kablolama yeraltı

Bu yaz yazlık toprağa kablolama - gereksinimleri ve malzemeler

Ülke emlak ve köy evi - Her gün ortaya çıkan sorunların büyük bir miktar. çözülmemiş sorun her geçen gün iki katına, çünkü sonrası için bırakarak karar vermek zorunda. banliyö alanın sahibinin önünde ana evin yanındaki bulunan bir aygıt veya hizmet tesislerinin elektrik bağlantısı, soru, bu nedenle, o zaman bu gereksinimleri ve elektrik kablolama düzenlemeleri bilerek basit çözüldü başka sorundur. Yani bu makale yaz yazlık toprağa kablolama yürütmek için nasıl dikkate alacaktır edelim.

değil hava yolu, toprağa olduğunu unutmayınız. Uzmanlar, birlikte, her iki seçeneğin genellikle tatilciler tarafından kullanılan, şu ya da bu görevi verirken.

bir dalı - Biz ana şeydir kavram ve terimlerin, bazı göstermek temalı analizimizi başlar. Yani, örneğin, garaj, sauna, yaz bahçe mobilyaları, sokak aydınlatma, dalları denir, bağlı olacak hangi yardımı ile evden herhangi kablo kablolama vardır. Bu havai hatları veya yeraltı bu önemli değil.

Akıllı insanlar devletler çok önemli bir prensip, işlerini yürütmek için çalışıyoruz - tüm olmuştur böylece her şeyi yapmalıyız, ancak bunun için hiçbir şey olmazdı. elektrik kaynağı bir kuruluş olmuştur yana, bu size tekel olan bir iş var olduğu ortaya çıkıyor. Ve o zaman, onun hizmet koşullarını vermez değiştirmek için. Yani kendi alanında oynamak bu durumda, olduğunu.

Bu nedenle, yapamazsınız, yasaları değiştirmek için. Ve onlar orijinal iletim hattından herhangi spin-off şebeke aittir söyledi. Ellerin kendi garaja kendi evinden kurşun düzenlenen sahip olduğunuzu bile, bu sizin malınız değildir. Bu nedenle, bir tekelci ziyade, form Gorsvet veya RaySveta onun temsilcisi herhangi bir şube hizmet ve kaliteyi ve durumunu izlemelidir. Ve tabii ki, o bütün bu sorumludur.

Yani bir tavsiye. Eğer yeni dallar aynı anda elektrik şebekelerinin temsilcisi tarafından atılmıştır istiyorsanız, onların ilerlemesini kontrol edin. bu onların sitesine bir temsilcisini davet etmek için, bir planı (düzeni) kablolama çizmek ve ofise sürebilirsin mümkün. bir seçenek olarak ideal - bu tamamen elektrik dağıtım projenin yürütülmesini iletmek edilir.

 • İlk olarak, proje kirt yapacaktır.
 • İkinci olarak, şirket kurulumu kendisi yapacak.
 • Üçüncüsü, bağlayın ve hareket de şirket tutun.
 • Dördüncüsü, bunlar şube hizmet edecektir.

Bundan hepsi sadece ödeyecek olacaktır. Uygulamada görüldüğü gibi, bu sorunlar ve stresi önlemek için en iyi seçenektir.

1

Tüm çalışma ile başa çıkmak için kendini düşünüyorsanız, devam eden bir süreç planı var. Yani bizim görev elleriyle toprak altında yaz yazlık kablosu kurulmasıyla yürütmektir. yeraltı kablolarının geçmesi çoğu kez duvara monte edilen bir genel hat veya genel panosu, ile gerçekleştirilebilir ki, başlamak için.

Çoğu zaman yeraltı kablo zırhlı kablo için kullanılır. Örneğin, VBbShv. Farklı enine kesit alanına sahiptir Bu performans bir bakır. Eğer tel satın almadan önce arada, doğru bir onlar tahammül edecek akım neyi yük hesaplanması gerekmektedir. bütçe elektrik işleri gerçekleştirildiği takdirde yerine zırhlı kablo, düzenli, örneğin, VVGng kullanabilirsiniz sınırlıdır. O zırhlı örgülü eksikliği akla sadece ucuz.

 • toprak yüzeyine kalkan dikey kısmı, bir metal boru ya da tam bir alan olabilir.
 • plastik borular yatay kesitler kullanılmıştır. borular herhangi bir uzunlukta birbirine bağlanabilir, çünkü bu durumda, dal uzunluğu önemli değildir.

Uyarı! Kapalı düşey bölümünün yüksekliği en az 1,8 metre olmamalıdır.

 • Kablo olarak kullanılan bu durumda, metal borular ya da asbest, yollar altına.
 • Bir siper kazma 70 veya daha fazla sm kadar bir derinliğe sahip olmalıdır. zorunlu 10 cm kalınlığında doldurulur kum tabakasının alt. ülkede toprağa döşenmesi için kablo ayrıca kum ile doldurulmuş olan yükleme sonrasında, borunun dış yatırılır edin. kablo üzerinden ikinci tabakanın kalınlığı en az 10 cm olmamalıdır.
 • kablo duvarından geçerse evine giriş, özel bir metal manşon vasıtasıyla gerçekleştirilmelidir. vakıf aracılığıyla Eğer metal boru serilir. Bu eleman sadece ev küçültmek için gerekli olduğunu ve vakıf elektrik tesisatı için hasara yol açmamıştır.

Bu kablo tipi ayrıca yaz yazlık şube tesisleri montaj için kullanılır. Bu şekilde, engelleri aşmak için, ya da ev kayalık zeminde prostroen eğer.

Bugün birçok bahçıvanlar tarafından kullanıldığı bu kategori dalları tek şekilde bulunmaktadır. Onu bir delinme diyoruz. Elbette bu özel ekipmanlar ile yapılır bir delici değildir. Sitenizde bir delinme yapacak bir muazzam gücü ve dayanıklılık sahip olmalıdır böylece bu süreç, boru ve kızak çekiç yardımıyla elle gerçekleştirilir. As delinme elle yapılır?

 • İki taraf engellerle İlkinde delinmesi bir eksende yer alacak çukur, kazdık.
 • boru kesme diş sonunda, diğer bir deyişle son bir diş formunda olacaktır. Bu değirmeni yapılabilir. Bu durumda, boru çapı kablo çapı ayarlanır, ancak en az 20 mm olmalıdır.
 • boru ileri engel taç bir tarafında bir delik içine yüklenir. Sonra arka taraftan bir balyoz vurmak gerekir.
 • Her yarım metre boru çıkarıldı ve boşluğun iç basınç altında, su ile yıkanır. Toprak kumlu ise, su çekici dokunarak boru duvarına olmadan yapmak mümkün.
 • boru uzunluğunun bir parçası ikinci delikler toprağın kırmak için yeterli değilse, bunu daha fazla takviye tutturulduğu bir parça kaynaklı.
 • taç dişleri ters taraftan geldi en kısa sürede, süreç durdurulabilir. Taç kesme ve karşı taraftan çıkıntı yapan, boru parçası olarak kesti. Aynı tüp giriş yerinde, bir koruyucu işlevi gerçekleştirecektir kalır.

Yani, biz yeraltı kablo döşeme seçeneği kabul var. o toprak işleri büyük bir hacmi ile ilişkili olduğu için bu işlem, en kolay değildir. Özellikle bir delinme yapmak varsa. Elbette tüm bu bağımsız yapılabilir, ancak yukarıda söylendiği gibi, hesaba katılan profesyoneller izin vermek daha iyidir.

kablolama yeraltı

harici güç hatları montaj yapmanın bir yolu - toprağa kablolama. Bu yöntemin avantajları düşen ağaçlar, rüzgar, kar tarafından zarar görmesini güç hattı iyi bir koruma sağlar. toprağa kablo vb bitişik iletim hatları, telemetri devresi ve demiryolu sinyal, elektromanyetik radyasyon kaynakları daha az duyarlıdır Zemin maliyetlerinde döşeme önemli olmasına rağmen, onun hizmeti için dayanıklı kullanım ve tasarruf meşrulaştırılıyor.

Kablo kurallar döşeme

toprağa elektrik hatlarının kablo katılan kuruluşlar, düzenlemeler tarafından yönlendirilmelidir. Dolayısıyla, SAE kablo döşeme önce açmanın altındaki cihaz kum yatak reçete ve daha sonra o cüruftan bir toprak taş tabakası ve saflaştırılmış doldurma (elektrikli cihazlar kurallar).

halinde hattın çalışma gerilimi 36 kV eşit olacağını ve üzeri, yol boyunca koydu beton veya seramik tuğla plaka, onu korumak zorundadır. açmasında daha derin 1 m ise, koruyucu (kent ortamında hariç) gerilim az 20 kV için hatlar gerekli değildir. yeraltı koydu 1 kV kadar kablolar için, koruma en yaygın sitelerin yerlerde sağlanmalıdır.

Yakındaki elektrik hatlarıyla arz şebeke norm mesafeleri belirtilen kurallar hatlarından, bölgedeki binaların ve yeşil alanların temelleri. Odalarda kablolu güç hatları kaza sonucu oluşacak hasarlara karşı ve halkın güvenliğini sağlamak için koruyucu yöneliktir.

Ayrıca, dikkate zırhlı kabloların kullanımını öngören SNIP gereksinimlerini (bina yönetmelikleri) almalıdır. Bunların kapsamı kimyasal ve mekanik etkilere karşı iletken telleri korumak gerekir. koruması için kullanılır ve asbest çimento boruları Polivinilklorit edilebilir, rezervasyon olduğu durumunda. Cihaz hat demiryolu ve karayolu viyadükler otoyolu üzerinden girdiğinde olmayan asbest ve PVC boruları girerken Ama ille de geçerlidir. onlar kesişim sınırlarını aşmak zorunda aynı zamanda 1 m den az değildir.

zemin döşeme kablo hattı aşamaları

Çalışma aşağıdaki sırayla yapılır.

 1. Seçilen parça yastıkları ve arazinin bir arıza. Kazı çalışmaları olan iletişim toprağa olabilecek tüm kurum ve kurum ile yürütülmesi uygun hangi projenin bileşenleri.
 2. Açmanın kazı, hafriyat makinası vasıtasıyla gerçekleştirilir ile. Özellikle karmaşık ve önemli durumlarda, (diğer yarar varsa) kazı çalışmaları elle yapılmaktadır.
 3. hendeğin tabanı üzerinde, döşeme elektrik hattının tüm uzunluğu kum yatak yerleştirilmiştir. Bu çanta da taş ve enkaz temizlenmiş sığ karadan düzenlenebilir.
 4. Bu durumda, eğer (proje tarafından sağlanan), ek bir koruma kablosu, asbest çimento veya PVC boruları yığılmış.
 5. Kablo döşenmesi için hazırlanır. Davul çözdükten ve kablo katmanları yüklü. Kısa uzunluk - yığılmış ve hendek yanında hizalanır.
 6. düzgün borularda şiş de dahil olmak üzere, elektrik hatları döşeme yapılır.
 7. Gerekirse, kaplinleri ayarlayın. Onların yerleri astar şeması uygulanır.
 8. projeye sağladığı takdirde - Sinyal alarm teyp yığılmış güç hattı beton levhalar veya kırmızı tuğla, korunmasını yaptı.
 9. Kablo taşlarla saflaştırılmış ve gizli işlerin bir bildiri hazırlamak, toprak tabakası ile doludur.
 10. Daha sonra üretilen dielektrik testleri, direnç ölçüm ve - toprak ile açmanın tamamen doldurulması.
 11. Set referans mesajlar ve uyarı işaretleri güvenliği.

Tüm çalışmalar gerekli bilgi ve becerilere sahip nitelikli uzmanlar içermesi gerektiğini sipariş tugayı kuvvetler, kesinlikle yapılır. Özellikle dikkat güvenlik düzenlemelerine dikkat edilmelidir.

Borularda toprağa kablo ile sağlama: işin temel kuralları

banliyö alanı donatmak sahipleri yeni bina ile ilgili operasyonel yönlerini çok şey çözmek zorunda. Kır evi rahat yaşamak için, kaliteli su temin sistemleri, kanalizasyon ve elektrik hakkında düşünmek gerekir. aydınlatma, ısıtıcılar ve diğer ev aletlerini tedarik gerekli borulardaki toprağa kablo ile sağlama. El ile bu işi gerçekleştirmek için, onun uygulanması teknolojisini incelemek gerekir. Bu yüksek kaliteli ve dayanıklı bir sistem oluşturur.

Her site sahibi evine hava iletken kablo sistemini düzenler. Daha fazla hızlı iletişim gücü altı seçenek döşenmesi çevirir. Onlar mahzeni ile eve girin. Bu nedenle, bu tür bir çalışma temel atma aşamasında yapılır.

elektrifikasyon gibi planı inşaatın başlamasından önce gelişti. tüm dallanma kabloları düşünülmüş. Bu aşamada dikkate toprağın durumunu, iklim bölgesi ve güvenlik işletim sisteminin diğer yönlerini türünü alır.

Borularda toprağa Döşeme kabloları hesap mevcut talimatlara ve yönetmeliklere dikkate alınarak yapılması gerekir. Bu işleri yapan ise norm SNIP ve PUE yanı sıra konukların düşünülmelidir. Gerekli tüm montaj işlemlerinin gerçekleştirilmesi, güvenlik kurallarını takip etmeyi unutmayın.

Zemin boru döşeme kablosu (RB, açık bir şekilde SNIP işlemini tanımlayan) doğru malzeme seçimi gerektirir. Her şeyden önce, onlar güvenli olmalıdır. Ama onların maliyeti kabul edilebilir olmalıdır. Bugün, tüpleri tutmak için bunları gerektirmeyen iletişim vardır. Bu zırhlı kabloları. Ancak, bunların maliyeti çok yüksektir. Bu nedenle açma yükleme yöntemi özel tüplerde daha ucuz bir kablo kullanılmasını içerir.

yer altında çalışan Kablo, NIC ile işaretlenmiş olmalıdır. Bu tür tüm mevcut düzenlemelerin kullanımına izin. Bununla birlikte, hendek yöntemde boru monte etmek için gereklidir. iz bu durumda, metal veya plastik olabilir.

PVC / HDPE boru plastikten imal edilmiştir. Onlar oldukça güçlü ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Oluklu türü DKC sıva tabakası altında iletişim için, sadece iç iş için kullanılacak bırakılır.

Zemin HDPE borular içinde kabloların döşenmesine, metal ya da metal-plastik türleri çeşitli avantajlara sahiptir. Bu olumsuz hava koşulları ve mekanik hasarlara karşı tel korumaktır.

Bir iletken değiştirmeniz gerekirse, kolayca eski kabloyu almak ve yenisini koymak için parçayı mevcut üzerinde olabilir. Bu teknik yangın güvenlik düzenlemelerine uymak için izin verir. Bu ahşap evlerde özellikle önemlidir. hendek montaj için boru, kıvılcım ve çevresindeki maddelerin aşırı ısınmayı önler.

Bu sistemin avantajı, ilave kablo korumasıdır. onun boru sayesinde mikroorganizmalar kemirgenler zarar vermez. iletken böyle koruma olmadan zemine döşenen Eğer benler onu çiğnemek olabilir.

Borularda toprak (aşağıda gösterilen fotoğraf) kablo ile sağlama zorunlu gereksinimleri bir dizi karşılaması gerekir. toprağa iletken derinliği Bu oran, klima bölgesinin bağlı olarak değişecektir. en az 70 cm olmalıdır.

Biz vakıf altında bir çizgi çizin olmamalıdır. Dışarıda kablo 60 cm daha yakın geçmesi gerekir. Açmanın genişliği yol boyunca uzanan iletken sayısına göre seçilir. Bunlar 10 cm aralıklarla daha yakın yerleştirilmelidir.

Parçanın düzenlemesi sitesi planını dikkate almak gerekir önce siper. 15 cm seviyesine kum ve sıkıştırılmış doludur. Elektrik iletkenleri iletişim gaz veya 2 m sudan daha yakın 1 metre düzenlenen ile bu boru izin verilmez.

iletim hattı (önemli çökme ile) tuğla güçlendirmek için kullanılırsa, o içi boş olmamalı. Yolun üst kısmında burada güç kablosunun geçişi üzerindeki yazıt bandı konulması gereklidir. Sonraki katman tekrar yeryüzü ve kum tepe ile dolduruldu.

plastik borularda sekmeyi Özellikleri

HDPE boru toprağa kabloların döşenmesine bir dizi özellik vardır. Onlar herhangi bir iş yapmadan önce okunmalıdır. Başlangıçta, çizim hattını gerçekleştirmek için gereklidir. Sabitleme boru, her 60-80 cm sonra yapılmalıdır. Bu özel kullanım zımba veya klipler için.

Özel bir broş ya da metal tel kullanılarak borusu yoluyla bir kablo sürüklemek için. Parçanın tüm unsurları özel lehim kullanarak bağlanır. kablo özel kaplinler tarafından içeriye bağlanmalıdır.

parça dikey bir düzenleme varsa, bir önyargı ile yapılır. Bu yüzden kondens tahsil edilmeyecektir.

metal borular içinde sekmeyi Özellikleri

çekme tel ahşap bir binada gerekiyorsa, bir banyo, metal boruya tercih vermek daha iyidir. Bu güçlü bir üründür. Ya galvanize veya demir olabilir.

Bu, öğütülmüş boru kabloların döşenmesine DKC kabul edilemez not edilmelidir. Onlar kapalı kablo için özel olarak kullanılırlar. rotaları kaynak veya yivli bağlantı parçaları kullanılabilecek metal elemanların bağlanması için.

Böyle bir sistemin düzenlenmesi de zemin bağlantı kurmak için gereklidir. eğim bağlantı kutusu yönünde gerçekleştirilecektir. gerekli Borular ve eklemler korozyon oluşumunu önlemek için boyamak için. İç işler için tür yapılar kaçınılmalıdır. beton zemin dökme zaman boyalı yüzeyler kötü onunla meşgul olacaktır.

toprağa boru kablo kurulumu, EMP ve misafirler yöneten kurallar sorumlu yapılmalıdır. Borulara bağlantısı yürütmek için izin verilmez. Bu sadece en aşırı durumlarda yapılır ve aynı zamanda özel kaplinler kullanıyor. Böyle Kablo bağlantılarının daha iyi dağıtım kutularında yapılmıştır. Bu güvenlik kuralları tarafından istenmektedir.

parça 90 dereceden daha büyük bir açı ile bükülmüş edilemez. Aksi takdirde, eski iletken yedek gerçekleştirilmez. eklemler de boru sızdırmaz olmalıdır. Giriş su geçirmez.

Tel boyutu sistemi yüke göre seçilmelidir. Bakır kablo tercih vermek daha iyidir. Alüminyum iletkenler sadece dahili işler için geçerlidir.

uzmanların tavsiyelerinden bazıları

Borularda toprağa Uygun kablolama başınıza oldukça basit yapılır. Ancak, aynı zamanda dikkate uzmanların tavsiye almalıdır. Bunlar en fazla 3 kez iletkenin yani genişliği olan yolun, kullanılmasını tavsiye ederiz.

Bu iklim bölgesinde kış çok şiddetli ise, zemin 70 cm'den fazla donmuş olabilir. tüp deforme olmadığı için, iyice sabitlenmelidir. parça daha derin olacak Ama eğer daha iyidir.

otopark, oyun alanı veya bahçe yollarının sekme bölümleri altında siper önlemek için planını geliştirirken.

Borularda toprağa kabloların döşenmesi gibi teknolojileri tanımak, sen işi kendiniz yapabilirsiniz. bina yönetmeliklerine ve güvenlik kuralları tüm ihtiyaçlarını saygı, yüksek kaliteli, uzun ömürlü takip oluşturabilir. Onun operasyon güvende olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

42 − 41 =