lehim istasyonu için havya

lehim istasyonu için ipucu

lehim istasyonu için bir ipucu seçme

Çoğu amatör ve profesyonel lehim istasyonları değiştirilebilir uçları 900M serisi ile çalışmak üzere tasarlanmıştır. Daha geniş dağıtım Çin yapımı lehim istasyonları büyük sayıda Japon şirketi Hakko kopyalarıdır olmasıydı.

Gözlerin 900M serisi lehim ipuçları Okin aralığını edelim ve en jambon ihtiyacınız olanları dokunun.

Bence, sokmalarının en gerekli ise - Bir acı 900M T-K. Ben tavsiye! Farklı sokmaları lehim başladı Benim için çekilir. kenarında lehim bir nebze kazanmak kolaydır. konik sokmaları ile yapmak deneyin! uç kenarının büyük bir alanı lehimleme sırasında ısı transferini iyileştirir.

acı 900M T-3C ve 900M T-4C bir açıda kesilmiş bir silindir şeklinde olabilir. Bu sokmaları asitle yıkanma işleminden sonra, ev yapımı PCB kalay bakırlar ve bakır izleri uygun. Ayrıca lehim küçük bakır poligonchiki kapsayacak şekilde yardımcı olacaktır.

Ancak aynı acı "mladshimi9quot; kardeşler: 900M T-2C ve 900M T-1C.

Ve işte ben bilmiyordum acı tarz olduğunu nasıl. Biz kavisli diyoruz.

1

Çok iyi sokması. Küçük parçaların lehim yardımcı olur. araba alarmı anahtarlık, SMD direnç ve kondansatör tabletler ve akıllı telefonlar, minyatür düğmeleri Özellikle tüm USB portlu. ucunun kavisli şekli, sadece ana çalışmasını kolaylaştırır.

acı tipi D (Kürek kemiği) lehim kontağı, kalaylı tel, düzlemsel devreleri ve vb güç diyotları, elektrolitik kondansatörler gibi büyük ölçekli SMD aksamları bulgular için kullanılır

verilmedi farklı kenar genişlikleri ile temas ucu gösterilmektedir: 00M T-3.2D; 900M T-2.4D ve 900 T-1.6D.

Tip iğne sokması 900M T-I Yoğun montaj ile baskılı devre kartları üzerinde kullanılması tavsiye. Bunlar küçük SMD bileşenlerin lehim kolaydır ve aynı zamanda yakındaki yüklü zararı olabilir değil. Amaç konik sokması göre 900M T-B sokmalarına tipine benzeyen D, ancak kapsamı azdır. Bu daha çok iletişim terminalleri cips, büyük SMD parçaların lehimleme olup. Böyle stingers tipik lehimleme istasyonu ve sırayla tüm bıkkın) ile beraber geliyor

lehim teli lehimlenmektedir yerine beslenir zaman konik uç, akış lehimleme kullanılan. Artı ve Kolofanın kir kalır böyle sokmaları acı yükselir ve üzerinde kalır. lehim temiz kalır yerleştirin.

Değiştirilebilir bıçaklar - kesin bir artı, özellikle modern ekipmanlar, süslü şekillerle çok elementin tamir. Bazı durumlarda geniş bir lehimlenmiş bakır sokması modern elektronik tırmanmaya in - 🙂 sadece herşeyi razvorochaesh ve sonuç olmayacak - bu karıncalar nükleer bomba bastırmak için gibi.

onun ilk lehim istasyonu satın aldığında Ama elektronik acemi bir kaç sürpriz bekler!

Doğru, yüksek kaliteli Japon sokması Hakko 900M T serisi yeni Mercedes analog kontrol ile havya. Doğal olarak, Çin oturup Hakko ucuz taklitlerini delinmiş yok. "Kachestvennost9quot; sahtecilik krivorukost yapıyor kim olduğuna bağlı.

onlar daha küçük bir ısı transferi olan sahte Çinli sokmalarının bütün sorun. bunları yapmak neyi nasıl, herhangi bir gereksiz biçilmiş acı öğrenebilirsiniz itibaren. Bunu denemedim.

daha 50 derece - Nedeniyle Lehim yaparken kötü ısı transferi 30 sıcaklık koymak zorunda. 30 derece - bile lehim havyasının tamamlanmasından sonra, uç sıcaklığının ucu 10'dan az olduğunu!

lehim istasyonu talimatlar bakınca, ben uç sıcaklığı da ucunun profiline bağlı bir uyarı, yani onun şeklini demek ki gördük. Hepsi bu kadar.

göreve bağlı 330 - lehimleme istasyonu ile oyna etrafında, bir şey fark, 270 derecelik lehim sıcaklığını ortaya çıkarmak için gereklidir. Başka iyi lehim gerçekleşmesi mümkün değildir.

Ne acı yapılmış?

Genel olarak, yapı sıradan bir ucu gibi görünüyor. Bakır boş temelini oluşturur. bu daha sonra daha önce uygulanmış demir kaplama ve krom tabaka bir tabaka ile kaplanır. Demir tabaka tükenmişlik bakır korur.

kolayca luditsya kolayca ıslanan ve lehim ile kaplı iğne kenar kapak alaşım. Bakır içeriden yanmaz için, ön kalıp demir bağlama rakoru içine sokulur. ucunun sonunda bakarken Onun kenar görülebilir.

uç bileşiminde demir ya da ferromanyetik maddelerin bulunması, geleneksel bir mıknatıs kullanılarak belirlenebilir.

Bul, orijinal değilse, ancak kalite sokması zordur. Bu bir sorun bana karşı karşıya olduğunu. Ama, bir kez daha şanslıydım. Radyoda ben acı satın aldı. Satıcı bu Hızlı istasyonları için uç ama Lukey'ya gitmek standart 900m değiştirilmesi için uygundur emin olduğunu söyledi. O ısı transferi iyi olduğundan emin olabilirsiniz. Bu çok acı olduğunu.

Daha sonra, bulduğu acı bu tip QSS960 T-K. Şimdi sadece onlara payayu. Memnun.

Aslında, bu acı ne vardı daha iyi olduğunu kanıtladı. Evet, ve bu daha hafiftir. Açıkçası artık o bakır çünkü. Bu nedenle, iyi bir ısı iletkenliği. payayu bir şey küçük ise, bir 280 sergi sıcaklığı - 300 0 C de gerekli ise sağlıklı bir şey lehim, daha sonra sıcaklık 320 ° ayarlandı - 350 0 ° C Ne yazık ki aynı lehim sokmaları bazen daha bu tür imkansızdı sıcaklık.

Hakko tarafından sahtecilikle mücadele ve orijinal Japon sokması için çok para ertelemeye yorgun olanlar, bilgelik ve zekâ yolu seçerler. bakır tel çapı 5-6 mm'lik bir çubuk al. ve tanıdık Turner gidin. O Lefty bakır parçalarını farklı alanlarda 5 sokmaları bilgili yapar.

Böyle sokmaları, ısı transferi problemlerinin onlar saf bakırdan yapılır çünkü onlar sahip sahiplerinin sözlerinden. Bir endişe - onlar kademeli olarak tüm bakır sokması gibi unutulup gidecek. Ama fiyat / kalite oranı çok çekici.

müjde. Satış, çıkarılabilir bakır sokması tipi 900M. Burada kısa bir bakış.

Tüm zorluklara rağmen oldukça başarılı sen sokmaları ve Çince tadını çıkarabilir. Ben havyalar lehim istasyonlarının çoğunluğu iyileştirilmesi gerektiğini unutmayın.

TBiliyorsun isteyecektir akzhe:

İş ve ev için lehim istasyonu seçimi - ne aramaya?

yönetim modülü ve yaya tutucu kontrol: lehim gerçekleştirirken lehim istasyonu, aynı zamanda tüm ayrıntıları sadece ihtiyaç vardır. Tüm gerekli sıcaklık, aşırı yük koruma sağlayabilir.

içerebilir çantasında bir lehim istasyonu sömürü ayrıntılarına edin:

 • Cımbız (lehim ve kaldırma küçük parçalar);
 • Isıtma kurutucu (ilave ısıtma lehimleme alanı);
 • Isı dönüştürücü (lehim grupları sırasında ısıtıcı kurulu);
 • Vakum cımbız;
 • Ek takviye.

bazı bileşenler havya uzmanlık bağlı olarak, yer almaktadır. Düzgün lehim istasyonu seçmek için, paket cihaz operasyon profiline uygun olduğu unutulmamalıdır.

Lehimleme dört türlü:

 1. Sıcak Hava (saç kurutma makinesi ile donatılmış, bir sıcak hava lehim yapılır). Bu düzenleme otomobil ve diğer plastik parçaların tamponlar onarmak için tercih önerilir.
 2. Darbe (montaj ve daha modern devrelerin çıkarılması).
 3. İndüksiyon (küçük, ama çok güçlü makine).
 4. Kızılötesi (dizüstü bilgisayarlar, telefonlar, mini bilgisayar veya tablet onarmak için daha kolay yeteneği).

Bu özetlemek dayanarak - birini seçin veya başka bir model bir havya göre lehimlenmiş olacağını başlangıçta bilmemiz gerekir için.

seçerken, lehim tipi iki kategoriye ayırt edilebilir olduğunu bilmek gerekir:

Kurşun cihazları, doğru ve nitel yapan uçların, sıcaklık seviyesi düzenleyen modülü donatmak. elektrikli indüksiyon türü oyuk ve manyetik bir alan üretir istasyonda, temel mekanizmaları. Böyle bir cihaz kullanarak yüksek ısı döner alıyor.

kullanılan ulaşılmaz bileşenleri temassız lehim (sıcak hava veya enfraruj) lehimlerken. Kızılötesi bilgisayarlar veya anakartlarda devreler için kullanılmaktadır. Sıcak (nokta iletim) - olan, çok sayıda parçayı ise etkilemeyen, ulaşılmaz parçaları ısıtmak için. Bu seçenek plastik lehim yanı sıra ev aletleri ve cep telefonlarının ayarlaması için en iyisidir.

Bugün oldukça ağırdır satın alma kararlarını olan lehim cihazı teknik kısmı için ekipman birçok türü vardır. Doğru modeli seçmeden önce Bu nedenle, teknik özellikleri ve kullanım alanını belirlemek gerekir. Evin ağırlıklı klasik lehim demiri kullanmayın için hiçbir şeyden Hayranları kendi ellerini onarmak için, ancak tam tersi hiçbir onarım parçaları sonuçlanan parçaları aşırı ısınmasına ve. Bu lehim istasyonu seçim bırakmak en önemli nedenidir. Güç kaynağının Durumu çalışmak kolay ve imkanı sebebiyle gerilim ve sıcaklık değiştirmek kolaydır.

Güç pirinç kullanırken önemlidir, bir rol oynar. Başka bir durumda:

 • ateş - devreler ısınma;
 • yüksek sıcaklığa maruz bırakıldığında bozulmuş acı;
 • ısıtma parçası sonunda parçalanır;
 • tahta parçaları aşırı ısınmaya;
 • Bu lehim kalitesini düşürmektedir.

Yukarıdaki nüansları önlemek için, daha iyi kurşunsuz lehimleme için bir istasyon seçin. alakalı makalede açıklandığı gibi Ayrıca, kendi elleriyle bir havya yapabilirsiniz!

Lehimleme istasyonu - elektronik üretiminde en önemli cihazlardan biri. Bu bu işin içinde insanlar arasında talebin yüksek seviyede olduğunu gösterir. Kurulum sen, sen de memelerini ve ipuçlarını yerini alabilir kişiyle ve onsuz lehim sağlayan modülleri bir çift bağlanmasına olanak sağlar.

Doğru bir cihaz seçmek için doğru kontrol yöntemini belirlemek önemlidir:

 • Dijital (belirli programların yerine analog daha iş ısı sokması, kararlılık ve doğruluğu üzerinde kontrol sağlayan);
 • Analog (yüksek sıcaklıklar araç kiti elemanları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip gibi cihaz sürekli izlenmesi gerekir).

Birinci sınıf kavrama elemanları - bu lehimleme istasyonu en önemli hedefi bu. Eğer tasarım ve teknik parametreleri bilmesi gereken doğru makineyi seçmek için:

 1. Isıtma elemanı ve türü. Bugün seçebilirsiniz aralarında cihazların toplu 2 türlüdür - seramik ve nikrom. Hızla seramik ısıtıldı ancak stabilizatör, bu sıcaklık izleyecek olmaz, ısının mevcudiyetinde, eşit olmayan ısıtma patlayabilir ve cihazın daha uzun olacaktır. Nikrom çabuk bozulur ve sık kullanım için uygun değildir. Bu seramik çok daha az değer.
 2. Sıcaklık ayar geniş beyaz olması aralığı.
 3. ısıtma hızı.
 4. Güç. lehim istasyonu gücünü seçmek için bölgeyi bilmek aslen sömürü sistemine ihtiyacımız: telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve ev aletleri, vb;.
 5. voltajı; ağırlık, boyut, şekil vs

Ve aynı zamanda dikkate böyle şeyler almak gerekir:

 • 250 derece arasındaki bir sıcaklıkta ekipmanı gösterir kurşunsuz lehim, uluslararası standartlar;
 • IC BGA paketinde düzenlenir devreler minyatür ve hafif cihazın kendisi yapmada.

Satın alırken, usta yedek değiştirilebilir ipuçları üzerinde stok önerilir. Hepsi farklı şekil ve kare ucudur, işin kendisi sonucuna bağlı şeydir. Ayrıca kenar lehimleme sırasında daha iyi bir ısı değişimi sağlamaktadır daha büyük olduğunu bilmek için bir ihtiyaç uygun bir düzenlemesini seçmek. Buna karşılık, şekil elementleri şekli hem lehim yerleri ve sıcaklığa erişilebilirlik, lehim etkiler.

tavsiye başka önemli parçası - Doğru tümünü seçmek için, size Lehimleme için ipucu yapılan hangi malzemelere dikkat etmek gerekir, onlar iyi bir ısı geçişi olmalıdır. Ayrıca, gerek bunlardan birinin arızası durumunda parçaların kolaylıkla değiştirilmesini içeren ekipman almaya.

Eh, ben istiyorum son şey lehim istasyonu evin (ev aletleri severler onarım), iş (elektronik onarım) için seçim, hem de otomobillerin plastik parçaların lehim daha ne olduğunu anlatmak için.

Her şeyden önce, cihaz üreticisinin bahsedelim. Bugüne kadar en iyi Alman şirketi Erşa ve Çin Hızlı olduğunu. evde elektrikli ev aletleri tamir fanlar bir lehim ekipmanları şirket seçmek için Fakat Ersa en akılcı çözüm olmayacaktır. ekipmanın fiyatı oldukça yüksek olması, bu seçeneği profesyonel kullanım için uygundur. Aynı zamanda Hızlı bütçe lehim istasyonları, az ya da çok kaliteli bir yelpazesine sahiptir.

Bir diğer popüler şirketi Lukey olduğunu. Birçok usta ve jambon bu bir yangın tehlikesi olabilir de hızlı bir şekilde ayırır ve en ucuz Çin olduğunu savunuyorlar. ustaların diğer kısmı, çünkü acemi Radyo amatörleri için Lukey lehim istasyonu seçme önerir iyi yapılmış ekipman ve paranızın değerini bazı modeller ev atölye için en iyi seçenektir. seçim belirlemek için, YouTube'da değerlendirmeleri göz emin olun. Temel işlevsellik, entegrasyon ve belirli lehim istasyonlarının dezavantajlarını gösteren birçok videobzorov yeni teknoloji bulabilirsiniz.

Oysa en popüler modelleri ucuz Lukey 702 yapılır, Quick itibaren 852D + ve 868. sıklıkla 202D (amatörler için) ESD ve (profesyoneller için) 702 ESD satın.

Sıcak hava istasyonu tamponlar onarımı için uygundur. İyi bir seçenek - Lukey 868, fotoğrafta gösterilmiştir çalışma:

Nihayet detaylı olarak ev ve iş için bir lehim istasyonu seçimin tüm nüansları tartışılan video incelemenizi öneririz:

Ben, bu konuda oldukça karmaşık konuyu söylemek istedim hepsi bu. Umarım, şimdi bir lehim istasyonu seçmek ve 2017 yılında en iyi olanı bilmek nasıl!

Ve şirket Hakko lehim istasyonu hakkında söylediklerini?

Ben şahsen, tematik forumlarında oldukça kesin değil bir araya geldiği, incelenmiş kullanılmaz. Kim imal kalitesine övüyor ve kimin aykırı eleştiriyor.

Böylece daha neyi 6000r kadar sürebilir için?

Lukey 852D oldukça iyi bir seçenek +.

Ben satın almak istediği için Hakko ile Kişisel deneyim değil, ama o, konuyu inceledi. Bu Hakko insanlar çok övgü vardır. onunla ilgili sorunlar Aliekspress ve onun orijinalini üzerinde "Hakko" satın durumunda ortaya çıkar. orijinalin fiyat, sen ebay, örneğin, bakabilirsiniz.

Merhaba, sevgili Yönetici. Daha önce ev aletleri (çamaşır makineleri, vb) tamiri yapan edildi. Ancak son yıllarda ağırlıklı olarak sadece büyük öğeleri ve bu nedenle, lehim istasyonu ihtiyacı eksik lehimlenmiş (vb PC sistem birimlerini, monitörler, mobil cihazlar, Teknolojisi) org teknolojisini onarmak taşındı . Ben geleneksel elektrikli havya, ancak son aylarda giderek Aletleri hasarlı geldi İşlenmiş küçük smd bileşenler, iyi, gözler, bir lehim istasyonu / sistem satın almak arzu yaktı, ama ben cihazı seçiyorum Metcal mx hakkında güçlü değil, ama YouTube'da video izlerken -5200, satın gidiyordu, ancak fiyat hızla 5-10 bine yükseldi ve 40 milyondan fazla atmak - mali pozisyonu izin vermez. Ben istasyon sistemi denir neden bilmiyorum, ama o kadar kolay, hedef ile yardımcı olabilir hasarlı küçük detayları ile çalışmak için, yüksek kaliteli ve kolayca hakim arzu lehimleme istasyonu / sistem için cihazı almaya gerek?

lehim istasyonu için havya

Her başlangıç ​​kablosuz meraklısı, ciddiye elektronik keşfetmeye karar elektronik cihazların onun tasarımını kolaylaştırmak yeteneğine bir araç satın gereği konusunda sonuca varıyor. Ben her acemi bir hobi, bir saç kurutma makinesi ile lehim istasyonu satın göze düşünüyorum. Ama biz bilgi, tecrübe ve araçların birikimi ilk küçük ve daha sonra daha ciddi olarak, onarım yapılması için unutmamalıyız, sevdiğin şeyleri yapmanın olanaklar vardır ve sizin hobi para kazanmak yoksa, o zaman en azından kendileri için o kârsız değil yapmak . Ben bir hobi için sakıncası olduğunu kabul, ya da ne - Ben aynı yolda, küçük onarımlar için saf tutku tüm radyo amatörleri için muhtemelen standart boyunca hareket, tecrübe birikimi ile yavaş yavaş bir hobi, ama olmaz. bir kez lehim istasyonunda beni Lukey lehim ve saç kurutma tarafından satın alındı.

Ona göre ben iki İğnelerine huzurunda idi kurumsal Hakko, ayrı olarak satın ve standart acı lehim istasyonu "igolka9rdquo ile geldi, külah düzleştirilmiş;. Son zamanlarda, ederken en az 2 dahil akıllı telefon kartı lehimleme istasyonunda et mikro USB bağlantı geri yırtılma olmasını küçük ama basit değildir onarım girişimi - ortalama sıcaklık, batma "igolka9rdquo 3 saat; Hararet ve lehim uymak durdurdu. kalay gerçekleşmesi gibi görünüyor aktif akışların yardımıyla tekrar teneke onu tüm girişimler, sitrik asit ile, başarılı olmamıştır, ama bundan önce bunun acı değildi. Bir sonraki resimde bir lehim istasyonu üzerinde demonte lehim görmek ve onun sokması görünümü ile tanışırız:

Sadece neobgoraemymi sokmaları ile bu lehim istasyonları satın alacak olanlar uyarmak istiyorum, stinger uzun süreli aşırı ısınmayı, daha uzun ömürlü Hakko kazınmış özellikle ucuz Çin markalı benzemez. Çinli; 150 ruble tanesi ve muhtemelen "levyh9rdquo - Ve sonra, yeni bir acı satın alma ihtiyacını anlayarak, yerel Radio Shack site, orada preslenmiş 130 küçük bir seçim oldu yeni, benzer acı kaç bkz ziyaret etti.

itiyadı Eskiden nasılsa, ben siteye Ali Express gitti kez bana yardımcı ve sadece 3.37 dolara, on adet miktarında uyumlu sokması kümesi orada bulunan daha fazlasına sahiptir. "- T 900 M" ifade Ali'nin benzer bir set sipariş etmek isteyenler, arama yazmanız yeterli olacaktır. Tabii ki, daha büyük yararı için fiyat altında filtre kullanın. uzun acı Microwave satın alabilir veya çalışma yüzeyinin kesme açısı soktuğunda kendiniz yapmak için bir arzu olmuştur gibi. Böyle bir acı bir örneği, aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz:

uç kesim kısmı üzerinde yivler, delinmesi bir açıyla kesilmiş olan bu acı kolayca bağımsız olarak imal edilmektedir. Böyle zaten lehim test değişikliklerden sonra benim acı oldu:

Parça, bir girinti lehim, soğutulduktan sonra havya ile dolu kalmıştır olun. Böyle değişiklikler sokması anlamı nedir? yonga yüzeyi PDIP ve rahatsız TQFP lehim geleneksel stingers durumlarda, örneğin, (SMD) monte olması. ayrı ayrı her bir bacak propaivat ediyorum için. Burada havya bir hareket, tüm bacaklar lehim, devre bacaklar boyunca acı harcama, girinti içine akı ve lehim yazmaya olabilir neden vardır.

En uç bir durumda, sayısı ve bacaklar çipleri ile hesaplamıyorsanız bunları ayırmak ve kapatma kaldırmak için bitişik bacakları arasında, biz, birlikte ısınma ve bu tür tıbbi olarak paslanmaz çelikten yapılmış bir iğne tutma sıkışmış. Aşağıdaki şekilde, sette yürürken, bütün sokması modellerinin listesini görebilirsiniz:

Lehimleme İstasyonu Lukey uygun sokması Serisi M 900 için - Aşağıda T. model adı sokması ayrıntılarını içeren bir diyagram:

etiketleme ve görünüm sokmasına alışın, fotoğrafın altına bakarak bulunabilir kümesine dahil:

Bir basık koni çapı daha küçük. Herhangi dekuplaj elemanı ile My temel çalışma stinger bir TO-92 paketindeki Dip konut transistörü ve diğer radyo bileşenlerindeki cips değil yüzey monte etmek için kullandı.

Bir basık koni ortalama çapı.

büyük çaplı bir düzleştirilmiş koni.

Çok büyük çaplı bir düzleştirilmiş koni. Eğer büyük bir depolama ile böyle tel koşum, konnektör eki, ya da bir şey lehimini gerekiyorsa bu sokması yararlı olabilir.

Acı bir açı, küçük çaplı kesilir. (Mikrodalga acı üretilmesi için ön kalıp).

Acı bir açı, ortalama çapı kesilir.

İpucu bir açı, geniş çapta kesti.

koni. , aynı zamanda, çalışma ucu yüzeyinin nispeten büyük boyutları nedeniyle, terminal öğeleri arasında lehim kullanımı olabilir, ama kullanım sırasında biraz daha az kolaylıkla olabilir acı.

iğne. Standart sokması lehim istasyonları Lyukey ile geldi. Ana sokan SMD elemanları, transistör SOT-23 pakette, dirençler ve kapasitörler, boyut 0805 ve 1206 ile çalışırken.

Bir bıçak sokması. Bu tür bir acı daha hızlı sulama, örneğin, bir kez daha, radyo terminalleri ısıtmak için kullanılabilir. sokmasından diğer uygulamalar, herkesin kendisi için bulabilir.

Böyle bir cephanelik sokmaları ile Genel olarak, zaten bir şey kaynak yapmak mümkün olacaktır. Ve bu seti aldım hangi düşük fiyat dikkate alınarak, güvenle Lukey lehim istasyonları sahiplerine satın alma için tavsiye edebilir. Belki biri Lukey lehim istasyonu ile uyumlu ucu Hakko, çok daha iyi olacağını söyleyecektir, ama bunların maliyeti çok daha yüksek olacak olsa Ali Express sıralarına eğer. Yazar AKV.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 41 = 49