kendi elleriyle Lehimleme istasyonu

bir saç kurutma makinesi kendi elleriyle Lehimleme istasyonu: imalat

Donatım tamir türleri için maliyetleri o kadar ucuz değildir, özel ekipman gerektirir. Bu nedenle, pek çok elektronik mühendisleri saç kurutma makinesi ile kendi elleri lehim istasyonu hale getirmenin yollarını ile gelip. Bu cihaz hurda araçlardan inşa edilebilir çıkıyor. Bu prosedürde Özellikle karmaşık bir şey olduğunu ve Aşağıdaki yönergeler bu cihaz için en iyi olanı belirlemek yardımcı olacaktır.

anında metal virajlı parlayan mümkün kılar çok yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılır edilebilir bir özel ekipman, saç kurutma makinesi lehim istasyonu ile elle olduğunu Done. Cihaz birimi bir profesyoneli bahsetmiyorum, acemi elektrikçi anlamamızı sağlayan nispeten basit bir yapıya sahiptir.

Bu lehim saç kurutma makineleri mümkün olabildiğince doğru aracı rehberlik yapar, diğer ekipmanlarla birlikte birleştirilir dikkati çekiyor. Görüntülenen birim yarı profesyonel cihazlar olarak anılacaktır. Onlar ne olursa olsun karmaşıklık düzeyi, çeşitli görevleri gerçekleştirebilir.

yapılan ellerinde, bir saç kurutma makinesi ile Lehimleme istasyonu bazı bakımlardan farklı olabilir. Bunlar arasında:

 • fonksiyonel uç boyutu.
 • Nominal güç.
 • Performans hava soğutma ünitesi.
 • Rezerv işletim sıcaklığı.

Bu göstergelerin itibaren uyum kalitesine bağlıdır, bu yüzden özel dikkat gerektirirler.

Düşünülen tane nispeten düşük bir erime noktasına sahip, plastik ve metal eriyik sağlar. malzemelerin yumuşatma özel spiral ile ısıtılan sıcak hava akımı üfleme ile gerçekleştirilir. uygun çeşitli analogları, ana çalışma üyesi olarak genel yapıya sahip. Örneğin, bir ev yapımı lehim istasyonu Lukey kurutucu aşağıdaki bölümlerden oluşur:

 • Gövde kısmı.
 • Isıtma elemanı.
 • Supercharger.
 • Kulp.
 • Anahtarı.

Bazı varyasyonlar mümkün karmaşıklığı çeşitli belirli bir derecede işlemi uygulamak için yapım ekranı ve ısıtma derecesinin yanı sıra, özel bir püskürtme kontrol edilir.

Nasıl doğaçlama bir saç kurutma makinesi kendi elleriyle bir lehim istasyonu yapılır?

kullanılamaz veya gereksiz cihaz kullanabilir mahfaza ve çelik boru olarak. baz işleminde maksimum sıcaklığa kadar ısıtılır. Onunla çalışmak için borusunun tam termal kararlı malzemeyi sarmak gerekir.

1

Isıtma elemanı spiral gibi davranan olarak kendini yetiştirmiş ekipman temeli, bir ev saç kurutma makinesi olarak görev yapacak. sabit hava akış sapa bağlı küçük bir fan içerir. Spiral sargılar arasında küçük bir adımla bükülür nikrom kablo yapılmıştır. Düşük ısıl iletkenliğine sahip baz uygun bir metal olarak. spiral sarma kalış ücretsiz altında birkaç santimetre izle. ısıya dayanıklı kumaş bu bölümü ellerinde cihazları tutma olasılığı için kesin. Meme daha seramik veya Porselen oluşturmak ve verimlilik artışı termal koruma ekipmanı ile elde edilebilir.

saç kurutma makinesi ile kendi ellerini montaj lehimleme istasyonu tamamladıktan sonra tasarım bir tabanca tertibata sahip olacaktır. Kolaylık sağlamak için, özel bir tutucuya eklenebilir. Güvenlik gereksinimleri tüm maruz telleri izole edilmelidir. Son aşama anahtarı monte ve bağlı güç kablosu anda. Daha sonra, test cihazı geçin. güvenlik kuralları ve montaj uygun olarak, tasarım zor olmaz kendi inşa.

Nasıl saç kurutma makinesi içeren lehim istasyonu seçilir? Her şeyden önce, bu ekipman iki türe ayrılır unutmamak gerekir:

 1. Hava elektrik motorunun hareketini sorumlu olan Türbin modeli. Bu güçlü bir akım oluşturur.
 2. Kompresör seçenekleri. Bu mekanizmalar kompresörlerin temelinde toplanır, onların içine hava akışı duruldu.

Her iki tip etkisi ilkesi ile aynı ve farksız.

Alternatif olarak, kendi elleri saç kurutma makinesi ile konut lehim istasyonu, eski havya kullanabilirsiniz. Önce onun içi tümünü kaldırmak gerekir. şey zarar vermemeye özen gösterin. Buna ek olarak, bu kuvars yalıtkan dönecek bir halojen lamba 2 kW olacaktır.

keski uç soket ısıtarak olup, burada bir taraftan koymak teknolojik ucu olan bir boru ile sonuçlanan, cam üzerine kesilir ile. nikrom kullanılan levha, son öğe olarak kalınlığı fazla olmayan 0.7 mm.

kendi ellerine saç kurutma makinesi ile ev yapımı lehimleme istasyonu üretiminde, özel bir sırası izlenmelidir:

 • Kuvars yalıtkan düzgün spiral gömülü.
 • Isıtma cihazı azaltmak için, yalıtkan folyo sarılmış.
 • Isıtma elemanı gövde içinde monte edilmiş olan ve saptan tel vasıtası ile sabitlenir.
 • Buna (yuvasında kolaylık ve iniş güvenilirliği için) elde edilen blok daha önce sarılmış asbest kablosu yerleştirilmiştir.
 • Hava hortumu kolu bulunan, kompresöre bağlı.

saç kurutma makinesi ile lehimleme istasyonunun Yorumlar

konu cihaz - herhangi amatör telsiz ve elektronik mühendisinin cephanelik vazgeçilmez bir araçtır. Kullanıcı yorumu olarak, doğru bir şekilde monte ev yapımı analog verimlilik ve fabrika enstrümanın yetenekleri aşağı değildir. Bu tür bir yapı "kopeechnaya9raquo Böylece maliyet;.

sahipleri birçok yeni başlayanlar standart birtakım hatalar izin söylüyorlar. İlk olarak, geleneksel bir kurutma makinesi, gücünü rağmen, işlemi tamamlamak için yeterli değildir ama bazı 'umeltsy9raquo; Biz sadece bir spiral ve ev aletinin bir fan kendi elleriyle lehim istasyonu imalat gerçekleştirilmiştir. İkinci olarak, uzmanlar demek ki pervanenin dönme hızını azaltmak ve alet gövdesinin ve erime başarısızlıkla menfez çapı, sonuçlar azaltarak ısıtma artırmak için bir yönteme ilişkindir.

Nasıl evde lehim istasyonu yapmak için?

1. Adım - iletişim lehimleme yapma

Bu seçenek muhtemelen en basit ve oldukça bütçedir. Bu yapı, uygun sıcaklık ucu değişen havya voltajı kontrol eder. Deneme ve yanılma ısıtıcının kontrol ve performans konumunu bulmak için gereklidir. Sen kendileri için ve üretim belirli bir süre için lehim işlemi ayarlayabilirsiniz. Bir voltaj regülatörü olarak avizeler (dimmer) kısan kullanmak önerdi. Bu düzeneğin tek dezavantajı kendini yetiştirmiş Lehimleme İstasyonu, çıkış sıcaklığını ayarlamak için bu küçük aralığın fikirdir. Bu lehim 200 ila 220 volt arasında gerilim aralığını yapmak için bize ilginç değil 0'dan maksimuma vardır. Büyük olasılıkla, hafifçe düzenini değiştirir çekirdek ek bir direnç "ince ayar" eklemek gerekir.

Evde devre montaj lehim istasyonu:

Bu devrede, bir redresör köprüsü 310 volt çıkış, ev yapımı lehimleme istasyon girişinde 220 volt olan standart yükseltmek olacağını kullanılır. Havya çalışma sıcaklığında ısıtılmış değil hangi nedeniyle kimin gerilim binada düşüktür ev ustaları yapmak için önemli olacaktır. Mevcut sönük yokluğunda, bunu yapmak için nasıl, bunu kendiniz monte etmek mümkündür ve bu gerekli olduğunu, biz ev yapımı sönük hakkındaki makalesinde kabul var.

Adım 2 - hava havya koymak

Bazen Lehimleme sırasında, SMD bileşenleri ve havya ucu bunun için çok büyük değiştirilmesi gereklidir. Bu amaçla hava tipi cihazı kullanın. Bu işlem ana saç kurutma makinesi benzer - hava akışı zorla ısıtılmış eleman yoluyla üflenen ve lehimleme yerine nakledilir, lehim temassız ısıtılması ve eşit.

(Aşağıda gösterilmiştir) hava havya imalatı için, bu öneri kullanabilir. Eski cihazın çalışma yapılabilir, tüp yerine antenden acı, eski sokması boyutunu yerleştirin. o mühürlü olurdu böylece bir havya hazırlanması.

Zorunlu hava besleme asma telleri için boru içinden akvaryum kompresör üzerinden gerçekleşir.

sıcak hava tabancası lehim istasyonu için video montaj talimatları:

voltaj regülatörü kullanabilir hava akış sıcaklığı ayarlamak için. İdeal - ekstra varsa, lehim işleri 8-12 volt düşük voltaj altında önemsiz ve geri alınabilirken alabilir. Bu yöntem, elektrik güvenlik nedeniyle tercih edilir. Bu durumda, Nikrom ısıtıcı kaplama olmadan yavaşça yara elektrik 0.8 mm tel spiralin bir parçası olabilir. Yaklaşık 30 eskisinin sitede döner. Önemli bir nokta - trafo için bu gereklilik, bu az 150 watt, güçlü olmalıdır.

bir havya sıcak ucunda için daha fazla pahalı ısı kontrol yöntemi - ucundaki derece muhafaza maruz kalmaktadır. Bu amaçla, bir dizi ek ısıl çift, bizim makalelerinden birinde, biz elle termostat nasıl tanımladı.

Bizim ev yapımı ürünler hizalama kendi elleriyle evrensel lehim istasyonu yapılabilir. Eğer ve ısıtıcının çıkışını değiştirmek, giriş transformatörü ayarlayabilir voltaj regülatörü, bu durumda, ev yapımı.

Bu durumda, büyük bir çip vypayat istiyoruz ve bu iyi ve eşit sıcak bir sıcaklık kontrolörü ile bir ev yapımı termofenom kullanmak gerektiriyorsa. Başka bir düzenleme, - bir lamba ve indirici transformatörün bağlı bir nikrom spiral bir seramik kovanın bir kızılötesi lehim istasyonu yapmak. kullanılan parçaların yüzeyi üzerinde sıcaklığını kontrol etmek için, aynı termostattır.

Eğer kızılötesi lehim istasyonu ile aşağıdaki videoda da görebileceğiniz nasıl çalışılır, işin nüansları vardır öğrenir:

Ve son olarak, size Arduino platformu dayalı daha karmaşık montaj şemaları ev yapımı lehim istasyonu aşina önerilir:

Umarım, biz düşünce için yiyecek verin yollarını tartıştılar ve tavsiye edilen yöntemlerden biri üzerinde kendini yetiştirmiş bir lehim istasyonu oluşturulmasını teşvik edildiğini veya geliştirmek ve fikirlerini uygulamak.

Ayrıca okumak öneririz:

kendi elleriyle bir lehim istasyonu montajı

Kendisine saygısı ve işgücü amatör radyo eldeki tüm gerekli araçlara sahip olma eğilimindedir. havya olmadan doğal olarak yeterli değildir. Günümüzde genellikle dikkat, onarım, değiştirme ve dolayısıyla lehim gerek radyoaktif elementler ve ayrıntıları - were aynı masif tahta değil. Parça ve kendilerini tüm ince unsurların sonuçlar daha hassas. Bu sadece bir bütün olarak bir havya, lehim istasyonu ihtiyacı vardır. Kontrol ve sıcaklık ve diğer işlem parametrelerini düzenleyen gerekir. Aksi takdirde mülke ciddi hasar riski vardır.

Yüksek kaliteli havya - zevk değil ucuz söz değil istasyonu. Bu nedenle, pek çok taraftar kendi elleriyle lehim istasyonlarını nasıl merak ediyor. Bazıları için bile bir değil sadece finansal tasarrufların soru, ama aynı zamanda kendilerine olan, seviye ve becerisidir. lehim istasyonu - Eh temel fark edemez amatör telsiz bitti.

Bugün yaygın olarak kullanılan kitle seçenekleri devreleri ve kendi elleriyle bir lehim istasyonu üretimi için gerekli olan bileşenler. Dijital devrenin bir programlanabilir mikro içerdiklerinden Lehimleme istasyon en sonunda, dijital elde edilmiştir.

Aşağıda radyo amatör seyirci arasında popüler bir diyagram vardır. Bu şema uygulamak için en basit biri olarak ve güvenilir aynı zamanda kutlanmaktadır.

kendi elleriyle lehim istasyonu sürüyor. elemanının, temel

Ana çalışma aracı lehimleme istasyonu Açıkçası havya olduğunu. hatta yeni satın almak ve onun cephanelik uygun kullanılmadığı diğer öğeler ise, iyi bir lehim ihtiyacı var. Karşılaştırma fiyatları ve özellikleri, birçok izole havyalar Süleyman, ZD (929/937), Luckey. Burada ihtiyaç ve isteklerine dayalı seçmelisiniz.

Tipik olarak, bu lehim demiri büyük ölçüde termostat uygulanması işlemini kolaylaştıran bir seramik ısıtıcı ve bir iç termokupl ile donatılmıştır. Havyalar istasyonuna bağlantı için uygun ayrıca üreticilerin bir bağlayıcı ile donatılmıştır. Böylece bağlayıcı değiştirmek için gerek yoktur.

bir lehim istasyonu lehimlenmesi için seçilen zaman, kapasitesi ve besleme voltajı göre belirlenir: montaj diyot köprü devresi ve transformatör için. gerilimi için + 5V doğrusal regülatör iyi heatsink ihtiyacı var. Veya ayrı alternatif olarak, 8-9V gerilim transformatörü dijital temini için sarılır.

mikrodenetleyici montaj için en iyi seçenek lehim istasyonu ATmega8 olduğunu. Bu bir yerleşik programlanabilir bellek, ADC ve kalibre RC-osilatör.

FET çıkış PWM anda hem IRLU024N kanıtlanmış. Alternatif olarak, herhangi bir diğer uygun eşdeğer alabilir. Radyatör belirli transistörü için gerekli değildir.

Burada, bakır ve diğer teller, çip, radioelements lehim konusunda tavsiye alın.

Düğmeler. firmware seçenekleri

Düğmeleri lehim istasyonu aşağıdaki işlevleri sahip olacaktır:

 • U6.1 U7 sıcaklık değişikliği sorumludur: sırasıyla U6.1 10 derece ve U7 artar ayarlanmış değer azaltır;
 • Sıcaklık programlama modları P1, P2, P3 sorumlu U4.1;
 • Düğme U5, U8 ve bireysel sırasıyla modları sorumlu U3.1: P1, P2 ve P3.

Ayrıca, EEPROM denetleyicisinin yerine düğme dış programcı bağlanabilir. Ya da içinde devre firmware gerçekleştirilir. Sıcaklık ayarları kolay ayarlayın. Sen EEPROM dikmek, ama sadece tüm modların değerleri sıfır olacaktır sayede basıldığında anahtar U5 ile istasyon bağlanamaz. Daha ayar düğmeleri kullanarak gerçekleştirilir.

firmware, sen sıcaklık ayarı için farklı değerler yapılandırabilirsiniz zaman. Adım ihtiyaçlarınıza göre, 10 derece veya 1 derece olabilir.

lehim ısısı düşük voltaj regülatörü

Sadece elektrik mühendisliği alanında kendi deneylerini başlıyor olanlar için, eğitim düzeneği biraz basitleştirilmiş şeması bir tür olarak hizmet edebilir.

Aslında, bu kendi kendini yetiştirmiş elleriyle Lehimleme İstasyonu da, ancak bazı engelli, diğer mikrodenetleyici burada kullanılacağından. Bu istasyon 12V bir gerilimle standart düşük voltajlı Havyalarının olarak hizmet edecek ve bu tür mikropayalnikov direncin temelinde toplanan olarak el yapımı öğeleri. Ev yapımı devre lehimleme istasyonu için temel sistem kumanda ağ lehimleme alır.

Bu konuya ek olarak, ayrıntılı olarak RCD çalışma prensibini incelemek edebilir ve yanılmaksızın öğretecek bu makale onay multimetre kondansatör.

Kendi elleriyle bir lehim istasyonu nasıl Video:

Yorum ekleyin Cevabı iptal

Ul. Zoe ve Alexander Kosmodemyanskiy, 26 +7 (499) 350-26-73

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

23 + = 32