Sardunya tür ve çeşitleri Foto

türleri ve sınıflarda oda sardunya resimde açıklama

Iddiasız aylarca çiçekli, bakım ve çünkü benzerlik çok parlak Sardunya sıklıkla sardunyalar denir vardır için. Ancak bu ayrı bir büyük ailedir, sardunya fotoğraf oda tür ve çeşitleri sıralamak Güney Afrika'da doğal bu şaşırtıcı bitkilerin mevcut çeşitliliğini yardımcı olur.

dik gövde veya akan fotoğrafta olduğu gibi, kapalı sardunya üzerinde denizlik, balkon ve loggias üzerinde büyüyen bir otsu subshrub veya bitkiler gibi görünebilir. Tüm sardunyalar en yüksek dekoratif etkisi vardır. Dikkat tüm şekil ve renklerin basit veya çift çiçekler, aynı zamanda bitkinin benzersiz yaprakları sadece çizilir.

Bunlar, hemen hemen yuvarlak, geniş heykel engebeli, palmate, oluklu pürüzsüz, yeşil ve renkli olabilir.

Uzun muhteşem ve cesur bitkiler olarak saksı sardunyalar ile tanınan, aslında neden son yüz yıldır bu:

 • Bu varyete formları sardunya büyük bir çeşitliliği ile elde edilmiştir;
 • evcilleştirilmiş ve yabani türler açmak;
 • türlerarası melezler vardı.

Bu nedenle, mevcut sınıflandırma yaklaşık 250 ayrı tür ve kapalı bitkilerin çeşitleri, uluslararası toplumun bahçıvanlar kabul Ton Farkı bitki severler bir tür, fotoğraf, çeşitleri ve sardunya odanın türlerde olduğu gibi, dış belirtilere dayalı olarak kendi kimlik kullanmak teklif geçerli:

 • Stellar - stellat oda sardunya, çeşitleri ve bunların melezleri;
 • Lale - Pelargonium lale;
 • Benzersiz - oda sardunya sadece onlar;
 • Bölgeli - Itır zonal veya sınırlanmıştır yerli çeşitler.
 • Melek - oda sardunya melekler;
 • Renkli Yeşillik - rengârenk çeşitleri;
 • Cactus - Pelargonium kaktusovidnye;
 • Sarmaşık yapraklı - plyuschelistnye standart boyutlarda olabilir sardunya, ve cüce ve üzerlerine;
 • Minyatür ve Cüce - minyatür ve cüce bitkiler Itır saksı;
 • Regal - Regal ıtır;
 • Aromatik-yapraklı - sardunyalar kokulu.

Ya sınırlanmıştır bölgeli Sardunya (Pelargonium zonale)

Bu tür Sardunya odanın melezler ve çeşitleri her türlü fotoğrafta olduğu gibi, balkonlarda bir evde ve hatta şehir flowerbeds iyi gelişir. Bu kuşku götürmez bir popülerlik lideri ve yaklaşık 75 bin bugün sahip yetiştirilen ekili çeşitleri, sayısıdır.

Diğer iç yıllık sardunya arasında bölgeli bitki kolayca yapraklar karakteristik rengi tarafından kabul edilmektedir. fotoğrafta olduğu gibi, kapalı sardunyalar türlerinin adını verdi parlak yeşil zemin açıkça görülebilir koyu alanlar, Açık. Zonal Pelargonium çiçekler gibi basit ve havlu olabilir.

Fotoğrafta sardunyalar çeşitleri açıklarken, ve bitkilerin isimleri tacı içinde yaprakları sayısına aşağıdaki bağlantıları kademeli olarak:

 • nemahrovye çiçek beş yaprakları oluşur - Tek;
 • yarı çift çiçekler 6 ila 9 içerir ve yarı çift yaprakları gösterilir;
 • çift ​​çiçekler sardunya 8 veya daha fazla yaprakları oluşur - Çift.

Terry çeşitleri bazen biraz yanlış sardunyalar, Peony- adlandırılır. uluslararası toplum tarafından tanınan sınıflandırılmasında bitkilerin Bu grup.

Bölgeli sardunya çiçekleri sadece boyut ve görkemiyle değil farklıdır. Uzun pencereler sadece kırmızı sardunyalar süslenmiş geride kaldı.

1

sardunya türü ve türlere bağlı olarak pembe, krem, bordo ve koyu kırmızı tüm tonlarının gözler şemsiye salkımına memnun ediyor. Beyaz renkli ve hatta sarı taç yaprakları ile nadir bitkiler, sardunya çeşitleri fotoğraf başlıklı Birinci Sarı Geliştirilmiş gibi değil.

Ama bu oda sardunya tüm güçleri değil. yetiştiriciler gelen özel önem çiçek uymayan tip formu ile çeşitleri kullanın.

Rosaceae (Gül-tomurcuk Bölgesel Itır)

Bir örnek fotoğrafta olduğu gibi, yapı ve dış görünüş olarak çift gösterişli çiçeklere sahip sardunya minyatür İngiliz gülleri andıran, rozovidnaya olduğunu.

oda sardunya Bu tür, adı ve fotoğraf renkleri dünyadaki son yüzyıldan beri bilinmektedir. bitkiler hakkında ilk bilgileri 1876 yılında "Bahçe İngiliz Kraliyet Derneği Bülteni" yayımlandı. Ama ülkemizde Rosaceae sınıfta - ederken yaygın ve sadece en hevesli bahçıvanlar koleksiyonlarında bulunur.

Lale oda sardunya (Tulipe-tomurcuk sardunya)

Bir asır sonra, yetiştiriciler tomurcuk aşamasında kalan, hatta tam çiçeklenme zamanında, ifşa edilmemiş çiçeklerle eve sardunya bitkiler var.

Bunun bir sonucu olarak, lale denilen fotoğraf odası sardunya gösterilen. Başlangıç ​​çeşitleri birkaç çeşitleri ve melezleri büyüyen veya doğal forma dönmek için denemek bazen damızlık içinde sardunya lale bugün kendiliğinden bir mutasyon verdi ve mevcuttur.

Stellat oda sardunya (Yıldız Zonal Pelargonium)

Geçen yüzyılın ortalarında, çiçekçi Avustralya tacı orijinal şekle sahip bir oda sardunya önceden varolan çeşitleri benzemiyor başardı.

Çünkü dar açılı daraltılmış oda sardunya yaprakları, fotoğraf, stellat aradı.

sadece basit ve çift her renkten çiçekler, ama parlak renkli yaprakları ile stellate Sardunya ile Şu anda mevcut çiçekçi çeşitleri ve melezleri,.

Kaktusovidnye ev sardunya (Kaktüs Pelargonium)

XX yüzyıl kaktusovidnye sardunya fırsatta bugün Alınan son derece nadirdir. Bu bitkilerin karakteristik bir özelliği - RIM, özensiz dishevelled görünüm vermek daralmış bazen iğneye benzer yaprakları büyük çiçekler.

Gvozdikotsvetnye Pelargonium (Açık Pembe Pelargonium)

fotoğrafta saksı sardunyalar, çiçekler, renkler ve türleri şaşırtıcı çeşitliliği. en sıradışı biri - çiçekler karanfillerle benzerlik veren tırtıklı yaprakları ile bölgeli sardunya çeşitli gvozdikotsvetnaya.

Itır plyuschelistnye (Sarmaşık yapraklı Pelargonium)

fotoğrafta olduğu gibi oda sardunya ampelnyh Çoğu çeşitleri, sardunya ve yoğun yeşil bitki örtüsü sarmaşık andıran yaprakları büyük bir grubuna aittir. Bu nedenle benzerlik, birçok basit ve büyük çift çiçeklerle çeşitleri ve plyuschelistymi denir.

Ampelnye sardunya, fotoğrafta olduğu gibi, bu sürünen bir bitkidir veya akan metre uzunluğa ulaşan kaynaklanıyor. Bu çeşitlerin kültüründe dikey bahçe için vazgeçilmezdir ve asılı sepetleri süslemek için. Pelargonium Saksı ve yer örtücü bitkiler olarak kullanılmaktadır.

Kalın sardunya, kösele, bölgesel türleri farklı olarak, tamamen düz ampelnye bırakır.

Çok ilginç alacalı formları fotoğrafta olduğu gibi, sardunya plyuschelistnoy.

Kraliyet Pelargonium (Regal Pelargonium)

Birçok oda sardunya damızlık ve türler arasında melezleme yoluyla elde edilmiştir. Bu tür çabalar sayesinde çapı 7 cm'ye kadar çiçeklerle kraliyet Sardunya idi.

Bu çeşitlerin ve melezler özelliği basit ve yarı çift tacı büyüklüğü değil, aynı zamanda onların çoklu renklerde ibaret değildir. yaprakları üzerinde mutlaka noktalar, çizgiler veya zıt renklerin lekeleri var.

Pelargonium Melekler (Angel Pelargonium)

görünüş olarak Pelargonium Melekler bitkilerin kraliyet 'çeşitli andırır. Ama çiçekler biraz daha küçük olan ve mevcut çeşitlerin kıvırcık Pelargonium grandiflorum ile çaprazlanırsa elde edilmiştir.

Melekler - Bu orta ölçekli monokrom yapraklı sürgünler muhteşem taç oluşturan, fotoğrafta olduğu gibi, temelde ampelnye sardunya olduğunu.

Itır benzersizler (Unique Pelargonium)

Pelargonium Kraliyet ve parlak üretilen hibrid bitkiler, benzersiz çağrılacak geldi. o bahçıvanlar koleksiyonlarında bitkileri bulmak o kadar kolay olmasa da, bu grup, en eski çeşitleri aittir.

Kraliyet bitki çiçeklere benzer fotoğraf oda sardunya, olduğu gibi bu türün çiçekleri, ama çok daha küçük olmasına rağmen. Ama yapraklar genellikle çok hoş bir koku yanı sıra, kıvrımlı çatlamış.

Örneğin, Paton en Eşsiz adlı fotoğraf sardunya çeşitleri yeşil görüntü tatlı meyve aromasına sahiptir.

Kokulu sardunya (Kokulu yapraklı Pelargonium)

Bu sardunyalar dövülerek yaprakların kokusu vardı ve bu fabrikada kişinin dikkat çekti. bitkiler oldukları için Son yüzyıla kadar, saksı sardunyalar seçiminde odak, çiçek ve lezzet güzelliği değildi "yaşayan deodorantlar."

Benzer çeşitleri ve melezleri bugün popüler sardunyalar. Onlar parlak çiçek açan çiçek kümeleri veya formu vurmak değil, ama keten veya giyim depolama için yemekleri ve ev kokuları tat ve yemek pişirmek için kullanılır.

tür ve çeşitten bağlı olarak, fotoğrafın olduğu gibi, oda sardunyalar meyve, nane ve gül, küçük hindistan cevizi, havuç veya iğneler her türlü kokusu bırakır.

Pelargonium: Bu tür, çeşit, grup

Resim: Zonal Pelargonium - Pelargonium zonale alt grup Nemahrovaya bölgeli (Tek Bölgesel)

uzun ömürlü, yıllıklar, çalılar ve sulu meyveler de dahil olmak üzere Pelargonium 250-280 türler arasında, sadece birkaç kapalı veya bahçe bitkisi olarak yetiştirilir. Güney Afrika yerlileri, onlar 17. yüzyılda Avrupa'ya getirildi ve daha sonra tüm dünyada yayıldı. harika çiçeğin oluşturulan birkaç bin çeşit beri insanın çabaları sayesinde. Benzer özellikler için minyatür sardunya gruba ayrıldı.

Pelargonium zonale - Pelargonium x hortorum türüne göre

En çok sayıda ve yaygın - 1.000 'den fazla çeşidi. O kadar çünkü kağıt parçaları üzerinde bazen parlak, bazen zor görünür halkaların denir. O sardunya veya sardunya bahçe. Gösterişsiz. Bu çiçekler bolca ve uzun süre, bu güzel kokulu ve pratik kokusuzdur. yüksek zamanında (güney ülkelerinde açık toprağa), birkaç metre ulaşabilir ve evde bir metre veya biraz daha yukarı çekti. beyaz çiçekler, pembe ve kırmızı renklerin bütün tonlarını, lekeler, felç, kenarları, iki renkli, sarı ve krem ​​vardır.

Yükseklik ve büyüme gücü ayrılır:

minyatür - Kısa Pelargonium - 12.5 cm

cüce - Cüce Zonal - 12 ila 20 santimetre arasında

gereğinden küçük (20 ila 30 cm)

Büyüme ortamı (30 ila 60 cm)

uzun (60 cm) olabilir.

Fotoğraf: Zonal Pelargonium - Pelargonium zonale, alt grup Terry Bölgeli (Çift Bölgeli)

yaprakları sayısına bölünür:

Nemahrovye bölge (tek) - en fazla 5 yaprakları,

semidouble (Yarı - Çift) - 8 yaprakları kadar,

havlu kumaş (çift) - 8 yaprakları daha fazla.

yaprakları ve tomurcukları şeklinde sınıflandırılması

Gül (gül) - Bir gül gibi yaprakları kalbinde bir torsiyon, bölge ile Terry. Eşanlamlılar - rozotsvetkovye n, n rozovidnye sınıflar Australian Pink Rambler, Appleblossom Rosebud Scarlet Rambler ↓ ..

Stellat (Yıldız Zonal) - yıldızlar gibi çiçek, yaymak parmaklarla açık avuç andıran parçalara yaprakları. Çeşitler Faye Brawner, Kırmızı Cadı, Robyn Hannah ↓

Gvozdikotsvetkovye (Karanfil Çiçek Zonale) - kenarlarında zift bir çivi gibi kesilir.

Cacti (Zonal Cactus çiçekli) - yaprakları kaktüs dalya gibi bükülür. Çeşitler Fascination Patricia Andrea, Noel ↓

Lale (lale) - yaprakları çiçek türleriyle Marbacka Tulpan Patricia Andrea, Doğdun ↓ gibi, bir lale andıran, tamamen açık değildir

Renk yaprağı ayrı ayrı izole

rengârenk bölge (Fancy yapraklı, Süs) - çok gösterişli altın sarısı bir bronz yaprak, tonları, ve bunların tüm kombinasyonları, değişik şekillerde bir zıt desenle olabilir. Renkler, genellikle farkedilmez bitki yılda bir kez görünür ve kısa tuttu. yeşil yapraklı bitkiler daha zorlu bakımında.

Pelargonium diğer türler arasında bulunan Alacalı (alacalı ve renkli yapraklar) çeşitleri, hepsi bir grupta birleşmişlerdir Renkli Yeşillik. Çeşitler Maxine Colley Richard Anahtar Dolly Varden ↓

TUZ türler Pelargonium peltatum, eş anlamlı üzerine, Itır Ivy-yapraklı: hang-Downing tiroid

Beyannameler bazen donuk biraz parlak sarmaşık yaprakları, anımsatan etli ve yumuşak kenar, yok. Bir bölge ve sarkık ve stelyaschiesya gibi ince dik değil Sapları. bir yatakta asılı tencere daha iyi bakmak, halı döşeme çalılar bir tür içine büyür. Dekoratif vermek sarkık parlak yeşil yaprakları ve uzun sapları üzerinde birden tomurcukları ile kaynaklanıyor. alacalı yaprakları ve bronz çeşidi vardır. çiçekler basit olabilir, çoğu zaman yarı çift ya da çift. Yaprakları mor, kırmızı, beyaz, mor, koyu pembe. Bitkilerin bu grubun özelliği - mantar hastalıklarına karşı direnç. Fotoğraf: Pelargonium plyuschelistnaya Summertime Pembe

"Sarmaşık" -gibridy / Hibrit-Sarmaşık yapraklı Itır

Ebeveynler - tipleri ve bölgeli sardunya plyuschelistnaya. yaprak ve çiçek şeklinde - İkinci, yalnızca biraz daha kısa, birinci asılı kaynaklanıyor devralındı. Kalpler kültivarlarıdır Queen of Hearts Jack Millfield Gem ↓

Pelargonium graveolens türüne göre Kokulu yapraklı / Kokulu Yaprak Itır,

türleri arasındaki temel fark - dokundukları veya ovmak eğer koku, yaprakları sızar. narin bırakır, yaprak ayası derin çentikler vardır ve düz oda sardunya yaprağının benzemiyor. Çiçek mütevazı. bir metreden daha fazla gerilmiş yükseklikte, yemyeşil çalılar içinde mutlaka güzel ve dekoratif değil büyür. Birçok çeşidi sardunya yağı üretimi amacıyla yetiştirilmektedir. Bazı ülkelerde bu içecekler ve tatlılar üretiminde kullanılan yemekleri için baharat olarak kullanılır. Yaklaşık 100 çeşitleri, alt gruba kendi lezzet ile her gruplandırılmış. Akut - berezolistnoy ve tüylü sardunya, melisa andıran - vinograbolistnoy, karabiber koku dihondrolistnaya gibi yapışkan. Limon aroması cucullata, melissovaya yayarlar, sert ve sardunya kryzhovnikolistnaya. zencefil ve muskat kokusu - yanınızdaki Melkotsvetkovoy hindistan cevizi ve yakın serpnokolistnoy kokusunu hissedeceksiniz. Gitarovidnaya aroması nazik sardunya capitatum sahiptir gül, sardunya kokuyor. Çeşitlerinin P. fragrans Lady Plymouth, Pembe capitatum ↓

türleri Pelargonium grandiflorum göre Regal Itır, (Pelargonium x domesticum)

Kelimeler: kraliyet, kraliyet, ingilizce, ev, Fransız, Lady Washington

Her başlık mantıklı açıklanabilir. İngilizce, İngiltere'de orta 17. yüzyıl inanılmaz derecede popüler hale gelmiştir çünkü gelen. o dünyayı birkaç yüz çeşidi verdi iyi yetiştiricileri çalıştı beri. Kraliyet ya huysuzluk için ne kadar zengin bir görünüm için çok değil kraliyet çağrı - zorlu içerik, ağır ırkları.

bölgeli çalı büyüyebilir olarak Bitkiler inflorescences küresel bir biçime oluşturmuyor. Kalın Değil plyuschelistnoy Pelargonium için tipik olan aşağı eğilerek, büyüyen, kaynaklanıyor. Regal Itır veya düzenli bir şekilde, prischipyvaya üst veya sert bir desteğe bağla. Oluklu, keskin kenarlı dokunma, zor. çiçekler, çapı 8 cm'ye kadar bazı çeşitleri büyüktür. Pelargonium tipik boyama. Aromatik yaprakları orada yaklaşık 1.000 çeşit kraliyet Pelargonium vardır, iki renkli ve üç renkli yaprakları.

Çeşitler Fabiola, Şeker Çiçekler Şeftali Bulut Mandarin ↓

Melek Itır, eşanlamlı: Pelargonium violotsvetnye

İlk sardunya türü Pelargonium kraliyet ve kıvırcık çeşitlerinin melezleme yoluyla 20. yüzyılın başlarında kurdu. n. Royal ve pansies anımsatan çiçek daha az Beyannameler. Daha iyi güneşte tencerelerde yetiştirmek için uygun herhangi bir başka daha uzun çiçekli ve süs vardır. Çeşitler Burgonya Kırmızı, Blueberry Randy ↓

Benzersiz Itır, benzersiz sardunya

Birkaç ama gerçekten benzersiz çeşitleri, bazıları 19. yüzyılın gelebilmiştir. Pelargonium ışınlı ve kraliyet türleriyle Bu iddiasız bahçe melezleri. kokulu sardunya anımsatan, ama daha şık bak. Yapraklar parçalara çok güzel kokulu. violotsvetkovye veya büyük Pelargonium benzeyen birkaç güzel çiçekler Çiçek.

7. türler arası melez - Türler Melezler Itır

Grup birinci jenerasyon hibridleri oluşur - iki saf türünden oluşturulan ilk kez. Kural olarak, onlar kısırdır. Çeşitler Ardens, Blandfordianum Albüm, Lawrenceanum ↓

8. TÜRLERİ - Türler Itır

Pelargonium yabani türlerde Bulundu.

Sardunya türlerinin bölümlerden biri. Temsilciler kalın, girift kıvrık sapları, küçük yaprak ve çiçekler var. olağandışı büyüyen oldukça büyük yaprak ve çiçekler ile türü bulunmaktadır. bonsai, alp bahçe, rockeries - özgün bileşimlerin oluşturulması için uygundur. sapları tüm sulu meyveler gibi, nem birikir. yavaş büyür, zor çoğaltmak. Sol (bitkiler ve çiçekler) Pelargonium Appendiculatum sağ etli Pelargonium Mirable ↓ caudex

makalede ilginç ederseniz, sosyal ağ üzerinde arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz ▼

© bitkiler hakkında 2018 Sitesi. Tüm hakları saklıdır.

Oda sardunya: fotoğraflar, tür ve çeşitleri

Pelargonium (Geranium) - grubuna ait suffrutescent veya otsu çiçek, ıtır olup. Bunun 400'den fazla çeşidi dünyanın her köşesinde bulunur. Bu vinçler gaga benzer meyve, şeklinin Yunan adından adını almış ve Almanya'da, bu çiçek denir "Bir leylek burun."

Avrupa'da, sardunya 17. yüzyılda Afrika'dan ithal edildi. Kendine özgü kokusu ve süs bitkileri aristokrat çevrelerde onu büyük bir popülerlik kazandı ve daha sonra diğer sınıfların bahçelerinde sardunyalar görünmeye başlamıştır. Ülkemiz sardunya olarak 18. yüzyılda geldi ve o zamandan beri en sevdiği çiçek neredeyse tüm bahçıvanlar haline gelmiştir. Bu güzel çiçekler, dinamik büyüme nedeniyle ve bakımında gösterişsiz.

Sardunya türleri: Fotoğraf ve açıklama

Vahşi doğada, sardunya yaklaşık 250 türü bulunmaktadır. Gelişim yetiştiricileri kendi formu, yaprak ve çiçek salkımına rengi ile karakterize birçok hibrit ve çeşitleri yaratmak için yardımcı oldu. Sardunya oda birkaç gruba ayrılır:

Bu çiçek en popüler çeşitli yanı sıra çeşitlerinin Çok sayıda sayısız türdür. sardunya tüm çeşitleri oldukça sabit ve bereketli çiçek ile karakterize edilir. Çoğu durumda, sınıf oda sardunya tüm doğrudan gövde zengin kaçınıyor yapraklar şekle sahip ve kahverengi ya da kırmızı renk tonunu çevreler. Bu çeşitli yapraklar tüylü, ve aynı zamanda onlar tuhaf bir koku yaratır.

bölgeli sardunya çiçek şekli vardır:

 • Terry - 8 lob daha çiçekler;
 • Yarı çift - 8 yaprakları için çiçekler üzerinde;
 • Olağan - 5 yaprakları var.

Çiçek bu çeşitli formu da farklıdır:

 • Lale, kapalı bir lale çiçekler gibi;
 • pembe veya kırmızı tomurcuk benzeri formu ile Rozebudy, tamamen açık gül değildir;
 • anımsatan kırmızı kasımpatı bükülmüş ve dar yaprakları ile Kaktüs;
 • Stellat, yapraklar ve yıldızlar gibi aynı şeklin çiçek;
 • Formosa dişlisi şeklinde çiçekler ile 5 parçaya bölünmüştür yeşillik;
 • Deacon, küçük çiçekler, mor, kırmızı ve pembe tonlarında bir buket toplanır.

yaprakları Boyama ayrıca çeşitliliği ile öne çıkmaktadır. Onlar kenarlık olmadan çok renkli, iki renkli veya siyah beyaz olabilir. "Kuş yumurtası" olarak adlandırılır Ayrı izole çiçekler,, Karanlık lekeler noktalı noktalar ve çizgili veya ovat var. Itır çeşitleri Çiçekli yaz aylarında ortaya çıkar ve bitki kalan bir devlet kışın koymak değilse, tüm yıl boyunca çiçek olabilir.

Bölgesel Itır ayrılır ve yüksekliği vardır:

 • Microminiature - 14 cm;
 • Cüce - 14-25 cm;
 • Normal - 25-70 cm;
 • Irene - 70 cm'ye kadar.

açıkça tanımlanmış alanları ile yaprakların renk verdiği sardunya bu tip adı, merkezi bir kısım ve çerçeve farklı bir renk tonuna sahiptir. kenar, kırmızı, beyaz, mavi ve bordo renkler olabilir. Orta tabaka bile siyah, gümüş ya da altın, çok farklıdır. üç renkli yapraklı türler vardır.

Bu çeşitli en cazip bitkiler olarak kabul edilir. pembe, beyaz, mor, bordo ve kırmızı: Farklı renklerde çok büyük çiçekleri vardır. Çiçekler. 16 cm'lik bir çapa ulaşır ve yüksekliği aynı boyutta olabilir.

Bu bitkinin Melezler 19. yüzyılda görünmeye başladı ve bahçıvanlar bir favori her yerde bir kraliyet sardunya odası haline gelmiş. onun Büyük çiçek havlu veya düz formlar yivli veya dalgalı yaprakları vardır, üzerinde her zaman çizgiler veya bu tür karakteristik bir özelliğidir karanlık nokta vardır. diğerlerinden daha büyük ve daha kadifemsi üstünde iki yaprakları.

Bitki 15 cm yüksekliğe ulaşabilir. Kraliyet sardunya fotoğraflarına bakarsanız, kaba ve pürüzlü yaprakları akçaağaç yaprakları çok benzer olduğu görülmüştür, ve aynı zamanda tek sesli ve parlak hem de edilebilir.

Bu çeşitlilik Pelargonium olduğunu tüm sardunyalar en kaprisli çiçek, Çiçeklenme aynı anda (en fazla 4 ay) diğerinden daha çok daha küçük ve sadece büyüme iki yıl sonra gerçekleşir.

onun adını, hem de bahçıvanlar tanınmasını var için sardunya Bu çeşitlilik, en hoş kokuları vardır. Dikkatle yapraklı bitkiler dokunursanız, hemen bir limon hissedebilirsiniz aralarında çeşitli güçlü tatlar, hissedebilir, çilek, zencefil, nane, gül.

Bugüne kadar, elma, hindistan cevizi, leylak, badem, çam ve hatta ananas ve kivi gibi kokuyorsun melezler türetilmiş.

Bu küçük odanın çiçekleri Sardunya ve genellikle sahip mor veya pembe, hem de farklı şekil olarak. Parlak çizi yaprakları 5-7 parçadır. Fotoğrafta sen yapraklar sardunya havlu gibi göründüğünü görebilirsiniz.

kokulu sardunya kullanımı

Benzersiz özellikleri çok sayıda vardır ve geniş bir ilaç, parfüm, kozmetik uygulama, hem de pişirme olan bu çeşit özü ıtır yağı, kaynaktan. Bu yağ içecekler, jöle ve şekerler için şurupları eklenir. Bazen bulunursa temizlemek için petrol, damla Birkaç kötü süt.

Bu çeşitli yapraklar çay, kek ve meyve yemekleri eklenir. Bunların yardımıyla kokulu şeker yaptı. Neden bir cam kapta şeker ve yaprakların katmanları yerleştirilir. Banka 14 gün güneşe maruz. Yapraklar hemen çeşitli yemekler imalatı için kullanılan şeker çıkarıldı ve sonra.

sardunyalar Bu çeşitlilik otsu bitkilerin ampelnye türüdür. Bu bitkinin Kırılgan ve açılan sürgünler 1 m kadar olabilir. parlak bu çiçek adını veren sarmaşık anımsatan yıldızlı şeklinde zengin yeşil renk bırakır.

tomurcuk çiçek. havlu, yarı çift boyutu ve 5 cm basit olabilir Bunların siyah renk ve mavi saf beyaz arasında değişebilir. Çiçeklenme geç sonbahar erken yaz gerçekleşir.

Bu dekorasyon sundurmalar ve balkon gibi harika görünüyor, özellikle bir asma pota tomurcuk farklı bir renk ile bir kaç tür dikilmiştir.

Bu tür bir çiçek gibi violotsvetnymi sardunya tomurcukları "Pency gözleri" ile karakterizedir. 35 cm bitki. Yükseklik (sabit budanmış de) Bu bakımda gayet iyi bir formu, gür dallanma ve iddiasız vardır. yaz boyunca devam Çiçeklenme, çiçekler iki üst lob üzerinde koyu çizgiler veya noktalar ile, pembe beyaz, mor, menekşe olabilir.

bu renklerin yaşı geriye Bir asırdan fazla gider. Sadece olanları parlak ve kraliyet çeşitleri geçerek elde edildi. Bitkinin koyu yeşil yaprakları şiddetle kesilmiş ve hafif baharatlı bir koku vardır. Kraliyet sardunya gibi çok Çiçekler, boyutunda ama biraz daha küçük. Kural olarak, onlar yaprakların beyaz ve kırmızı renkte bir orta var. pembe ve beyaz çeşitleri kıt. Farklı karanlık çizgiler ve lekeler bazı çeşitleri.

Bu sardunya oldukça sıradışı tür. Odunsu altında güçlü eğimli ve dallı bitkilerin kaynaklanmaktadır. Ne zaman hava kuruluğu ve atar zayıf sulama çalı bırakır. Bitki çeşitli fantastik yaratıklar benzeyen oldukça hayali şekiller vardır. Dallar bazen dikenler var. Bu çiçek genellikle işleme bonsai için seçilmiş, ve dekorasyon oda için egzotik bitkiler olarak. Bu bitkinin 10 türün, bir kural olarak, ıtır kortuzolistnuyu, kambur, pushistolistnuyu, etli, açılı ve tolstostebelnuyu bulunabilir.

sardunya bu tür popülerlik karmaşık şekli onların silnorassechennye, ergin, parlak yeşil yaprakları ile kazandı. Bush'un oldukça yüksektir, bu 1,5 metreye kadar büyüyebilir. Eğer dokunduğunuzda yaprakları limon güçlü koku yaymaya başlayacak.

sardunya birçok türde benzersiz şifa özellikleri için, Bulgarlar "sağlık tesisi" diyoruz. Ve aslında, büyük ölçüde pek çok hastalıkta yardımcı olur:

 • sardunya ağızda uzun tutmak durumunda Diş ağrısı geçer;
 • İltihap ve orta kulak iltihabının ağrı hissi çıkarılabilir püresi kulak kanalında içine koymak durumunda, kokulu sardunya yaprakları;
 • İnfüzyon sardunya stres ve sinirlilik, aynı zamanda, gut ve soğuk algınlığı tedavisinde büyüktür;
 • Bilek yaprak sardunya basınç stabilize Ekli;
 • yaprakların banyoları kullanılarak Kaşıntı, yaralar, egzama ve ödem;
 • Bu çiçeğin kokusu sinirlilik, uykusuzluk ve baş ağrısı ortadan kaldırır;
 • Bitki da kulak akarlar tedavisinde hayvan yardımcı olur;
 • Et suları kökleri ve yaprakları böbrek hastalığı, şeker hastalığı ve tuzlarının çökelmesi için kullanılır.

Pelargonium demişken, bu bitkiden yapılır temel yağlar söz başarısız olamaz. Günümüzde zaten kullanımı herhangi kozmetik veya parfüm veya şekerleme veya sabun sanayi yapmaz olmadan. Ayrıca, bu yağ, boyama ve derinin belirli tip sargı olmadan olamaz.

Halk hekimliğinde, bir bardak su içinde seyreltilmiş bir yağ birkaç damla kanama, ülser, idrar yolu enfeksiyonları, ishal, diyabeti tedavi etmek için kullanılır.

Ayrıca, bu yağ, bir antelmintik maddedir. Yağ banyosu egzama, yanık, yüksek basınç ve baş ağrısı olarak kullanılır.

Ama unutmayın, tedavinin tüm geleneksel yöntemlerle gibi, Kullanım sardunya bazı kontrendikasyonları vardır, tıbbi tedaviyi yerini alamaz iken. Çünkü onunla tedavi istemeden önce, bir doktora danışmak gereklidir.

Geranium mükemmel havayı temizler kokuları (örneğin, kurum) kaldırır. Aynı zamanda iyi güveleri, sinekler ve sivrisinekler ile mücadele ediyor.

Bu çiçek birçok kötülüklerden ev korur ve kötü niyetli insanlara ona gitmez bir tılsım olarak kabul edilir. Bitki olumlu enerjiye sahiptir ve bu nedenle birçok batıl ve onunla ilişkili alametler, pozitif odak var.

Ev çiçek ise, Ev stres muzdarip neredeyse hiç ve kavga yok. Eski inanışa göre ıtır yağı nazar, karanlık güçler ve diğer kötü ruhlara karşı korur. Ve kızlar talipleri çekmek için sardunyalar ile dolu küçük çanta taşıyordu. Ve yaşta bayanlar onlar gençlik ve çekiciliğini korumak yardımcı oldu.

Uzun bir süredir çocuk sahibi olamaz çiftler bunu vermek gelenektir çünkü beyaz sardunya Blossoming, ailesine bir işaret ek oldu. Bu beyaz sardunyalar hala harabe ve felaketten korur.

Ama çatışma daima bu çiftler için yararlı kırmızı sardunya. Bu çiçek evi sakinliği içinde taşır ve tüm negatif duyguları kaldırır.

Büyük rolü ve gül sardunya. O arada yaşama uzun süre eşlerin soyu tükenmiş duyguları koyamayacağı. Bu ilişkide duygu, tutku ve taşkınlıkları döndürür. Ayrıca büyücülük karşı kullanılır. o zevk çiçek olduğu için, o zaman yaratıcı insanların yaşadığı evlerde tutmak için tavsiye edilir.

ayrıca sardunyalar, fazla kırmızı, düzgün parayı yönetmek için sahiplerini yardımcı olan bir inanç vardır, bu malzeme refahı eşlik eder. o açelya pota yanında yer almaktadır Ve eğer para akışı mutlaka kaçınılmaz değil.

Astrologlar oda sardunya hızla, öfke ve gazabını söndürmek için espri anlayışı geliştirmek ve kaslarını rahatlatır, odadaki negatif enerjiyi nötralize etmek demek.

yerlerde bir sardunya, asla olağan yılanlar olduğu yerde.

Bu bitki ise, aslında, evde sardunyalar dikmek mümkün olup olmadığını sorusu, belki de o evinizi dekore etmek ve aile ve evde pek çok sorunun kurtulmak mümkün olacaktır sizin pencere yerleştirerek, artık alakasız öngörülen özelliklerin en azından bir parçasıdır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

25 − = 21