Hava nemi belirlenmesine yarayan bir mekanizma

nemi ölçen bir cihaz nasıl seçilir

Hepimiz çocuğun yaşadığı, özellikle burada, odadaki en uygun nem korumak için ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Sonuçta bu onun sağlığı bağlıdır. Dairelerin kuru, tozlu havada kronik hastalıklara bebeğinizi getirmek mümkün çok fazla alerjenler ve ham Odası vardır. Ama nasıl odadaki nem ölçümünü yapmak için? Bu bugün bahsetmek budur.

nem camını nasıl ölçülür?

Tabii ki, özel bir cihaz yok ve eski moda şekilde kullanabilirsiniz eğer. Bu amaç için, su dolu bir cam, su (soğutma bölmesi için ortalamalar) -5 ° C sıcaklığa soğuduğunda ana kadar bir buzdolabı içine de yerleştirilebilmektedir. Sonra aküden uzak bir odada ölçüm nem bu ev yapımı cihaz koyup ona bak. Duvar cam zapoteyut ancak beş dakika içinde kuru olacaksa, odadaki nem eksikliği. Bu saatten sonra, bu kadar sisli olacaksa, göstergeler normal. Ama su oda çok nemli olan dereler, sinyallerin duvarlarını aşağı akan.

Ama bu rakamlar çok yaklaşık olduğunu görüyoruz. Kesin rakamlar kurmak amacıyla, gerekli higrometre olduğunu. Bu cihazların çeşitli türleri vardır.

Hava neminin ölçülmesi için Cihaz: termik

Bu nem, ayrıca oda sıcaklığı, sadece ölçen oldukça karmaşık bir cihazdır. Buna ek olarak, ısı oda farklı yerlerinde ölçülen göstergeler gösterir: Sensör bağlanır ve cihazın yerinde kurulum.

Dijital termik kablosu 1.5 m'lik bir uzunluğa sahiptir ve endekslerin 0 ila 90% oranında bulunmasıdır. oda nem kritik hal durumunda daha ve alarm fonksiyonu ile donatılmış diğer şeyler arasında kablosuz cihazlar,.

Bir saç nemölçeri ve filmin çalışma prensibi

Saç higrometre ziyade havanın durumuna göre uzunluğunu değiştirmek yeteneğini sentetik yağsız saçlar dayalı tutulur. O, ok ucu ve bir yay ile gerilir. uzunluğunun dalgalanmalar kadran üzerine okunu taşımak için yapılır. Hava neminin ölçülmesi için olan bu aygıt, geniş bir aralıkta olarak tanımlamak mümkün olduğunu (% 0 ila 100), idaresi kolay, duvara sabitlenebilir.

Film, bir organik filmden yapılmış bir higrometre algılayıcısı elemanına sahiptir. Bu genişletir veya nem göstergelerdeki değişikliklere sözleşmeler. merkezinin konumunun değiştirilmesi, ok aktarılır.

Düşük sıcaklıklarda, bu iki türün ana higrometre nem ölçüm araçlarıdır.

Doğru seçimi yapmak için nasıl

higormetre seçmek için hangi: mekanik veya dijital duvar, masa, alıcı kendisi için karar verir. Birkaç kural satın alırken Ama uyulmalıdır.

  • Her şeyden önce, mutlak rakamlar ölçebilen modelleri ve bağıl sonuçlar göstermektedir ki de var çünkü, doğru verileri ne kadar ihtiyacım karar verirler.
  • o durmak veya nem ölçmek için cihazınızı askıda kalacaktır yer hakkında düşünün.
  • onun montajını kontrol edin: niteliksel bir cihaz göstergelerini ve psikometrik şeması olmak zorundadır.
  • kontrol etmeyi unutmayın. Böylece her zaman kusurlu ürünü iade edebilirsiniz.

Hava nemi belirlenmesine yarayan bir mekanizma

Şek. 6. Psikrometreler

1

Mutlak nem cihazın iki tür vardır belirlemek için, bir psikrometre denilen (Yunanca psychros den - soğuk.): istasyonu Ağustos psychrometer ve aspirasyon ASSMAN psychrometer. psikrometri prensibi nemlendirilir bir tankı olan iki termometre, okumaları belirlemektir. Nem, nem ve hava hızına bağlı olarak farklı hızlarda buharlaşır, böylece yaş termometre okuma kuru okuma daha düşük olma eğilimindedir, uzak ampul ısıyı alır. İstasyon psychrometer Ağustos'da (Şek. 6) higroskopik bir kumaş ince taneli, oda sıcaklığında damıtılmış su içinde, bir kap içinde bir ucunda düşürülür ile sarılır bir tankı olan iki özdeş alkol termometre, oluşur. Nedeniyle su yaş termometre sıcaklığına buharlaşması ikinci sıcaklık (kuru) termometre altındadır. Endikasyonları termometreler Bunların hidrasyon sonra 15 dakika kaldırılır. mahfaza, ışıma enerjisi, hava hareketinin maruz rezervuar termometre koruyan bir metal kasa içinde yer almaktadır çünkü aspirasyon ASSMAN psychrometer (Şek. 6 b) daha doğru bir okuma verir. Hava hareketi değiştirme tankları termometre (2 m / s) etrafında sabit bir hız sağlayan bir fan tarafından sağlanır. termometrenin bir ucu ince bir bez ile sarılır, ve her bir gözlem önce distile su, su pipetleme ile nemlendirilir. Fan anahtarı ve operasyon tescil beyanı başlamasından 3-4 dakika üretmek doğurur. ölçümler yerden 1.5 m yükseklikte oda merkezinde alınır. (Yunanca hygros kaynaktan. - Islak) - nem sensörleri (Şekil 7) nispi nem doğrudan belirlenmesi için bir cihaz. Orada Hygrometers farklı türleri vardır, ama bunların en yaygın - nemli bir atmosferde ve kısaltılmış kuru higroskopik nedeniyle uzatmak Saçın kabiliyetine dayanan saçlar.

Çalışma prensibi higrograflar barograf ve termografa benzer.

bağıl nem sürekli bir ölçüm kaydetmek için kullanılan cihaz, algılama elemanı şerit ile döner tambur-profil obezzhirennyhvolos, bağlantı kolları ve mürekkep kalemi oluşur. 0,5 (t - - T1) 755 • K = f, aşağıdaki formül ile ASSMAN psychrometer yaylanan kullanarak mutlak nem hesaplama nem saptanması için yöntemler

Mutlak nem hesaplanması Regnault formülü kapsamında yapılan Ağustos psychrometer gelen çalışırken:

K = f - Q (t - t1) K • B, - mutlak nemi istenen g / m3;

f - su buharı sıcaklıklarda maksimum gerilim

yaş termometre D tablosundan saptanan (bkz. Tablo. Büyük

S - psikometrik katsayısı alınır,

0.00074 açık havada ve hava Pomeranchuk eşit

t - kuru hazneli sıcaklık;

T1 - nemli sıcaklıktır;

In - Çalışmanın, zamanında barometrik basınç mm

0.5 - psikometrik sabit katsayısı;

755 - ortalama hava basıncı, mm Hg. Mad.

bağıl nem hesaplanması: çeviri ab- bulundu

Formül üretilen lutely bağıl nem

burada R - Bağıl nem%;

K - mutlak nem, g / m3;

F - kuru ısı sıcaklıkta maksimum nem

ölçer (bkz. Tablo. Ek 1).

Gözlem, bir oda içinde gerçekleştirilir ise burada hareket vozdu-

düzgün bir şekilde yapılamamıştır ha, polzo- kolaylaştırmak mümkündür

vatsya özel tablo hangi sıcaklığı açarlar

Hogoev ve ıslak termometreler, doğrudan tekabül eden

odadaki hava nemini ölçmek için cihaz

Evin alt-optimal nem ile ilişkili hoş olmayan sağlık sorunları önlemek için, sürekli odasında seviyesini izlemelidir. Kuru tozlu hava sonuçlara yol alerjenlere çok sayıda içerebilir. Ham iç hava kronik hastalıkların çeşitli neden olabilir. Peki nemi ölçmek için? Bu cevap çok ayrıntılı bir yanıt verilebilir.

Böyle kontrolünü uygulamak için düzenli Odadaki nemi ölçme gerekir. Şu anda, evde nem seviyesini ölçecek çok kullanışlı bir cihaz yoktur. Böyle bir cihaz, bir higrometre olup. daha ayrıntılı olarak rastlanmaktadır hygrometers çeşitli türleri vardır.

Hava nemi saptama cihazı

Termohigrometre Ölçüm nem aynı zamanda oda sıcaklığı, sadece gerçekleştiren bir kompleks cihaz. Diğer şeylerin yanı sıra, termo farklı açılardan çekilen sıcaklık ve nem durumunun okumaları, yakalar. Yani doğrudan o termo yüklü yerden ve sensör kurulduktan noktadan vardır.

Cihaz, bu daha önce nem ve sıcaklık ölçümleri seviyesinin test sonuçlarını içerir ilgili okuma odasında farklı noktalarında elde edilen ve esas eşitler.

Birkaç kelime termohigrometrenin teknik özellikleri hakkında söylenebilir. Bu cihazın kablo bir buçuk metrelik bir uzunluğa sahiptir, ve göstergeler, 0 ila% 90 aralığında gösterilir. Ayrıca orada kablosuz modeller hytherographs. Bu cihazlar odasında nem kritik koşul, bir alarm hava durumunun elverişsiz değişiklikle ilgili bildiren, tetiklenir olmasıdır daha kullanışlı özelliği ile donatılmıştır.

Psikrometre Psychrometric da higormetre denir. İki termometrelerin oluşmaktadır. Bir "kuru" olarak adlandırılan ve hava sıcaklığını ölçmektedir. İkincisi, bir kumaş fitil sarılmış ve suyun bir kap içine batırılır olmasından kaynaklanmaktadır ıslak koşullar olarak adlandırılır. Bu termometre Islak fitil sıcaklığı. nem göstergeleri nem buharlaşması sonucu olarak görüntülenir. oda nem daha düşük, daha yoğun bir nem buharlaşır. Ve bu işlemlerin bir sonucu olarak, hava sıcaklığı ve nemine gereken veri ve bilgi elde etmek mümkündür.

Saç higrometre ve Film

Çalışma prensibi oldukça basit saç higrometre ve aynı zamanda çok ilginç. Bu hava durumuna bağlı olarak uzunluğunu değiştirmek eğilimi mekanizması birimi kaymağı alınmış sentetik saç bölgesi varlığında oluşur. Saç bahar ve okun sonu arasında gergin. saç salınımları huzurunda kadranda ok hamle, Hava kalitesi verilerinin gösteriliyor.

nem muhtevasının saptanması için bu cihaz, bu doğru okuma saç higrometre gösteren değerler oldukça geniş bir ürün yelpazesi (% 0 ila 100) sahiptir. Bu cihazların en büyük avantajlarından biri, basitliği yatıyor. Saç higrometre onun çalışması sırasında baş ağrıları önlemek için, kullanımı çok kolaydır. Ayrıca kendi okumaların doğruluğu hakkında tekrar söz edebilir. Saç higrometre duvara asılabilir.

saç Hygrometers ek olarak, higrometre Membran var. Cihaz bu nedenle birkaç farklı hygrometers filmin işin prensibi farklıdır ve. Bu tür cihazlar, bir duyarlı elemanı yapar sahip bir organik film. Bu malzeme hava nemi durumuna bağlı olarak germek veya büzülme eğiliminde olmaktadır. göstergeler kadran üzerinde görüntülendiğinde sensör membranın merkezinin konumu.

Cihaz, hava nemi belirlemek için kullanılacak olan koşullar altında, göreceli olarak düşük sıcaklıklarda varlığını içerir, bu higrometre ait yukarıda tarif edilen iki türlü hava neminin yüksekliğinin ölçülmesi için mümkün olan tek cihazlar olacaktır.

ne tür cihazların mevcut hakkında bilgi okumalısınız higormetre seçmeden önce. Bunların bazıları:

Listede sunulan Ne hygrometers yukarıdaki alıcı kendini karar seçin. buna dikkat etmelidir Böyle bir cihazın seçimi belirlemek için teknik özellikleri ve enstrüman seçimine rehberlik gerekecektir önemli sonuçlara, bir kaç olun.

  • Öncelikle, higrometre göstergelerin doğruluğu ne olması gerektiğine kendileri karar olmalıdır. Bu sert geliyor, ama aslında cihazın seçiminde yardımcı olabilir. Farklı cihazlar farklı sonuçlar gerçeği. sadece göreceli verileri - Bu, başkalarına, bazı makineler nemin çok doğru bir okuma verecektir düşündürmektedir. Bu "kötü" cihazların varlığından söz etmez. yüksek hassasiyetli veri için gerek yoktur olarak Basitçe, birçok alıcı içeriği ve nispi verilerdir.
  • O zaman higrometre kurulacağı yerde karar vermeniz gerekir. tüm hygrometers modelleri herhangi bir odaya monte edilebilir, çünkü bu, seçimdeki yardımcı olabilir. Örneğin, tüm higrometre duvara monte edilebilir değildir.
  • seçtiğinizde higrometre dikkatlice aygıt düzgün ayarlanmış olduğunu doğrulaması gerekir. Göstergeler ve psikrometrik tablonun varlığını dikkat etmek gerekir. Kalite cihaz yapılandırmasında olmasını emin olacaktır.

apartmanda Yüksek nem

Odadaki nemi ölçme kuru hava veya yüksek nem ile ilgili sorunları engellemek için yapılır. Belki de birçok kişi bu nemi kontrol etmek iyi bir sebep olmadığını düşünüyorum. Bu soruna karşı tutumu değiştirmek amacıyla, dikkatli olası sonuçlarını göz önünde bulundurmalıdır.

Odada Nemli hava Bu kalıbın gelişimini etkiler. Bir nemli ortam yaymak ve bu tehlikeli mantar sağlık anlaşmazlıklar için mükemmel üreme alanıdır. Küf sporları, havada uçan çeşitli alerjik hastalıkların gelişmesine neden olabilir. Odada Nem mantar büyümek ve havaya salınan sporlar sayısını artırmak için çarpın sağlayacaktır. oluşan kalıp sağlığa zararlıdır. Alerjiler - Odada kalıp varlığının sadece tehlikeli sonucu değildir. görünüm ve diğer enfeksiyonları provoke edebilen Mantarlar.

Ayrıca tehlikeli sonuçlar gerektirebilir Gıda küf sporları girişi. Bu vücuda yayılır özelliklere sahip gıda kaynaklı hastalık, yol açacaktır. Bu, tüm aile bireylerinin riski taşımaktadır.

vücut için böyle zararlı sonuçlarını önlemek için düzenli olarak havalandırılmalıdır. pencerenin dışında havanın sıcaklığının rağmen günde en az iki kez bu tür etkinlikler gerçekleştiren emin olun. Bu minimuma hava nemlendirme ve kalıp risklerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Farkındalık nemli durum pek hoş olmayan ve hatta tehlikeli sağlık sonuçları önler. Bunun içindir ve hygrometers gibi cihazlar vardır. Bu tür cihazların aralığı Çok farklı, tüm gereksinimleri karşılayacak olan higormetre seçmek için alıcıyla sağlıyor.

Varolan farklı modellerin higormetre seçerken cihazı sağlanan nem göstergeleri doğruluğu dikkat edilmelidir. Her müşteri higrometre, bağıl içeriğinin son derece doğru okumalar ihtiyacı var.

Ayrıca, higormetre seçerken tüm özellikleri kontrol etmek için çok dikkatli olmak. Higrometre kendiliğinden, seçilen tüm ilan fonksiyonlarını gerçekleştiremez, O sinirleri ve ruh etkileyecektir. Para kesinlikle sevinç eklemez, boşa. Bu tür sorunları önlemek için satın alma için makbuz almaya gereklidir. Her zaman dükkana geri arızalı ürünü iade etmek mümkün olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 43 = 52