nem rölesi

nem rölesi

o sel gürültülü ispiyon olacağını bu basit ve ucuz hale gelebilir? Modern düşük voltajlı tristörler (triaklar) gelişiyle birlikte, bu görev çok basit çözülür:

Duyarlılık ayarlanabilir dirençtir R 1. Fotoğraf sensörü aşağıda basit.

Shemka daha başarılı. Sunulan eşik elemanı - neon lamba. devrenin hassasiyeti bir şekilde daha yüksek bir nominal artış olmuştur R2.

Akım daha az 1 mA açıklığı ile daha hassas bir triyaklar kullanmak mümkündür. Yukarıdaki Triyakın ve mezhepler ile R1 ve R2, sensör elektrotlar üzerinden akım 2-3 mA'dır. elektrik güvenliği standartlarına göre değil tehlikeli bir değer, ancak rahatsızlık bu akım nedenleri olduğunu.

Her gün tipi transistörler " mosfet »hızla ucuz oluyor. Neden böyle ilkel şemalarında bunları kullanmak?

düzenleyici P 1 devresinin ayarlanabilir hassasiyetidir. Dokunmatik kuru parmak tetiklediği, nominal 100 ohm sensör anda. Sensör, kuru bir tuz tabakası dökün% 65-70 bir görece nemde işlemi elde edin.

sensörün en basit yapısı;

1

folyo PCB frezeruem bir parça üzerinde iz izolasyon. Şerit folyo birinden birbirine. Hatta - bir terminal, tek - saniye.

O kolundan eski buradan telefon beni yakaladı. Ben şemasının alt kısmında kullandı:

Röle nem kendi elleri (Arduino, №2 ders)

yeni bir daire içine girdiklerinde, neredeyse hemen bir çek valf ile kaput fan koymak. Fan banyodan sonra banyo kuru gereklidir. çek valf (fan sessiz olduğunda) komşulardan yabancı kokuların daire içine girişini önlemek için gereklidir. Ve bu oluyor. Hava tüm birey için kanallar, ancak döşeme için çimento görüldü kaydedilmiş. boşluk sayesinde koku ve geçiş muhtemeldir.

Fanlar Ben farklı seçenek vardır. Bir zamanlayıcı (ayarlanabilir zaman aralığı) fotoğrafta olduğu gibi, orada, basit vardır.

Bunun olduğunu ve bu güne kadar zevk.

Bu özel durumda, yazılımda yapılabilir şeyi (kim bir zamanlayıcı ile bir fan yoktur).

balkon - Sonra bir daire, "karınca yuvası", elbise kurutma tek yerde yaşamak beri. Banyo üzerinden ölebilir. kurutma ya da düşük nem veya hava dolaşımı için gereklidir. Her iki koşul - en iyi seçenek. Fan bu sorunu çözmek zorunda kaldı. İlk başta, bu yüzden yaptı. Önemli kapatmak unutmayın. Çalışma sırasında fan hafifçe olmak biraz pencere açmak gerekir. Havuzda ve iki boru ile okul görevle ilgili hatırlatan gerekmez? kaputu havalandırmak için, o yerde apartman girişinde olması özellikle önem taşır. Kim ahşap pencereler yerine plastik, sorun yok sahiptir. Yeter yuvaları. Ama plastik düz olan terraryumun dönüşür.

Sonra süreç otomasyonu düşündüm. Ben sensörleri sipariş nedeni budur.

Zaten paylaştık fikrin uygulanması üzücü bir deneyim. modülünü Buraya. O prensip olarak çalışamaz. Ama boşta kalmaz. Ve o kullanacaktır.

(Gerilim :. 5B Maksimum yük: AC 250 V 10A ve 10A 30V DC). Bir röle ünitesi olarak kullandı. Ortalama fan için yeterlidir.

Devre modülü Ben de çekti. Bağlantı sorunları olmayacaktır.

kırmızı LED besleme gerilimi varlığını gösterir. Yeşil - rölenin tetikleme. Yararsız sensör (nem sensörü, zaten yoktur), ben 10 k direncini yerini aldı. Ve daha fazla direnç ekleyin. Bu "akıllı" birimine gidecek. Hem kırmızı vurgulanır. Bütün bu olası yanlış anlamaları ortadan kaldırmak gerekir. röle ünitesi 5V dan desteklenmektedir ve 3.3 V "akıllı" birimi sonra. Röle düşük İşletilen. Üst düzey rölesi (fan) kapanır. firmware dikkate alınır.

şeması karşılaştırıcı LM393 dayanmaktadır. Giyotin aslen nem eşiği ayarı anahtarı için tasarlanmıştır. Belki biraz dönmeye gerekecektir.

Basit bir röle birimlerini kullanabilirsiniz. Onlar satılmaktadır. Geçen başarısız girişiminden sonra kalanları kullanmak için gidiyorum.

Bu kar AM2302 sensörlerin ne tür (DHT22) bakmak zamanı. Sadece üç emretti. Sadece banyo sınırlı olmadığını düşünüyorum. fikirleri her türlü başında. Kullanıldığı yerde sadece zaman ve bunları uygulamak için arzu bulmak için.

Sensörler anti-statik torbalarda imzalandı. akılda Tümü. Pike doğru. görünüşte Hasar yok. Hatta tahta yıkanır.

Bu mağaza sayfasında yazılanları var:

AM2302 Humicap dijital sıcaklık ve nem modülü, kalibre edilmiş bir sıcaklık ve nem kombine sensörü içeren bir dijital çıkış sinyali. O sağlamak için özel bir dijital modüller yakalama teknolojisi ve sıcaklık ve nem sensörü teknolojisini kullanan yüksek güvenilirlik ve uzun vadede mükemmel stabilite ile ürünleri. Sensör, bir kapasitif nem algılama elemanı ve bir yüksek hassasiyetli sıcaklık ölçüm cihazları ve bağlı bir yüksek performanslı 8 bitlik mikro sahip bulunmaktadır. Bu yüzden, ürün mükemmel kalitede, hızlı bir yanıt, anti-parazit yeteneği, yüksek maliyet ve başka avantajları da vardır. Ultra küçük boyutlu, düşük güç tüketimi, 20 metreye kadar sinyal iletim mesafesine sahiptir. o uygulamaların her türlü ve hatta en zorlu uygulamalar için en iyi seçim yapma.

Boyut: 40 x 23mm

Liman: dijital iki yönlü tek otobüs

Sıcaklık aralığı: -40-80 ° C ± 0.5 ° C

Nem:% 20-90 nem ±% 2 RH

Platform: Arduino, SCM

3 x Sensör modülü

parçaların Gemide minimum. içinde göstermiyor o Sensörler olmayan katlanabilir.

Bu işten zamanı. uygulamak için işin bir kısmı da zaten göstermiştir. Ayrıca 5V güç kaynağı gerekir. Telefonu şarj etmek için (artık gerek) eski dışında yapacağım.

çok korkmuş değil, geçici bir kışla yaptı. Tüm hata ayıklama mekanizması sonra iyi bakacağız. Belki şarj ve değişim. Her bitiş çizgisine gelecek neyi sonuç ile bağlıdır. (Postoyanku üzerine) yerine ayarlamak için "kapsamlı test." Yayınlayacağız Yazılımın kış / yaz versiyonunu uygulamak gerekebilir. kış / yaz aylarında havanın sıcaklığı ve nem özellikleri farklıdır.

Ayrıca önceki inceleme WIFI modülü gerekir.

WIFI modülü programlama için kullanışlı dönüştürücü kablosu (RS232 TTL UART için USB).

Benim girişimin Blok şeması görünüyor.

Ama tabii nüanslar vardır.

Bu fan kontrolü bir program yapmaya devam etmektedir.

Nem% 68 aştığında 1. Fan açılır.

2. Çalışma süresi (zamanlayıcı) 5 dakika boyunca.

3. Sıcaklık veri transferi ve (sadece durumda) Nem WIFI.

WIFI modunun 4. Gösterge.

Eğer durum №1 kalırsan, en basit Arduino olmak için yeterlidir. Arduino ama sadece üç tek kart ve WIFI modülleri var 🙂

Şahsen benim için, en zor yeri - Programı, biraz (az) benim konuyu çizim. Ama hayat akar ve tüm insanların büyük kitleler için onun içinde taşır. Ben geniş geniş örnek DHT22 nem sensörü ve WIFI modülü için Arduino idrak edecektir. Ben varsa Ama bütün o zaman ortaya çıktı, seni alacağım.

İlk olarak, benim gibi yeni başlayanlar için bazı bilgiler.

Program Arduino IDE Kullanacağım devre kartı, ayarlarında yeterli değildir. Örneğin, ESP8266 eklenmelidir.

Dosya → Ayarlar → eklemek için bir bağlantı ekleyin. Bağlantı → Tamam'a tıklayın. link:

Bu durumda, bir internet bağlantısı gerekir. Kesinlikle!

Sonra tahta yöneticisi girerler.

Ben senin modülü bulmak. Ben en son sürümü tercih edin. Ben yüklemek tıklayın.

İndirilen programda Arduino IDE yeterli değildir ve sensörler için kütüphaneler. Örneğin, DHT22 kütüphane de ilave edilmelidir.

Sonra Arduino IDE programını çalıştırın.

Kroki → Bağlan → Kütüphane zip kütüphanesi ekleyin.

Aç ... depolama yeri İşaret.

Küçük 🙂 için geçerli olmaya devam

Kablo nem sensörü değişebilir. Benim zaten gemide yüklü üç terminalleri ve dirençle bir modül şeklinde geldi.

Arduino IDE otomatik olarak başlar.

Sonra, programcı bağlamak, ben araç ve plug-Com-port gidin. Bir görüntülenir bağlı. Ve etkinleştirin. Benim netbook üzerinde üçü şunlardır: o com6, COM8 ve COM10.

Çalışma firmware. Sen adı ve şifresini değiştirebilir.

Ben indirmek için düğmeye basın.

Şu anda, o toplandı modül şeması üzerinde reset tuşuna gereklidir.

Böylece sıfır GPIO 00.

krokisini döküldükten sonra GPIO + 3.3V bağlanmak programlama onaylamak için. Sonra ayırın. Yazılım sular altında.

Ben maketnitse ait diyagram topluyorum. Hepsi tamam. O çalışır. Ama iyi değil umduğu gibi. % 5-6 oranında Çince'm olarak dikkate alınmaması sensörler okumaları istenen aralık.

Alman kaydedicisi Daha güveniyorum. Ve fiyat o kat daha büyük birkaç on vardır. Ve en önemlisi, o doğrulama geçti.

Programa değişiklik getirilmiştir (5 birim) eklendi. Bunun yanlış olduğu konusunda hemfikirdir. Ama% 40-70 aralığında tam olarak gösterir. Daha doğru karakterizasyonu ve doğru kütüphanesi. Bununla ben 🙂 hazır değilim. diğer sensörler de yalan. tümü yaklaşık olarak aynı gösterirken.

Şifreler ve görünüm çizimde gösterilen.

Anahtarlama% 68 nemde meydana gelir. Tamamen temiz.

Ama bir uyarı var. Ve hesaba almamak imkansızdır. Sınır fan anda% 68 nemde döngüsü, etkinleştirmek, devre dışı bırakabilir. Bu sorunu çözmek için bir zamanlayıcı lazım. Bir zamanlayıcı ile bir vantilatör var. yani sorun yoktur. Kim sıradan fan, program düzeyinde bu sorunu çözmek için gereklidir.

Ayrıca, benim görev plan çerçevesinde her şeyi toplamak için, ancak bir ay içinde maketnitse ve test artık. Tüm değişiklikler operasyon sırasında yapılabilir. yapmak ve nerede eklemek için ne, ben her şeyi yazdım.

Sensör kurulumu hakkında birkaç kelime. tavsiyede ventkanal sapla. Nedeni basit. Hatta çok temiz ve bakımlı apartmanda fan bunun açıldığında orada olup (vetkanal olarak) acele hangi toz yoktur. Ama bir yıl önce, ben fan çıkardı ve dikkatlice temizlenmelidir.

nedeniyle bozulmaya sensörün kısmını değiştirmek etmemek için, bir yerde yakın, daha uygun bir yer bulmak için onları tavsiye ediyoruz. Buna ek olarak, toz bağı dokuma olmayan malzeme veya benzer bir koruma sarılmış olabilir. Ve mutlu olacaktır.

Benim yorum herkesin kendisi için karar düzgün bilgi atmayın nasıl. Bu şey belirsizdir, soru sormak. En azından birileri yardımcı olur. Belki birisi bana yardım etmek istiyor. Çok minnettar olacaktır.

Banyo için bir fan seçimi: sensörlerin 4 tip

Banyoda bir fan seçerken, birçok kişi ülkemizin büyük bir bölümü ılıman enlemlerde yatıyor olmasına rağmen aksesuar bir yeri vardır, her biri markaların çeşitli karşı karşıya ve vazgeçilmez olan insan hayatı arkadaşı ev, ofis ve teknik tesislerde yüksek nem olduğunu. nem önemsiz görünüyor ve onarım veya ilgili binanın yenilenme için önemli bir sorun olmasa bile, onun varlığına çok yakın göz başarısız olur. Hoş sonuçları da, özellikle alerjik reaksiyonlara eğilimli olan kişilerde, sağlığa zarar verebilecek çeşitli mikroflorası (küf, mantar), ortaya çıkışı ve yayılması için olumlu bir ortam olacak syreyuschie duvarlar ve zemin olabilir.

Neden bir nem sensörü ile bir fan gerekiyor

aşırı neme karşı kararlı tedbirler almaya gerekli olunca, gerekli cihazlar ellerinizle monte edilebilir ve piyasada bulunan bir dizi seçebilirsiniz. Çeşitli davlumbaz ve fanlar, görevlerine göre, farklı yapılandırmalar ve teknik özellikler, söz değil renk çözümü ve fiyatı aralığı vardır. Buna ek olarak, kendi seçim kapalı havalandırma sisteminde planlanan bağlıdır.

Pazarda onların tartışılmaz avantajı ve yararı dahili nem sensörü ile taraftarların çeşitli modeller vardır

Prensip olarak, potansiyel olarak ıslak alanlar, çamaşırhaneler, içi ev yüzme havuzları, banyo, duş ve banyo, kuluçka, Seralar için yeni bir gelişme değil, çok uzun zaman önce piyasaya çıktı.

bir nem sensörü ile fan odası ve toplam hava akışı özelliklerine bağlı olarak seçilir.

Bu fanın, özelliği, bir humidistat gibi bir elemandır. Nem sensörü fan veya davlumbaz içine sokulmuştur, fakat otonom çalışabilmelidir. Çalışmaları bir duman detektörü çalışma benzerdir.

fan-kontrollü, ve parametreler ölçülmektedir yere bağlı olduklarını sayısına bağlı Sami nem sensörleri,:

oda humidistattır otomatik kapatma ve çalışmasının yönetimini yaparak, fanın kişileri açılış buhar miktarına bağlı. Basitçe bu sensöre sayesinde koymak fan odasında nem sahibinin belirlediği parametreler aştığında çalışmaya başlar.

Üreticiler Hayranlara herhangi bir taraftan sıçraması cihazı korumak nem sensörü elemanları donatılması, cihazın dayanıklılık halledilir. Bu elemanların özelliklerinin iph4 kodu gelmektedir. Buna ek olarak, bir fan en iyi değeri tartışmasız hale çok az elektrik tüketir.

Bu tür bir cihaz, nem röle gibi, açıklık için amaçlanan bir elektromanyetik şalter, sunulması ve elektrik devresi farklı bölümlerini kapama havalandırma devresinin bir parçasıdır.

Nem yüksek nemli odanın cebri havalandırma açmak geçmek

ev içi kullanım için boşluğa ek olarak, nem karmaşık çok-seviyeli bir havalandırma sistemi ile endüstriyel alanlarda ve bölgelerde özellikle gereklidir geçin.

Cihaz bir nem sensörü için özel bir sinyal frekansı verir ve analiz eder. Hümidistat, havadaki buharı miktarına bağlı olarak, kapanır ve bu şekilde yönetimini gerçekleştirmek ve ıslak ortamlarda fanlar çalışan röle anahtarı neden temas açar.

Elektrik devrelerinde bağlantı türü ve değişim parametreleri tarafından (Devre dışı bırakmak, Enable onların parçalarını anahtarlama) Piyasa rölesi sunmaktadır:

nem aktarma cihazı yeterince dayanıklı üreten kararlı çalışma, 100,000 kere pozitif ortalama sayısıdır.

Nem sensörü ile Kullanışlı çıkarıcı

doğal havalandırma nemli sistem havalandırma kanalları ile gereksiz bir nem musluk ile başa çıkamaz, çoğu zaman gerekli emme kuvveti değildir. Yardım yüklü kaput geliyor.

böyle bir cihaz seçerek, elle açmak zorunda hakkında ve kaputun kapalı unutabilirsiniz. Hayranların yapayalnızken

mevcut havalandırma kanallarının işleminden başka önemli bir faktör aralığı başlık doğru seçimidir.

yerel (örneğin, ruhun bir özü) - Egzoz havalandırma, tüm ev hava değişimleri, genel alışverişini ve havalandırılmış bir yerde doğrudan yüklü bir çağrıda bulundu. En büyük etkiyi elde etmek için, genellikle akıllı kaput karışık tip, yani arz ve egzoz yüklü.

Buna karşılık, davlumbaz türleri ve modifikasyonlar ayrılır:

 • otomatik;
 • otomatik değil mi;
 • Tavan görüntüleme;
 • Kanal görünümü;
 • Eksenel görünüşüdür;
 • Radyal görünüşüdür;
 • bir nem sensörü ile;
 • Hareket sensörü yana;
 • zamanlayıcı ile;
 • çek valfi ile.

Hood, bir nem sensörü ile donatılmış, yaygın olan işletme elektroniği tarafından kontrol edilen bir otomatik çıkarıcı olarak anılacaktır. O banyoda nem kontrol eden sensör sinyaline, açık. Sensör özü önceden belirlenmiş fan bıçaklarını aşan bir değere nem artışına verdi kez işlerini çıkarıcı nem oranını katıldıktan sonra durur başlar.

Piyasada entegre nem sensörleri, fakat bu tecessüm geniş davlumbaz ayrı nem sensörü elde, bağımsız bir şekilde, üretilen ve geleneksel kaput rafine edilebilir.

Hareket sensörü ile zamanlayıcı ve fan Fan - 2 modern yaşam alanlarına en karşılaşılan fanlar değişikliktir. Düşük gürültü operasyonu uzun bir hayat var, hizmetlerin ek türleri gerekmez - bu onların ana farktır.

yüklemek ve profesyonellerin katılımı, küçük, kapalı alan ve yeterli maliyetine taze bir garantisi olmadan bağlanmak kolay, temel faktörlerdir. konut sahibinin ihtiyaçlarını karşılayacak, cihazın satın alma ve kurulum sağ ve bilinçli kararlar için, her iki seçeneğin fanlar dikkate alınması gerekmektedir.

Banyo için bir zamanlayıcı ile fan monte

yüksek katlı binalar için havalandırma kanalları genellikle aynı standart banyolara üzerlerine yerleştirilen beklentilerin gerisinde farklı ferahlık vardır düşer. elektrikli fan zamanlayıcı gibi bu ölçülü, tuvalete daha sık görülür, ama hiç banyo için daha az etkilidir.

güç kaynağına bağlı fan montajı

Fan ana güç kaynağına bağlı olduğu için kontrol düzlemi, fan cihazı seçilen programın önceden belirlenmiş bir zaman miktarı göre çalışacaktır, çok uygun zamanlayıcı.

fanı takarken, güç ışık geçiş banyo powered aynı kutudan gelen kendisine verilir.

tesisatın yöntemiyle geçerli:

tavan veya duvar soket şeritler ya da raylar, yükleme için tercih edilen bir kanal monte durumunda düzgün bir yüzey olması durumunda, o zaman not ayarlayın.

Nem sensörü ile Modern banyo fanı

Daha iyi anlaşılması için, bu kadar uzun kaçırır daha tercihen çıkarıldı havadan nemin not edilmelidir.

Dahili nem sensörü - Bu diğer hayranlarından temel farktır.

Nem sensörü fan bağlamak için (bir uzman yardımıyla ve tercihen), ayrı ayrı ve bağımsız olarak satın alınabilir

Bu tür bir dezavantaj ile, gürültülü bir işlem olarak, fan tartışılmaz avantajlara sahiptir:

 • Doymuş buhar nemli hava odası içinde hareket ve hemen havalandırma görüntülenmez;
 • Gömme fan herhangi bir hareket gerçekleştirmek değil, hatta hava kanalı ve kokular, toz girmesini önleyen bir kontrol valfına sahiptir;
 • Sadece güç tüketiminin önemli bir tasarruf sağlayan nem sensörünün ameliyattan sonra aktive edildi.

Banyo için taraftarların Türleri (video)

nem hasarları ve dekorasyon Gereksiz, bu korozyon ve erozyon sürekli bir arkadaşı olduğunu bahsetmiyorum, kokuların ortaya çıkmasına ve yayılmasına teşvik etmektedir. yapı malzemelerinin yapıbozumu yol açar daha hızlı soğuk hava dondurma sırasında Syreyuschie duvar. Bu nedenle, fan bir zorunluluktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + = 21