Pelargonium kraliyet

Kraliyet sardunya

Kraliyet sardunya, sardunya veya kraliyet - Bildiğiniz gibi, iklim tropikal olduğu, Güney Amerika, gelen çok güzel bir bitkidir. Zaman yetiştiricileri birçok çeşidi getirdi Avrupa'ya yılında, onsekizinci yüzyılda getirildi.

bakım onun için çok kolay olmasa da, güzel çiçekler için kraliyet sevgi sardunya. ve bölgeli sardunya - Çok daha kaprisli onun yakın akrabası aşıyor. tüm bahar ve yaz dairelerine ya da balkonda muhteşem çiçekli sardunya keyfini çünkü bir ev bitki var cesaret edenler, kesinlikle, pişman olmayacaksınız.

Bitki yukarı yüksekliği altmış santimetre, bir küçüktür. Sen askıya tencerelerde pencere pervazına koyabilirsiniz. Yaz kraliyet sardunya genellikle tepsiler balkonda dikti. Sapları, otsu dik bulunmaktadır. Zümrüt yeşili yapraklar tamamen çalı kapsar. hafif silahlar ile kaba levhalar, yüzey.

Çiçeğin çapı yaklaşık 5-7 santimetre. Üst tomurcuk yaprakları bir fan gibi alt üst üste. onların çok çeşitli şekil ve renk. beyaz, mor, lila çiçeklerle çeşidi vardır. Kraliyet sardunya çiçekleri boyanmış olmazdı kırmızı böyle bir renk, muhtemelen vardır. Tomurcuklar kendinden renkli ya merkezde içerikleri ile tezat vardır. formunda, bir düz, dalgalı veya oluklu bir kenarı ile, basit ve havlu olabilir. Çiçekler fotoğrafta harika görünüyor.

Kraliyet sardunya iyi bak ve doğru beslenmeyi varsa Çiçeklenme, yaklaşık üç ya da dört ay sürer. Bu sardunyalar diğer türleri daha kısadır. kurutuldu tomurcuk düzenli çıkarılması olabilir, bu süreyi uzatmak, potasyum ve fosfor ile mineral gübreler bazı üreticiler diğer bitki türleri için bu aşılama arı sardunya yapmak. herkes sardunya yoğun aromasını sever çünkü birçok avantaj düşündükleri, neredeyse orada çiçeklenme sırasında kokla.

Daha önce bahsedildiği gibi, kraliyet sardunya için evde bakım öylesine ve kolay değildir. kuralların en ufak ihlal anda, çiçek olmaktan çıkar. Pelargonium gölgede kötü büyür, ancak doğrudan güneş sevmez: Yaprakları yanıklara alabilirsiniz. Az dolu veya çiçek taşma eşit zararlı etki. Bitki hastalık ve zararlıları etkileyebilir. İşte evde bir kraliyet sardunya gerektirir bakımın temel kurallar vardır.

1
 • Işık. Kraliyet sardunya sonra uzun bir süre ve bol bol için çiçek açar, ışık çok sever. Hatta sadece güneşin doğrudan ışınları sizin yaprakları yakmak olmadığından emin olmak gerekir, güney pencere üzerinde koyabilirsiniz. Işığın eksikliğinden kaynaklanan çok sıkı çizilmiş saplar olarak Kışın, bitki, ek bir vurgulamak olmalıdır.
 • Sıcaklık. Yaz aylarında, oda sıcaklığı 24 dereceyi geçmemelidir. Kış sardunyalar sadece 12-15 derece mümkün olduğu bir dinlenme süresi, ihtiyacı vardır. O uymazsa, bitki çiçek olmaz. Eğer taslak üzerinde bir tencere koyarsanız aynı şey aşırı ısınma durumunda ne olacağı veya edebilirsiniz.
 • Sulama. Çiçek nemi seven, bu yüzden bol bol sulanmalıdır. sulamalar arasında humus neredeyse kuru olmalıdır. Bazı yetiştiriciler pota su dökmeyin tavsiye ve haznede edilir. Vodichka, iyi yerleşmek gerekir haşlanmış sulama suyu için kullanılabilir.
 • Nem. Oda çok kuru değilse, sardunyalar sprey gerekli değildir. O yapraklar ve çiçekler üzerinde su damlacıklarının korkar.
 • Gübreler. Gübreleme çiçeklenme döneminde, bahar ve yaz aylarında yapılmalıdır. Daha potasyum ve fosfor içeren bir gübre kullanmak en iyisidir, o zaman birkaç hafta boyunca çiçek uzatabilir. Onları on dört günde bir olmak olun.
 • Toprak. The Royal ıtır nötr ya da zayıf alkalin reaksiyonlu toprak sever. asiditeyi azaltmak için, pota da iyi bir gübre haline gelecektir kül biraz, dökmek için tavsiye edilir. Su saksı birikip kalmamaktadır böylece uygun drenaj için izin emin olun.

Düzgün bir kaç ay boyunca her yıl evlerine, sardunya irade çiçekte bakım sağlarsanız. Tüm zorluklara rağmen bu bitkinin birçok sahipleri aldım çok memnun çünkü sardunya bu tür yetiştirmek için biraz çabaya değer çiçeklerin güzelliği. bakım kurallarının daha iyi anlamak için, karşılık gelen videoyu görebilirsiniz.

Aşılama, büyüme, aşılama ve budama

Pelargonium kraliyet kesimler tarafından yayılmasını seviyor - en kolay ve en popüler yoludur. Suda köklenme hemen her zaman başarısız olduğunu unutmayın, çürür sapı ve toprağa doğrudan dikilmelidir, böylece kök alır neredeyse hiç. Çelikler en geç Ağustos ayının ikinci yarısında veya Eylül başında gerçekleştirdi. yedi ile on santimetre bir uzunluk üstünden bir dal kesin.

Paylaşım iki veya üç düğüm olması gerekir. böylece birkaç saat için yaptığı sol kestikten sonra o biraz kurudu, sonra iyi drenaj ile nemli toprakta dikti. kaba kum zemin karıştırmak için İstenen. sapları filmi kapsayacak şekilde gerek yoktur.

Hastalık mikrop karşı korumak için, toprak, derin bir fırın içinde kızartılmış veya potasyum permanganat, konsantre bir çözeltisi ile muamele edilmiştir. Toprak önceden hazırlanmalıdır ki bu tedaviden sonra, toprağa ekilen kesmeler taze Pelargonium kraliyet, en erken iki gün daha olabilir. Birkaç hafta sonra, ne zaman genç bitkilerin köklenme kalıcı tencerede ekim yapılır olacaktır. süreci hızlandırmak için, dal yaprak çimdiklemek nazikçe tavsiye edilir, daha sonra tüm enerji santralleri köklerinin oluşumuna gidecek.

Tohum yayılma - zahmetli bir işlem olup, bu yöntem daha yüksek çiçeklenme süresine sahip daha dayanıklı bitkiler elde edilmesine olanak sağlar. mağazasından satın Tohum. Küçük, dikdörtgen şeklinde tohumları. sığ bir kap içinde onları dikti.

Toprak kül biraz ekleme yer kömürü ve kum karışımını almak için en iyi yapısal olmalıdır. yarım santimetre topraktaki tohum derinleştirmek. Dikim Şubat ayının ortasında gerçekleştirilir. İlk sürgünler yaklaşık bir ay görüntülenir. lahanası iki gerçek yaprak görülebilir olduğunda, küçük bir tencerede seçim tutun.

Yeterince ışık yok çünkü Kış Pagon Pelargonium, çizilmiş. sezon öncesi çiçekli bitki budama ihtiyacı var. Şubat sonunda harca. dalların üstleri dikkatlice güzel taç oluşturmak üzere kesilir. Onlar çiçek yetiştiriciliği için kullanılabilir. Bitki çiçek olmaktan çıktığı Budama, radikal olmamalıdır. Nakledilen kraliyet sardunya çok sık değil - her iki ya da üç yıl sonra. Bu sadece yakın tencerede çiçekte olduğu unutulmamalıdır, çok büyük pot onu uymuyor.

diğer yandan bağışıklık kazandırma yardımıyla sardunya çiçek artık mümkün yapma. Bu kokulu sardunyalar ve eşsiz bu tür için uygundur. bölgeli sardunya anda kraliyet kötü kurtulur. Greft, iki veya üç yaprak ile dal almak yaklaşık bir santimetre (altı olası) bir eğik kesim uzunluğunu olun. Aynı bölümler, bir ikinci bitki alındı, bunları düzgün yün iplik veya polietilen film bağlanan birleştirir. Her şey temiz, neredeyse steril şartlarda yapılmalıdır, başka scion kök almaz.

Kraliyet sardunya kapsamlı büyüyen seviyor, zorluklar oldukça sık ortaya çıkar. Bazen bitki sarıya bırakır. Neden oluyor? Bu sadece ucunda meydana gelir ve yaprak yay kendisi çiçek biraz nem olasılığı varsa. taşma - yapraklar, ters sararması, sonra nedenini çürümeye solgunluk edin. Olarak az miktarda su yastıkları yaprak zaman çok bol toprak nemi oluşabilir. Düşük sıcaklıkta kış yaprak hava kırmızı bulabilir. Bu durumda, sardunyalar pencereden uzak konulmalıdır. Pelargonium ışık yaprakların eksikliği ile bile aşağı düşebilir.

Duyarlı bitki ve hastalıkları. işe yaramaz kaydetmek için: çiçek kararmış bacak Örneğin, bu tehlikelidir. Birlikte zemin ve pencere pot ile, bitki atmak gerekecek ve klor işlemek gerekir. yaprak nem bir aşırı bolluğu kaynaktan mantar türlerinin neden olduğu gri küfe, görünebilir. Onlar acilen kaldırmak ve doğru sulama kurmak gerekir. zararlılardan sardunya çoğunlukla buğday biti ve beyaz sinek etkiler. Sadece dikkatli toplanan Onlar böcek ve böcek az şey yok edebilir.

KRALİYET BAKIM Pelargonium, aşı kalemi! AGROVOL

KRALİYET BAKIM Pelargonium, aşı kalemi! AGROVOL

Kraliyet sardunya (sardunya kral) çok ef

Kraliyet sardunya (sardunya kral) çok ef

Merhabalar. Bugün Reza bakacağız

Merhabalar. Bugün Reza bakacağız

KIM TOHUM satın almak istediği MY Maghazi bağlantısıdır

KIM TOHUM satın almak istediği MY Maghazi bağlantısıdır

Bu video çoğaltılamaz Kraliyet P olarak gösterilen

Bu video çoğaltılamaz Kraliyet P olarak gösterilen

Bu videoda düzgün yeniden bakımı için nasıl göstereceğim

Bu videoda düzgün yeniden bakımı için nasıl göstereceğim

TÜRLERİ sardunyalar. TÜRLERİ Pelargonium. Pelargonium KRALİYET

TÜRLERİ sardunyalar. TÜRLERİ Pelargonium. Pelargonium KRALİYET

sonbahar kraliyet sardunya kesmek için nasıl Video

sonbahar kraliyet sardunya kesmek için nasıl Video

Bütün çiçekler ziyaret edin: http://cvetovodstvo.pp.ua KAYISI, ARIS

Bütün çiçekler ziyaret edin: http://cvetovodstvo.pp.ua KAYISI, ARIS

Pelargonium kupürleri - http://webgarden.livejournal.com/50657.html.

Pelargonium kupürleri - http://webgarden.livejournal.com/50657.html.

Özellikler KRALİYET Pelargonium ev bakımı: p

Özellikler KRALİYET Pelargonium ev bakımı: p

ev bitkileri hakkında başka bir video. Ben kanar geçirmek

ev bitkileri hakkında başka bir video. Ben kanar geçirmek

Bu videoda yeni oda gösterir

Bu videoda yeni oda gösterir

Burada kim, benim renkleri satın almak istediği Mağazama için bir bağlantı var

Burada kim, benim renkleri satın almak istediği Mağazama için bir bağlantı var

Kesimler bölgeli sardunya HTTPS 😕 //www.youtube.com/watch v = cggq680J

Kesimler bölgeli sardunya HTTPS 😕 //www.youtube.com/watch v = cggq680J

burçlar gür kraliyet sardunya nasıl yapılır.

burçlar gür kraliyet sardunya nasıl yapılır.

gereksinimleri aristokrat bir görünüm için ve artan

gereksinimleri aristokrat bir görünüm için ve artan

Neden ve nasıl kış sırları nN için sardunya kırpmaya

Neden ve nasıl kış sırları nN için sardunya kırpmaya

Birçok kişi soru, neden olmasın sardunya çiçek sorun. sebebi neredeyse algılanamaz ve mantar çürüklüğü olabilir. Sen, sapları, dikkatle yaprakları incelemek için kök bölgesi gerekir. Bitkilerin Hasta çıkarıldı ve mantar ilaçları ile tedavi sulama azaltmak için de gereklidir.

çiçek hızlı absisyon odasında toprakta azot fazla veya çok kuru hava ile ilişkili olabilir. O çok büyük bir saksı Geranium çiçeklenmeye istemiyor. Pagon çok uzun olur ve çiçek sapları gelişmediğini ederken sorun nedeniyle ışığın yetersizliği nedeniyle oluşabilir. Alg kışın veya ilkbaharda çok düşük sıcaklık önlemek ve yaz aylarında aşırı ısınmaya olabilir. bitkilere Zarar ve çok sık taşımak.

Kraliyet sardunyadan Popüler çeşitleri

Itır çeşitlerinin Kapsamlı katalog, işte en popüler anlatacaktım. İşte ana olanları şunlardır:

 • Sally Munro. Büyük çiçekli Çok güzel bir bitki. Üst yaprakları koyu kırmızı kenarı etrafında beyaz kenarlıklı (neredeyse siyah) renk. Aşağı - elmanın rengi gibi uçuk pembe. sezon başına Bloom can birkaç kez.
 • Mandarin Sardunya çeşitleri. orta büyüklükte portakal çiçekleri ile büyüleyici narin bitki. beyaz tomurcukları ortasında. yaprakları kenarı, beyaz bir sınır ile, düzdür.
 • Alman serinin Şeker Çiçekler Gözü ile Çeşit Şeker Çiçekler Pembe. Grandiflora bitki pembe, sessiz gölgeler. Görünür yaprakları üzerinde siyah benekler.
 • Şeker Çiçekler Parlak Kırmızı - Aynı serinin tür. yaprakları üzerinde dağınık siyah nokta ile kırmızı çiçekler kiraz. Bitki de güzel bir taç ve uzun çiçeklenme oluşturan dallıdır.
 • Mona Lisa. Çok büyük çiçekler şanlı beyazla Çeşitleri. Merkezde, kırmızı stamenlerden yakın bazen pembe ince dokunuşlar sahip olabilir. Yaprakları kenarı dalgalı.
 • Regalia Çikolata (Çikolata). Koyu kırmızı, çikolata çalan büyük çiçekli çeşididir. Yaprakları, yassı kenarını geniş açın.
 • Kara Prens. Küçük bitki, en fazla kırk santimetre boyunda. Çiçekler erik rengi, kenarında yaprakları gümüş kenar var.
 • Carisbrooke. güzel parlak pembe çiçekler ile çeşitliliği. Üstüne üstlük Bar ve noktalar şeklinde bir mermer deseni narin yaprakları görebilirsiniz.
 • Georgina Blythe. Bitki otuz beş santimetre boyunda kadar küçük olduğunu. Çiçekler turuncu renk tonu ile büyük, parlak kırmızı renklidir. Boyun beyaz. yaprakları kenarları ryushek gibi dalgalandırmak.
 • Lavanta Grand Slam. pembe ve mor çiçekli bir bitkinin ortalama yüksekliği. Üstüne üstlük Eğer yaprağı mor tüyler koyu gölge görebilirsiniz.
 • Morwenna. Sınıf kompakt. Büyük Çiçek, eski şarap rengi gibi neredeyse siyah koyu kırmızı,. yaprakları kenarları fotoğraflar üzerinde çok güzel görünen muhteşem bir dantel, andırmaktadır.
 • Beyaz Glory. Çeşitli büyük, fazla yedi santimetre çiçekler, lekesiz, kar gibi beyaz sahiptir. Bitki boyu kırk beş santimetreye kadar ortalamasıdır.

dikkate her çeşitli özelliklerini alarak, beğeninize olabilir toplayın tesis. Uygun bakım her yıl bol çiçekli sağlayacaktır. Önemli olan - çiçek odası seviyorum, o zaman onların efendilerini memnun etmek uzun zaman olacaktır.

Evde Foto Kraliyet sardunya ve bitki bakımı

Avlu bahçesinde, denizlik, Balkonlarda ve hatta yaz başlangıcı ile şehir flowerbeds üzerinde, sen parlak çiçek açan çalılar Pelargonium, halk genellikle denilen sardunyalar görebilirsiniz. Nedeniyle sadelik ve tevazu bakıma Pelargonium haklı bir aşk çiçekçi tadını çıkarın. Ama birkaç maalesef ben ailenin bu "külkedilerinden" arasında o kendi vardır, şüpheli "Kraliçe".

Kraliyet sardunya, Pelargonium grandiflorum veya en gür çiçekli ve biraz daha kaprisli bir karakter akrabanın farklı regale.

Büyük sardunya Özellikler

Befits resimde ev kraliyet sardunya, böyle büyük bir isimle bir bitki, sardunya bölgenin ortak çeşitleri daha talepkar bakım ve çiçekler bu kadar uzun bir zaman değildir. o tüm şekil ve renklerde çiçeklenme-şemsiye çiçek toplanan büyük bir zaman, görünce, o sizin pencere güzel bir bitki olarak büyümeye arzusu ateşlemek için değil imkansız.

yüksekliği Royal sardunya, 30-60 cm ulaştığında diğer türler farklıdır:

 • yoğun olan yapraklar, katlanmış dokunun şerit levha ve sivri kenarlara kaba;
 • Çapı en fazla 7 cm, büyük basit veya çift çiçekler.

Dekoratif salkımına yaprakları birden çok renk ekleyerek, ancak bölgeli sardunya çiçek dönemi sonbaharda sona ererse, yaz ikinci yarısında kraliyet sardunya solmaya son çiçeklenme.

Bir çalının üzerindeki bahar ve tomurcukları görünmezse sonucunda, iki kat bir utanç hava kapaklarının parlak renkler 3 ila 5 ay arasında olabilir zevk ve.

Neden kraliyet sardunya çiçek yapar?

Toprakta yavru bitki vazgeçtiklerini sonra, yetiştiriciler-fanlar heyecanla yeşil gösterişli inflorescences görünümünü bekliyor, ancak bazen hayal kırıklığı ile uğraşmak zorunda. çiçekler sardunya grandiflorum yerine sadece yeşillikleri verir ve hızla büyüyen sürgünler yakında göz kaybeder ve gergin olacak. Ne hatalar evde kraliyet sardunya bakımı yapılmıştır ve neden, fotoğrafta olduğu gibi, bitki çiçeksiz neredeyse kalmıştır?

Gerçekten de, zaman dilimi içinde değil sardunya çiçek, bu gösterebilir eğer:

 • değil doğru sıcaklık koşulları veya düşük ışık koşulları için;
 • Bir kap ekilen bitki çok hacimli ya da uyumsuz gübre bileşimi alacak şekilde yerleştirilmesi;
 • Zamansız nakli;
 • okur yazar budama veya yokluğu.

Nasıl bitkiye kraliyet sardunya bakımı için düzenli olarak sağlıklı ve dekoratif bütün bir yıl boyunca kaybetmedi, çiçek?

Evde kraliyet sardunya için yaz bakımı

iddiasızlık sardunya, konuşma, bu tür bilenler dissemble vermedi.

Kraliyet sardunya bol çiçekli sahipleri ile rahat ve mutlu hissetmek için, çiçekçi ekimi başarısını koyacak sadece birkaç kurallara uymak gerekir.

ışığa talep ve sevgi Geniş Sardunya çeşitleri en parlak güneşli pencereye maruz kalmak. Sadece sıcak günlerinde, bitkiler yanıklar kararan korunacak gerekiyor ama diğer durumlarda, dünyanın kısıtlama - riskidir:

 • çekme ve sürgünler sıyırma;
 • çiçeklenme yoğunluğunun azaltılması;
 • bırakarak tomurcuklar zaten ortaya çıktı.

akraba türler kraliyet sardunya taslakları ve soğuk rüzgarı tahammül edemez aksine böyle bir bitki, bir bahçede ekilen eğer, o da tomurcukları memnun değil muhtemeldir. Yaz aylarında ev ve bakım nedenle yetiştirilen kraliyet sardunya taslaklar karşı koruma içerir. Bitkiler gelişmek ve-camlı güneş terasları ve loggias bol bol çiçek açar.

Yaz sardunya hava aşırı kuruluğu, oda sıcaklığında su ile püskürtülebilir, yapraklar ıslak emin ve tomurcukları doğrudan güneş ışığına maruz değildir.

Yetiştiriciler, keskin bu muhteşem kültür, sıcak havalarda yaprak bitleri ve sapları ve yaprakları üzerinde asalak diğer zararlılar tarafından saldırılara karşı daha duyarlı bitkiler, ciddi sardunya zayıflatmak olduğunu bilmek. belli oluyor "Neden kraliyet sardunya çiçek değil mi?": Ve burada sorunun cevabı.

Biz sulama ve çiçekli bitkiler gübreleme hakkında unutmamalıyız. sardunya, suda kolayca ya da gıda kuru nokta ve de toprak bileşimine talep değil, tolere rağmen kesinlikle renk uygun miktarda vermez. sıcak aylarda, büyük çeşitlilik toprağın üst tabaka biraz kuruduğunda gerçekleştirilir özellikle bol sulama, gerektirir.

Uzatmak çiçekli ve kurumuş kaldırmak için zaman içinde, dekoratif çiçek sapları kaybederse santraller olabilir korumak için.

Büyük sardunyalar Kış bakımı Özellikleri

soldurma muhteşem çiçekler sardunya iyileşir sonra sıcak bir pencere bir sonraki bahara kadar bırakırsanız, ancak, sonraki çiçekli sabırsızlanıyorum. Nasıl sonbahar ve kış aylarında sardunya bakabilirim? Sıcaklık düştüğünde sonbahar başlangıcı ile, evde kraliyet sardunya bakmakta değişiyor. Üç aydır Bitki sağlar:

 • yaklaşık 12-15 ° C'lik sıcaklık;
 • Sadece Pelargonium aktivitesi aşağıdaki desteklenen seyrek sır;
 • Yeterli aydınlatma.

kış uykusu dönemini bütünüyle Besleme durdurulur. tüm koşullar bakım karşılanırsa, bitki çiçek tomurcukları ve kış mutlaka Katalepsinin lüks çiçek veriminin yeterli sayıda bırakır.

nakli yürütülmesi ve kraliyet sardunya beslenmesi

Bitkinin toprak üstü kısımlarının farklı Sardunya hızlı büyüme Her türlü. pot taranan toprak ile yaz Bush'un üzerinde önemli ölçüde büyümüş ise kış kraliyet sardunya nakli sonunda tam örgülü topraklama com kökleri. Bu kültür için Zemin, gevşek de nefes olmalı ve nemi korur etmek. Düşünme, neden kraliyet sardunya çiçek, çiçekçi hesap ve toprak karışımı doğru seçimi içine almalı etmez. İyi bir seçenek - sterilize bahçe toprak, kum ve turbanın eşit parçalarının bir karışımıdır.

Kök sistemi su durgunluk tahammül edemediğinden, Pelargonium daha az dikkat dikim pot seçiminde ödenir değil güçlü drenaj tabakası gerektirir. Çünkü çok fazla yetiştiricileri kraliyet sardunya çiçek kültüründe hayal kırıklığına ve olmayan geniş bir kapta nakli olduğunu.

hacim tencerede kez, bitki hızla yeşil kütlesini artırmak, ancak "unutuyor" tomurcukları ayarlamak için.

Benzer bir işlem yer alır ve uygun gübre karışımı seçilir. azot hakim tomurcukları ve blum oluşumu için soyunma zaman sapları ve yaprakları büyür ve tomurcukları az oluyor. , Pelargonium artan farklı potasyum ve fosfor beslenmesi bol ve uzun süreli sahası temin etmek için en iyi karışım.

Hiçbir kraliyet sardunya çiçek yanlış veya yetersiz budama olabilir nedeni. Bitki hızla büyüyor ve tomurcukları Temmuz ve Ağustos prischipyvaya içinde, artan net çiçek tomurcukları kolayca sürgünlerin ucunda oluşur veya çok regrown kaynaklanıyor tepelerini keserek beri. Bu tedbir sağlayacaktır:

 • üretimi için kullanılabilir elde çelikler;
 • Gelecek sezon yemyeşil çiçekli elde etmek;
 • Genç sürgünlerin büyümesini teşvik etmek;
 • Bush kompakt çekici şekil vermek.

bitki Trim, daha yavaş yavaş ciddiye sardunya yaralanmasına ve ameliyat sonrası bitki yukarı beslemek için gereklidir. Kış sonunda, tomurcukları budanması yeni bir oluşum başlangıcı tamamlanır.

Köklenme kesimler yıl boyunca elde edilebilir, ama sıcak mevsiminde çok daha kolay hale getirmek için.

dikim malzemesi yapraklarının en az iki çift sahip kuvvetli sürgün uçları alındı ​​ve düğüm altında 5 mm kesmek gibi. Aşağı kesilmiş ve artık üst yaprak plakaları 3 bırakmak daha iyi olduğunu bırakır. Bundan sonra, aşı kalemleri üzerinde yer dilimleri ezilmiş kömür ile tedavi ve 18-24 saat boyunca havaya bıraktı.

Ancak, başka bir yolu yoktur. anne bitki kesme kesimler ayrıldıktan sonra 10 dakika içinde:

 • kornevinom muamele edilmiş;
 • kum, humus ve turba karışımı içine çökeltildi;
 • 2-3 gün liman dokunmamış.

İyi sonuçlar nemli turba tabletlerde kesimler ekerek elde edilir.

Her durumda, ekim çürüklüğü gelişimi bölümlerini güvenli olacaktır çözüm fitosporin sulanan. kupürleri kökleri verdikten sonra nasıl sardunya bakımı için?

uzun somunlar 19-23 ° C arasında bir sıcaklıkta olan ana kadar, iyi kurulmuş olup, bu 8 ila 12 hafta arasında sürebilir. Bu süreden sonra:

 • genç bitkiler kalıcı bir yerde ekilir;
 • Yeni yanal kaynaklanıyor vermek Bush'u zorlayan yaprakların üçüncü çiftinin ana kaçışı çimdik.

Evde bakım kraliyet sardunya, resimde olduğu gibi, iyi, genç bitkiler gelişen, ve önümüzdeki bahar küçük düzgün burçlar ilk çiçeklenme verirsen.

Kraliyet sardunya: Popüler çeşitleri ve ev yetiştirme özellikleri

Sardunya - Bir çoğu bir çiçek tarafından tanınmış ve sevilen. Onun popülerlik gür inflorescences, göz ve bahar ve yaz ruhunu zevk renklerin güzelliği için aldı. O telaşlı değildi - "renkli kapaklar" ile çiçek bakımı o kadar zor değildir. Geniş yayılması için bir başka neden sadece kapalı büyümek -aramak, aynı zamanda yaz aylarında balkon, sundurma yanı sıra bahçe ve park çiçek yatak süslemeleri.

Bitkilerin tarihi doğum yeri - Güney Afrika. XVI yüzyılda ilk Avrupa'daki flora ve fauna büyük anakara araştırmacılar fark edildi. Beraberlerinde çiçek bazı örnekler getirdi ve onların seralarda bunu yükseltmeye başladı. Özellikle popüler Pelargonium Kraliçe Victoria döneminde İngiltere'de başladı. Bu moda her asil evde güney çiçekli çiçek birkaç temsilcilerini bulabildiğim Rusya dahil olmak üzere diğer ülkelere yayıldı.

Bu çılgınlığı bitki yetiştiricileri, tüm yeni türlerin ortadan kaldırılması için başladı gerçeğine yol açmıştır. Bunlar Afrika kıtasından getirilen ilk arasındadır bölgeli sardunya, atası oldu. Parlak kırmızı çiçekler ile oldukça uzun boylu bir çalı, yaklaşık bir metre boyunda idi. bölgeli - Ama ana özelliği yapraklar üzerinde hilal şeklinde karanlık alanların varlığı idi, dolayısıyla bilimsel adının bir parçası oldu. Yaprak tanınmış unlu mamulün anımsatan renk, bu nedenle insanlar kalatches çiçek demeye başladı. sardunya - bu, güzel aydınlık ve neşeli çiçek geldiğinde sık sık duyabilirsiniz başka bir isim yoktur. Ama sardunya ve sardunya gerçeği - Bu iki farklı bitkiler.

Sardunya ve sardunya - aynı aileden iki kız kardeş

Hem çiçek aynı aileye mensup - Geraniaceae. Dıştan bakıldığında, onlar gerçekten özellikle bitki tomurcuk sonra bağlıdır tohumlar olan bir kutu, üzerinde, benziyorsun. Dıştan, bir kuşun gagası benzer. Aslında bu özellik sayesinde ve onlar Yunanca isimlerini aldı: pelargos - Leylek, sardunya - Vinç. Aralarındaki fark nedir?

 • Sardunya - "Güneyli" ve sardunya - "Severyanka". Bu nedenle, iki türün çapraz bir girişimi başarısız olur. Hatta 12 ° C'de çoğalmaları ve sokakta kış taşır: kökenli fark sardunya ılıman enlemlerde büyür gerçeğini açıklar. Pelargonium soğuk algınlığı için böyle bir direncin sahiptir olamaz. Bu pencerelerde güzelce açan ve yıl boyunca balkon yalıtımlı. Ama burada sokakta sadece ilk don karşılıyor. Bu nedenle, kapalı bahçe ve yıllık çiçek olarak kabul edilir.
 • Çiçeklenme bu iki güzellikleri da farklıdır. Pelargonium gür çiçekleri toplarken ıtır çiçekler, tek tek çiçek. çiçek yapısı da farklıdır: İlk - birkaç (5-8) oluşan basit bir çiçek yaprakları, ikincisi ise - çiçek Tokmaklar gibidir.
 • renk ve farklılıklara gözlenmektedir. Çiçek vinç (kızıl hariç) hemen hemen tüm renkler ve çiçek leylek mavi tonları ile yaprakları göstermek mümkün olmayacaktır.

Çiçeğin açıldıktan sonra Uzun yıllar boyunca, daha sonra bütün grup birleştirilecek sardunyadan sayısız türleri vardır. karakteristik özelliklere bağlı olarak Pelargonium ayrılır: bölgeli, plyuschelistnye, benzersizleri, kokulu, melekler ve Kraliyet.

Zonal Pelargonium: Anahtar

"Topluluk" alt tipe ayrılır çeşitlerinin çok sayıda içeren çok geniş bir grup. Hepsi "tasarım" çiçeğin özelliklerine toplandı.

 1. Lale. Çok güzel türler Pelargonium. Bu alt grubun adı mini tyulpanchiki şeklinde bir yarı açık çiçekler aracılığıyla alınan. Odalarda küçük boutonnieres andıran yoğun çiçek salkımına toplanır. Onlar 60'ların sonlarına doğru ABD'de yetiştirilen. Kırmızı Pandora, Lilian Andrea, Marbacka Tulpan'a, Emmafran Bengtsbo Patricia Andrea: En olarak bu kategorinin gibi çeşitleri sevdim.
 2. Rozebudnye. Çiçekler bu türün güller, düzgün tomurcukları olarak katlandığında yaprakları gibi. Tek bir havlu çiçeklenme formları güzel, kabarık Glomeruluslarda çiçeği çok sayıda. Böyle sardunya, gül on dokuzuncu yüzyılda ortaya çıkan ve o zamandan beri çeşitlerinin çok sayıda sergilemiştir.
 3. Gvozdikotsvetnye. Çiçekler, örneğin sardunya yaprakları pürüzlü kenarları ile çevrilmiş. Bir çalı minik karanfilli noktalı izlenim alır.
 4. Kaktusovidnye. On dokuzuncu yüzyılın sonunda yayımlanan sardunyadan İlginç ve son derece nadir grubu. Bunların özelliği, - çiçek şapka hafif dağınık görünümünü haline olan demetin bir tür, sarılmış her lepestochek.

Plyuschelistnye (ampelnye) Pelargonium

Plyuschelistnye (ampelnye) Sardunya uzun birçok tür ve varyete arasındaki niş işgal etti. Bunların özelliği dik değil gövde ve uzun ve aşağı doğru asılı (büyüme, 30 ila 100 cm arasında değişebilir) olmasıdır. sarmaşık çok farklı değil şeklinde Sert yaprakları. Basit, havlu, rozovidnye, gökkuşağının neredeyse tüm renkleri: Ve bitkilerin renk ve yapısı, hatta en iddialı, yetiştiriciye herkes memnun edebilir. Sardunya oldukça uzun bir süre, XVIII yüzyılın başından itibaren kendilerine ilk söz tarih vardır. Güzel temsilcisi hederacea - sardunya beyaz Buz Gül. Bir kar-beyaz renk Onun oldukça büyük, çift çiçekler güzelliği ile büyülüyor ve ince dişli yaprakları inanılmaz hassasiyet ve saflık "buz güller" vurgulamak.

Unicum - antik kültürün karakteristik

Unicum - sardunya arasında "yaşlı". XVIII yüzyılın ikinci yarısında, oyma yaprakları bu örnek, güzel çiçekler ve kokulu koku çıkarıldı. Özel dağıtım hemen her bahçe asalet bu türün birkaç temsilcileri olmadan yapmadım Victoria devri, ikamet aldı.

Herkes yanlışlıkla yapraklarını dokununca çok üretiyor sardunya kokusu, gibi olacaktır. Ama evi ince çeşitli lezzetlerin dolum sadece kokulu olan çeşitleri vardır. İlk bakışta, bu seyrek, mütevazı çiçeklerle oldukça göze çarpmayan bitkiler vardır. Fakat bu grup, güzellikleri için ve mal ve aromalı ferahlatıcı bir hava için değerli değildir. Eğer ladin veya çam kokusunu hissetmek istiyorsanız, potu odası Orsett, Clorinda, Fernleaf, Adil Ellen koymak mümkündür. Meyveli notlar havayı Mabel Gri, Turuncu Fizz (limon), s dolduracaktır. Moliconum (ananas), s. Odoratissimum (elma), Meyveli (meyveli), s. Grossularioides (hindistan cevizi). Parfüm severler çeşitli Brilliante, Şeker Dancer, Fragran gibi olabilir. Minty tazelik Gemstone ve Lady Plymouth terlemek.

Kraliyet sardunya - ailesi Geraniaceae arasında kraliçe

Belki tüm aile Geraniaceae en güzel - sardunya kraliyet, krallar çeşitli tonlar ve akçaağaç gibi gür yaprakları büyük çiçekler ile donatılmış.

Bu çiçeğin çeşitli türlerin hibridizasyonu elde edilmiştir. Almanya'da bu Pelargonia grandiflorum denilen ve birkaç isim bulunursa - regale veya grandiflora. Sardunya hanedan hem de bölgesel yetişen, ancak daha "kaprisli karakteri" ve daha fazla bakım gerektirir. sadece doğru bakımı ile akraba bütün bir yıl boyunca çiçek olabilir ve bu 3-4 ay boyunca tomurcukları erir - Bir başka fark "kraliyet kişinin" lehine değildir. Özellikle tuhaf kış sardunya: yılın bu zamanda aralığı 10-12 ° C arasında bir ısı derecesi tesis etmek gereklidir Eğer yoksa, o zaman bitki sonraki çiçeklenme üzerinde tomurcukları yatıyordu olmaz. Ama bu tür çabalar çiçeğin asil ve muhteşem güzelliği ile telafi edilir. türlerin bir ayırt edici özelliği - çiçek neredeyse hiç kendinden renkli. yaprakları üzerinde her zaman bazı noktalar, çizgiler, sınır çizgilerini ve diğer "süslemeler" sunuyoruz.

Normal bir tek çiçek büyüklüğü - Yani büyük, gerçekten kraliyet çiçeklenme çapı 5-7 cm başka bir biçimde vermez. Bu yaprakları bir oluklu kenar izlenimini pekiştiriyor. Bu özellik, beyaz leylak, mor ve bordo renkleri hava Bulutlar etkisine sahiptir, yanlışlıkla pürüzlü oyma yaprakları sarılmak.

Kültürün Çeşit çeşitliliği

Bugüne kadar, kraliyet sardunya birçok çeşidi her zevke bir çiçek seçmenizi sağlar. Bunlardan en ünlüsü: Ann Hoystead, Kara Prens, Bredon, Bushfire, Carisbrooke, Funchal, Margaret Soley, lavanta GeandSlam. Bugün ise bin türlerle ilgili çıkarılabilir ve durmuyor bir saniye serisindeki tüm yeni güzel çiçekler çalışılacaktır edilir.

Sadece Değil çeşitleri güney belle kraliyet kanı sahiptir. Grandiflora ve kıvırcık çeşitleri geçerek elde Melek Pelargonium (Melek Pelargonium), - kendi temelinde, yetiştiriciler bile yeni türler getirdi. Çiçek görünüm olarak, melekler kraliyet çok benzer, bu nedenle sık sık karıştırılır. Ama türler arasındaki farklılıklar hala var. Melekler küçük çiçekler var, ve bunların yapısı kaynaklanıyor - ampelnoe küçük yapraklarla. diğer renkler ile paralellik kurmaya, bu Pelargonia grandiflorum petunyaların ve Melek Pelargonium hatırlatır - pansies.

melek renklerin en gözde çeşitleri şunlardır: Dirvud Melek AES, çekicilik Electro, Ansbrok Güzellik, Quantock Mae Tip Top Duet, Veyvord Melek Margaret Soley Lord Bute, morwenna.

Özellikler kraliyet sardunya bakımı

Kimi ölçümlere göre, dürüst bakım sıradan "Kalach" konusunda farklı kraliyet sardunyadan bakımı. Kraliyet sardunya ekimi başarılı olmuştur için bazı kurallara uymak gerekir. Güney Afrika güzelliği öne sürülen belirli şartları nelerdir?

Aydınlatma. Kökeni çiçek sayesinde iyi aydınlatılmış bir alanda büyümeye seviyor. o doğal ışık alan alanlar seçmelisiniz için. Tabii ki, aşırı sıcakta sırasında bu pencere pervazına kaldırmak için daha iyidir, yaprakları yanmış kapılma. Ve bitkinin dinlenme ışık eksikliği muzdarip değildir. Bu kuralı kırmak ise, hemen bir tepki "Kraliçe" takip edecek - germe tomurcukları, aşırı dökülme ve "kellik" kaynaklanıyor. Buna ek olarak, çiçekli sardunya hissedilir derecede kötü: azalan kalite ve çiçek miktarı.

taslaklar karşı koruma. kontrast, sardunya ve sardunya diğer daha az titiz çeşitleri olarak, çiçek kraliçe bahçe ve park çiçek olmaz. Bu sadece kapalı ekimi hesaplanır. Ayrıca, evde de taslaklar ve serin rüzgarın gusts oldukça kaprisli olduğunu. Bu camlı loca, balkon ve pencere içinde büyümek en iyisidir.

Su. Sulama - Pelargonium dahil olmak üzere herhangi bitkiler, yaşam temelini. O, aşırı kurutulmuş toprak gibi yanı sıra aşırı transfüzyon etmez. Sıcak sezonunda o toprağı kurur ne kadar çabuk bağlı daha sık sulamak için gereklidir. Toprak demoisturized uzun süre kalmaması arzu edilir.

Nem. Bağıl nem Pelargonium Regale çok zorlu değil, ama kuru ve sıcak havalarda, hala sıcak su püskürtmek gerekir. yaprak ve yaprakları üzerinde nem olarak doğrudan güneş ışığı bitkilerle tencere koymak mümkün değildir, kurur olmayacaktır. Bu dikkatsizlik sarı lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Besleme. Zeminlerin olarak bu özel çiçeği "ültimatom" artmaz. Ama sıcak havalarda bol çiçekli sırasında, bu giyinme ihtiyacı vardır. Bunlar olmadan bitki tüm içsel doğasını ve potansiyel araştırmacılar açıklamaz. Çiçek salkımına yarısı boş kalır.

Kırpma. Bitkilerin bakımında oldukça önemli bir aşama. Bush oluşumu olmadan güzel ve bereketli çiçekleri beklememelisiniz. Bu soruyu akla getiriyor: sardunya daha iyi kestiğinde - bahar veya sonbahar? En etkili şekilde sonbahar veya kışın kaynaklanıyor Döşeme yürütmek. Pelargonium yayı kırpma uygulanırsa, çiçekli durur. 45 gün sonra tekrar o hemen çiçekli sonra (Ağustos ayının son günlerinde) ve: iki safhada olması gereksiz kaldırılmasını gerekir saplar gerçekleştirin. Dezenfekte araçları (makas, makas) kesilmiş ve kuru "çıplak" düzenledi mahsul kraliyet sardunya kaynaklanıyor hatırladı ve ana gövde üçte kesilmiş olmalıdır. Bush'un kendisi kompakt ve simetrik oluştururlar.

sardunyadan Yayılım - özellikleri

Onlar yaprakların üç veya dört çift olsaydı, kraliyet sardunyadan üremeyi gerçekleştirmek merkezi yardım sapını kesin. Ön kupürleri Pelargonium kraliyet suda çimlenmiş değil. Hiçbir özel kâğıtlar kesimler tarafından yayılma kraliyet sardunya gerektirir - onlar kömür ile bölümleri ve biraz Kuru (2-7 içinde saat) önceden tedavi, küçük tencere konur. Kraliyet sardunya kökü önce tank ve nemli zemin hazırlamıştır. Toprak eşit oranlarda alınan kum ve turbanın, temelinde hazırlanmaktadır. fideler kesin kök salmak nakilden sonra 2 ay, - Dikkate kraliyet sardunya kupürleri 1.5 sonra tamamlanabilir. Çiçekli bitkiler üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir sapları kırpma olarak Pelargonium baharın kesimler yürütmek için daha iyi değil.

sorusuna ikinci cevap: kraliyet sardunya yaymak nasıl - tohum kullanımı. Ama oldukça zaman alıcı bir işlemdir, tohumlar Pelargonium kraliyet bazen çok ilk nesil kültürüne ilişkilendirmek bilinmektedir melezler, toplanmıştır, özellikle beklenen sonucu vermeyecektir.

"Hükümdar çiçek" ile ilgili sorunlar: nasıl bunları çözmek için?

tüm kuralları zaman içinde yukarıda listelenen olsa bile, sardunya ailesinin bu tür sorunların bazılarını ortaya çıkabilir. Kraliyet sardunya bakmak hakkında bilgi için, bu birçok bilgi yazılır. onun iniş için tankın şeklini ve boyutunu - Bütün kaynaklar çiçeğin bakımı ile ilişkili aynı ihtar tekrarladı. Bir tencerede çok büyük bir hacimde bitki vazgeçtiklerini sonra hiçbir çiçek açar Royal, sardunya olduğunu şaşırmayın ve yapraklar ve sürgünler pencere üzerinde yerleştirilmemelidir. Daha büyük saksı, daha az çiçek ve daha yeşillik - Bu türlerin doğrudan orantılıdır. Büyük tankta çiçeğin tüm güçleri yetiştiriciler bu yüzden onu orada bekliyor güzel salkımına, gelişimine "çalı yeşillendirilmesi" boş olup.

renk olmaması bu tür hastalık Pelargonium, haşere, ve benzeri gibi bir kaç başka faktöre neden olabilir "dinlenme eksikliği". İkincisi By bir faktör yaygın hata çiçek severler kastedilmektedir. Onlar kendi "servisler" dinlenme fazı sağlamaz. Bu sonbahar ve kış aylarında tomurcukları üretmek için çiçek vermek değildir. besleme temin soğuk hava sıcaklığı (yaklaşık + 12 ° C) bitkiler sulama azalır, bunun için elimine edilir. Sadece sonbahar-kış döneminde bu tür koşullar altında, sen bahar ve yaz aylarında sağlıklı, gür çiçekler alabilirsiniz. kökleri olmadan Resüsitasyon orkide ve aksayarak bırakır: makalesine bakın.

Sarı yapraklar - neden ve nasıl bunları düzeltmek için?

Daha sık bu çiçeğin birçok severler sarı Pelargonium yaprakları ve önemli ölçüde görünümünü bozar gerçeği ile karşı karşıyayız değil. Bunlar bitkilerin çekiciliğini arttırmak ve istenmeyen, eski yaprakların kurtulmak amacıyla kısa kesilmelidir. yaprakların Sürekli kuruyan iç namlu sonunda oldukça hale gerçeğine götürür "kel". doğal bir süreç, ama büyük çaplı bir "felaket" gitti, o zaman neden aramak ve önlemler almaya gerek - uzakta yaprakların soldurma. Bir sonraki sorunu uzandığı başlıca nedenleri:

 • ışık eksikliği. Karar - Yapay ışık lambaları tarafından ek aydınlatma yürütmek.
 • Yanlış sulama. nem açığı ve bunun overabundance olarak yaprakları, parlak yeşil rengini kaybeder sararmaya ve öleceği gerçeğine yol açabilir. Çözüm - toprakta, kuru bir kabuğun gerekli görünüm olarak sulanan sardunya.
 • transplant uzun olmaması. Aynı toprakta yapılmış uzun bir süre için bir çiçek, o küçük saksı haline, o yeşillik bir sararma ile izledi. Çıkış - daha büyük bir kap içine Pelargonium transplantasyonu, toprak örtecek.
 • besinlerin eksikliği. Topraktaki besin neredeyse gitti eğer Çiçek sarı yaprakları renk sinyali verecektir. Çözüm - Düzenli besleme, özellikle ilkbahar ve yaz çiçeklenme sırasında.
 • Hastalıklar, zararlılar, bakteri. Ne zaman hastalık öncesi zazheltevshis, bitki parçası ölür. Bunu önlemek için, sürekli çiçeğin sağlığını izlemek ve gerektiği şekilde özel hazırlıklar işlemek için gereklidir. Hastalık başlatılmışsa, maliyeti diğer yerli bitkilerin kirlenmesini önlemek için, daha da artacak olan çiçek ve saksı kurtulmak için.

Yorum yapmak için giriş yapmalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

26 + = 35