semizotu çiçekler

Bir çiçek yatakta Semizotu: dikim, yetiştirme, bakım, kullanım. Çeşitler semizotu (fotoğraf) ve özellikleri üreme

o bitki semizotu yardımcı olacaktır parlak renkler vermek, çiçek yatak çeşitlendirmek. Çiçekçiler genellikle kaya bahçeleri oluşturmak için kullanabilirsiniz. Olağandışı çiçekler peyzaj tasarımında popüler bir bitki kılan bir doğal yeşil, karşı göze çarpıyor.

Semizotu - sürünen filizler basit veya havlu form var parlak renkler, çeşitli kaplıdır, bir yıllık bitkidir.

Otsu bitki. 10 ila 20 cm'lik bir yüksekliğe ulaşır de dalları sulu yaprakları düzleştirilir kaynaklanıyor. yaprakların yeşil rengi. Mayıs ayında genellikle ilkbaharda çıkmasını semizotu Çiçeklenme ve Eylül ayına kadar sürer. Semizotu açık zemin, tencere ve yetiştiricilerinin yetiştirilen.

Büyüyen semizotu: çeşitleri ve türleri (fotoğraf)

Rhode semizotugiller bitkilerin yaklaşık 100 türü bulunmaktadır. macranthon - Modern çiçekçilik semizotu sadece bir hızlı büyüyen türler. Bu bir yıllık olarak yetiştirilmektedir bizim enlemlerde bulunan uzun ömürlü bir bitkidir. çiçekler yaklaşık 6 cm çapa ulaşır, çift çeşitleri vardır. Onların renk var kırmızı, mavi çeşitleri beyaz değişir. Bazen çift renk ile çiçekler var. Protulaca havlu sınıflarda yetiştirme zorlaştırır, çok daha az tohum verir.

1. Semizotu Macovei - Bu çeşitli gıda kullanılabilir. Ortalama yükseklik çalı. Yaklaşık 30 cm yüksekliğe ulaşır yemeklerinde, çimlenme itibaren bir ayı geçmeyen Yaşları genç sürgünleri, kullanın.

2. semizotu Kiraz - Dekoratif gereğinden küçük dereceli çalı yüksekliği tesisinin 15 cm iğne yapraklar arasında değişir ve çiçek büyük, havlu formları .. çiçekler kiraz rengi.

3. semizotu Flamenko - Büyük bir etli etli yapraklarıyla vurur. yaprakların rengi parlak yeşil. Çeşitli renklerde çift çiçekler sonbahar sonuna kadar görünür.

1

Semizotu: dikim ve süs bitkisi bakımı

Olağandışı bitki güneşli bir konuma ve hafif penumbray tercih eder. Bu gibi durumlarda, semizotu çiçek sabah açıklanmaktadır. Derin gölgesinde o çiçekli çok kötü olur, kötü hisseder. Yani, bitki karaya bir yer seçiminde, gündüz aydınlatma bakmak gerekir.

çok kötü Semizotu yeterli kum ile topraklarda iyi yetişir. Döllenmiş toprak çiçek pahasına yeşillik genişlemesine katkıda bulunur.

semizotu ekimi için su durgunluk olmadan karaya seçmek gereklidir. Çok nemli toprak kök sistemi basması olabilir.

Bitki sık sulama gerektirmez, iyi o kuraklık göz yumuyor. Sadece ektikten sonra toprak gevşeme ihtiyacı var. Toprakta aşırı nem mantar hastalıklarının gelişimine katkıda hatırlanmalıdır. Doğru bakım ile çalı zararlılar etkilenmez ve birçok hastalıklara dayanıklıdır.

semizotu Süs çeşitleri gübreleme gerekmez. Çok verimli toprak çiçek inhibe eder. Ama mutfak amaçlı yetiştirilen bu çeşitler düzenli dölleyebilirler. Bunu yapmak için, yeşil kütle iyi bir büyüme katkı sıvı maden kompleksleri kullanılır. Davranış besleme ayda bir kez bir gerekir. İlk kez semizotu çıktıktan sonra döllenmiş.

her şeyden önce kurallara dikkat etmek yeterlidir oldukça basit semizotu Bakım ve bitki her zaman uzun, parlak çiçek için teşekkür ederiz.

Büyümek semizotu: üreme (fotoğraf)

Olağandışı bitki çeşitli yollarla yayılır edilebilir:

Çoğu zaman bizim enlemlerde, semizotu fide ile yetiştirilir. Mart ayı başında - Bunu yapmak için, tohum Şubat ayı sonunda ekilir. büyümeye Kapasite fazla sıvıyı boşaltmak için bir delik olması gerekir. Toprak iyi boşaltılmalıdır. Tohumlar topraklarını prisypaya değil, toprağın yüzeyinde dışarı serilir. çimlenme semizotu için ışığa ihtiyacım var.

İpucu! Her yıl dikim için yeni tohum satın gerekir. kültürleyerek için uygun bitki toplanan tohumlar. Hibrit çeşitler her zaman filiz yoktur ve çiçek beklenen sonuçları getirmez.

tohum Konteynerleri ilk lahanası kadar teplichku yerleştirilmelidir. çimlenme için sıcaklık 20 derecenin altına düşmemelidir.

İlk sürgünler sonra 14 gün görünebilir. fide de çok toprağı ıslatmak için özen sulanan, bakım için. Seçtikleri bitkiler biraz büyüyünce, yaklaşık 3 cm yüksekliğe ulaşır yapmak.

Sıcaklık sabit olduğunda çiçek yatağa veya saksılara genç fidan dikim sadece olabilir. Hatta 10 dereceye bir hafif kalan soğuk daha olgunlaşmamış bitkileri öldürebilir.

semizotu ekim ülkenin güney bölgelerinde satırlarda doğrudan yapılabilir. Bunu yapmak için, toprak iyi nemlendirilmiş, sıkıştırıldı ve eşit tohum dağıtmak edilir. dikim folyo ile karşılamak için gereklidir. kaplama malzemesi filizler kaldırıldığı zaman. Fideler sürekli bakım gerekir: toprak gevşetmek yabani otların ayrılması ve bitkilerin kontrol etmek gereklidir. Bitkiler güçlenecek zaman, yaklaşık 20 cm mesafeden birkaç fide bırakarak incelme yürütmek gerekiyor.

Önemli! semizotu tohumu üç yıl içinde canlılığını korur.

Toplamak tohumlar sadece sıradan bitkiler, havlu semizotu şekli olabilir - seçim sonucu, yetiştirilen bitkiler tüm üst özelliklerini tekrar etmez. olgun olarak tohum kapsüllere sahip bitkilerin basit toplama ise, aksi halde kışın sıcak sonbahar havalarda yumurtadan ve yok, kendini ekilen kaçınarak yapılmalıdır.

favori çeşitli kaydetmek isteyen, sen kupürleri semizotu için çare olabilir. Bunu yapmak için, bitki kazmak ve odada kış transfer oldu. Ve davranış çeliklerinin baharda.

Anne bitki suda iyice kök kesimler halinde kesilir. Mayıs ayında kalıcı bir yer, hava izni genç çalılar dikti. Böylece elde edilen bitkiler ektikten sonra bir ay içinde çiçeklenmeye başlar.

Bitki çeşitli hastalık ve zararlılara karşı çok dayanıklıdır. Ancak, semizotu yetiştirme kurallarına uyulmaması, bazıları etkilenebilir.

Çoğu zaman, bitkiler güçlü aşırı ıslatma toprak ile, yağmurlu yaz aylarında aşılanır. görünüm çalı olabilir hastalığın ilk belirtilerini tanır. Genç yapraklar üzerinde Üflemeli tomurcukları ve lekeler bahçıvan uyarmak gerekir.

İlk belirtileri tedavi etmek için ihtiyacım olduğunda. Hasarlı tüm tomurcukları ve sürgünler kaldırılır ve bitki bakır içerikli ilaçları ile tedavi edilir.

semizotu yaprakları 2. Yaprak bitleri.

bahçede yaprak bitleri işgali, gerek gördüğü taktirde yerleşmek ve bitkinin etli yaprakları için. pest saptanması üzerine bir sabun çözeltisi ile kovan sprey için gereklidir. Bu yöntemler yardımcı olmazsa, o zaman potasyum permanganat çözeltisi ile tedavi uygulanır.

büyüme mevsiminin başında, genç bitkiler Kirpikkanatlıların saldırı tabidir. Onlar yapraklar üzerinde küçük gümüş noktalar bulunabilir. Parazit kimyasallar yardımıyla gereklidir savaşın.

Bahçıvanlar semizotu basitliği ve ekimi kolaylığı için ekledi. renk çeşitliliği ve çiçeklenme sürekliliği - bahçesinin her köşesine dekore edecek bir bitkinin en önemli avantajlarıdır.

© 2012-2018 "Kadın görüş." malzemeler kopyalarken - kaynağına referans zorunludur!

Portal Ekaterina Danilova baş editörü

E-posta: [email protected]

7 (965) 405 64 18: Bize de

Semizotu: çeşitleri, tohum ekimi, bakımı ve peyzaj tasarımında kullanmak

Semizotu (Protulaca) - muhteşem ve parlak sahası için çiçekçiler ve peyzaj tasarımcıları tarafından değerli bir süs bitkisidir.

Bitki Avrupa ve Asya'da yayıldı. Bazı semizotu doğduğu Doğu yarımkürede tropikal bölgelerde olduğuna inanıyoruz, ama onun tam kökeni bilinmemektedir.

Çiçeğin Latince ismi ile "wicket" olarak çevrilmiştir. Bu koza bitki bir kapı gibi açılır olmasından kaynaklanmaktadır. insanlar semizotu "mat" olarak adlandırılır.

Aşağıdaki fotoğraf o semizotu neye benzediğini göstermektedir. Terry Protulaca Grandiflora - kapak üzerinde Fotoğraf.

Orta Çağ semizotu yılında Avrupa'da ve özellikle İngiltere'de çok popüler oldu. Kültürel ekimi için değil, aynı zamanda tıbbi amaçlar, kültür gibi tanınmış tıbbi özellikleri sadece kullanıldı. bu renkler yılan ısırıkları, yaraları ve hatta uykusuzluk tedavi edildi bulunmaktadır.

bir ot alanında birçok bahçıvanlar muhteşem ve zarif çiçek almak, bahçelerde bu ürün yetiştirmek için mutlu olmasına rağmen çiçek kolayca kendini tohumlama yoluyla yayılır çünkü - Avrupa semizotu Bugün. semizotu ekili açık toprağa ve kaplarda ve saksılara yer örtücü bitkiler olarak. semizotu gibi Çiçek, - bu minyatür gül, çiçek gül, özellikle havlu çeşitleri gerçekten görsel anımsatan olarak semizotu.

Bahçecilik, bu kültürün genellikle tek tür - macranthon semizotu (S. Grandiflora). Bu düşük tesisi (yüksekliği 20 cm aşmaz). yapraklar, küçük bir silindir şekline sahiptir. Boyama - yeşil veya kırmızımsı. Noel ağacı iğne Görme anımsatan. Çiçekler büyük değildir, onların çapı - en fazla 3 cm beş lobu oluşan bir fincan şeklinde sunulmaktadır .. Bunlar basit ve havlu olabilir. çiçekler, sarı, pembe, beyaz, kırmızı, ve ayrıca bu renklerin tüm tonları var. Bu çiçekler olmasına rağmen - uzun ömürlü Rusya'da,, onlar yıllık bitkiler olarak yetiştirilmektedir.

Nedeniyle seçime eserler çiçekler, onların renk ve şekil bakımından farklılık bu bitkinin yüksek kaliteli türlerinin, çeşitli çıkarıldı.

Arktik - beyaz renk gösterişli çiçekleri ile bir havlu semizotu. Çiçeğin çapı - bitkinin en fazla 4 cm Yükseklik yaz ve Ekim ayına kadar bol ve uzun C başlangıcı Çiçeklenme 15 cm'yi aşmayan ... Arktik - Herhangi bir bahçe arsa harika dekorasyon olacak bir güneş seven ve kuraklığa dayanıklı çeşitli.

Şehrazat - Yıllık çeşitli değişikliğidir. Kültürün yüksekliği -. En fazla 15 cm çiçek çiçekler basit yaklaşık 4 cm çapa sahiptir .. Renk tonları farklı parlaklık ve çeşitliliği: krem, mor, mercan, kırmızı, sarı, turuncu. Uzun Çiçekli - yaz başında ilk dona kadar. Bu çeşitlilik tencere ve balkon kutulara, çiçek yatak yetiştirmek için kullanılır.

tavuskuşu - parlak çeşitli değişiklik ağır kıvrılmış yaprakları ile çiçekler (çapı 6 cm kadar) gustomahrovye büyük farklılık gösterir. Bitki kendisi yüksekliği en fazla 15 cm değil, kompakt. Haziran ve Ekim ayları arasında Peacock çiçekler. Sınıf böylece yıllık ürün olarak yetiştirilen kış, tahammül etmez, ısı ve güneş sever. tencere ve dikimi, açık toprağa ekimi için kullanılır.

pembe pus - Çok hassas yıllık toprak örtüsü. zıvananın yükseklik 15 cm aşmaz. genişliği görsel olarak Terry çiçekler yaklaşık 4 cm bir çapa sahiptir. 40 cm büyüdüklerinde, küçük rozetler benzeyebilir. Onların renk açık pembe. Sınıf hatta fakir topraklarında bolca çiçek olabilir ısı ve güneş sever. Uzun Çiçeklenme. toprak örtüsü ampelnye kültürü olarak tencere ve vazolar bir yıllık bitki, olduğu gibi çeşitli açık yerde yetiştirilir.

Mutlu Trils (Happy Treals) - muhteşem kalitede çeşitliliği. Yükseklik -. Genişlik çalıların arasında 25 cm 45 cm Bu hang-Downing yıllık ekinler kadar büyüyebilir .. çiçekler çift, oldukça büyüktür. çiçek rengi sayısız. Bunlar sarı, turuncu, pembe, kızıl olabilir. Çeşit çiçeklikler, konteynerlerin, kaya bahçeleri ve uzun ömürlü sınırları içinde dikim için de kullanılır.

güneşli bir ülke - (en az 15 cm) markası cılız olduğu. bu bitkilerin rağmen - çok yıllık bitkiler, onlar yıllık bitkiler olarak Rusya'da yetiştirilmektedir. çiçekler çift, oldukça büyüktür. beyaz, kiraz, sarı, pembe ve parlak turuncu: Fırfırlı yaprakları renkli bir çeşitlilik var. Bloom uzun ve bol. Güneşli ülke - Güneş seven ve termofilik. Çiçek yatakları, balkon kutulara yetiştirilir.

iyi şanslar -. 25 cm çiçek kadar sürünen alışılmadık Semizotu çift, oldukça büyüktür. sayısız küçük parlak pembe shtrishkami ile beyaz - yaprakları Çok orijinal rengi. Çeşitli ısı ve güneş ışığının bolluğu tercih eder. Uzun Çiçeklenme. Bu balkon kutulara, çiçek yatak, alp slaytlar yetiştirilebilir.

uzun yaz - Yedi popüler Terry gür, çift çiçek parlak tonları çeşitli etkileyen. .. Sarı, pembe, eflatun, somon: - Bush yüksekliği en fazla 15 cm çift değil çiçekler 5 cm'lik Lekeler bir çapa sahip. Haziran'dan ilk dona kadar - bol ve uzun Çiçeklenme. Bu yürüyüş yolları dekorasyon için çiçek yatak, balkon kutuları, kaplarda yetiştirilir.

sandal -. Çiçekler oldukça geniş, basit ya da yarı-çift ile ilgili olarak 20 cm'lik bir yıllık toprak örtüsü yüksekliği. Renk: parlak sarı, kızıl, pembe, somon, şeftali, ya da iki ton. Bu kaplarda dikim için, çiçek yatak ve çiçek yatak açık toprağa ekimi için kullanılır. Çiçekler açık hibe yoğun çiçek halı iniş oluşturun. yoğun ve uzun süreli Çiçeklenme.

Semizotu - balkon yetiştiricilerinin asılı için büyük.

Nasıl tohumdan bir kültür büyümeye? Ne alacak? Ne fidan bakımı için gereklidir?

Semizotu başarıyla tohumların tarafından yayıldıktan. tohumların ekimi için daha eski 3 yıl altı ay içinde seçilmiş, ancak edilmelidir. tohumdan büyüyen iki şekilde mümkündür:

 1. Rassadnym anlamına gelir;
 2. açık toprağa doğrudan ekim tohum.

Ne zaman ve nasıl tohumlarını ekmek için? Nisan ayında önerilen fidelerine tohumlarını ekmek, ama en erken.

ekim için geniş değil, derin çekmeceler seçilmesi tavsiye edilir. ekim tohumlar için Toprak boşaltmış ve havalandırılmalıdır. Bu besinler açısından zengin olmalıdır. Substrat hazır bir çiçek dükkanında veya kendiniz pişirmek satın alınabilir. Bu, aşağıdaki bileşenleri bağlamak için gerektirecektir:

Ekim önce tohumların substratı ıslatmak gerekir. Tohumlar substrat derinliklerine gitmek çok gerekmez, yüzeyin üzerinde dağıtmak ve toprağın az miktarda biraz serpin için yeterlidir.

mahsullerle Kutular sera etkisi yaratmak için plastik sargı ya da cam ile karşılamanız gerekir. yaklaşık 25 derece - ekinlerin Düşük içeriği. Periyodik olarak filmin substratın havalandırma ve nemlendirme temizlenmesi tavsiye edilir. Filizler ekimden sonra üç ya da dört gün içinde ortaya çıkabilir. Ekinler güneşli bir yerde tutmak gerekir. Güneş ışığı küçükse bu durumda, yapay aydınlatma kullanmak gerekir.

Varsa Sen, güneşli balkonda mahsullerle kutuları ayarlayabilirsiniz. Gece soğuk ise, kutular gece eve getirmek gerekir. Çok güneş saati filmde tamamen kaldırılabilir, ancak kurutma toprak izin olamaz.

En az iki gerçek yaprak olacak, ayrı bir kap için dalmaya gereklidir. kabın çapı en az 4 cm olmalıdır. o alır olmadan çiçekler semizotu büyümek mümkün mü? Fideler arasındaki mesafe, mineral gübre şeklinde sargı tercihen çekme fakat isteğe bağlı olarak yapıldıktan sonra. En az 5 cm olması durumunda mümkündür.

ilkbahar sonu yaz aylarında açık toprağa ekilen Fideler.

Nasıl açık toprağa tohum ekmek için?

ortalama günlük sıcaklık en az 20 derece değilken açık toprak tohumları ekilir.

Tohumlar bir film ile kaplı bir yatak üzerine kuyularda ekilir. Film bitkiler ve toprak nemi havalandırmak için periyodik olarak çıkartılmalıdır. ortalama gündüz sıcaklığı yaklaşık 26 derece olduğunda gerekli filmi çıkarın.

fideler en az 2 cm yüksekliğe ulaştığında, büyüme kalıcı bir yere nakli gerekir. Fide arasındaki mesafe şiddetle büyüyen semizotu olarak en az 20 cm olmalıdır.

Ne zaman açık toprağa bir çiçek dikmek? Nerede ve nasıl dikmek?

Mayıs ya da Haziran başında sonunda, zaman açık toprağa fidan dikim gelir.

ekime Yeri Bu açık ve iyi güneş ışığı ile aydınlatılan olmalı, Tepeye seçmek için arzu. onlar semizotu şey değildir bir gölge poz olarak Sonra, ağaçlar ya da herhangi bir bina olmamalıdır.

dikim için toprak, su ve hava geçirgen olmalıdır. Topraktaki durgun su ile yerleri seçin - durgun su bitkinin kök sisteminin çürüyen neden olabilir, çünkü bu büyük bir hatadır.

Polyanthous semizotu güvenle fakir toprakta ekilen edilebilir, besin açısından zengin olan toprak, daha iyi o zaman toprak bitki irade çiçek.

Fideler önceden hazırlanmış bir deliğe yer topak ile ekilir. bitkiler genişliği büyük ölçüde büyüdükçe aralarındaki mesafe, en az 15 cm olmalıdır.

Fide sabah veya akşam önerilir.

Sulama bitkileri düzenli gerektirir - yaklaşık 5 kez bir hafta. sır kuru havalarda özellikle önemli. Semizotu uzun süre nem olmaması tahammül. Ancak, kültür transfüzyon edilemez, bu kök çürüklüğü doludur.

Bu bitki çok gösterişsiz. Bu fakir toprakta büyür, giyinme ihtiyacı yoktur. Zemin farklı aşırı yoksulluk ise periyodik olarak sen, mineral gübrelerin kültürünü besleyebilir.

Zararlı çiçekler oldukça stabil. Ancak, bitki sürekli gibi zararlıları çarpıcı olabilir:

Gerekli böcek kullanarak bu zararlıları savaşın.

Peyzaj Tasarım Uygulama

Semizotu aktif nedeniyle çalılar, süresi ve bol çiçekli ve parlak renklere yapıda olmasına bahçelerin tasarımında kullanılır. diğer renkler ile büyük bir kombinasyon - Buna ek olarak, semizotu tasarımının kalitesi için çok önemli bir yer alır.

Semizotu çiçek yatak ve çiçek yatak yetiştirmek için uygundur. kültür, genellikle balkon kutuları, konteynerler ve açık tencere ve vazolar içinde dikim için kullanılmaktadır. Ayrıca bodur çeşitler parçaları çerçevelemek için kullanılır.

Buna ek olarak, bahçe çiçekleri genellikle sırtları, alp slaytlar ekilir. yamaçları süsleyen için kullanılır.

Hangi renkleri birleştirilir?

 • kadife;
 • Zinya;
 • nasturtiums;
 • ageratum;
 • Çinli karanfil;
 • Hercai menekşe.

açık yetiştiricilerinin bir fotoğraf çiçekler üzerinde.

Semizotu nedeniyle herhangi toprakta büyümeye fırsat rockeries, kaya bahçeleri ve kayalık bahçeleri için idealdir.

flowerbed Fotoğraf Portulaca. Çiçekler çiçek yatak kenar için çok uygundur.

parlak renklerin çiçekleri çeşitli Çiçek yatak.

Semizotu yolları boyunca dikim için idealdir.

posta ile ve online mağazalar sayesinde sipariş olarak, uzman çiçek mağazaları olabildiğince semizotu tohumlarını satın alın.

Kötü çimlenme? Elbette hayır! Aşağıdaki videoda, nasıl ve ne zaman açık zemin ve nasıl bu mahsulün bakımı için ekilen zaman tohumlarını ekmeye tohumlarını ektiğini semizotu açıklıyor. Anlatıcı - Marina Çiçekler - çiçek bir somut deneyime sahip videoblogger. videoda, bahçe alanında bir bitki nasıl göründüğünü kullanımı için olası seçenekleri görebilirsiniz.

Semizotu - bahçe yatak, balkon ve pencere eşikleri bir bitki

Farklı fotoğraflar semizotu görüntüleniyor, biz bir ve aynı bitkiyi görmek tahmin etmek bazen zordur. yataklardan ayıklamak etli yaprakları, iğneler ve çim, bu aydınlık çiçekler. Semizotu - kişinin açık alanda yetiştirilen veya evde yapılabilir faydalı ve güzel kültür,. dikim ve bakım bile acemi yetiştiricileri başa çıkacak öylesine ek olarak, bu bitki, çok gösterişsiz.

tohum torbaları üzerinde Portulaca yıllık yazılı. Ama bu doğru değildir. Bizim iklimde, sert kışlar bitki açık havada bir sezon yaşıyor - ilkbahar gelen sonbahar. Ama semizotu güney enlemlerde - daimi.

güzel çiçekli otsu bitki - subtropikal Güney ve Orta Amerika'da bir yerli. Biz kozmopolit denilen bir ot düşünün Semizotu veya sebze. Tüm kıtalarda yetişir.

Fransa, Hindistan veya Kafkasya gibi birçok ülkede, bu bitki gıda için kullanılmaktadır. Semizotu C vitamini, K, E, PP, B1 ve B2, karoten ve eser elementler bakımından zengindir. yemek olarak genç sürgünleri kullanmak ve yaprakları salata, güveç, Soslar hazırlamak için kullanılır.

Rusya'da, yenilebilir bir tür nadiren yetiştirilmektedir. Ama dekoratif semizotu yaygındır. Genellikle rockeries (kaya bahçe manzarası) ve rabatkah (yolları boyunca dikdörtgen flowerbeds) 'de, bunlar balkon ve teras süslemeleri, çiçek yatak, kaya bahçeleri dikilir. Bu bitki ot mücadelesi ve gübreleme gerektirmez, herhangi mükemmel bile en kıt topraklar hayatta ve kuraklık tolere edebilir. Onun sürünen tiftik desenli renkli çiçek salkımına yaprakları yeşil yoğun "halı" oluşturan, büyümek kaynaklanıyor. Bud çok renkli süsleme daima farklı, sadece bir gün için açan.

semizotu renklendirme halı her gün değişir

yıllık ve yıllık çiçek arasından seçim

Uzmanlar, basit ve çift çiçekler en kaprisli resimle birçok açık çeşitleri, görüntülenen. Ancak, evde onları büyümeye çalışır nadiren başarılı. olur çoğu: gelecek yıla kadar bitki çeşitlerin ev tutmak ve don sonra tekrar çelikler veya çalılıklara toprağa dikti.

Yıllık bahçe çeşitleri ile karşılaştırıldığında mütevazı çiçeklenme ve daha az bereketli çiçekli, - uzun vadeli Portulaca avantajı - Bir tencerede varlığını uzun süre ve negatif.

Bahçenin çeşitli renkler, çiçek büyüklüğü ve şekli zenginliğini zevk, ancak yeniden tohum veya aşılama ile her bahar büyüdü ve sonra toprağa dikilmiş olmalıdır. Ancak, semizotu sorunsuz ekimi için bir yolu yoktur. bir zamanlar bir yatak koyun ve sonra çiçek tohumları kendi başlarına dağıtmak için ve bu yeri kazmak yok edelim. Semizotu kendini yükselir, ancak bu seçenek nispeten ılık bölgelerde kabul edilebilir. İklim soğuk, uzun tohumlar sıcağı seven bitki filiz yoktur. Bu çiçekler ortasında veya yaz olsa sonunda olacağı anlamına gelir.

Ampelnye, macranthon, bahçe ve semizotu diğer çeşitleri

yaklaşık 100 Fakat onların büyük çoğunluğu bir mahsul bitki olmadı - bazı sınıflandırmalar cinsine göre Portulaca diğer yandan yaklaşık 200 çeşit temsil eder. süs bahçecilik buna dayalı yaygın macranthon semizotu ve birçok çeşidi olduğunu.

 1. Semizotu veya sebze, - yenilebilir bitki, ama onun Rus bahçıvanlar bir ot gibi ayıklamak. Kalın kırmızımsı 30 cm kadar büyür saplar. Onlar zemin boyunca sürünme. Yapraklar şekil ve sulu olarak ovaldir. Sarı Çiçek, küçük. Gıda genç yaprakları ve sürgünleri tüketiyordu. Tadı kuzukulağı lezzet ile semizotu ıspanak benzer.
 2. Semizotu ampelnye - ev ve dışarıda yetiştirmek için uygun bir yıllık melez bir türdür. Bitki iyi dallanmış etli sapları sahiptir, kalın yaprakları oval şeklinde olmasıdır. çiçekler mor, sarı, beyaz, kırmızı basit, farklı tonları vardır. sepet ve uzun boylu vazo, çok güzel sarkık çekimleri asılı ekilen ampelnye semizotu.
 3. Semizotu macranthon - tüm dünyada çok popüler dekoratif görünümü. Rusya'da, bir yıllık bitki olarak yetiştirilir. don kadar Haziran'dan bu çiçekler. sürünen Bu YER bitki sapları. Bu kalın fırça iğne kalın yaprakları ile kaplıdır. uçlarında yer alan büyük (5-7 cm) renk ya da basit havlu, bir ya da üç kaynaklanmaktadır. semizotu, bu tip çiçekler bir gül veya şakayık ile karşılaştırılır. Çoğu çeşitleri çiçek tomurcukları geceleri ve bulutlu günlerde çiçek kapalıdır.

Terry çeşitleri daha parlak güneş yokluğunda kısmi gölge ve iyi çiçek daha konforludur.

Protulaca Grandiflora dayanarak çeşitlerin onlarca yarattı. En popüler olanları şunlardır:

 • Kraliyet (çeşitli renklerde basit ve çok büyük çiçekleri ile);
 • (Kısa sap ve geniş çift çiçeklerle) Hava marshmallow;
 • (Hava hatmi benzer, ancak beyaz tomurcukları ile) Belotsvetkovy;
 • (Oluklu yaprakları ile, beyaz portakal veya kırmızı tomurcuklar) hatırı;
 • (Etkin mor-mor çift çiçek) splendens;
 • (Kiraz veya pembe renk büyük yarı çift çiçek) yanılsama;
 • Feeriya (çiçek yaprakları üzerinde vuruşları ve noktalarla karşılaştırılması);
 • (Sarı-turuncu aralığının gür renklerle) Amber Coast.

Fotoğraf galerisi: Farklı çeşitlerin görünüm

Birkaç kelime bir mutfak avlusu semizotu

Birçok bahçıvanlar, tahrip bir ot varsayarak Sebze semizotu, birçok hastalıkları tedavi etmek için kullanılır, sadece yararlıdır. , Alkol ile aşılanmış, sapları artrit yardımcı olur, ülser iyileşir. uykusuzluk, göz hastalıkları, diyabet ve dizanteri için kullanılan kaynatma ve infüzyon.

Vitamin Protulaca düşük kalorili yeşillikleri, bu nedenle diyetin büyük bir bileşenidir. yapraklarla Genç sürgünler haşlanmış ve salamura, kızarmış. Bütün semizotu iyilik tutmak amacıyla, taze yemek.

Semizotu - Erken kültürü. Haziran ortasına kadar Mayıs ayı sonlarında toprağa doğrudan dikilir. Bakım zamanında sulama olduğunu. nem eksikliği kaba haline bırakır. ekimden sonra 3-4 hafta içinde genç yeşil çekimin ilk hasat.

Video: iddiasız semizotu giriş

tohumlar ve kesimler semizotu ile yayılır. filiz yok Yeni toplanan tohumlar, bunlar yaklaşık altı ay yatmak gerekir. Ve onlar yaklaşık 3 yıldır canlılığını korur. Ortalama sıcaklık ek olarak en az 20 ° C olacak zaman toprak, doğrudan olabilir semizotu ekin, fidan büyümesi mümkündür.

 1. (- fideler büyüyebilir sıcak iklim, er, ancak acele gerekli değildir) tohumlarını ekmek Mart ayı sonunda veya Nisan ayında fide üretmek.
 2. Tercihen şeffaf bir kapak ile, bir düşük kapasitans (yüksekliği 7 cm) hazırlanması onları drenaj delikleri olun. tankını doldurun. Küçük bir drenaj tabakası (perlit, ince genişletilmiş kil, vermikulit) ve hafif substratı (kum, bahçe toprağı, kum odun kömürü) yerleştirin. toprağı dikim için hazır o kötü büyüyen semizotu torf içeren, uygun değildir. fideler semizotu için turba olmadan düşük kapasitans ve hafif toprak ihtiyaç
 3. Toprak sıkıştırıldı ve akma edilir.
 4. Tahıl semizotu kum ile karıştırılır ve yüzeye yayılmış.
 5. Kapasite Kapak, cam veya film.
 6. Sıcak (ortalama sıcaklık daha düşük değil 25 ° C) ve iyi ışıklandırılmış bir yerde (diğer taraftan güney eşik zorunlu ışıklar olmalıdır) koyun.
 7. Teplichku düzenli havalandırmak ve 5-10 gün tohumlarının çimlendirilmesi vysoh.Cherez eğer substratı nemlendirmek. sıcaklık ve iyi ışık semizotu çekimleri ise 5-10 gün sonra ortaya çıkar
 8. Çimlenme sonra kapağı çıkarın.
 9. (Fideler, 20 ° C'nin altında zararlı sıcaklık olabilir için) ve parlak bir ışık sağlamak ısı muhafaza edin.
 10. Yavaşça aşırı nem siyah bacak hastalığa neden olmaktadır, nemlendirir. Tavaya yoluyla dökmek için daha iyidir.

Video: dikim fidanlar havlu semizotu

Açık toprağa tohum ekmek için nasıl

Mayıs sonu-Haziran başında toprağa doğrudan ekilen Semizotu. Toprak 20-25 ° C'ye kadar ısınıncaya kadar beklemek gereklidir Hatta biraz daha soğuk, dondurulmasını saymıyorum eğer lahanası semizotu kaybolabilir.

Tohumları ekmek için: adım süreci bir adım

 1. semizotu için bir yatak rüzgardan korunaklı güneşli bir alanda, üzerinde yapmak. İdeal olarak, bu küçük bir tepe ise.
 2. Çok bereketli topraklarda yetişen, kum ekleyin.
 3. Toprağı nemlendirin biraz tutam kum üstüne, semizotu üzerinde tohumlarını yaymak.
 4. polietilen film ya da cam yatak örtün.
 5. Sıcak aldığında Gün boyunca, hafifçe 2-3 saat havalandırmak için bir yatak açın.
 6. Gerekirse sprey püskürtme ile, bitkileri ıslatın.
 7. sürgünler görünür ve 24-26 ° C altındaki sıcaklıklar zaman filmi çıkarın.
 8. Fideler 2-3 cm büyümüş ve Şeması, kalıcı nakil için inceltilmiş - 10:15.
 9. Üst tabaka kuruduğunda, kök dökün.

kış sadece güney bölgelerinde önce semizotu ekin. Toprak 20-25 ° C 'ye kadar ısınıncaya kadar ısı seven bitkilerinin tohumları büyüme dokunulmaz Yani orta enlemlerde podzimny ekimi hiçbir anlamı yoktur, erken çiçek açan çalışmaz hala başarmak.

 1. semizotu ısındı ve ışıklı kısmı ile yatak seçin Bu tepede eğer iyi olacaktır.
 2. Yabani otlar çıkarın ve fidanlık hazırlar.
 3. Tohumlar ilkbahar ekim sırasında daha iki katı kadar olmalıdır ekin. semizotu kum taneleri ile karıştırın.
 4. toprak üzerine karışımın yayılmış, hafifçe serpin.
 5. Kar eritme tamamen kurumaz sonra Ertesi bahar karaya.
 6. Sen ısı tasarrufu için folyo bitkileri kapsayabilir.
 7. Bu tür geleneksel fide olarak muamele edilen tohumların çimlenme sonrası.

semizotu can dikim güncellemek için tüm yaz aşılı. Ayrıca, bu yöntem ilk çiçek görünümünü hızlandırmak için yardımcı olacaktır.

 1. ve bir tencereye sonbahar çalı semizotu nakli olarak eve taşıyın.

Nasıl bir bahçe semizotu bakımı için

halı Çiçeklenme zamanı ve çaba ve yetiştiriciye kaydeder. Semizotu kuraklığa dayanıklı, fakir toprakları sever ve dikkatli bakım gerektirir. Bitki yapamaz onsuz tek şey - bu güneştir.

yağmur varsa semizotu, yeterli uzunlukta olan Yataklar en az haftada bir kez suya. köklerinde veya küçük bölücü üzerine su dökün. Önemli olan - toprağı yıpranmaması için deneyin. tencere veya diğer kaplarda yaşayan bitkiler daha sık sulama gerekecektir. Ama her durumda bu toprak su basması daha Nedolya iyidir. Çok yağışlı havalarda anda veya su semizotu uğrar bir fazlalıkta.

Malçlama ve semizotu çalılar yetiştirilen olmasa da bir yatakta gevşek toprak, sadece başlangıçta gerekir. Bitki hızla sürgünler ile zemin halıları ve bu halıya otlar filizlenmeye olmaz. Tamamlayıcı beslenme çiçek gerekli değildir. Mükemmel bir gübreleme olmadan büyür ve çiçekleri. Semizotu nadiren hasta ve böcekler sevmiyorum.

toplamak ve tohumları korumak için nasıl

Eğer kaldırmazsanız kurumuş çiçeklenme semizotu olgun tohumları atarak kendisini yaymak olabilir. Ve sonra aynı yerde önümüzdeki bahar tekrar çiçek halı büyür.

Eğer semizotu samoposev güvenmiyorsanız, koza olgunlaşma izlemek. İyi için, onları görmek için halsiz çiçek kümeleri gelen yaprakları çıkarın. Olgunlaşma ve "sıkıştırmasını" kaçırmamaya önemlidir. Aksi takdirde, prosyplyutsya zeminin küçük taneler. Onları başarılı olmayacaktır toplayın.

Bu bitkinin tohumları genellikle toz ile karşılaştırılır, bu yüzden küçük. semizotu sadece 1 g ağırlığında zornyshek 10 bin adet

yüksekliği yaz iyi bir gelecek için Hasat dikim materyali. semizotu tohumu sıcakta sadece 10-14 gün olgunlaşır. Onlar bir kutu hasattan sonra sarı ve kuru dönecek ettiğinizde bilgi toplamak gerekir. Portulaca arasında (12-15 ° C arasında bir ortalama günlük sıcaklık ile), soğuk hava çıkışıyla tahıllar olgunlaştırmak değildir. Eğer yapmak için zaman yoksa bir bitki ile bir stok pot ev almak ve hazır tohumlar için bekleyin.

Video: bakım dekoratif semizotu

büyüyen semizotu yaşanan sorunlar

Bazı bahçıvanlar semizotu çoğalmaları mütevazi hatta tomurcukları açmayı reddetmesi şikayetçi. Çoğu zaman, bu kaprisi sebebi - bir site ve toprağı seçiminde bir hata. Semizotu gölgeli bir yerde güzelleşmek olmayacaktır. bitki toprak zayıf olduğu. Semizotu bile bir yıl önce döllenmiş çok şişman arazi gördüğü. O yeşil bir halı oluşturmak için mutlu olacak ve çiçek olmaz. bereketli toprakların sahipleri yapay kum, vermikulit, genleştirilmiş kil veya çakıl ekleyerek toprağın besin değeri azaltabilir.

bulutlu ve yağmurlu yaz aylarında Semizotu neredeyse hiç çiçek açar. Islak hava bitki hasta hale gelebilir. yaprakları ve sapları noktalar, rot ile örtülür ve ölür. Semizotu büyüyen durur. Tedavi sıhhi budama oluşur. Etkilenen bir kısmını kaldırmak ve daha sonra semiz otu ve toprak mantar öldürücü (Previkur, SOLIGOR, fundazol veya Sprint) tedavi etmek için gereklidir.

Ben zararlıları semizotu kurtulabilirsiniz Nasıl

Parazitler semizotu lehine değil. Sadece yaprak bitleri ve ekin bitleri deneyebilirsiniz. Yaprak bitleri genç sürgünleri tercih, görmemek imkansızdır. haşere semizotu kurtulmak için böcek ilacı süsleyeceksin - aktellik, Akhtar, decis, karate. Tripsleri çiçekler dahil olmak üzere tüm bitki kısımlarında, parlak şeritler ve noktalar bırakın. Semizotu büyümeyi yavaşlatır, gücünü kaybeder. Bu parazitin Karşı Intavir, Agravertin, malathion veya Fitoverm kullanın.

pencere üzerinde Büyüyen: Can evini büyümek semizotu

Hatta 5-10 yıl önce bölgede semizotu sadece yıllık bir bahçe olarak kabul edildi. Şimdi ampelnye çeşitli evde yetiştirilir. Sürece bitki sadece pencere pervazına yerleşir olarak. Ama daha fazla bahçıvanlar kış semizotu için ayrılmak istemiyoruz.

Tablo: Kapalı ortamda koşullar

, Sulama gübreleme ve evde budama

hep toprağın neredeyse tamamen kuruma bekleyerek orta oda semizotu dökün. Aşırı nem hastalığı tetikleyecek eğer overdry toprak oda korkunç değil, bu kötü olacak. sulama için yumuşak su, soğuk değil kullanın.

Yem semizotu mutlaka bütün o topraktan alacak bir yatakta büyüyor. Ama pot sınırlı alanda yaşayan ne biraz güç zarar veremezler. Özellikle çiçeklenme sırasında. çiçekli bitkiler için ona bir gübre vermek 2-3 haftada olabilir. Ama konsantrasyon talimatlarında önerilen hemen yarısına yapmak. sosu, hem de su, eksikliğinin tercihen fazla miktarda bulunmaktadır.

Ek aydınlatma ve sıcak içerikle onu sağlamak eğer Semizotu odası, yaz aylarında değil, kış aylarında sadece çiçek olabilir. Bununla birlikte, çiçeklerin çok olmaz. Ve serin dinlenmek için kış semizotu sırasında daha iyi.

kış çekimleri sırasında kaçınılmaz olarak gergin. Bu nedenle, bitki biraz erken ilkbaharda kısaltılmalıdır. tomurcuk oluşumunu (onlar sürgünlerin ucunda görünen) zarar vermeyen bir saç modeli ile sıkmayın. Yaz semizotu tarafından yeni şube kazanmalıdır.

Semizotu uzun bir bahçe bitkileri ve bahçe dekorasyon ekili edilmiştir. Şimdi çiçek yataklı, o pencere eşikleri taşındı ve bir çok yıllık olarak yetiştirilen. Semizotu odası yoldaşı bahçe olarak, hemen hemen aynı hasta ve minnettardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − = 7