mavi Orkide

mavi ve mavi orkide var mı?

Orkide bir ve dünyanın en güzel çiçekler gibi kabul edilir ve tüm ülkelerde bahçıvanlar ile popüler. Bu şaşırtıcı değildir: yaprakları, boyutları ve nispeten hızlı büyümenin tuhaf şekil onları diğer bitkilerden binlerce farklı kılan. Ama bunların en sıradışı mavi veya mavi orkide, elbette vardır.

Orkide: mavi Phalaenopsisin doğada var

bir dizi kaynak iddia mavi orkide doğada var olmayan. Bu mit büyük kitle sahteciliğe doğmuştur. Vicdansız satıcıları sadece özel pigmentler çırpıcıları renkleriyle resim ve ardından mavi harikası olarak yutturmaya. Yani çiçeği "mavi" orkide maviye dönüşür ve olmaya başlar.

Boyanmış Orkide çiçek diğer kısımları üzerinde pigment kalıntılarıyla belirlenir

Böyle manipülasyonlar kraliyet Phalenopsisten tabidir - beyaz çiçekler, mor ya da soluk pembe olması aslen Güneydoğu Asya'dan orkide familyasından bitkiler,.

Florida ve Hollanda'da yetiştirilmektedir Orkide Kraliyet Mavi, - Sadece 2011 yılında, reel mavi Phalaenopsis vardı. Hollandalı şirket Geest Orchideeen kaldırdı mavinin farklı tonlarında Phalenopsisten birçok çeşidi, mor ve hatta yeşil tonları ile.

Görünüş, çiçekli ve üreme

Phalaenopsis - ağaç dalları üzerinde yaşayan ve hava kökleri pahasına yemek epifitik bitkiler. Yaprakları ince uzun, remnevidnye veya mızrak şeklinde, parlak yeşil, parlak ve etli. Yapraklar bir çok orkide gibi, iki sıra halinde düzenlenmiştir. Orkide kısa sapları var, ama metre ulaşabilir başak ve hatta bir buçuk metre.

Onlar tropik ormanlarda yaşayan çünkü bazı berrak çiçekli zamanlama bu bitkiler yok.

orkide vejetatif olarak yayılır. Bunu yapmak için, yapraklar ya da çiçek sapı rozet yola yan çekimleri, kullanın. Yan çekimi ilk hava kökleri oluşumu için beklemek gerekir - ve kendi tencerede tevdi edilebilir.

Diğer orkide bakımını yapması biraz farklı mavi Phalaenopsis Bakım. Bu bitkinin refahı ana koşullar - nem, iyi aydınlatma ve ısı.

1

aydınlatma ve mikroklima doğru seçim Phalenopsisten sağlığını sağlamak

nem Bitki püskürtücünün "yıkama" parçası pahasına elde. sıcaklığı 18-20 derece kadar bir prosedür için çok soğuk su olmamalı, bu tercih edilir. Bitki fazla ışık almış, güney, batı-güney ve güneydoğu pencerelerde yerleştirin.

Yaz aylarında açık havada Öğleyin bitki yanıkları önlemek için, gölgede daha iyidir. gün boyunca sıcaklığı yaklaşık 20 derece olmalıdır. Sıcaklık 25'den daha büyük ya da en az 15 ise, Bitki büyüme yavaşlar, Hastalığın çiçeklenme ile problemler olabilir.

(Bitki "shake" gerekli olduğunu, ancak daha sonra incelenecek durumlarda hariç) sıcaklık Büyük değişiklikler bu bitkiler 2-3 dereceyi geçmemelidir gece ve gündüz sıcaklıkları arasındaki fark sevmiyorum. büyük sıcaklık farklılıkları 'de (5 dereceden daha büyük) çürümeye neden olabilir.

Orkide 10 dakika su içine aşağıdan kap ve açma daldırma, haftada bir kez sulanır. Haftada 2 kez - çiçekli daha sık gerektiği sulama yaparken. Mümkünse bu yüzden tüm Orkide, sert su sevmiyorum Kullanım çözülmüş veya yağmur.

Mavi phalaenopsis sulanan daldırma

Bitki minerallerin bir sürü "yiyor", yani döllenme sıcak mevsimde ayda en az 2-3 kez yapılmalıdır. Sonbahar gübre konsantrasyon, iki kez azalır, kış azalma ise daha ayda 1 defaya kadar sıklığı beslenmesi. Pansuman kök sistemi tarafından değil, aynı zamanda sayfasında sadece yapıldığı önemlidir.

orkideler için özel gübre kullanın.

orkide Hava kökleri fotosentez, bu yüzden olabilir bu bitkiler daha iyi uygun şeffaf plastik saksı, kesinlikle şeffaf varsa - beyaz.

Şeffaf orkide saksı fotosentez açısından önemlidir

nakledilen orkideler her 3-4 yılda, alt-tabaka kopması gibi. Kök sisteminin gelişmesine katkıda orkideler için hazırlanması, - nakli "zirkon" kullanılması önerilir hemen sonra.

aşağıdaki gibi bitkiler nakledilen:

  • (Eğer ayrılmazsa bu pota kesilmiş) pot bir yumru ile birlikte alt-tabakanın ayrılmasından sonra,
  • alt-tabaka kalır köklerinden ılık su ile yıkanır;
  • çürük kökleri kesin, Varsa;
  • Bir kap içinde, bir orkide yerleştirilir ve uyku substrat.

Hastalıklar ve parazitler koyu mavi

Mavi orkide aşağıdaki hastalıklardan tabidir:

Bu parazitin Karşı (köpüğüyle etil alkol, fabrika ekipmanı uygulamakFitoverm, Aptellik, Neoron)

sık bitki su etmeyin, substrat değiştirin. En iyi substrat orkideler için kuru çam kabuğu veya özel mağaza karışımıdır

Mavi orkide nedeniyle ışığın yetersizliği başta çiçek yok. neden sıcaklık değişimleri, minerallerin eksikliği, artan sıcaklık için alışılmadık Orkide yol taslaklar olabilir gibi.

Her şeyden önce, yukarıdaki faktörleri bitkiyi etkileyen ne olduğuna bakın. Bu ışık eksikliği ise - güney pencerede bitki taşımak veya ek aydınlatma (100 watt yapacak floresan ampul) kullanın.

ondan ısı hissetti değildi, böylece bir mesafede ampul yerleştirin. tüm orkideler için gün ışığı süresi yaklaşık 12 saat olmalıdır, nedenle bütün gece kapsayacak şekilde mümkün değildir.

Bazen bitki 15 dereceye gece aksilik önler "shake-up" vermek yararlıdır.

Çoğu mavi orkide - sahte. Bunlar mavi çeşitler Hollanda firması Geest Orchideeen ve ABD çiftlik Gümüş Vazo yetiştirilmektedir. mavi orkide Bakım orkide cinsi Phalenopsisten bakmakta farksız.

Mavi Orkide - Mit mi Gerçek?

Orkide hergün amatör bahçıvanlar arasında giderek daha popüler hale gelmektedir. Onların şekilleri ve renkleri göz kamaştıran, ve daha yakın zamanda mağazalarımızın raflarında göründü ve mavi orkide. Birçok Böyle bir bitkinin doğada olup olmadığını şüphe?

Tropik bölgelerde, mavi orkide Vanda cinsine atfedilebilecek yetişir. Bu bitkiler (ağaçlar ve diğer destekler kabuğundan ekli) epifitlerdir. Bu cins, yaklaşık 60 türü içerir. Orkide Vanda remnevidnymi düz ve yuvarlak kösele veya yeşil yaprakları kaplı silindirik kök vardır. Bu bir kuvvetle geliştirilen yeşilimsi gri kökleri vardır. Bu tip Mavi orkide çok ve az-çiçekli olabilir. Çiçek salkımına aksiller, salkım şeklinde var. Vanda orkide çiçekleri farklı boyutlarda olabilir. Bazı türlerde, bunlar en fazla 15 cm bulunmaktadır. Çapı. orkide zarif çiçekler, mavi, mor, sarı, beyaz, kırmızı, pembe tonlarında çeşitli boyanabilir. Farklı türler, bunlar parlak renkli veya tek renkli edilir. Sadece Vanda orkide bazı türleri güçlü bir aromaya sahip. Bu büyük bir kokusu vardır kokulu orkide içerir.

oda koşullarında uygun mavi orkide Vanda En ekimi. Düz kök yüksekliği ve 1 m olan bu epifitik bitki. Remnevidnye bir eğik kesilmiş dişli ucu ile yaprak 2 sıra halinde düzenlenmiştir. çiçek fırça dik, gevşek, bir ince uzun sapı bulunan. Bunların içinde 6 ila 15 çiçeklerden arasındadır. Bunlar, çapı 10 cm ulaşmak lavanta mavisi renkte. örneklerini sıklıkla koyu mavi gözlü desenle bulunur. aşağı doğru kısalan geniş veya spatula-obovat yaprakları ve çanak. diğer parçalar Dudak çiçek küçük, daha yoğun rengi vardır. Ekim-Aralık arası bu tür açan.

Mavi Vanda Orkide özel bakım gerektirir. O ışık ve hava nem talebiyle sıcağı seven. en uygun sıcaklığı + 22-25 ° C hava, en az 70% bir neme sahip olmalıdır. Sürekli aksi orkide havadan kökleri hayret çürüklüğü olacak, dolaşımda gerekir. Aydınlatma iyi (ama direkt güneş ışığı) olmalıdır. Belki de orkide ekimi için kışın ek aydınlatmaya ihtiyaç bulunmaktadır. Gece sıcaklığı daha az olmamalıdır + 12 ° C'den daha Wanda mutlaka aralığı 4-5 ° C gündüz ve gece sıcaklıklarına salıncak çiçek için

Kabuk, kum, kömür, yosun, genişletilmiş kil, perlit ve mantar bir karışımı kullanılarak Wanda kültür vasatı için. Bahçe toprağın tarım için uygun değildir. Mağazada hazır substratı satın almak daha iyidir. hatta bazen substrat olmadan Deneyimli yetişen orkide yetiştiricileri. Mavi Vanda orkide sepetleri, ağlar ve tel tencerelerde de büyür. su istenilen nem ile dolu bir kap oluşturmak için kullanılır. Bu amaçla ve özel nemlendiriciler için uygundur.

Sulama yumuşak su ile sıcak renkler olmalıdır. o çürümeyi kökünü açar gibi, durgunlaşır olmamalıdır. Büyüme orkide sırasında en ve bol sulanan (1, s. 3 gün). göreceli sakin kış bir dönemde sulama kısaltır. çiçek kapasitesi 10-15 dakika su içine batırılır. Ya duşta gibi bir meme ile bir sulama dan yapabilirsiniz sulanan. Su tamamen tanktan tahliye edilmelidir.

Beslenme, büyüme ve çiçeklenme bir dönemde yapacağım. Bu özel gübre için tasarlanan. Onlar sulama sırasında suya eklenir. Gübreler her 2 haftada bir uygulanır.

Yayıldığını orkide evde son derece zordur. En bitkisel yöntem (bölme) kullanın. Wanda kesimler ve sürgünlerin tarafından yayılır. Bu amaç için, sapın ucu (yarım tüm uzunluk) sahip olan hava kökleri kesilir. Kesimi toz kömür ile işleme tabi tutulur. substrat arazi kök bölümü sürece kök almaz olarak sıcak, gölgeli bir yerde bırakılır. Onun günlük su püskürtülür. O zaman bitki sulanır.

phalaenopsis - Satılık ayrıca çiçek parlak mavi renk ile orkide başka bir türüdür. Güneydoğu Asya'nın bu yerli bakımı nispeten basit olduğunu. yetiştiricilerin emeğin meyveden daha büyük olasılıkla iyi bir pazarlama hamle üreticileri saksı bitkileri - orkide diğer türleri farklı değildir Mavi "Orkide Mix" bakım. Doğada, bu tür bu tonları bitkiler bulundu. Sonraki her çiçeklenme ile bu orkide (bunlar 3-4 yıla kadar yaşayacak varsa), daha beyaz ve daha beyaz hale olduğu gözlenmiştir. Görünüşe göre, zaman içinde bitkilerden elde edilir, (yıllarca çiçek diğer türleri ile yapıldığı gibi) beyaz phalaenopsis özel renklendirici yetiştirilen ve onun gerçek, doğal rengini kazanır.

Mavi Orkide: sırrı nedir?

Eğer büyük güzellik mavi orkide satın almak istiyorsanız, dikkat. Diğer türlerin fiyatlardan daha en az üç kat daha yüksek böyle bir bitkinin fiyatı. Ama ne sır böyle müthiş bir renk arkasında yatan?

Doğru seçimi yapmak ve bakım layık güzelliğinizi sağlamak için sadece bu formdaki bilgileri kontrol edin.

tüm gerçeği: mavi orkide var mı?

sıradışı renk mavi Phalaenopsis keyfini isteyenler rahatlatıcı değildir için bu doğrudur. eller üzerinde hiçbir kalıntı bırakır, bu renk gizleme mürekkep veya özel bir boya için,. En azından, satın alırken. Ve sulama sırasında - çok mümkün.

Boya olarak kalacak ve güzellik değil zehir boya olacaksa - bu yeni tomurcukları beyaz olmasından için hazır olun. Aslında, Japon yetiştiriciler mavi orkide getirdik. Ama sonrası satışında, bu tür bitkilerin bulamazsınız.

Wanda

hala çok World Wide Web doludur fotoğrafları, aşina olan, mavi orkide istiyor olanlar, bu tip kraliçe olabilir - Wanda. Bu oldukça kaprisli olduğu unutulmamalıdır, bu özel bakım gerektirir. Sorun sadece deneyimli yetiştiricisi, belki de alışık. çiçek melezleme için mükemmel müsait olarak melez bir yeri vardır. Tüm ona "ikizler" oldukça sıradışı rengi var. Bu nedenle, Wanda onu kur harcanan değerinde çalışır. Bu tip popülerlik hızlı bir ivme kazanmaya başlıyor.

mavi orkide örneğin daha az huysuz formu, Cattleya tercih edebilirsiniz. Oldukça değişik paleti ile çok büyük, güzel kokulu çiçekleri vardır.

Ve tembel için çok - mavi veya mavi Phalaenopsisten. kur en basit, kolay formu. Özellikle ev ortamı için başlatılır. Özellikle uygun mavi phalaenopsis baharatlı kokuları kontrendike olanlar için olacak. neredeyse yok çiçeğin Aroma, ancak çiçek açar altı aya kadar, büyük tonları varlığı ile farklılaşan.

Biz diyemeyiz mavi veya mavi orkide tam bu renkler söyledi. Aksine, biz ince tonları bahsediyoruz. Ancak, bunların çeşitliliği, tam olarak tatmin olacak!

Aydınlatma ve sıcaklık

Saksı çiçekleri görüşlerini verilmelidir bakımı için. bakımın ortak özellikleri nelerdir?

Bu bitkinin her türlü ısı seven. Bu nedenle, daire güneşli tarafında yerleştirilmesi gerekir: iyi seçenek - dağınık güneş ışığı.

Tercih edilen sıcaklık + 25 / + 30 derece. 16 derece - Geceleri. Mükemmel çiçeklenme için yararlıdır büyük fark, gece ve gündüz sıcaklıkları ise - 10 dereceye kadar. Bir diğer önemli yüksek nem ve iyi hava sirkülasyonu.

Çiçek onu sağlığını etkilediğinden, yetenek çiçeklenmeye, kaliteli bir substratı gerekiyor. Toprak çam talaşı ve iyi drenaj dolu değil buruşmuş, gevşek olmalıdır. Bu çakıl, köpükten oluşan parçaları olarak kullanılabilir. Büyük bölümü pot merkezini işgal etmelidir.

Kaplar iyi havalandırma için büyük deliklerin bir sürü olmalıdır. Substrat duvarlara tam olarak oturmalıdır.

Gübreleme ayda en az 1 kez, sabit olmalıdır. Gübre - dengeli, doğrudan çiçek etkiler. besinlerin çok sayıda sapın ucu yumuşaktır. Yetersiz haberi - kötü yetişirler.

Sıcaklık arttıkça, daha sık su gerekir: çiçekleri sulamak Özellikleri aşağıdaki gibidir. Nedeniyle yeraltı sularının durgunluk kök sisteminin çürüyen başlayabilir ve bitki ölebilir. Her sonra içindeki su tahliye sulama gereklidir.

Wanda aksine, mavi phalaenopsis orkide sprey daha iyi değil. Bu tip tabaka yapısının su altındaki toplayabilir şekildedir.

Biz bitkilerin sağlığını izlemek gerekir. Hastalık yapraklar, kök çürüklüğü, çiçeklenme eksikliği renginde radikal bir değişim görülebilir. Eğer nakli tedavisinin acil ihtiyaç ardından böyle bir şey, çiçek fark ederseniz.

Hastalıklar arasında bulunur:

  • mantar, virüs enfeksiyonu;
  • yenilgi akarları;
  • tabakanın kırığı;
  • yanıklar;
  • bacteriosis;
  • Fusarium solgunluğu.

Dikkatlice bir çiçeğin kökleri dikilmeden önce incelemek için önemlidir. kuru bırakarak, çürük parçaları çıkarın. Planlama repot orkide genç kökleri ile gerek. onlar çok uzunsa, yeni zeminin iç büyüme zor olacaktır.

Umarım şimdi doğru seçimi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 28 = 31