lahana yetiştiriciliği

Nasıl Çin lahanası Bitki: lahanası evde. Ülkenin farklı bölgelerinde açık toprağa Çin lahanası dikim tarihleri

zahmetli, genellikle başarısızlık ile karşı karşıya bile deneyimli bahçıvanlar - Çin lahanası büyütün.

Bunu elde etmek için, sadece fidan bakımı için ihtiyaç değil, aynı zamanda tarihleri ​​yanı sıra dikim kuralları karşılar.

nasıl Çin lahanası fide ve dikim zaman bunu yapmak için?

Ne zaman Çin lahanası fide dikmek

Piyasa bahçıvanlar birçok çeşidi büyümek içinde Pekinka yaygın temsil, ancak en basit lahana büyütmektir. O sık sık pazarda ve mağazalarda bulunabilir. Kısa photoperiod altında zengin bir hasat verir soğuk dayanıklı kültürüdür. İlk hata birçok yaz ziyaretçilerin yanlış açılış zamanıdır.

Önemli! ışık periyodu 13 saat daha lahana fideleri lahana oluşturmadan oklar zaman. Bu özellik dikkate alınmalıdır.

Nedeniyle 4-5 C'de tohumlar ambar ve iyi emtia lahanalar 15-20 C sıcaklıkta sadece sabitlenmiş olması nedeniyle, bazı bölgelerde, sezon başına iki mahsulleri yerden toplayıp. Böylece, Çin lahanası fidan dikilerek erken ilkbahar ve yaz sonunda yapılır. Kesin tarihler yetiştirme ve iklim bölgesine bağlıdır.

• Sibirya'da, tohum ekimi bir serada veya açık toprağa Mayıs ayının başında Mart ayı başlarında yapılır. lahanası tüketimi yıkılmasından için Temmuz ayının ikinci yarısında hazır.

merkezi Rusya tohumlarda • 20 Nisan 15 dan kesinlikle ekilen veya 20 ila 15 Ağustos edilir.

1

• ülkenin güney bölgelerinde erken nisan Mart sonunda, çok erken ekilen pekinku. eylül ortasına Ağustos ayı ortalarında gelen yürütülen sonbahar ekim tüketim için.

Çin lahanası fide, tabii ki, ama aynı zamanda önemli mahsul çeşitleri dikim zaman. iyi bir hasat elde etmek için, deneyimli bahçıvanlar sadece tsvetushnosti dayanıklı hibrit çeşitler pekinki büyümek öneririz:

• Decoy Mandarin Portakal - 45-50 gün sonra hasat edilir erken olgunlaşan çeşitler;

• Cha-Cha, ya Ljubasha Kâhin - orta çeşitli vade 50-60 gün ulaşıldığında;

• Nick ve Rus boyutu - 60-80 gün sonra kesilir geç çeşitleri,.

ülkenin kuzey bölgelerinde haşaratın için erken erken olgunlaşma ile ayırt edilir çeşitleri, ve direnç bitki daha iyidir. İlk hasat toprağa dikimden sonra 30-40 gün sonra elde edilebilir.

İpucu! toprağa dikilmeden önce fidelerin Yaş 30 gün olmalıdır. Bu doğru çin lahanası fidan tohumlarını zamanlamasını hesaplamak için yardımcı olacaktır.

Evde Çin lahana fideleri büyümeye nasıl

Çin lahanası büyüyen ikinci hata kılıç fideler olduğunu. Pekinka buna müsamaha gibi alır olmadan fide yetiştirmek için tercih edilir. Bir kaç parça için ayrı bardak içine direkt olarak toplam kapasitesi ve turba-kompost içinde tohumlarını ekmek daha iyidir. En güçlü büyümenin fidanlar ayrıldı ve gibi gerisi kaldırılır. Aynı kapta gerçekleştirilir kalıcı için Nakli fideler, kök sistemi zarar verilmez.

Önemli! Kök sistemi veya büyüme koşulları değişen herhangi bir müdahale çiçekli lahana bitki hasarına yol açar.

dikim bardak ılık, karanlık bir yerde ama şişme tohumlar için temizlenir sonra gevşek dolgu Turba karışımı ve tohumların fide yetiştiriciliği için konteynerler. 1.5-2 cm derinliğinde gömülü olan.

En kısa sürgün gibi, kap ısısı Bir camlı balkon fide getirmek mümkündür, ya da ısıtılmamış bir odada 7-8 C'nin üzerine çıkmamasına parlak ama serin bir yere aktarılır. dökmek etmemek için dikkatle ılık su ve fidelere sulayın.

Açık toprağa fideler Çin lahanası dikim zaman

bahar erken ise, açık toprağa doğrudan ekim tohum, bardak içinde fide yetiştirme önleyebilirsiniz. Bu durumda, tohumlar tohum yeterince büyüktür. 1-1,5 cm derinliğinde gömülü olan, bu nedenle çimlenme inceltme her 10 cm yürütülür sonra. az 15-20 cm'den mesafeden dağıtmak için zor olmayacaktır. En kısa sürede bitkiler daha güçlü, dışarı ince fide büyüdükçe bir kez daha, her 35-40 cm için bir fide bırakarak.

Yaz tarımı yanı gerçekleştirildiği zaman. Sıralar arasında ot mücadelesi, yapraklar sıralı zaman çapalamak lahanası fide sonra 21 gün. Suyun bir birikmesinin önüne geçmek, orta sulanması ancak toprak 20 cm derinliğe kadar kuru sezonunda nemlendirilir.

Deneyimli bahçıvanlar masaya düzenli pekinki hasat almak ve zamanında tohumları her hafta ekili için küçük bir hile başvurdular. Gün ışığını azaltmak ve çiçekli lahana önlemek için, yatak lutrasilom kaplı.

Açık toprağa fideler Çin lahanası nakli için nasıl

Daha önce bahsedildiği gibi kökleri zarar etmemek için, fideler, turba bardak birlikte ekilir. 10 gün sertleştirme için sokağa taşınan fide beklenen açılış öncesinde. Onları Ekimden önce de sulanan.

lahana iyi bir mahsul için rahat hissetmek dikmek için doğru yeri seçmek önemlidir. Pekinka bir ışık fertil ve iyi drene toprak tercihen tınlı güneşli alanları tercih. Sadece sonra lahana domates, pancar veya diğer turpgillerden bitkileri inmediğimizi. Onlar ortak bir hastalık ve zararlıları var. En iyi Yukarıdaki baklagiller, yeşil gübre, havuç, soğan, sarımsak ve salatalık vardır.

sonbahar veya ilkbaharda hazırlanan pekinku Planlama. kompost ve humus yapmak Kazı. her bir süperfosfat, odun külü ve üre ekleyin. Dikim sulak.

açık toprağa Çin lahanası büyük bir hasat almak nasıl

Sebzeler sadece gölgede iyi yetişir bilmek önemlidir, ama iyi ışık ve nem içindedir. İlk defa dokunmamış yatak kapsayacak şekilde önerilir.

1. Genç bitkiler ani don veya sıcaktan korunmuş olacaktır.

2. fideler güneş ışığına erişimi olmayan kök alacaktır.

3. fidelerin kök sistemi yağmurlu dönemde waterlogging muzdarip değildir.

4. Pekinka crucifer flea korunmuş olacaktır.

örtüsü altında 5. Lahana daha iyi baş.

14 gün sonra, barınak, temiz ve saman malç yatak. arası sıra çapa dikkatli bir şekilde gerçekleştirilir. Bir sebze için ayrıntılı bakım normalden farklı değil.

Lahana nem seven bitkiler aittir, bu yüzden bol gerektirir, ancak nadir sulama. haftada 20-25 cm derinliğe kadar toprak ıslak iyidir bu 1 kez yeterlidir.

Suyun yaprakları almaz böylece, kökün hemen altında ılık su ile bitkilerin su. Bu en iyi sabah veya akşam erken yapılır. Uzun süre topraktaki nemi tutmaya yardımcı olmak için İyi malçlanmış yatak sulama sonra.

Uygulamada görüldüğü gibi, iyi bir hasat Çin lahanası organik gübre yetiştirilebilir.

1. İlk kez dikim, kuş pisliği, sığırkuyruğu veya otlar infüzyon çözeltisi ile döller. Bir tesiste litre besleme tüketir.

2. İkinci kez borik asit Vilkov çözeltisinin oluşturulması sırasında gübre çiçek yatak. Yapraklar üzerinde ve akşam gübre yapmak daha iyidir.

Bahar ekim üç kez döllenmiş ve sadece iki düşer.

Bir serada Çin lahanası Yetiştirme

Sera koşulları pekinku olarak doğrudan zemine veya fide ile ekim tohum büyüdü.

Eğer ikinci seçenek başvurmak durumunda, lahanalar bir hafta önce normalden daha için olgunlaşmış.

bitkilerle dolu büyümesi için optimum koşullar gerekir.

sıcaklık rejimi, 15-20 ° C'de muhafaza edilir, herhangi bir yönde, yüksek çiçeklenme titreşimler hastalığı yol açar.

serada nem en az% 70 olmalıdır.

büyüyen Çin lahana Sorunlar

her şeyden önce hataları analiz etmek için, Pekinka büyümeye nasıl bilmek gerekir.

Yapraklar oluşturulduğu fidelerin ortaya çıkması sonra, çıkış kapatılmış ve 1-2 kg ağırlığındaki bir kafa oluşturur. Sonra bir çiçek ok vardır. Ancak, sebze önce oluşmuş en çiçek ok çatal şekilleridir. Neden böyle oluyor? Cevap basit - Pekinka bitki soğuk dayanıklı ve yüksek sıcaklık ve uzun gündüz nedenleri çiçeklenme.

Başarıyla sadece erken ilkbahar veya geç sonbaharda sıcak güney iklimlerde sebze yetiştiriyor. Ve burada kuzeydeki o uygulamak çok daha kolaydır.

Onları vardır arasındaki turpgiller ekimi sorununa günü, özellikle sinir bozucu pire, lahana sineği, kepçe, güve, kelebek, beyaz kelebek ve kriket zararlıları bulunmaktadır.

Sebze Hastalık istikrarsız için, genellikle siyah bacak mantar hastalıkları, bacteriosis ve çürüme, külleme etkilenir lahanası. Düzgün bitkiler için bakım ve ürün rotasyonu uymak Ancak, bu sıkıntılar atlayacaktır.

Ben bitki hala hasta ise ne yapmalıyım? mantar hastalıklarına karşı mantar öldürücü sprey yardımcı olabilir, ancak virüs ile başa çıkamaz. Enfekte bitkiler yataklar çıkarıldı ve açılış yeri tedavi edilir. bir kez böcek püskürtülmesi, ancak göre böceklere karşı zararlı tam yok edilmesi için yeterli değildir. Tekrarlanan tedavi 7-10 gün sonra yapılır.

Önemli! İkinci tedavi hasattan önce bir ay gerçekleştirilir.

lahana hasat ettikten sonra, tüm depolama için uygundur. Yaz tüketimi için uygundur bahar çatal Ekili ve yalan söylemedi. Sonbahar lahana başarıyla bazen daha uzun, kış ortasında tuttu.

Bitki soğuk dayanıklı olduğundan, ekim ortasına kadar bahçede bırakılabilir. temizleyin ve depolama ihtiyaçlarına yatıyordu sadece tam olgunlaşmış çatal, t., E., yoğunluk satın almış olanlar.

Başarılı depolama pekinke için herhangi bir özel şart gerektirmediği. Bu sıcaklık yukarıda 5C. Çıkmamasına kuru bodrum iyi oturur, Ve nem% 95 altındadır. Kochan sadece ahşap raflar veya çekmeceler düzenlendiği. Bazı bahçıvanlar aksi lahana tutmak, plastik ambalaj fişleri her sarın. Bu formda bahar iyi yatıyor. Genellikle sebze, bozulmuş, ilk kullanımı kontrol edin.

Deneyimli bahçıvanlar aksi takdirde erken yok olmaya başlar, elma deposu lahana olamayacağını fark etmiş. bir taban veya kiler var ise, camla balkon bir kırpma koyun, ama hava kurulduğunda 0 C'nin altında düşmemesi sıcaklığına dikkat etmek mümkündür, ve dış sıcaklık altına düştüğünde -5 ° C, baş ek sıcak battaniye veya çuval bezi barındırır.

Çin lahanası kolaydır büyütün, ama ne zaman her bahçıvan karar vermek fidelerini bu bitki için. Ama mahsul ve çeşitli amacını tanımlamak başlatın. lahanalar yaz tüketimi için gerekiyorsa, tohumlar erken ilkbaharda ekilir. Geç süreler ile? Geç sonbahar onun şaşırtıcı tadını ardından, yaz ortasında olabilir Fideler Çin lahanası bitki için fark etmez.

rotasyonunu gözlemleyin ve zararlılara ve hastalıklara karşı bir profilaktik tedaviyi geçirmek emin olun. döller, sulama kapsamı ve iyi bir hasat uzun sürmez: Bitkilerin Bakımı doğrudur.

© 2012-2018 "Kadın görüş." malzemeler kopyalarken - kaynağına referans zorunludur!

Portal Ekaterina Danilova baş editörü

E-posta: [email protected]

7 (965) 405 64 18: Bize de

açık toprağa Çin lahanası Yetiştirme: ipuçları

Rusya'nın popülaritesi Çin lahanası onun uzak akrabası ile yakaladı - beyaz lahana ve bazı göstergeler lider haline gelmiştir. Yani, onun gerekli değildir fidan üretmektir ve tohumlar büyük ölçüde açık toprağa Çin lahanası yetiştiriciliği basitleştiren, reçete edilebilir. İkinci önemli avantajı - bu yani gerek sonbaharda hasat için beklemek, başın çok daha hızlı bir şeklidir. Üçüncüsü, bu harika sebze kalitesi - Zaten aşçılar binlerce tarafından takdir var salata ve sıcak yemekler ve turşu için kullanılabilir. Normalde Çin lahanası kaprisli değildir, ancak bunun yerine lahana başlarını oluşturan bazı çiftçiler, o işe yaramaz tomurcukları atar. Sorun nedir? Eğer iyi bir ürün almak için bilmeniz gereken sırlar nelerdir?

Hatta Ogorodny davaya başlayanlar için mümkün bir kaç basit koşullara tabi açık toprağa Çin lahanası, yetiştirme. bazen bütün özel mağazalarda satılmaktadır torbalarda, farklı isimler ve aynı resim sebze görebilirsiniz, çünkü tohum alımı - Bazı zorluklar sadece ilk aşamada ortaya çıkabilir. Herkes Pekin Çin'in başkenti olduğunu bilir. Ancak bu sebze iki çeşidi vardır, bir ve aynı - Çin lahanası ve Çin olması mantıklıdır. Bir - lahana salata veya Çin lahanası, ve diğer - biçimlendirilmiş koçanı veya hayvan sai. Çin lahanası kafaları, sadece yaprakları, ana böbrek etrafında oluşmuş rozet teşkil etmemektedir. Son derece tıp açısından yararlı ve onu ekili bu yapraklar için. Rusya'da o Çin lahanası genellikle Çin lahanası denir, ve hayvan sai - Pekin. Aynı zamanda sağlık için yararlıdır. Bu nedenle, vitamin A, C, B, PP kişi beyazların vücut için gerekli bulunmaktadır karoten, sitrik asit ve askorbik asit, bir sürü vardır.

açık alanda Çin lahanası yetiştiriciliği hiçbir sürpriz getirdi, bu sebze görünüm bak. Tüm tohumlama oranları ve bakım için, gevşek ürün 35 sm dikdörtgen lahana uzunluğudur. Her bir tabakanın tabanında beyazımsı geniş bir merkezi çekirdek etli sahiptir. boyutları, yaklaşık olarak% 20 ve bir levha oluşturacak şekilde ise Şekli genellikle üçgen biçimindedir. Gerisi, pürüzlü kenarlı yeşil renk, hafif dışbükey, yeşil veya zengin daha az sıklıkta, yeşil oldukça hassas pale olduğunu. başın açısından bir sarımsı-yeşil renge sahiptir. minik boncuklar gibi Çin lahanası melenkie gelen tohumları. Bu sebze nem, ışık ve ısı sever, ama donma dayanabilecek ve -4 dereceye motive. Bu, yukarıda sıfır sıcaklığı sağlamak için gereken genç Çinli lahana fideleri, için geçerli değildir.

Çin lahanası özellikleri bir yeri vardır. Bunlardan biri - çok hızlı çimlenme. Bu nedenle, tohumlardan açık toprağa Çin lahanası yetiştiriciliği onun ekimi için en uygun yoldur. karşılanması gereken başlıca koşul - sıcaklık rejimi. Ağırlıklı lahana + 13 + 22 ° C arasında tek bir sıcaklık aralığı sağlar gerçektir. Ne zaman soğuk hava yüksek aktif yolu okları da iyi kafaları bağlayıp değil yabancı bitkisel çiçek sapları atar. Her bölge için dikim tarihleri ​​dikkate tohumları 13 derece sıcaklıkta 5 derece ve yaklaşık 4 güne kadar oda sıcaklığında bir haftadan daha fazla filiz gerçeğini alarak iklim koşullarına odaklanmalıdır. Ortalama olarak, bahar lahana Haziran ortasına kadar Nisan ayı ortasında açık toprağa ekilir, ancak bahçıvanlar uzun süre bir hasat olması yaklaşık 2 haftalık aralıklarla ekim yürütmek için tavsiye edilir deneyimlidir.

ilkbaharda açık toprağa Çin lahanası Yetiştirme - en yüksek verimi almak için en uygun yol. yataklar için bir ışık nötr zemin ile iyi aydınlatılmış bir yerde yayarlar. Tohumlar en fazla 2 cm derinliğe kadar toprağa yerleştirilir, ve tercihen de 1 - 1,5 cm Önceden kafaları oluşumuna Çin lahanası, daha sonra kalıp çok büyük alt yaprakları olur, ancak büyüme sürecinde çok birbirlerine müdahale edilir .. Buna dayanarak, gelecekteki lahana arasındaki mesafe en az 30 cm olmalıdır. gelecek mutlaka ince dışarı gerekir sürgünler kadar, tohumlar melenkie ekim, sürdürmek için neredeyse imkansızdır. fideler daha hızlı ortaya için değil, aynı zamanda olası don filmi örtü bitkiler onları korumak için arzu edilir.

açık toprağa Çin lahanası Yetiştirme nadiren güçlüklere neden olur edilir. çıkması ve doğru sulama ötesinde önem ilk sırayı incelme sonra. Çin lahanası nemi sever ve kafaların kalite eksikliğine meydana gelmez. Bununla birlikte, ne zaman bir su fazlası çürümeye başlayan. Bu bol sulanan gerekiyor, ama böylece su birikip kalmamaktadır ve özellikle sıcak günlerde yaptığı bitkiler yağmurla sulanan organize etmek. lahana ve ayıklayacaktır ve gevşeme toprak için diğer önemli bir faktör sığ. Sıvı gübre ya da sığır kuyruğu bir çözeltisi ile sezon başına bu sebze ile 2 kez beslenir.

tohumlar, ancak fideler Sadece evde açık toprağa ekimi Çin lahanası uygulanmaktadır. Bu erken olgunlaşmasını veya sezon başına birden fazla hasat için yapılır. lahana Peking fidesinde Engage Nisan ayının ikinci yarısında başlayacak. Bu tesis, nakli ve şeyler gibi değildir, bu nedenle her bir tohum hemen ayrı bir kartuş veya turba kap (tablet) içine yerleştirilmiştir. Bu ekilen edilebilir ve 2-3 tohum, çimlenme sonrası güçlü fide bırakmayacak kadar, gerisi kaldırıldı. Bir kez kapağı sürgünler, fide olan kaplar iyi aydınlatılmış bir transfer edilir, ancak sıcak yer (ortam sıcaklığı - 18 derece kadar), mikrop güçlü gerilmeyecek böylece. Aksi takdirde, bitki bunları sorunlu olacaktır. bir yumru ile toprağa dikilen fidan yatakta günü, kök sistemi zarar vermeden. Kuyular 25-30 cm birbirinden yapıyoruz. Her bir yarım kül bir fincan ve karmaşık gübre (çay kaşığı kadar) bir tutam ilave olarak. Her 5-6 yaprak olacak zaman Lahanası açık toprağa, taşınmaya hazır. İlk günlerde genç bitkilerin dikim sonrası aşırı sıcaklık gecesi filmi kapsamalıdır. Hasat 3 hafta içinde toplayabilir.

Çin lahanası çabuk olgunlaşır beri, sezonu için onun hasat Ağustos ortasına geç Temmuz iki saniyede ekim tohum hasat edilebilir. Haziran ayında, bunun nedeni kafalarının oluşumu için en fazla 12-13 den saat olmalıdır gündüz saatlerinde, uzunluğuna, ekilen değildir. Temmuz ayında açık toprağa Çin lahanası Yetiştirme, ilkbaharda sürecinden çok farklı değildi. ilaveli bahçıvanlar yapılması gereken tek şey, - yapay gün ışığı saat onun Lahana kadar kısaltılır, kaplama tesisleri lutrasilom. Ayrıca yeterli sulama sağlamak ve toprağın kurumasını önlemek gerekir. lahana tohumları aylarda ekilir için güneş fazla 13 saat parlar zaman. Böylece, ne kadar yüksek sıcaklık.

Çin lahanası Cıvatalama

Hemen hemen tüm bahçıvanlar lahanalar uğruna Çin lahanası dikti. Ama bitkilerin başları çiçek başlar bazen yerine oluşturma oku atmak ve ekinler çalışmaz. Bunu engellemek için, açık toprağa Çin lahanası yetiştiriciliği yürütmek için bütün kurallara uymak gerekir. Aşağıda gösterilen Fotoğraf, satırlar son incelme önce nasıl görüneceğini gösterir. bitkiler gereksiz ve yemek pişirmek için kullanılan yaymaz dikim Bu yöntemle.

Oklar görünebilir:

- Çok uzun fotoperiyodun eğer;

- topraktaki besin eksikliği;

- sıcak havalarda yetersiz sulama.

Onun transplantasyondaki Bazen kaprisli lahana. bahçıvanlar, ekim incelme, başka bir yere nakletme, ekstra bitkileri tutmaya çalışın ortaya çıkar.

Çinli ülkede açık toprağa lahana veya komplo Yetiştirme genellikle komplikasyon olmadan giderir. Not: Ekimden sonra bu kültür bu ürünlere belirli hastalıkların riskini azaltır istenmeyen diğer turpgiller (turp, turp, hardal) 'dir. zararlıları arasında genellikle tamamen fide yok edebilir lahana pire böcekleri saldırırlar. Böcek öldürücüler kül yatağı serpin gerekir. Bir lahana yaprağı ve sümüklü böcek bayram seviyorum. Onlar alanda görülüyorsa, kendi özel tuzakları uygun. Başka haşere - lahana, yaprakların sırtında yumurta bırakmaktadır. Böyle bir yığma varsa, elle onları yok.

Çin lahanası yetiştiriciliği ve bakımı

Çin lahanası - soğuk dayanıklı, yıllık sebze bitkileri. vejetasyon dönemi kafasının tam oluşumuna tohumlama 2 ayı geçmeyen.

emtia nitelikleri ulaştıktan sonra, çeşitli olarak, bir silindir, korotkoovalnym, dlinnoovalnym, yoğun ya da gevşek Kochanov sahip olabilir. , Açık yeşil yeşil hafif şişirilmiş bir yapı ve kırışık doymuş renklerden - 25 cm, olabilir, aynı zamanda çok büyük değişiklik tablo tabakaların yapısı ve rengi ortalama yaprak uzunluğu.

domates, kabak, salatalık, lahana sızdırmazlık amacı veya ayrı kültür gibi güvenli ve açık toprakta her türlü yetiştirilen Çin lahanası.

Nasıl Çin lahanası büyümeye?

tecrübe ve yeni başlayanlar ile Bahçıvanlar genellikle yeni, alışılmadık bitkileri ve lahana ekimi ile ilgili konularda boğulmuş, bu bakımdan, istisna değildir. İşte bunlardan bazıları:

 • Nasıl açık alanda Çin lahanası büyümeye?
 • büyüme mevsimi boyunca bitki beslemek için mümkün mü?
 • Bu tohumlar veya tohumlar tercih edilir?
 • Nasıl ve ne zaman sulamak için?

onun belirgin basitliğine rağmen, Çin lahanası yetiştiriciliği önemli ölçüde verim azaltabilir ve tüm çabalar bahçıvanlar çabalarını etkisiz hale getirmek ihlali biri kendi nüansları ve küçük tweaks vardır.

yolu, fideler veya tohumlar ekmek için Çin lahanası bireysel koşullara bağlıdır yani nerede ve nasıl bitki büyüyecek: serada, yataklar üzerinde açık bir zeminde, günün ortalama uzunluğu, dikim zamanı (ilkbahar, yaz sonu) nedir .

Önemli! dikim ve sıcak ve / veya kuru sezonunda Çin lahanası yetiştiriciliği zaman bitki renk ve lahana oluşmaz içinde büyük ölçüde olduğunu. Buna ek olarak, kültür aktif kuzey bölgelerinde ve Sibirya bazı karakteristik uzun beyaz gece boyunca da dahil olmak üzere, oklar ve aşırı ışığa maruz üretmeye başlar.

Sibirya ve Urallar'da Çin lahanası Yetiştirme, oldukça mümkündür, ancak bunun aydınlatma yani yapay ayarlamak gerekir, gölgeleme örtüsü veya serada ışığın zorunlu iniş ile seçme alanları.

 1. sera:
  • tohumlar - ekim Nisan, Temmuz ve Ağustos başında sonun başlangıcı Mart ayında yapılır. . Şema diğer süreler dikim için 20 x 40 cm ekim, "Çin Choice" sadece uygun bir genel sınıfı, tercihen hibritleri olan, "Ljubasha", "Nain F1»;
  • Filizler - açılış tohumlar aynı zaman çerçevesi içinde gerçekleştirilir, ancak bitki zaten büyüme ilk aşamayı gibi (kök oluşumu birinci yaprakların görünümü) hasat çok daha önce elde edilebilir. Şema açılış 30 x 50 cm.

Önemli! ortak zararlıları ve hastalıkları etkileyen olarak, turp, şalgam, hardal, turp: Tüm turpgillerden bitkileri topladıktan sonra lahana tohumları veya ekim fideleri saçmak olamaz.

 1. Açık zemin:
  • tohumlar - Toprak ısındıktan sonra ekim yapılır, genellikle Mayıs ayı başlarında meydana gelir. Sonbahar için ekim kırpma Temmuz ayının ikinci on yılda başlayabilir. tohumların Öncesi ıslatma gereklidir. Şema ekim salata olarak 20 x 20 cm, gerektiğinde, baş oluşumu kültürünün üretilmesi sırasında - 35 x 35 cm, 50 x 50cm. 10 metrekare başına 4 g tohumlama. En iyi sonuçlar, 10-15 mm toprağa gömme sırtlarında kepek tohum elde edilir.
  • fide - Toprağa fidan nakli Mayıs başında gerçekleştirilir. Kök sistemi, herhangi bir durumda fide kolayca deformasyon bazal olmayan bitki kontrol sağlayan bireysel turba tencere ya da kaplar içinde Çin lahanası, yetiştirilen tavsiye bu Agrotechnics sürecini kolaylaştırmak için, zarar görmeyecek olacak şekilde Şema açılış 30 x 50 cm. ekim işleminin gerçekleştirilmesi yakından izlenmelidir koma arazi.

Önemli! düşüş daha yakın ve bunun tam tersi yüksek ilkbahar ekim zorunlu dikim aralıklarının seçilmiş çeşitlerinin uyumu, yani. E. izlemek için gerekli verim, ancak elde edilmesi için.

Herhangi sebze yanı sıra, Çin lahanası bakımı, bu ot mücadelesi ve bitkiler gübreleme, sulama oluşur.

 1. iyi bir verimle, hava sıcaklığı ve nem modu arasında önemli en iyi dengeyi elde etmek için, bu açıklama, baş ve yuvanın oluşturulması sırasında geçerlidir.

Nem% 65 toprak.

Bitki normalde gelişmez ve dışarı çıkmadan oluşmaz, böylece başarısızlık, yapraklar genellikle, gri, beyaz ve siyah çürüklüğü gibi çeşitli hastalıkların etkilenen bu gereksinimlere uymak için.

Önemli! kültür iyi sulu toprak olması gerektiğini rağmen, durgun su duramaz.

 1. Gıda - lahana, azot ve kalsiyum büyük miktarda içerir verimli toprak, tercih eder. Ama kara organik ve mineral bahçe bednovato olsa bile - bir sorun değil. bitki, bir doğal kaynaklı (mullein) ve kompleks gübre besleme olarak farklı besleme çok iyi cevap verir.
  • Sonbahar - gerekli metrekare başına gübre 4.5 kg eklemek için, tatlı kaşığı 1,5 ve 2,5 çift süperfosfat tatlı. potasyum sülfat kaşık. bileşenlerinden son yokluğunda 1 toprağın m 1 litrelik kavanoz oranında sıradan ahşap kül ile ikame edilmiş olabilir;
  • dikimden önce - tavuk gübresi (10 L su ve ½ gübre kg) ya da kabuğu içinde hazırlanan bir çözelti ortaya (5 litre su içinde 2 gün ezilmiş kabuğun 30 g ısrar.). Herhangi bir nedenle toprağa sonbahar gübre eklenmez yay kazma, Potasyum sülfat, süperfosfat ve amonyum nitrat yapmak gerektiğinde, ekimden önce, her bir bileşen 1 çorba kaşığı miktarı alınır. l. m² başına.

Önemli! Çin lahanası nitratlar birikmeye yüksek yeteneği vardır, bu nedenle büyüyen sezonunda gübre uygulamak için tavsiye edilmez. Bir bitki karada ekili önce tüm gübreler yapılmalıdır.

 1. Sulama - Her gün, o yağmurlama bu şekilde yapmak daha iyidir gerek kuru havalarda sulama, bu durumda, bitkiler nem gerekli miktarda almak ve aynı zamanda, toprak su basması oluşur.

Çin lahanası zararlıları ve onlarla mücadele yöntemleri

Aslında, çok değil Çin lahanası bulaştırmak Zararlılar:

kültür kullanıldığında düzenli mükemmel sonuçlar verdiğini en uygun kimyasallar ve halk teknikleri değil haşere kontrolü için zararlı bir madde birikir yeteneğine sahip olduğu göz önüne alındığında.

 • domates, soğan veya sarımsak sıraları arasındaki ürünlerin ekim anlamlı turpgillerden pire aktivitesini düşürür. daha güçlü araçlar olarak, özel bir solüsyon ile Sıralar arasında bitki ve toprak sprey tavsiye edilir. hazırlanışı yeşil domates ve patates üstleri (her bir bileşen 200 g) ve sarımsak 2 büyük kafalarını almak gerekir için. Tüm malzemeyi zemin ve yaklaşık bir gün infüzyonlarını verir. soğan iki yatak arasında - Böyle ilke tarafından dikilmiş altındadır Lahana fotoğraflar,.
 • yabani otların dikkatli ve sistematik çıkarma, hem de bitkilere zarar crucifer flea önler.
 • genellikle mümkün kavramalar saptanması üzerine, yaprakların alt yüzeyine incelemek için kelebek bahçe ziyaret sonra, kabak gereklidir, haşere yumurta, zaman alıcı olsa da, bu yöntem zarar, ama iyi sonuçlar verir, yani. C. önemli ölçüde tırtılların oluşma olasılığını azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 2 =