pompalama basıncı röle istasyonunu ayarlama

pompa istasyonu, basınç anahtarının ayar yapmak nasıl

Basınç şalteri açılıp otomatik geçiş yapılabilmesini sağlar pompa istasyonu kontrolünün kilit unsurlarından biridir ve ön ayarlara göre tanka su beslemesini kontrol eder. Herhangi bir öneri yoktur, üst ve alt basınç için sınır değerler kabul eder. Genellikle üreticilerin belirli parametreler için özelleştirilmiş ürünlerini tedarik ediyoruz. Çoğu zaman bu açmak için 1.8 bar ya da yaklaşık 3 bar kapalıdır. Ama operasyon sırasında genellikle ek yapılandırma gerektirir, ancak her kullanıcı kılavuzunda belirtilen bilgilere göre pompa istasyonu basınç anahtarı ayar yapmak zorunda kalacaktır çünkü.

basınç anahtarı inşaatı ve işletilmesi

Röle yaylar, minimum ve maksimum basıncı, küçük bir bloktur. Onun ayar basınç kuvveti değişikliklere tepki aynı yaylar vasıtasıyla yapılır. daha da sıkıştırılır - Maksimum süre baharın ulaşan alçak, zayıflar. Böylece, röle kontakları açılmasına neden olur ve sırasıyla ve pompa istasyonu kapanır.

su içinde, su varlığında, aktarma sistemi ve istenen bir basınç sürekli bir basınç meydana getirir. doğru ayara sayesinde pompa otomatik olarak çalışmasını sağlar, önemli ölçüde hizmet ömrünü uzatabilir.

Ama kurmak için gitmeden önce, en cihazı ve pompa istasyonu çalışma prensibi geçelim.

Bu aşağıdaki bileşenleri içerir:

 • Bir dış kaynaktan su üreten elektrikli bir pompa. Su veya dış altında kalıcı daldırılabilir;
 • Su bakım önleyen bir kontrol valfı;
 • Basınç şalteri;
 • su depolamak için bir depo;
 • vb filtreler, boru gibi çeşitli yardımcı bileşenden oluşur boru sistemi

çalışma prensibi gelince, bu cihaz bir şey değildir de zordur. tankı içinde bir lastik ile modifiye edilmiş gıda yapılmış bir armut şeklinde bir hazne veya silindir, ve bunun hava duvarları arasındaki tankı pompalanır. bunlardan genleştiği ve duvara basın başlar dış hava tabakası, sıkıştırır pompası "armut" su doldurur. röle ayarı pompa istasyonu sahibi ile kendini tankı dolum limitini ve başarısızlık anı ayarlayabilirsiniz. Bütün bunlar bir manometre ile kontrol edilir.

su sistemine kuyunun veya geri gitmedi, pompa Yani yaylı bir valf temin. açmak için yeterli olacaktır ve "armut" toplanmıştı su, sistem üzerinden gidin. Basınçlı su tüketimi olarak geçecektir ve bu röle istasyonu eşiğin altına düştüğünde otomatik olarak pompayı açmak ve suyla tankı dolduracak.

Röle tankının çıkışında ve boru hattı üzerinde çekvalf arasına bağlanır. kurtarmak için tüm bölücülerin genellikle bireysel bileşenlerden monte edilir, fakat iplik tüm dahil ayrıntıları, ve manometre öngörüldüğü üzere nerede aslında, pyatihodovoy uydurma satın almak daha kolaydır. Pompa ayarı bu durumda imkansız olacaktır çünkü, çek vana ve montaj için gidilecek yer karıştırmamaya son derece önemlidir. Ama standart parçaların kullanılması mümkün minimuma tür hataları azaltmak mümkün kılar.

pompa istasyonları için, ev kullanımı için tasarlanmış genellikle basınç şalteri PM-5 veya bunun benzerlerini kullanılmaktadır. Bu akılda gerektiğini Cihaz değiştirilebilir, fakat bu makalede sadece kaba açıklamasıdır ve sorunlar ortaya çıktığında, onların uğruna veya geniş World Wide Web beraberindeki talimat veya bilgi bakmak gerekecektir.

Her bir röle modeli RM-5 metal bir kayar plaka vardır. Bunun karşı tarafında iki basınç yayları var. Buna ek olarak, daha çok ve su "armut" ile dolu ağırlığındadır. karşılık gelen yayın ile ilgili sıkıştırma somunu çevirerek, azaltabilir ya da işlemin sınırları artırabilir. Yaylar su yani, röle mekanizması bir kayma olduğunda, elektrik bağlantısı grubu kapalı şekilde tasarlanmıştır yay yer değiştirmesi için izin yoktur.

1

Ama en detaylı çalışma algoritmasını yazalım, anlamak daha kolay oldu:

 • pompa istasyonu tankına su pompalar. Motor röle kontakların kapanmasına bağlı durumda iken;
 • tank içindeki suyun miktarı ve zaman üst basınç aktive edilen bir mekanizma belirli bir değer ve elektrik devresi kırılmış, daha sonra pompa durur. su kaçağı çek valf önler;
 • Su tüketimi "armut", sistem boşaltılmış olduğu gibi basınç düşer ve röle tekrar açılır, kişileri kapanış.

fabrika önceden basınç anahtarı ile memnun değilseniz, o zaman bu durumda kendiniz yapılandırmak mümkün olacak. Tüm yapmanız gereken - tornavida ve anahtar fındık ayarlayın.

Bu anlaşılmaktadır röle ayarı çok önemli ve sorumlu bir süreçtir, Bu tepki, aşırı derecede sergilenecek ne kadar iyi belirlediğinden, pompa istasyonu ve bunun kendisi olarak sorunsuz çalışması ve aynı zamanda tek tek bileşenlerin zamanlama çalıştırmak için uygun olacaktır kadar.

İlk adım, tank kabı içindeki basıncın kontrol etmektir. Çoğu zaman bu 1.5 barlık dahil düzeyi ile fabrikadan gelir ve kapalı - 2.5 bar. tankı boş ve pompa istasyonu ağına bağlantısı kesildiğinde gerekli basıncını kontrol edin. doğrulamak için olmalıdır kullanılan otomobil mekanik basınç göstergesi, vücut metalden yapılmış olduğu için ve bu nedenle okuma doğruluğunu ama çok elektrikli veya plastik, daha güvenilir olur. Aslında onların tanıklık ciddiye oda sıcaklığını veya pil şarj düzeyini etkileyebilir. Ayrıca ölçekte 50 atmosfer 1 atmosfer ölçülmesi zor olacaktır, çünkü manometre ölçeği, mümkün olduğu kadar düşük sınırlamak için tavsiye edilir.

tanktaki basıncı kontrol etmek için, makarayı kapsayan kapağını açın ve bir manometre bağlayın. Gelecekte, bu prosedür ayda en az bir kez yapılması gerekir. Bu noktada tanktaki su olmamalı ve pompa istasyonu 220V prizden çekilmelidir.

İstenilen çalışma modunu seçtikten sonra, tersine daha da yükleme aşırı havayı kaldırarak veya tarafından güvence altına alınmalıdır. O unutulmamalı her durumda basınç daha az bir atmosfer indirgenemez ve bu şekilde pompa. tanktaki küçük hava, kauçuk "armut" su tankının duvarları dokunacaktır ve olmayan çok sayıda tankın önemli bir miktar havayı alır, çünkü çok su pompalamak için izin verirseniz.

Nasıl ve pompa kapalı basınç seviyelerini ayarlamak için?

Yukarıda belirtildiği gibi, kullanım şekli için hazır sağlanan pompa istasyonu, zaten en optimum parametrelere göre röle yapılandırılır. Ama bir yerde bireysel elemanlardan alınan edilecektir, röleleri mecburen gerek ayarlamak, Gerekli olduğu hazne ve pompa kapasitesinin hacim arasında normal bir ilişki sağlamak için. Ayrıca, orijinal ayarı değiştirmek için bir ihtiyaç vardır. şöyle Çünkü bu durumlarda prosedürü olmalıdır:

 • tankındaki basınç ayarlaması tamamlayarak, bu suyu pompalamak için bir pompa istasyonu sağlar. Limit irade ulaştıktan sonra o kapanır. her cihazı, bir basınç sınırını ve izin verilen maksimum basınca sahip, hangi aşılmamalıdır. Onun büyüme fesih belirlemek mümkündür. Ardından pompa manuel kapalı olmalıdır. seviye anahtarına talimatlarında verilen maksimum değer aynı değilse, ayar küçük somunu çevirerek yapılmalıdır;
 • aynı şekilde ve daha düşük bir basınca ölçülmüştür. Tanktan su tahliye ve basınç ölçer gözlemlemek için gereklidir. Basınç yavaş yavaş azalacak ve alt limitine ulaştığında, pompası açılır. Bunu ayarlamak için, büyük somunu sıkılaştırmak için gereklidir. alt basınç indeksi tankındaki basınç daha büyük% 10 bir yerde olması gerekir. Aksi takdirde, kauçuk membran hızla yararsız hale olabilir.

Genellikle bir pompa azami sınıra pompa tankı izin vermez böyle parametrelerden seçildi. devre dışı gereken bir basınç, atmosfer daha aktivasyon eşiği bir çift ayarlayın.

Ayrıca röle üreticisinin tavsiye ettiği değerlerden farklı sınır basınç seviyelerinin kurulum, izin verdiğini Bu rejimin kendi versiyonunu oluşturmak için olanak sağlar pompa istasyonu çalışma. Küçük somunun basıncının ayarlanması ile başlangıç ​​noktası, büyük fındık set alt referans düz olmalıdır göz önüne alınırsa. Lastik hortumlar ve üretici tarafından tavsiye edilen daha yüksek olmayan basınç, hesaplanan diğer sıhhi tesisat, bu montaj esnasında belirtilmelidir. Buna ek olarak, aşırı güçlü su basıncı genellikle gereksizdir ve rahatsızlığa neden olur.

Şimdi röle ayarı hakkında doğrudan konuşalım. onun karmaşık süreci adında, ancak bazı noktalar prilovchilis var edilemez. 1.7 atmosfer - Örneğimizde, gerek 3 atmosfer bir üst eşik ve alt ayarlamak için kullanılır. Bu şekilde Düzenlenmiş:

 • ve 3 atmosfer bir değere su pompalamak için bir pompa içermelidir;
 • Pompa istasyonu kapatmak;
 • Anahtar kapağını çıkarın ve röle başlayana kadar yavaşça, fındık düşük çevirin. Eğer saat yönünde döndürmek - basınç artar anti eğer - düşüşlerin;
 • valf açılır ve gösterge 1.7 atmosferlik bir değer gösterinceye kadar su tahliye;
 • valfi kapatmak için;
 • kapağını ve kişileri işe iken röle da yavaş yavaş, büyük somun ilerlemek edilir.

Eğer tankın eklenmek üzere kapatmak için yüksek basınç ve düşük ayarlarsanız Böylece sık sık pompa kullanacak bol su ile doldurulur. Büyük bir basınç farkı varsa Küçük sakıncaya oluşabilir tam veya neredeyse boş kapasitesi. Basınç aralığı küçük olduğunda kalanı için olduğu gibi, pompa daha sık kullanılan gerekecektir. ancak Su eşit sistemine girecek ve böylece istikrarlı ve rahat kafa sağlanacaktır.

olası röle pompa istasyonu tamiri, ancak bu sadece geçici bir önlem olduğunu unutmayın. Aktif eleman olarak kendini aşırı pompayı ve hasardan tank içinde membranı korur. Bu düşünceyle, sadece yeni bir röle satın almak daha iyi olurdu. Bunun tek istisnası olacak sadece rutin bakım, yani Çünkü Gres sürtme parçalar direncini ve en doğru tepkiyi azaltmak için.

bağlanmak ve su basıncı anahtarı düzenleyen Nasıl

ev su temin sistemi organize çalışmalarından dolayı pompa, aynı zamanda ekipman sadece gerektirir. Bir gerekli aletleri - su basınç anahtarı. Bu küçük cihaz sisteminde bir basınç düşüşü ile bir pompa içerir ve zaman eşik değeri olarak kapanır. ve kapalı seçeneklerin değeri ayarlanabilir. bir makalede - bu bağlayıp nasıl düzenleyen etmek olduğu gibi bu cihazda içinde ne sağlar.

Akümülatör ve basınç şalteri - özel evler su sistemi sabit basınç sağlayan Yani, iki cihaz gereklidir. Bu cihazların her ikisi de pompaya bir kanal aracılığıyla bağlanır - bir basınç şalteri pompa ve depolar arasındaki yarı yolda yer almaktadır. Çoğu zaman, bu kabın hemen yakınında, ancak bazı modellerde pompa gövdesi (hatta daldırma) üzerine monte edilebilir. Şimdi bu cihazların amacı ve nasıl sistemin çalıştığını inceleyelim.

Pompayı bağlantı devrelerinin biri

Akümülatör - kapasitesi, esnek bölme armut ya da iki eşit parçaya bir membran. bir tanesidir basınçlı hava altında ikinci su içine pompalanır. akümülatörü ve pompalanacak su miktarı su basıncı pompalanan hava miktarı tarafından düzenlenir. Hava basıncı bir sistem içinde daha büyüktür. Ancak kap içinde su ile aynı zamanda daha az pompa mümkündür. kabın hiçbir yarısından fazlasını hacmini upload Genellikle mümkün. Bu hacmin akümülatör 100 litre 40-50 litre fazla yükleyecek vardır.

2.8 atm - ev aletlerinin normal çalışması için 1.4 atmosfer gerekli aralık. onu desteklemek için, böyle bir çerçeve ve basınç şalteri gereklidir. Üst ve alt - Bu iki çalıştırma sınırı vardır. alt sınır anahtarı pompa başlatıldığında, akümülatördeki suyu pompaları (ve sistemi) bu basınç artırıldığında. Sistem basıncı, üst sınırına ulaştığında, röle pompa bağlantısını keser.

düzeni girdroakkumulyatorom bazı zaman deposundaki suyu geçirdi. basınca üzerinden akış yeterli bir miktarı, daha düşük eşik düştüğünde, pompa üzerinde döner. Ve sistem çalışır.

Elektrik ve hidrolik - Bu aygıt iki bölümden oluşur. Elektrik kısmı - açılır ve pompa kapalı / açma kapatır kişilerin bir grup. Hidrolik kısmı - değiştirilebilir olan bir basınç pompası açma / kapama anahtar ile metal baz ve (büyük ve küçük) yay baskı altına membran.

Aygıt, su pressostat

Bırakın hidrolik kısım rölenin arkasında bulunur. Bu bir dış diş ya da Amerikan tipi bir somun ile sorun olabilir. İkinci seçenek kurulum için daha uygundur - birinci durumda görünmesi veya somunu uygun boyutu ile adaptör veya iplik üzerine sarma, cihazın kendisi bükmek için gerekli olan ve her zaman mümkün değildir.

Elektrik girişleri, başlık altında gizli telleri bağlamak durumda ve terminal bloğunun kendisinin arka tarafı da mevcuttur.

Su basıncı şalteri iki türlüdür: mekanik ve elektronik. çok daha ucuz ve tipik tercih ettikleri Mekanik ve elektronik temelde emriyle getirdi.

Farklı mağazalarda fiyatlarındaki fark, bu anlamlı daha fazladır. Her ne kadar, her zamanki gibi ucuz kopyalarını satın, sahte içine çalışan bir riski vardır.

Bir su basıncı anahtarını bağlayın

pompası için Su basıncı şalteri iki sistem doğrudan bağlıdır: elektrik ve su tesisatı. Cihazı taşımak için gerek yoktur gibi kalıcı olarak ayarlayın.

Basınç rölesi kiralık hattı bağlamak için gerekli, ancak arzu değil - Cihaz uzun süre çalışacağını daha büyük bir şans. panelinden en az 2,5 metrekare katı bakır iletkenle kabloyu gitmek. mm. otomatik yükleme demeti + RCD veya Acil devre kesiciler tercih edilir. Parametreler, seçilen ve su basıncı şalteri çok az akım tüketir gibi güncel, pompanın özelliklerine daha fazla bağımlı olan. şeması mutlaka toprak içinde - su ve elektrik kombinasyonuyla artan bir tehlike bölgesini oluşturur.

Elektrik panelleri için kablo su basınç anahtarı

Davanın arka tarafında özel bezlerinde Kablo fabrikası. Kapağın altında bir terminal blok. Bu üç kontak çiftine sahiptir:

 • topraklama - panelden ve pompadan uzanan ilgili iletkenleri bağlanması;
 • hat terminallerine veya "hat" - fazı ve panel nötr kabloların bağlanması;
 • pompaya benzer tel terminalleri (tipik olarak, yukarıda yer alan bloke edenler).

Su basınç anahtarı gövdesi üzerinde Terminal yerleri

Bağlantı standardı - teller yalıtım kaldırılır konektörü içine yerleştirilir, kıstırma sıkın. sıkıca kenetlenmiş olup olmadığını kontrol, iletken de çekin. yumuşak malzeme ve temas zayıflatabilir - bakır şekilde 30-60 dakika sonra somun, çekebilir.

su sistemine su basıncı anahtarı bağlanmak için farklı yolları vardır. kolay seçenek - tüm gerekli çıkışları ile özel bir adaptör yüklemek - uydurma pyativyvodnogo. Aynı sistem diğer parçaları alınabilir, bitmiş bir versiyon her zaman daha düz kullanın.

O, diğer çıkışa kasanın arkasındaki uydurma üzerine vidalanmış bağlı akümülatör, evine gider pompa ve boru tedarik hortumu olduğunu. Hala karteri ve basınç göstergesi yükleyebilirsiniz.

pompa için Örnek sarma basınç şalteri

Basınç Ölçer - sistemdeki basıncını kontrol rölesi ayarlarını takip etmek - gereklidir. Ayrıca sağ cihazı, ancak pompadan boru üzerinde ayrı ayrı monte edilebilir - Sump. Su arıtma filtreleri arzu edilen bütün sistemi genel olarak yoktur.

akümülatörün atlayarak - yüksek akış hızı, su böyle bir şemada sisteme doğrudan beslenir. O evdeki bütün muslukları kapalı olacak sonra dolmaya başlar.

Su basıncı anahtar ayarlama

RDM-5 - En popüler örneğinin ayar işlemini düşünün. Onun bırakma farklı bitkiler. Farklı büyüklükte su boruları farklı basınçlar gerektiren sınırlar ayarlamaları, değişir. Fabrikadan Bu cihaz temel bir yapılandırma ile birlikte gelir. Bu, genellikle 1.4-1.5 atm - alt eşik ve 2.8-2.9 atm - üst eşik. Eğer herhangi bir parametre memnun değil varsa gerektiği gibi, bu yeniden yapılandırılabilir. İstenilen etkiye standart basınç 2,5-2,9 bar yeterli değildir: Bir jakuzi yüklediğinizde Bu prosedür genellikle gereklidir. Diğer birçok durumda, göç gereklidir.

Pasaport tam açıklaması vardır

su basınç anahtarı RDM-5 ayarlanabilir bir eşik ve devre dışı olan iki yay bulunur / pompa sağlar. Bu yaylar boyutu ve amacı değişir:

 • Büyük sınırlar (sağ üst ve alt) düzenler;
 • küçük delta değişim - Üst ve alt sınırı arasındaki boşluk.

parametrelerini değiştirerek sıkma veya yaylar üzerinde fındık gevşeme esnasında meydana gelir. Eğer somunu sıkın ise basınç artar, zayıflamış eğer - düşer. genellikle çok fazla yaklaşık 0,6-0,8 atm değişikliği - Kesinlikle somun birini açmak için gerekli değildir bükmek.

röle tetikleme eşik tanımlamak için nasıl

akümülatörün hava kısmında basıncı ile ilişkili başlangıç ​​eşik değerini (eşik ve su basıncı anahtar üzerindeki bir alt basınç) pompa - sisteminde bir minimum basınç, yukarıda 0.1-0.2 atmosfer olmalıdır. 1.6 atm Örneğin, 1.4 atm kabındaki basınç, arzu edildiği takdirde yolculuk eşiği. Bu parametrelerle, membran tankı uzun sürecek. Ama aynı zamanda pompa normal koşullar altında faaliyet ve onun özelliklerini görmek için gelmez. Ayrıca, daha düşük bir basınç eşiği vardır. Yani, seçilen değer (düşük veya eşit) daha yüksek olması gerekir. Bu üç parametrelere dayanarak ve içerme eşiğini seçin.

Bu arada, akümülatör basınç kurmadan önce kontrol edilmelidir - ilan parametrelerden önemli sapmalar vardır. Arka kapağın altında (farklı modellerde ve farklı yerlerde bulunur benziyor) Özel meme. Bunun sayesinde, bir manometre (mümkünse araba veya kullanılabilir olmasını bir) bağlamak ve gerçek basıncını görebilirsiniz. His, bu arada, aynı meme vasıtasıyla ayarlanabilir - gerektiği kadar arttırabilecek ya azaltmak için.

Kes sistem bileşenlerinin bağlıdır

üst eşik - kapalı pompa - otomatik olarak bir dizi ayarlama. başlangıç ​​durumunda röle basınç farkı (delta) bir tür olarak ayarlanır. Bu fark, genellikle 1.4-1.6 atm. Örneğin dahil edilmesini, koyarsanız Yani, 1.6 bar, otomatik 3,0-3,2 bar (anahtar ayarlarına bağlı olarak) için eşiğini yola çıktık. (örneğin, birinci katta yükseltmek için su veya sistem birçok beraberlik-off noktaları vardır) daha yüksek basınca ihtiyaç duyarsanız, açma eşiğini artırabilir. Ama aynı zamanda, sınırlama vardır:

 • röle ayarları. Üst sınır, sabit ve iç modellerinde, genellikle 4 atm aşmamaktadır. Daha adil işe yaramaz ortaya çıkarmak.
 • Üst pompa basınç limiti. Bu ayar ayrıca sabit ve belirtilen özelliklerine az 0,2-0,4 atm olmamalıdır pompayı kapatmak edilir. Örneğin, su, basınç şalteri eşik açma üst eşik pompa basıncı 3.8 atm 3.6 atm fazla olmayan yüksek olması. Ancak, pompa uzun süre çalıştı ve fark aşırı olmadan daha fazlasını yapmak için daha iyidir - Aşırı yük, çalışma süresince çok kötü.

Bu bir su basınç anahtarı ayarını seçmek için hepsi bu. her şeyin aletleri dahil olmak üzere su pompalama, açısından iyi çalıştı böylece her şeyi almak için gerekli olduğundan Uygulamada, sistem yapılandırması gerektiğinde, öyle ya da seçimleri ayarlayın. genellikle parametreler "eğitimli bahis" seçtiği söylemek çünkü.

Pompa veya pompa istasyonuna su basıncı anahtarı ayarlama

Bunların, ifadesi güvenilir olabilir güvenilir bir göstergesi, gerektirecektir sistemini yapılandırmak için. Bu basınç anahtarı yakın sistemine bağlanır.

Ayarlama işlemi, iki yay büküm oluşur: küçük ve büyük. yükseltmek veya düşük eşiği (pompa-up) düşürmek gerekirse, biz büyük yay üzerindeki somunu açın. Eğer saat yönünde büküm ise, basınç karşı, yükselir - atlanmış. Çok küçük değere açma - yarım dönüş ya da öylesine.

Su basıncı şalteri yaylar vasıtasıyla gerçekleşir ayarlayın

aşağıdaki gibi işlemlerden dizisidir:

 • etkinleştirmek ve pompayı devreden hangi başlatın sistem ray açıklığı basıncı.
 • tükenmesi ya da büyük bir yayı çözün.
 • Ve test parametreleri (ne basınç herhangi kopuk için, ilgili) içerir. Her iki değer de aynı değere kaydırılır.
 • Gerekirse ayarlamaları (yine düzeltilmiş büyük yay) alırız.
 • böylece alt eşikten maruz sonra, nasıl, bkz pompa kapatma eşiğini ayarlamak başlamak istiyorum. Bunu yapmak için, çizim, ya da küçük bir yayı içermemekte. Üzerinde Nut da çok cool değil - yarım dönüş genellikle yeterlidir.
 • Yine, bir sistem içerir ve sonuçlarına bakmak. Bu durakta, memnun kalırsanız.

Başka ne su basıncı anahtarı nasıl ayarlanacağını bilmek gerekir? yakından satın alırken bu değil tüm modeller delta değiştirme yeteneği var, bu yüzden. Neme ve toza karşı korumalı konut pompa için bir basınç şalteri mevcuttur. Onlar bir çukurda konabilir böyle bir çıkış varsa, bazı modeller, pompa gövdesi üzerinde doğrudan monte edilebilir.

Bazı su basınç anahtarı yüksüz röle mevcuttur (kuru) felç, bu cihaz, ayrı bir yapı, aynı zamanda var birleştirilir edilir. Anti-rölantide kuyu veya kuyularda su görünmez aniden bozuldu pompalamak için gereklidir. Bazı pompalar yerleşik bir bu tür koruma diğer ayrı satın almak ve ayrıca röle monte var.

Pompa istasyonu ayarlama: ekipmanın kurallar ve algoritma ayarlama

Kurulum ve evde su sisteminin bakım, özel sektöre ait, tamamen kendi sahiplerinin sorumluluğundadır. normal çalışma basıncının su düzenli temiz hava sağlamak için en kolay yolu - Bir pompa istasyonunun kullanılmasıdır. pompa istasyonu ayarlama bütün sistemin başarılı çalışması için zorunlu bir ölçüsüdür çünkü hatta anahtar teslimi çözüm, işin en önemli ilkelerinden muayene gerektirir.

Kısaca cihaz pompa istasyonu

Hazır açıyor üretici pompa istasyonu su zorla beslemesi için bir mekanizmadır. işin düzeni sınırına o basittir. Pompa, bir metal kap akümülatöre su pompalar. basıncı pompa kapatma neden olur, belli bir seviyeye ulaşır.

Su alma sistemi basınç düşüşleri sırasında ve set değerlerinin sahibi, pompa tekrar çalışmaya başlar belli noktada. cihazın kapanma ve başlangıç ​​rölesine karşılık sırasında basınç seviyesi kontrolü bir manometre ile gerçekleştirilir.

ekipman arızaları nedenleri

İstatistikler arıza ev pompa istasyonu sorunların çoğunun yanı sıra nedeniyle sistemde çeşitli kirleticilere, akümülatör tankı, boru hattının, su sızıntıları veya hava bütünlüğünün ihlali kaynaklanan söyledi. işinde müdahale gerekliliği birçok nedenden dolayı olabilir:

 • Kum ve su içinde eritildi, çeşitli maddelerin, korozyona neden arızalara yol ve ekipmanlar etkinliğini azaltabilir. Cihazın tıkanmasını önlemek için, su temizleme, filtreler kullanmak gereklidir.
 • istasyonunda hava basıncının düşürülmesi pompa ve erken aşınma nedeni sık değiştirme olur. Hava basıncının zaman ölçümü zaman tavsiye ve gerekirse ayarlayın edilir.
 • sıkılık eklemler emme borusunun olmaması motoru kapalı değildir, ancak sıvı pompalanan edilemeyeceğini nedenidir.
 • pompa istasyonu basınç ayarlarının yanlış da sistemdeki rahatsızlık ve hatta arızalanmasına neden olabilir.

Tesisin işletilmesi süresini uzatmak için periyodik denetleme önerilir. düzenlenmesinde herhangi bir çalışma güç kaynağını devre dışı bırakarak başlayacak ve suyu tahliye edilmelidir.

Cihazın operasyonda hatayı düzeltmek için nasıl

sızıntıyı ortadan kaldırmak, filtreleri temizlemek - Gerekli ekipman operasyonda ciddi bir girişim başlamadan önce en temel adımlar atmaya. Onlar sonuç vermezse, o zaman temel nedenini belirlemek için çalışıyor, sonraki adımlara geçin. sonraki şey alınacak - akümülatör tankında basıncını ayarlamak ve basınç şalteri ayarlayın.

Aşağıdaki pompa istasyonu hanede en yaygın anormallik vardır, kullanıcı kendi başlarına çözmeye deneyebilirsiniz. daha ciddi sorunlar için servis merkezine başvurun.

koymak yüksek basınç kapalı - İstasyon olası nedeni kapatmadan sürekli çalışırsa röle yanlış adaptasyon. Ve ayrıca motorun çalıştığını olur, ama istasyon su çekmez. nedeni aşağıdaki yatıyor olabilir:

 • Pompa su ile dolu değildi ilk kez başlatılır. Durum, özel bir huni boyunca suyun Körfezi'ne düzeltmek için gereklidir.
 • Veya bir boru hattı giriş valfı içinde oluşturulan boru ya da tüp hava yastığı bütünlüğünü bozulur. sağlamalıdır özel neden algılamak için: alma valfi ve Tüm bağlantıların sıkı, emme boruları tüm uzunluğu virajlı, boğumların, hidrolik kapısı vardır. Tüm arıza gerekirse hasarlı parçaları değiştirin, devam etmektedir.
 • Ekipman su (kuru) erişimi olmayan çalışır. Sen o yok neden kontrol etmek için ya da diğer nedenlerinin tespit edilmesi ve ortadan kaldırmak gerekir.
 • borusu tıkalı - kirlenme sonucunda sistemin temizlenmesi gereklidir.

Istasyon sıklıkla açılıp tetiklenir olur. Büyük olasılıkla, bu (o değiştirilmelidir varsa) hasarlı zarı nedeniyle, veya sistem basıncını ihtiyacı yoktur. İkinci durumda, havanın mevcudiyetini ölçmek çatlak ve hasar tankı kontrol etmek için gereklidir.

daha az olasılıkla ile, ama bu açık ortaya çıkabilir ve çek valf enkaz veya yabancı cisim girişine bağlı engellenir. Böyle bir durum mümkün kirlenme alanında boru hattını sökmeye ve sorunu ortadan gerekecektir.

Motorlu ev istasyonu aşağıdaki nedenlerden dolayı mümkündür, çalışmak ve hiçbir gürültü yapar değildir:

 • Ekipman güç kaynağı veya şebeke gerilimi yok ile bağlantısı kesildi. Kablolama kontrol etmek gereklidir.
 • Sigorta yanmış. Bu durumda eleman değiştirmeniz gerekiyor.
 • Eğer fan çarkını çevirmek yapamıyorsanız - böylece sıkışmış. Nedenini öğrenmek için gereklidir.
 • Hasarlı rölesi. Eğer, değiştirilemez eğer, düzenleyen deneyin ya edilmelidir.

motorun çalışması problemler genellikle servis merkezinin hizmetlerini kullanmak kullanıcıyı zorladı.

sistemdeki Yetersiz su basıncı çeşitli nedenlerle açıklanabilir:

 • Sistemde su ve hava basıncı kabul edilemez ölçüde düşük bir değere maruz kalmaktadır. Sonra önerilen ayarlar doğrultusunda çalışmak için anahtarı yapılandırmanız gerekir.
 • boru veya pompa çarkı kilitlenir. kir pompa istasyonu elemanları temizlenmesi sorunu çözmeye yardımcı olabilir.
 • Hava kanalı girer. Boru elemanları ve bu sürümü onaylamak veya reddetmek olabilir sızıntı bağlantılarını kontrol edin.

Zayıf su besleme hava geri çekme hava kendi çit sistemi altında pompalanır, böylece düşmüş bağlı su boruları ya da su seviyesinin gevşek bağlantıları oluşur da kaynaklanmaktadır.

ekipman ayarlanması ile ilgili çalışma başlayarak, elektrik sistemi kesin çitin su tarafında tahliye vanasını kapatmak. Spun musluk ve su boşaltılır ve kalıntılar membran kabı içinden ayırarak taşıma hortumundan indirilir. İlk olarak, akümülatör tankındaki hava basıncını kontrol edin.

sistemde akümülatör rolü

Diyafram pompa istasyonu tankı aslında, su toplamak için tasarlanmıştır içinde bulunan lastik bir ampul, metal kap. Lastik ampul ve tankın duvarları arasındaki boşluk havayı pompalanır. Su ve hava için - Bazı modellerde, akümülatörler tankı konteyneri iki bölmeye sınırlayan bir zar ile ikiye bölünmüş.

Daha fazla su cihazına girer, daha kabın suyu dışarı itme eğilimi basıncını artırarak, havayı sıkıştırır. Bu pompa boşta olduğunda bile kararlı bir su basıncını korumak sağlar.

Akümülatör düzenli bakım, küçük kabarcıklar halinde su ile birlikte içine girer ve yavaş yavaş yararlı hacmini azaltır, birikir armut, gelen havanın çıkarılmasını gerektirir. bir vana ile sağlanır büyük tankların üstünde, Bunu yapmak için. küçük kaplar havayı uzaklaştırmak için contrive zorunda ile: sistemi ve tahliye ve depoyu doldurmak için daha fazla zaman enerjisini.

Hava basıncını ayarlamak için nasıl

yapımcı ve üretim aşamasında pompa istasyonu tüm unsurların ayarlamasını tutan rağmen, biraz azaltılabilir satış anında olduğu gibi basınç bile, yeni ekipman için ihtiyaç tekrar kontrol edin. işletilmektedir cihaz, yılda iki kata kadar incelenmelidir.

0,5 bar daha küçük bir hata cihazların çalışmasını etkileyebilir, çünkü ölçümler için, mümkün doğru biçimde ortaya koyan çok kullanılan. Eğer düşük mezuniyet ile bir ölçekte, araba manometre yararlanabilir ise - daha güvenilir sonuçlar verecektir.

Membran tankındaki hava basıncı göstergesi 0.9 kat (röle vasıtasıyla maruz) pompa basıncı anahtarlama istasyonu karşılık gelmelidir. Farklı hacim göstergesi ile tanklar için birinden iki bara olabilir. ayar pompalama veya fazla hava çukurlaşma, meme boyunca gerçekleştirilir.

sistemine pompalanır hava daha küçük, daha çok su biriktirmesine edebilmektedir. Tank dolu ve giderek su alımı ile zayıflamış zaman Su basıncı güçlü olacaktır. Böyle farklılıklar tüketici için rahat, düşük kabul edilebilir düzeyde baskıyı değil, en az 1 bar bırakmak mümkündür. Daha düşük bir değer su dolu depo duvarına armut ve hasar aşınmaya neden olabilir.

bir su sistemi güçlü su basıncı yüklemek için yaklaşık 1.5 bar aralığında hava basıncını düzeltmek için gereklidir. Bu nedenle, basınç farkı doldurulduğunda ve boş rezervuar suyu düz ve sert akımının sağlanması, daha belirgin olacaktır.

Kapanış ve açılış cihazının işlevini yerine, pompa istasyonunu kontrol eden bir cihaz - otomasyon sistemi için basınç şalteri yanıt verir. Aynı zamanda, aşırı basınç yaratmak sistemin önler.

yerleştirilmiş ve basınç anahtarı çalıştığından

Ana röle elemanı - Metal bazında sabit ve etkinleştirme ve cihazın devre dışı bırakılması için sorumlu olan kişiler, bir grup. sistem içindeki basıncı kontrol etmek için, farklı boyutlarda yakınında bulunan iki yay. Metal taban altında membranın kendisi ve metal pistonun altına yerleştirilir kapak zarı takılır. Her şey üzerine kapalı plastik sınırıdır.

Bu süreçte, cihazı seçebilirsiniz birkaç adım vardır:

 1. Eğer musluk suyu açtığınızda dolu tankın sıhhi noktasına akar iken. Sistemde mevcut basınç, kademeli olarak düşmeye başlar ve membran pistonu basın çıkar. İletişim kapatma pompası devreye girer, çıkar.
 2. Pompa kullanıcıya su pompalama, faaliyet ve tüm musluklar kapalı olduğunda tank suyla doldurur.
 3. Basınç akümülatör tankının kademeli dolum ile orada artan basınç ve bu zar üzerinde hareket etmeye başlar ve bu pistonu bastırır. Sonuç olarak, pompa durakları kişileri ve operasyon kopukluk var.

nasıl kurulacağı itibaren röle istasyonları geçiş su basıncı ve ekipman hatta zaman sıklığına bağlıdır. Doğru maruz parametreler tamamen çalışmayacaktır pompa veya sürekli olarak faaliyet gösterecek zaman.

ayarı ve hesaplama basıncı için hazırlık

Yeni cihaz rölesi ayarı bir fabrika vardır, ama, yine de, daha da onları test etmek daha iyidir. Hazırlanma, siz (kapanış ve kişiler açılması için) izin verilen basınç eşiğini ayarlamak için üretici tarafından tavsiye edilen değeri anlamaya ihtiyacımız var. nedeniyle uygunsuz ayarlaması pompa istasyonu arızası durumunda, olarak, üretici kendi teminat yükümlülüklerini reddetme tam hakkına sahiptir.

izin verilen basınç hesaplanması üretici işleminin iddia edilen özellikleri yüzünden ileten, veya cihaz kapalı olduğunda. Onlar pompa istasyonlarının farklı modeller için işletme parametrelerinin geliştirilmesinde muhasebeleştirilir.

değeri dahil toplamıdır:

 • seçim su yapılmış olup, burada, su dağıtım sistemi, en yüksek noktasında gerekli basıncı;
 • en üst noktası ve su alımı pompa arasındaki yükseklik farkı;
 • Boru hattı basıncının su kaybı.

oranı hesaplanır kapalı aşağıdaki gibi baskıyı artı bir buçuk çubuğu alan bir işlemdir. Bu basınç pompasından çıkış kanalı kısmında meydana azami baskı aştı kapatmak için izin verilmez.

Önerilen ayarları Ayar

ayarlarını değiştirmeden önce bir basınç ölçer kullanarak önceki performansını düzeltmek gerekir. , Pompa açma açma ve kapama sırasında basınç değerlerini kaydedin. azaltmak veya artırmak için - Bu ayarlamalar yapmak için hangi yolu belirlemek yardımcı olacaktır.

Daha eylemler aşağıdaki sıraya sahip:

 1. enerji santrali ile bağlantı kesildi, su indirdi ve kapak açık anahtarı röle edilir.
 2. Pompanın basınç büyük yay (P) sahip somunu çevirerek ayarlanır. saat yönünde yönünde eğirme, baskı yayları elde etmek ve arzu edilen geçiş basıncı ayarlamaktadır. Çeşitli cihaz modellerinde müsaade oranları 1.1 ila 2.2 bara değişebilir.
 3. kesik basınç değeri arasındaki boşluğu arttırmak mümkündür saat yönünde yönünde (? P) küçük somunu çevirerek, ve tipik olarak 1 bar cihazları geçerek. Bu nedenle, basınç kapalı 2.2 bardan 3.3 bar aralığı içinde değerleri tespit edilebilir.

Önemli bir nüans bazı yanlış anlaşılan küçük bahar, gezi eşiğini ayarlamak olmamasıdır. Tam olarak içerme istasyonunun değerlerine ve devre dışı arasındaki delta belirtir. Bu tamamen bahar bir fark yaratmaz zayıflar - delta sıfırdır ve açmadan değerini ve kapalı aynıdır. Ama daha o sıkılır, daha aralarındaki fark olacaktır.

manometre rakamların doğruluğunu kontrol edin. Eğer ilk denemede gereken değerleri elde etmek için başarısız varsa, ayarlamalar devam ediyor.

Standart dışı basınç değerlerinin ayarlanması

Üreticinin önerileri bireysel kullanıcı ihtiyaçlarına uygun şekilde ekipman ayarlamak için daha diğer cihazda basınç farklı bir düzeye ayarlayabilirsiniz. açık-kapalı aralığını arttırmak, nadir pozitif istasyonu ararlar.

Bu hizmet ömrünü cihaz yapar, ama dengesiz su basıncı verir. farkı azaltılması sabit bir basınç yaparak, ancak pompa daha sık çalışacaktır.

istasyonlarını nasıl yapılandırılacağı video

videoda, istasyonun basıncını ayarlamak için:

İstasyon genellikle çalışıp çalışmadığını yapmanız gerekenler hakkında bir video:

pompa istasyonu bağımsız ayarlama sayesinde, bazen su dağıtım sisteminin performansını bozabilir fabrika öneriler değiştirmek dikkate almak gerekir. Pompalar, hortumlar, sıhhi tesisat ekipmanları - tüm başarısızlığa yol açacaktır ihlali olan basınç limitleri vardır. Yani bağımsız hareket başlamadan önce, deneyimli bir profesyonel tavsiye sormak daha iyidir.

Ülkede var çok sık ışığı kapatıldığında durumdur. düzenlenir ve hatta bazen hava tükürme değil bir set eski su pompası. Baş tarafı ayarlamak ve bağımsız güç kaynağı ile sessiz cihaza bağlanabilmek için, birimler kurmak mümkündür size sormak istedim?! TV'de gördüğüm Sadece böyle bir cihaz.

Üst kattaki daire bu düşük basınçla bağlanabilir. Eğer tam güç açarsanız Su, musluklardan akar, ama çok baskısı olmadan. Bir güçlendirici ekipman gibi bir pompa istasyonu kurmak için kocasını ikna etmeye çalışıyorum. Şimdi böyle çalışma sıhhi tesisat olmadan, bağımsız yapılabilir şüpheliyim. Sadece bağlamak, ancak bu ayarlamaları ve tüm ayarları çok daha zordur anlamak için.

ağların teknik bakım düzenlemesine İnternet ansiklopedisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

67 + = 71