önlüğünü mutfak için mozaik

mozaik çini gelen mutfak apronda dekorasyon - tasarım için fikirler

Fotoğraf itibaren: blogspot.com

her evde mutfak, şimdiye kadar aşırı koşullarına, nem, sıcaklık düzenli atlamalı vardır özel bir yer, böyle yağ ve böyle nahoş şeylerle tıka basa olarak düzenli kirlilik kontrolü gerektirir. Bu oda kaplama ses sık kapsamlı bir temizlik ya da aşırı nem veya ısı korkulan değil, böylece bitirmek gerekir olduğundan, dayanıklı ve aşınmaya karşı dirençli idi. mükemmel bir çözüm duvarlarının erken imha karşı koruma sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda çekici bir görünüm, sıradışı ve orijinal oluşturmak için apronda mutfak fayans mozaiği için seçilecektir.

önlük Muhteşem mozaik: Malzemeler, boyutlar ve şekiller

kitchenguide.su: dan Foto

seramik, cam veya taş ev küçük parçalar halinde duvarların yüzeyi yayılmış, insanlar uzun zaman önce öğrendim, ama uzun zamandır bu seçenek biraz popüler karşı karşıya idi. Bu mozaik dekorasyonu, bu süreç, pahalı ve sıkıcı oldukça zaman alıcı ve sadece Osmanlı sultanları kendi saraylarının iç odalarını kaplayan lüks ve pahalı olarak kendini üretmek mümkün olduğuna inanılırdı. Bugün her şey değişti ve mozaik modern teknoloji büyük ölçüde süreci basitleştirmek ve kurulum süresini azaltabilir gibi, gerçekten muhteşem görünüyor, çünkü hızla popülerlik kazanıyor oldu.

Böyle bir döşeme olarak seramik ya da cam ya da hatta smaltovoy olabileceğinden önlük mutfak mozaik lay toplama, imalat malzemeleri belirlemek için ilk gerektirir. Her Başlangıç ​​materyali kendi özellikleri ve mükemmel dayanıklılık ve görünümünü korumak için döşeme zaman kabul edilir ve ayrıca bakımda lazım özellikleri vardır.

İmalat mozaik önlük Malzemeler

Fotoğraf itibaren: glassmosaictilegallery.co.uk

En piyasada yaygın, hem de tüketici talebi geleneksel karo olarak aynı şekilde, pişmiş kilden yapılmış seramik mozaik vardır. Yüzey üzerinde bir cam tabaka olabilecek en geniş renk spektrumunun temsil edilir, ya da mat kalabilir. Bu mozaik itibaren herhangi bir rakam koymak kolaydır, ancak bir mozaik düzenleme izin ve kaotik bir şekilde.

1

Fotoğraf itibaren: Build-Experts.ru

En sık seramik yapıştırma, polimer ya da çimento-kum kökenli koydu seramik karolar, böylece güvenli bir yüzeye bağlı. Bu pratikte yıkamak için kolaydır ve yüzey isteksiz çarpma mikroorganizmalar, mantar ve küf ile, nem etmez. Ancak, burada niteliksel tüm dikişler özel antiseptik bileşenleri ile harç zafugovat, aksi olabilir sorunlar önemlidir. Çömlekçilik sıcaklıktaki değişimlere korkmayan ve mutfak önlükleri bitirme için özellikle çekici olmasının nedeni yanıcı madde değildir.

Fotoğraf itibaren: Design-homes.ru

Başarıyla mutfakta çalışma alanını bitirme kullanılmaktadır ikinci ortak malzeme, bu en yaygın camdır. Düzgün yerleştirilmiş ve camdan yapılmış bir önlük mutfak için fayans eşleşen, sadece inanılmaz çekici ve sıradışı görünmüyor, ancak renk, parlaklık ve performansını kaybetmeden uzun yıllar sürecek. Bu, renkli, şeffaf ışıltı içeren ve bir kaplama, basitçe devasa piyasada böyle bir mozaiğin bir seçim olabilir.

master-plitki.ru: dan Foto

Cam nem değildi, bu yüzden deforme olmazlar ve bu korkmuyorum, aşırı nem ile ortadan kaldırılmamış olması ve sıcaklık atlar. Mutfakta Böyle bir önlük hatta ev kimyasal aşındırıcı maddelerin kapsamlı ve düzenli temizlik, o yanmaz, erimez sonra, sadece seramik gibi kesinlikle temiz kaybolmayacak.

Fotoğraf itibaren: KuhnyaGid.ru

Mozaik önlüğünü mutfakta yapılabilir hangi bir başka son derece cazip malzeme, doğal, ya da o, nispeten yakın zamanda serbest piyasada olduğu gibi tamamen fotoğrafın kanıtladığı yapay taş, belirdi. taş dayanıklıdır, neredeyse nemi emmeyen ve dalgalanmalar ve sıcaklık koşullarının sık değişikliklere korkmadığını kalmaz, aynı temizlemek ve yıkamak için kolaydır.

Fotoğraf itibaren: Mramorkrym.rf

Taş mozaik çok çekici görünüyor, farklı renkler var, ama oldukça yüksek maliyeti bunun eksikliği olabilir. Tabii ki, doğal taş, yapay veya granit ile değiştirilebilir, bu da maliyeti çok daha az olacaktır ve görünüş olarak, büyük farklar dikkat edilmelidir.

KitchenDecorium.ru: dan Foto

Mutfakta önlük bakan için oldukça güzel bir malzeme topikal son zamanlarda haline gelmiştir metal bir mozaik vardır. Bu tür malzemeler harika görünüyor ve çoğunlukla alüminyum ve paslanmaz çelikten yapılmıştır ve bunların alaşımları saatlerinde. Bir çatı katı ve yüksek teknoloji tarzı haline uyum demir sim ile mükemmel fayans, son yıllarda biraz daha az popüler hale gelmiştir ön planda ve millitari, uygun olacaktır.

zonakuhni.ru: dan Foto

Kurulum ve bakım oldukça zor önlüğünü metal mozaik çini. Bakım çirkin lekeler görünümünü koyulaşması, temiz ve oksidasyon, korozyonu önlemek için son derece özel araçlara sahip bir metal yüzeyini yıkamak için, ikinci olarak, kendi güvenliği ile ilgili alınmalıdır, ve kablo kaldırmak ya da nitel olarak yalıtım üretmek ve böylece İlk olarak, iletken nitelikleri vardır ve çizikler.

Boyutları ve şekilleri mutfak önlüğü fayans mozaicheskoy

Fotoğraf itibaren: akuhnja.com

Standart seramik karolar oldukça büyük boyutta olabilir, ama çoğu durumda on ya da yirmi santimetre tarafı ile kareler şeklinde tüketicilere sunulmaktadır. Mozaik, tanımı gereği, çok daha küçük olması gerektiği anlaşılmaktadır. Elementler fayans, oldukça küçük olması vb iki, beş, yedi ve dosya büyüklüğüne kadar bir santimetrekare, olabilir mozaicheskoy.

Fotoğraf itibaren: Design-homes.ru

her bir elemanın şekli bir çekiç ve en çok dengeli ve titiz kişi tarafından seçilen hakkı olan karoların kırılmasıyla, örneğin, isteğe bağlı olabilir. Mozaik dikdörtgen, kare, eşkenar dörtgen, altıgen, daha yuvarlak ve yıldız hücrelerin yayılabilir. seçmek için, tabii ki, sadece ama karmaşık geometrik şekillere başa en zor ve en kolay yolu herhangi toplama gerektirmeyen yuvarlak şekiller yaymak.

Bir mozaik placer karmaşıklığı inşa korkutuyor ve iş, işe zaman ve çaba harcamadan zorunda kalacak, farklı bir yol seçmek daha iyidir. Örneğin, önlüğünü mutfak için mozaik karo altında en iyi seçim olacaktır. Küçük unsurlardan oluşan gibi yapılır yüzeyi bütün bir karo olup.

Önlük Mutfak Mozaik: yorumlarla katalog foto-tasarımlar

growinggarden.ru: dan Foto

Eğer tüm tasarım çizgisinin temel kavram içine sığabilecek en iyisi olacak şekilde fayans yalnızca doğru tasarımı seçecek mozaicheskoy nihai malzeme ve formlar belirleyin. Bu iç gerçek bir vurgulamak oldu yanına önlük modelini ve rengini seçme hakkı gerektirir ancak üzerinde senin Nelly yere devrilip değil ve saçma bakmadı.

Mutfak önlükleri mozaik: Fotoğraf rengi çözümleri

Dekorom.Ru: dan Foto

Bir çok sözü ve mutfak için mobilya ve ev aletleri almak için ilk gereklidir ve ancak o zaman kaplama malzemeleri seçimi geçin olduğu hakkında yazılmıştır. Gerçekten ideal olarak, örneğin, dolap ve dolap cepheleri önlük ile tezat olmalıdır, mantıklı bu sağlanamazsa, ancak, onunla başka türlü çekici bir tasarıma birleştiremezsiniz. Bu sizin iç, dengeli ve uyumlu hale getirecek ve çalışma alanı görsel olarak aradığımız budur, artar.

Fotoğraf itibaren: Wergin.ru

Renklerin göz alıcı mozaik seç can sadece insanlar, kendine güvenen, enerjik ve girişken. Örneğin, kırmızı, tuğla, turuncu ve sarı tonları mutfak ortamında kalan nötr tonlarda seçilmiş yalnızca organik olarak bakacağız, çünkü Ama burada dikkatle düşünmeye değer.

Fotoğraf itibaren: akuhnja.com

kendi cazibesi ve monokrom çözümleri Has, yani böyle tezgah, apronda mutfak karo mozaik, hem de mobilya gibi, aynı renk, söz konusu fotoğrafta mükemmel görünür vardır. Bu çözüm, büyük şokları gibi ama daha ziyade ölçülü tercih ve hatta bazı bilgiçlik yaşam tarzı yok, dengeli insanlar için rahatlatıcı bir tasarım için uygundur.

ILoveID.ru: dan Foto

bembeyaz mutfak mozaik üzerinde önlüğü, hem de ayrı ayrı oldukça uygun, siyah, mobilya, ev aletleri, dekoratif unsurlar, ya da sadece iç uyması, ancak dikkatli bu renkleri birleştirmek ile birlikte eğer. Siyah ve düzenin beyaz piksel desen gerçek Bul gibi olabilir, hepsi özenle şımartacaktır. Büyük alanlarda ve meydanlarda için böyle bir kombinasyon bırakın ve minik mutfak için daha basit bir şey almak daha iyidir.

Fotoğraf itibaren: Build-Experts.ru

mavi iç tonlarında iyi bak, ama mutfak için renk çok soğuk olabilir, daha tuvatele veya tuvalet için uygundur. o hemen göze çarpar şekilde mutfakta bir önlük seçmek istiyorsanız Ama, sadece bulamadık renge daha iyidir.

andal.ru: dan Foto

Sakin sinirler ve sert bir iş gününün çok aktif mutfaklarda bitirilmesinde tasarımcıları tarafından kullanılan yeşilin her tonunu, etkinleştirme ve sadece edecek sonra dinlenmek. Hayal gücünüzün mutlaka dolaşmak için bir yer olacak şekilde beyaz büyük Yeşil vygldyait, bej, sarı ve koruyucu ile iyice karıştırır.

Tasarım mutfak önlükleri çeşitliliği ve sofistike

KitchensInteriors.ru: dan Foto

Büyük bir çözüm bir resim veya güzel bir duvar olarak önlüğünü mutfak için seramik ya da cam mozaik döşeme olacaktır. senin başarıları çok zoraki görünmüyor stili ile düzgün anlamak için burada duvarlar gibi şaşırtıcı şey üzerinde bak. Mutfak diğer tesisler için bırakmak daha iyi bir soyutlama, meyve, çiçek veya kuşlar, portre ve manzara olmak için yeterlidir.

Fotoğraf itibaren: Atmbud.ru

Başka oldukça popüler çözümü - desen veya süs şeklinde önlük mozaik koydu. En alakalı bugün doğu önermek takı türü, padişahların sarayları olduğunu. Ama burada çok kışkırtıcı mozaik duvar küçük bir mutfak bakmak için dikkatli olmak gerekir.

kuhnarium.ru: dan Foto

Büyük bir çözüm mutfakta sözde piksel mozaik önlük olurdu. Fikir rastgele genellikle numara beş kadar yedi gölgeler için iki ya da daha fazla olabilir plitochki farklı renkler, düzenlemektir.

rd-home.ru: dan Foto

Birçok geçenlerde germe kelime koku veya son derece popüler ve moda haline geldi bir gradyan duydu. Bu, başka bir renkten diğerine yumuşak bir geçiş olduğunu ve onarmak için boyama saç, insan hayatının tüm alanlarında uygulanır. Çoğu zaman, gradyan kadar hafifletmek karanlık tonu altından çalışır, ancak bu zaten kendi hayal dahildir.

Mutfakta önlük için mozaik: artılarını ve eksilerini, stil, ipuçları

Tazelemek mutfak iç farklı olabilir. önlüğünü mutfak için oda yardım mozaik için bir büyüsü vererek özgün bir şekilde yap. Bir mozaik kaplama yürütmek için Planlama, piyasada sunulan malzemeler ile tanışırız dikkate tasarımın özelliklerini almak, bakan nüansları üretmeye değer.

Mozaik Önlük: kendi avantajları ve dezavantajları

önlük - buhar, is ve gres Çalışma mutfak duvarı normalde pratik ısıya dayanıklı kaplama korur. onun düzenlemesi için geleneksel fayans, duvar panelleri, lamine cam, mozaik fayans uygular. İkinci durumda, farklı geometrik şekillere yayılması elemanlarının (fiş veya tessera) astar. mutfak kullanımı seramik, cam, keramogoranitnye, taş, metal tesseraları etek belirleyin.

Mutfakta Mozaik en iç stilleri sığar - yüksek teknoloji ülkeye. renkli seramikler, aynalar, cilalı paslanmaz çelikten adet mümkün bile görsel alanı genişletmek, farklı bir renk ve doku efektleri resim ve süs eşyaları ile bir panel oluşturmak için bir çalışma duvara almak için yapmak.

dekoratif ve sanatsal ifade mozaik önlük yanı sıra diğer avantajları vardır:

 • Özgünlük. farklı renklerin unsurları benzersiz desenleri yayılabileceği arasında, yani sadece gerçekçi oynamak için.
 • renk, şekil ve doku ile fayans geniş bir seçim.
 • Herhangi bir zemin kaplama imkanı - daha kavisli.
 • olumsuz koşullara direnç. Üreticiler mutfak önlüğü de neme ve ısıya dayanıklı malzemeler için sunuyoruz. bir uzun bakan gücünü ve estetik görünümünü korur.
 • bakım kolaylığı. Çini mozaik ve özel bir harç ev kimyasallarla temizlik ıslak mükemmel müsait olduğunu.

Mutfakta mozaik apron, temel olarak montajı ile ilgili kendi dezavantajları vardır. Bu sorunların bazıları bugün başarıyla çözüldü. Böylece, mozaik kaplama dezavantajları:

 • imalat karmaşıklığını azaltır. Stack küçük parçalar geleneksel malzemelere göre daha uzun sürmesi gerekir. Eğer karmaşık bir desen oluşturmak veya bir renkten diğerine kademeli geçişler oluşturmaları durumunda görev, karmaşıktır.
 • malzemenin yüksek maliyeti. En pahalı doğal taş, mineral, pirinç ve paslanmaz çelikten plakaların bir mozaik olduğunu. Fiyatı da üreticinin bağlıdır: Çin iç ve mozaik kaplama ucuz Avrupa karşıtları.

mozaik döşeme yöntemi türleri

İki farklı teknolojiler kullanılarak, bir önlük koymak için. Bunlardan birincisi - Her eleman ayrı ayrı yapıştırılmış olduğu, geleneksel. dikişleri sayısını azaltmak ve bu suretle ürünün dayanıklılığını artırmak için, çok küçük fayans kullanmak daha iyi değil. teknik, REVET için küçük bir eğrilik ile yüzey verir farklı boyutlarda dilim karmaşık görüntüler oluşturmak. Ancak, mutfak önlüğü böyle bir mozaik çok zor monte ama sonuç bazen dağınık görünüyor.

Daha ilerleyen mozaik kaplama teknolojisi -., Bir poliüretan ağ veya kağıt - boyutu 24x24 daha önce hazırlanmış matrisleri monte etme, 30x30 cm matris alt katmana tespit tessera oluşan bir birimdir. Çoğu zaman, mozaik eleman, dikdörtgen, dairesel, altıgen Tessera olan bir matris vardır karedir. Fragman boyutları 10x10 cm 1x1 arasında değişir. 2 ile 5 cm arasında değerinin en iyi apron Laid parçaları görünüyor.

Daha önce belirtildiği gibi, önlük mozaik buhar ve yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olmalıdır. bakan Diğer seçenekler koruyucu ekranın yüklenmesi gerekir, ancak bu pratik değildir ve her zaman maddi haklı değildir.

Burada mutfakta mozaik için uygun olan malzemelerin bir bakış sunmaktadır:

 • Çömlekçilik. Bu evrensel ve çok çeşitli, (normal kiremit gibi) işletmek kolaydır. malzemenin, yıkanabilir bir kabartma yüzeye sahip, Geniş bir renk aralığına sahiptir, yanmaz. Mozaik takım karoların tüm türleri - Smalti, klinker, çinisi, fayans.
 • Cam. astar önlük için mükemmel Pratik bütçe seçeneği. Genellikle slaytlar 1, 1,5 veya 2 cm kenarlı karelerdir. Cam mozaik beyaz, renk, sedef olduğunu. lüks seçenekleri takviyeleri ve dekoratif kapanım ışıltılı ekledi.
 • Ayna. Bu karo aynı özelliklere sahiptir ve çok daha muhteşem görünüyor.
 • Metal. En iyi Yolu paslanmaz çelikten yapılmış bir mozaik, bakır plakalar daha az yaygındır. Bu malzemeler, güçlü ve dayanıklı, paslanmaz etmez, ısıya karşı dirençlidir. bir düz ya da kabartmalı bir yüzeye sahip plaka Çıkış da çentikler şeklinde olabilir.

Ellerinde için mozaiğinin mutfak için bir önlük, matris teknolojinin daha iyi faydalanmak için. malzeme ve araçları hazırlamak gerekir çalışmak için:

 • mozaik karolar;
 • istenen boyutta hücrelere matris;
 • akrilik primeri;
 • karo yapıştırıcı - neme mantar önleyici özelliği ve direnç olmalıdır; cam mozaik için dikkatli bir şekilde yüksek yapışma (20-28 kg / cm²) beyaz yapışkan seçilir;
 • derz dolgu - çimento dayalı ucuz bir seçenek uygulamak ve dağıtmak daha kolaydır, ama kirli ve kötü temizlenmiş olur; Daha pahalı harç epoksi reçine, su korkan yağ ve kir değil, emmez, cam mozaik için uygun koyulaştırma, ancak çok hızlı bir şekilde kavramak ve çalışma becerisi gerektiren;
 • yün rulo kat;
 • tutkal için mikser;
 • bir duvara yapışkan uygulanması için mala;
 • Kılavuz için düz spatula
 • Enjeksiyon için lastik spatula.

apron üzerinde mozaik döşeme ilk adım çalışma duvar hazırlamaktır. Başlamak için, eski bitirmek, sonra tuğla veya beton astar ile tedavi kaldırın. Duvar çok düzensiz ise, alçı karışımı neden küçük çukurlar macun hizalayın. duvar hizalama sonra 10 gün boyunca kurumaya sahiptir. Sonra yüzey tekrar kullanıma hazırlandığında, tamamen kurumasını verir.

önlük Mozaik birkaç aşamada ortaya koydu:

 1. tablo veya katında bir ızgara matris yerleştirilir. (Ilk yapışkan olmayan) tesseralar yayılan tasarlanmış bir bileşim oluşturur. halkalar koruyucu kağıt çıkarılır ve yapışkan az miktarda neden ızgara üzerine yapıştırmak edilir paternidir, yeterince büyük değilse. Aynı kaynak genişliği dayanma haç montaj parçaları arasındaki yerleştirilir.
 2. yapıştırıcı bileşimi hazırlanmış olan talimatlara göre, duvar üzerinde taraklı mala ile tatbik edilir.
 3. arka tarafında net kaplanmış bir spatula yumuşak yapıştırıcı kullanılması.
 4. duvara uygulanır hazırlanan matris, gerekirse bir çekiç ile dokunarak, bir spatula ile preslenir. mozaik yüzeyinin bir sonucu olarak tamamen düz olması gerekir.
 5. Diğer modüller hazırlanarak aynı prensibi üzerine tutturulur.
 6. mozaik yapıştırıcı sonra (yaklaşık 3 saat) kurutma işleminden sonra, koruyucu bir film ya da kağıt çıkarın. Bir sünger ile ılık suya batırılmış kağıt kaplama. Düzgün bir şekilde çapraz film tabakası parçalar, daha sonra bir sünger kalan film yapışkan durulanır.
 7. üzerine yazılır dikişler döşeme bir gün sonra. Elde edilen karışım, bir lastik spatül ile uygulandı yatay ve dikey olarak bölümlenmiş ve fazla çapraz uzaklaştırılır. Artıklar ıslak sünger hemen mendil enjeksiyon epoksi ve (bu dikişler üzerinden yıkama böylece) çimento, 30-60 dakika sonra uzaklaştırılmıştır.

Mozaiğin sonunda cila flanel bez önlük veya hissetti.

tek renkli aynı öğelerden oluşur bir mozaik, gelen Mutfak önlükleri şık görünüyor, ama biraz monoton. Monocolor seramik küçük plitochek yapılmış zamanki sırlı giydirme, benzer. Önemli ölçüde ilginç karışımlar (harmanlar) bakmak.

tanesi tesseralar birbirine tonları, doku ve bazen boyutu farklı olabilir. İstenirse, zaten monte karışımlar üreticisi satın almak veya ayrı ayrı sipariş edebilirsiniz.

özel mağazalarda satın alınabilir "Germesi". bir uçtan diğer bir renk prensibi yumuşak bir geçiş göre gölgeler oluşan bu mozaik şerit.

Daha yumuşak renk oynamak, daha zengin mutfak önlüğü seramik mozaik arar. . Mutfak geniş ise bakın 32h260 germe hakkında ortalama büyüklüğü, kazan-kazan önlük için çözüm bir panel olacak - resmi veya mozaiğin süs kompozisyonu.

Ve nihayet birkaç ipucu:

 • önlüğünü mutfak için bir mozaik karo - onarım yerine ızgara, alternatif bir seçenek üzerinde seramik parçalarının, bütçe ile sınırlı ise. Daha ucuz karışımları ve çatlakları mal olur. Eğer ana kiremitçi çekmek için plan yoksa, kurulum tasarruf etmek mümkün olacak.
 • Mutfak yeni bir yol, mutlaka bütün önlük mozaik bakmak için. Her zamanki seramik karo ve bazı dekoratif mozaik "resim" inşa edebilirsiniz. Bu tür bir bileşim, olağandışı büküm mutfak iç kısmıdır.
 • Mozaik ayna elemanları hi-tech tarzında dekore mutfak, özgün bir vurgu haline gelebilir. diyagonal ayna parçaları istiflenmiş durumunda, alan bir optik bir uzantı bulunmaktadır. Küçük yansıtılmış tesseralar görsel duvarın çalışma genişliği uzanır.
 • Yorumlar pahalı çelik mozaik mükemmel cam veya seramik plitochki altın veya gümüş simüle düşündürmektedir.

Bir mozaikten mutfak önlüğü: malzeme çeşitleri, istifleme teknolojisi, fotoğraf galerisi.

Mutfak onarımı veya yenilenmesi sürecinde, çalışma yüzeyinin üzerindeki duvar bölümlerine özel dikkat gösterilmelidir. Sürekli kirleniyorlar, lavabodan su sıçraması yapıyorlar, bu yüzden onlar için en pratik ve kalıcı materyali seçmeliler. Ancak duvarın bu dar şeridinin mutfak iç kısmını oluşturmada önemli bir rol oynadığını unutmayalım, böylece tüm şartlar dekorasyonu güzel yapmak arzusuna eklenmektedir. Ve en iyi seçenek önlük için bir mozaiktir.

Mozaik çok fonksiyonlu ve kullanışlı. Duvardaki sobanın yanlarını, masanın çalışma yüzeyinin üstünde ve lavabo, tezgah üstü, nişte süsleyecektir. Buna ek olarak, herhangi bir tasarım fikrinin uygulanmasına izin verecektir. Ve mozaikten hala çok güzel ve özgün paneller elde edersiniz.

taş

Doğal mozaiklerin üretimi için granit, mermer, oniks, kayrak kayaçları ve hatta yarı değerli taşlar kullanın. Fayans çeşitli şekillerde üretilir: yuvarlak, elmas, trapezoid ve poligon. Ancak en popüler tabii ki, standart kareler ve 2 cm'den 5 cm'ye kadar değişen pelüş koylar var.

Bu tür mozaiklerin ucuz olmamasına rağmen, hizmet ömrü on yıllardır tahmin edilebilir. Sudan korkmaz, darbelere dayanır ve güneş altında solmaz. Bununla birlikte, taş döşeme cilasız, doğal bir doku ile giderse, daha sık temizlenmeli ve sert bir fırça kullanılmalıdır.

Doğal taş ile fayans arasındaki bir şey. Tasarımın çeşitliliğinden birinci, ikinci ise güçten üstündür. Bugün için mutfakta bir önlük bitirmek için ideal bir varyasyon. Seramik granit mozaik, pratikliği, mutlak su direnci ve bakım kolaylığı ile ayırt edilir.

4-6 mm kalınlığa sahip seramik granit karoların standart boyutları:

Dış etkilere karşı çok etkili ve dayanıklıdır. Uygun bir bakıma sahip cam mozaik çizilmez, nem ve sıcaklık değişimlerinden korkmaz. Ve mutfağın iç kısmında ne kadar lüks görünüyor? Arka tarafta şeffaf fayanslar boyanır ve bitiş derinliği ve görünür hafifliği verir. Fayansların "klasik" boyutları 20x20'den 50x50 mm'ye kadar aynı kalırken, çok çeşitli renk ve şekiller sizi bekliyor.

Ne yazık ki, küçük ayrıntılarla çalışmak isteyen çok fazla şey yoktur. Son zamanlarda, ızgaradaki mozaik büyük talep görüyor. Üzerinde, bir iskelette olduğu gibi, hazır kompozisyon zaten toplanıyor - sahipler sadece duvar hazırlamalı ve sayfayı yapıştırmalıdır. Bu, mutfak önlüğünün dekorasyonunu büyük ölçüde basitleştirir ve hızlandırır, ancak yaratıcılık kapsamını biraz daraltır.

Çerçeve kalınlığı 4-8 mm olan ızgaradaki diyalog plakalarının standart boyutları:

Böyle kullanışlı bir çözüm, imalatçıların, 10x10 mm'den daha kük boyutlarda tek tek taşlarla mizanpajlar düzenlemesine olanak sağladı.

Cam mozaik karoların fiyatı, kişisel parçaların üretiminin karmaşıklığına bağlıdır. Tek renkli mozaik her zaman desenli bir mozaikten daha ucuzdur. Ve en pahalı camın kalınlığında dekoratif uçlarla bitiriyor.

En yaygın ve ekonomik seçenek - aynı karo, sadece daha küçük. Seramik mozaik, sıcaklık değişimlerine ve kimyasal maddelere karşı dirençlidir, temizlenmesi kolaydır (pürüzsüz bir sırlı yüzey seçerseniz). Çevre dostu ve dayanıklı bir malzemedir ve fayansın su geçirmezliği de hijyeniktir. Eksileri ile seramik sadece kırılganlık atfedilmelidir - güçlü bir kesin kiremit sadece çatlamak olabilir.

Diğer mozaik türleri gibi, küçük parçalı fayans geleneksel ve kurulum biçiminde üretilmektedir. Döşenişte 30 cm'lik dekore edilmiş örgü genişliği, geniş format seramik karolarından çok daha zor değildir. Geri kalanıda, sonsuz sayıda ton ve doku, parlak ve mat efektler var.

Ancak, seramik mozaik alıcılarını gerçekten sevindiren şey, geniş bir boyut seçimidir. Karo kiremitleri 10 ila 100 mm arası kenarlar ile mevcuttur. Tabii ki, önlük kaplamasında kullanılan elemanlar ne kadar küçükse desen daha net ve daha zarif olacaktır. Ancak, paketlemeleri ile bağlantı kurmak çok zaman alacaktır.

Metal mozaik kauçuk veya plastik ızgara temelinde pirinç ve çelik plakalardan yapılır. Bununla birlikte, bazı yabancı markalar bronz, pirinç ve bakırdan mamul ürünler sunmaktadır. Fayansların yüzeyi cilalanmış, mat, altın veya gümüş için kullanılabilir. Doku çeşitliliği ve form çeşitliliği hakkında konuşmaya değmez. Burada boyutlar fayans boyutlarından (1x1 - 10x10 cm) farklı değildir, ancak en popüler format 5x5 cm'dir.

Mutfağın içindeki metal mozaik mükemmel bir şekilde bir ayna veya cam karo ile birleştirilir.

Çelik yongalar bu grupta en ucuz olarak kabul edilir, ancak eğer paslanmaz çelikten yapılmış değillerse, çalışma alanında hızlı bir şekilde korozyonu yemeye başlarlar. Bu bağlamda, daha pahalı alaşımlar kendilerini daha iyi gösterirler. Böyle bir mozaik sadece güzel değil, aynı zamanda pratik değildir: gözeneksiz bir malzeme nemi asla emmez ve fayans herhangi bir kirleticiden kolaylıkla temizlenir. Metal sıcaklık değişimlerinden korkmaz ve bir darbe ile bile olsa parçalanamaz (elbette buruşabilir).

Yine de bazı eksiklikler vardı. İlk olarak, böyle bir mozaik, agresif kimyaya, özellikle konsantre asitlere duyarlı olabileceğini kanıtlayabilir. İkinci olarak, parlatılmış yüzeyi çizen zımpara aletleri ile temizlemek son derece istenmemektedir. Ve nihayet parlak kiremitte, yıkandıktan sonra kurutulmuş su ve lekeleri ve parmak izlerini görebilirsiniz.

Mutfaktaki mozaik önlük için mümkün olduğunca uzun sürdü ve bakımda sorunlara neden olmadı, kaliteli tutkal ve şerbete ihtiyacınız var. Birincisi, duvarla bitişin güvenilir bir şekilde kavramasını sağlayacak ve öğeler parçalanmayacak. Fügün özellikleri, neme karşı dayanıklılık ve basitçe birbiri ardına dikişlerin temizlenmesinde nasıl olacağına bağlı.

Mozaik döşeme işlemi sırasında, yeterli tiksotropi (dikey yüzeyin kaymasını önleme yeteneği) olan çimento ilavesi ile polimer esaslı yapıştırıcı kullanılması daha iyidir. Ne yazık ki, her zamanki gri karışımı her tür mozaik için uygun değildir - burada beyaz çimentoya veya saf polimerlere dayalı bileşimlere bakmak daha iyidir.

Apronun montajı için kullanılabilecek tutkal tipleri:

 • Dispersiyon - akrilik reçineler temelinde yapılır ve pratikte hoşa gitmeyen bir kokuya sahip değildir. Çalışma alanının üzerindeki duvarları su yalıtımına ek bir kat olarak kullanılabilir. Artılar arasında iyi ayarlama hızı ve macun macununu kapağı açtıktan hemen sonra kullanma istekliliği var. Mozaiğe yönelik dağınık yapıştırıcıların popüler markaları: Litoacril Plus ve Lugato Drauf + Sitzt.
 • Epoksi - iki komponentli bir yapıştırıcı, hazırlandıktan sonra kalın, hızlı bir şekilde kütle oluşturan bir polimer karışımı. Herhangi bir yüzeye en yüksek yapışma özelliğine sahiptir ve dış etkenlerin etkisi altında hemen hemen çökmez. Piyasamızda reaktif yapışkanlar oldukça yaygın bir şekilde sunulmaktadır. Mozaikler için en iyi ürünler Litokol, Mapei ve Sopro tarafından sunulmaktadır.
 • Poliüretan - epoksi yapıştırıcıyla aynı avantajlara sahiptir, ancak çok daha yavaş kavrar. Bu nedenle, yeni başlayanlar arasında özellikle popüler, çünkü normal modda çalışmayı mümkün kılar ve mozaik yüzeyin aşırı yüzeyinden uzaklaştırmak için sorunsuz çalışır.

Bir füg seçerken, tonunun, önlük üzerindeki mozaik duvarın genel görünümünü büyük ölçüde belirlediğini hesaba katmalıdır. Kiremitle uyumlu olarak veya tersi - kontrastla gidebilir. Bazı durumlarda ve eninde sonunda mozaik parçalarının rengine "ayar" yapan malalar-bukalemunlara öncelik vermek gerekir. Mutfakta çok renkli bir panel yerleştirmek istiyorsanız bu seçenek idealdir.

En dayanıklı harçlar epoksi reçine bazında yapılır. Nemden kesinlikle korkmayan, çatlama ve agresif kimyaya karşı dirençlidirler, 10-15 yıl içinde değiştirilmesi gerekmez.

Günümüzde en çok renk ve dekoratif efekt seçiminden memnun olan epoksi fugaları var - bukalelerden bahsediliyor, parlıyor ve hatta karanlıkta parlıyor. Ancak böyle tuhaf bir malzeme ile çalışmak yalnızca deneyimli uzmanlar olabilir - epoksi dikişleri kendiniz doldurmaya çalıştığınızda, sadece önlüğün görünümünü bozması riski taşırsınız. Fayona zarar vermeksizin yüzeyden fugayı çıkarmak neredeyse imkansızdır.

Çimento harçları kuru karışımlar halinde mevcuttur. Mutfağa göre, en ucuz seçenek olsa da, bu en iyi seçenek değil. Optimum seçenek - lateks fugaları. Epoksi gücüne sahip olmamasına rağmen mutfak duvarları daha da kötü hizmet etmiyor. Elastikiyeti, bir mozaikteki kırık dikişleri unutmasını sağlayacak ve su itici özellikleri, bir önlük bakımı konusunda sadelik sağlayacaktır.

İlk aşamada - önceki kaplamadan duvarı temizleme: duvar kağıdı, sıva, iyi tutunmayan herhangi bir yüzey. Sonra, tabanı hizalayın. Burada, geniş formatlı fayansların altındaki kusurları maskeleyen sayı geçmeyecek - küçük mozaik, yüksekliklere karşı çok hassastır. Duvarın kurumasına ve sonra astarlanmasına izin verilmelidir. Sıvalı yüzey bir seviyeyle işaretlenmiştir ve 27x28 mm'lik bir profil, bir masa üstü altına 2 cm kadar tezgah üzerine sabitlenmiştir - bir abutment yaratmak için.

Döşeme, gelecek panelin köşesinden veya merkezinden başlar. Çalışmalarını kolaylaştırmak için fayans zemine doğru sırayla yerleştirilir ve fragmanlar arasındaki mesafeler aralıksız bırakılır ve üstte kalın kağıtla yapıştıracaktır. Yapışkan ele geçirildiğinde, mozaik seti neredeyse konvansiyonel geniş formatlı bir döşeme gibi kullanılabilir:

 1. Çentikli bir malayı kullanarak, yapışkan çözeltiyi duvara uygulayın, alanın yaklaşık 1 m2'lik bölümünü "tutun".
 2. Mozaiği boş bırakın ve tutkalın içine hafifçe bastırın.
 3. Kâğıt boyunca, tabakayı bir polisaj makinesi ile ütüleyin, döşeme seviyesini seviyeye göre kontrol edin.
 4. Aynı şekilde kalan parçaları da yapıştırın.

Bitmiş mozaik yapışkan sertleşinceye kadar bırakılır, daha sonra koruyucu kağıdı dikkatli bir şekilde çıkarın, nemli bir süngerle nemlendirin. Bundan sonra enjeksiyona gidebilirsiniz.

Döşeme ve mala döşeme arasındaki süre en az 24 saat olmalıdır.

Fugu, mozaik yüzeye dikey ve yatay derzler boyunca kauçuk bir spatula ile uygulanır ve böylece üniform dolgusu sağlanır. Fazla nemli bir sünger ile giderilir ve fayans bir pazenli peçete ile zımparalanır.

karo, başka tür - yapışkan mozaik. kaplamanın yeni bir tip çok basit ve kolay kurulum: ters tarafında bir yapışkan tabaka ile mutfak duvara bağlı. Tabii ki, baz dikkatli hazırlanması ve yüzeyin astar gerektirir, ama Harç ve Şerbet uğraşmak bizde olmayan, pürüzsüz olmalıdır.

Hassas yığma - kendinden yapışkanlı mozaik kurulumu için temel gereksinim. başarılı olmayacaktır yerde tutkal sonra duvardan fayans ayrılması ve sonra. Ve mutfakta böyle bir astar mümkün olduğunca uzun süre uzattı ki daha iyi yüzeyi biraz daha zor kirler. Sami Aynı elemanlar, sadece 1-3 dakika duvarına bastırılır - bu temel sıkıca tuttuğu tutkal için yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 1 =