şeffaf bölme

Biyoloji ve Tıp

Şeffaf septumun (septum pellusidum) telensefalon

Şeffaf septumun (septum pellusidum) telencephalon lateral ventriküllere iç duvarı olan iki paralel levha oluşur (Şek. 44, Şek. 63, Şek. 64, Şek. 72, Şek. 75). Aralarında işleyen bir beyin omurilik sıvısı doldurulur slit. (Bu boşluk ventrikül V olarak adlandırılır).

içerik

Uyarı! Sitede yer alan bilgiler

Çok eğitici kisiye ozel olup

şeffaf bölme

İnsan beyni - araştırma yıllar rağmen, tam olarak anlaşılmış değildir, son derece karmaşık bir organdır. Vücudun çeşitli fonksiyonlarının uygulanmasından sorumlu bu bedende olduğu bölümlerin büyük bir sayı. bir bölümü başarısızlığı diğer bir ihlaline sebep olabilir bu yüzden onlar yakından birbirleriyle bağlantılıdır. Bir kist şeffaf beyin bölümleri - beynin MR yapılan hastaların dörtte biri ile tanımlanır çok yaygın hastalıklardan biri. Bu nedir?

Hastalık - konjenital malformasyon. Bu dura mater tabakalar arasında yer alan interventriküler septum içinde oluşumudur. Şeffaf beyin bölümü - iki ince levha şekline sahip beyin dokusu vardır. Bu da tabakalar arasında yarık şeklinde bir oyuk - bu korpus kallosumun ve beynin ön kısmı arasında yer almaktadır. Kist şeffaf duvarlar - kavite yarığın bu sıvı. Bazı nedenlerden dolayı bir sonucu olarak, bu bölge, izole edilmiş ve sıvı olduğu konum için basınç gradyanının birikmeye başlar. Bu boşluk belirli bir boyuta ulaştıktan sonra, çevreleyen dokunun bir sıkıştırma vardır. Damarların sıkıştırma oluşabilir, kafa içi basınç artışı. Bu kaçınılması değilse, peredavlennye damarları beyin dokusunda değişikliklere neden ve bu semptomların kötüleşmesi neden olur ve bunların sayısını artırmak.

yaygınlık

Hastalık - En yaygın biri: - tüm çocuklar yenidoğanlarda vakaların% 60 ve prematüre kist septum vardır. Zamanla geçtiği, ancak birçok kalır ve hastalık asemptomatik ise, kişinin hastalığının varlığının farkında bile değildir.

Kist genellikle tesadüfen bulunur: o patolojide uzmanlarını kapsar ve herhangi bir belirti olmadan tamamen çalışır etmez. Ancak bazı durumlarda, kist artar ve kesin belirtiler olduğunda, bu boyuta ulaştığında: işitme kafa, huzursuzluk, kulak çınlaması, hafıza kaybı, ağrı.

Bu tip tür çeşitleri beyin oluşumları ayırın:

  • araknoid kist;
  • retrotserebellyarnaya kist
  • Diğer beyin-omurilik sıvısı kistler.

Kist şeffaf bölümleri çoğu uzman araknoid kist belirli bir tip bakın. kist yerine bağlı olarak ön septum olabilir veya serebellum ve korpus kallosum için uzatabilir.

1

kist kökeni üzerinde konjenital veya edinsel olabilir. Elde edilen bu hastalık beyin zarı, travma, hemoraji veya şok enflamasyon bir sonucudur. kistleri bu tip oluşum Yeri - Beynin en güvenli parçası. Ancak, bu tür hastalıkların tespiti, hastada sinir cerrahisi ve Nöropatoloji danışma alınan arzu edilir.

Kist konjenital şeffaf bölümleri, norm bu çeşidi olduğunu ve herhangi bir belirti olmadan meydana gelirse. Bu duruma göre, herhangi bir tedavi gereklidir. Ama kist iltihap, yaralanma ya da bazı hastalık sonucu olduğunu durumunda, sık baş ağrıları, baş, kulak çınlaması ve diğer belirtiler sıkma hissi olabilir.

Böyle bir teşhis özelliği - kistleri olası bir kontrolsüz büyümesi. Bu beynin herhangi bir parçası üzerinde baskı oluşturmak ve normal çalışmasını etkileyebilir. Bu durumda, sürekli izleme oluşumu bir manyetik rezonans tomografleri kullanılmıştır. Doktorlar her altı ayda böyle bir çalışma çekmek veya yılda bir kez önerilir.

Genellikle kist lokalizasyonu oldukça normaldir ve tanıda zorluk neden olmaz. Bazen bu anomalinin nedenlerini ve onun tam yerini yargılamak, böylece cerrahi alanın bir normalleşmesini gerektirir böyle durumlarda devasa oranlarda boşluğu, keşfetmek.

Ayrıca MR beyin bilgisayarlı tomografi çalışmak için oldukça bilgilendirici bir yöntem olarak kabul edilir. EKG, beyin, kan ve basınç kontrolü ultrason: Ek tanı prosedürleri atanabilir doktor.

ileriki bir tarihte MRG eğitiminin büyümesini telaffuz, bu beyin üzerinde olumsuz etki devam ettiğini göstermektedir. Bu durumda, doktor kist büyümesi nedenini bulmalıyız. olamaz nedenini belirlemek için MR yardımıyla: bazı ek araştırmalar yapmak gereklidir. Kardiyovasküler sistem veya otoimmün hastalıkların varlığında, rahatsızlıklar enflamatuar işlemi belirlemek mümkün olmalıdır. Bu anomali nedenlerini belirlemede ise kan kolesterol, ekokardiyografi ve EKG kullanarak kalbin bir çalışma yardımcı yanı sıra Doppler ultrasonda serebral damarlarda kan akışını incelemek edilir. Kan pıhtılaşması ve enfeksiyon kontrol ettiğinizden emin olun.

hemen kist büyümesi nedenlerini tespit ettikten sonra tedaviye başlamak için. Çoğu durumda konservatif tedavi ve ilaç almaktır. Kullanılmış ilaçlar nootropic etkileri yanı sıra emilebilir ilaçlar. Gerçek kist tedavi gerektirmez yarım durumlarda, doktorlar büyümesini kışkırtır hastalığı tedavi etmek için ilaç yazabilir. Ayrıca beyin boşluğundan sıvı çıkışı geliştirmek ilaçlar ve intrakraniyal basıncı azaltmak ilaçlar kullanılır. diüretikler (örneğin, manitol) ve stimüle edici ilaçlar serebral kan akışı (stugeron, aktovegin) uygulanır.

Bu yöntemler gerekli sonuçlara yol yoksa, bu ameliyatı tavsiye edilir. Çalışma aşağıdaki gibidir: kistler sınırları ventrikül, sonda sokulur ve onun yardımı ile duvar oluşumu Kavite küçülür neden sıvı karıncıkların boşluğu bırakır açıklıklar oluşturur. Bu tür bir işlemin verimliliği kist bölmeli yapısı için kanıtlanmıştır. bu tür bir tedaviye yaklaşık% 80 iyi sonuçlara yol açmaktadır. Ancak, bazı durumlarda tekrar oluşturulan açıklığı çakışabilir kist duvarını boşalttıktan sonra stoklanmış. Bu durumda, ikinci işlem, boru şeklinde drenaj ve içindeki sıvı daha sonra birikmesini söz konusu boşluklar önlemeye yarar ventrikül ve kistler, özel bir bölgede, sokulur gösterilmiştir.

Böyle, önleyici tedbirler şeffaf bölme beyin kistleri ortaya çıkmasını önlemek için mevcut değil. Eğitim provoke edebilir yaralanmaları, enfeksiyonları önlemek için gereklidir. Kist bulunursa, hastalığın dinamiklerine bağlı olarak nöroloji, her 6 ay veya bir yıl düzenli olarak danışmak gereklidir. Ayrıca BT veya MRI ile bir kist kontrol altında tutulmalı.

Hasta böyle eğitimden sıvıyı çıkarmak için ameliyat ederse, her 4 ya da 6 ayda bir nörocerrah ve nörolog ziyaret etmelidir. travmatik spor, süresini önlemek edinilmiş hastalığı önlemek için, iltihaplı hastalıkların tedavisini başlamak zamanında şüphesi inflamatuar süreçler için hastaneye başvurun.

şeffaf bölme

1. Küçük Tıp Ansiklopedisi. - M: Tıbbi Ansiklopedisi.. 1991-1996. 2. İlk yardım. - M:. Büyük Rus Ansiklopedisi. Tıbbi terimlerin 1994 3. Collegiate sözlük. - M: Sovyet Ansiklopedisi.. - 1982-1984 gg.

Diğer sözlüklerde Ne "şeffaf bölümleri" Bkz:

Şeffaf beyin bölüm - (septum pellusidum, PNA, BNA JNA) kemer ve bir yarık benzeri bir boşluğu ile birbirinden ayrılan iki plakadan oluşan KK ön kısmı, ve bunların arasında orta düzlemde yer alır, ince tabaka medulla azalır ... ... Büyük Tıp Sözlüğü

şeffaf bölme - (septum pellusidum) sütunlar ve kemer korpus kallosumun arasında beyin dokusu, ince dikey katman. ... insan anatomisinin terim ve kavramların Sözlüğü kapalı yarık benzeri kavite var olduğu arasına iki plakadan oluşmaktadır

beyin - kafa boşluğunda yer alan (ensefalon) ön, merkezi sinir sistemi. Embriyoloji ve Anatomi nöral tüpün baş ucunda dört haftalık insan embriyosu 3 birincil beyin vezikül ön ... ... Tıp Ansiklopedisi görünmesini

damar - Kan damarları. İçindekiler: I. Embriyoloji. P. 389 Toplam anatomik kroki. arteriyel sistemde 397. venöz 397. . 406 Tablo arterler. Tablo 411 damarlar. ... ... Büyük Tıp Ansiklopedisi

endbrain - Ayrıca büyük beyin denilen (telencephalon), iki hemisfer oluşur ve beynin en büyüğüdür. Korpus kallosum (korpus kallozum) (Şek. 253, 256) vasıtası ile birbirine bağlanan hemisferik. İnsan Anatomisi Her ... ... Atlas

Ringer solüsyonu - izole edilmiş dokular ve organlar ile ilgili deneyler için fizyolojik bir uygulama İngilizce fizyolog (S. Ringer) içinde sağlanır. Geleneksel Fiziol göre yararı. tuz çözeltisi o ... ... Büyük Tıp Ansiklopedisi ilave kan plazması ile izotoniklik için olmasıdır

echoencephalography - Ben Echoencephalography: ultrason yardımıyla beyin araştırmalarının Yöntemi (Rum yankı yankı, yankı + Anat ensefalon beyin + Yunan Grapho yazma, boya, eş Ultrasonik Ensefalografi, neurosonography ...). Yumuşak doku ... ... Tıp Ansiklopedisi

Elektron-optik çevirici - (. IR, UV ve X-ışınları) (IIT), bir nesnenin fotoelektrik dönüşüm görünmez göz görüntüleri için bir vakum aygıtı görülebilir veya görülebilir görüntünün Parlaklığı arttırmak için. baz dönüşümü bir görüntü yoğunlaştırıcı tüp opt. veya X ışını. ... ... Fiziksel ansiklopedisi

MIG-9 - Monino, 2011 yılında Hava Kuvvetleri Müzesi'nde. Tür ... Vikipedi

koku duyu sisteminin - Andrew Vesalius, Fabrica, 1543 Koku adamın yolları Vikipedi ... Koku duyu sistemi duyu sistemi algıları (kırmızı ile gösterilen)

MIG-9 - Amaç: Fighter İlk uçuş: 22 Ekim 1946 Üretici ... Vikipedi

Hisse seçilen

Çerezler verwenden Wir beste Präsentation unserer Sitesi die für. Wenn Sie Sitesi weiterhin nutzen, stimmen Sie dem zu diese. tamam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

84 − 75 =