Sardunya çeşitleri fotoğraf başlığı

türleri ve sınıflarda oda sardunya resimde açıklama

Iddiasız aylarca çiçekli, bakım ve çünkü benzerlik çok parlak Sardunya sıklıkla sardunyalar denir vardır için. Ancak bu ayrı bir büyük ailedir, sardunya fotoğraf oda tür ve çeşitleri sıralamak Güney Afrika'da doğal bu şaşırtıcı bitkilerin mevcut çeşitliliğini yardımcı olur.

dik gövde veya akan fotoğrafta olduğu gibi, kapalı sardunya üzerinde denizlik, balkon ve loggias üzerinde büyüyen bir otsu subshrub veya bitkiler gibi görünebilir. Tüm sardunyalar en yüksek dekoratif etkisi vardır. Dikkat tüm şekil ve renklerin basit veya çift çiçekler, aynı zamanda bitkinin benzersiz yaprakları sadece çizilir.

Bunlar, hemen hemen yuvarlak, geniş heykel engebeli, palmate, oluklu pürüzsüz, yeşil ve renkli olabilir.

Uzun muhteşem ve cesur bitkiler olarak saksı sardunyalar ile tanınan, aslında neden son yüz yıldır bu:

 • Bu varyete formları sardunya büyük bir çeşitliliği ile elde edilmiştir;
 • evcilleştirilmiş ve yabani türler açmak;
 • türlerarası melezler vardı.

Bu nedenle, mevcut sınıflandırma yaklaşık 250 ayrı tür ve kapalı bitkilerin çeşitleri, uluslararası toplumun bahçıvanlar kabul Ton Farkı bitki severler bir tür, fotoğraf, çeşitleri ve sardunya odanın türlerde olduğu gibi, dış belirtilere dayalı olarak kendi kimlik kullanmak teklif geçerli:

 • Stellar - stellat oda sardunya, çeşitleri ve bunların melezleri;
 • Lale - Pelargonium lale;
 • Benzersiz - oda sardunya sadece onlar;
 • Bölgeli - Itır zonal veya sınırlanmıştır yerli çeşitler.
 • Melek - oda sardunya melekler;
 • Renkli Yeşillik - rengârenk çeşitleri;
 • Cactus - Pelargonium kaktusovidnye;
 • Sarmaşık yapraklı - plyuschelistnye standart boyutlarda olabilir sardunya, ve cüce ve üzerlerine;
 • Minyatür ve Cüce - minyatür ve cüce bitkiler Itır saksı;
 • Regal - Regal ıtır;
 • Aromatik-yapraklı - sardunyalar kokulu.

Ya sınırlanmıştır bölgeli Sardunya (Pelargonium zonale)

Bu tür Sardunya odanın melezler ve çeşitleri her türlü fotoğrafta olduğu gibi, balkonlarda bir evde ve hatta şehir flowerbeds iyi gelişir. Bu kuşku götürmez bir popülerlik lideri ve yaklaşık 75 bin bugün sahip yetiştirilen ekili çeşitleri, sayısıdır.

Diğer iç yıllık sardunya arasında bölgeli bitki kolayca yapraklar karakteristik rengi tarafından kabul edilmektedir. fotoğrafta olduğu gibi, kapalı sardunyalar türlerinin adını verdi parlak yeşil zemin açıkça görülebilir koyu alanlar, Açık. Zonal Pelargonium çiçekler gibi basit ve havlu olabilir.

Fotoğrafta sardunyalar çeşitleri açıklarken, ve bitkilerin isimleri tacı içinde yaprakları sayısına aşağıdaki bağlantıları kademeli olarak:

 • nemahrovye çiçek beş yaprakları oluşur - Tek;
 • yarı çift çiçekler 6 ila 9 içerir ve yarı çift yaprakları gösterilir;
 • çift ​​çiçekler sardunya 8 veya daha fazla yaprakları oluşur - Çift.

Terry çeşitleri bazen biraz yanlış sardunyalar, Peony- adlandırılır. uluslararası toplum tarafından tanınan sınıflandırılmasında bitkilerin Bu grup.

Bölgeli sardunya çiçekleri sadece boyut ve görkemiyle değil farklıdır. Uzun pencereler sadece kırmızı sardunyalar süslenmiş geride kaldı.

1

sardunya türü ve türlere bağlı olarak pembe, krem, bordo ve koyu kırmızı tüm tonlarının gözler şemsiye salkımına memnun ediyor. Beyaz renkli ve hatta sarı taç yaprakları ile nadir bitkiler, sardunya çeşitleri fotoğraf başlıklı Birinci Sarı Geliştirilmiş gibi değil.

Ama bu oda sardunya tüm güçleri değil. yetiştiriciler gelen özel önem çiçek uymayan tip formu ile çeşitleri kullanın.

Rosaceae (Gül-tomurcuk Bölgesel Itır)

Bir örnek fotoğrafta olduğu gibi, yapı ve dış görünüş olarak çift gösterişli çiçeklere sahip sardunya minyatür İngiliz gülleri andıran, rozovidnaya olduğunu.

oda sardunya Bu tür, adı ve fotoğraf renkleri dünyadaki son yüzyıldan beri bilinmektedir. bitkiler hakkında ilk bilgileri 1876 yılında "Bahçe İngiliz Kraliyet Derneği Bülteni" yayımlandı. Ama ülkemizde Rosaceae sınıfta - ederken yaygın ve sadece en hevesli bahçıvanlar koleksiyonlarında bulunur.

Lale oda sardunya (Tulipe-tomurcuk sardunya)

Bir asır sonra, yetiştiriciler tomurcuk aşamasında kalan, hatta tam çiçeklenme zamanında, ifşa edilmemiş çiçeklerle eve sardunya bitkiler var.

Bunun bir sonucu olarak, lale denilen fotoğraf odası sardunya gösterilen. Başlangıç ​​çeşitleri birkaç çeşitleri ve melezleri büyüyen veya doğal forma dönmek için denemek bazen damızlık içinde sardunya lale bugün kendiliğinden bir mutasyon verdi ve mevcuttur.

Stellat oda sardunya (Yıldız Zonal Pelargonium)

Geçen yüzyılın ortalarında, çiçekçi Avustralya tacı orijinal şekle sahip bir oda sardunya önceden varolan çeşitleri benzemiyor başardı.

Çünkü dar açılı daraltılmış oda sardunya yaprakları, fotoğraf, stellat aradı.

sadece basit ve çift her renkten çiçekler, ama parlak renkli yaprakları ile stellate Sardunya ile Şu anda mevcut çiçekçi çeşitleri ve melezleri,.

Kaktusovidnye ev sardunya (Kaktüs Pelargonium)

XX yüzyıl kaktusovidnye sardunya fırsatta bugün Alınan son derece nadirdir. Bu bitkilerin karakteristik bir özelliği - RIM, özensiz dishevelled görünüm vermek daralmış bazen iğneye benzer yaprakları büyük çiçekler.

Gvozdikotsvetnye Pelargonium (Açık Pembe Pelargonium)

fotoğrafta saksı sardunyalar, çiçekler, renkler ve türleri şaşırtıcı çeşitliliği. en sıradışı biri - çiçekler karanfillerle benzerlik veren tırtıklı yaprakları ile bölgeli sardunya çeşitli gvozdikotsvetnaya.

Itır plyuschelistnye (Sarmaşık yapraklı Pelargonium)

fotoğrafta olduğu gibi oda sardunya ampelnyh Çoğu çeşitleri, sardunya ve yoğun yeşil bitki örtüsü sarmaşık andıran yaprakları büyük bir grubuna aittir. Bu nedenle benzerlik, birçok basit ve büyük çift çiçeklerle çeşitleri ve plyuschelistymi denir.

Ampelnye sardunya, fotoğrafta olduğu gibi, bu sürünen bir bitkidir veya akan metre uzunluğa ulaşan kaynaklanıyor. Bu çeşitlerin kültüründe dikey bahçe için vazgeçilmezdir ve asılı sepetleri süslemek için. Pelargonium Saksı ve yer örtücü bitkiler olarak kullanılmaktadır.

Kalın sardunya, kösele, bölgesel türleri farklı olarak, tamamen düz ampelnye bırakır.

Çok ilginç alacalı formları fotoğrafta olduğu gibi, sardunya plyuschelistnoy.

Kraliyet Pelargonium (Regal Pelargonium)

Birçok oda sardunya damızlık ve türler arasında melezleme yoluyla elde edilmiştir. Bu tür çabalar sayesinde çapı 7 cm'ye kadar çiçeklerle kraliyet Sardunya idi.

Bu çeşitlerin ve melezler özelliği basit ve yarı çift tacı büyüklüğü değil, aynı zamanda onların çoklu renklerde ibaret değildir. yaprakları üzerinde mutlaka noktalar, çizgiler veya zıt renklerin lekeleri var.

Pelargonium Melekler (Angel Pelargonium)

görünüş olarak Pelargonium Melekler bitkilerin kraliyet 'çeşitli andırır. Ama çiçekler biraz daha küçük olan ve mevcut çeşitlerin kıvırcık Pelargonium grandiflorum ile çaprazlanırsa elde edilmiştir.

Melekler - Bu orta ölçekli monokrom yapraklı sürgünler muhteşem taç oluşturan, fotoğrafta olduğu gibi, temelde ampelnye sardunya olduğunu.

Itır benzersizler (Unique Pelargonium)

Pelargonium Kraliyet ve parlak üretilen hibrid bitkiler, benzersiz çağrılacak geldi. o bahçıvanlar koleksiyonlarında bitkileri bulmak o kadar kolay olmasa da, bu grup, en eski çeşitleri aittir.

Kraliyet bitki çiçeklere benzer fotoğraf oda sardunya, olduğu gibi bu türün çiçekleri, ama çok daha küçük olmasına rağmen. Ama yapraklar genellikle çok hoş bir koku yanı sıra, kıvrımlı çatlamış.

Örneğin, Paton en Eşsiz adlı fotoğraf sardunya çeşitleri yeşil görüntü tatlı meyve aromasına sahiptir.

Kokulu sardunya (Kokulu yapraklı Pelargonium)

Bu sardunyalar dövülerek yaprakların kokusu vardı ve bu fabrikada kişinin dikkat çekti. bitkiler oldukları için Son yüzyıla kadar, saksı sardunyalar seçiminde odak, çiçek ve lezzet güzelliği değildi "yaşayan deodorantlar."

Benzer çeşitleri ve melezleri bugün popüler sardunyalar. Onlar parlak çiçek açan çiçek kümeleri veya formu vurmak değil, ama keten veya giyim depolama için yemekleri ve ev kokuları tat ve yemek pişirmek için kullanılır.

tür ve çeşitten bağlı olarak, fotoğrafın olduğu gibi, oda sardunyalar meyve, nane ve gül, küçük hindistan cevizi, havuç veya iğneler her türlü kokusu bırakır.

Sardunya: türler, bakım, isim, fotoğraf

Amatör bahçıvanlar çiçek yatak ve pencere eşikleri bakım kolaylığı ile bilinir kullanılan sardunya, tasarım. Şaşırtıcı boyama manzara tasarımcıları ve odada özel bir atmosfer oluşturmak istiyorum ev kadınları çekiyor. görünüm evde gerçek aşkın yaşamlarında bu bitki büyür çünkü türlerin çeşitliliğini etkileyen Sardunya,, bahçıvanlar bir favori haline geldi.

Ortak çiçek olarak "kartal ayak" olarak adlandırılan "grabelnikom9raquo;" yol kenarı iğne ". Kelime "geran9raquo; Bu "zhuravel9raquo anlamına gelen Yunanca geranos gelmektedir;. Avrupa'da, bitki, Afrika'dan 17. yüzyılda geldi aristokrat güzellik ve eşsiz bir lezzet galip çıkarak ve lüks daireler ek olarak rafine oldu. Zamanla, çiçek demokratik statüsünün kazanılması, diğer sınıfların üyeleri eşikleri göç etmiştir.

Güzel bahçeleri ve pencere eşikleri - Sardunya

O kadar sardunya ve sardunya arasında ama layman kafasında eşittir işareti koymak için karar olamazdı uzun süre bilim adamları, bu bitkiler aynı olduğunu oldu. Bugün, peyzaj tasarımcıları seviyerde sadece kapalı dekorasyon için bitki, aynı zamanda bahçe ve park alanını kullanmayı tercih eder. Ülkemizde topraklarında bahçe sardunya 40 türün yayıldı. layık özellikle soğuk iklime dayanacak gibi popüler hak ve sardunya türü sıcağı seven çeşitlerin (fotoğraf makalesinde sunulmuştur). Bitkiler, büyüme koşullarındaki çiçeklenme, yükseklik zamanlaması farklıdır:

 • uzun (50 cm) - olduğu Gürcistan, çayır, kırmızı-kahverengi, kereste, ploskolepestnaya, mükemmel, melkotychinkovaya;
 • cılız (metre yarım aşağıda) - Dalmaçyalı, Himalaya, küllü, krupnokornevischnaya.

Eğer çiçek yatak ve bitişik alanları dayanıklı bitkiler yaparken Bahçıvanlar tercih ederim. Ustaca ılıman iklimde iyi kendilerini kanıtlamış sardunya çeşitleri kullanılarak, çok fazla uğraşmadan alanı dekore edebilirsiniz. Bitkiler uzun çiçeklenme ve yemyeşil sahiplerini memnun etmek mümkün. sitede, büyüklüğü ve donukluk özellikleri göz önüne alındığında, kolayca bunları yerleştirilebilir umutlar haklı çıkaracak seçenekleri seçebilir.

Sahipleri zaman içinde en iyi kalite ve "propishutsya9raquo gösterecek sardunyalar, çeşitleri topraklarında mevcut yerinde daha yakından bakmak gerekir; Onlar için rahat koşullarda.

yatay için sardunya çeşitleri Kazanma

Bilinen tüm Sardunya pratense, aksi çayır cranesbill, - bugün çiçek de sık sık misafir. Bu tür talep olmamıştı, ama şimdi her şey değişti. seviyerde bitkilerin Hayranları sardunya çeşitleri nedir biliyorum. En popüler çeşitlerinin Fotoğraf ve isimleri, bugün tanıtacağım ve istediğiniz şekilde yeşil evcil hayvanların ilginç bir karışımını alabilirsiniz. İyi seçilmiş seçenekleri, toprakları dönüştürmeye izin gözleri ve hayranlık bile deneyimli peyzaj tasarımcıları çekti. arka plan için güçlü ve uzun boylu çeşidi Yaz Skies, çift çiçek ipuçlarıyla dikkat çekici pembemsi lavanta kullanma eğilimindedir. oyma orijinal ile Talep ve yüksek Splish-Splash bırakır ancak çiçeklenme sonrası yeni sürgünlerin güzellik olumsuz etkisi olmayacak şekilde, çalı kesmek için tavsiye edilir. mor renk parıldayan hemen çekicilik Plenum Violaceum lacivert sepetler,. Terry melenkie çiçekler rağmen, genel izlenim bozulmaz. Ama bu tür Çift Jewel olarak, çok hevesli bahçıvanlar ikinci yılında sıradan renk ve muazzam boyutta çöken çalı hiçbir neden yok.

gölge ideal bir düzenlemede Bayan Kendall Clark kaynaktan (tamamlanmış bir arsa oluşturmak için). Bu düşük bol çiçekli bitki büyüme (40 cm) parlak mavi yaprakları yumuşak beyaz çizgiler nüfuz büyüler. Şık Laura - Ve beyaz renklerin severler onun Yarı çift uzun çiçekli çeşitli çekiyor.

Krasnolistnyh çayır cranesbill terasları ve çiçek yatak süslüyor olacak. Böyle varyantlar ön planda iyi bakacağız. Mor yapraklar gölge Midnight Reiter ve Mor Heron çiçek bahçesine lezzet getirmek. Oyma koyu yeşil, kompakt kök sistemi Hocus Pocus, Black Beauty, Okey dokey muhtemelen olacaktır mahkemeye. Gece Yarısı Bulutlar ve narin pembe çiçek yaprakları üzerine bir mor lekeler topraklarının oluşumunda kazanan bir dokunuş olur.

Sardunya macrorrhizum - takdire krupnokornevischnaya sardunya, mükemmel büyüyen ve bahçe arsa her köşesinde adapte gölgede ve kavurucu güneş altında acclimatized çünkü.

Efsaneler ve sardunya hakkında inanılmaz gerçekler

Her üretici için olağan Bitki onun ıslahının sürecinin kafa ile hayran oldu İngiltere Tradeskanu George, gelen damızlık görüntülemek için gereklidir. Ve her yeni çeşitliliği doğumu ile ona bir melek ya da kelebek ile ilişkilidir orijinal isim verdi. onlar sardunya çeşitleri güzelliği, aynı zamanda tedavi edici özelliği de etkiler yarattı. Böylece, Kraliyet çeşitli bitki uykusuzluk hükümdar kurtardı olmasından adını aldı. Çağımızın kadar gelmişlerdir sardunyalar ile ilişkili bir efsane vardır.

 1. East Legend insanları çekmez ot, üzerinde eski zamanlarda, Muhammed ıslak giysileri asılı, dağlardan indi o var. böylece güneşte kurumaya hızla cape, bitki dokusu yayıldı. Bunun için muhteşem çiçeklerle süslenmiş peygamber çalı narin lezzet terlemek.
 2. paketten vinç, otbivshemsya Legend ve buzlu yağmur altında sahada zayıflıktan düşmüş, acıklı. Sessiz donma yalnız kuş kar yağışı ile kaplıydı. yaşama veda, bir vinç gözyaşı düştü. Baharda yerinde kuşu cevapsız masmavi gökyüzü andıran çiçekleri ile harika bitki büyüdü.
 3. Almanya'da, biz kunduracı lyubivshem içki hakkında konuştuk ve harika bitki yolda başka çılgınlığı ardına bulduk. o bir çiçek eşi verdiğinde onun kokusunu içinize biri nedeniyle biraya kocasının bağımlılığa skandallar daha iyi düşündü. O suda çiçekler dikildi ve bir tencerede dikilmiş kökleri vardı, o zaman barış, huzur ve sevgi evde yaşamış ve kocası alkol kötüye durdu.
 4. Slav Efsaneye göre, sardunya yaprakları bir sevgilisi dikkatini çekti. Onlar bir tuval çanta içinde dikili ve kendini giydi edilir.
 5. Doğu'da, o yılan korkutmak için evinin önünde beyaz sardunyalar ile tencere koymak karar verdi.

yakın tanışın - büyük sardunya! Türler ve çeşitler

Sadece bahçe araziler üzerinde güzel çiçek görülebilir. gözler onların çeşitlilik sapmak, çünkü yüzyıllardır denizlik bir sardunya, şaşkın bir çiçekçi çeşitleri olduğunu süslüyor. Yetiştiricileri şeklinde farklılık yeni çeşitlerin, inflorescences ve yaprakların renk getirdi. Oda sardunya birkaç gruba ayrılır:

 • bölgeli;
 • hang-Downing (plyuschelistnaya);
 • kokulu;
 • kraliyet;
 • etli.
 • yanlış seçim yapmaz için, dikkatle sardunya odanın çeşitleri incelemek gerekir. Fotoğraf ve isim gelecek sahipleri belirlenmesine yardımcı olur.

Bu en yaygın bölgeli sardunyalar kabul edilir. Düz bir gövde ile bu bitki ve ev neşe getiren bolca yıl boyunca dalgalı şekil çiçek bırakır. Sekiz yaprakları üzerinde - sekiz ve Terry'e kadar - Tomurcuklar beş, yarı çift toplanmış, basit olabilir. sardunya tür ve çeşitleri bölgeli nedir? Kağıtta kullanılan Fotoğraflar (tüm görkemiyle kendilerine sunulan oda güzellik), farklı seçenekler göstermektedir. insanlar arasında en popüler:

 • Pastel Nemahrovy dereceli Bravo bol çiçekli karakterize edilir. beyaz yaprakları ve pembe yarıda ile çiçek Bu tür.
 • Sabit Kırmızı Rumba Yangın nemahrovym ve yakut renkli kapaklar yayma mutlu sahibi anlamına gelir.
 • Melek pembe sardunyalar ve hercai menekşe gibi görünüyor.
 • Rozebudnaya gül tomurcukları ile çiçek şaşırtıcı benzerliği kırmızı.
 • Kraliyet Somon ortada daha koyu olan büyük salkımına sahiptir.

Ve nasıl sardunya gibi çeşitli bulabilirim? lâle

Renklerin büyük aralığı arasında o Holland anımsatan bir görünüme sahiptir. Acemi bahçıvan soruyu sorar: "Başka ne sardunya tür ve çeşitleri nedir?" Fotoğraf bu renkler süs bitkileri bakışları fanlar hayran çekmek ait (oda güzellik şiddetli çiçekli çarpıcı onlara tasvir). bölgeli çeşitleri ile ilgili şık seçeneklerden biri, lale benzeyen tomurcukları vardır orijinal sardunya vardır. 6-9 adet sayısı yaprakları. tam olarak açıklanmamıştır. Amerika Yetiştiricileri, 1966 yılında sardunya Fiat mutasyonu ile elde edilmiş çeşitli dünyayı verdi. Şunu özellikle belirtmek açılmamış tomurcukları ve çiçek buketleri yığın Çok sayıda türlerdir. Bunlar, bu nedenle, bir çalılık büyümek düzgün taç oluşturmalıdır sahibi, dikkatini gerektirir. saplarını köklenme sonra güzellik ve istenilen sonucu elde etmek için kesilir. çeşitli zarafet çeken hevesli sen istenirse gerçek başyapıtlarından büyümek insanları seviyorum. güzellik bilenler arasında Özellikle popüler renkler formun çeşitli göz kamaştırıcı olan lale sardunya sahiptir. Bu mutlu Bozdey Patricia ve Andre Ed Pandora ve Atlar, Victoria Andre ve Marie-Louise.

Popülarite sardunya büyük, çünkü sadece renklerin ihtişamı, aynı zamanda bitki sızar hassas bir aroması. Kokulu sardunyalar havayı temizlemeye yardımcı odasında elverişli bir ortam yaratır. Parfüm koku ve gıda sanayiinde talep yaygın çay bileşimleri için karışımların hazırlanmasında kullanılan bırakır. Odanın Kokulu sardunya çeşitli fotoğraf değil çiçekler için, ve arka plan için çiçekçiler tarafından kullanılan güzel yapraklar, oyma uğruna pencere üzerinde yetiştirilen bitkilerin hayranlarına tanıdık. Ayrıca tıpta aroma bitkilerin hangi olumlu etkiyi de not:

 • antibakteriyel etki;
 • Bu migren yardımcı olur;
 • Bu viral hastalıklara karşı vücudun korunmasına yardımcı olur;
 • etkili bir obez insan şişme;
 • salutary PNDS krizler.

koku böcekler (sinek, kelebekler, sivrisinekler) iter, çünkü tecrübeli metresi her odada sardunya bir kap oluşturmak için çalışırlar. Yaprakların kaybı, sen nane, taze elma, gül ve limon aroması hissedebilirsiniz. sınıflar:

 • Çikolata Nane (veya Keçe sardunya) - nane kokusu yayan, sarkık çekimleri, kadifemsi yaprakları, merkezli çikolata nokta ile bitki cılız edilir. Çiçek yaprakları üzerinde orada mor tüyler pembemsi.
 • Cy'nın Sunburst veya kıvırcık sardunya limon kokulu, altın kenarlı oluklu kağıt alacalı yapraklar yeşil benzeyen küçük sahiptir.
 • Güller veya kapitatum Attar - 45 cm kadar büyür doymuş bir aroma gül vermek büyük yaprakları vardır. Çiçekler mor ve bordo tonu yarıda ile aydınlıktır.
 • Ffragrans - hindistan cevizi kokusu vardır sardunya. basitlik bitki rağmen, çiçek yetiştiricileri ev güzel sardunyalar en yetiştirmek için bazı çabalar yapmak zorunda.

(Fotoğraf ve adıyla) Türler, bakım ve büyüyen özellikleri - bunlar başlayanlar çiçekçi severler ilgilendiren ana noktalarıdır. En geniş menzilli deneyimsiz hostes böyle bir bitki Tılsımda evi almak için izin verecektir. Küçük için durum - yeşil evcil hayvan bakmak öğrenmek için.

sıcaklık, üreme: yetiştirme ve bakım özellikleri

Yaz sardunya +20 sıcaklıkta ... 28 ° C'de rahat hisseder ve 30 ° C ve bunun için kritik değildir. Kışın, bitki çiçek etmez, bunun 11-15 ° C'ye kadar olan, ancak 8 ° C ya da daha fazla istenmeyen bir azalmasını önlemek.

sardunya kupürleri ve tohumlar yayılır. kaba gövde ile Yetişkin bitki gençleştirmek için gereklidir. Beş yapraklı Apikal sapı hafif bir açıyla sadece düğüm altında kesilir. toprak (çim, kum eşit parçalarının bir karışımına ve turba) ile işlem kaba yerleştirilebilir tazelemek dilim hümat ya da kömür işledikten sonra. Düzenli üç hafta sonra tencere içine nakledilen kök kesimler, çekildikten sonra toprak, püskürtülür. İlk renk yedi ay içinde, bu hakkın dikkat edin alarak (bakılmaksızın sardunya türlerin) Genç bitkiler,.

Tohumlar toprak koma kuruması önlenmiş nemli toprağa ekilir. Olgun sıcaklık + 22 ... + 24 ° C 14 gün sonra ilk sürgünler görünür. Bir seçim öncesi çapı 9 cm tencere fideleri tavsiye.

Bugün, herhangi bir metresi zahmetsizce moody eğilim farklılık yok sardunya çeşitleri yetişmektedir. Renkler iyi ve orta düzeyde aydınlatılmış uygun bina. O herhangi bir pencere uzun yaz günlerinde rahat hisseder ve kış aylarında güney penceresinde yerleştirmek için tercih edilir. Güneş bitki kavurucu altında taslaklar temper tavsiye veya sola edilmez. gölgede yerleştirilen Heliophilous çiçek, ince sapları ve çiçeklenmeye olası değildir, küçük yapraklara sahiptir.

Düzgün Bakımı: sulama, nem, döllenme

Sardunya temiz hava ve ılımlı nem tercih ederim. O kuru ne de nemli ne havayı korkar. Bitki püskürtme gerektirmez. Yaz bol sulama ihtiyacı var, ancak bu konuda aşırıya kaçmayın, böylece hazneden su daha iyi tahliye etmek. Kışın, toprak oda çok kuru değildi emin olmalı ve aşırı nem kök çürüklüğü neden olur, çiçek değmez doldurun. sulama yağmur kullanılması önerilir için, kar veya üst faz su eridi.

Bitki evrensel dolgu toprağı (yaprak döken, toprak ya da humus, çim, nehir kumu) gerektirir. Kök sisteminin çürüme önleme demir, magnezyum, bor, bakır, manganez, kalsiyum, çinko eser elementler ile takviye edilmiş (şiddetli çiçeklenme için) nitrojen, potasyum, fosfor içeren kullanım gübre, beslemek için. İki hafta - Kış yeşil evcil ayda bir kez ve ilkbahar ve yaz içinde beslenmesi gerekir.

Sonbaharda kültür bitkileri sürgünlerde sadece birkaç düğümleri bırakarak, sararmış yaprakları çıkarmadan, her yıl üretirler. Dilimler ahşap veya aktifleştirilmiş karbon ile serpilir.

herhangi bir bitki gibi, sardunya çiçeği yapısal durumunu etkileyebilir zararlıları vardır. Bitki özsuyu ile beslenen, hızla çoğalır yaprak, arka tarafında yerleşir Bunlar arasında beyaz sinek. Küçük güveler bitkiyi tüketen. davetsiz misafirlerin tespit taç çiçek püskürtme insektisit istenmektedir. Sardunya alt tarafında ayrılır ve küçük böcekler yeşilimsi gri renkli yerleşirler. küçük noktalar ve solma çiçek görünümüne yol açar bitki suları üzerindeki bu yaprak biti besleme. Bu parazitin kurtulmak için beyaz sinek ile aynı değer. Yıllardır uygun bakım çiçek ile sahiplerine sevinç verecektir.

Yani, sonuç özetini Özetle. Biz sardunya türü ne tartıştı. ev, daire, ofis, çocuk bakım merkezi, teras cafe veya banliyö alanı: tüm çeşitliliği temsil edilir güzellik hangi Fotoğraf yatak odası, herhangi bir oda süslemeleri layık olduğunu göstermektedir. görmek türlerin Birkaç seçim - sen pişman olmayacaksınız!

Oda sardunya: fotoğraflar, tür ve çeşitleri

Pelargonium (Geranium) - grubuna ait suffrutescent veya otsu çiçek, ıtır olup. Bunun 400'den fazla çeşidi dünyanın her köşesinde bulunur. Bu vinçler gaga benzer meyve, şeklinin Yunan adından adını almış ve Almanya'da, bu çiçek denir "Bir leylek burun."

Avrupa'da, sardunya 17. yüzyılda Afrika'dan ithal edildi. Kendine özgü kokusu ve süs bitkileri aristokrat çevrelerde onu büyük bir popülerlik kazandı ve daha sonra diğer sınıfların bahçelerinde sardunyalar görünmeye başlamıştır. Ülkemiz sardunya olarak 18. yüzyılda geldi ve o zamandan beri en sevdiği çiçek neredeyse tüm bahçıvanlar haline gelmiştir. Bu güzel çiçekler, dinamik büyüme nedeniyle ve bakımında gösterişsiz.

Sardunya türleri: Fotoğraf ve açıklama

Vahşi doğada, sardunya yaklaşık 250 türü bulunmaktadır. Gelişim yetiştiricileri kendi formu, yaprak ve çiçek salkımına rengi ile karakterize birçok hibrit ve çeşitleri yaratmak için yardımcı oldu. Sardunya oda birkaç gruba ayrılır:

Bu çiçek en popüler çeşitli yanı sıra çeşitlerinin Çok sayıda sayısız türdür. sardunya tüm çeşitleri oldukça sabit ve bereketli çiçek ile karakterize edilir. Çoğu durumda, sınıf oda sardunya tüm doğrudan gövde zengin kaçınıyor yapraklar şekle sahip ve kahverengi ya da kırmızı renk tonunu çevreler. Bu çeşitli yapraklar tüylü, ve aynı zamanda onlar tuhaf bir koku yaratır.

bölgeli sardunya çiçek şekli vardır:

 • Terry - 8 lob daha çiçekler;
 • Yarı çift - 8 yaprakları için çiçekler üzerinde;
 • Olağan - 5 yaprakları var.

Çiçek bu çeşitli formu da farklıdır:

 • Lale, kapalı bir lale çiçekler gibi;
 • pembe veya kırmızı tomurcuk benzeri formu ile Rozebudy, tamamen açık gül değildir;
 • anımsatan kırmızı kasımpatı bükülmüş ve dar yaprakları ile Kaktüs;
 • Stellat, yapraklar ve yıldızlar gibi aynı şeklin çiçek;
 • Formosa dişlisi şeklinde çiçekler ile 5 parçaya bölünmüştür yeşillik;
 • Deacon, küçük çiçekler, mor, kırmızı ve pembe tonlarında bir buket toplanır.

yaprakları Boyama ayrıca çeşitliliği ile öne çıkmaktadır. Onlar kenarlık olmadan çok renkli, iki renkli veya siyah beyaz olabilir. "Kuş yumurtası" olarak adlandırılır Ayrı izole çiçekler,, Karanlık lekeler noktalı noktalar ve çizgili veya ovat var. Itır çeşitleri Çiçekli yaz aylarında ortaya çıkar ve bitki kalan bir devlet kışın koymak değilse, tüm yıl boyunca çiçek olabilir.

Bölgesel Itır ayrılır ve yüksekliği vardır:

 • Microminiature - 14 cm;
 • Cüce - 14-25 cm;
 • Normal - 25-70 cm;
 • Irene - 70 cm'ye kadar.

açıkça tanımlanmış alanları ile yaprakların renk verdiği sardunya bu tip adı, merkezi bir kısım ve çerçeve farklı bir renk tonuna sahiptir. kenar, kırmızı, beyaz, mavi ve bordo renkler olabilir. Orta tabaka bile siyah, gümüş ya da altın, çok farklıdır. üç renkli yapraklı türler vardır.

Bu çeşitli en cazip bitkiler olarak kabul edilir. pembe, beyaz, mor, bordo ve kırmızı: Farklı renklerde çok büyük çiçekleri vardır. Çiçekler. 16 cm'lik bir çapa ulaşır ve yüksekliği aynı boyutta olabilir.

Bu bitkinin Melezler 19. yüzyılda görünmeye başladı ve bahçıvanlar bir favori her yerde bir kraliyet sardunya odası haline gelmiş. onun Büyük çiçek havlu veya düz formlar yivli veya dalgalı yaprakları vardır, üzerinde her zaman çizgiler veya bu tür karakteristik bir özelliğidir karanlık nokta vardır. diğerlerinden daha büyük ve daha kadifemsi üstünde iki yaprakları.

Bitki 15 cm yüksekliğe ulaşabilir. Kraliyet sardunya fotoğraflarına bakarsanız, kaba ve pürüzlü yaprakları akçaağaç yaprakları çok benzer olduğu görülmüştür, ve aynı zamanda tek sesli ve parlak hem de edilebilir.

Bu çeşitlilik Pelargonium olduğunu tüm sardunyalar en kaprisli çiçek, Çiçeklenme aynı anda (en fazla 4 ay) diğerinden daha çok daha küçük ve sadece büyüme iki yıl sonra gerçekleşir.

onun adını, hem de bahçıvanlar tanınmasını var için sardunya Bu çeşitlilik, en hoş kokuları vardır. Dikkatle yapraklı bitkiler dokunursanız, hemen bir limon hissedebilirsiniz aralarında çeşitli güçlü tatlar, hissedebilir, çilek, zencefil, nane, gül.

Bugüne kadar, elma, hindistan cevizi, leylak, badem, çam ve hatta ananas ve kivi gibi kokuyorsun melezler türetilmiş.

Bu küçük odanın çiçekleri Sardunya ve genellikle sahip mor veya pembe, hem de farklı şekil olarak. Parlak çizi yaprakları 5-7 parçadır. Fotoğrafta sen yapraklar sardunya havlu gibi göründüğünü görebilirsiniz.

kokulu sardunya kullanımı

Benzersiz özellikleri çok sayıda vardır ve geniş bir ilaç, parfüm, kozmetik uygulama, hem de pişirme olan bu çeşit özü ıtır yağı, kaynaktan. Bu yağ içecekler, jöle ve şekerler için şurupları eklenir. Bazen bulunursa temizlemek için petrol, damla Birkaç kötü süt.

Bu çeşitli yapraklar çay, kek ve meyve yemekleri eklenir. Bunların yardımıyla kokulu şeker yaptı. Neden bir cam kapta şeker ve yaprakların katmanları yerleştirilir. Banka 14 gün güneşe maruz. Yapraklar hemen çeşitli yemekler imalatı için kullanılan şeker çıkarıldı ve sonra.

sardunyalar Bu çeşitlilik otsu bitkilerin ampelnye türüdür. Bu bitkinin Kırılgan ve açılan sürgünler 1 m kadar olabilir. parlak bu çiçek adını veren sarmaşık anımsatan yıldızlı şeklinde zengin yeşil renk bırakır.

tomurcuk çiçek. havlu, yarı çift boyutu ve 5 cm basit olabilir Bunların siyah renk ve mavi saf beyaz arasında değişebilir. Çiçeklenme geç sonbahar erken yaz gerçekleşir.

Bu dekorasyon sundurmalar ve balkon gibi harika görünüyor, özellikle bir asma pota tomurcuk farklı bir renk ile bir kaç tür dikilmiştir.

Bu tür bir çiçek gibi violotsvetnymi sardunya tomurcukları "Pency gözleri" ile karakterizedir. 35 cm bitki. Yükseklik (sabit budanmış de) Bu bakımda gayet iyi bir formu, gür dallanma ve iddiasız vardır. yaz boyunca devam Çiçeklenme, çiçekler iki üst lob üzerinde koyu çizgiler veya noktalar ile, pembe beyaz, mor, menekşe olabilir.

bu renklerin yaşı geriye Bir asırdan fazla gider. Sadece olanları parlak ve kraliyet çeşitleri geçerek elde edildi. Bitkinin koyu yeşil yaprakları şiddetle kesilmiş ve hafif baharatlı bir koku vardır. Kraliyet sardunya gibi çok Çiçekler, boyutunda ama biraz daha küçük. Kural olarak, onlar yaprakların beyaz ve kırmızı renkte bir orta var. pembe ve beyaz çeşitleri kıt. Farklı karanlık çizgiler ve lekeler bazı çeşitleri.

Bu sardunya oldukça sıradışı tür. Odunsu altında güçlü eğimli ve dallı bitkilerin kaynaklanmaktadır. Ne zaman hava kuruluğu ve atar zayıf sulama çalı bırakır. Bitki çeşitli fantastik yaratıklar benzeyen oldukça hayali şekiller vardır. Dallar bazen dikenler var. Bu çiçek genellikle işleme bonsai için seçilmiş, ve dekorasyon oda için egzotik bitkiler olarak. Bu bitkinin 10 türün, bir kural olarak, ıtır kortuzolistnuyu, kambur, pushistolistnuyu, etli, açılı ve tolstostebelnuyu bulunabilir.

sardunya bu tür popülerlik karmaşık şekli onların silnorassechennye, ergin, parlak yeşil yaprakları ile kazandı. Bush'un oldukça yüksektir, bu 1,5 metreye kadar büyüyebilir. Eğer dokunduğunuzda yaprakları limon güçlü koku yaymaya başlayacak.

sardunya birçok türde benzersiz şifa özellikleri için, Bulgarlar "sağlık tesisi" diyoruz. Ve aslında, büyük ölçüde pek çok hastalıkta yardımcı olur:

 • sardunya ağızda uzun tutmak durumunda Diş ağrısı geçer;
 • İltihap ve orta kulak iltihabının ağrı hissi çıkarılabilir püresi kulak kanalında içine koymak durumunda, kokulu sardunya yaprakları;
 • İnfüzyon sardunya stres ve sinirlilik, aynı zamanda, gut ve soğuk algınlığı tedavisinde büyüktür;
 • Bilek yaprak sardunya basınç stabilize Ekli;
 • yaprakların banyoları kullanılarak Kaşıntı, yaralar, egzama ve ödem;
 • Bu çiçeğin kokusu sinirlilik, uykusuzluk ve baş ağrısı ortadan kaldırır;
 • Bitki da kulak akarlar tedavisinde hayvan yardımcı olur;
 • Et suları kökleri ve yaprakları böbrek hastalığı, şeker hastalığı ve tuzlarının çökelmesi için kullanılır.

Pelargonium demişken, bu bitkiden yapılır temel yağlar söz başarısız olamaz. Günümüzde zaten kullanımı herhangi kozmetik veya parfüm veya şekerleme veya sabun sanayi yapmaz olmadan. Ayrıca, bu yağ, boyama ve derinin belirli tip sargı olmadan olamaz.

Halk hekimliğinde, bir bardak su içinde seyreltilmiş bir yağ birkaç damla kanama, ülser, idrar yolu enfeksiyonları, ishal, diyabeti tedavi etmek için kullanılır.

Ayrıca, bu yağ, bir antelmintik maddedir. Yağ banyosu egzama, yanık, yüksek basınç ve baş ağrısı olarak kullanılır.

Ama unutmayın, tedavinin tüm geleneksel yöntemlerle gibi, Kullanım sardunya bazı kontrendikasyonları vardır, tıbbi tedaviyi yerini alamaz iken. Çünkü onunla tedavi istemeden önce, bir doktora danışmak gereklidir.

Geranium mükemmel havayı temizler kokuları (örneğin, kurum) kaldırır. Aynı zamanda iyi güveleri, sinekler ve sivrisinekler ile mücadele ediyor.

Bu çiçek birçok kötülüklerden ev korur ve kötü niyetli insanlara ona gitmez bir tılsım olarak kabul edilir. Bitki olumlu enerjiye sahiptir ve bu nedenle birçok batıl ve onunla ilişkili alametler, pozitif odak var.

Ev çiçek ise, Ev stres muzdarip neredeyse hiç ve kavga yok. Eski inanışa göre ıtır yağı nazar, karanlık güçler ve diğer kötü ruhlara karşı korur. Ve kızlar talipleri çekmek için sardunyalar ile dolu küçük çanta taşıyordu. Ve yaşta bayanlar onlar gençlik ve çekiciliğini korumak yardımcı oldu.

Uzun bir süredir çocuk sahibi olamaz çiftler bunu vermek gelenektir çünkü beyaz sardunya Blossoming, ailesine bir işaret ek oldu. Bu beyaz sardunyalar hala harabe ve felaketten korur.

Ama çatışma daima bu çiftler için yararlı kırmızı sardunya. Bu çiçek evi sakinliği içinde taşır ve tüm negatif duyguları kaldırır.

Büyük rolü ve gül sardunya. O arada yaşama uzun süre eşlerin soyu tükenmiş duyguları koyamayacağı. Bu ilişkide duygu, tutku ve taşkınlıkları döndürür. Ayrıca büyücülük karşı kullanılır. o zevk çiçek olduğu için, o zaman yaratıcı insanların yaşadığı evlerde tutmak için tavsiye edilir.

ayrıca sardunyalar, fazla kırmızı, düzgün parayı yönetmek için sahiplerini yardımcı olan bir inanç vardır, bu malzeme refahı eşlik eder. o açelya pota yanında yer almaktadır Ve eğer para akışı mutlaka kaçınılmaz değil.

Astrologlar oda sardunya hızla, öfke ve gazabını söndürmek için espri anlayışı geliştirmek ve kaslarını rahatlatır, odadaki negatif enerjiyi nötralize etmek demek.

yerlerde bir sardunya, asla olağan yılanlar olduğu yerde.

Bu bitki ise, aslında, evde sardunyalar dikmek mümkün olup olmadığını sorusu, belki de o evinizi dekore etmek ve aile ve evde pek çok sorunun kurtulmak mümkün olacaktır sizin pencere yerleştirerek, artık alakasız öngörülen özelliklerin en azından bir parçasıdır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 78 = 80