sardunya bakımı

Pelargonium (sardunya)

sardunya (Pelargonium) ailesinden Geraniaceae aittir. Bu çiçeğin Diğer, daha yaygın adı - sardunya. Belki şaşıracaksınız ama çocukluk bitkinin beri hepimize bu güzel ev ve böyle bir arkadaşı Güney Afrika olduğunu. Hepimizin bildiği o sardunya, XVI yüzyılda Hollanda'da göründü ve Avrupa'da bu XVII sonunda geldi - XVIII yüzyılın başında. İlk başta egzotik çiçek kabul edildi, ama çok yakında zaten XVIII yüzyılda, inanılmaz derecede popüler hale gelmiştir.

Sonuç olarak, beyaz, iki renkli ve çift çiçeklerle sayısız melez ve genişletilmiş rengârenk ve cüce formların bu tür çeşitleri yanı sıra çeşitlerinin kaldıran büyük takip yetiştirme çalışması. Bugün otsu bitkiler, çalılar ve bodur çalılar görünümüne sahip yıllık ve çok yıllık Itır yaklaşık 280 tür bulunmaktadır.

Ben dolayı dayanıklılık, bakım ve üreme ve uzun bir süre büyük renkli tomurcukları için çiçek yeteneği kolaylığı için dünyanın dört bir bu renkleri seviyorum. Dediğimiz gibi, sardunya çeşitleri çok çoktur. Bunlar 6 gruptan birine ait olabilir: bir zonlu (bahçecilik); plyuschelistnym (ampelnoe); İngiliz Grandiflora (kraliyet veya ev); alacalı; kokulu; etli.

Son üç grup öncelikle kendi yaprakları için ilginç; Grandiflora sardunya sadece odada yetiştirilebilir; ancak bölgeli sardunya ve plyuschelistnoy amacı tohumu, bahçe dekorasyon ve balkon tarafından yayılır edilebilir.

Pelargonium - ekimi ve bakımı

Bu çiçek ısıyı ve ışığı sever. bu, 10 ° C ila 8 ° C'lik bir sıcaklıkta, en iyi hissettiğini kışın ana olacak oda sıcaklığında onun ekimi için en uygun rejimi

bir ışık eksikliği ile bitkinin çiçek azaltır. Ancak, doğrudan güneş ışığı çiçek açık havada katlanmasını ama kapalı üreme koşullarında sıcak öğle güneşten pritenyat daha iyidir. Ayrıca sardunya alanı sever, bu yüzden o bitkiye yakın duran boğuldu olmadığından emin olmak gerekir.

Toprak kök sistemini doldurmaya değil pereuvlazhnyat olamaz ki, kururken Sulama, bol olmalıdır. Kış aylarında sulama azaltılmalıdır. o çiçek yaprakları zarar verebilir, bitki gerekli değildir püskürtün. Genellikle, bakım o nem fazlalığı daha kolay onunla başa çıkacak, onun üzerine su dökmek için daha iyi değil.

bahçe toprak, torf ve kum alınan eşit parçaya yapılmış bir besin toprak karışımı içinde büyüyen tüm çiçek iyisi. Ayrıca köklerine hava erişimi sağlamak ve kök çürüklüğü önlemek için periyodik olarak gevşetilmesi kutularda, toprak üretmelidir, iyi drenaj bakmak emin olun.

Pelargonium büyüyen zaman büyük önem pot boyutudur. O kök sisteminin büyüklüğüne göre seçilir. Ama biz küçük tencerelerde iyi çiçekler, o zaman, çiçekler daha güzel ve daha parlak olduğunu unutmamalıyız. Büyük saksılar çalı gelişimine ve çiçeklenme yoğunlukta katkıda bulunur.

1

dallanma ve çalı oluşumunu ve büyüyen noktası kaldırılır taç bitkiler yapmak sıkışmak, geliştirmek için. Bu, Şubat ya da Mart ayında yapılmalıdır.

Çiçek minnetle gübre yanıt verir. gübre potasyum ve fosfor ve daha düşük bir yüksek içerikli - - azot aktif büyüme döneminde bu çiçeklenme esnasında mineral ya da sıvı gübre karışımı olmalıdır. Besleme sonbaharın başında ilkbahar geç gelen her hafta yaptığımız.

Pelargonium - transplantasyonu ve üreme

Genç bitkiler, yıllık nakli ya da toprağın yerine en azından üst tabaka gerektirir. nakli için aksi takdirde güçlü sürgünler geliştirecek, küçük bir kap alır, ama bitki çiçek olmaz. çim, yaprak, humus toprak (iki kısım) ve kum (bir kısmı) oluşan bir karışım içine nakledilen.

Itır tohumlar ve budama yoluyla yetiştirilebilir. İlk durumda daha bol Çeliklerden gelişen olanlar daha çiçek bitkilerdir. ıslak zemin üzerinde bunları döşeme ve küçük dikim için toprağın örtülmesi, Ocak-Şubat üretilen tohumları ekmek. Tohum kabı ile bir büyüme faktörü ile püskürtme veya cam folyo ile örtülmüş ve 20 ila 24 derece arasında, periyodik olarak ıslatıcı bir sıcaklıkta muhafaza sonra. Ortaya çıkış sonrası (1-2 hafta sonra) fideleri dalış büyütülmüş ve iyi ışık ile 16 ila 18 derece ile yaklaşık 6-8 hafta, daha sonra da sabit bir kap transplante edildi arasındaki bir sıcaklıkta edildi.

Ancak, kesimler tarafından yayılan en çiçek, bu yöntem ilk daha basit ve hızlıdır. Köklenme kesimler yaklaşık bir gün boyunca gölgede. 5-7 cm 2-3 yaprak ve uzunluğa sahip olan sürgün apikal köklenme keserek Temmuz-Ağustos Şubat-Mart ve in Podvyaliv kesimler gerçekleştirilir ve ezilmiş kömür içine daldırılır, hafif bir karışımı konur ve 20 ila 22 derece arasındaki bir sıcaklıkta bulunur. Sen kesimler kapsayacak şekilde gerekmez. Bu şekilde köklendirme üzerinde yaklaşık bir ay sürer.

Sardunya - olası hastalıklar ve zararlılar

Bir bitkinin bakımında hata yaparsanız, onun görünümünü etkileyen emin olabilirsiniz.

Bu durumda, açık ya da aşırı nem yaprakları sararmaya ve düşer. Yaprakların kenarları kırmızı açarsanız - dolayısıyla, bitki yaprakları düşmek, sıcaklık yoksun, soğuk - ışık eksikliği anlamına gelir. toprak ıslatma zaman sulu yumuşak ped yapraklarda görüntülenebilir.

Sardunya kök baz kararma oluşur, burada Mantarsal saldırısına blackleg gibi bir hastalıktan muzdarip olabilir. Bunun nedeni drenajı engeller su dolu toprak veya mühür başına gelebilir. Bu hastalığın önlenmesi dikim ve uyum rejimi sulama önce toprağın sterilizasyonu olduğunu.

Ayrıca çünkü su dolu toprağın can hasta sardunya botrytis arasında. Bu durumda, gri kalıp içinde yapraklar üzerinde. Bu durumda, sulama azaltarak, etkilenmiş yaprakları ve süreç bitki sistemik mantar öldürücü kaldırmak ve genellikle havalandırın gerekir.

Gördüğünüz gibi, sardunya bakımı karmaşık değildir. onun yetiştirilmesinde bazı basit kurallar takip ederek, odadaki olumlu ve huzurlu hava yaratan, yararlı özellikleri için de sadece güzel çok renkli çiçekler ile sizi memnun edecek güzel bitkiler elde edebilirsiniz, ancak.

© 2012-2018 "Kadın görüş." malzemeler kopyalarken - kaynağına referans zorunludur!

Portal Ekaterina Danilova baş editörü

E-posta: [email protected]

7 (965) 405 64 18: Bize de

Nasıl evde sardunya bakımı yürütmek için?

Daha yakın zamanlarda, pencere üzerinde sardunyalar açan bir çalı mutlu bir ailenin zorunlu nitelik oldu. Bu sardunya ocağın koruyucusu olduğuna inanılıyordu. Basit bitki yer açmak ve çiçek yeni türleri bıraktı etmek. Sardunya genellikle evde bakım sardunya ilk deneyimi sunar ve bir çılgınlığı içine gelişir, unutulmuş değildir.

çeşitlerinin bir sardunya ve çeşitliliğin hikayesi

XVI yüzyılın sonunda, onlar ister Hint ya da Afrika kaşifleri çiçek tohumu güzel çiçekler kapaklar ile görülmemiş kokulu bitkiler getirdi. İngiltere Kraliçesi sarayında zaten egzotik bitkiler ile güzel bir kış bahçesi var. Ve sardunya ilk çeşitlerinin üç vardı. Bunlar seçim sürecinde elde edilen sayısız gruplar için bir temel atılmıştır.

Sardunya türleri bile sınıflandırma çeşitli kriterlere göre gider o kadar çoktur. dekorasyon sınıflandırma kullanılarak, oda renkleri hakkında konuşmak:

 • bölge;
 • ampelnye;
 • kokulu;
 • etli.

"Melekler" ve "Unicum" daha çeşitlidir. Hepsi de hemen hemen sürekli iyi bakım çiçeklenme ile yatak odası ve yaşam koşullarını tolere edilir. Sardunya farklı şekil ve yaprakları ve tomurcukları renk, ama her zaman güzel kokulu esterler ve bunların şifa.

sardunya yaz açık pencerenin altında koydu. Bir pencere üzerinde bitki ev sinekleri kovuyor inanılmaktadır. Yaranın çabuk iyileşmesi için aşınmalara ve kesiklere karşı uygulanan leves.

Nasıl sardunyalar bakımı için?

sardunyadan Yayılma zorlukları oluşturmak. bitki sap ayırmak ya da tohumların bir paket satın almak için yeterlidir. Tohum yayılma yöntemi Pelargonium büyük kapaklar renklerle gösterişli bir bitki sağlar.

Kesme hızlı bir şekilde çiçekli bitki elde edebilirsiniz. Suda talimat kökleri sonra ve toprakta köklendirme sırasında oluşabilir Köklenme. Bitki üzerinde yakalamak kolay olduğundan, miniparnichok oluşturmak ve birkaç saplarını ekebilirim. Daha sonra, substrat ıslatmak onları sökmeye ve ayrı kase oturmak.

Pelargonium toprak farklı bir bileşime sahip:

 • zemin levha, humus, eşit pay artı bir buçuk pay kuma çimen;
 • tabaka turba toprak, tüm bileşenlerin oranı dahil olmak üzere, kum ile ikame edilirse, aynıdır;
 • eşit miktarda toprak, turba ve kum bahçe.

Bu bitkiler için bir çiçekçi dükkanı özel toprakta satın alabilirsiniz. Bu nedenle herhangi bir toprak önce bir düzenek vasıtasıyla dezenfekte edilmesi gerekmektedir. bir drenaj deliği olan Konteyner eğer kökleri sıkışık, geniş, sardunya çiçek açar olmamalıdır.

koymak sardunyalar güneşli olmalıdır bir yer. Kış aylarında çiçek dinlenmek için seviyor. Sıcaklık 13 = 15 ° ye azaltılabilir ve dinlenme süresi pritenenie oluşturur. Ama bu tür koşulları sağlamak takdirde, daha yüksek aydınlatma daha genellikle sıcaktır vurgulamak için yukarı, imkansızdır. Ve sonra bitki rahatsızlık hissetmezsiniz.

Kışın, sardunya beslemek mümkün değildir.

Yaz aylarında günde bir sardunya sulanan sıcak, ama su basması kök çürüklüğü, siyah bacak neden olabileceği durumlarda. Bu nedenle yaz aylarında sık sulanması, kış nadirdir. Sardunya kuraklık hayatta kalmak ve restore ve fazla su yok edebilirsiniz. Bu sulama için su sıcak olmalı ve savunmak gerektiğini hatırlatarak değer. Gübre besleme çiçek sıvı formülasyonlar kalan bir süre dışında, bir hafta içinde yok. sardunya için özel bir karışım yayımlanan, bu "Pelargovit" denir.

kökleri pot drenaj deliğine yolunda yapmak başladıktan sonra, Sardunya organ nakline ihtiyacı var. Erken ilkbaharda 1-2 yıl içinde bitki repot. değil bitki zararlıları veya hastalık olmadığına yerleşmiş, kontrol ederken büyüyen sezonunda toprak, gevşek olmalıdır.

nedenleri hiçbir çoğalmaları küçük sardunya. Bitkinin görünüm sorunu tanımlamak için yardımcı olacaktır.

 1. bitki, iyi yapraklara sahiptir hızla gelişmekte olan, ancak çiçek yok. Orada yağlama. sulama ve kuru çiçek gübreleme durdurun. konteyner büyükse kökleri alanı dolduran değil ise, çiçekli olmaz.
 2. Işık yetersiz. Ek aydınlatma organize etmek apartmanda ışığın yokluğunda, doğrudan güneş ışığı altında güney pencereleri bitkiyi koyun.
 3. Sarı kenar yaprakları, bitki kökü ve kök çürüklüğü kontrol etmek için göz ezilen varsa. yaprak beyaz sinekler ve diğer böcekler varlığı açısından incelenir.

hastalıklar sardunya ve onlarla nasıl başa hakkında daha fazla bilgi için, sitede bulunabilir. Biz sorunları bakımının yanlış kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çoğu zaman, haşere veya hastalık zemin veya karantina poz geçmemiş yeni bitkiden getirilir. Evde hastalık zordur ortadan kaldırmak için çünkü nedenle, hijyenik şartlar önemlidir.

Süs bitkileri kuru hava, azotlu gübre veya overfeeding görünüm mildiyösü ile mahrum. Hastalığın zamanında tespit tesisini tutacak veya kesimler götürmek.

Pelargonium: bakımı, yayılma ve evde nakli

Sardunya - aile Geraniaceae bir bitki, bu yaygın sardunya olarak bilinir. Kuru ve rüzgarlı bölgeleri yaşar Güney Afrika'da bir yerli bitki.

Sardunya - Bir ot, subshrub veya çalı. Nedeniyle tevazu ve bol çiçekli nedeniyle, artan iç, balkon ve bahçe için çok popüler.

Pelargonium Aşk Sovyet büyükanne değil, aynı zamanda Avrupa'da sakinleri kalmaz aynı aktif olarak balkon ve sundurmalar dekorasyon besler. Bu bitkiler, büyük tencere, tencere içinde büyüyen ve bahçede "özgür" toprak unutulmamalıdır, bu orta sahası.

Türler Pelargonium çeşitleri

Sadece Pelargonium cinsi sırayla, çeşitleri çok görüntülenen hangi göre, yaklaşık 250 türü bulunmaktadır.

En popüler ve yaygın türleri:

 1. Kraliyet (aka grandiflora) - yaprakları bölgeli boyama ile büyük çiçekler ile karakterizedir. Orta, hep karanlık ve kadifemsi ve kenarları çok parlak;
 2. Plyuschelistnaya (veya tiroid) sardunya farklı parlak yaprakları ve çiçekleri kadifemsi yaprakları. onun genellikle Balkon ve loggias dekorasyonu için tiroit tür popüler hale uzunluğu 1 metre kadar büyüyebilir Stems;
 3. Bölge - Bu türün karakteristik özelliği, kenar, her zaman biraz daha hafif merkezi, bir yaprak zonlu rengi olup. Bu en yaygın türlerinden biri ve çeşitleri çok görüntülenen dayalı olduğu;
 4. Hercai menekşeler gibi Melek farklı kokulu yaprakları ve çiçekleri. tek dezavantajı sonbahar renkleri kademeli bir düşüş olduğu;
 5. Kokulu sardunya çok büyüyebilir ve bu nedenle sık sık peyzaj bahçeleri için kullanılırlar. Ancak, dikkatli olun çünkü olmalıdır bu çok kırılgan güçlü rüzgarlarda kırabilir hangi kaynaklanıyor gelmiştir.

Yeni başlayanlar için evde Bakım

Kendi başına, sardunya basit bakım ve bitkiler etrafında karışıklık sevmez acemi bahçıvanlar veya herkes için idealdir. Önemli olan birkaç basit kuralları takip ve sardunya durumunu izlemektir. Bir şeyler yanlış giderse, örneğin, bitki su unutmak, her şey görünüş olarak belli olacak.

Sardunya - photophilous bitki doğrudan güneş ışığına dayanabilir. konumu için en iyi yer, güney doğu ya da batı tarafı. Sıcak havalarda rağmen, sardunya "atmak" hemen hemen tüm yaprakları ve çiçekleri sadece kalır.

Bu nedenle, sıcak iklime sahip bölgelerde ve yaz yüksekliğini, güney tarafında bitki kaldırmak için daha iyidir. Bu yana, güvenle yapılabilir Hareket sardunyalar etkilemez.

Genel olarak, aydınlatma yeterli olmalıdır, ideal olarak gündüz 16 saattir. Işığın eksikliği ile sapları uzamış başlar ve bitki iyi görünümünü kaybeder. o güneşin altında doğrudan böylece Yaz sardunyalar daha iyi, balkonda veya bahçede duruyor.

Bir konumu ve aydınlatma seçerken, böylece kokulu sardunya gölgeli yerleri tercih dikkate türlerin bireysel özelliklerini almalıdır. Ve doğrudan güneş ışığından kraliyet istenmeyen türler için, bu nedenle Güney tarafında yerleştirerek kaçınmalısınız.

Nasıl buzdolabında kokuların kurtulmak için sitede bizim yayında bulunabilir.

Evde uygun bakım siklamen Hakkında bu makaleyi okuyun.

Buradan banyoda fayans tasarımını seçmek için öğreneceksiniz.

Sıcaklık ve nem

Tercihen, orta Pelargonium, için sıcaklık koşulları. O soğuk hava veya büyük ısı sevmez.

 • Yaz - 20-22 derece;
 • kış - 16 derece;
 • Bazı türler (örneğin, sardunya bölgeli 1'e sıcaklık düşüşü dayanıklı) kısa soğutma dayanabilir.

nem gelince, o zamanki göstergeler uygun olacaktır. İlave ıslatma (püskürtme) sardunya gerektirir. Aşırı bir durumda, bir sıcak hava dalgası esnasında çok kuru havadır. Ama son derece nemli hava kökleri çürüyen neden ve enfeksiyonların görünüm yanı sıra kaynaklanıyor olabilir.

Ayrıca hava dolaşımı dikkat edin. Sürekli olmalı. bayat durgun hava tesisinde zarar vermeye başlayacaktır. Bu kış aylarında özellikle önemlidir.

sık sulama sardunyalar gerekmez. Bu toprak kurutma gibi hareket ettirmek gerekir. Ama yaz aylarında birkaç kural toprak hep vlazhnovatoy (ama ıslak değil) olmalıdır vardır.

Su sardunya için zaman kontrol etmek veya yok etmenin en iyi yolu dokunuşa toprağı kontrol etmektir. Üst tabaka kurutulabilir, ama bunun altında (yaklaşık 1 cm derinliğinde), toprak vlazhnovatoy olmak zorundadır.

sulama suyu kartere boşalmasına beklemek gerektiğinde. 10 dakika sonra, sıvı drenaj ve tamamen boşaltılır kadar bekleyin. Sulama iyi bir tavada yapılan ve direkt olarak kök altında su dökün edilir. Bu en tecrübeli bahçıvan ve çiçekçiler bilinmektedir. Biz "sıradan" tüm yapsalar bile Ama - merak etmeyin, ana şey sonra fazla sıvıyı çıkarın. Bu kural kış ve yaz sulama için geçerlidir.

Hala daha kolay gübreleme ile. Yaklaşık erken ilkbahar ve geç sonbahar - Çiçeklenme dönemi yapmak gereklidir. İki hafta içinde getirilen çiçekli bitkiler için Zaman çözüm. Herhangi azot bakımından zengin gübre değildir seçebilir. Dozaj, her bir spesifik gübre talimatlarına başvurun.

nakli sardunya neredeyse tek istisnası köklü kesimler nakli olan, gerek değil, bir süre sonra bu konuda. Pelargonium, genellikle, yeni yüzey toprağı sadece yerine (bitki zaten büyüyor ki burada toprak gibi aynı şekilde hazırlanan bir karışımı) yaklaşık üç yıl büyür, yani.

Kültür bitkileri, yani çiçekli dönemin başında, her yıl olmalı Erken bahar. Genellikle (Daha fazla üreme için kullanılabilir) tüm üst rayları temizlenir. Bu hassas yan Sardunya büyüme ve bol çiçekli Döşeme sağlar.

Zaten erken ilkbahar ve geç sonbahar, bahsedildiği gibi Renk sardunya,. çiçekli formu - bir kaç şemsiye çiçeklenme. Onlar (tipine ve derecesine bağlı) tamamen farklı bir renk olabilir. Çiçekler de farklı boyutlardadır (bazı türlerde bir kraliyet gibi, diğerleri daha küçüktür, büyüktür).

Evde Üreme

Pelargonium ev iki şekilde üretebilir: tohum tarafından ve kesimler vasıtası ile. İlki, sıklıkla pek oldukça zor olduğu gibi, evde yetiştirilen zaman.

ilkbaharda tohum ile çarpma için, hafif toprak ile doldurulmuş bir kap hazırlamaktadır. tohumlar toprağa ekilen ve düzenli sulanır. İlk kez sıcaklık 20-22 derece arasında olmalıdır.

Yaz ortasında, genç bitkiler fosfor ve kum ile yaprak ve çim zemin karışımı nakledilmektedir. Bu saygın bileşenlerde eşit miktarda alınır.

Küçük bir kap (çapı yaklaşık 19 cm) içinde alınmıştır kesimler tarafından bitkisel üreme için. alt başlatmak için drenaj koydu ve daha sonra yer kömürü ve kum karışımı dökülür.

kesimler 3-5 yaprak çiftleri, ama en az 2 olmalıdır. Onlar kesmek veya düğüm veya aşağıda biraz edilir. Ben kesmeler çıplak bırakarak yaprakların alt çifti kaldırıldı kesti "bar".

hazırlandıktan sonra kesimler kabın kenarına yakın yerde delikler yapmak gerekir. Sonra tüm yapraklar toprağın üstünde olacak şekilde sırt kesimler yerleştirin ve hafifçe toprağı bastırıp sıkıştırmak.

Şimdi toprak ile "tutunulması" kökler kadar birkaç gün beklemeniz gerekir. Ancak o zaman genç bitkilerin su olabilir. Daha büyük tencere içine orta yaz sardunya nakli ile.

Sardunya cesur bitki olsa, aynı zamanda bazen hasta olabilir, genellikle yanlış bakım nedeniyle.

 • gri küf;
 • pas;
 • Verticillium Wilt;
 • sapın çürüyen;
 • yaprak ve yaprak sapı farklı noktalar görünür bağlı olduğu diğer patojenik mantarlar,.

Bitki gri kalıp geliştirmeye başlamıştır, o zaman, sürgünler bırakır sapları ve çiçek bile ana yaprakları gri patina görünmeye başlar. Bu, düşük sıcaklık, nem ve havalandırma bol sulama yokluğunda oluşur.

 • Pelargonium için gerekli kışın sıcaklık rejimi, gözlemlemek;
 • Düzenli olarak havalandırın;
 • birbirine yakın bitki koymayın;
 • Kuru veya hastalıklı yapraklar kaldırma;
 • 10 günde bir daha su yok.

Pas tabakanın iç tarafında kahverengi konsantrik daireler algılayabilir. plakasının dış tarafında görünür sadece sarı daireler olacaktır.

Nedenleri: nem, yetersiz havalandırma.

Tedavi: etkilenen tüm yaprakları kesilmiş ve 1 litre başına 1 g'lık bir çözeltisi benlata oranı ile bitki tedavi etmek için gereklidir.

Bu hastalık iletken Sardunya sistemine saldıran bir mantar neden olur. sardunya yavaş yavaş solmaya ve yapraklar sararır. Hiçbir tedavisi.

sapının altında ortaya çıkıp siyah nokta artmaya başlar. Yavaş yavaş üssünde tamamen kök çürür. Tedavi - yoktur. Yapabileceğimiz en üstten sapı kesilmiş ve hastalığı önlemektir. nedenleri: Çok fazla su.

sardunya etkileyen Böcekler:

 1. Beyaz sinek - çok küçük beyaz kelebek. Bunun yerine, bitki üzerinde küçük beyaz larvaları vardır;
 2. Akarlar tabakanın alt tarafında bulunur ve bunların varlığı bitki üzerinde karakteristik bir ince ağ ile tespit edilebilir. mite yenilgisi nedeniyle kademeli besinlerin yoksunluğu mermer haline yaprakları ile;
 3. Unlubitler - yaprak axils, pamuk gibi, karakteristik kümeleri tarafından tespit edilir ve kaynaklanmaktadır.

Bitkinin Satın alma sırasında dikkatli beyaz sinek ve unlubitin varlığı için kontrol edin. Aniden zararlılar ya kendileri belirtileri bulduysanız - satın vazgeçmek.

Olası sorunlar ve çözümleri

Çeşitli bitki hastalık ve zararlıları ve olası az korkunç sorundan enfeksiyona ek olarak. genellikle yanlış bakım nedeniyle oluşur ve nedenlerinin ortadan kaldırılması ile tedavi edilir.

Sorunlar ve çözümleri:

 1. sardunya yaprağı kızarmaya başlar, daha sonra sıcaklık çok düşük olduğu ve istenen sıcaklık aralığı ayarlamak için gerekli olan;
 2. Sadece çiçekler, ancak yaprakların çok sayıda - sen gübre bir çok sayısını azaltmak yapmak ve geçici beslenmesini durdurmak için daha iyidir;
 3. alt yaprakları sararma - nem ve havalandırma eksikliği eksikliği.

bu şaşırtıcı bitkinin bakımında Önemli - tüm kuralları veya durumu düzeltmek için zaman uymak basit. Ve bitkinin dinlenme rahatsızlık ve çiçeklenme ile göze hitap etmez.

Bir sonraki videoda orada yemyeşil çalı Pelargonium kurma konusunda birkaç ipucu.

Onlar kökleri suyu içeri böylece, ilk bir bardak su koymak sardunyalar kesimler, çimlenen kesti. Sonra dikim zaman bir tencerede kök sardunya aldığınızdan emin olun. Bir daire içinde kaktüslerin hariç en iddiasız çiçek olduğunu değilim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

85 + = 94