Pelargonium bakım ve yayılma

Pelargonium (sardunya)

sardunya (Pelargonium) ailesinden Geraniaceae aittir. Bu çiçeğin Diğer, daha yaygın adı - sardunya. Belki şaşıracaksınız ama çocukluk bitkinin beri hepimize bu güzel ev ve böyle bir arkadaşı Güney Afrika olduğunu. Hepimizin bildiği o sardunya, XVI yüzyılda Hollanda'da göründü ve Avrupa'da bu XVII sonunda geldi - XVIII yüzyılın başında. İlk başta egzotik çiçek kabul edildi, ama çok yakında zaten XVIII yüzyılda, inanılmaz derecede popüler hale gelmiştir.

Sonuç olarak, beyaz, iki renkli ve çift çiçeklerle sayısız melez ve genişletilmiş rengârenk ve cüce formların bu tür çeşitleri yanı sıra çeşitlerinin kaldıran büyük takip yetiştirme çalışması. Bugün otsu bitkiler, çalılar ve bodur çalılar görünümüne sahip yıllık ve çok yıllık Itır yaklaşık 280 tür bulunmaktadır.

Ben dolayı dayanıklılık, bakım ve üreme ve uzun bir süre büyük renkli tomurcukları için çiçek yeteneği kolaylığı için dünyanın dört bir bu renkleri seviyorum. Dediğimiz gibi, sardunya çeşitleri çok çoktur. Bunlar 6 gruptan birine ait olabilir: bir zonlu (bahçecilik); plyuschelistnym (ampelnoe); İngiliz Grandiflora (kraliyet veya ev); alacalı; kokulu; etli.

Son üç grup öncelikle kendi yaprakları için ilginç; Grandiflora sardunya sadece odada yetiştirilebilir; ancak bölgeli sardunya ve plyuschelistnoy amacı tohumu, bahçe dekorasyon ve balkon tarafından yayılır edilebilir.

Pelargonium - ekimi ve bakımı

Bu çiçek ısıyı ve ışığı sever. bu, 10 ° C ila 8 ° C'lik bir sıcaklıkta, en iyi hissettiğini kışın ana olacak oda sıcaklığında onun ekimi için en uygun rejimi

bir ışık eksikliği ile bitkinin çiçek azaltır. Ancak, doğrudan güneş ışığı çiçek açık havada katlanmasını ama kapalı üreme koşullarında sıcak öğle güneşten pritenyat daha iyidir. Ayrıca sardunya alanı sever, bu yüzden o bitkiye yakın duran boğuldu olmadığından emin olmak gerekir.

Toprak kök sistemini doldurmaya değil pereuvlazhnyat olamaz ki, kururken Sulama, bol olmalıdır. Kış aylarında sulama azaltılmalıdır. o çiçek yaprakları zarar verebilir, bitki gerekli değildir püskürtün. Genellikle, bakım o nem fazlalığı daha kolay onunla başa çıkacak, onun üzerine su dökmek için daha iyi değil.

bahçe toprak, torf ve kum alınan eşit parçaya yapılmış bir besin toprak karışımı içinde büyüyen tüm çiçek iyisi. Ayrıca köklerine hava erişimi sağlamak ve kök çürüklüğü önlemek için periyodik olarak gevşetilmesi kutularda, toprak üretmelidir, iyi drenaj bakmak emin olun.

Pelargonium büyüyen zaman büyük önem pot boyutudur. O kök sisteminin büyüklüğüne göre seçilir. Ama biz küçük tencerelerde iyi çiçekler, o zaman, çiçekler daha güzel ve daha parlak olduğunu unutmamalıyız. Büyük saksılar çalı gelişimine ve çiçeklenme yoğunlukta katkıda bulunur.

1

dallanma ve çalı oluşumunu ve büyüyen noktası kaldırılır taç bitkiler yapmak sıkışmak, geliştirmek için. Bu, Şubat ya da Mart ayında yapılmalıdır.

Çiçek minnetle gübre yanıt verir. gübre potasyum ve fosfor ve daha düşük bir yüksek içerikli - - azot aktif büyüme döneminde bu çiçeklenme esnasında mineral ya da sıvı gübre karışımı olmalıdır. Besleme sonbaharın başında ilkbahar geç gelen her hafta yaptığımız.

Pelargonium - transplantasyonu ve üreme

Genç bitkiler, yıllık nakli ya da toprağın yerine en azından üst tabaka gerektirir. nakli için aksi takdirde güçlü sürgünler geliştirecek, küçük bir kap alır, ama bitki çiçek olmaz. çim, yaprak, humus toprak (iki kısım) ve kum (bir kısmı) oluşan bir karışım içine nakledilen.

Itır tohumlar ve budama yoluyla yetiştirilebilir. İlk durumda daha bol Çeliklerden gelişen olanlar daha çiçek bitkilerdir. ıslak zemin üzerinde bunları döşeme ve küçük dikim için toprağın örtülmesi, Ocak-Şubat üretilen tohumları ekmek. Tohum kabı ile bir büyüme faktörü ile püskürtme veya cam folyo ile örtülmüş ve 20 ila 24 derece arasında, periyodik olarak ıslatıcı bir sıcaklıkta muhafaza sonra. Ortaya çıkış sonrası (1-2 hafta sonra) fideleri dalış büyütülmüş ve iyi ışık ile 16 ila 18 derece ile yaklaşık 6-8 hafta, daha sonra da sabit bir kap transplante edildi arasındaki bir sıcaklıkta edildi.

Ancak, kesimler tarafından yayılan en çiçek, bu yöntem ilk daha basit ve hızlıdır. Köklenme kesimler yaklaşık bir gün boyunca gölgede. 5-7 cm 2-3 yaprak ve uzunluğa sahip olan sürgün apikal köklenme keserek Temmuz-Ağustos Şubat-Mart ve in Podvyaliv kesimler gerçekleştirilir ve ezilmiş kömür içine daldırılır, hafif bir karışımı konur ve 20 ila 22 derece arasındaki bir sıcaklıkta bulunur. Sen kesimler kapsayacak şekilde gerekmez. Bu şekilde köklendirme üzerinde yaklaşık bir ay sürer.

Sardunya - olası hastalıklar ve zararlılar

Bir bitkinin bakımında hata yaparsanız, onun görünümünü etkileyen emin olabilirsiniz.

Bu durumda, açık ya da aşırı nem yaprakları sararmaya ve düşer. Yaprakların kenarları kırmızı açarsanız - dolayısıyla, bitki yaprakları düşmek, sıcaklık yoksun, soğuk - ışık eksikliği anlamına gelir. toprak ıslatma zaman sulu yumuşak ped yapraklarda görüntülenebilir.

Sardunya kök baz kararma oluşur, burada Mantarsal saldırısına blackleg gibi bir hastalıktan muzdarip olabilir. Bunun nedeni drenajı engeller su dolu toprak veya mühür başına gelebilir. Bu hastalığın önlenmesi dikim ve uyum rejimi sulama önce toprağın sterilizasyonu olduğunu.

Ayrıca çünkü su dolu toprağın can hasta sardunya botrytis arasında. Bu durumda, gri kalıp içinde yapraklar üzerinde. Bu durumda, sulama azaltarak, etkilenmiş yaprakları ve süreç bitki sistemik mantar öldürücü kaldırmak ve genellikle havalandırın gerekir.

Gördüğünüz gibi, sardunya bakımı karmaşık değildir. onun yetiştirilmesinde bazı basit kurallar takip ederek, odadaki olumlu ve huzurlu hava yaratan, yararlı özellikleri için de sadece güzel çok renkli çiçekler ile sizi memnun edecek güzel bitkiler elde edebilirsiniz, ancak.

© 2012-2018 "Kadın görüş." malzemeler kopyalarken - kaynağına referans zorunludur!

Portal Ekaterina Danilova baş editörü

E-posta: [email protected]

7 (965) 405 64 18: Bize de

Pelargonium: bakımı, yayılma ve evde nakli

Sardunya - aile Geraniaceae bir bitki, bu yaygın sardunya olarak bilinir. Kuru ve rüzgarlı bölgeleri yaşar Güney Afrika'da bir yerli bitki.

Sardunya - Bir ot, subshrub veya çalı. Nedeniyle tevazu ve bol çiçekli nedeniyle, artan iç, balkon ve bahçe için çok popüler.

Pelargonium Aşk Sovyet büyükanne değil, aynı zamanda Avrupa'da sakinleri kalmaz aynı aktif olarak balkon ve sundurmalar dekorasyon besler. Bu bitkiler, büyük tencere, tencere içinde büyüyen ve bahçede "özgür" toprak unutulmamalıdır, bu orta sahası.

Türler Pelargonium çeşitleri

Sadece Pelargonium cinsi sırayla, çeşitleri çok görüntülenen hangi göre, yaklaşık 250 türü bulunmaktadır.

En popüler ve yaygın türleri:

 1. Kraliyet (aka grandiflora) - yaprakları bölgeli boyama ile büyük çiçekler ile karakterizedir. Orta, hep karanlık ve kadifemsi ve kenarları çok parlak;
 2. Plyuschelistnaya (veya tiroid) sardunya farklı parlak yaprakları ve çiçekleri kadifemsi yaprakları. onun genellikle Balkon ve loggias dekorasyonu için tiroit tür popüler hale uzunluğu 1 metre kadar büyüyebilir Stems;
 3. Bölge - Bu türün karakteristik özelliği, kenar, her zaman biraz daha hafif merkezi, bir yaprak zonlu rengi olup. Bu en yaygın türlerinden biri ve çeşitleri çok görüntülenen dayalı olduğu;
 4. Hercai menekşeler gibi Melek farklı kokulu yaprakları ve çiçekleri. tek dezavantajı sonbahar renkleri kademeli bir düşüş olduğu;
 5. Kokulu sardunya çok büyüyebilir ve bu nedenle sık sık peyzaj bahçeleri için kullanılırlar. Ancak, dikkatli olun çünkü olmalıdır bu çok kırılgan güçlü rüzgarlarda kırabilir hangi kaynaklanıyor gelmiştir.

Yeni başlayanlar için evde Bakım

Kendi başına, sardunya basit bakım ve bitkiler etrafında karışıklık sevmez acemi bahçıvanlar veya herkes için idealdir. Önemli olan birkaç basit kuralları takip ve sardunya durumunu izlemektir. Bir şeyler yanlış giderse, örneğin, bitki su unutmak, her şey görünüş olarak belli olacak.

Sardunya - photophilous bitki doğrudan güneş ışığına dayanabilir. konumu için en iyi yer, güney doğu ya da batı tarafı. Sıcak havalarda rağmen, sardunya "atmak" hemen hemen tüm yaprakları ve çiçekleri sadece kalır.

Bu nedenle, sıcak iklime sahip bölgelerde ve yaz yüksekliğini, güney tarafında bitki kaldırmak için daha iyidir. Bu yana, güvenle yapılabilir Hareket sardunyalar etkilemez.

Genel olarak, aydınlatma yeterli olmalıdır, ideal olarak gündüz 16 saattir. Işığın eksikliği ile sapları uzamış başlar ve bitki iyi görünümünü kaybeder. o güneşin altında doğrudan böylece Yaz sardunyalar daha iyi, balkonda veya bahçede duruyor.

Bir konumu ve aydınlatma seçerken, böylece kokulu sardunya gölgeli yerleri tercih dikkate türlerin bireysel özelliklerini almalıdır. Ve doğrudan güneş ışığından kraliyet istenmeyen türler için, bu nedenle Güney tarafında yerleştirerek kaçınmalısınız.

Nasıl buzdolabında kokuların kurtulmak için sitede bizim yayında bulunabilir.

Evde uygun bakım siklamen Hakkında bu makaleyi okuyun.

Buradan banyoda fayans tasarımını seçmek için öğreneceksiniz.

Sıcaklık ve nem

Tercihen, orta Pelargonium, için sıcaklık koşulları. O soğuk hava veya büyük ısı sevmez.

 • Yaz - 20-22 derece;
 • kış - 16 derece;
 • Bazı türler (örneğin, sardunya bölgeli 1'e sıcaklık düşüşü dayanıklı) kısa soğutma dayanabilir.

nem gelince, o zamanki göstergeler uygun olacaktır. İlave ıslatma (püskürtme) sardunya gerektirir. Aşırı bir durumda, bir sıcak hava dalgası esnasında çok kuru havadır. Ama son derece nemli hava kökleri çürüyen neden ve enfeksiyonların görünüm yanı sıra kaynaklanıyor olabilir.

Ayrıca hava dolaşımı dikkat edin. Sürekli olmalı. bayat durgun hava tesisinde zarar vermeye başlayacaktır. Bu kış aylarında özellikle önemlidir.

sık sulama sardunyalar gerekmez. Bu toprak kurutma gibi hareket ettirmek gerekir. Ama yaz aylarında birkaç kural toprak hep vlazhnovatoy (ama ıslak değil) olmalıdır vardır.

Su sardunya için zaman kontrol etmek veya yok etmenin en iyi yolu dokunuşa toprağı kontrol etmektir. Üst tabaka kurutulabilir, ama bunun altında (yaklaşık 1 cm derinliğinde), toprak vlazhnovatoy olmak zorundadır.

sulama suyu kartere boşalmasına beklemek gerektiğinde. 10 dakika sonra, sıvı drenaj ve tamamen boşaltılır kadar bekleyin. Sulama iyi bir tavada yapılan ve direkt olarak kök altında su dökün edilir. Bu en tecrübeli bahçıvan ve çiçekçiler bilinmektedir. Biz "sıradan" tüm yapsalar bile Ama - merak etmeyin, ana şey sonra fazla sıvıyı çıkarın. Bu kural kış ve yaz sulama için geçerlidir.

Hala daha kolay gübreleme ile. Yaklaşık erken ilkbahar ve geç sonbahar - Çiçeklenme dönemi yapmak gereklidir. İki hafta içinde getirilen çiçekli bitkiler için Zaman çözüm. Herhangi azot bakımından zengin gübre değildir seçebilir. Dozaj, her bir spesifik gübre talimatlarına başvurun.

nakli sardunya neredeyse tek istisnası köklü kesimler nakli olan, gerek değil, bir süre sonra bu konuda. Pelargonium, genellikle, yeni yüzey toprağı sadece yerine (bitki zaten büyüyor ki burada toprak gibi aynı şekilde hazırlanan bir karışımı) yaklaşık üç yıl büyür, yani.

Kültür bitkileri, yani çiçekli dönemin başında, her yıl olmalı Erken bahar. Genellikle (Daha fazla üreme için kullanılabilir) tüm üst rayları temizlenir. Bu hassas yan Sardunya büyüme ve bol çiçekli Döşeme sağlar.

Zaten erken ilkbahar ve geç sonbahar, bahsedildiği gibi Renk sardunya,. çiçekli formu - bir kaç şemsiye çiçeklenme. Onlar (tipine ve derecesine bağlı) tamamen farklı bir renk olabilir. Çiçekler de farklı boyutlardadır (bazı türlerde bir kraliyet gibi, diğerleri daha küçüktür, büyüktür).

Evde Üreme

Pelargonium ev iki şekilde üretebilir: tohum tarafından ve kesimler vasıtası ile. İlki, sıklıkla pek oldukça zor olduğu gibi, evde yetiştirilen zaman.

ilkbaharda tohum ile çarpma için, hafif toprak ile doldurulmuş bir kap hazırlamaktadır. tohumlar toprağa ekilen ve düzenli sulanır. İlk kez sıcaklık 20-22 derece arasında olmalıdır.

Yaz ortasında, genç bitkiler fosfor ve kum ile yaprak ve çim zemin karışımı nakledilmektedir. Bu saygın bileşenlerde eşit miktarda alınır.

Küçük bir kap (çapı yaklaşık 19 cm) içinde alınmıştır kesimler tarafından bitkisel üreme için. alt başlatmak için drenaj koydu ve daha sonra yer kömürü ve kum karışımı dökülür.

kesimler 3-5 yaprak çiftleri, ama en az 2 olmalıdır. Onlar kesmek veya düğüm veya aşağıda biraz edilir. Ben kesmeler çıplak bırakarak yaprakların alt çifti kaldırıldı kesti "bar".

hazırlandıktan sonra kesimler kabın kenarına yakın yerde delikler yapmak gerekir. Sonra tüm yapraklar toprağın üstünde olacak şekilde sırt kesimler yerleştirin ve hafifçe toprağı bastırıp sıkıştırmak.

Şimdi toprak ile "tutunulması" kökler kadar birkaç gün beklemeniz gerekir. Ancak o zaman genç bitkilerin su olabilir. Daha büyük tencere içine orta yaz sardunya nakli ile.

Sardunya cesur bitki olsa, aynı zamanda bazen hasta olabilir, genellikle yanlış bakım nedeniyle.

 • gri küf;
 • pas;
 • Verticillium Wilt;
 • sapın çürüyen;
 • yaprak ve yaprak sapı farklı noktalar görünür bağlı olduğu diğer patojenik mantarlar,.

Bitki gri kalıp geliştirmeye başlamıştır, o zaman, sürgünler bırakır sapları ve çiçek bile ana yaprakları gri patina görünmeye başlar. Bu, düşük sıcaklık, nem ve havalandırma bol sulama yokluğunda oluşur.

 • Pelargonium için gerekli kışın sıcaklık rejimi, gözlemlemek;
 • Düzenli olarak havalandırın;
 • birbirine yakın bitki koymayın;
 • Kuru veya hastalıklı yapraklar kaldırma;
 • 10 günde bir daha su yok.

Pas tabakanın iç tarafında kahverengi konsantrik daireler algılayabilir. plakasının dış tarafında görünür sadece sarı daireler olacaktır.

Nedenleri: nem, yetersiz havalandırma.

Tedavi: etkilenen tüm yaprakları kesilmiş ve 1 litre başına 1 g'lık bir çözeltisi benlata oranı ile bitki tedavi etmek için gereklidir.

Bu hastalık iletken Sardunya sistemine saldıran bir mantar neden olur. sardunya yavaş yavaş solmaya ve yapraklar sararır. Hiçbir tedavisi.

sapının altında ortaya çıkıp siyah nokta artmaya başlar. Yavaş yavaş üssünde tamamen kök çürür. Tedavi - yoktur. Yapabileceğimiz en üstten sapı kesilmiş ve hastalığı önlemektir. nedenleri: Çok fazla su.

sardunya etkileyen Böcekler:

 1. Beyaz sinek - çok küçük beyaz kelebek. Bunun yerine, bitki üzerinde küçük beyaz larvaları vardır;
 2. Akarlar tabakanın alt tarafında bulunur ve bunların varlığı bitki üzerinde karakteristik bir ince ağ ile tespit edilebilir. mite yenilgisi nedeniyle kademeli besinlerin yoksunluğu mermer haline yaprakları ile;
 3. Unlubitler - yaprak axils, pamuk gibi, karakteristik kümeleri tarafından tespit edilir ve kaynaklanmaktadır.

Bitkinin Satın alma sırasında dikkatli beyaz sinek ve unlubitin varlığı için kontrol edin. Aniden zararlılar ya kendileri belirtileri bulduysanız - satın vazgeçmek.

Olası sorunlar ve çözümleri

Çeşitli bitki hastalık ve zararlıları ve olası az korkunç sorundan enfeksiyona ek olarak. genellikle yanlış bakım nedeniyle oluşur ve nedenlerinin ortadan kaldırılması ile tedavi edilir.

Sorunlar ve çözümleri:

 1. sardunya yaprağı kızarmaya başlar, daha sonra sıcaklık çok düşük olduğu ve istenen sıcaklık aralığı ayarlamak için gerekli olan;
 2. Sadece çiçekler, ancak yaprakların çok sayıda - sen gübre bir çok sayısını azaltmak yapmak ve geçici beslenmesini durdurmak için daha iyidir;
 3. alt yaprakları sararma - nem ve havalandırma eksikliği eksikliği.

bu şaşırtıcı bitkinin bakımında Önemli - tüm kuralları veya durumu düzeltmek için zaman uymak basit. Ve bitkinin dinlenme rahatsızlık ve çiçeklenme ile göze hitap etmez.

Bir sonraki videoda orada yemyeşil çalı Pelargonium kurma konusunda birkaç ipucu.

Onlar kökleri suyu içeri böylece, ilk bir bardak su koymak sardunyalar kesimler, çimlenen kesti. Sonra dikim zaman bir tencerede kök sardunya aldığınızdan emin olun. Bir daire içinde kaktüslerin hariç en iddiasız çiçek olduğunu değilim.

Sardunya odası - fotoğraflar, görünümler, bakımı, üreme, renklerin kullanımı

 • Sardunya - genel, ıslahında kapalı bahçe ve bahçecilik ve, çok uzun bir süredir bilinmektedir ve bu bitkilerin toplanması eski nesil yapan çünkü bizim zamanımızda bir "büyükanne" olarak kabul hale geldi bir çiçek.

  kırmızı çiçekler ve banyo koyu yeşil yaprakların yuvarlak Panicles: Gençlik şu anda standart formda sardunyalar olduğunu. Aslında, ilerleme hala durmazsa ve yetiştiriciler çiçeğin farklı formlar, yaprak rengi, bitki büyüklüğü ve diğer parametrelerdir sardunya çeşitleri, bir sürü açtı.

  Uzun bir süredir çok dekoratif kalırken, sürekli bakıma ve yıllık nakli gerektirmeyen bir houseplant satın almak istiyorsanız, o zaman sardunya odanın bazı çeşitleri büyüyen düşünmelisiniz.

  çeşit seçimi ile başa çıkabilmek için, Pelargonium odası ayrılır grupları dikkate alınması gerekmektedir. Onlar türün bir grubun genel özelliklerinin açıklaması aşağıda sunulacak

  bu, kahverengi bir şerit, türlerin bu nedenle ikinci isim ile sınırlanmıştır gibi hemen yapraklar koyu yeşil yaprak karakteristik rengi tarafından kabul edilebilir. Bu grup en yaygın ve 70.000'den fazla çeşidi vardır çünkü bölgeli sardunya, o "büyükanne" görünümüdür.

  Onların bölünme renk çiçek rengi, aynı zamanda form tarafından sadece yapılır. Yarı çift ve çift basit çiçekler, ayırın. Çiçeğin karmaşıklığına bağlı olarak, onlar yaprakları farklı sayıda olduğu açıktır.

  Ayrıca, yapraklar şiddeti karanlık bantlarında değişiklik: diğerlerinde çok net görülmektedir sardunya bazı çeşitleri - neredeyse görünmezdir, sınır genişliği de çeşitli bağlıdır.

  Uzun akan sürgünler bir sürü üretir sardunyadan ampelnye tür. Bu bağlamda, sardunya plyuschelistnye yükseklikte duran, tencere veya asılı tencere atılmış. Bu çeşitlerin 1 m kamçılamak üretmek plyuschelistnye akılda tutulmalıdır.

  mutlak düzgünlüğü ve sarmaşık yaprakları andıran parlak yaprakları diye bir grup ile karakterizedir. Bu nedenle grubun adı.

  Aynı zamanda, bununla birlikte, daha kısa kirpiklere ampelnye belirtmektedir. Çiçek Burada ilginç: o çok Viola (hercai menekşe) gibidir ve salkım harika görünüyor.

  İşte başlığından netleşiyor, bu grup yetiştiricisi ilginç şeydir. deniz kokusu, tüm belirli çeşitli bağlıdır. Pelargonium lezzet üretimi için sorumlu olan yaprakları, uçucu içeren bu grupta toplanan. koku Eğer bitki dokunmak, özellikle çok güçlüdür.

  silahla, düzensiz ve büyük çiçekleri basit standart renkler ile yeşil yaprakları: Derhal o kokulu sardunya görünümünü önceki durumlarda olduğu kadar ilginç değil unutulmamalıdır.

  bitki kendisi hızlı bir şekilde gelişir ve böylece üzerinde çekilebilir. çalı bir çalı, uzun sürgünler bir çift için, periyodik çimdik gereklidir.

  Belki de en güzel sardunya bu tür bulunmaktadır. çiçekler de yuvarlak paniculate çiçek salkımına toplanır, ancak bunların her 7 cm çapı ulaşabilir. Bu nedenle, çiçek kapakları basit dev elde edilmiştir. Renkleri çok farklı olabilir ve aklımızda temel renk değil, aynı zamanda damarları kaomochek, lekeleri, vb bulunmasını değil var

  çiçekler önceki grubun övünebilir çizgiler ve desenler, ile çok güzel, ama boyutu, tabii ki, o kadar büyük değil: ilginç işaretler bir sürü toplanan olarak Gerçekten, benzersiz olarak kabul edilebilir.

  yapraklar da dekoratif ve aynı zamanda çeşitli bağlı olarak belirli bir tadı vardır. O biraz kokulu sardunya daha daha zayıf, ama oldukça belirgin olduğunu.

  Minyatür ve cüce sardunya

  bol bol çiçeklenme küçük çalılar, Are ve hiç budama gerektirmez. sardunyalar çeşitleri tüm pencere pervazları zzastavleny diğer bitki var olanlar için kullanışlı.

  Şimdi sardunyalar bazı ilginç türler görebilirsiniz, bir çiçeğin şekli ile karakterizedir. Bunlar arasında:

  • gülgiller bölge. çiçekler bir fırçalamak toplanan gerçek küçük güller, benzerler;
  • kaktusovidnye bölge. Sert güzeller ya da değil, söylemek. Bu herkes için bir seçenek. Sami büyük çiçek ve yaprakları koni içine kıvrılmış kaktüslerin dikenleri andırır;
  • yıldız zonu. Taç yaprağı şekli ile bağlantılı olarak adlandırılır - üste doğru daralmış, işaret edilmektedir;
  • gvozdikotsvetnye. Karanfil pürüzlü yaprakları vardır ve sardunyalar bu grupta ele onların özelliktir.

  Sardunya üç formlarda mevcuttur: tohum, köklenme kesimler ve iyi gelişmiş bir yetişkin çalı. Onların ekimi ayrı düşünülmelidir.

  Pelargonium tohumlardan büyüyen

  Sardunya tohumları oldukça büyüktür, böylece onların iniş ile ilgili sorunlar, kural olarak, hatta acemi bahçıvanlar ortaya çıkmaz. Zemin üzerinde düz tarafı ile istifin tohumlarını hafifçe bastırarak zaman. tohumlar arasındaki mesafe en az 2 cm görülmektedir.

  onlar toprağa dikilmiş sonra, zemin yanı yağmurlama serpilmiş sulama, sulanan değildir, bu yüzden tohumları razmoyut ve yerinde kalması gerekmez.

  Tipik olarak, yaz aylarında çiçek sardunyalar amacıyla, onun tohumu ekmek, Şubat ayı sonlarında başlar. tohum ekilen kapasiteli anda, plastik bir torbaya koydu. Tüm karanlık sıcak bir yer de temiz ve her gün fidelerini kontrol etmek gerekir. Temelde, Pelargonium 5-6 gün içinde filizlenmeye.

  en az bir filiz olacak sonra tüm konteyner ışığına maruz ve paket kaldırılır. fideler büyümeye ve dört sayfa olacak, bu (bu işlem fikir tartışması olarak adlandırılır) Ayrı bir kapta oturabilir.

  köklü çelikler Yetiştirme ve iyi gelişmiş çalı

  Burada her şey satın fidan nakli için bir tencere seçimi ve toprağa dayalı olacaktır. Zaten bitmiş üründe toprak bir özel mağaza satın alınabilir, ama ev sonbaharda bahçesinden getirildi ülkesidir zaman kendini yapabilir ve. Bunu yapmak için, sadece karıştırmak gerekir:

  Toprak gevşek yani derlenmiştir. pot seçimi fidelerin kök sisteminin durumuna bağlı olarak yapılır.

  Hatta yetişkin bir bush için. Yaklaşık 15 cm çapında Tabii ki, pişmiş kil pot satın almak tavsiye edilir ufak bir pot yaklaşım, ancak genellikle plastikten daha pahalı olacaktır.

  Eğer fazladan maliyet istemiyorsanız nedenle, plastik sadece su böyle olmadığını çabuk kurur ve risk bitki "dökmek", orada da çok kötü değil.

  Bu kök çürümesi ve siyah bacak önlemek zorunludur, sen pot drenaj kaliteyi sağlamak için gereken, 2-3 cm katmanında yuvarlandı. O en az bir boşaltma deliği alt kısmında bir pot olmalıdır, ne demek.

  turba topaklarda sardunya kesimler

  Bu makalenin başında da belirtildiği gibi, sardunya onun için bakım ve çiçekçiler seviyorum çok basit olduğunu. Bakım aşağıdaki koşulları temsil eder:

  Her yerin üst tabakasının kurutma hızına bağlıdır. o "dökmek" için önemlidir bu yüzden Sardunya çok daha iyi aksi çalı ölümü kaçamaz, aşırı neme daha kuraklık tahammül.

  Tipik olarak, yaklaşık haftada üç kez gerçekleştirilir sulama. Bu arada, bu bitkinin yaprakları üzerine düşmemeye çalışan, dikkatli yapılmalıdır. Geranium püskürtme de istenmeyen bir durumdur.

  Sardunya çok hafif, bu yüzden açan o alacak güneş ışığı miktarına bağlıdır. Itır güney iyi aydınlatılmış bir pencere büyüyen için uygundur.

  Yaz aylarında bu faktör özellikle önemli değildir. Kışın, sıcaklığı 10 0 ° C altında hava akımlarından ana koruma bitki düşmemelidir.

  Periyodik olarak, hava kökleri beslenir ve toprak bir monolitik parça halinde açık değildir sırayla bu işlemi gerçekleştirmek için önerilir. arazi proryhlit için, özel bir tırmık olması gerekli değildir: Eski çatal kullanabilir veya sopa olabilir.

  Itır çiçeklenme esnasında ve fosfor içeren gübreler başlangıcından önce beslenir. Organik gübre yapmamalı hiçbir durumda, sardunya basitçe tahammül edemez.

  Bu yenilenme budama bitkiler ve genç şekillendirme dükkanı yetişkin ima eder. İlk durumda daha da yeni şubeler göründükleri kadar beşe her filiz tomurcuklarının, üzerinde bırakılır.

  İkinci durumda ise, bir resepsiyon iyi kardeşlenme için verhushechek parmaklarını tepesi. Erken ilkbahar - Bütün bu işlemler kış sonunda önerilir.

  2-3 yılda bir değil, her yıl yapılır. Bu kökleri açığa değil, arazinin bir yumru nakliyle en iyisidir.

  oda sardunya anlamlı gelişimini yavaşlatır Genellikle, bu işlem gerçekleştirilir. Ama bu yeni saksı büyük olması gerektiği anlamına gelmez. Işaret parmağı kalınlığı ile onun çapını arttırmak mümkündür.

  Genellikle çeşitleri sardunya kesimler ya da bölen yetişkin çalı yayılır karakteristik işaretler korumak için.

  şahsen tohumları, koruma çeşitlerinin sonra garanti toplamak edin. Eğer toplanma tohumların ekim denemek istiyorsanız, bu yani kazıma gereklidir dış kasanın çıkartılması. İki adet nazhdachki arasında tohumları aşınmak.

  Yine de, yetiştiriciler sıklıkla kesimler topiari. daha sonra, önceki genç beyaz köklerin filizlenmesi için su içine yerleştirilmiş ve yaklaşık 6 cm'lik kesilmiş sapları toprağa atılır ya da büyük nemli kum çimlendirilmiştir. Her iki yöntem de etkili ve yaygın kullanılmaktadır.

  sardunya Çiçekli yaklaşık beş ay içinde tohum ektikten sonra gelir, bu yüzden Şubat, aynı yıl sardunya çiçek sonuna koydum eğer.

  önce çiçek sapı - Üç ay sonra. Ancak, bu terimler sadece ikinci yılında her durumda bölgeli türleri, Melekler ve Kraliyet sardunya çiçek esas ilgilidir.

  Hastalık ve zararlılar Pelargonium

  sardunya oda koşullarında en yaygın hastalıklar mantar ve viral hastalıklar bulunur. mantar blackleg, yaprak pası, rot çeşitli dahil etmek. Çoğu zaman, bu hastalıkların mantar öldürücüler çözeltileri ile muamele edilir.

  Zararlılar biraz sardunya, ama çok can sıkıcı. Bu yaprak bitleri, beyaz sinek, tırtılları ve akarlar sayılabilir. Onları yoksa hayatının izleri her iki tarafta bitkinin yapraklarının dikkatli muayene ile tespit edilebilir.

  zararlılar kurtulun sardunya özel sredstvaami püskürtme yoluyla mümkündür. Bir çiçeğin üzerinde yerleşmiş tam olarak kimin kurmak mümkün değilse, haşaratın kompleksinden ilacı kullanmak daha iyidir.

  Yapraklar sararmaya ve düşmek ve çalı çiçeklenmeye istemiyor: sardunyalar büyüyen zaman Deneyimsiz yetiştiricileri genellikle aşağıdaki sorunları karşılaşabilirler.

  İşte muhtemelen yanlış bakım sonucu yatıyor.

  • tabaka kenarında sarı ise, yani burç biraz su alır.
  • Yaprakları sarkık ve düşmüş iseniz, çalı doldurulur.
  • Yaprakları bitkinin dibinden düşersen, sardunya yeterli güneş ışığı değil. Bu arada, bu nedenle çiçek olmayabilir.
  • Sardunya ayrıca bitkilerin yeşil kütlesini ayarlamak için hizmet azot, fazla yemek ise, çiçek sapları üretmek istemiyor.

  amacıyla, böyle kötü anı sona değil Pelargonium yetiştiriciliğinde sorunlar olarak, onun yararlı özellikleri hakkında konuşabilirsiniz.

  • İlk olarak, bitki, zararlı mikropların içerideki havayı temizler. sardunya kokusu, stresi azaltır depresyon hafifletir.
  • İkinci olarak, diğer bitkiler ve çiçekler zararlıları engeller. Yaz üzümü çalı altında bahçede bir sardunya yapmak tavsiye - hayır yaprak bitleri vardır!
  • Ve üçüncüsü, sardunya yaygın çeşitli hastalıkları tedavi etmek için halk hekimliğinde kullanılır. O muz ile karşılaştırılır! Taze yaprakları mükemmel yaraları sıkılır ve mide ülserinin tedavisinde. Kaynatma bağırsak ve mide hastalıklarında yardımcı olur.
  • Ayrıca tıbbi amaçlar için kullanılan lezzetli bir tada sahip Sardunya uçucu yağ hazırlanabilir. Arkada soğuk algınlığı, earaches, kaslarda yorgunluk, ağrı tedavi eder.

  büyüyen sardunyadan videolar - sardunya

  İşte kullanışlı ve güzel bir bitkidir - Sardunya veya sardunya yatak odası. pencere üzerinde büyümek ve nasıl artık biliyoruz bakmak için.

  24 Aralık 2016 | 22:32

  Ne bir güzellik! Ben sardunyalar kadar çok çeşit olduğuma dair hiçbir fikri yoktu. Nitekim, bir hercai menekşe, güzellik gibi sardunya melek. Ve sardunya her türlü özellikleri şifa?

  25 Aralık 2016 | 00:38

  Sıradan topları renkleri 3-4 renk - Evet büyükannesinin sardunya alışık. Ve bunların pek çok çıkıyor! herşey Sardunya terapötik)

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  29 − 19 =