patinated

Patina - bu nedir? uygulanan patine

antikalar itibaren severler çok sık patina9raquo" gibi bir kelime duyabilir;. Emin birçok internet kullanıcıları bilmek istiyorum için ne, öyle. Aşağıdaki makale, bu soru en detaylı yanıttır vermek çalışacağız. Yani, patine nedir?

Hiç bir müzeyi ziyaret etmiş olan herkes zaman avizeler, duvar lambaları ve böyle devam eder. D. Kaplama denilen patina kaplama metal nesneler ile kararmış, yeşil antik sikke görmüş olmalı. Bu filmin renk, geniş sınırlar içinde değişebilir. Doğal yaşlanma patina atmosferik maddelerin etkisi ile oluşan Çoğu durumda bu bir yeşilimsi renk tonu vardır. Ama bazen kahverengi, koyu gri ya da mavimsi olduğunu.

sorunun cevabı: "Patina - ne olduğunu" bir kimyagerin açısından çok basittir. Elde edilen bakır film alışılmış CUCO başkası3. Bu, örneğin, olabilir, Cu2(CO3) (OH)2 ya da Cu3(CO3) (OH) 2. mavimsi (azurite) - Plak birinci varyant yeşilimsi tonları (malakit), ikinci yer alır.

Doğal patine genellikle oldukça uzun bir süre içinde gerçekleşir. Çoğu durumda, bir ürün bakır karbonat gibi bir malzemeden, bir film, koşullara bağlı olarak, 5-25 yıl oluşturulur. Nesne nemli ortamda bulunuyorsa, oksidasyon, tabii ki, daha hızlı gidecek. kuru oda kaplama ürününün sırasıyla sonra anlatılacak.

Başlangıçta, patina9raquo" kavramı; (Nedir şimdi biliyorum) bakır, bronz veya pirinç üzerinde oluşan filmin sadece uyguladı. Daha sonra bu kelime aramaya başladı ve plak benzeri mavi çeliğe ahşap, sıva, mavimsi bir renk görünen ve. D.

eski şeyler katı ve prestijli bakmak gerçeği, herkes biliyor. Bunun nedeni genellikle bakır karbonattır - patina. Bir ürünün yüzeyi için beklemek çok uzun bir süre için bu asil plak hesapları olacak gibi, yapay yollarla bunu elde etmek için izin çeşitli teknikler geliştirilmiştir.

eski şeyler yapılmış ilk elden Floransa'da 14. yüzyılda yapmaya başladı. Patinalama daha sonra ahşap ürünlerin yüzeyinde boşlukları doldurur alçı, kullanmıştır. Alabaster ürün yapıştırılan altın varak ile karışım kurutmadan sonra. Sonra, bütün vernik.

Teknoloji yapay patinalama metali da oldukça uzun bir süre geliştirmiştir. Antik ustaları bir metal kase kaplama üzerine yağ tükenmişlik sırasında oluşan onun paslanma korur fark ettim. Bu nedenle, yaklaşık filme uygulanan aynı kimyasal bileşim heykeller ve diğer sanat döküm başladı.

1

kullanılan patine

Günümüzde bu teknik, aynı zamanda sık sık yaşam alanlarından için tasarlanmış mobilyalar ile dekore edilmiştir. Bazen patine iş adamları ofislerinde yapay yaşlanma dekor öğeleri uygulanır. Çok etkileyici bir görünüm ve bitmiş böylece sahte ürünleri. metalik patine korkuluk, çitler, parmaklıklar ve balkon t ile dekore edilebilir. D.

Ayrıca, çok sık bu teknik bakır ve pirinç coinages yapay yaşlanma için kullanılır. Geçmişte olduğu gibi, patine bazen dökme metal (çelik, bronz ve demir) Dekor görülebilir. Şekilde hatıra "starinnye9raquo yaptığını olur; sikke, madalya, amblemler, vb. d. Çoğu zaman yapay patine kaplı bakır avizeler, aplikler, dekoratif tabaklar ve prizler t. d.

Yapay patine: boya yaşlanma

vb. mobilya, paneller, metal çubuklar ve patina çok sık bu çok nazik bir yöntem kullanılır. aşağıdaki gibi boya Yaşlanma gerçekleştirilir:

Ürün metalden yapılmıştır ya da ahşap iyice temizlenip yağı giderilir.

Yüzeyi cilalı ve bazen hafif ağartılmış olduğunu.

Gerçekleştirilen düzgün patina. Boyalar genellikle akrilik ile birlikte kullanılır. Bu tür bileşimler, çevrenin olumsuz etkilerine karşı dirençli olan ve bu nedenle pahalı değildir. Diğer, daha pahalı boya küçük ürünler tasarlama kullanılabilir.

Yüzey taşlama yayınlanıyor. Bu durumda, kabartma çıkıntı parçaları vurgulanır ve girintiler karanlık kalır. Sonuç olarak, bu düzensiz sesleri "patinovoe" kaplama açar.

Ürün boya ya da (odun) yağ koruyucu bir tabaka ile kaplanmıştır.

kimyasal yollarla, dövme mühürlenmiş ve kalıplanmış ürünler Yaşlanma

Patina reaktifler genel olarak dekoratif metal ürünlerin imalatında kullanılan. , Basma heykel ve T.G. ızgara gibi şeyler ile ilgili bir asil bir film elde etmek amacıyla çok çeşitli kimyasal maddeler kullanılabilir. bakır, bronz ve pirinç üzerinde Doğal yeşil patine yapmak çok zor nesneleri. Ama diğer ilginç bir renk patinasını alabilirsiniz. Örneğin, kimi zaman bakır ürünleri tedavisi bu tür bir bileşim yapılır:

sülfürik karaciğer - 2.3 g;

Tuz - 3.2 g;

onlara çözeltisi elde edilen bakır ürünleri ile temas üzerine gri parlak patina hoş gölge görünür.

yapay yaşlandırma pirinç için süsleme amaçları genellikle bu tür bir formülasyon kullanılmıştır:

sernovatistonatrievaya tuzu (bitirici film) - 60 g;

nitrik asit - 5 g

Şiddetli tepkime başlar, bu terkip maddelerinin karıştırılması sonucunda. Bu durumda Renk patine, neredeyse siyaha döner. Bu çözelti (20 dakika boyunca en fazla) mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde ana kullanmaya çalışır. Aksi takdirde özelliklerini kaybeder ve patination için elverişsiz hale gelir.

Gördüğünüz gibi, yaşlanma metal nesneler dekor kimyasal yöntem için genellikle insan sağlığı için oldukça tehlikeli kullanılır. Bu nedenle, sadece eldiven ve açık pencereli bir patina üretirler.

Hangi termal patina kullanır

Bu teknoloji genellikle güzel çelik ürünlerinin üretiminde kullanılır. Örneğin, çok basit bir şekilde açkı yaptı. Metal ateşe yerleştirilir ve kızarıklık kadar orada tutulur. Sonra hızla makine yağı bir kap içine batırılmış. Bunun bir sonucu olarak, çelik yüzeyinde siyah kepek patinovy ​​hemen oluşturulur.

Aşağıda, bu şekilde, metal ve ahşap yüzeyler yapay "patina9raquo uygulanır;. Bunu ne biz bulunur. Ve büyük, doğal patine - yıllarda, yüzyıllar, hatta bin yıllık üretim tarihinden itibaren geçen ürünlerin fiziksel bir yansımasıdır. konut saygın ve prestijli iç yapabilir dekoratif öğeler her türlü üretimi için en çok kullanılan farklı yapay yaşlandırma teknolojisi aynı tür.

Patina - elleri ile mobilya yaşlanma için harika bir yoldur

Her şey unutulur, olağanüstü, olağandışı olan ilgi bir kez daha eski mobilya gidişli aslında neden -, çatlamış ile cephe boya soyma, çiçek soldu. Aslında, mutfak ve tamamen yeni yemek takımları, sadece benzersiz bir dekorasyon teknolojisi - patinalama - mobilya, modern parçaları antika bir tür verir. Biz çeşitli tekniklerden özelliklerini anlamaya çalışacağız ve patinated şeylerin örnekleri ile tanışmış yaşlanma.

Patina ve türler ↑

Kelime "patine" her şey, yeni, taze ve modern faiz, bize yapar çünkü biz çok sık duyduğumuz eski çoğunlukla yararsız şeylerden kurtulmak. Bir kelime sadece eski, onun için çok tanıdık restoratör, antikacı ve koleksiyoncular ile ilişkilidir.

Eski bir konuda patina tezahürü

Tanım olarak, patina - örneğin, pirinç ve bronz gibi bazı metallerle de karakteristik oksitlenmiş malzemeden bir üst tabaka. Muhtemelen tüm bronz şamdanlar üzerinde açık yeşil veya mavi küfü görülen, paralar, tokalar, anahtar, bakır antik dressers işler. Gelecekte, konsept çatlaklar kaplı orijinal rengini değiştirmek, zamanla karartmak ağaçtan mobilya üzerine taşındı.

gümüş eski plak İmitasyon

Şaşırtıcı bir şekilde, oksidasyon varlığı, ürünün olumsuz bir özelliği değildir Öte yandan, pirinç aksesuar ve mobilya cephede kadifemsi filmi - yaş "kalite markası" katı kanıtların bir tür. Yani doğal tezahürleri ile birlikte yaşlı yapay teknolojiyi şeyler bulmak neden vardır.

Böylece, genel olarak patina üç tipi vardır:

 • Doğal, metal yüzeyler ile reaksiyona oksijen tarafından oluşturulur;
 • PU oksidasyon işlemleri spesifik maddeleri hızlandırmaktır;
 • dekoratif, teşekkürler herhangi bir konu çabuk yıpranacaktır hangi.

son nokta Provence, ülke veya klasik kulaklık "antik" tarzında bir moda mutfak sahibi olmak isteyen herkes, özellikle ilgileniyor.

Modern bir mutfak Dekoratif yaşlanma

masif ahşap veya MDF cephelerinde Işık patine - sosu modern bir yoldur. Yıpranmış dolaplar klasik mobilyalar satın almaktan daha ucuzdur simüle kabul edin.

mobilya cepheleri Yaşlanma: asalet ve stil Å-

Bir süs patine tasarım ortamında giderek daha popüler hale gelmektedir edilir: Mutfak mobilya tanınmış üreticilerinden sitelerde görünümü en az 2 asır üzerinde dekor, modern modüler sistemi karşılayabilir. Hafif, narin, hafif ve taklit yoluyla - - Bir tasarım klasik beyaz altın patina yemekleri var mı diye zarif ve asil.

Beyaz zemin üzerine Işık yaldız zarif görünüyor

beyaz ve altın hassas kombinasyonu - Geleneksel klasik tandem, ihtişamı hala kraliyet saraylarını süsler. aynı tarzda yemek odası ve mutfak grubu dekorasyon, iç kompozisyon yenmek için ne kadar kolay dikkat edin. altın perdeler, yumuşak aydınlatma, zemin "bataklık meşe", köpüklü bitiş masa ve sandalyeler, iç aksesuarları altın kaplama elemanları: açıkça bir altın patine görünür tasarım nüanslar ile klasik tarzda beyaz mutfağının fotoğraf.

iç beyaz ve altın Rafine kombinasyonu

Provence - mobilya tasarımı genellikle sert bitirmek olduğunu bu yüzden o, hala rustik tarzda biri. finiş soluk ve yıllar sonra ufalanan gibi - yaldız gelişmişliği ile birlikte tedavi alanı, yumuşak bir geçiş beyaz gri karşısında bariz sıyrıklar bulunabilir.

Provence tarzında mutfak ve yemek grubunda

Beklendiği gibi, çok çekici yaşlanması: Modern suit, aksine hangi ve güvenilirlik, çok yönlülük ve ergonomi nefes dan, "antika" mobilya bazı ağırlıksız kırılganlık, hassasiyet ve zarafet vardır.

Oluşturmak hafif güneş atmosfer zor değil

Onlar hakkında daha fazlası - patina ile birlikte sık sık tonlama, fırçalanmış, dekupaj, Kraklür kullanılır.

Modern teknoloji patinalama ↑

Yüzyıllar boyunca, "yaşlı" ahşap veya diğer malzeme etkisi kazandıracak farklı yöntemlerin bir konak. rub, çizik - Erken uzun zaman fiziksel bir etki uygulamak için, kimyasal kompozisyonu işlemek için, ıslak odalarda şeyler koymak zorunda kaldı. Şimdi her şey daha kolaydır - çekmeceli dekoratif göğüs karışıma uygulanacak ve iki saat sonra o 100 yıl daha yaşlı hale gelir. bağımsız öğrenilebilir basit tekniklerle beş tanıyın.

akrilik boya Klasik yaşlanma ↑

Eğer bir antika yeni bir tablo açmak veya "parlaklık" için kendi başlarına karar verdiyseniz çekmeceli eski büyükannesinin göğüs akrilik çözümler sunuyoruz. Onlar bitirme için ideal bir evrensel yapısı değil (genellikle modern cephe DSP ile kaplıdır) sadece doğal ahşap, aynı zamanda sıva, metal, laminat olduğunu var.

antik plaket olarak Mavi akrilik boya

boya avantajı tonları yüzlerce sahip olmasıdır akrilik dayalı. mavi, yeşil, gri, bej - Uygun bir renk ile, zamanın etkisini yansıtan panoları ve kabartma detaylandırma renkleri tedavi ve düz edilebilir. Çoğu zaman düz yüzeyleri bozulmamış olarak kalır, ancak konveksite veya dekorasyon elemanları oyma.

Örnek ahşap akrilik flaster

Aynı sesi kaplama başarıyla yakın tonları bir sürü almak için başkalarıyla birleştirilebilir. Örneğin, küçük bir beyaz veya gri yeşil tabanını eklerken solması taklit edebilir. Bazen baz siyah, tam tersine, doğal, şeffaf kaplama ve altın ile salım kabartma veya bırakılır.

Oyun parlak renkler

Seçeneklerden biri yaşlanma uygulanan:

 • (Kabartma ya da tamamen bütün alan çıkıntı için) akrilik baz seçilen gölge uygulamak;
 • dikkatli bir şekilde fazla bir bez ya da sünger kaldırmak;
 • Bazen gölge, bir ikinci kat, gerektiğinde;
 • Ürün tamamen kuruyana kadar bekleyin;
 • ince zımpara kağıdı veya daha büyük, yapay sıyrıklar yapma işlemek;
 • lake sonucunu düzeltmek için.

Sonuç olarak, akrilik işleme beyaz ve gümüş meşe, kiraz, altın kaplama, fındık ve yeşil patina güzel kombinasyonlar yapmak.

Genellikle patina ile birlikte MDF cepheleri Kraklür uygulamak - mobilya yüzey küçük çatlaklar ile kaplı olduğu bir tekniği. Bu ürün önce uzun yıllar tarafından boyanmış ise gibidir ve sonunda boya ssohlas ve en iyi gossamer ile kaplı. Kontrast ve renk bazlar sonucunda heterojen bir üst tabaka muhteşem bir etki üretir.

patina etkileyici düet Cracelures

tekniği çok içinde Kraklür süslemek için Yolları, burada bazıları şunlardır:

 • Özel KrakeleeMedium tipi bileşimleri (üretici Marabu) tatbik edilmesi;
 • (- krakelyurnye bazı olarak adlandırılan) - ahşap veya MDF üzerine doğrudan tatbik edildikleri Kat özel boyalar CrackingVarnish, Antik-teknik;
 • işlem iki bileşenli evrensel vernik naprimerCrealCrackle (üretim Hollanda);
 • küçültmek ve kuruma altında çatlak için bir özelliği vardır, yani herhangi bir bileşik - PVA tutkal, yumurta beyazı veya jel yıkama kaplanması.

Yeni başlayanlar ve dekoratörler için uygundur basit bir tekniktir yoktur. Bu adlandırılan - craquelure adım. Tabakalar aşağıdaki sırayla uygulanır: Boya - Kraklür - boya. Bu özellikle dikkat dekorasyon son kat gerektirir - bu birinci darbe ile ince ve kaplanmış olması gerekir. Sadece mat yüzey çatlakları garantilediği üst tabaka, parlak veya parlak olmalıdır.

Usta elleçleme krakelyurovym cila cephe

altın, gümüş ve bronz işleme ↑

Klasik model rafine tonları ile dekore edilmiş bir kır tarzı suit, aksine. Genellikle işaret yaldızlı, gümüş veya bronz uygulama, olduğunda pahalı ve trendy ama yaşlı mobilya gelince bir şey. Geçmiş (ima) on, mutfak rağmen, yine de asalet ve aristokrasi ile karakterize edilir.

Gümüş patina Siyah huş

Beyaz sütlü veya inci gibi gölgede birlikte kullanarak, harika görünüyor saf gümüş, gümüş yanı sıra siyah sözde. kurallarına göre, ilk gümüşler ahşap taban, daha sonra özel bir siyah makyaj uygulamak. kulaklık yüz kısmı daha hacimli ve anlamlı görünüyor - kabartma depresyonların üretilen karalama bu yöntem özel bir efekt başarır.

Profesyonel gümüş mobilya cepheleri

hemen hemen tüm tonları ile kombine Altın: diğer ile, kombinasyonları zıt oldukça etkileyici yaratır biriyle - daha ölçülü, narin. yaldız olarak özel araçlar akrilik veya bazlı bir yağ ya da ince folyo püskürtme kullanın.

maun lüks karışımı ve parlak yaldız

Hiç onarımı veya evlerin yapımında doğal ahşap zeminler ürünleriyle uğraşmak zorunda eden herkesi tanıdık lekeli ile. İşleme leke - ucuz ve kolay bir şekilde, ancak iki ciddi sınırlamaları vardır:

 • Tonlama bileşim yaldız ve gümüşlemeye birleştirilmez;
 • MDF, sunta, ve diğerleri - çözelti esaslı odun levhaların uygulanır.

sargının işlem basittir - ilk doğal ahşap Brashear'ın (yumuşak metal fırça lifler bir boşaltma yüzeyi elde etmek için kaldırılmıştır) seçilmiş bir renk boyası ile kaplama.

Düzenlemeler işleme ahşap koruyucu çözeltiler

Soluk bej yeterince zengin, modern ya da külden gri Gama veya kırmızımsı kahverengi. Sulu ucuz tahta (çam veya çam) kullanılarak doğal bir renk daha değerli türlerin vermek - meşe, kayın veya ceviz. bileşim, bir boya fırçası, rulo veya süngere tatbik edilir.

Leke genellikle mobilya restorasyonu için kullanılır

Yine kaplanmış lekeleri ürünün kurutulması, ancak hafif değişmiş bir bileşim ile bir çözeltisi kullanılarak sonra (örneğin, hazır bileşimin beyaz ispirto ile seyreltilmiştir). Antik balmumu veya gomalak neden Fix. Leke mükemmel zamanın ağacından ashen, eski taklit, ancak diğer yöntemlerle kombine edilemez - Oymacılık, cracelures, tonlama.

Yapay sıyrıklar oluşturma ↑

Teknik herkesin erişebilmesini çizik oluşturabilir ve sadece sabır ve doğru profesyonel tavsiye bağlıdır. Katı ahşap ürünü sadece dekorasyon için uygundur, aynı zamanda MDF için mükemmel cracelures, Oymacılık ve yaşlanma diğer araçlarla birlikte.

dekoratif Scuffed ile Mutfak cepheleri

Yüzeyin renkli "saçsız" oluşturmak için birçok teknik bunlardan sadece biri, ileri yaş ürünler hakkında konuşma vardır:

 • dolap, tezgah veya sandalye tabanına koyu bir gölge boya;
 • birinci tabakanın tamamen kurutulması için beklemek;
 • Kabartma elemanların kenarları, parafin ile kenarları kapsamaktadır;
 • boya bir kat uygulanır, orijinal daha hafif bir gölge (metalik yerine - bronz, altın ya da gümüş);
 • Bir spatula ile parafin kaldırmak için;
 • Kum tüm yüzeyi;
 • cila, leke veya dekoratif balmumu ile sonuçlanır.

Itişme yüzden oldukça inandırıcı görünüyor çoğaltılabilir.

Villa mutfağa tablonun Clever pastiş

etkisini artırmak için, genellikle yıpranmış kenarlar yerlerde girintiler içinde patina uygulaması ile birlikte. Mobilya, etkileyici bir görünüm alır ve ülkenin tarzında iç dekorasyon için idealdir.

elleri ile patinated ahşap gibi ↑

Eğer ahşaptan yapılmış eski bir mutfak seti miras varsa, onu atmaya acele etmeyin: dolaplar onarıldı ve eşsiz dekoratif teknikleri ile restore edilebilir - patination. Birlikte azaltılmış işlevsellik ile size keyifli cepheleri kesinlikle herhangi mağazada bulmak değildir olsun.

Muhteşem güzelliği, kendi ellerini oluşturabilir

Yani, çalışmaya başlamadan önce, maddi ve basit bir araç kümesi hazırlar. Biz gerekecektir:

 • akrilik boya;
 • Ahşap üzerine Astar;
 • altın patina kavanozumuzu - hazır bir çözüm;
 • Bir bitirme vernik.

çözümler uygulamak için de değil, çok geniş bir fırça hazırlanması, enjeksiyon için, kuru kumaş ya paçavra öğütülmesi için zımpara adettir.

Astar ve boya zamanki düz fırça koymak için daha iyidir

Biz dikkatle ince "zımpara kağıdı" temizlemek eski bitirmek izlerini kaldırmak: Birincisi, yüzey hazırlayın. Toz Alma, Ahşap için bir astar uygulayın. Bu iki işlev gerçekleştirir: nemden ahşap korur ve boyama için uygun bir temel oluşturur. yeterince geniş bir alanı süsleyen olduğunda, bir rulo kullanmak daha iyidir - astar uygularken gibi ve uygulama sırasında. Girintiler ve çıkıntılar fırça daha kolu.

Süreç ahşap cephesi astar

Daha sonra, altın ile birlikte herhangi bir renk akrilik boya, tamamen kuru bir yüzey boya. En az bir gün için bir mola - arka plan karşılamak için gerekli olan ve en sonunda kurudu.

klasikleri ziyade ışık tonları için

çevre üzerindeki boya ve fırçanın altın patina alın, süreç kabartma detaylandırma. ışık darbeleri koymak için kapsamlı korkunç leke çözüm doz almak için değil. Bu güzel yaşlı ahşap sapı görünüyor, ama dekoratif katmanın aktif kullanımı hızla kaybolur unutmayın.

Dekoratif bir elementin yaldızlanma varyantı

Sonlandırma aşaması - vernikleme. Laklama, koruyucu ve dekoratif bir prosedür: cepheyi hızlı aşınmaya karşı korur ve güzel parlak bir parlaklık (veya opaklık) verir.

♦ Mutfak iç mekan tasarımında sırt çantası

Dekorasyon teknikleri iç tasarımı için harika. Başlangıçtan beri basit teknoloji yardımı ile mobilya setinin nötr cephesine belirli bir stil özellikleri verilebilir. Tabii ki, altın papiren veya çatlaklar dizüstü yaşlanma yaşlanmayı inkar eden yüksek teknoloji, minimalizm, modern kentsel alanlar için uygun değildir, ancak klasik mutfaklar için bu sadece bir bulmadır.

Geleneksel klasik - yaldızlı fildişi

Eski mobilyalar kırsal iç mekanlar için tipiktir, bu yüzden patinanın tasarımı ülke tarzında döşenmiş yemek odaları ve mutfaklar için idealdir.

Rahat köy köşesi

Ayrıca, pastel tonları, floristik süslemeleri, tahta rafları ve iddiasız aksesuarları ile sıcak, güneşli bir Provence var.

Merkezde ustaca yaşlanmış bir masa var.

Çatı için, doğal malzemelerin kullanımı tipiktir, bu nedenle, iç kısımların çoğu endüstriyel yönelime sahip olmasına rağmen, hafif sürtünme tam zamanında gelecektir.

Modern çatılı eklektisizm ile karakterizedir.

Lüks Art Deco mutfağında yaldızlı büfe veya antika bir masa için her zaman yer vardır.

Parlak kontrast, parlaklık ve kristalin parlaklığı

Patinaj detayları da modernizm ve barok, oryantal, etnik ve neoklasik iç mekanlar için karakteristik.

Komşu dekoratif teknolojilerin patinasyon ve özelliklerini anlamanıza yardımcı olacak eğitim videolarınızı dikkatinize sunuyoruz.

MDF ile cephe işlemi:

Evde kerestelik:

Oksitleyici ile yapay patinasyon:

Profesyonel ders araçları kullanarak yüksek lisans:

Sonuncusu patinalı mutfak mobilyaları değil, muhteşem dekorasyon teknikleri, konvansiyonel bir modüler seti, antika benzerlerinden farklı olarak değil, güzel bir başyapıt haline getirmenize izin verir. Küçük bir boya ve zor teknikler - ve ülkenin, klasiklerin veya hatta art deco tarzında keyifli bir mutfak sahibisin.

Yaratıcı yaratıklar güzel yaşayamazlar. Eğer böyle bir kişiyseniz ve tüm mutfağı elinizin altında bulunduysanız, kolayca kendiniz tutabilirsiniz.

Kendi elleriyle mutfak tasarımı: dekorasyon duvarları, tavan, pencere ve mobilya için ilginç fikirler

Mutfağı tek bir projede vermek isteyenler, ya tasarımcıların ve ustaların çalışması için önemli miktarda para koymalı ya da bu davaya bağlanmalıdır.

Mutfak kendi elleriyle ahşaptan - çizimden toplama işlemine kadar

Alçı levha yaprağı sadece mükemmel tavan, duvar ve nişler değil. Alçıpan dolaplar küçük bir oda için mükemmel bir çözüm veya.

Patina - nedir? Doğal ve suni patine. Patination teknolojisi

Her birimiz bakır veya bronz ürünlerde zaman içinde ortaya çıkan yeşilimsi gölgeye dikkat etti. Böyle bir plona papina denir. Bu nedir, biz bu makaleden öğrendik.

Bu kelimeye, metal ürünlerinin maruz kaldığı doğal bir fenomen deniyor. Patine - zamanla tezahür eden ve nesnenin yaşını gösteren bir sprey. Örneğin, eski bir madeni paranın üzerinde zeytin gölgesi dokunuşu, ürünün değerini, özellikle antik çağda değer verilen değeri artırır. Nesnenin rengi ve görünümü, ortamın etkisi altında uzun süre meydana gelen kimyasal süreçlerden etkilenir.

Patina - metalin üzerinde ne var?

Bu oksit-karbonat yatağı, ürünün oksidasyonu sırasında oluşur ve oksijen etkisine tepki verir. Alaşımların benzer bir reaksiyonu, demir üzerinde görülen ve rutubetini aktarmayan pasa da denir. Korozyona maruz kalacağı için pas, yıkıcı özelliklere sahiptir. Bronz ve bakır ürünler kısa sürede koyulaşır. Ve yine tarihsel plakaların toplayıcıları arasında, geçmiş ürünler bulmak için izin veren yüksek bir değere sahiptir.

Nümizmatçılar her zaman patinaya özel bir şekilde davranırdı. Belli bir plak renkine sahip bir ürünün güzelliğine ve en önemlisi menşe değerli bir geçmişe sahip olduğuna inanılıyor. Patina - nedir ve renk ne olabilir?

Oksidasyonun gölgesi, ürünün üretildiği alaşımın bileşimine ve bulunduğu yere ve bölgenin iklimine bağlıdır. Örneğin, zamanında yeşil renkte olan nesneler tuz içeren su ile temas ettirildi. Bu, havada uçucu tuz kondensatı bulunan ürünlerin bulunduğu deniz tabanı veya yakındaki bölge olabilir.

Patinanın madalyon üzerindeki doğal plakası, uzun bronz zemin temasıyla kazanılmış kahverengi bir renge sahip olabilir. Bu kimyasal işlem bakır oksit oluşumuna yol açar ve pembe, kırmızı ve mor renk tonları verebilir. Gelecekte, oksitlenme bir sonraki aşamaya geçiyor - patinanın siyaha dönüştüğü tenorit.

Bakır sülfat kristalleriyle temas ettirilerek mavi veya turkuaz renk oluşur. Bakır karbonat patineye malachite veya lapis lazuli tonu geçer. Plakanın rengiyle madalyonun yangın içinde olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Üstelik, ürünün doğrudan ateşe veya ondan uzakta olup olmadığı. Ve aynı zamanda yangın söndürüldü: su tuttu ya da suyla sular altına alındı.

Bakır ve bronz şey, çevre ve yağışla ilişkili çeşitli kimyasal süreçlere maruz kalır. Patina, metalin en fazla görülen korozyonudur. Eski madalyonun zümrüt yeşili kaplaması özgünlüğü ve orijinal görünümü ile konuşur. Patinanın varlığı, temizlenmeye ve güncellenmeye çalışılmadığını gösterir. Buna ek olarak, böyle bir tabakanın doğal oluşumunda oluşan parazit, madeni paranın bir miktar oksitlenmeye neden olacak yeni bir oksidasyona maruz kalmasına neden olacaktır.

Doğaya renk katmak ve yapay olarak yaratmak mümkün değildir, çünkü doğaya olan bu maruz kalma benzersizdir ve nesneler için yüzyıllardır uygulanmıştır. Kimyasal reaktiflerin kullanılması ile onu çeşitli şekillerde sağlamaya çalışıyordu ve yine de tabii tabaka, mikroskop altında tanınan kristallerin varlığı ile sahte şeylerden farklı.

Bugüne kadar, ürünlere uygulanan tüm papina dekor çeşitlerine atıfta bulunur ve bu metoda patination denir. Bu yöntemle, sanat nesnelerine, bronz anıtlara, heykele özel oksidanlar uygulanır ve malzemenin korozyona ve solmaya karşı korunması sağlanır. Ayrıca, geçmişe ait önemli olayları somutlaştırdıklarından, anıtlara patinasyon, tarih ruhunu kazandırır.

Günümüzde mükemmel pürüzsüz ve vernikli mobilya yüzeyleri, eski çağlara dokunan ürünlerle değiştirildi. Kulaklıklı mikrofon setinin görünüşünü, kimyasal yöntemlerin yanı sıra fiziksel yöntemlerle yapay olarak yapınız. Bu durumlarda özel vernikler, boyalar, lekeler, matkaplar, lazerler, fırçalar kullanılır.

Ağacın patination romantik ve nazik görünüyor. Mobilya yapay yaşlandırması, gövde rengine yakın akrilik boyalarla sağlanır. Ahşap ürünlerle çalışırken, mavi-yeşil tonlarında patinaya çalışmak için gerekli değildir, çünkü bunlar metal nesneler için tuhaftır.

Doğal ahşap patinadan değil mantar ve küften etkilenir. Fakat dekoratörler mekanik ve kimyasal yollarla mobilya patinajı yapma ihtimalini buldu. Bu nedenle yıpranma taklidini de çeşitli tonlarda leke, kalın karışımlar ve sıvı vernikler oluşturur. Kulaklıklar çoğunlukla kahverengi, altın, beyaz, suni patine gümüş tonlarıyla kaplıdır. İpliğin rengi geçişi pahalı ve asil görünüyor.

Bitümlü vernik veya patine, ürünün oyma desenlerine uygulanır. Bundan sonra, ipliklerin derinliklerine sürülür ve sonra pislik yumuşak bir malzeme ile yüzeyden silinir. Patinin yivlerindeki kalıp, antik bir koyu tonlu antik tonunu desene verir. Daha doymuş bir koyu renk elde etmek için sürülmüş cila miktarını artırmanız gerekir.

Shellac vernik, özel bir reçine ve alkol içeren bir bileşimdir. Vernik ürüne kırmızı-turuncu ton verir. Genellikle ahşabın altın veya bronzla kaplanması için kullanılır. Yardımıyla, ahşabın dokusu mükemmel bir şekilde vurgulanır ve kulaklık setinin harap olması sağlanır. Verniği sulandırarak lekenin tonunu karanlıktan çakmaktan değiştirebilirsiniz.

Akrilikten yapılmış olan Patina, ürünü akrilik boyalarla yaşlandırmanın en kolay yoludur. Karışım kasıtlı olarak ürün üzerine dökülür ve daha sonra özel bir fırça ile dişlere ovulur. Akrilik rengi, odanın dekoruna göre bağımsız olarak seçilebilir. Orjinal görünüm, pişmiş toprak renkte ürünlerdir, altın rengi patina ile kaplıdır veya siyah gölge ve gümüş bir ağaçtır.

Balmumu patinası, suyla seyreltilmiş balmumu içeren bir boya. Çoğunlukla craquelure ve kabartma desenlerindeki çatlakların yıpranması ve yıpranması için kullanılır.

Dolayısıyla, mobilyaların profesyonelce bakılabilmesi için yalnızca alet ve malzemelere ihtiyaç duyulmadı. Aynı zamanda kişisel istek, doğruluk ve gayret. Patination teknolojisi sıralı olarak gerçekleştirilen çeşitli aşamalarda uygulanır. Bir sonraki adım, bir önceki bitim bittikten sonra başlamaktır. İşe başlamadan önce kulaklık elemanının sökülmesi ve tüm metal dekorların çıkarılması gerekir. Ardından, zımpara ile öğüterek, eksiklikleri giderin ve tek tek alanları işleyin: parçalamalar, cipsler, vidalardaki kırık yerler. Köşelerde biriken toz ve pislikleri temizleyin. Bundan sonra, antika restorasyonunda kullanılan özel bir astar ile mobilya parçasını örtün ve talimatlarda belirtilen süre boyunca kurutun. Daha sonra, patine ahşap ürünlere uygulanır ve kuruması için bir gün bırakılır.

Sonraki katman, seçilen rengin boyasına hafif vuruşlarla uygulanır. Sertleşmeyi beklemeden fazla köpük süngeri ile giderilir, kalan katman kuru bir bezle bulanık hale getirilir. Kurumadan sonra, ürün ayrı yerlerde boyanabilir ve tekrar ovuşturulabilir. Son adım, berrak bir kat uygulanmasıdır.

apartmanlar dekor sık ​​sık yürütme tarihsel zamanlarda somutlaştıran metal ürünleri dövme kullanılan edilir. yapay patina kullanarak nesneleri sostarivayut etkisini arttırmak için. istenen sonucu elde etmek için, kimyasal reaktifler çeşitli kullanım. yeşil, altın, gümüş ve bakır renklerde doğasında metallerde Kaplamalar. Başlangıçta gümüş sesine uygulanan patine görünüyor. Kükürt sarıdan turkuaz farklı tonlarının muhteşem oyun vererek, gümüş ile temas halinde plak eklenir.

patina siyah renk amino asitler ve klorlu yabancı maddelerin eklenmesi ile oluşturulur.

Bakır ve nikel, altın kaplama ile kaplanmış metal ürünlerin bir parçası kahverengi ya da portakal renkli bir nokta ışık tonları yüzeyi üzerinde olabilmektedir. Bir karışım, patina bakır oksitler ve sülfitler ilave edildiğinde bakır metal ürünler için, bir film, siyah görünür.

Bu yazıda, türleri ve eskime izlerini özellikleri hakkında öğrendim. metal ve ahşap ürünleri nasıl uygulandığını bu nedir ve. Ayrıca doğal patina gelen yapay ayırt öğrendim. Antik metal nesneler bulma, onları atmak için acele etmeyin. Bu dekorasyon uygulayarak ömrünü uzatabilir tarihinin bir parçası, bu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 2 =