Mukoedy

Mukoed Surinam: açıklaması. Nasıl hububat hataların kurtulmak için?

insanların sağlığı bahsediyoruz beri Gıda üreticileri dikkatle onun hammadde kalitesini izlemek. Ancak, ürünler daha sonra bayi ile paketin açılışında göstermek böcek ile kirlenmiş olabilir. Sözde bu Surinam mukoed.

Böcekler bütün tahıl görünebilir ve bu kimsenin güvende. koyu kahverengi veya uzunluğu siyah Beetle 2-3.5 mm ulaşır. Çıplak gözle bazen zor bir zararlının dikkat edin.

böceğin tanımı. powered Surinam mukoed?

Yumurta, larva, pupa, yetişkin: böceği gelişmede çeşitli aşamaları vardır. un veya öğütülmemiş tahıl yakalanmış, böceği aktif bir hayat başlar. yetişkin ve larva kabuğu, dışkı ve diğer enkaz bırakarak beslenirler. Surinam tahıl, un, tahıl ürünleri, şekerleme, kuru meyve ve sebze, yağlı tohumlar, fındık ve diğerleri gibi çeşitli gıdaların zarar verebilir mukoed.

Mukoeda ömrü - yaklaşık üç yıl, o 100-600 yumurta bırakır sırasında. bir debriyaj için, ışık 1-2,5 ay boyunca yetişkin böcekleri haline 20-30 yumurta, görünür. Örneğin, ısı 25-27 derece ve nem% 65, en iyi mukoeda koşulları, yeniden üretim hızı maksimal olacaktır. mukoeda yumurta edin beyaz ve uzunluğu en az 1 mm, neredeyse imkansızdır.

Bildiğiniz gibi, güneş ve parlamayı ve tahılların Surinam korkar Mukoed, karanlık yerlerde saklanır onun yaşam için daha elverişli koşullar yaratır.

Eğer bir böceği dokunursanız, hemen ayağından beraberlik ve davranarak ölü. Birçok ölü böceği inanarak, çöp kovasına bir süpürge ile süpürün. Beetle başarıyla tarar ve zarar vermeye devam etmektedir.

Eğer mukoeda için olumsuz bir ortam yarattı, o spiracles kapatır ve daha iyi yaşam şartları arayışı içinde hareket eder.

Beetle -15 altındaki bir sıcaklıkta ölür, yüzden onların yok olmalarını dondurucuya tahıl koymak için tavsiye edilir. Yüksek sıcaklıklarda ile ilgili olarak, ince böceği +50 üzerindeki sıcaklıklarda hissedebilirsiniz.

Mukoed Surinam iddiasız ve her yerde ve yaşamak için herhangi bir yerde görünebilir. üreme için en rahat ortamı ve bir böceği varlığı - ambarları ve değirmenler. tahılların ambalaj nedenle, o evlerde görünür.

1

böcekleri her yerde yumurtalarını çünkü istenmeyen yolcu kurtulun, son derece zordur. Bu taneler bir paket atmak için yeterli değil, daha sert önlemler almak gerekir.

Çok az insan Surinam mukoed daire gibi olacaktır. o böceği tahıl stokları yok ettiğini öncelikle gerçektir çünkü ne kadar tehlikeli, öyle. haşere ile kirlenmiş ürünleri, zaten insan tüketimi için uygun değildir çünkü iyi, ana bütçesini vurabilir. Mukoed kullanımı alerjik reaksiyonlar ve mide-bağırsak bozuklukları olabilir bundan sonra ürünün, zehirli maddeler, iletir. Bu nedenle, çok dikkatli Bu sorunla karşılaştı hiç kullanılmasa bile, tahıl temizliğinin izlenmesi gerekir.

Üretimde mukoedami Mücadele

Gıda sektörünün ana görevi - mukoeda riskini ortadan kaldırın. Tahıl depolama ve üretim tesisleri özel kimyasallar tarafından işlenir.

Isıtma, soğutma ve tahıl temizleme yöntemler kullanılarak yanı sıra, tahıllar dikkatli bir şekilde kurutulur ve düşük sıcaklıklarda saklandı. Bu böceğin görünümünü önlemeye yardımcı olur.

Kalite bölümler sayaç gönderilen ürünlerin her partiden saflığını izlemek. Ancak, bu üretim aşamasına haksız ilişki mevcut olduğu ve meyvelerini - orada mutfak alıcılar hatalar ve diğer ürünler bulaştırmak.

Aniden mukoeda ev keşfetti varsa, hububat hataların kurtulmak hakkında bilgi incelemek gerekir. böceklere karşı mücadele ilk bakışta göründüğü kadar kolay değildir. Bunlar çok farklı yerlerde yumurtalarını bırakmak ve insan gözünün göremediği. Onlar arpa ile bir paket içinde göremezsiniz, ancak artmaya devam etti. anında böcek kurtulmak için yardımcı olacağını bir proses, mevcut değil. Ancak Surinam çünkü yöntemlerden bazılarının evinizden kaybolabilir mukoed.

gerekecektir mücadele etmek:

  • dezenfektan;
  • kapaklı cam kavanoz;
  • sarımsak;
  • küçük hindistan cevizi;
  • defne yaprağı.

Tüm kontamine ürünler atılmalıdır. Biraz böcek olduğunu düşünüyorum bile, yine de daha da çoğalmaya devam edecektir. Her tahıllar, un torbaları, bisküvi, bir kelimeyle, tüm unlu ve tahıl ürünleri gözden olmalıdır. Un - en favori tedavi böceği, hemen atılmalıdır.

Tüm mutfak dolapları ile iyice bir dezenfektan durulama kullanmalıdır. Birkaç kez yapmak daha iyidir. Bulaşmamış hububat torbalara konur ve buzdolabında bırakın edilmelidir. Bir süre sonra böceğin varlığının işaretlerini fark yoksa, bir kavanoza tahıl dökün ve kapağı mühürlemek mümkündür.

Köşelerde - Sonra, dolap defne yaprağı, sarımsak ve soyulmuş koymak gerekir. dökmek muskat üzerine yara bandı ve ayrıca dolaplar köşelerine genişletilir. Bu işlemlerin ardından, olası mutfakta böcek tekrar görünmeye.

hataların oluşumunu ortadan kaldırmak için bazı önleyici tedbirler almak gerekir. Sadece buzdolabında tanelerinin paketleri tutmak için yeterli değildir. Bir tuzlu çözelti bir saat kaynatın bir tuval çanta malzemesini yapmak için gereklidir. Bundan sonra, onları ve demir demir kurutun. O torbalarda tahıl depolamak ise, mukoeda görünüşünden kendinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca birkaç gün dondurucuda koymak tahıl satın alınabilir.

Mutfakta herhangi bir hata varsa, hostes untidiness olduğunu düşünerek umutsuzluğa kapılmayın. Mukoeda mağazasından giysi veya arpada getirebilir ve insan suçluluk bir damla yok. Asıl - hububat hataların kurtulmak için nasıl biliyor ve çabuk hareket etmek.

Mutfaklar düzenli dezenfektan tedavi temizlik harcayın dikkatlice tüm ürünleri test.

Mukoed Surinam

Oryzaephilus surinamensis L.

Testere dişli böceği, silvanus surinamensis L., böcek Testere

Testere dişli hububat böceği

Coleoptera (böcekler) - Coleoptera

Surinam mukoed - küçük böceği kahverengimsi bir renk. Zararlı farklı stokları. Bu tahıl ambarları ve fırınların oldukça sık sakini değil sadece, aynı zamanda evler, dükkanlar, vb

Eski değirmenlerde Özellikle yaygın bu haşere çalışan. Mağribi tatarcık gibi, sık sık yaşadığı ve tahıl ambarları daha az başarı ile üremektedir ağaçları ve kütükleri kabuğu altında da bulunabilir. [9]

Büyütmek için fotoğrafı tıklayın

imago. 3.5 mm, 2.0 vücut uzunluğu; siyahımsı kahverengi sarı-kahverengi ve uzunlamasına ve düz, renk; vücut yüzeyine bitişik kısa kıllar ile kaplı mat bir yüzey.

başını öne yöneliktir, düzleştirilmiş. Anten olmayan uzun yarısından gövdesi ve hafif üç parçalı kulüpleri sonuna sonunu kalınlaşma.

Karın keskin bir daralma ile birbirinden Fosilden; yüzüne (bazen hata testere olarak da adlandırılır), altı diş sahiptir ve arka tarafında - iki düz uzunlamasına bir oluk.

noktasal oluklar ile elitra dikdörtgen, kanatlar geliştirilir ve böcekleri çok hareketli uçarlar. [7]

Cinsel şekillilik: Erkek arka bacak uyluk alt diş; dişi farklıdır. [3]

yumurta uzunlamasına oval, beyaz ve uzunluğu 0.9 mm'dir.

larva kahverengi bir baş ve göze çarpan bıyığı, beyaz veya soluk sarı, düzleştirilmiş. 4 mm uzunluk. Üç göğüs bölümlerinin sırt tarafında iki dairesel kahverengi lekeler bulunmaktadır. gövdenin arka ucu yuvarlanır.

pupa Uzun 2.5-3 mm, düzleştirilmiş, sarımsı renk. Karın halkanın her biri bir omurga bir tarafında, göğüs tarafta altı dikenleri bulunur. iki düz sivri karın sonu. [7]

(Gün olarak) Fenoloji Geliştirme

imago yaşam süresi için 100 ila 300 yumurta, koyu, nemli yerlerde gıda substrat preimuschetsvenno 600 kadar yumurta maksimum bırakır. [7] 20-30 adet gruplarında yumurta bırakır.

yumurta. Embriyonik gelişim 10-12 gün sürer. [2]

larva. uygun sıcaklık 25-27 ° C larva faz 18 gün sürer ve larva böceği aynı yiyecek verilmiştir.

imago. 6 ila 36 ay arasında böcekleri ömrü vardır.

Surinam mukoed - sıcağı seven böcekler. ömrü için uygun sıcaklık bir kuşak 44 gün içinde ortaya Bu koşullar altında, 25-27 ° C olduğu kabul edilir. Uygun gıda nem yaklaşık% 65 daha az olmayan% 16 nispi hava nemi.

° C mukoeda üreme güney kale içinde oluşmaz 16 altındaki sıcaklıklarda 4-5 verir ve merkez bölgelerinde 2-3 nesil. [7]

20, 25 ve 30 ° C 'de döngüsünün ortalama süresi 78, 36 ve 24 gündür.

ploskotelok diğer türleri ile karşılaştırıldığında Surinam soğuk daha az dirençli mukoed. 0 ° C 'de bu -5 ° C'de 22 gün içinde ölür - 13 gün süreyle verilir. [4]

Yetişkin hazırda bekletme. güney bölgelerinde Yıl boyunca ısıtılan odalarda, beş nesil kadardır - yedi için. [1]

Laemophloeus testaceus F.

coğrafi dağılım

Rusya'da, bu yaygındır; Kuzeydeki soğuk ve ısıtmalı odalarda güney bölgeler ve hayatımızda, içinde - sadece sıcak.

larvaları ve böcekleri zarar verirler. Rusya'da, en sık tahıl kütlesi ve tahıl ürünleri. Bazen tahıl bireysel gruplar halinde çok sayıda gelişir.

Tipik olarak, tahıl dışında beslemeleri ama larvalar çekirdek bölgesini nüfuz ve geliştirme dönemi boyunca orada kalır. [4]

depolar, mağazalar ve evlerde hububat, un, tahıl, şekerleme, bisküvi, kuru meyve ve sebzeler, yağlı tohumlar kültünü, fındık ve diğer gıda işleme tesisleri: Surinam ayrıca çeşitli gıdalar zarar verebilir mukoed.

Kirlenmiş ürünler ve ürünler ile dağıtılmış; Aktif genleşme böceklerine aracılığıyla - Bir predpritiya ve yerleşim içinde. [7]

haşere içermeyen alanları, konteyner ve tahıl lokalize etmek

Yeni güçlü insectoacaricide:

Profilaktichekie kontrol önlemleri

  • depolama hazırlayın tahıl kabul ve yerleştirme tevdi önce: Düzeltme ve ıslak ya da püskürtme ile uygulamadan ile daha sonraki ayıklama; enfeksiyon için tüm nesnelerin kapsamlı bir inceleme.
  • hazırlama tane: Kuru halde veya çöp ortalama kuru temizleme ve kırılmış taneler Mısır kurutma; tahıl maksimum azalma sıcaklığı; zernakontaktnymiinsektitsidami püskürtülür.
  • Kirlilik kontrolü Böcekler ve akarlar, sürekli olarak gerçekleştirilebilir olmalıdır. [8]

tahıl, ürünleri ve hammadde karşı yıkıcı önlemler

tahıl stoklarının haşereleri kontrol Fiziksel ve mekanik yöntemler:

Soğutma ve tahıl ürünleri ve yerleşmiş modlar de tahıl ısıtma haşerelerin ölümüne yol açar ve temizlik kirlenmesini azaltır.

mücadelenin kimyasal yöntemler

kimyasal korunma için böcek ve gıda uygulamak için farklı yollar izleyerek:

fosfor, hidrojene dayanan, I. formülasyonlar (fosfin)

Mısır, doğrudan konsantreler veya emülsiyonlar ilaçların sulu solüsyonları taşınma sürecinde işlemden geçirildi.

depo ve üretim tesislerinde Fighter kontrol önlemleri:

Tahıl ürünleri ve işletmelerin zararlılar tarafından enfeksiyonun önlenmesi için önemli koşullardan biri iyi durumda ve depo ve endüstriyel binaların saflık bakım içindedir.

mücadelenin kimyasal yöntemler

Yorum yazın:

AV Stirmanov Derleyen

Son Güncelleme: 01/04/18 13:46

Aşağıdaki malzemeler kullanılarak derlenmiş Madde:

Vasiliev VP Zararlılar ve üç cilt halinde orman plantasyonları. Cilt I, zararlı nematodları, yumuşakçalar ve eklembacaklılar (bir kısım). yazarların ekibi. Ed. Acad. VP Vasilyeva. K., "Urozhay9raquo;, 1973, s 496. s.. tamam

Kurtlar SM LS Zimin, Rudenko DK, Tupenevich SM haşere ve ekinlerin hastalıkların Albüm SSCB'nin Avrupa kısmında kemerini nonchernozem. - Moskova-Leningrad: tarım edebiyatının Devlet yayıncılık, 1955. - 488 s.

tahıl stoklarının haşerelerin kontrolü için talimatlar. Bölüm 1 - M., 1992. - 120, s.

Sokolov EA hisse senetleri, onların değer karantina ve kontrol tedbirlerini zararlıları. - Orenburg: Matbaa "Dimur9quot; 2004 - 104 s, i:. 28 ..

Sokolov EA hisse senetleri, onların değer karantina ve kontrol tedbirlerini zararlıları. - Orenburg: Matbaa "Dimur9quot; 2004 - 104 s, i:. 28 .. Kitaptan Çizimleri. ©

Surinam mukoed

Evde yaşamaya uygun olmayan pek çok böcek vardır. Ama bazı durumlarda, hala daire ve özel evlerde ayrılır. Tabii, hemen evin konaklama sahipleri bastırılmış, ancak hemen gerçekleşmez, ama sadece evde bularak. Bu tür zararlı böcekler Surinam mukoed olduğunu. Adını zaten kaldığım eve gelir okuyucu düşünme, yol açar. Bu doğru! mağazalarda satın alınan un çuvalları ve tahıl. Bu nasıl mümkün olur?

Aslında enfeksiyon hububat 2 tip Surinam mukoedom olduğunu. Birinci bir tahıl işleme süre dayanmaktadır. Tahıl zaten mukoedom enfekte olan üretimidir. Sonuç olarak, üretici bile mukoeda larva veya yetişkin bireylere tahılları paketi başlıyor fark yoktur. Enfeksiyon mukoedami ikinci rota - mağazalar da kendi özgün biçimde sunulursa, tahıllar ve işlenmiş tahıl çanta nüfuz kolay bu hatalar, bulaşabilir, çünkü deposunda olduğunu. detay yöntemleri böceği mücadele için Should.

Surinamensis Oryzaephilus - fark etmek zordur çıplak gözle yapım 2-3,5 mm tüm uzunluğunu ulaşır böcek, Latince adı. Bu küçük boyutlu ve ploskotelost yiyecekleri sıklıkla kirlenmesini açıklıyor - üretim ve paketleme sırasında hububat ve bakkal ürünleri diğer çeşitleri. fotoğraf yetişkin formu ulaşan mukoed neye benzediğini göstermektedir.

Yumurta, larva, pupa ve erişkin - yaşamın safhalarında hakkında konuşmak, her şey standarttır. Surinam yaşam ve üreme bitkileri depolarda yanı sıra pastaneler ve fırıncılık mesleğinin bitki için yerleşmek için tercih mukoedy. Bu nedenle, hata sadece kıç evde görülebilir, fakat bitmiş pişirme, o pis ve nahoş, genellikle öğürme refleksini neden olur. Surinam tam evrimi mukoeda fotoğrafta gösterilen. tahıl veya işlenmiş üründe Surinam mukoedy harika hissediyorum. Hemen parçacık ürün böcek ile temas üzerine bir aktif üreme aktivitesi, en fazla 30 yumurta bir zaman gecikmesi yol başlar. Bir ömür boyunca mukoed - ve altı aydan üç yıla kadar olan - 600 kadar yumurta olabilir. Yüksek olması nedeniyle üreme büyüme, böcek uğraşmak zor, ama gereklidir.

Bu önemlidir: Surinam genellikle un ile kıç veya fasulye yumurtalarını, onların hızlı üreme mukoedy. Onların yumurta sadece 1 mm ulaşmak, beyaz renk imkansız satın alınan ürünün istilasını fark kolaylaştırır. Ama yumurta ek olarak kıç dışkı ve diğer ürünler mukoeda hayatı lekeli olabilir. insan zehirlenmesi sebep olabilir - bu varsa, ürün yemek yasaktır.

üstünde inanılmaz bir hızla yayılacak, böylece enfeksiyon mutfak girmiştir çünkü, Surinam mukoeda evin kurtulmak ve nasıl bilmek gerekli olduğunu ortaya çıkıyor itibaren. fabrika ve depolarda hızla topraklarında hataların varlığını ortadan kaldırmak için özel böcek kullanarak. Zehir böcek mantıklı değildir, ama tahıl ve düz işlenmesi mümkündür, bu nedenle mukoedy ölür, ve dolayısıyla üründe kullanım için uygun kalır.

Önerilen video: Tahıllarda böcek ve güve kurtulmak için nasıl

Evde kullanımı kolay imha Surinam mukoedov basit yöntemler vardır. Kirlenmiş hububat veya tahıl basitçe yüksek sıcaklığa fırında ısıtılan - tüm böcek, larva ve yumurtaları yıkıldı bir levha üzerinde pişmiş. doğal bir ortamda, düşmanı saldıran rağmen Surinam böcek, adam ısırmaz. Evde tuzakları ve diğer araçları kullanma gerekli değildir. Tabii ki, insana Surinam mukoedy zarar - musallat satın tahıl ve un dışarı atmak zorunda.

Not: Ürün bulaşmış, ama sadece yüksek sıcaklıklara maruz kaldıktan sonra yapılabilir kullanın. Ardından tahıl veya un dikkatle elenmiş ve sıralanır.

Böyle eylemler tahıl işlenmesi ile ilgilidir olsa da, yumurta görüldüğü gibi başarısız kıç mukoeda. hemen evin kirlenmesini önlemek amacıyla dış çöp kapta ürünü atmak tavsiye mukoedov kendilerini korumak için. Fotoğraf Surinam zaman enfeksiyon neler olduğunu anlamasını sağlayacaktır mukoeda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

78 − = 74