Kabartma tozu ve değiştiriliyor

business-hospitality.ru

Kabartma tozu: Özellikle evde yemek

satılık Kabartma tozu "kabartma tozu" adı altında bulunabilir. Bu hamur işleri gevşeklik ve pomp sağlar. Yapay parçalayıcı bileşim bakpulverom bu hamur, yükselir ve kalitesini özelliklerinin geliştirilmesini sağlar kimyasal bağlantıların oluşur, yine adı. Kabartma tozu 20. yüzyılda icat ve yemeklerde yaygın olarak kullanılır hale gelmiştir. Modern üreticileri gizlice ürünün bileşimini tutun.

referans kitapları ürünün bileşimine bu bilgiler olabilir: sodyum bikarbonat 125 gram, 250 gram kremor-tartar, karbon Amon'un 20 gram temel kimyasal bileşenleri depolama sırasında reaksiyon meydana gelmesini engelleyen un, pirinç ya da başka, 25 gram içeren .

Uygun bakpulvera kullanırken? bir pasta ne zaman, kek, kurabiye, kek, vb

maddelerden biri marş davranır, sonra kabartma tozu bu rolde çok mayalamak eylemleri beri gerekli değildir, değilse. kabartma tozu satın yapamıyorsanız, hostes sirke ile sönmüş soda, kullanılır, ama bazı incelikler vardır.

hidratlı soda kullanımının Özellikleri

Soda kabartma tozu kendisi karbon dioksit ve Resim hamur işleri ve hava gözeneklilik salma reaksiyona sirke "söndürmek" için gereklidir, böylece, değildir. "Çok uzak" soda ile ise yemek karakteristik tat beri harap ve çok net hissettim ve yeme tüm eğlence yağma edilecek kokusunu edilebilir.

Ve en önemlisi - soda karbondioksit basitçe donatılmış değil hamur gerekli özelliklere buharlaşır, çünkü mantıklı değil açık havada söndürmek için.

un ve asetik asit ya da özü ile karıştırılmış deneyimli aşçılar soda, örneğin, yumurta, yoğurt veya ekşi krema için, herhangi bir sıvı bileşen ilave edilir.

Bu durumda, test hemen reaksiyon süresi küçük olduğundan, fırına ve zamanı kaçırmak gerektiğini, tüm çabaları boşa olabilir.

1

içinde kabartma tozu kullanmanın tek avantajı süt ürünleri ve bazı ekşi meyveler ve meyve onun rol almak ve hafiflik ve batma hissi çörek sağlayabilirsiniz nedeniyle yok olma de, çoğu kez sirke olmadan yapmak mümkün olmasıdır.

yerine kabartma tozu

Bakpulver çok sık pişmiş ürünlerin hazırlanması için gereken malzemeleri listesine dahil. Kabartma tozu - bu mutfakta her ev kadını bulunabilir bileşenlerden oluşan kabartma tozu, bu.

Eğer bir sitrik asit, kabartma tozu, un veya nişasta varsa, kendini ve kabartma tozu hazırlayabilir. Bu nedenle, sıvı gerekli değildir içinde çözülür: bu hamur içine sokulur un ile ve bu şekilde karıştırılır.

Her zaman davayı bitirmek için zaman var demektir pişirme, başladığı hamur kenarda kadar bu durumda Beklenen reaksiyon sadece oluşur.

Reçete kabartma tozunu karıştırın:

  • 12 parça un alır. Sen vs bir yemek ve buğday, çavdar, gibi herhangi alabilir soda 5 kısım ile karıştırılarak;
  • sitrik asit - 3 kısım bileşimine girmektedir. Bu özellik de, daha önce belirtildiği gibi, asidik meyveleri, örneğin, siyah, kırmızı, frenk üzümü ya da kızılcık değiştirebilir. Sadece onlar kuru ve yine bu durumda, miktarı 5 kısım arttırılmalı ve hatta biraz fazla olmalıdır;
  • Sıkı bir kapak ile kesinlikle kuru kavanoza tüm malzemeyi konteyner de kapalı çalkalama gerekir sonra yukarıdaki dizi, yerleştirilir.

evde hazırlanmış Böyle bir kabartma tozu, sadece bir dezavantajı - depolama kurallarına bozulabilir uygunsuzluk. Nem girmesini önlemek için gereklidir.

hamura ilave edilir kabartma tozu hacmi

un 1 kg kabartma tozu 4-6 çay kaşığı gerekli ve bir ev yapımı ürüne söz ise, soda ve sitrik asit aynı miktarda pişirme 2 çay kaşığı olup. Genel olarak 1 saat inanılmaktadır. L. Soda 2-3 saat. l karşılık gelir. Toplu ürün pişirme.

Eğer gram listelenen tüm bileşenlerin bir reçete hacmini varsa, o zaman bu bir saat bilmelidir. L. küçük slayt - toz biçiminde 10 gram kabartma tozdur. Daha kabartma tozu ve taze et de eklemeniz gerekir yağ hamur zamanki norm göre çok daha azdır.

Şimdi pişirme gereken miktarda ele almak için mağaza kabartma tozu özellikleri ve evde hazırlanan bu ürünler ve çok kolay ilgili herşeyi biliyorum. Başarılı deneyler!

Kabartma tozu - uygulamak için doğru yolu nedir

kabartma tozu kavramı 1903 yılında ortaya çıktı. Onun ünlü Alman eczacı Ağustos Otker icat etti. kabartma tozu - Başka başlık için birçok kabartma tozu ve işaret. Tipik olarak, madde mayasız pişmiş ürün hazırlamak için kullanılır.

Kabartma tozu - bu nedir?

Tipik olarak, modern bir yığılmış pişirme karışımı kabartma tozu, un, bir stabilizatör, bir nişasta ve bir asit düzenleyici içerir. Örneğin safran gibi baharatlar, çeşitli ilave edilir toz türlü karşılamak için altın rengi pişirme vermek de mümkündür.

Pişirme için toz iki tipi vardır:

  • Biyolojik madde (bakteri, mantar, ve faydalı mikroorganizmaların fermantasyon işlemi dayanmaktadır). Bu tip dağıtıcı genellikle pişirme ekmek ve hamur işleri için kullanılır;
  • Kimyasal (fermantasyon işlemi kimyasal reaksiyonlara dayanmaktadır). reaksiyona neden ana kimyasal elementler soda ve amonyak kabartma vardır.

kullanılan Shoplifter kabartma tozu açıkça ambalajın üzerindeki talimatları izleyin gerekir, çok basittir. Tek yapmanız gereken tek şey hamur içinde bileşenin doğru miktarda eklemektir.

Farklı üreticilerin kompozisyon ve kabartma tozu kullanım yöntemi önemli ölçüde değişebilir, çünkü talimatları ve tarifi takip ettiğinizden emin olun.

Fırında sulu tavuk cutlets pişirmek için nasıl makalemizi okuyun.

multivarka içinde Yahni tarifi - Çok kalori inanılmaz lezzetli ve aynı zamanda değil şeyler pişirmek isteyen mükemmel bir seçenektir. adım fotoğrafları adım ile Tarifler.

Şimdi herhangi bir mağazada veya markette satın alınabilir pişirme için gelir, ancak aniden taraftan bu madde olmasaydı, kolayca başka bir ürün ile değiştirilebilir.

aktif bileşeni değiştirmek için en kolay yolu, sirke ya da sitrik asit ile söndürüldü kabartma tozu, kullanmaktır. Bu bileşenler her aile var.

Soda sirke su verme işlemi hamur ve hava Lush yapan karbondioksit emisyonu reaksiyonunu arttırır. işlem geçmesi tıslamak sonra, elde edilen karışım hemen hamur ilave edildi ve iyice karıştırın edilmelidir.

Reaksiyon başarılı oldu ve kek çıktı için kesinlikle gözlenen oranlar olmalıdır. sirke Pişirme yetersiz miktarda çalışmıyor, ve soda kokusu olacaksa Genellikle, 1'e 1'dir.

süt ürünleri testin kompozisyonda mevcut ise, bu tür yoğurt, ekşi krema, peynir altı suyu olarak, o zaman sirke olmadan kabartma tozu ekleyebilir. süt ürünleri büyük işlem meydana geldiği yararlı bakterilerin sayısı ve karbon dioksit gazı vardır. Ayrıca, gür ve lezzetli hamur işleri için böyle bir bileşen kendini hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Evde pişirmek için?

Tek başına ev yapımı kabartma tozu olun kesinlikle hiçbir zorluk yapmaz ve uzun sürmedi. Bu süreç bile en deneyimsiz hostesi işlemek kolaydır. İhtiyacımız ev kabartma tozu hazırlanması için:

soda 7 g, 13 g soya unu, ve sitrik asit 2 gram: kabartma tozu elde etmek için, tüm doğru oranlarda malzemeyi karıştırmak için yeterlidir.

Bu arada, buğday unu daha uzun raf ömrüne sahip olacak sonra kabartma tozu, geleneksel gıda nişasta ile değiştirilebilir ve sonuç kadar iyi olacaktır. Tipik olarak, hamur 200 gram karışımı pişirme 10 gram gereklidir.

Tarifte belirtildiği gibi ekle kabartma tozu, sadece doğru oranlarda olmalıdır. Düzenli bankada olabilir kabartma tozu tutun, ancak yalnızca aksi reaksiyon anında olur, kuru bir yerde muhafaza edilmelidir.

Kabartma tozu o soda analog olan, sağlığa çok zararlıdır. Bu madde sindirim ve hatta kan basıncı dalgalanmaları neden etkileyebilir böylece vücuttaki güçlü oksidatif süreçlerini başlattı ve. Kendisi bunu kullanmıyorum ve diğerleri şiddetle tavsiye yok!

yerine kabartma tozu

Temiz pişirme giderek sorgulandığı Bilenler kabartma tozu yerine daha. Bu sorun, sıfırdan olmayan ortaya çıktı: raflarda geniş sunulan kabartma tozu dahil olmak üzere birçok kabartma tozu, bir kısmı sonra artan modifiye edilmiş nişasta, sodyum bikarbonat ve fosfat bulunabilir.

üstelik nişasta ve gıda soda, kabartma tozu bileşenidir sitrik asit. O, başta ev pişirme kullanılan doğal asitler, aksine, sentetik ürün ve sık kullanım için de arzu edilir.

kabartma tozu nasıl değiştirileceği sorusunun cevabı, açıktır: Elbette ana ve onun yerine doğrudan, eski zamanlardan beri yemek kullanılır - olduğu gıda soda. 1 poşet kabartma tozu, yaklaşık 1 çay kaşığı yerine Soda. İsteğe bağlı olarak, 1 tk buna ekleyebilirsiniz Doğal nişasta (patates veya mısır), ancak kül söndürmek için tavsiye edilmez.

Karbon dioksit, su ve tuz içine çözünme reaksiyonu etkisi altında pişirme doğrudan oluşursa hamura etki soda daha etkili olacaktır yüksek sıcaklık ve sözde gibi "Asit" gıdalar, kefir, peynir altı suyu, krema, peynir, yoğurt, meyve ve meyve suları ya da püreleri ve diğ.

Genel olarak, kabartma tozu kek, kurabiye, kekler, krep, yani çeşitli hazırlamak için kullanılan mayasız hamur kabartma. Buna göre, turta, pizza, vb kabartma tozu ürünleridir maya.

Endüstriyel pişirme olarak kabartma tozu, bazen değiştirildi amonyum karbonat, Bu karaciğer, vb sağlar, ancak, ısıtma üzerine olan, karbon dioksit ve amonyak, insan gövde elemanına zararlı, bu tür arzu edilmeyen parçalayıcı ancak kullanım parçalanır Orijinal hafif tat. Bazı durumlarda, amonyum karbonat, tozu ile birlikte, daha önce kabartma tozu dahildir.

Evde, hamur gevşeme için bazı tariflerde kullanılan kabartma tozunu yerine alkollü içecekler: Bisküvi genellikle puf böreği için hamur için brendi veya rom ekleyin yılında bira vs. eklenir burada yer alan Alkol, hamur ve çeşitli katkı (tatlandırıcı, esansiyel yağlar ve benzeri) baharatlı tadı pişirme vermek yükseltir.

Hamur oldukça ise kabartma tozu olmadan Do mümkündür besleyici, yani Bu da, şeker (3/4 fincan) ile çırpılmış yeterince yağ (tercihen erimiş margarin) ve yumurta (pasta az 3-4) ihtiva eder.

kabartma tozu yerine karar verirseniz, kesinlikle aşırı doğal yerine yemeklerin tadını etkileyebilir bile, tavsiye edilen oranlarda bağlı kalırlar.

ışığında ve özellikle de temas halinde olan sıvı testopodemnye kalitesi ile yok: kuru ve karanlık bir yerde, bir cam kap içinde kabartma tozu saklayın.

Kabartma tozu - uygulamak için doğru yolu nedir

kabartma tozu kavramı 1903 yılında ortaya çıktı. Onun ünlü Alman eczacı Ağustos Otker icat etti. kabartma tozu - Başka başlık için birçok kabartma tozu ve işaret. Tipik olarak, madde mayasız pişmiş ürün hazırlamak için kullanılır.

Kabartma tozu - bu nedir?

Tipik olarak, modern bir yığılmış pişirme karışımı kabartma tozu, un, bir stabilizatör, bir nişasta ve bir asit düzenleyici içerir. Örneğin safran gibi baharatlar, çeşitli ilave edilir toz türlü karşılamak için altın rengi pişirme vermek de mümkündür.

Pişirme için toz iki tipi vardır:

  • Biyolojik madde (bakteri, mantar, ve faydalı mikroorganizmaların fermantasyon işlemi dayanmaktadır). Bu tip dağıtıcı genellikle pişirme ekmek ve hamur işleri için kullanılır;
  • Kimyasal (fermantasyon işlemi kimyasal reaksiyonlara dayanmaktadır). reaksiyona neden ana kimyasal elementler soda ve amonyak kabartma vardır.

kullanılan Shoplifter kabartma tozu açıkça ambalajın üzerindeki talimatları izleyin gerekir, çok basittir. Tek yapmanız gereken tek şey hamur içinde bileşenin doğru miktarda eklemektir.

Farklı üreticilerin kompozisyon ve kabartma tozu kullanım yöntemi önemli ölçüde değişebilir, çünkü talimatları ve tarifi takip ettiğinizden emin olun.

Fırında sulu tavuk cutlets pişirmek için nasıl makalemizi okuyun.

multivarka içinde Yahni tarifi - Çok kalori inanılmaz lezzetli ve aynı zamanda değil şeyler pişirmek isteyen mükemmel bir seçenektir. adım fotoğrafları adım ile Tarifler.

Şimdi herhangi bir mağazada veya markette satın alınabilir pişirme için gelir, ancak aniden taraftan bu madde olmasaydı, kolayca başka bir ürün ile değiştirilebilir.

aktif bileşeni değiştirmek için en kolay yolu, sirke ya da sitrik asit ile söndürüldü kabartma tozu, kullanmaktır. Bu bileşenler her aile var.

Soda sirke su verme işlemi hamur ve hava Lush yapan karbondioksit emisyonu reaksiyonunu arttırır. işlem geçmesi tıslamak sonra, elde edilen karışım hemen hamur ilave edildi ve iyice karıştırın edilmelidir.

Reaksiyon başarılı oldu ve kek çıktı için kesinlikle gözlenen oranlar olmalıdır. sirke Pişirme yetersiz miktarda çalışmıyor, ve soda kokusu olacaksa Genellikle, 1'e 1'dir.

süt ürünleri testin kompozisyonda mevcut ise, bu tür yoğurt, ekşi krema, peynir altı suyu olarak, o zaman sirke olmadan kabartma tozu ekleyebilir. süt ürünleri büyük işlem meydana geldiği yararlı bakterilerin sayısı ve karbon dioksit gazı vardır. Ayrıca, gür ve lezzetli hamur işleri için böyle bir bileşen kendini hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Evde pişirmek için?

Tek başına ev yapımı kabartma tozu olun kesinlikle hiçbir zorluk yapmaz ve uzun sürmedi. Bu süreç bile en deneyimsiz hostesi işlemek kolaydır. İhtiyacımız ev kabartma tozu hazırlanması için:

soda 7 g, 13 g soya unu, ve sitrik asit 2 gram: kabartma tozu elde etmek için, tüm doğru oranlarda malzemeyi karıştırmak için yeterlidir.

Bu arada, buğday unu daha uzun raf ömrüne sahip olacak sonra kabartma tozu, geleneksel gıda nişasta ile değiştirilebilir ve sonuç kadar iyi olacaktır. Tipik olarak, hamur 200 gram karışımı pişirme 10 gram gereklidir.

Tarifte belirtildiği gibi ekle kabartma tozu, sadece doğru oranlarda olmalıdır. Düzenli bankada olabilir kabartma tozu tutun, ancak yalnızca aksi reaksiyon anında olur, kuru bir yerde muhafaza edilmelidir.

Kabartma tozu o soda analog olan, sağlığa çok zararlıdır. Bu madde sindirim ve hatta kan basıncı dalgalanmaları neden etkileyebilir böylece vücuttaki güçlü oksidatif süreçlerini başlattı ve. Kendisi bunu kullanmıyorum ve diğerleri şiddetle tavsiye yok!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 2 = 2