Peskotsementnaya karışım

çimento, kum karışımındaki oranlar nelerdir?

Ne zaman yüksek kaliteli malzemeler arayışı içinde alışverişe gitmek gerek hazırlanması sonrasında, herhangi bir yapının inşaatı doğrudan gitmek. Çeşitli duvar işi, zemin betonlanması, tuğladan yapılmış duvar inşaatı yapmak için, çatlaklar ya da başka kusurların ortadan kaldırılması kuru çimento-kum karışımı kullanmak gerekir.

Ama para kazanmak için önceden yapı malzemesi gerekli miktarını belirlemek gerekir. Burada da, inşaatın türüne bağlıdır, akış hızını hesaplamak gerekir.

Kuru kum ve çimento oluşan karışım, günümüzde çok popülerdir. Bu kadar popüler olmasının nedeni basit, düşük maliyetli ve etkili sonuç hazırlanması kaynaklanmaktadır.

İstenilen çözüm elde etmek için, yalnızca doğru oranlarda su ekleyin gerekir. Ancak, bugün çok yumuşatma varlığını dahil ürününü satın alabilirsiniz. Bu bileşenlerin türüdür ve bitmiş çözümün özelliklerine bağlı olacaktır.

bunlar nedeniyle karışımına belirli uygulama koşulları için ideal bir uygunluk bileşimin özelliklerini iyileştirmek mümkün çünkü Üreticileri kimyasal katkı pişirme sırasında kullanır.

Bu bileşenlerin eklenmesi sonucu bu niteliklere artacak:

Video çimento, kum karışımının oranlarını açıklar:

Tüm kum-çimento karışımı, çeşitli hedef sahiptirler. Bunlar, tuğla zemin dökme için, çeşitli yüklenmesi sırasında çukurlar çatlaklar başa kullanabilirsiniz. gücünün bir ölçüsüdür - Ürün türleri bu mevcut arasında önemli bir fark yoktur. 3: Örneğin, çimento ve kumdan sınıf M100 tipik bir bileşim için, aralarındaki oran 1'dir.

1

Laboratuar koşulları altında, edebilen bir ürün / cm2 ila 100 kg hidrolik bir pres yükü dayanma 28 gün içinde sunulmaktadır. Bu nedenle aktif çatlaklar mühürleme ya da sadece tuğla döşeme için başvuruda mümkündür. tüketim için olduğu gibi, bu üretici işaret eden, karışımda verileri kullanılarak hesaplanabilir.

Biz yumuşatılmış karışımın hakkında konuşursak, genellikle "erimiş beton" veya olarak anılacaktır "seks için kaba rovnitel." Böyle bir malzeme, sınıf M200 cent kullanılır üretmek. Bu durum uygun değilse, çözüm duvardan slayt ve yere uzatmak başlar.

(1: 3), ancak plastikleştirici ilavesi ile - Doğal olarak, yumuşatılmış karışım aynı çimento ve kum. Neden bu takviyeleri gerekli? bir sıvı krem ​​kıvamında elde edilen solüsyonu çözebilen nedeniyle. Sonuç olarak, olası su talebini azaltmak ve yayılabilirliğini geliştirmek.

yumuşatıcının varlığı çekme sırasında oluşmuş olabilecek çatlak oluşumu olmadan, mükemmel bir sertleşme sağlamaktadır. Buna ek olarak, önemli deterjan kaşık karışımı eklenmesidir. Eğer toz çözeltisi kepçe kantin kaşık koymak, durumda, bir plastikleştirici ile bir karışım kullanılarak aynı etki elde etmek mümkündür. Ancak pek çok üretim tesisleri nihai bileşimin yayılma süreci önlemek için belli oranlarda plastikleştirici kullanılabilir.

Burada tuğla fırın için boyut standartları edinebilirsiniz.

Şimdi sıra çimento-kum karışımı ve spesifik durumlar için belli bir markanın tüketimini dikkate alınması gerekmektedir. kuru çimento-kum karışımının ortalama tüketimi yaklaşık 1 m2 1.7 -1.9 kg olduğu. Bu durumda, temel bir faktördür - kalınlığıdır. Eğer 2 mm katman kalınlığı 1 m2 yüzey tedavisi için gerekirse, malzeme akışı 3.6 kg olabilir. 9 kg - kalınlığı 5 mm olduğunda.

Zemin dökülmesi sırasında malzemenin 10 mm bırakın hangi kalınlığı 21-22 kw / m2 alacak: Uygulamada, durum aşağıdaki gibidir. Bu veriler ile 400 m2 20 kg M300 peskobeton olacağı sonucuna varılabilir.

Şimdi malzeme ve onların tüketim türlerini göz önünde bulundurun:

 1. oturma odasında şap için Karışım. çimento ve kum şap oranı nedir? Bu durumda bir malzeme M150 veya M200 kullanmak gerekir. Böyle parametreler için 1'de M500 çimento ve kum almalıdır: 3 oranını. 2: Ayrıca sonra onun kum oranı 1, çimento M200 kullanabilirsiniz. Çok iyi m3 başına 800 g miktarında fibrovolokno çözelti içinde yerleştirilmesini. Bu durumda Tüketimi 20-21 kg / m2'dir. İşte şap için DSP kullanımı 1m2 üzerinde ayrıntılı olarak açıklanmıştır. En popüler üreticilerinden biri - Vetonit:
 2. sıva yüzeyleri. Karışımı hazırlamak için oran 1 şunlardır: 3. malzeme miktarı, 17 kg m2 olarak.
 3. kagir duvarlar. çözümü hazırlarken sen kum temizlemek için özel dikkat gerekir. yabancı nesneler varsa, malzemeye elemek için gereklidir. Ancak o zaman tuğlaları sıkıca tutturulması olacak homojen bir kitle elde etmek mümkün olacaktır. 3 veya 1: oranı 1 ulaşabilir 6. Tüketim 0.05 m3 m2 olacaktır. İşte fırın örgü harcı için oranlarını tanımladı.

Ne olursa olsun karışım elde etmek için kullanılması gereken amaç kumun 1 m3 küp gerektirir. çimento gereken miktarı dikkate 1 oranı alınarak hesaplanır somut şap oluşturmak için: 3. Böylece, arzu edilen karışım, kum 465 kg almalıdır elde edildi. Bağlar akış hızı m3 490 ve 410 kg arasında olacaktır M400 ve M500, içeren çimento alınması için daha fazla karışımları M150 ve M200 gerçekleştirmek için kullanılır.

Video - çimento ve kum karışımı, GOST:

Duvar kum-çimento karışımı ile inşa edilirken, geleneksel oranı 1 olarak kabul edilir: 4. Bu durumda, 1 m3 başına 350 kg yeterli olacaktır. Yığma kum-kireç tuğla muhafaza ise, akış oranı daha düşük olacaktır - 0.22 m3. taşıyıcı duvarların inşası için yüksek derecelere çimento uygulamak için gereklidir. kireç çözeltisi içinde mevcut olduğunda, bir 1 oranını kullanmak gereklidir: 3. 1m2 başına çimento kum karışımının tüketimine ilişkin daha fazla ayrıntı burada yazılır.

su ekleme işlemi nasıl alacağınızı kalın tutarlılık göre "gözle" yapılır. Ayrıca çok akış oranını hesaplamak yerine, aynı anda malzemenin özelliklerine bağlıdır. Bu durumda, önemli rol viskozite, yoğunluk ve kurutma süresi oynadığı

Çimento-kum karışımı en popüler yapı malzemelerinin biri bugüne kadar. Ancak bu çok geniş bir ürün yelpazesi çok genellikle uygun bir bileşim seçme işlemini karmaşık hale getirir. Belli esere kendi gerçekleştirmek için, çünkü dikkate karışımın tüketimini almak da çok önemlidir. Sen kum çimento harcı için böyle bir alçı istasyonunu bilmek ilginizi çekebilir. Referans için, çimento, kum, 150 m'lik bir kuru karışımı tarif eder.

Peskobeton marka M300

Özel ilgi konusu aktif alçak gövde için kullanılan peskobeton M300 vardır. Bu çevre güvenliği ve diğer formülasyonlar ile karşılaştırıldığında geliştirilmiş performans çeker.

Özellikleri, karakteristikleri ve akış

Biz Portland çimentosu marka M500 toplam ağırlığının% 25'ini, artı% 75 dereceli kum veya granit gösterimleri veya ezilmiş taş kırıntıları alırsak, plastikleştirici, anti-korozyon, antizamerzayuschie, hidrofobik bileşenler eklemek, sen yapısı ince yoğun beton aksine olmadığını çok yönlü bir karışımı bul. Bu bileşim için uygulama aralığı benzersizdir. Bu malzemenin ana özelliklerinden biri büzülme vermek ve böylece çabuk kurumasına ve sertleşmesine değil yeteneğidir. Ve farklıdır:

 • Süneklik;
 • mekanik ve diğer zararlı etkilere direnç;
 • nem ve çökeltme aktarma yeteneği;
 • Başarılı yüzleşme korozyon;
 • cazip fiyat.

Peskobeton marka M300 yaygın değil sadece az katlı konut yapımında kullanılır. Kapsamı sınırlı değildir. Bu başladı ve tüm iç odaları ve işin farklı doğada:

 • yüzey üzerinde yüksek yük karakteristiği, örneğin garaj olan alanlar üzerinde, kat aşınma yaratmak;
 • blok ve plaka sabitleme için;
 • ne zaman kurulum ve vakıf çalışmaları yapmak;
 • Beton merdivenler;
 • duvar ile;
 • plaka ve bordür kaplama üretiminde;
 • Kör alanları doldurmak için.

M300 temel teknik özellikleri aşağıdaki göstergeler şunlardır:

 • Acil mukavemeti, 300 kg / cm2 kadar dikme yük sağlar.
 • GOST don uygun olarak parametre değişikliği olmadan 50 döngü garanti.
 • Tavsiye edilen sıcaklık tolerans uygulaması + 5 ° C ila çözeltinin başlar ve yaklaşık + 25 ° C 'de sona erer Ancak dayanıklı maddeler M300 peskobeton ve en işlerliğini sağlamak -15 ° C '
 • / Cm2 4 kg yapışma değeri ile gösterilen bu malzeme alt-tabaka için yeterince güvenilir bir adezyon farklıdır.

Uzmanlara göre bu kullanımı kolay peskobeton. Beton yaklaşık 2 saat sonra sertleşir ve düzgün çalışma düzlemini halılar. Bu, hiçbir sonları soyma veya olmasını sağlar. / M2 22 kg ortalama sahip korpulentsii 1 cm: Tüketim bu küçük gerektirir.

Bu marka ile çalışan profesyonel kurallara uymayı yüksek kaliteli sonuçlar elde etmek için:

 • bir çözelti hazırlama, sadece soğuk su kullanmak için.
 • sıvının 7.5 litrelik bir karışım 40 kg gereklidir.
 • dökme için tercih edilen sıcaklıklar - 5-50 ° C bu, 3 saat daha gerekir uzun sertleştirme için, daha sonra -10 altında yedi.
 • Bu yüzey daha önce temizlenir ve bu malzemeyi işlemek için hafif nemli bir yerde garantisi güvenilirlik halinde elde edilir.
 • Hazır Çözelti sıkıştırıldı ve takviyeli yapılara eklem bitişik olmalıdır.
 • Bu marka ligament 1-1,5 cm için uygundur.

peskobeton M300 karakteristik homojen büyük, bu nedenle daha yüksek yoğunluk arasındaki küçük dolgu maddesi parçacıklarının dağılımı ve geleneksel DSP ile karşılaştırıldığında bu nedenle tüketim için. betonun Yaklaşık miktarı işin türüne ve kullanım için ekte verilen talimatlara bağlıdır. Ortalama olarak, 1 m3 karışım başına 1.5-1.7 m, ya da 30 kg ambalaj torbaları 50 ya da 40 ila 40 kg gerekir.

1 m2 başına Peskobeton tüketimi toz 18-20 kg, ancak şapın yüksekliği dikkate hala gereklidir. Tipik olarak, yüzey düz. Bu nedenle, ortalama kalınlığı, en çok çıkıntılı ölçmeye ve diğer nokta nokta yüksekliğini aşan miktarını belirlemek. En büyük sapma 2 ile çarpılır ve böylece ortalama tüketimi bilinecektir. Duvarda M300 akışını hesaplanırken dikişleri doldurma konusunda hatırlamak.

dökme malzeme fraksiyonların özelliklerine bağlı olarak, M300 peskobeton değişir. toz 2 mm ince kısma sahiptir, bu, kuvvet ve stabilite özellikleri artmış görevlerden çimento-kum alçı gerçekleştirir. Onlar dikişleri dış kaplama için kullanılan kaplar.

2 ila 2.2 mm arasında olan bileşimler Orta fraksiyonlar, üretim bordürler, kaldırımlar, kendi kendine seviyelendirme katlarda seçilir. Bu tahıl böylece zemin kaplamaları, çeşitli için bir temel olarak çok popüler peskobeton, iyi ısı yalıtım özellikleri nedenidir. Bu değeri, bu özel çözümlere göre çok daha düşük bir kendinden yayılan karışımı olarak kullanılır. Toprak istikrarsız ve dalgalanma eğilimli zaman küçülmez yeteneği, zor zemin koşullarına M300 verir.

Peskobeton anlık yüksek yapışma de tedavi eder ve M300 hemen yabancı bir yüzeyle mühürlü olduğundan neden yenileme için diğerlerinden daha iyi olarak kabul edilir. ortak tasarım özelliklerinin sertleştirme sonra taban malzemeye aşağı değildir.

Yüksek mukavemetli ve teknik özellikleri, özellikle teyp tabanını yayınlarken, vakıf çalışmalarının kullanımına izin ve uzun vadeli işlevselliği nerede gereklidir. Nedeniyle M300 concreted üretim yerleri azami yüklü endüstriyel işletmelerde peskobeton mükemmel aşınma direnci için. Bu betonarme yapıların oluşturulmasında ve beton merdiven yapımı, hem de güvenilir ve dayanıklı macun eklem için bir temel olarak kullanılır.

sertleştirilmiş sonra, mükemmel işlenmiş ve hemen hemen her malzemenin altında çeşitli bitirme bitirme işleri için uygundur. M300 ile ek su yalıtımı için bir ihtiyaçtır. Onun hafif özellikle ek binalar oluşturmak için özel ev-bina, düşük katlı binaların ve yapıların inşasında öncü konumunu işgal etmek izin verdi. Bu kompozisyonun kullanımı ile tüm işler maliyetleri önemli ölçüde azaltır ve bu alt ve gaz beton ve tuğla mal olur.

Bazı nüanslar M300 peskobeton maliyeti

Bu malzeme neredeyse her yerde satın alınabilir. Üretici en ve kilo fiyatı dikte. M-300 40 kg torba ortalama değeri artı veya eksi 100 ruble dahilindedir. en sıradan kum, çimento, granit gösterimleri ile, geleneksel bir bileşimin imalatı yapan, daha sonra karışımın 1 ton başına 1500-1800 ruble alacaktır.

En popüler ve maliyet biri Taş Çiçek M300 ve Rusean peskobeton kabul edilir. Son garantili yüksek kalitesi nedeniyle değer. gücünü standart M300 daha yüksek olacak şekilde seçilir Rusean: 30.4 genel 30.0 MPa'dır. Üretim tesisi taş çiçek giysileri açıkça üreticileri tarafından Tablo maliyeti gözden gösterilmektedir daha tutumlu alıcı.

Bu fiyatlar ülkenin orta bölgeler için uygun olup 25 ile maliyetini artırabilir elverişsiz senaryoda olduğu teslim maliyeti dahil değildir -% 50.

duvar ve döşemeler, tesislerin imar, kravat yapım oluşumunu kör alan uydurma.

emprenye kullanılan mekanik hasar ve nemden yapıları korumak için.

büyük nesnelerin yapımı için kullanılan B25 sınıfı beton.

Yorum ekleyin Cevabı iptal

Beton markaların Bakış

çimento harçları için Oranlar

keramsit arasındaki evlerin Projeler

© 2018 stroitel laboratuvar

Eğer güncellemeleri almak ister misiniz?

Yeni yayınları kaçırmayın abone

bina kum, çimento karışımlarının kullanımı

Kum-çimento karışımı şantiyelerde bulunabilir en yaygın malzemelerden biridir. bitirme temelden - Bu çözüm binaların inşaatı tüm aşamalarında uygulanır.

Bu yazıda özellikleri, oranlarda ve DSP hazırlamak için bir yönteme bakacağız. Farklı çalışmalar, hem de kuru karışımların en popüler sanayi üretiminin bir bakış gerçekleştirirken çözelti akışı incelenecektir.

ve bileşim DSP tekniği üretim şartları standart GOST 28013 № durumunda gösterilir "binanın karışımlar." çimento-kum karışımı sayısal tanımlama katılaşmadan sonra çözelti 1 cm3 dayanabilmesi maksimum yük göstermektedir, burada M300 tipi, etiketlenir.

çimento-kum karışımı içinde standardın hükümlerine göre aşağıdaki şartlara karşı gelen malzemeleri içermektedir:

 1. Portland (GOST №10178) - M500 az olmayacak işareti. Çimento topaklar varlığı kabul edilemez, taranmalıdır. Çimento optimum kalınlığı Katılaştırma aşamasında yapıştırın -% 26, kısmi vulkanizasyon süresi - 60 dakika boyunca. teknolojisi, üretim açısından farklı farklı sınıflarda malzemeleri karıştırmak için izin verir. Mineral çimento katkı Kabul edilebilir varlığı DSP (toplamın en fazla% 10) performansını artırmak için.
 2. Kum (GOST №22551) hizipçilik 1.3-1.5 mm. Bu bir taş ocağı ve nehir kumu olarak kullanılabilir.
 3. Su (GOST №51232) sıcaklık 10-30 derece.

Konuklar DSP karıştırma teknolojisi taleplerde bulunur. Böylece, bir en az 5 derece çevre sıcaklığında karışım hazırlayabilir. 6.5 ila 9 (koni dalma derinliği katsayısı) göre - Hazırlanan çözeltinin kullanımından önce maruz kalma süresi optimal hareket çözeltisi 60 dakikayı geçmemelidir.

kum ve çimento karışımı içindeki bir çözeltisi,

temel özellikleri, buna göre DSP saptanmış kullanılabilirlik gibidir:

 • Yapışma - peskotsementnogo çözeltisinden bir inşaat malzemesi arasındaki bağlantı derecesi ile doğrudan kuvveti işçiliği bağlıdır;
 • Su direnci - o kadar yüksek olursa, çözelti artık kendi çalışma süresi nemi emer ve;
 • Su tutma - su tutma derecesi, malzemenin özellikleri bir azalma ile,% 90 olmalıdır GOST çimento-kum harç göre nakliye sırasında delamine olmaya başlar
 • Donma - Kuruduktan sonra harç dayanabilir dondurma / razmerzaniya döngüsü sayısı,;
 • plastisite - yüksek süneklik, daha kolay bir çözeltisi (fayans, tuğlalar, bloklar) dizilir maddelerin yerlerini ayarlamak. Bunu bileşimini arttırmak için çeşitli yumuşatıcılar (hayatta melamin reçinesi karbosilikaty - sabun) ilave edilebilir, ancak plastikleştiricilerin fazla miktarda olumsuz son malzemenin mukavemetini etkiler;
 • hareketliliği - Karakteristik, kendi ağırlığı altında yayılmış çimento-kum harcının kabiliyetini gösteren ve yapı maddesi üzerindeki düzensizlikleri dolduracak. 14, bir kiremit - - Katı tuğla için harç süneklik 8 içi boş olması gerekir 6.5.

Bir beton mikseri, ya da el ile uygun boyutlu konteynerler, kürek ve kova, bir kullanma - DSP çözeltisi özel ekipman hazırlanabilir.

1.1 Teknoloji sıva duvarları kum-çimento karışımı (video)

2 Sınıflandırılması ve DSP'nin çeşitleri

çimento-kum karışımı fayans, tuğla ve blok döşeme için bir çözüm olarak değil, aynı zamanda daha önce kurulmuş yapının sıva için bir çözüm olarak, sadece kullanılabilir. kompozisyonun Kapsamı doğrudan marka bağlıdır, hepsi 5 sınıflarda DSP vardır:

Bileşiminde kireç harcı, çimento ve kumdan ilave olarak eklendiğinde Marka M100 kategorize. Formu zaten bitmiş mağazalarda uygulanan böyle bir DSP, malzeme 25 ve 50 kg ağırlığındaki kağıt torbalar içinde salınır. Paket "DSP sıva" belirtilmemişse, Tanım "kadar% 67 çimento içerikli karışım peskotsementnaya" aramaya - Aynı kompozisyonlardır.

şap peskotsementnoy karışımı

Mark M150 - duvarcılık işlerinde kullanılabilecek minimum dayanım sınıfı DSP,. döşeme tuğla ve kiremit yanı sıra M150 sıvama ve duvarlar ve eski binaların temelleri üzerine çatlaklar ve çukurlar tamir için kullanılır.

Mark M200 - duvarların yapımı için en iyi fiyat / kalite seçeneği, mağaza kuru M200 25 kg torba başına yaklaşık 120 rublelik bir fiyata satılan karıştırır. gazoblok, köpük bloğu - bileşim, tuğla, kiremit, hücresel beton gibi ambalaj malzemeleri için kullanılabilir.

Mark M300 ve M400, konstrüksiyon beton kullanılmaktadır. M300 plaka ve şerit temelleri, şap, kör alanın düzenleme için tasarlanmıştır. M400 - Sorumlu taşıma elemanlarını betonlama için kullanılan bir damga en dayanıklı peskotsementnogo çözüm.

Duvar karışım peskotsementnaya

"Teplaya9raquo diye bir şey de var; peskotsementnaya karışımı. hücresel beton için nedenle, konuşma dilinde adlandırılan duvar harcı, ısı iletkenliği olan geleneksel bir DSP daha düşüktür. Köpük beton ve tuğladan daha düşük gaz beton, geleneksel duvarcılık dikişlerinin ısı iletkenliği bu malzemelerin duvar yapı ısı kaybeder içinden soğuk köprüler hareket harç, çünkü bu tür bileşimlerin kullanımı gerekliliğidir. ısı iletkenliği "teploy9raquo azalma; DSP az ısı iletkenliği ile, kurucu bileşenlerin eklenmesi ile elde edilir - bu kil, perlit, odun külü genişletilebilir.

Pişirme teknolojisinin 2.1 Tüketimi

Flow peskotsementnogo bileşim kullanımı, yani, solüsyon, kaplama kalınlığı seviyesi üzerindeki doğrudan bağlıdır. Bu durumda, 1 mm bir kalınlıkta, 1 m2 yüzey tabakasının başına 2 mm'lik bir kalınlığa sahip, toz, yaklaşık 1.7-1.8 kg gerektirir - 3.6 kg a kadar, 10 mm kalınlığında, şap 22-23 kg karışımı olması gerekmektedir, oysa.

Örneğin, 20 m2 DSP yaklaşık 460 kg olacak gereklidir (satın alınan kuru karışım kullanıldığında), fiyatı yaklaşık 3 bin. Rublesi olacak alanı üzerine şap doldurun. Birçok geliştiriciler kendi peskobeton pişirme gerçekleştirmek kurtarmak için böylece bu oldukça ciddi bir miktardır.

peskotsementnym çözümü Sıva

kompozisyonun ne kadarını kendi elleri DSP önemli şey bilmek yapmak hakkına sahip olmalıdır. bileşenlerin oranı malzemesinin hedefe doğrudan bağlıdır, size en popüler tarifler sunuyoruz:

 1. (Çimento M500 kullanımı ile) DSP şap - 1 ila 3 (3 pay kum) bir kısmını oluşturur. çözelti içinde alınan artan mukavemet şap için 1m 3 başına 800 gram oranı fibrovolokno eklenebilir.
 2. Sıvama DSP - 3 Bileşim 2 arasında bir oranda hızlı bir şekilde duvar yüzeyi üzerindeki tesviye çok sorunlu hale geldiği çözeltinin önlemek katılaşmasını oluşturmak gerekir.
 3. tuğla duvar için DSP - 1 kısım çimento 0.8 kısım su, 1 ila 3 oranı.

kullanılan bileşenlerin karıştırmak için yeterli çözüm için, bu doğru değildir yaygın görüş. Çimento ile kuru kum bağlı olan ve düzgün bir yapı bunları karışması gerekir ilk olarak uygun bir kap içinde - bu sırayla yapılmalıdır. Gerektiğinde harç hazırlamak için, pigmentlerin bu aşamada eklenir.

İyice karıştırıldıktan sonra, bileşim, gerekli miktarda su ilave edilir. karıştırıcı olmadan, en uygun bir bahçe çapa vasıtasıyla homojen hale gelene kadar çözelti karıştırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 5 = 3