Mozaik kendi elleri ana sınıfı

Ülkede elleriyle mozaik - oldukça uygun bir görev!

Bölgede, bahçe mobilyaları evler, çitler, merdivenler, yolları duvarlarını dekore etmek istiyorsanız, mozaik bırakmaya yeteneği gerçekliğe rüya dönecek. Bu en Çöp, Çöp hangi etrafında iyi kullanım herşeyi yapmaya çalışıyoruz olanlar, hatta bu malzemelerin, özellikle önemlidir. Nitekim halinde gidecek ve cam, ayna, yemekler, şişeler, dekoratif fayans, çakıl, küçük çakıl kırıkları. Hatta bazıları talaş kullanın.

Ah, liste oldukça uzun!

Sonuçta, süslenmiş

 • Evin duvarları;
 • bahçe mobilyaları;
 • çitler;
 • aşama;
 • yüzme havuzları;
 • yataklar;
 • Duvardaki resimler;
 • iz;
 • Oturma alanı altındaki bölgedir.

Ana sınıfı bazı mozaik fayans koyarak

Gelecekteki resim küçük resminin yukarı Çizim

Her şeyden önce gelecekteki bulmacanın hikayesi ne olacağına karar gereklidir. usta bir fantezi vardır ve nasıl çizileceğini biliyorsa, o zaman düzeni kendi olabilir hazırlamak. Ve her şey bir sürü hangi başkasının çizimlere yetinmek zorunda. istediğiniz boyuta büyütmek için nasıl, neredeyse her şeyi biliyoruz.

1

Bu devre, istenen artışa 1 cm x 1 cm görüntü ızgara üzerinde gerçekleştirilebilir ve ölçülebilir olmalı. Bir çizim 5 kat daha büyük olduğu olmak için, örneğin, daha sonra 5 cm, 10 kez bir tarafı ile kareler çizmek - 10 cm kenar daha sonra yavaş yavaş örnek devresinde tüm barlar aktarılır .. Bu operasyon ile bile kolaylıkla ilkokul öğrencileri başa çıkabilir.

mozaik için İş parçası malzemesi

Çoğu zaman, her evde tamirden sonra kullanılmayan bazı taşları hala ya duvarlardan alınan eski vardır. Bu da mozaik için malzeme olarak kullanılabilir. Seçilen desen karo diğer renkleri gerektirecektir Ama bu mümkün. Sonra nalburdan hitap ve orada küçük bir ücret karşılığında ücretsiz değilse veya seramik bir savaş kalıntıları satın alabilirsiniz.

lay amacıyla mozaik çini kırıkları usta küçük boyutu gerekir. çinilerin bir kısmı bozulmamış bırakılabilir. karoların kalanı veya profesyonel kiremit kesicileri kesmek veya beze sarılı bir çekiç ile ayrıldı.

Bu çalışmalar sırasında bu küçük parça gerektirebilir ortaya çıkarabilir. Daha sonra, "Rules" fazlasının çıkarılması, tel kesme veya pense kullanılması adettir. Özel doğruluk o seramik parçaları kalan alandan daha büyük olduğunu ancak önemlidir, gerekli değildir.

Bu mozaik sıva, çimento-kum şap, alçıpan veya macun koymak en iyisidir. Çok önemli bir durum yüzeyinin mutlak pürüzsüzlük ve temizlik. Bu nedenle, çalışmaya başlamadan önce, yapışma (çekme) artıracaktır, dikkatli bir şekilde hazırlanmış, hizalayın ve çatlakların sızdırmazlığının sağlanması gerekir.

Eskiz kaybetmek ve gerekli oranlarda bir resim koymak etmemek için, kalem mozaik tabanını taşımak için en iyisidir.

parçaların resimlerini oluştururken bu soru neredeyse en önemlisidir. Bu hangi çalışmak malzemelerin yüksek yapışma özelliğine sahip, en uygun karışımın seçmelidir.

Beton temeller için, uzmanlar beyaz çimentolu yapıştırıcı (Kreps Takviyeli White, Litoplus K55, UNIS Belfiks, Ceresit'in CM 115) alarak öneriyoruz. Ancak ahşap yüzey daha uygun reaktif epoksi yapıştırıcı karo, harç ya da epoksi-bazlı sıvı çivi üzerinde çalışmak için.

Ne zaman akılda bu temel kurallara tutmak çalışan.

ve şekil dışarı atılır taban malzemesi: ilgi çekici bir yüzeyi hem de kilo uygulamak önemlidir. Ayrıca, yüzeylerin bir hafif bulaşması sahip olmalıdır.

Hizalama en doğru olacak şekilde Kullanımda birinci malzeme (döküntü, yemekler çakıl, çakıl, çanak çömlek) kalın, o zaman, bunun altındaki tüm diğer bu sürücü.

sadece küçük bölümlerini için yapışkan kütle uygulanır çizimde önceden seçilmiş. Daha geniş bir alan zaman en az gerektirecektir katlama olan hafif bir bölge, promazyvat olabilir.

geleneksel bir spatula yapışkanlı taban ağırlığı yüzeyi üzerine bulaşmış, daha sonra dişli bir spatula ile, fazla karışımını ayırmak gerekir.

Düz yapışkan tabaka üzerine yayılır homojen kalınlıkta adettir. Ancak terkip, farklı kalınlıklarda parçaları kullanılmalıdır, burada bir yapışkan ilave hizalanması olacak temel ana yardımcı olur.

Daha ince fayans ve daha küçük fragmanları daha hızlı yapışan kütlede derinleştirmek - bu hatırlanmalıdır ve toplam bileşimin deseni "düşen" kaçın.

böylece kroki ve oranlarını eşleşen açısından iyi olsun, merkezden olmalıdır kompozisyonun açık döşeme başlayın.

insanlar, hayvanlar, bitkiler ve benzerleri: Arka Plan ve soyutlama nihayet karmaşık geometrilere sahip olan nesneleri koymak için çünkü ilk etapta, bırakın.

Geçen son aşamalı bir süreçtir. Bu zemin, duvarlar, mutfak tezgahı üzerinde mozaikler ilgilidir. rekreasyon alanları parkurları ve sitelerde parçalarından harç ve kiremit resimlerinde olmadan yapamaz.

Bazı mozaik koyarak sonra en az bir gün beklemeniz gerekir. Özellikle eklemlerde, mümkün olduğunca tüm yüzeyi hizalayarak Daha sonra, sağ boyama sıva yapıştırıcı tabanının üst ve kauçuk mala üzerinde dikkatle, mozaik bileşenleri arasına tahrik. bir süngerle fazlalıklar sıyrılarak çıkarın.

Kurutma işleminden sonra, yapıştırıcı madde, kendileri ve çini mozaik bileşenlerin diğer parçaları ile yıkanmalıdır. Gerekirse, bir metal fırça veya lif kabağı kullanabilirsiniz, ancak bunlar son derece dikkatli hareket etmek gerekir.

bukalemunun etkisi ile epoksi reçinesi - bu iş aşaması için en uygun Litochrom starlike kristaldir. Sonuçta, bu malzeme kendisine en yakın olan bulmacanın, parçaları bir renk almak yeteneğine sahiptir. Ancak, çimento şerbeti veya dolgu maddesi etkisi olmasına rağmen, tabii ki, daha parlak olacak, kullanılabilir.

bahçe mobilyaları Mozaik dekorasyon

Onu dikey curbs kenarı doldurmak için dikdörtgen bir masa üstünde bir mozaik yapma, bu en iyisidir. ihtiyaç çok bileşim, merkezi kenarları yaymak.

elleriyle fayans yarasa bir mozaik nasıl yapılır: ipuçları

Mozaik - ilginç ve popüler bir seçenek bitirir, ek olarak kolayca hurda malzemelerden kendi elleriyle üretmek mümkündür. En kolay yolu - fayans sopası kullanımı.

Bir panelin Bağımsız oluşturma - büyüleyici yaratıcı süreç

ev yapımı üretmek Özellikler

Evde, aşağıdaki malzemelerin koşulların bir mozaik yapabilir:

En popüler seçenek - çinileri. yöntem geleneksel mozaik benzer ürünler oluşturmanıza olanak sağlar iyi, çünkü ucuz fayans, yanı sıra istenmeyen artıkları kullanarak para tasarrufu sağlar.

O bir ve tamamen farklı numune elemanları ile elde edilen aynı malzeme ile not edilmelidir. Çok imalat yöntemine bağlıdır. Sizin için en uygun tekniklerin ne tür anlamak için, yerli mozaik üretimi üzerine bir sinema dersi düşünün.

 • Eski döşeme;
 • tamir sonra kalıntılar;
 • kırıkları;
 • nekonditsiya satın;
 • yeni fayanslar.

Eğer bir mozaik yanlış ya seramikler oluşturmak: kırık çanak çömlek, eski döşeme

En ucuz seçenek - kesme ve fayans döşeme sürecinde elde edilen yenilenmiş gereksiz kalıntıları, evlilik, kullanılmasıdır. Mozaik karo Eğer iç iş için alışılmadık bir malzemedeki yarasa inşaat atıkları açmak için izin verir.

Eve mozaik üretimi başladı olursa satın benzer olarak, yeni bir karo satın almak daha iyidir. ekonominin uğruna, karo veya artıkları içinde kusurlu numunelerin dikkat edin. Bu malzeme indirimli olarak satılıyor.

İşte mozaik çini iki sürümü üretimi için küçük bir atölye geçerli:

 1. Düzgün fragmanları. Uygun örnek seçin ve onları şeridinde işaretleyin. Bir karo kesici veya cam kesici kullanılarak Narezhte fayans. Bu aynı araçlar veya pense küçük kareler halinde enine kırıklardır.
 2. Mozaik sopayı çinileri. darbe yumuşatmak ve parçalanmasını önleyerek karo bez sarın. Dokunun kırıcı arka tarafında, daha sonra büyük kırıkları GELİŞMİŞ.

Ev yapımı mozaik bir çekiç ve Karo elde edilir

İkinci yaklaşım kullanırsanız, farklı boyutlarda öğeleri yapmayı deneyin. Çünkü onların düzeni daha ilginç bakacağız. Ayrıca, ayrı parça belirli bir model oluşturmak üzere kesin olarak tanımlanmış yapılandırması oluşturmak.

Şimdi bütün kompozisyonun elde parçalarını nasıl düşünün. ebatları, şekilleri, boyama: huzurunuzda ne öğeler değerlendirin. son büyük faktör. Ne zaman tek sesli kiremit en etkili çözüm, standart hesaplamalar yaratmaktır. Çok formatlı fragmanları Eğer kaplamanın monotonluğu çeşitlendirmek. Bununla birlikte, düz karoların elde edilmiş ve renk detay vardır. Onlar boya veya film üzerinde yapıştırın.

mozaik tutkal dökülmeden önce, deney: bir çizim yapmak rasgele yayılır veya rakamlar şeklinde deneyin

Sen yaratıcılık ve deneyler için oda bir sürü var. Çok renkli parçaları bir çok renkli astar yaparsanız. daha kontrast detay, daha parlak görüntü dışarı dönecek.

Mozaik kaotik ilke, aynı zamanda iyi tanımlanmış desen ibaret değildir. örtülecek yüzeyin üzerinde bir görüntü oluşturmak için, kağıt üzerinde çizin. çiçekler gibi sadece iddiasız desenleri veya görüntüleri, sığdır. Daha fazla bilgi için karmaşık varyantlar uygun resim ve manzara vardır.

mozaik çini dikkatle baktı için, kurulum sırasında olağanüstü sabırl. kaotik kurulum emek olmayacak zaman sanatsal kompozisyon, hatta en basit desen başlarsa, ancak, pozisyonların tesadüf ilgileneceğim.

Döşeme ev yapımı mozaik karolar küçük alanlar gerçekleştirin. İlk olarak, tutkal duvara uygulanır ve daha sonra kiremit kıymık üzerine yayıldı. Gelecekteki modelin yüzey kontur çizilir.

fayans kendi doğru kesiciler büyüklüğü veya şekli sığmıyorsa.

Küçük hatalar için kenar zımpara öğütülmesi. Fragmanlar arasında üniform bir mesafe bağlı arzu edilir. tutkal derzleri kurutulduktan sonra, harç ile doldurulur.

bir mozaik oluşturma işlemi

Gördüğünüz gibi, hatta inşaat atığı şık iç dekorasyon dönüşür. Biz hayal göstermek ve sabır sahip olması gereklidir.

Makale hakkında fikirlerinizi yazınız. Sen, hataları işaret bir soru sormak ya da bir inceleme bırakabilir.

Her ziyaretçinin görüşünü bilmek çok önemlidir!

Kopyalama sitesi materyaller yalnızca aktif linke eğer kaynağına izin verilir.

karo

Eğer iş temelleri hakkında bilgi almak özellikle ya bat karoların can orijinal mozaik evinde Komple onarım. banyo, mutfak ya da bahçe tasarımında originalnogoe paneller yaratma kolay yöntemlerden biri - diğer dekoratif malzeme parçaları eklenmesi, kalıntılar kiremit rengi desen yerleştirin. Bu zahmetli işi çok popüler değil ama iç insan yapımı paneller modası asla.

Ne malzemeler mozaik kaplama için de kullanılabilir

Bir materyal ve iyi fikirler var, özellikle elleri ile özgün mozaik karolar, fantezi tezahürü için büyük bir fırsat verir. Çocukken, birçok portre düzenini birkaç kez artırarak bir taslak oynar ızgara olduğunda hücrenin üzerinde çizim yöntemini öğrenmeye çalıştık. Viktor Tsoi, Marilyn Monroe, "yabancı Maske", kuşlar, akvaryum - Aynı şekilde, odalardan birinde duvara herhangi bir hikaye veya resim oynayabilir. İyi örnekler - Fotoğraf yarasa çini bir mozaik.

iş göründüğü kadar zor değildir ve pahalıya mal olacak bir profesyonel işe eğer yapın. misafirler birinin adım çizim tarafından ortaya koydu adım sanatçının çalışmalarını ayırt etmek mümkün olmayacaktır. Bu ustanın çalışma sürecinin daha uzun sürer, ama güzel bir yaratıcı bir deneyim ve güzel sosyal ağlar yayılmış çalışır. Biz yarasa mozaik taşlardan biri koyarak tekniği usta biri varsa, o da büyüleyici hobi ve ek kazanç haline gelebilir.

Mozaik - farklı elemanların tematik ya da arka yürütme bileşimler. fragmanları, tekrar edilemez olan şekil ve renk oluştuğu için, her bir şekil benzersizdir. Mozaik oluşabilir:

 • aynı şekil, eşit parça (daire, kare, üçgen, çok yüzlü-6);
 • rasgele şekil parçaları;
 • çeşitli boyutlarda ve şekillerde bağlantı parçaları.

Bina süpermarketler savaş fayans, seramik fayans ve geri dönüşümlü veya satılan ve makul bir fiyata satın alınabilir gibi diğer dekoratif malzemeler atmak. ilgilenenler - yarasa karo mozaik bırakmaya nasıl, bilmek önemlidir bu amaç için uygun malzemelerin çeşitli. Bunlar:

 • renkli camlar kırık;
 • ayna ve cam şişe parçaları;
 • porselen sofra fragmanları;
 • ince kesilmiş bir ağaç;
 • renkli cam ve inci kabukları annesi cilalı adet deniz kenarında toplanan kuşak;
 • Orijinal kabuk;
 • düz renkli çakıl
 • Yarı kıymetli taşlar parçaları;
 • Pürüzsüz düğmeler ve diğerleri büyük.

Öneri: vykladyvanii renk modeli, her zaman istenen şekil ve büyüklükte parçalara sahip değildir - bu büyük kiymiginin makası kesmek ya da temiz bir şekilde Çini kesebilir. Bunu yaparken, enkaz ve toz yüzünü korumak! gündelik solunum - koruyucu gözlük ve burun ve ağız ile gözlerinizi korumak, çalışmayı başlatma. Bir elbise ve önlemek için eldiven Çalışma parçasının kenarına keser. onlara zarar edebilir yontma karoların keskin kırıkları - sürecin şimdiki ve gündelik izleyiciler olmadığını önemlidir.

Nerede mozaik ortaya koymak olabilir

çok pahalı ve aynı zamanda dekorasyon için kullanılır - özel sırların yapılmış mozaik karolar gibi. Ancak, çoğu bütçe seçeneği bağımsız yarasa mozaik çini yapılacaktır. Bu bitiş yaygın kullanılır:

 • katta - banyo, koridor, mutfak ya da yüzme havuzunda;
 • Çamaşır yıkama için amaçlanan herhangi bir yüzeylerde;
 • tezgah ve seramik kap üzerinde;
 • bahçe bitkileri için;
 • kendi elleriyle yapılan bank veya banklar, yan tarafında;
 • Eski bir banyosu içinde hem "deniz yatağı" havuzlu dekore.

Eğer ilham iş için hazırlamak gerekiyorsa, Barcelona çeşitleri arayın. Büyük İspanyol mimar Gaudi mozaik paneller birçok yetenekli örnekleri nesillere bırakmıştır. Ama yetenekli çağdaşlarının tabloları bir sürü bize bırakmış:

 • yüksek katlı binalar ucundaki;
 • havuzlarda bitirme;
 • banyo ve mutfaklarda dekorasyon olarak;
 • yapılarında resim Lobi ve kamu binalarının bakan;
 • mağazalar, ofisler, klinikler ve sağlık merkezleri tarafından tescil edilir.

dekoratif bitirir Bu çok yönlü yöntem günümüzde bir şehir dairede veya kapıda, bir kır evinde veya dacha evde deneyebilirsiniz. Avluda mozaik karolar yarasa bankın dekore o orijinal şeklini kaybetmedi yıllardır don ve yağmur tahammül ve malzeme ücretsiz olarak daire toplanabilir. Sen yarasa gelen mozaik taşlarla temelleri edinebilirsiniz - Videoyu nereye işin tüm aşamalarında ayrıntılı.

Nerede bazı karo koyarak başlamak

Mozaik resim - büyüleyici yaratıcı süreç, aynı zamanda kurtarmak için orijinal bir yolu ibaret değildir. inşaat malzemeleri fiyatlarındaki istikrarlı yükselişinin çerçevede hurda malzemelerden boyalı paneller için öğeleri toplamak marifet göstermek için bir fırsat var. kırık renkli karoların Shards Gaudi sadece Park Güell ünlü şaheserler oluşturmak da yetenek yeni yönlerini açmak, ancak yardım etti!

Panel konular için seçim çeşitli seçenekler vardır:

Onun tema ve renk kalıntıları rengi görmek deneyin 1. ardından malzemeyi eksik bir parça eklemek.

2. kişisel tercihlerine göre, yarasa karoların bitmiş mozaik şemasını seçin.

karoların 3. Daha iyi mozaik kendi eskiz bir yarasa oluşturmak, fakat son derece sanatsal tasarımları ile tanıdık temelinde etmek.

4. ilham resim yakınlaştırma görüntüleri kullanarak mozaik uygulamasını yeniden oluşturmaya karar olabilir.

5. kendi renk düzeni ile bitmiş mozaik başyapıt tekrar deneyin.

6. bitmiş mozaik çini satışı için önerisini gözden geçirin ve en etkilendiğini malzemeyi seçin.

7. fantezi ister herhangi bir düz yüzey abstract pattern hazır kırık malzeme yaymak kullanılması.

Sanat ilkelerinin bir anlayış olması önemlidir:

 • simetrik ağları daha karmaşık yayıldı, ancak daha iyi algılanan vardır;
 • Büyük parçalarının ağır görüntü asimetri bir sol ve sağ yerleştirme daha büyük bir fragmanı;
 • vykladyvanii şablonun olmadan tanınabilir şekiller ve portreler oranlarını gözlemlemek önemlidir;
 • Hiçbir sanatsal tat ve yaratıcı deneyimi varsa, o Hazırlanan yüzeye deney ve iyi bir krokisini kullanmamak daha iyidir.

yarasa parçaları ve fayans renk kontrastları kullanarak soyut resimler şeklinde koyulur. Ama soyutlama ilkesine göre inşa edilmiştir:

 • güzel renkler kombinasyonları;
 • yumuşak renk geçişleri;
 • zıt seçenekler.

Ancak, çoğu olağanüstü büyük doğal unsurlar mozaik resimlerinde bak:

 • kuşlar ve hayvanlar veya fantezi görüntüleri;
 • çiçekler - ayçiçeği, nergis, gelincikler, süsen;
 • Balık - akvaryum, deniz veya animasyonlu;
 • portre elemanları - bir şapka bir kız, karnaval maskesi, baygın gözler, tanınabilir görüntülerin profili;
 • Manzara - şematik veya yüksek art.

kalıcı bir konumda mozaik resim ortaya koymak başlamadan önce, yer veya masaya, örneğin, diğer yüzey üzerinde döşeme açık çalışma deneyin. Bir mozaik olacak yüzeye, bitmiş işin boyutunu orantılı önemlidir. fragmanları arasındaki harç ile bitmiş sonucu hayal etmeye çalışın, bir katı rakam için kendisine istenen gölge pigment eklemek gerekebilir. renkli yarasa büyük parçaları arasında Siyah dolgu vitray fayans andıracak ve beyaz saflığı ve tazeliği verecektir.

mozaik son derece zordur uyarlamak - rakamın daha da acele pişman etmemek için, tüm seçenekleri göz önünde iyi çalışırlar. tanınabilir bir görüntü ile nedenleri zorluk mozaik, daha iyi ise, basit bir soyut kompozisyon ile başlamak.

İpucu: Bir karo parçaları seçerek sıralama yapmak için önemli olduğunda - merkez elemanları ve anlamsal aksan parçaları için daha uygundur, mücadelenin kalan kenarına gider. Ön tarafta kenarları ve eksik parçasını (boşluk doldurma) kopma için uygun olan emaye çatlaklar ile çatlak ve kusurlu parça kesin. mozaik karolar ise boyut forseps düzeltecektir. Bitmiş paneller kurumaya zaman bunu yenilemek ve silecek kabarık bir bez silin.

yüzeylerin hazırlanması çalışmaya

Mozaik çeşitli şekillerde duvara yayıldı:

 • hazırlanmış duvar, bir takviye edici ağ için her fragman promazyvaya yapıştırıcı ve sabitleme yapısı;
 • mozaik ızgaranın kütle ve bitmiş çizim koymak uçağa monte edilmiş
 • yuvarlak çeper, mozaik parçaları ön hesaplamalar ile göç hazırlamak için önemlidir, aksi takdirde model çözgü ve döşeme parçaları ortadan kalkar.

1. duvar kalıntıları, obluschennoy boya, çimento tozu ve küçük parçacıklardan temizlenmiş duvarın bir mozaik düzeni kroki uygulamadan önce.

2. nemli temiz süngerle temizlendi yüzeyi ve kurumaya bırakın.

3. başlangıç ​​tümü, macun dolgu bir mozaiğin tüm yüzeyine yakın takviye ağ üzerinde küçük bir katman uygulamak ve karo parçaları üzerine koymak.

model ilk ızgara üzerinde düzenlendiği, 4. fragmanları da mozaik, düz bir yüzey üzerine monte edilen, bir mükemmel hale yüzeyine uygulanır.

5. karo transfer şablon 2 kullanmak daha iyidir - duvara veya başka bir uçağa işaretleri bir birincil düzen panelde ve ikinci komplo yapılacaktır. en uygun yol - tebeşir veya işaretleyici ile. çizgiler görünür olacağı Korkmayın, onlar sonradan özel bir solüsyon ile doldurulur - grouting.

İpucu: Döşeme ve kiremit parçaları yerleştirirken, eldiven küçük kesikler keskin kenarlar elleri korur. + 30 ° C - 5 ° C arasında - Fayans sadece optimum sıcaklık altında iyi yapışır

Çözelti her Hırdavatçıdaki seramik ve çini ile çalışmaktır. parlak renkler tercih - bu ilk sonuçları değerlendirmek daha kolaydır.

kırıntı berrak veya saydam bir çözüm kullanmak için, parçaları altında aracılığıyla gösterecektir. mozaik mücevherler gibi saklamadı Bazı durumlarda, renkli cam her parça için folyo biraz içine alın.

Nihai solüsyon, panelin döşenmesi için daha uygun olan köşeden veya merkez alanından küçük bir spatula ile duvara uygulanır. Her bir parça iyice yapışmak için çözeltiye hafifçe bastırılır.

İpucu: En iyi yol, alt kısmı yerleştirmektir ve hazır alanların bir sonraki aşamadan önce kurumasına izin verilmelidir. Aynı renkteki parçaları, örneğin bir ayçiçeğinin bir taçyapımı gibi desenli bir çizime göre düzenlemek daha uygundur. Küçük bir panelde çözüm "sıvı çiviler" ile başarıyla değiştirilecek.

Kırılmış seramik karoların mozaik modeli, normal fayanslarla döşenemeyen kavisli bir yıkanabilir yüzey olması gereken ideal bir seçenektir. İnce parçalar, ızgaradaki olağan tutkallara tutturulabilir ve boşluğu, harç veya alçı sıva ile doldurabilir.

Bu yöntem, koridorda ve mutfaktaki banyoda ve havuzda yuvarlak ve aerodinamik yüzeyler için uygundur. Çok güzel görünüyor:

 • oryantal bir tarzda mozaik lavaboda döşenmiştir;
 • banyodaki dış taraf ve bassen'in iç tarafı;
 • Küçük figürinler için yuvarlak nişler.

Fotoğrafta olduğu gibi, zeminden duvarlara ve tankların dışına bir başka yüzeye akan banyo, sauna veya havuza güzel bir şekilde bakın. Bitkiler altında yuvarlak çok seviyeli teraslara sahip kış bahçesinin altında, kırık kiremit, kabuklar ve taşlardan oluşan bir mozaik ile sergilenen seralar pitoresk görünüyor.

Bir mozaik deseninin döşenmesi teknolojisi

Mozaik döşeme özelliklerini öğrenmek için, ana sınıfı kırık parçalardan fayans üzerinde dikkatle incelemek önemlidir. Bunu yapmak için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • seramik granit, seramik karo, diğer kaplama ve doğal malzemelerden parçalanmış;
 • macun bıçağı seti;
 • Örgü deseni ve örgü kendisi için makas;
 • Yapışkan bileşimin hazırlanması için araçlar ve aletler;
 • Dikişler için harç - renkli fayans veya kontrastta;
 • nippers ve kiremit kesiciler;
 • açık renkli, daha iyi özel şeffaf veya süper çimentoya sahip herhangi bir fayans tutkalı;
 • Yerde bir mozaik döşemek için çimento harcı uygundur.

1. Merkezi semantik parçadan deseni düzenlemek, yavaş yavaş yeni alanları kucaklamak uygun olur.

2. Önce, ana figürlerin döşenmesini, ardından kompozisyonun arka planını ve geçmişini tamamlayın. Bir çözüm veya tutkal bir şekilde çıkarsa, boşlukların bırakılabilmesi için her bir elemanın ön tarafından dikkatle kaldırılması önemlidir.

3. Son aşamada, desen bir gün kurumaya bırakılır. Ardından, nemli bir sünger kullanarak, fazladan bileşimi kaldırmak için mozaik silin.

4. Son aşama - mozaik bezin derz dolgusu veya boşlukların doldurulması. Fayans için özel harç bir bina süpermarketinde satın alınabilir veya kuru bir cila macunu haline getirilebilir. Eğer kendiniz yaparsanız, küçük parçalara ayırın, her parçayı deneyin.

5. Gerekirse harçtaki mozaik tonuna bir pigment ekleyin.

6. 20 dakikalık bir süre içinde harç yakalar ve hafifçe kararmaya başlar - artışı nemli bir süngerle fayans parçalarından kaldırabilirsiniz.

7. Mozaik tamamlandığında - silecekle işlemden geçirin ve iyice kurulayın.

İpucu: Mozayık tuval parçaları üzerindeki ızgaranın parçalarına yerleştirildiğinde, üst kenarların üst üste bindirilmemesi için çıkarılması önemlidir. Ayrı parçacıklar şablonlar tarafından bir kerede daha iyi çıkar, kroki bireysel alanları ortaya koyar.

Dış işler için mozaik tutkal ilavesi ile çimento harcı üzerine serilebilir:

 • çit dekorasyonu;
 • bankların tabanı;
 • bahçe yolları;
 • barbekü duvarları;
 • çeşme;
 • çok seviyeli çiçek yatakları.

Tabanı çimentolamadan sonra mozaik başlarlar. Yatay yüzeyler bina seviyesini, dikey yüzeyleri - düzeyi düzleştirmeyi unutmaz.

Mozaik bakımı basit:

 • Zemine zarar veren aşındırıcı temizleme bileşikleri, asitli maddeler ve yağlı maddeler kullanmayın;
 • Mozaiğin mutfaktaki kirli alanları, sabunlu bir solüsyon ile yumuşak bir fırça ile hafifçe ovun;
 • herhangi bir temizlik maddesinden sonra, paneller nemli bir süngerle silinir, daha sonra kurutulur;
 • dış yüzeyler ve bahçe dekoru, hortumdan gelen temiz suyla muamele edilebilir, ancak jet kompozisyonun bütünlüğünü bozmamak için kuvvetli olmamalıdır.

Lütfen bana nedenini söyle

Donmaya dayanıklı kiremit tutkalı üzerine dikilmiş olmasına rağmen neden sokakta yazlık kiremit ve mozaik pul pullaşmaya başladı? Teşekkürler.

© Yapı Portalı StrPort 2011-2016. Onarım, inşaat, yapı malzemeleri ile ilgili makaleler.

Siteden bilgilerin kopyalanması ancak editörlük ofisinin izniyle veya kaynağa doğrudan referans verilerek mümkündür. Hukuki dayanak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

73 − 65 =