Pelargonyum lale şeklinde fotoğraf

Lale seramonyası görünümünün geçmişi ve bitki bakımı özellikleri

Çiçek salkımlarının yemyeşil şemsiyeler yerine, küçük yarım açık lalelerin zarif çiçekleri gibi görünen inanılmaz sardunyalı bitkiler ilk olarak 1966'daki kültür fanatiklerine sunuldu.

50 yıllık lale salkım tarihi

ABD'de, lale salkımının yetiştirildiği Andrea ailesinin kreşinde, olağandışı çiçekler yüzünden öylesine adlandırıldı ki.

Çiçekli sardunyaya tarihlenen ve çiçeklenme döneminde yarı açık kalan ilk ilki Patricia Andrea olarak seçildi. Amerikalı yetiştiriciler Robert ve Ralph Andrea, önümüzdeki birkaç yıl içinde tam anlamıyla lale sardunyalarını elde etmek konusunda çok hevesli davrandılar ve bu sayede daha muhteşem bazı çeşitleri elde edebildiler. Bazıları, yetiştiricilerine yakın kadınlara onurlu olarak birinci sınıf gibi isimlendirildi.

Avrupalı ​​çiçek yetiştiricileri, ilk bitkilerin ortaya çıkışından 20 yıl sonra, lale şeklindeki sardunyalar gibi fotoğraflarla tanıştı. Aynı zamanda, çiçekler sadece gerçek ilgi değil aynı zamanda bir çok tartışmaya da neden oldu.

Lale sardunyumlarının yetiştirme konusunda karmaşık olduğu düşünülürse de, çiçek yapısıyla ve dişlerin ve amelin düşük kullanılabilirliği ile ilişkilendirilir. Bu nedenle, yarım yüzyılda dünyada en fazla iki düzine çeşit ve bu inanılmaz bitkilerin melezleri ortaya çıktı.

Bununla birlikte, uzmanlar arasında sıra dışı çiçekler biçiminin başka bir açıklaması da vardır. Belki de bu tür sardunyalar yapay olarak yetiştirilmemiştir, ancak basit sade yelkenli bazı bölgelerdeki sardunyumların doğal spontan bir mutasyonunun sonucuydu. Andrea ailesi kreşinin başarısının şüphecileri, 19 ve 20. yüzyıllarda Fransa'da elde edilen eski zaman zaman büyük sardunya sardunyaları olan lale çeşitlerinden bile ileri sürülen atalar olmuştu.

Minyatür laleler şeklinde çiçekler bulunan mevcut sardunyalar çeşitleri, çiçekli dekoratif kültürlere kayıtsız olmayan çiçek yetiştiricilerinin hayallerini konu alır.

Bu durumda, bitkiler birbirinden ciddi farklıdır. Alt grupta boylarının yüksekliği 70-80 cm olan iki uzun boylu örnek var, ancak lale şeklinde sardunyaller arasında gerçek cüce hibritleri ve çeşitleri var.

Bitkiler büyüme oranı, rengi, şekli ve taç yapraklarında bile taç yapraklarıyla karakterizedir. Ortalama olarak, her çiçek 6 ila 9 yaprakları barındırır; bunlar düz veya pürüzlü kenarlara sahip olabilir. Santimetre kılıfının iç kısmı daima dışarıya bakan renkten daha parlak renklidir. Fotoğrafdaki gibi lale benzeri sardunyallerden oluşan gür çiçek buketleri 20-40 çiçekten oluşur.

Lale desenli sardunyalar fotoğrafları, parlak desenli yapraklara sahip bitkilerin renk ve süsleme özelliklerinde çarpıcıdır. Bu tür bitki sahipleri olmak isteyen her yıl giderek daha fazla olur.

1

Lale Sarnığı Bakım Özellikleri

Lale şeklindeki sardunyalara bakıldığında, sıradan çiçeklerle olan eşanjörleri kadar uyuşukluk gösterirler. Dikkatle, onlar isteyerek çiçek açar, büyür ve çoğalırlar. Süs bitkilerinin dikimi için, hazır bir evrensel karışımın her ikisini de kullanabilir ve gevşekliğe toprağı vermek için bahçe toprağı, turba ve az miktarda kumun eşit oranlarda karıştırılarak substratı kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Sardunyalar toprağı suya batırmak ve içindeki nem durgunluğundan korkuyorlar, bu nedenle potanın altına güçlü bir drenaj tabakası döküleceklerdir.

Yıl boyunca ekilen bitkiler güneş ışığından yoksun olmamalı. En iyi lale şekilli sardunyalar parlak, ancak dağınık aydınlatmanın altında hissederler. Çalıların altını çizmeye dikkat ederseniz, kışın saksı çiçekleri görünebilir. Gölgeli bölgelerde, lale salyangozu sürgünleri zayıflar, gerilir. Yeşillik, güneş ışığının azlığı olduğunda soluklaşır, bazı tomurcuklar oluşamaz ve açılmaz.

Odada, sardunyallerde özel şartlarda gözaltı şartı yoktur. Önemli olan yaz mevsiminde havanın 20-26 ° C'ye ısıtıldığı ve atmosferin 5-7 ° C daha serin olacağıdır. Bitkiler, lale şeklindeki sardunyanın daha iyi korunduğu taslaklara tolerans göstermez. Isıtıcılardan gelen kuru sıcak hava çiçeklenme için iyi değildir.

Sıcak mevsimde, nem talebi yüksek olduğunda lale sardunyaları her geçen gün sulanır ve suyun durgunlaşmadığından emin olunur. Kış aylarında sulama daha az yaygındır, ancak bir çiçek altında toprağa bulut kurmak kesinlikle mümkün değildir.

Besleme ilkbahardan sonbahara, az miktarda azot içeren sıvı kompleks ajanlarla yapılır, aksi takdirde bitki çok fazla yaprak verir, ancak sardunyum çiçeklenmesi sizi mutlu edecektir

Çiçekli sardunyaların diğer çeşitleri gibi lale çeşitleri budama ve prizke gerekir. Bu işlemler tasarlanmıştır:

 • çalı şeklini iyileştirmek;
 • sürgünlerin dallarına neden olur;
 • çiçeği daha fazla çiçek tomurcuğu yap.

Sonuç olarak, bitki daha dekoratif ve çekici görünüyor ve laleler sarnıcesinin sistematik bakımına dahil budama öncesinden daha çiçek açıyor.

Sürgün uçlarını kıstırmanın yanı sıra, renksiz çiçek salkımlarını kaldırmak ve büyümüş büyümüş çekimleri kesmek gereklidir.

Kesilen tepeler üreme için mükemmel bir dikim malzemesidir. Fotoğrafdaki gibi lale sarmısağının tohumları her zaman kolay bulunmadığından ve kültürdeki yeni başlayanlar için çimlenmesi sorunlara yol açabileceğinden, kesimler yeni bitkiler elde etmenin en yaygın yolu haline geldi.

Kesimler, ilkbaharda veya toplu çiçeklenme tamamlandıktan sonra - sonbaharda elde edilir. Kök sardunyum sıradan suda, turba ve kumdan hafif bir substrat veya kök salıcı uyarıcı bir solüsyonda olabilir. İlk köklerin ortaya çıkmasından sonra kol, yere dikilir ve hafif bir pencereye maruz bırakılır.

Çiçekçinin karşılaşabileceği lale saksılarının tek özelliği sıradan çiçeklerle sürgünlerin ortaya çıkmasıdır. Bu durumda, böyle bir sapın tabanın altına kesilmesi daha iyidir. Kesimden bitki yetiştirirken böylesi sürprizler göz ardı edilmemelidir. Spontan mutasyonlar eğilimi, çeşitliliğin yeterince sabit olmadığına işaret eder, ancak minyatür "lalelerin" dekorasyon ve şaşırtıcı çekiciliğini azaltmaz.

Eğer bir sorunuz varsa, o zaman, aşağıdaki makaledeki yorumlara sorabilirsiniz!

Uzmanlarımız sorunuza kısa süre içerisinde cevap vereceksin (1-2 gün içinde), cevap bildiriminde bulunmak için zamanında yoruma abone olun!

tıpkı lale gibi lahana tohumları nasıl alınır

Biz tohum satmıyoruz. Yerel çiçek dükkanında sorun. Ayrıca, birçok çiçek üreticisi çevrimiçi mağazalarda tohumlar siparişi verir.

cveti-sad.ru

Sardunya lale şekli

Pencerede ne çeşit sardunyalı "almak" var? Her zaman alışılmadık bir şeyler istemek, böylece başka kimsenin olmaması ... Ve böyle bir şey var. İlginç ve çekici çeşit çeşitleri.

Zarif pelargonyum bilenler için - sardunyalı lale şeklinde.

Çiçekler, laleler, tk'ye çok benzer. tamamen açma. Çok iyi, küçük Posies.

Bu ve kalan melezlerden otlichayutsya - 6-9 yaprakları olan lale ile çok benzer şekildeki hemen hemen kesintisiz buton benzeri çiçekler.

Tulpan benzeri pelargonyum 1966'da Boston'da ortaya çıktı. İlk lale-şekilli pelargonyum Amerikan damızlık Robert ve Ralph Andrea (Robert & Ralph Andrea) marka "Patricia Andrea" seçildi.

Şimdi sadece 14 çeşit var ve hepsi çok farklı. Uzun boylu ve istekli genç hanımlar var, büyümek için kırılgan olmayan küçük parçalar var, kırıntılar. Renk şeması muhteşem: narin pembe renkten - çılgınca deli kızıl gölge!

Her güzellik benzersiz şekilde süslenmiştir bırakır.

Lale şeklindeki pelargonyum çeşitleri henüz tamamen kararlı değildir ve özgün ebeveyn biçimini düzeltme eğilimindedir. Çiçeklenme gelişimini önlemek ve normalleştirmek için, tamamen açık çiçekleri kesmek yeterlidir.

Lale sarısı pelargonyum bakımı

Bölgesel pelargonyum olarak dikim, budama ve gübreleme için bakım yapın.

Bu çeşit çeşit çeşit doğrudan güneş, sıcak hava ve aşırı yağdan hoşlanmıyor. Bu koşullar altında dedesi genleri sıçrayacak ve çiçekler tamamen açılacaktır. Bu dalları bir kerede kaldırmak arzu edilir. Laleler de su çok seviyorum. Özellikle sıcak havalarda. İyi sulama ile görünüm belirgin şekilde gelişir.

Bahar ve yaz aylarında her iki haftada bir pelargonyumu yüksek potasyum içeriğine sahip suda çözünür bir gübre ile besleyin. Prischipka sürgünleri daha iyi bushiness ve renksiz çiçekler daha fazla çiçek açma katkıda bulunacaktır.

Bu pelargonyumlar daha iyi çiçek açar ve korunaklı bir yerde gelişirler, mantarlar, patioslar ve verandalar için güzel bitkilerdir.

Koleksiyonun çok güzel büyüdüğü bu küçük çabalar buna değer ...

Sarmısak lale şekli büyük ve büyük çiçekleri şekillendirir.

Bir başka ilginç site. Resmi tıklayın!

 • Sarmısal lale şekli: 13 yorum

  Bu tür pelargonyum - sardunyum henüz görmek zorunda değilim! Çok şık bir bitki. Gerçekten de, çiçekler şaşırtıcı bir şekilde lale ile benzerdir.

  Bu nadir ise de. Ancak umarım umarız ki yakında bu güzellik koleksiyonlarımızda olacaktır.

  Çok ilginç şeyler, ne güzelliği. Teşekkürler, ben bu sardunyayla ilgili ilk kez öğrendim, şimdi ne arayacağımı biliyorum.

  Evet, harika bir güzellik. Çok sıradışı çiçekler.

  Benim gibi bir geranium var. Çok güzel! Şimdi bir gül satın almayı hayal ediyorum.

  Evet, rosebuds da nadiren buluşuyor, benim de elimde değil.

  Ne güzel bir bitki! Farklı sardunyaller gördüm, ama böyle birini hiç görmedim. Müthiş güzellik!

  Evet güzelim Herhangi bir koleksiyonu süsleyin.

  İnanılmaz güzellik. Gerçekten bir lale gibi. Bir canlıda, bu arada görmedim

  Geran- güzellik! Sadece nerede satın alabileceğinizi bulmak için kalır!

  Çok sıradışı ve çok güzel! Aynı sardunyayı istiyorum, nereden bulabilirim?

  Böyle bir çiçek görmemiştim ama ev ya da bahçe, bana nerede olduğunu, çok güzel olduğunu söyleyin

  Ve bugün bu şekilde çiçeğe kapıldım. Ona aşık oldum

  Sardunya lale şekli: egzotik sardunyallerden birinin fotoğrafı, nasıl bakacağınız, nereden satın alabileceğiniz

  Sardunya, oda ve bahçe olmak üzere iki versiyonda mevcuttur. Her ikisi de bugün popüler ve talep görüyor. Pencere kenarında bir oda saksıonu görmeyeceğiniz pek bir ev yok. Ve çiçek düzenlemelerinde ne kadar iyidir!

  İyi bakım sahası tüm yıl boyunca birlikte. Ve yetiştiriciler çalıştık ve onlar çeşitli renkleri, aynı zamanda şaşırtıcı biçime sahip, sadece çiçeklerle bu kültürü getirdi. Örneğin, uzun yıllar artık haksız yere lale sardunya unutulmuş.

  Bitkinin Özellikleri ve özellikleri

  Sardunya odası veya başka bir şekilde - Pelargonium - Aileye Geraniaceae temsilcisi. Bu bitki bakımı kolay ve üreme olduğunu. sardunya en yaygın türlerin birkaç vardır:

  1. kokulu: Çiçekler bol değildir, ancak yaprakların gelen güçlü koku ile karakterizedir;
  2. kraliyet: Parlak çiçekler, büyük çiçekler, ancak pratikte hiçbir koku yoktur;
  3. bölgeli: Evrensel iyi ve kültür odası ve yatak;
  4. plyuschelistnaya: saksılar içinde askıda-Downing formu;
  5. benzersiz: Yüksek belirtmektedir renk küçük ama eski grubu, bir odunsu kök oluşturur;
  6. Sardunya melek: "Açık hava" büyüyen orta ölçekli tesisler, kokulu bitki örtüsü ile, pansies anımsatan.

  Sardunya lale ailenin diğer üyelerine farklıdır unblown lale gibi çiçekler,. büyük değil Çiçek, sadece santimetre. Ayrı ayrı, o kadar etkileyici görünüyordu olmazdı, ama her sapı üzerinde bulunan kabarık çiçeklenme 30-50 çiçek oluşturulur. Bu bir lüks buket gibi.

  çiçekler bordo pembe ihale veya doymuş renklidir. fark çizgiler - iç lob yüzeyi parlak ise dış kaplanması. çok yaygın değil ve yapraklar sert ve parlaktır. Bitki yüksekliği önemli ölçüde değişebilir: 30 ile 70 cm.

  Bitkilerin kökleri çok yaygın değildir. Amerika'da, bir köpek kulübesi, Boston, Andrea yoktur. 1966 yılında, o olduğunu başlattı ve genel kamuoyunda, mahkemeye ilk lale çeşitli sunuldu. türlerin mutasyon - Bir versiyona göre. diğerine göre - hibridizasyon sonucu (iki farklı çeşitleri geçiş ile elde edilir).

  Böyle çiçeklerle Birinci sınıf denir patricia Andrea.Patricia, Carmen, Victoria, Lillian ve Linea: Sadece birkaç yıl içinde kadınların aileleri yetiştiricilerin onuruna adlandırılmıştır birkaç çeşit, getirmeyi başardı.

  Nasıl oda kültüründe sardunyalar bakımı için?

  Bugün, yakın ilginç bitkiler hakkında da bilgi almak isteyen birçok gönüllü bulunmaktadır. Birçok soru ile ilgilidir: olağandışı bir güzellik gerektiren durumlar? Ve her zamanki sardunyalar oldukça iddiasız eğer ne yaşam takım lale sardunya?

  Bunun bakımında zamanki sardunyalar olarak nepreveredliva gibidir. İyi büyür, çiçekler ve yeniden. Ama yine teknikleri çiftçilik bazı koşullar yapılmalıdır:

  kir. Sen gevşeklik biraz kum ekleyerek, evrensel bir karışımı satın veya eşit oranlarda bir bahçe toprağı ve torf kullanarak kendi yapabilirsiniz. Çok iyi drenaj önemlidir, aksi takdirde kök çürüklüğü olabilir.

  ışık. Sardunya iyi aydınlatılmış bir odada, ama dağınık ışık seven olmalıdır. levha, parlak güneş ışığı ile temas ettikten sonra, bir yanma meydana gelebilir. Bir kış vurgulamak oluşturmak için yıl boyunca, bitki üzerinde çiçekler varsa. Eğer kısmi gölgede kültürlerin bir kap koymak, çiçeklenme soluk düşük süresi uzatılır. tomurcukları bir kısmı hiç oluşmaz.

  sıcaklık. Pelargonium ani sıcaklık değişiklikleri sevmem. Yazın, t = + 21- + 26C, t = kışlık + 14- + 16C korumak gerekir. Bu çiçeklenme için en uygun koşullardır. Kültür ısıtma cihazlardan gelen taslaklar ve sıcak hava hoş görmez.

  sulama. Yaz sulama haftada 4 kez periyodiklik haftada sadece bir kış kez yapılır. sardunya, ancak aşırı nem gibi, ama aynı zamanda toprak topağını kurutma istenmemektedir değildir. alt yapraklar kahverengi lekeler görülürse, o zaman onların "güzel lale" sulanıyor yeterli değildir. pota altında fazla nemin boşaltmak için olan bir palet olmalıdır.

  besleme. fosfor ve potasyum sıvı gübre ile bir veya iki kez bir ay, sonbahar ve yaz aylarında yürütülen. sık gübreleme, özellikle azot gübre ile, yol kenarına düşen yeşil bitki parçasını ve çiçekli büyümeye iyidir.

  üreme. Ana yolu - kupürleri. Apikal kupürleri su yerleştirilir, yaz sonunda kesilir. Kök sistemi büyüme uyarıcı olmaksızın, hızla gelişmektedir. harç yetişkin kültürü olarak kullanıldı. Ekimden sonra, sap ile tencere ışıklı tarafında koydu. İyi kesimler hayatta kalma oranı.

  Bilmen gereken lale sardunya, Özellikler

  Ortak sardunya - orijinal haline geri dönüş bakım benzersiz tür kuralların cehalet değilse. çiçekler tamamen genişletilir ve çiçek benzersiz olmaktan çıkar. Bunu önlemek için, bazı kurallara uymak gerekir:

  • kardeşlenme ve pomp vermek çekimleri tepesi;
  • Yeni olacaktır yerinde ölü ya povyadshih çiçek kaldırılması;
  • çiçekler bir lale şeklinde kaybederek açılmaya başlar eğer, bunları derhal kaldırın;
  • taslaklar veya güçlü rüzgardan uzak bitkiyi tutmaya çalışın (sardunya sokakta yaz aylarında gerçekleştirilen varsa).

  Alt grup lale sardunyalar karmaşık melezleme (çeşitleri çiftleşme), bu nedenle 14 çeşit ve hibrit ile temsil edilir, seyrek. Ama bunu yarım çiçek çiçeklenme-demet toplanır ayrıldı farklıdır. Benzersiz çiçekleri ve yemyeşil çiçekli - Bu kültürün "çip".

  Doğdun, Bayan Charles Marie-Louise, Marbacka Tulpan Viktoria Andrea, Carmen Andrea, Patricia Andrea, Emma fran Bengstbo, Kırmızı Pandora, Pembe Pandora Conny, elma çiçeği, Herma, Linnea Andrea: sıradışı güzellikte çeşitleri ile tanışmış.

  Emma fran Bengstbo

  Nerede lale sardunya satın alınır?

  Fotoğrafı görünce, ve bitkilerin özelliklerine tanıma sonra, birçok yetiştirici Koleksiyonunuzdaki bir sardunya satın almak isteyeceklerdir. Nerede bulabilirsiniz?

  Ne yazık ki, ülkemizde sardunyadan güzel ve sıradışı çeşitleri hala çok yaygın değildir. Ama düzeltmek kolaydır. sardunyalar lale - Size hitap çeşitli bakmak ve çiçek toplama parlak ve şaşırtıcı bitkiler doldurmak gerekir. Sonra evinizdeki olmaz sadece yeni renkler, ancak her zaman bu kültürü eşlik olumlu aura.

  Olga Kosenko - Yaklaşık dereceli Maria Luisa video kanalının yazar ve dükkanın metresi "Çiçek Şehir" diyor.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  90 − = 87