Rulman demiri

m ve m, n ve

ahşap zeminin ana yapısal kirişi

• Ahşap zeminin ana yapısal kirişi

• uterus, matnii, matni

• rahim, matnii, matni vb. Bkz. Anne

• tavanı destekleyen ana taşıyıcı kiriş

• Ahşap binalarda tavan destekleyen ana destek kirişi

• Ahşap binalarda tavanı destekleyen ana destek kirişi.

Betonarme kirişler

İnşaat sektöründe, bir betonarme kiriş evrensel olarak kullanılmaktadır. Bu destek şekli, döşeme işleri yapmak, temel işi yapmak için kullanılır. Betonarme yapı kullanılarak zeminden yük taşıyan yapılara olan yük etkili bir şekilde dağıtılır. Betonarme kirişler dayanıklı ve güvenilirdir. Bununla birlikte, ağırlıkları ve montaj nüansları dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte, betonarme desteklerin inşası, montaj kolaylığına rağmen özel ekipman gerektirir.

Betonarme döşeme amacı çeşitli yapı ve yapılarda kullanmaktır. Havaalanları, erişim yolları, köprüler, konut ve endüstriyel kullanım için yüksek katlı binalar, demiryolları ve tramvaylar için kullanılırlar. Yardımları ile vakıf çalışmaları yapılır. Uygulamanın genişliği çok sayıda avantajla açıklanmaktadır. Betonarme menfezin özelliği dayanıklılık, darbelere, mukavemete ve yüksek ağırlığa rağmen yüksek kurulum hızına sahip olmasıdır.

1

Kirişlerin gereksinimleri

İnşaatçıların modern ihtiyaçlarını karşılamak için betonarme kirişlere pek çok gereklilik getirilir:

 1. kesinlikle seçilen bina her türü için gücünün büyüklüğü: zemin kat ve zemin levhaları için konut çatı inşaatı ve 105 kg / m2 nihai yük için - 210 kg / m2'dir.
 2. Katlar arasındaki zeminler için rijitlik parametresi, çatı katı - 1 ila 200 için, 1 ila 250 oranına eşit olmalıdır.
 3. Ses ve ısı yalıtımı değerleri, normatif dokümanlara uygun olarak inşa edilen yerlerde dayatılan gerekliliklere tam olarak uymalıdır.
 4. Gerekirse, kirişin kılıflanması veya kiriş aralıkları için agrega türünün seçilmesi gereklidir.

Betonarme yekpare veya prefabrike betonarme yapı çeşitli şekillerde olabilir. Malzeme üretim yöntemine, yapının türüne, uygulama alanına göre sınıflandırılır.

Üretim yöntemi ile çakışmalar şunlardır:

 • fabrikada üretilen prefabrik betonarme kirişler. Bir T dalgası veya dikdörtgen kesit varlığında farklılık gösterirler;
 • Kiriş beton, doğrudan şantiye üzerinde üretilmektedir. Böyle bir ışın monolitik yapıyı güçlendirir;
 • monte edilmiş monolitik yapı, önceki iki türün özelliklerini birleştiriyor.

İnşaat türüne göre kirişler bölünmüştür:

 • Sıradan ve kafesli çanak plakalar üzerine;
 • tek betonlu betonarme zeminler;
 • paralel raylı bağlantı elemanları, sabitleme malzemeleri ile kirişler.

Bu gibi prefabrik betonarme elemanlar kırılabilir veya kavisli olabilir. Ana uygulama alanı: yüksek yüklere dayanıklı güçlü ve güvenilir alanların montajı. Kural olarak, bunlar vinç özel ekipmanı, sanayi kuruluşları, büyük depolar, tarımsal kompleksler ile atölyelerdir.

Teklifin kapsamına bağlı olarak:

 • Sanayi ve büyük bina binalarının yapımı için kullanılan döşeme için I-kirişli tasarımlar. İyi mukavemet göstergelerinden ötürü yüksek maliyet farklıdır;
 • duvar masifleri arasındaki açıklıkların lentolarının inşası için kullanılan çemberleme yapıları;
 • vinçlerin işlerinin dengelenmesi için vinç elemanları;
 • Farklı enine kesit tezgahlarının inşası için kafesli malzemeler;
 • tek katlı binaların çatı kaplamaları için kirişler;
 • yüksek kaliteli şerit katı temel inşaatı için temel betonarme malzemeler.

Mevcut standartlara göre, prefabrik betonarme yapıların tümü katların yapımı için sınıflandırmaya göre kendi işaretlerine sahiptir. Her kirişin kendi boyu belirlenir. BSP'nin kısaltması kirişli betonarme kirişleri paralel kayışlarla işaretler. BSO kirişlerine betonarme kerpiçler, tek katlı elemanlar ve BSD - kiriş, çardak denir. Podstropilnye tasarımları genellikle BP harfleriyle işaretlenir.

Harf tayinlerine rakam eklemek de alışageldir. İşaretleme, üç harf ve sayı grubu içeriyor.

 1. Tip (harf), çerçeve boyutu ve metre aralıklarını metre cinsinden belirtmek için (tüm Arap rakamları).
 2. Taşıma kapasitesinin sınıfını, kullanılan çelik çubukların sınıfını ve beton karışım derecesini tanımlamak için.
 3. Tasarım farklılıkları, uygulama koşullarının özellikleri gibi ek karakteristikler için

Kirişlerin kapsamı ne olursa olsun, net bir hesaplamaya ihtiyaç duyulan üç boyut vardır.

 1. Uzunluk (L). Bu değer, açıklık uzunluğundan 0,4 m kadar daha büyük olmalı ve destekleme parçalarının kenarlarının 0,20 m üzerindeki yatak duvarlarına geçmelidir.
 2. Yükseklik (H). Parametre, uzunluğun en az% 5'i veya uzunluğunun 1/20'sı olmalıdır.
 3. Genişlik (B). Bu değerin yüksekliğe oranı 5: 7 olmalıdır.

Betonarme yapılar hazır veya bağımsız olarak satın alınabilir. Bazı durumlarda ikinci seçenek gereklidir. Bu doğru hesaplama ve çizim gerektirir. Kendiliğinden yapılan betonarme kirişler için, önce kalınlığı sırasıyla 2,5 cm'den 4 cm ve 1 ile 2 cm arasında değişen ahşap levhalar veya kontrplaklardan bir kereste inşa ettirmek gereklidir. Kalıbın boyutu gelecek ürünün boyutlarını belirler. Kalıbın iç kısmı kaplamanın su geçirimsizliği için bir film ile kaplanmalıdır.

Ardından takviye, 1.2-1.4 cm'lik T kesitli dört sağlam metal çubuktan yapılır. Çelik çubukların eşleşmesi yapılırsa, 80 cm'lik bir alanın üst üste binmesi ve bağlantıyı tel ile bağlaması önerilir. Korozyona engel olmak için, T-çubuk takviyesi, üzerine 5 cm'lik bir beton katının yerleştirileceği şekilde konumlandırılır Doğru bir hesaplama yapmak için özel plastik destekler kullanılır.

Tavsiye edilen beton karışımı - m300. Betonun bir adım daha iyi dökülmesini sağlayın. Dökülme sonunda su yalıtım malzemesi ile kaplanır. İşler sıcak havalarda yapılırsa, hazır beton 24 saatte bir suyla dökülecektir. Olgunlaşma 14 güne kadar sürer. Bu, monolitik bir yapıya neden olur. Bu şekilde, pencere ve kapı da dahil olmak üzere her tür çakışma için her boyutta bir kiriş yapılır. Bazıları için, su yalıtım kaplamaları gereklidir.

Kaplamalar için malzeme seçerken, yüksek yangın direnci, ses yalıtımı, ısı koruması, buhar bariyeri, su yalıtımı gibi özelliklerle yönlendirilmelidir. Tavanın yapısal tasarımı binanın yapısına, temeline ve duvarlarına göre mümkün olduğunca çok olmalı. Örneğin, sütun tabanlı bir tabandaki bir duvar çatısı için katı betonarme ağırlığı çok yüksek olacak ve sağlam bir evdeki içi boş kaplamalar binaya uygun bir güvenlik seviyesi sağlamayacak.

Bileşik bir malzeme olarak betonarmenin sağlamlığının çeşitli faktörlere bağlı olduğunu hesaba katmalıyız. Bu nedenle, bir yapı oluştururken, çizime eklenen gerilmiş ve sıkıştırılmış tüm alanları doğru bir şekilde hesaplamanız gerekir. Bu, katlar arasında kütüğü oluştururken, kirişlerdeki takviye tam gerilmiş zonlara sokulacak şekilde yapılır. Binanın yeterli güvenilirliğini ancak böyle bir mesafe oluşturacaktır.

Betonarme döşeme levhalarından bir binanın, bir temelin ve bir çatının tam bir iskeletinin yapılması mümkündür. Bu, temel, duvarcılık ve çatı işleri hızla basitleştirir ve hızlandırır, inşaat emniyetini ve güvenilirliğini garanti eder. Böyle bir betonarme elemana, binanın yapısının önemli yükler altında korunmasını sağlayan yüksek mukavemet kazandırılmıştır.

Standart ebatların geniş bir yelpazesi, istenilen boyutların kapaklarını dikilen binanın çizimine uygun olarak almanızı sağlayacaktır. Ayrıca, nihai ürünün yüksek özelliklerini kaybetmeden levhaların bağımsız olarak üretilmesi olanağı göz ardı edilmez.

Ahşap kirişlerde çakışmayı doğru bir şekilde hesaplama

Katlar arası ahşap kirişler

odun - Hem kritik taşıyıcı yapılar hem de finisaj işleri için kullanılan en yaygın yapı malzemelerinden biri. Konut binalarının katlar arası ve çatı katı düzenlemeleri genellikle ahşap kirişler kullanılarak yapılır.

Kirişin doğru şekilde hesaplanması, inşa edilen binanın uzun süreli çalışmasını ve ekolojik temizliğini sağlayacaktır.

Yapım aşamasındaki binaların içindeki binaların çoğu, dikdörtgen şeklindedir ve tavanın yük taşıyan yapılarını en küçük duvara paralel yerleştirmenize izin verir. Kirişin boyutu yalnızca odanın boyutlarına değil, aynı zamanda duvarların yapıldığı malzemeye de bağlıdır.

Kirişin tuğla duvarlara gömülme derinliği 100 ila 150 mm arasındadır. Ahşap bir duvara gömülürken kirişi kapatma faktörü en az 70 mm olmalıdır.

Bazı durumlarda zeminin destek yapısını bulmak için çeşitli metal tutturucular kullanılır. Bunlar, çeşitli konfigürasyonlar, köşeler veya çeşitli delikli plakalar ve çivi döşemeleri gibi parantezlerdir. Bağlantı elemanları kullanıldığında, kirişin uzunluğu hemen hemen her zaman odanın menziline veya diğer bir deyişle duvarlar arasındaki mesafeye eşit olacaktır.

Yük taşıyan döşeme elemanları kafes yapısının bir parçası olduğunda, yapıcı bir çözüm de kullanılır. Bu durumda, kiriş, çıkıntının oluşturulması için bir yapıdadır, daha sonra Mauerlat üzerine dayanıyor ve her duvarın dış kenarının ötesinde yaklaşık 500 mm'lik bir çıkışa sahip. Bu yapıcı çözüm uzunluğunu yaklaşık 1 metre arttırabilir.

Ahşap kirişlerin seçimi ve hesaplanması yapılırken, bu yapısal elemanların uygulanması ile kapsanabilecek en uygun mesafenin 6 metre uzunluğunda olduğunu hatırlamak gerekir.

Geniş mesafeleri kaplamak gerekiyorsa, yapıştırılmış kirişlerden yapılmış dikdörtgen veya I-kesitli ahşap konstrüksiyonların kullanılması veya raflar, sütunlar, dekoratif kemerler gibi ara yapılar kullanılması önerilir.

kiriş üzerinde hareket toplayın yükler

yatak yapısı üzerine etkiyen yükleri farklı türde aralığı yeterince büyüktür. Bu ışının amaçlanan kullanımına dayalı değişir, bu ışın irtibatı ve çatı katlarında bulunan, sorunun cevabını yani. insan etkinliğinin süreç ve orada yer alan üretim süreci bulunan Yapı ara kat, esas olarak sadece tavana ağırlığına yükü vardır.

Böylece konut içinde interkom örtüşme için tasarlanan yükün, 150kg / m2 x 1.3 = 195 kg / m2'dir.

oeffitsient 1.3 ile yapı güvenilirliğini sağlar. Ağırlık ara döşeme, zemin, tavan yapısı, yalıtım ağırlığını da içine alır. yerleşim ağırlığı ara katın üretiminde her bir durumda hesaplamak için en iyisidir.

işlem 70 kg / m2 x 1.3 = 91 kg / metrekare içermez çatı kat, yük.

Çatı katı ağırlık kirişleri ağırlığı, izolasyon içerir ve malzeme dikiş 50 kg / m2'dir. kiriş tavan tavan, aynı zamanda binanın çatı sisteminin inşaatının parçası değil sadece varsa, onun hesaplama makas parçası olarak yapılır.

hesaplama yapmak sömürü işleme yüklenen sonra olukları destekleyici yapılar oluşturulur özel bir önem kirişler.

ara kat için sapma, maksimum izin verilen hız kirişin uzunluğunun 1/350 ve tavan zemin 1/200 içindir.

saptırma bu değerleri aşması durumunda, bu deformasyon geometrisi tavan yapıların anlamlı değişikliklere neden olabilir. Bu nedenle, zaman kiriş 6 metre uzunluğu izin saptırma 17 mm olacaktır. Odaya tavan alçıpan olduğunu varsayarsak, çatlama kaçınılmazdır. Bu nedenle, hesaplama yapılır, hemen dikkate tavan tasarımı yapılacaktır hangi malzemeyi almalıdır. tavan tasarımı için müşteri böyle "Armstrong" olarak havai yapılarını kullanacaksa alçı, mineral bağlayıcı bazlı malzemeler kullanılacaktır bitirmek için sanki, o zaman hiçbir şey, endişelenecek, daha yüksek örtüşme güvenilirliğini düşünün ve tamamen Eğilme olasılığını ortadan kaldırmak için, kirişlerin kesit arttırmak mümkündür .

Tayini bölümü ve zift kiriş

amacıyla üst üste taşıma kapasitesi kiriş (yükseklik ve genişlik ölçüleri) ve son (taşıyıcı duvarlar üzerine istiflenmiş kirişler arasındaki mesafenin doğru bölümü seçmek çok önemlidir olduğundan emin olmak için. en yaygın dikdörtgen ışın. Bunlar, yükleme için uygun olan cihazda yüksek bir hassasiyet derecesi elde edebilirsiniz yeteri kadar rijit tasarım oluşturma tavan ve taban, güvenilir bir çalışma sağlar.

seçim kısmının yüksekliğinin genişliğine optimum oranı 1,4h1 olarak kabul edilir. kirişin bir bölümünün seçilmesi ahşap endüstrisi tarafından sunulan performans itilir, o 300 mm, 150 mm yüksekliğinde bar ve 200 mm ile 40 mm arasında bir genişliğe sahip kullanılır.

içinde bulunan bir ısıtıcı yeterince sıkı bir şekilde her taraf kapalı bir yapı elemanları olarak üst üste arzu edilir olarak kiriş yüksekliği seçimi, tavan kullanılan yalıtım kalınlığı etkiler.

Adım kirişler 300 mm ila 1200 mm arasında değişir. Ayrıca binanın tüm unsurların yapısal sertlik sağlamak için gereksinimleri temelinde yer almaktadır. Ne zaman o düz bir tasarıma sahiptir, özellikle dikkate yalıtım seçimi aşamasında genişliğini alır.

konut inşaatı ahşap çerçeve varsa, inşaatçılar ve tasarımcılar maksimum güç ve sertlik adım Çıtçıt ve kirişlerin adımı birleştirmek için çalışıyoruz sağlamak için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 5 =