lycopodium yapısı

Yapısı ve Lycopodium clavatum çoğaltılması

5. Ders Bölüm lycopsids

bölüm lycopsids 1. Genel Bakış

2. Yapı ve Lycopodium clavatum çoğaltılması

bölüm lycopsids genel özellikleri

Lycopsids - en eski yüksek bitkilerden biri. Bunlar evrim küçük yapraklı hattıdır. Bu gibi yaprak yüzeyi yan çıkıntılar ekseni olarak ortaya çıkmıştır. İlk başta, iletken kumaş yoksun, ancak yavaş yavaş yapraklı yollar aşırı büyümesini nüfuz ve ilkel oluşturulmuştur mikrofilly. Mikrofilly ( "küçük yapraklar"), bir mineral yosun 1 m ya da daha fazla bir uzunluğa ulaşmıştır. mikrofillny tipi Yaprak - bitki bölümü karakteristik bir özelliğidir. Modern türleri - daimi dökmeyen otsu bitkiler ve odunsu formları sönmüş arasındaydı.

Sporofit küçük, bazen pullu yapraklı sapları vardır. Onlar, kötü farklılaşmış olan dallanmamış 1-2 kaynaklanıyor var. Düğüm ve internod hafiftir. sporofit yeraltı kısmı adventif kökleri ile kök gövdeleri sundu. hava ve yer altı apikal eksenlerinin dallanma. Sporangiyumlar, yaprakların üst tarafında (düzenlenirsporophylls) Spikelets içinde aksların uçlarına Toplanan. aynı veya farklı boyutlarda sporları.

Yeraltı gametofitler ve 2-20 mm'lik bir uzunluk, saprofitik besleme. Döllenme, su ile ilişkilidir.

Sporofitler - otsu uzun ömürlü. Kök ve kök kambiyumu var. dilleri olmadan bırakır. eşit büyüklükte sporları. Gametofitler 1-15 yıldır olgun, biseksüel bulunmaktadır. Birçok türün soyu haline gelmiştir. İki cins ile temsil sınıfın Modern florasında. En çok sayıda ve bunların yaygın - yosun türüdür. ekonomik değeri yüksek değildir. Hayvanlar onları yemezler. ilaç üretimi için hammadde olarak kullanılan Kulübü yosunlar. olmayan bir kurutma yağı ihtiva eden sporlar yosunu bazen obsypaniya modelleri duvar döküm şeklinde, bir bebek bir toz olarak kullanılır.

Yapısı ve Lycopodium clavatum çoğaltılması

Lycopodium clavatum yaygın iğne yapraklı ormanlarda dağıtılır. Sporofit dikey musluklar ve rastlantısal kökleri ile iki seçenekli dallanma kaçış sürünen (3 m) boyunda temsil etmektedir. sap (Şekil 1) merkezinde bulunan vasküler demet. Merkez silindir küçük bir kısmını kaplar. korteksin geniş alan yaprak izleri girmektedir. Kambiyum değil. sap ve yaprak epidermis yüzeyinde bir stoma tertibatı vardır. Yaprak bıçağın uzun, ince kıllar uçları doğrusal kenarlı.

1

Şekil 1 - kök likopodyum (çapraz kesit görünüşü): 1 - epidermis, 2 - korteks parankimi; 3 - sac parça; 4 - mekanik doku; 5 - endoderm; 6 - ksilem; 7 - floem.

Yaz ortasında sürgünler Asansörlerin ucunda görünür bereketli başakçık, İki (nadiren 3-5) oldukça uzun bir ayak üzerinde yer alan. Başakçık silindirik şekil, sıkı bir şekilde sporophylls oturduğu bir mil oluşur - pullu yukarı ve üstleri kavisli sivri üçgen ile bırakır. Kısa kenarın böbrek şeklinde bir spor keseleri sporlar üzerinde (Şekil 2) üzerinde yer alan üst yan sporophylls üzerinde. mayoz tarafından üretilen son haploit. Sporlar, aynı, daha küçük, dört yüzlü bir şekle sahiptir. Sporoderm iki katmandan oluşmaktadır: bir dış - ekzin, ve iç - Intini. enine yarık çatlak sporangium.

Sporlar Bunlardan birkaç santimetre derinlikte yavaşça 12-15 yıldan yere düşebilir ve gelişmekte haploit zarostok - gametofit. Bu ampuller, daha sonra benzer şekil genişler ve 2 cm blyudetsevidnym çapı olur. Gametofit renksiz, alt tarafında uzanır rhizoids. Aracılığıyla onları mikoriza bir tür oluşturan, hifaları büyümek zarostok. Bazı türlerde, gametofit toprağın yüzeyi üzerinde oluşturulur, ve daha sonra hücrelerinde kloroplast görünür.

Antheridia ve archegonia üst tarafında yer alan ve prothallia parenkimal doku batırılır. Sperm sayısız dvuhzhgutikovye vardır. Döllenme, su ile ilişkilidir. Zigot derhal oluşur sporofit embriyo bunlardan herhangi geri kalan süre. O ilk gametofit dokusunda ve onun pahasına beslenen bir ölçüde tanıtıldı, ama yakında kökleri toprağa nüfuz ve sporofit uzun kendinden ömrünü başlar.

Şekil 2 - yaşam döngüsü Lycopodium clavatum

Malzeme ve ekipmanları.Herbaryum yosunu. Lycopodium clavatum sporlar. Mikroskoplar ICBM - 1E, preparirovalnye iğneler, petri, slaytlar ve kapak cam, su, pipet, filtre kağıdı, tabloların şişeleri.

amaç: Bölüm lycopsids ana temsilcileri ile tanışırız için, onların yapısı, çoğaltma, dağıtım inceliyoruz.

Çalışmanın nesnenin sistematik pozisyonuna 1Oznakomitsya. Tutanak taksonomisi:

Bölüm lycopsids - Lycopodiophyta

Sınıf lycopsids - Lycopodiopsida

Sipariş lycopsids - Lycopodiales

Aile Lycopodiaceae - Lycopodiaceae

Görünüm Lycopodium clavatum - Lycopodium clavatum L.

2 Herbaryumumuzda temsil yosun temel türlerini öğrenin. Yüksek bitkilerde belirleyicilerini kullanarak, kayıt Lycopodium clavatum tanı belirtileri ve yılda lycopodium.

3 sporlarla ilaç hazırlayın. Bunu yapmak için, bir mikroskop lamı üzerine iğne sporların az sayıda hareket eder. düşük büyütme düşünün. kroki Bazı anlaşmazlık.

Şekil 4, kroki lycopodium yaşam döngüsü clavate.

Kendini kontrol için sorular

1. temsilcilerinin lycopsids bölümün temel özellikleri nelerdir?

yosun ekonomik önemi 2. nedir?

3. temsil sporofit Lycopodium clavatum?

4. gametofit Lycopodium clavatum yapısı nedir?

5 sapı Lycopodium anatomik yapısı nedir?

6 mikrofillny levha nedir?

Tüm hakları sahiplerine aittir. Bu site yazarlık iddiasında ve ücretsiz yararlanma imkanı vermez.

Lycopodium clavatum: yaşam döngüsü, yapısı ve üreme

(Lat. Lycopodium clavatum) Lycopodium clavatum çam ve karışık ormanlarda bulunur. İnce dökmeyen otsu sürgünler yoğun sivri taçlandırılmış. Daha yüksek spor tesisi ve asla çiçek - Ama bu, çünkü yosun çiçeklenme değildir. Üreme ve yaşam çevrimi grubunun eski kökeni ile ilişkili benzersiz özelliklere sahiptir. Bu bir dizi özellik ve Lycopodium clavatum yapısına sahiptir.

orman ağacı Atkuyrukları Paleozoik çağda, kulüp yosunlar ve eğrelti otları gezegenin engin expanses kaplı. jimnospermler çiçeklenmeyi - Zaman içinde, damla sıvı biçimde suya ihtiyaç yayılımı için organizmaların bu gruplar, bir daha kolay adapte bitkilere yol açmıştır. sağkalım ağaç kulüp yosunlar için bu mücadelede hayatta değil - lepidodendrons ve sigillaria, bu 40 metre yüksekliğe ulaşır, ancak dünyanın bazı bölgelerinde güçlü kömür damarlarının doğmasına yol açtı .. Modern bir karboksilik zengin bitki örtüsünün görünüm olarak benzer olmayan aile Lycopodiaceae ait bitkiler, ama onların kadim atalarının üreme ve gelişme döngüsünün bir yolunu miras.

Neden "plaun9raquo denilen bitki;?

prothallia - - Lycopodium yaşam döngüsündeki aşamalar birinin ekin orijinal yerden yeşil sapları sürünen büyümeye başlar. çevre, onlar, hala hiçbir spor oluşturan kulakları genç ve merkezi ringde - Kendi gömdü. Lycopodium clavatum ormanın içinden hareket gibi görünüyor. Bu akı sürekli devlet ve yeni sürgünlerin büyümesi nedeniyle. Özelliği uzun fark edilmiştir, ve Slavların "plyvuschemu9raquo verdi; "Plaun9raquo denilen bitki; (Bataklık). cins yosun Latin adının İlginçtir kökeni. Alman kelime ile ilişkilidir "kurt pençe." Yani eski günlerde Almanya'da yosun adlandırıldı. kelimesi Latince tercüme edildi XVI yüzyılda, sonucun Licopodium oldu. adı yosun Farklı insanlar "likopodiem9raquo;" derezoy9raquo;.

Kuzey ve Güney Yarıkürelerinde orman bölgesinde bulunan Özgün ve çok eski bitkiler. Lycopodium clavatum, 350 milyondan fazla yıl önce Paleozoik ormanlarda yaşamış olduğu Lycopodium Rod. Birçok işaretler bu grup yavaş yavaş kayboluyor olduğunu göstermektedir. Ama yosun yapısı yosun ile karşılaştırıldığında daha yüksek örgütün özelliklere sahiptir. örnek Lycopodium clavatum onları tanımak Can.

  • dikotom dallanma;
  • Filotaksi spirali.

Daha yüksek bitkilerin özellikleri lycopodium var:

  • farklılaşmış doku;
  • yapraklı otsu kaynaklanıyor;
  • Gerçek kökler.

Karakteristik bir özelliği - mikrofiliya kök çıkıntılar yüzeyinden yaprak kökeni ile bağlantılı.

Tüm yıllık (eşeysiz evre), küçük yaprakların kümesinden kabarık sapan görünüyor. Bunlar doğrusal-mızrak şeklinde olması, her biten son derece kırılgan beyaz kıllar olduğunu. Lycopodium clavatum uzun ve ince sürünen sapları vardır. dize canlı Bu tür, 1 den 4 m arasında bir uzunluğa ulaşmaktadır. ondan çıkan yan kirişler (50 cm) kaynaklanır. Taproot, sadece tesadüfe bağlı bitki toprağa bağlı olduğunu yoktur. sapından seyrek yapraklı Uzun ince bacaklar kaçış üstüne bir kalınlaşma yol açar. Bu verimli sivri silindirik bir şekle sahip olan ve 4 sm bir uzunluğa ulaşır. Tipik olarak, üç ya da dört, iki nadir grubu ile toplanmıştır. sinüsler sporolistikov spor keseleri bulunur. sporlar dolu Bu küçük poşetler her biri.

Lycopodium clavatum sporlar gametofitinde veya prothallia sebebiyet verir. Biz görmeye alışık olarak bu aşamada Lycopodium clavatum yapısı bu bir yıllık bitki görünmüyor. Sporofit çapı biraz üzerinde bir milimetre ulaşır. Bitkinin hayatında geçici bir fenomen, ama çok gerekli - O zarostok. anlaşmazlıklar olumsuz koşullarda varsa, bunlar yeni bir organizma ortaya çıkmasına neden olamaz uzun zaman vardır. Bağımsız mikroskobik gametofit olamaz besinleri, o "uslugami9raquo kullanır; toprak mantarları. anlaşmazlıklar hızla yüzeye filiz ise yarı saydam zarostok soluk yeşil renk olur ve fotosentez kapasitesine sahiptir. gametofit hızlı elverişli koşullar olgunlaşır. Özel eğitimde cinsel gamet meydana gelir. Büyük ve hareketsiz - Kadın - yumurta. Erkekler - Sperm - küçük, flagella ile donatılmış ve hızlı bir şekilde hareket ettirin. Farklı zamanlarda Olgun germ hücreleri. Yumurtalar su damlacıklarını gerektirecek Erkekler hücreleri taşımak için. Gamet döllenme kesiştiği yerde oluşur. zigot hücreleri ve gelecekteki sporofit dokuları yol açan, bölünmeye başlar.

Ömrü Lycopodium clavatum

Bize bir yetişkin tesisine anlaşmazlığından bitkinin gelişimini izlemek edelim. "Lycopodium clavatum" Bu genellikle ormanda veya fotoğrafın gördükleri şeydir. poşetler, sporangium başakçık yaz sarı bir toz benzeyen sporların büyük miktarlarda olgunlaşır. Sadece mikroskop altında olabilir toz yapısını düşünün. Kimyasal bu bitkisel yağ önemli bir içerik göstermek analiz eder. Temmuz ve Ağustos aylarında tartışmalara döktü, ormanda rüzgar tarafından taşınan ve likopodyum yayılır. topraklarda, çimlenme uygun koşullar altında başlar. Küçük bir bezelye şey andıran zarostok-gametofiti Oluşmuş. Cinsel üreme clavate Lycopodium - yaşam döngüsünde bir ara aşama, genetik çeşitlilik sağlanması. gamet ve döllenme oluştuktan sonra mikroskobik prothallia sporofit görünür. Onun yapısı ince yeşil sapı ve yaprakları görmek zaten mümkün. toprağa aşağı - Kaçış ışık ve arka koşar. Çoğu yosun vejetatif olarak çoğaltılan - anne bitkisi olmadan hayatta mümkün olan kırbaç sahip kökleri, her.

Lycopodium Pratik kullanımı

Tıbbi uygulamalarda, Lycopodium olarak bilinen bitki sporları, kullanmıştır. Hammadde bebek pudrası ve yara önleyici hazırlanması için, vahşi içinde toplanmıştır. Lycopodium içerir:

Halk şifacıları yetenekleri lycopodium yara iyileştirme takdir, yanıklar için donma önerilir. bitki, anti-inflamatuar özelliklere sahip ve çeşitli organ ve sistemlerin hastalıklar için kullanılmaktadır. sporlardan ilaçların dış formu egzama, çıban, herpes da Lycopodium. ilaçlarla tedavi, Lycopodium tavsiyesi üzerine ve bir doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Lycopodium giderek "raspolzayutsya9raquo Stems; ayrı bir anlaşmazlık ilk çimlenme. bitkide Bunların oluşumu yeteneği yaşamın 15-30-inci yıl görünür. Zarostok Sürgün ve köklerin oluşumu adımda ölür. Uygunluk clavate Lycopodium ve üreme dağıtım tesislerinin yerini belirledi. toprağa iddiasız, cinsel aşamada döllenme için su damlacıklarını ihtiyacı vardır. Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna gibi birçok bölge ve ülkede bulunan bu tür durumlar yosunu. Bitki çoğunlukla hafif çam ormanlarda kumlu topraklarda bulunur. Karışık ve yaprak döken içinde - En azından. Son yarım yüzyılda Lycopodium sayısı önemli ölçüde azalmıştır. aralığının sürdürülmesi ile ilgili bir problem spor oluşturan kulak yavaş oluşumu ile ilişkilidir. vejetatif sürgünler ormanlarda üretken daha sık bulunabilir. Buna ek olarak, her zaman değil spor çimlenmesi için doğru koşullarda. Onlar Gametofit sebebiyet vermeyin dehidrasyon veya yaşındaki ölebilir. Bu dünya üzerindeki en eski bitkilerle ilgili çevresel sorunların yalnızca bir parçasıdır. Geri Paleozoic gezegende komşularının kaderini tekrar edebilir - lepidodendrons ve sigillaria.

Ormanların yok, cinsel ve eşeysiz üreme clavate Lycopodium üzerinde olumsuz etkisi tarımsal manzara dönüşüm. Bu bitki koruma ihtiyacı nadir olarak kabul edilir ABD eyaletleri bir dizi onun korumasını gerçekleştirdi.

yosun

Kulüp yosunlar yüksek spor tesislerinin sırayla birleştirilir. Bu yıllık dökmeyen otsu bitkiler. Lycopodiaceae ve Barantsova: lycopodium sınıflandırma iki aile ayrılır. başakçık (Strobilus) Tohum kesesi den - Lycopodiaceae ait bitki ana semptomu. Barantsova bir ayırt edici özelliği - iki ya da dört iki seçenekli dallanma olmayan kulakları paketlenmiş aksiller Tohum kesesi ile kaynaklanmaktadır. Lycopodiaceae ailesi 200 türü içerir dört çeşit, bütünleştirir. 150 türlerinden oluşan bir yosun Baranez, - aile Barantsova bir cins.

Kulüp yosunlar bitkilerin en eski grup. Bu bitkiler Paleozoyikte gelişti. Şu anda, kulüp yosunlar gezegende hemen hemen her yerde yetişir.

En çok grup Kuzey Yarımküre'de orman bölgesinde yosun gösterir. Bu bütün yaprakları ile ağırlıklı olarak karasal çok yıllık otsu bitkiler, ravnosporovyh. Kulüp yosunlar adventif kökleri ile çekimleri oluştururlar. Sürgünler, dik sürünen, scansorial olabilir, bunların uzunluğu 40 m veya daha küçük bir çapa ulaşabilir 10 m. Lycopodium yaşlı yıl 200-300 olup. "Cadılar halkalar" oluşumu - çam ormanlar, bataklık tükenmiş topraklarda büyür (düzleştirilmiş, clavate) Göbek belirli türlerinin karakteristik bir özelliği.

doğrusal veya lanceolate Yer yosun bırakır - Düzenli veya verticillate a. Sporangiyumlar, yaprak axils veya levhanın iç yüzeyi üzerinde bulunmaktadır. Haricen yaprakları vejetatif benzer sporofitler strobilaya toplanan, onlar, onlardan farklı olabilir. yosun biseksüel olarak, sulu gametofitler bir ila beş yıl içerisinde sona erer. Gametofitler saprofit Mikoriza oluştururlar vardır.

Üreme yosun sporlar ve bitkisel araçları (dallar, tomurcuklar, kabarcıklar) gerçekleştirilir.

Bir insanın hayatındaki yosun değeri çok büyüktür. İnsan ve veteriner hekimlikte kullanılan antik çağlardan Moss. Endüstride bu bitkiler, mavi, yeşil ve sarı renkler için araçlardır. Bu kulüp yosunların şekilli döküm ve piroteknik içinde uygulanmıştır. Eğer kendi kendine ilaç ihtiyatlı bir geleneksel ilaçların seçimi yaklaşım değil almak gerekir böylece yosun bazı türlerin dokularda güçlü bir zehir içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 71 = 79