtlanmış seçeneklerini kullanmak da mümkündür.

  İşte çocuk sabun ev yapımı sabun için bir kaç tarifler vardır.

  Süt ve yulaf Bal sabun fırçalama.

  Emoliyan, nemlendirici, cilt besleyici, nazikçe temizler. Renk hafif sarı olacaktır.

  Tarif: sabun alt çubuk, Bal - 2 çay kaşığı yulaf gevreği - 2 çay kaşığı, sandor yağı - 1 çorba kaşığı (100 gr.). . L uçucu yağ (opsiyonel) - süt 7 damla - gliserol, 100 ml -. 1 çay kaşığı

  1. sabun gevreği eritin. süt ısıtın ve yavaş yavaş bir sıvı krem ​​gibi olduğu sabun kütlesinin dökün.
  2. bal, yağ, gliserin ve yulaf ezmesi ekleyin, iyice karıştırın.
  3. yağlama yağı Form.
  4. banyosundan sabun çıkarın ve esansiyel yağ ekleyin. İyice karıştırın ve bir kalıp içine dökülür.
  5. Biz birkaç saat, oda sıcaklığında bir pencere pervazına en iyisi, sertleşmesine çıkar ve birkaç gün sonra kaldırmak koydu.

  Tarif: (. 100 g), sabun alt çubuk, kahve - 2 çay kaşığı, şeker kamışı (normal olabilir) - 2 çay kaşığı yağ zhozhoba- 1 çorba kaşığı. . L, portakal esansiyel yağı - süt 7 damla - gliserol, 100 ml -. 1 çay kaşığı

  1. sabun gevreği eritin. süt ısıtın ve yavaş yavaş bir sıvı krem ​​gibi olduğu sabun kütlesinin dökün.
  2. Kahve (aşamalı), yağ, gliserin ekleyin, iyice karıştırın.
  3. yağlama yağı Form.
  4. banyosundan sabun çıkarın ve esansiyel yağ ekleyin. İyice karıştırın ve bir kalıp içine dökülür.
  5. Biz birkaç saat, oda sıcaklığında bir pencere pervazına en iyisi, sertleşmesine çıkar ve birkaç gün sonra kaldırmak koydu.

  Şimdi elleriyle çocuk sabun ev yapımı sabun yapmak için evrensel bir tarifi var.

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  28 + = 33