Sıhhi tesisat montajı

Kanalizasyon sistemini kendi ellerinizle takma - çatı oluklarının montajı

Evin üzerinde bir çatı atanması açıklanması gerekli değildir. Fonksiyonlardan biri, çatı katını veya çatı katını çökeltiden korumaktır; su sızıntısından. Ancak, çatı eğimlerinin üzerinden boşaltmak su kaçınılmaz olarak duvarlara ve temel üzerine düşer. Sonuç olarak, bina yapısının yük taşıyan elemanları çok çabuk tahrip olur.

Suyun tahrip edici etkisini önlemek için bir çatı drenaj sistemi kurun. Biraz teori, olukların montajı üzerine ustalık sınıfına geçmeden önce.

Drenaj sistemi, tesisatının teknolojisini belirleyen iki sınıflandırma işaretine sahiptir:

1. Üretim yolu ile - ev yapımı, endüstriyel.

El sanatı üretimi, i.'. ev yapımı drenajdan. Bu sistem lehine, kendi elleriyle güzel ve olağandışı bir geçit yapma fırsatı gibi gerçekleri konuşuyoruz. Kendiliğinden üretilen bir sistemin üretimi maliyetli değildir. Buna ek olarak, kullanıcı dostu bir şemaya monte edilebilir. Sürekli bakım gereksiniminin koşulsuz olarak eksikliği, çünkü oluklar genellikle hızlı bir şekilde çürüyen galvanizli çelikten yapılmıştır. Geleneksel dezavantajlar arasında - bireysel unsurları yerleştirmenin karmaşıklığı ve vasat bir görünüm.

Ev yapımı yağmur suyu sistemi

Fabrika imalatı (fabrika). Bu yöntem tüm standartların ve parametrelerin bakımını üstlenir. Yani, gerekirse, bir üreticinin farklı malzemelerinden farklı öğeleri kolayca bağlayabilirsiniz.

2. Kullanılan malzemeye göre - plastik, metal.

Plastik drenaj sistemi

Montaj yöntemiyle yapışkan sistem izole edilir (kurulum tutkal kullanılarak yapılır) ve yapışkan hale getirilir (sızdırmazlık diş etlerine kurulum).

Plastik drenaj sistemi

Plastik olukların avantajları:

 • Ultraviyole radyasyona karşı bağışıklık. Kaliteli bir plastik oluk sistemi, servis ömrü boyunca yanmaz;
 • korozyona tabi değildir;
 • elemanların birleşmesinin moleküler düzeyde gerçekleştiği "soğuk kaynak" yöntemi kullanıldığından, yapışkan sistem bakım gerektirmez;
 • dayanımı;
 • düşük ağırlık;
 • Çalışma sıcaklığı -40 ° C + 70 ° C;
 • kurulumun basitliği;
 • farklı renklerin mevcudiyeti;
 • çok çeşitli bileşenler, arzu edilen konfigürasyona sahip bir tahliye sisteminin oluşturulmasını sağlar ve bu da kırık çatılara kurulum için vazgeçilmez bir unsurdur.

Plastik drenaj sistemi - elemanlar ve bileşenleri PVC drenaj sisteminin yapısal elemanlarının belirlenmesi

1
 • plastik mekanik darbelerden kopabilir. Bu nedenle, bu tür sistemler yüksek katlı binalarda kurulmamalıdır. Plastik oluk sistemi yalnızca düşük katlı bir özel evin üzerine monte edilmiştir;
 • iş göremezlik onarmak. İmha edilen unsur restore edilemez;
 • Kauçuk bantlı plastik drenaj sistemi, contaların periyodik olarak değiştirilmesini gerektirir, bu da elemanların sökülüp takılmasını gerektirir;
 • doğrusal genişleme katsayısı.

Metal drenaj sistemi

Metal profil oluk sistemi birkaç çeşidi vardır: galvanizli, bakır, polimer kaplamalı galvanizli (boyalı). Aralarındaki temel fark: operasyonun maliyeti ve süresi. Görünüm fotoğrafta sunuluyor.

Metal drenaj sistemi

Metal olukların avantajları:

 • dayanımı;
 • güvenilirlik;
 • önemli kar yüklerine ve diğer çevresel etkilere dayanırlar;
 • yanmayı desteklemez;
 • Çalışma sıcaklığı -60 ° C + 130 ° C;
 • boyutsal kararlılık.

Metal olukların dezavantajları:

 • yüksek maliyet;
 • tüm sistemin önemli ağırlığı;
 • kurulumun karmaşıklığı;
 • küçük renk seçimi;
 • koruyucu tabakaya zarar gelmesi durumunda pas görünümü (istisna - bakırdan yapılmış bir drenaj sistemi);
 • Az sayıda eleman, sadece açılar olan çatılara monte edilmeye elverişli hale getirir. &09deg;.

Metal oluk sistemi - elemanlar ve bileşenleri Kalay oluk sistemi - yapısal elemanların belirlenmesi

Hangi drenaj sistemi daha iyi, plastik veya metal, açıkça cevaplamak zordur, hepsi belirli çalışma koşullarına ve diğer faktörlere bağlıdır. Her durumda, drenaj sisteminin seçimi, fiyatlar değil, kalite göstergelerine dayanmalıdır.

Bu sınıflandırmanın bakış açısından, bir drenaj sisteminin kendi ellerimizle nasıl düzgün bir şekilde monte edileceğini düşünürüz.

Drenaj sistemi tesisatı - talimatnamesi

Herhangi bir inşaat işlemi gibi, oluk kurulumu teknolojisi de sistemin, malzemenin ve hesaplamaların seçimini içerir.

Drenaj sistemleri için, sonuçlarına göre çeşitli seçenekler vardır. Örneğin, 100/75, 125/90, 150/110. Bu işaret borunun çapı ile oluk arasındaki oranı göstermektedir. Dairesel en kesit 125/100 ve kare kesitli sistem fotoğrafı fotoğrafta açıkça görülebiliyor.

Yağmur suyu sistemi yuvarlak ve kare kesit

Her kullanıcının kendi gereksinimlerine uygun birini seçebilmesi için böyle çeşitli sistemler gereklidir.

Düzgün bir şekilde su tahliye sistemini seçmek için ihtiyacınız olan şeyler:

 • Bölgenizdeki maksimum yağış seviyesini bilmek;
 • rampanın alanını hesapla (S). Hepsi değil, en büyüğü. Bir oluk seçerken belirleyici olacak boyuttadır.

Nuance. Düz çatılar (eğim açısı 10 ° 'yi geçmez) formülü aşağıdaki formları alır

Bu ölçümlere dayanarak tablodaki istenen sistemi seçin.

Sistem seçildikten sonra, görünümü tanımlamanız ve malzeme miktarını hesaplamanız gerekir. Bunu yapmak için, uçakların çizim veya diyagramlarını boyutlarıyla hazırlayın. Hesaplamayı ve daha sonra bir drenaj sisteminin kurulumunu basitleştireceklerdir.

Bir evin örneğini, bir drenaj sistemi için malzeme miktarını nasıl hesaplayacağımızı örnekleyelim.

Kanalizasyon drenaj sisteminin hesaplanması.

Oluk oluğu - yarı dairesel (yarım daire biçimli) ve dikdörtgen (dikdörtgen kesit).

Çatıdan yağış (yağmur ve eriyik) toplamak için tasarlanmıştır.

Hesaplama olukları oluk sistemi oluk uzunluğu 3-4 m. Önyargı oluk oluk sağlayan 60-90 cm artışlarını ayarlamak parantez ve kancalar ile güvence her 4.3 metre en az 1 cm değildir.

Onların metre cinsinden doğrusal sayısı çatının tabanının çevresine eşittir. Yani, olukların üzerine monte edileceği tüm yüzeylerin uzunluğu. Boyut olukları - 3 ve 4 m'lik tek tek satılmaktadır.

Bir ev için örneğimizin büyüklüğü 3 metre oluk - 10 adet gerektirecektir. 4 metre - 1 adet.

Oluk oluklarının köşeleri (dış (dış) ve iç, 90 ve 135 derece).

Oluk sisteminin oluk açılarının hesaplanması Köşe oluğu su akışlarının yönünü (dağılımı) değiştirmek için tasarlanmıştır. Montaj yöntemi: çatının dış ve iç köşelerine sabitlenir.

4 dış köşeye ve 2 iç köşeye, hepsinin 90 derecelik bir açıyla ihtiyacımız var.

Bir evin veya kulübenin keskin veya eğimli açılar varsa, bu açıların bulunduğu sistemi seçmeniz gerekir.

Oluklar, konektörler, oluklu fişler.

Örneğimiz için - 4 huni, 2 küp. Bağlayıcılar - 5 veya 17 olabilir. Belli bir sistemin kurulumuna bağlı olarak. Çoğu drenaj sisteminde, köşeler doğrudan oluklara sabitlenir. Ancak bazılarında - bir konektör kullanıldığında.

Kurulum yapıştırıcının kullanılması ile gerçekleştirilir oluk sistemi oluk drenaj sistemlerinde Hesaplama huniler, konektörler ve prizler geleneksel konektörler ve tazminat kullanmak gerekir.

Telafi, 8 m'den daha uzun bir çatı uzunluğuyla monte edilir. Yapımı tutkal kullanmadan yapılmaktadır. Böyle bir konektör, ısıtılmış / soğutulduğu zaman teknenin doğrusal genişlemesini telafi edecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğimiz için, 4 konvansiyonel konektör ve bir kompanzasyon konektörüne ihtiyacımız olacak.

Drenaj sisteminin asılı oluklarının kancalarının hesaplanması Kancalar uzun ve kısa olabilir. Birincisi, çatılarda olukların süspansiyonu için tasarlanmıştır ve çatı malzemesinin montajından önce sabitlenmiştir. İkinci (kısa), olukların ön panoya tutturulması için kullanılır, bitmiş tavan üzerine, yani, çatı kaplama malzemesi ile kaplanmıştır.

Kanalı sabitleme kancası 60 cm'lik bir aralıklarla monte edilir.Aynı zamanda, köşeler, huniler, fişler ve bağlantı noktalarına da monte edilmesi zorunludur. Örneğimizde - 68 kanca.

Oluklar (dikey drenaj için), bağlantı elemanları / boru dirsekleri.

Boru yuvarlak ve dikdörtgen olabilir. Dikey su drenajı için tasarlanmıştır.

Boru desteği, boruyu duvara sabitlemek için tasarlanmıştır. "Kayanın üzerinde" Yükleme ayrım yöntemi ile ve "ağaç üzerinde" (vida ile ahşap duvarlara sabitlenmesi için (kirişler, günlükleri, OSB). Dökme) (tuğla, taş veya beton duvara. Donanımda aracılığıyla Tespit üzerine monte etmek için).

Boru sayısı, huniler sayısı ile belirlenir. Örneğimizde huni 4, boru tesisat yerleri de 4. olduğu anlamına gelir. bunların uzunluğu kurulumun planlandığı tüm duvarların toplam uzunluğuna eşittir. Borular ayrıca 3 ve 4 m uzunluklarda satılmaktadır. Yuvarlama büyük tarafa yapılmalıdır, zira borudaki bağlantılar da istenmemektedir. yani Eğer evinizin yüksekliği 3,5 m ise, 4 m'lik bir boru satın almanız gerekir. 0,5 atık ya da diğer ihtiyaçlar için gidecek.

Bir drenaj sistemi borusunun bağlantı elemanlarının montajı Her boru hattının sabitlenmesi, her bir metre boyunca yapılır. Aynı zamanda dizlerinin yakınında montajları zorunludur.

Diz borusu, boşaltma (diz boşaltma).

virajlarda sayısını hesaplama ve fotoğrafta gösterilen böyle bir tasarım evi, her yükseltici üzerinde (biz 4 var) ise iki evrensel diz (toplam 8) ve bir çıkış (4 toplam) ihtiyacını drenaj sistemini lavabolar.

Drenaj sisteminin dirseği arasındaki mesafenin hesaplanması L mesafesi şekilde gösterildiği gibi ölçülür.

Materyal www.mydomik.net sitesi için hazırlanmıştır.

Nuance. Çatı katının inşası drenaj sisteminin hesaplanmasında bazı ayarlamalar yapar. Çatı duvarının yüksekliği olukların sayısını ve montajını etkiler. Aşağıdaki diyagramlar, hesaplamada nelerin göz önüne alınması gerektiğini göstermektedir.

Çatı için oluk sisteminin hesabı

Plastikten drenaj sistemlerin montajı (PVC)

Drenaj panolarının montajı 1. Tavana yağmur suyunun (çatı, yağmur suyu, su alımı) huni tesisatı yapılması.

Drenaj sisteminin dirseklerinin (kancaların) montajı 2. Drenaj sisteminin dirseklerinin (kancaların) montajı.

Drenaj sisteminin kancalarının tesisatının özelliği Bir huniye en yakın oluk tutturma kancaları, kendisinden 2 sm uzakta kurulmuştur. Sahipler olarak hizmet ederler.

10 ile 20 metre arasında bir duvar uzunluğunda, tekneyi aşağıdaki yollarla monte etmek daha uygundur:

 • Basit eğim (düz) - huni rampanın ucuna monte edilir.
 • Çift önyargı: "ortadan" veya "ortadan".

İlk durumda, orta oluk en yüksek noktadadır ve su binanın köşelerinde bulunan huni hareket eder. İkinci durumda, en yüksek noktada, aralarında ortada bulunan iki aşırı oluk ve huniye su akışı vardır. Kanal uzunluğu 22 metreyi aşarsa, üç huni veya daha güçlü bir sistem kurulur.

Oluk konnektörü 3. olukları ve normal değeri (gerekirse) montaj konnektörü monte edilmesi.

Korkuluk konektörünü köşebentler arasına aynı mesafede monte edin Korkuluk bağlantıları köşebentlerin arasına yerleştirilir. Onlardan eşit uzaklıkta.

Oluk sıkışmalarını iş parçalarına kesme 4. Olukları istenilen uzunlukta boşluklara getirin. Kesim yerinin temizlenmesi arzu edilir.

Kanalların huni ile bağlantısı 5. Huni ile olukların bağlantısı. Kanal, plastikteki doğrusal genişlemeyi dikkate alarak, huniye komşu parantezlerin üzerine yerleştirilir.

Çukura bir matkap ucu eklentisi ile bir delik açma Huni için delik, bir matkap ucu eklentisi kullanarak çukurun doğru yerinde delinebilir.

Drenaj hunisini işaretleme Bazı üreticiler, hunileri kurulumu kolaylaştıracak şekilde işaretlerler. Yani, huni tarafında sıcaklık ölçeği gösterilir. Sıcaklık denizi kontrol edilerek, oluk istenilen yüksekliğe ayarlanır.

Yapıştırıcı içermeyen montaj hunisi Yapış yapış sistemlerde huni, yapıştırıcı kullanılmadığında kurulum esnasında kullanılan elemanlardan biridir.

Eğer sağlanırsa oluk ve huninin abutment yerine bir lastik bant kurulur.

Oluk bağlantısı konnektörünün montajı 6. Oluk konektörünün montajı.

Şut döşenirken, konnektör tutkal ile yayılmalı veya bağlantıyı elastik bir bant ile kapatmalıdır.

Kompanzasyon konnektörü tutkal kullanılmadan monte edilir.

Nuance. Boşaltma borusunun sonunda suyun belirli bir yönde boşaltılmasını sağlamak için "teardrop9raquo;

Köşe ve oluk fişlerini takma 7. Kanal için montaj köşeleri ve fişleri aynı şemaya göre yapılır.

Köşeleri ve oluklu tapaları tutkalla monte etme ve açı ve fiş tutkal veya sızdırmazlık zamkı kullanarak monte edilir.

Tahliye borusu bükümünün montajı 8. Boşaltma borularının montajını ve montajını sıkıştırın.

Hesaplanan mesafede kelepçeyi sabitlemek için delikler açılır.

Borunun montajı, dirseği (gerekirse) veya boruyu huniye yerleştirmekle başlar.

Boşaltma borusu dirseğinin yapıştırıcı kullanılarak montajı Tutkal veya kauçuk izolasyon malzemesi zorunludur.

Boru boruları tutkal ve mühürsüz yapılır.

Nuance. Alt boru üstte 2 mm'lik bir boşluk ile sarılır. (doğrusal genleşme kompanzasyonu).

Boru borusunun kelepçe ile duvara montajı Boru kelepçe ile duvara sabitlenir. Önceden delinmiş deliklere monte edilen.

Oluk bölücülerin sisteminin montajı Gerekirse, bir ayırıcı sistem (tee) takılmıştır.

9. Plastik reflow kurulumu.

Musluk, suyun evin temelini yok etmemesi için kurulmalıdır. Örneğin, dalga sistemi drenaj kanalı içinde veya direkt olarak da drenaja suyu tahliye eder.

Suyun drenaj kanalına boşaltılması organizasyonu

Plastik drenaj sisteminin montajı - video

Metal oluk sistemi montajı

Adım adım rehberlik, metal profilin çatısı için olukların yerleştirilmesi için talimatlar.

1. İki uç braketini takın.

Mertek sistemine veya perde çubuğuna (ön taraf) takılabilirler.

Dış dirseklerin takılması Drenaj sisteminin dirsekleri montajı Çukur tutucunun sabitlenme sırası

Braket üç vidayla monte edilmiştir.

Montaj braketleri (sabitleme yöntemleri)

10 m'den daha uzun bir duvar uzunluğunda basit (düz) bir eğim gerçekleştirilir. Uzunluğu 10 m'den - çift ise.

Düz ve çift eğimli oluklar - düzen

Testere bir dosya ile temizlenir.

Konsey. Testere hareketi "kendinizden" yönünde yapılır.

3. Huni için bir delik açın.

Konsey. Delik çapı huninin çapından biraz daha büyük olmalıdır.

Bir oluk altındaki bir deliği kesme ve oluk kesme kuralları

Huni metal makasla kesilir. Bir Bulgar kullanmak drenajın koruyucu kaplamasına zarar verebilir.

Metal drenaj sisteminin kurulumu, bir plastik sistemin kurulumuna benzer şekilde yapılır. Oluk olukları birbirine sabitlenir ve diğer elemanlarla kilitlenir.

Bazen konnektör kullanılmaz ve oluklar birbirlerine mandalların üzerine monte edilir.

Soketin kenarından yanı sıra köşelerin kenarından en yakın brakete olan mesafe 20 cm'yi geçmemelidir.

5. Tahliye borularının montajı

Drenaj sisteminin kurulumunun son aşaması.

Metal oluk sistemi montajı - video

Drenaj sisteminin buzlanma ve hasar görme olasılığını ortadan kaldırmak ve suyun çatı malzemesinin altına akmasını önlemek için drenaj sisteminin ısınması gerçekleştirilir.

Isıtma Olukları ve Kanalizasyon Drenaj Sistemi

Kanalların ve bir çatının ısıtılması için kablo sistemi, sıcaklığı artı seviyede tutmaya izin verir.

Drenaj sistemini ısıtma yolları

Kanalizasyonların ve bir çatının ısıtılması, buz giderme sistemi ve kar eritme sistemi vasıtasıyla gerçekleştirilir; elektrikli ısıtma - ısıtma (ısıtma) kablosu tesisatı.

1. Dışarınca ısıtma. Kablo, çatı eğiminin alt kısmına monte edildiğinde.

Drenaj sisteminin dış hava ısıtması

2. Tahliye borusunun içindeki ısıtma. Bu durumda, kablo doğrudan oluklara ve drenaj borusuna monte edilir.

Drenaj sisteminin dahili ısıtması

Drenaj sisteminin montajındaki hatalar ve sonuçlar

 • Sistemin yanlış seçim olukları su taşma yol açacaktır kapasitesini, azaltacaktır;
 • elemanlardan tasarruf. Örneğin, kafes trol gemisinde drenajın yapraklara yapışmasına neden olabilir;
 • oluğun eğim açısı muhafaza edilmez. Kanaldaki su dökülür;
 • yeterli huni yok Onlardan ve oluktan su dökülür;
 • Parantezler arasında çok fazla mesafe var. Çukurun kar ve suyun ağırlığı altında kayacağı gerçeğine selamlarım;
 • bitişik boru kelepçeleri arasında çok büyük bir mesafe. Rüzgar yüküne dayanamazlar. Aynı nedenle, boru evin köşesine monte edilmemiştir;
 • boru evin bitişiğindedir. Nem duvarından, bu yerdeki taban ve temel tahrip edilebilir.

Yukarıdakilerin hepsi, eninde sonunda temelini batırıp yapıyı yok edebilir. Çalışmanın en göze çarpan sonucu değil.

Kanalizasyon kafesleri

Gördüğünüz gibi, çatı prosedürü için olukların montajı çok karmaşık değildir ve arzu edilirse, kendini gerçekleştirmek için kullanılabilir. Ana aşamalara odaklandık, nüansları açığa çıkardık ve buna bütünüyle fotoğrafların eşlik ettik. Umarız bu malzemenin drenaj sisteminin doğru ve sorunsuz bir şekilde kurulmasına yardımcı olacaktır.

Bakır (pirinç) drenaj sistemi

Yorumlar (7)

Kendi eliyle ev yapımı üzerine bilgi projesi. Site materyallerinin tamamen veya kısmen kopyalanması ancak yönetici ile mutabık kalınarak mümkündür

Kendi elinizle çatı için plastik oluklar: 5 basamaklı kaliteli drenaj sistemi

Metal veya galvaniz oluklar için bugüne kadarki en ciddi rekabet, modern plastikti. Zor iklim koşullarında olağanüstü performans gösterdiler: Rusya buzullarından, ekvator sıcağından ve kar yağışından esinlenilmekten korkmuyorlar. Ve şekilleri, renkleri ve tasarımları en çok talep gören alıcıdan hoşlanıyor! Bu tür ek unsurlar, yalnızca tesisatlarının teknolojisini anlamak için herhangi bir evin stil çözümünü vurgulamak kolaydır. Bu nedenle, kancaların seçiminden alışılmadık bir tasarım sistemi ile biten kendi elinizle çatıya plastik olukların nasıl monte edilebileceği konusunda en yeni bilgileri sunuyoruz. Ve sadece 5 adım!

Modern plastik oluklara iyi bir genel bakış:

Adım 1. Kaliteli bir drenaj sistemi seçin

Modern drenaj sistemleri, sadece mekanik mukavemet değil, aynı zamanda korozyon ve maksimum sızdırmazlık direnci de dahil olmak üzere çeşitli gereklilikleri karşılamalıdır. Bu yüzden plastik drenler bugün en pratik olarak kabul edilmektedir.

Onların temel avantajı, yalnızca çatıyı değil, cepheyi de kapsayacak kadar kolay seçilmeleri ve renk şemasının diğer malzemeler arasında en zengin olanı olmasıdır. Ve sadece! Ancak bazı dezavantajları bilmek de önemlidir ve bu da tüm çalışmalarınızı "hayır" olarak azaltabilir.

Avantajlar ve rekabet özellikleri

Plastikten yapılmış modern oluk sistemleri, yatay oluklar, dikey borular, dirsekler, boru bağlantıları, dış ve iç köşeler, huniler, kenetleme elemanları, dirsekler, kelepçeler ve oluk tıkaçları içerir. Ayrıca, farklı üreticilerin plastik oluklara, çöp torbası gibi kendi parçaları takviye edilmiştir.

Plastik drenaj sistemi de kauçuk contalarda satın alınabilmesi açısından iyidir. Ve bu, özellikle tutkal sisteminin aksine, ilk kez drenajı aldığınızda kurulum hatalarını düzeltmeyi kolaylaştırır:

Buna ek olarak, plastik drenaj sistemi paslanmaz veya çizilmemelidir. Ve eğer drenaj hala kırılırsa, o zaman deforme olmuş plastik hendek veya boru yerine koyulabilir, daha sonra metal tamamen değiştirilirse.

Ve son olarak, değerli bir avantaj da - bu olukların küçük bir ağırlığında. Çoğu sanayi çukuru 50 veya 100 santimetre uzunluğundadır. Drenaj sistemlerinde, yüksekliği 7.5-15 cm, genişliği 10 cm olan oluklar kullanılmaktadır.

Sinir bozucu eksiklikler ve kalite sorunları

Minerallerin plastik malzemesinin yapısal özelliklerine bakıldığında sıcaklık dalgalanmaları döneminde kolayca bükülebileceğini ve deforme olabileceğini belirtmek isteriz. Özellikle sıcak havalarda, sabitleme hatalı ve çok uzak olduğu takdirde, plastik oluklar bile kancalar arasında biraz asılı kalır.

Modern üreticilerin iddia ettikleri gibi bu dezavantajlar plastik olukların avantajlarına kıyasla önemsiz olmakla birlikte. Ancak, bu tür ek unsurları edinme zamanı gelince, pazardaki anları görürsünüz: don veya çiçeklerle kolayca patlayan kötü plastik, boruların oluklarla olan zayıf bağlantısı ve mantıksız ayrıntılar. Ve plastik olukların olduğu gibi kötü kalitede olduğu yanlış bir inanç olabilir ve yerli çinkodan daha iyi bir şey yoktur.

Aslında, tam da tahliye UV ışığına bağışıklık kazanmaktadır izin Özel kimyasallar bugün eklenen bu tür ürünlerin üretimi için plastik bu özellikleri. Örneğin, Rus piyasasında mevcut ürünler arasında onu PVC olukları Gamrat Polonyalı şirket, Hunter İngilizce, Rusça Hollandalı Galeco ve Danimarka Ruplast Aso PLASTMO gibi ülkede bizim iklim, için özel olarak geliştirilmiştir Danimarka, bir yağmur suyu sistemi Ruflex vardı. ultraviyole ışınlarına özellikle güçlü ve dayanıklı bir yağmur suyu Ruflex, özel olarak tasarlanmış bir katkı maddesi içeren plastik bir formülasyon olarak.

Üretim sürecinde PVC daha modern drene akrilik veya titanyum dioksit tabakası ile kaplıdır. Bu yöntem, ko-ekstrüzyon olarak adlandırılır ve bu yaklaşım, kimyasal yağmur, don ve UV ışınlarına genel olarak gevrek PVC stabilitesini maksimize etmektir edilir. Ve sadece görünür, fakat zararsız üzerinde leke plastik yine imalat sürecinde drene, kütle ve bu yüzden çizikler.

birçok insan hala yeni teknoloji yüksek darbeye özel olmayan yumuşatılmış PVC olarak ve düşünmek gibi değil çünkü güvenilmez ve esnek plastikten, modern plastik su drenaj sistemi, yapılmış bir kelime, içinde. Bu - 50 yaşında hizmet en gelişmiş kanalizasyon! o olukları itibarlarını değeri ve kalite eksik etmeyin bilinen şirketleri satın almak kadar önemli olmasının nedeni budur.

Modern sisteminde ana su olukları ve boru ek olarak plastik bir drenaj hunisi, kol, dirsek, kapaklar ve çöp alıkonulması için daha ağından oluşur:

Lastik contalar veya yapıştırıcı ile çağdaş PVC Kanalizasyona toplayın. Bu iki yönden arasındaki fark - kocaman: Eğer bir hata yaparsanız ve termal genleşme telafi etmezse düzeltmek zordur yapıştırma kötü, ama lastikler% 100 başa.

Bu nedenle, mühür bağlı kanallar, kolayca termal genleşme sırasında hareket ve en azından tüm ayrıntıları her an yerine izin edilebilir:

Adım 2. Doğru raptiye seçilmesi

Her bir kol bölümü, montaj yöntemi, planlanan yükleme ve estetik noktası olarak plastik borular ve bazı parametreleri seçilir. Bu nedenle, alışılmadık bir şekli olan bir kare, bir yamuk, dairesel bir kesite ve boru kelepçeleriyle olukları için parantez sahiptir.

Örneğin, plastik oluklar standart fikstürü şöyle görünür:

Çoğu zaman, plastik kanca plastik oluk sistemi kullanılmaktadır. tüm braket tasarımı dikey kaburga tarafından geliştirilmiştir ve bunlar oldukça ağır yükleri dayanabilir.

Metal Ayrıca hoş bir yoludur Ama plastik drenaj için kancalar aynı malzemeden yapılmış olması gerekmez:

Fakat plastik oluklarının en bir silindir, dikdörtgen bir kutu veya bir üçgen prizma şeklinde gerçekleştirilir:

plastikten Tüm montaj seçenekleri oluk size daha vardır:

Bu durumda, yerine sabitleme, olukları ve dikey elemanları gerekmektedir devam edin.

Adım 3. kanca ve oluk ayarlama

sokak 5'ten fazla derecedir sadece çatıda plastik olukları yükleyin. Ve teknoloji oldukça basittir:

 1. sandık tamamlar son tahta saçak, anda, gelecekteki drainpipes konumunu işaretlemek için.
 2. Bundan sonra, tekne alıcı huninin yönünde 2 MMNA 5 her sayaçtan gradyan ki böylece daha sonra aşırı dirseklerini.
 3. Bundan sonra, tutucular üzerine monte sicim (ya da güçlü iplik) çekme ve biçimlendirme oluşturmak.
 4. sakül çekül bükük sırtları tutucuları kullanarak kontrol edin.
 5. Son olarak galvanizli vidalarla bağlantı elemanları ankraj.
 6. Oluğun sonunda fişleri ile kapatılmalı ve silikonları ile kapatıldı.

gerçekten ne kadar basit bakınız:

Burada kural biridir: bağlantı elemanları termal genleşmeye bağlı çukur serbest dolaşımını engellememelidir.

Adım 4. hunisi Oluşan diz tutturmak

Şimdi doğru yüklenmesini lavabo ve dikey iniş boruları geçmek için nasıl bakalım:

Ara bağlantı plastik olukları böyle bir şey gerekir:

 1. kauçuk conta nervürlü yan yukarı yerleştirin. Bu kenar konnektörüne sadece bir santimetre tarafından olmamalıdır.
 2. oluklar arasında 3-4 milimetre sol böylece aynı hizada sonra bağlayıcı simetrik oluklar merkezli.
 3. yaylı kilit böylece bağlantı oluk ön kısmını sıkın. Oluk derin 30 cm kıvrılma açısı içine yerleştirilmelidir.
 4. Bundan sonra geriye orijinal konumuna kilidi ve mandalı kilitlemek gerekiyor.
 5. Ve son olarak, ek kanca yüklemek için gerekli bu bileşiklerin 10-15 cm'lik bir mesafeden.
 6. oluğunun sonuna ve kauçuk conta Pah ve yiv arasında yakalandı böylece Binaya girin basarak kapağı takın.
 7. Ayrıca, fiş içine kapalı sırtı "kulağına" bir çekiç empoze edebilir. Şimdi oluğu ve viraj plaka kelepçeleri doğru huni sıkın. Drenaj sistemi enkaz tıkanmasını önlemeye yardımcı huni özel öğeler "örümcek" yerleştirin.
 8. Şimdi, bağlantı iki perçin 4 ila 6 mm sabitleyin.
 9. Böyle bir bağlantı mühür için, özel bir yapıştırıcı satın alabilirsiniz. kapağın arka yan perçinler sabitlenecektir.

Şimdi gücünün tam yatay unsurları kontrol edin. Önceden yüklemiş kanalizasyon gıcırdayan duyarsan, aslında dikkat - bu yüzden bir sorun vardır. Kendi başına, bu malzeme, bir ağaç değil, gıcırtı etmez. Bu tüp sıcaklığının etkisi altında değiştiğinde bir göstergesidir ve bir şey bazı engel dokunur.

Örneğin, bazı yerde o gevşek sahipleri veya çok sıkı onunla temas halindedir. Bu durumda, sadece sadece bu yeterlidir vakaların% 80'inde, bütün eki yağlamak. Eğer plastik aksesuar ile uğraşıyoruz, o zaman sadece montaj kalitesi için tüm bağlantıları kontrol edin.

Adım 5: dikey eleman koymak

İki evrensel diz kullanarak - drenaj borusuna huniden geçiş anda. Saçak 25 santimetreden daha büyük olan bir genişliğe sahiptir ise boyları arasında drenaj borusu yüklenirken. az ise, endişelenmeyin.

duvara boru sabitleyin. Bunu yapmak için, dübel için içinde bir delik ve kurun. ters yönde döndürülür ve duvara preslenecek olan özel dekoratif kaplaması ile Metiz getirin. Eğer 5 milimetre onun ipliği görmüştü ki metiz'in Açık somunu sıkın. Ayrıca tüpün arka kısmını sıkın ve diz kilitleyin.

yükseltici altındaki özel boru bağlantıları ve adaptörleri ile çıkış borusu düzenler. Bunu yapmak için rasterinin bağlantısı olmayacağını iki kesim boruları, gerekir.

Eğer süreci anlamak yardımcı olmak için, sizin için adım master sınıfları tarafından detaylı bir adım hazırladık:

Daha karmaşık bir konfigürasyon oluşturmak üzere için, L-şeklinde veya açılı 90 derecelik bir çift bağlantı gerekir. plastik üreticilerinin drenaj sistemi için kaplinler yükleme alanı sağlamak unutmayınız. Bu drenaj doğrusal boyutta değişikliği telafi edilmesini sağlar.

Ve son olarak, genellikle seralar için kullanılan bir yağmur suyu toplama sistemi, bağlı plastik olukları geçerli:

plastik saçak için kancalar prosedürü sadece koydu. PROVIS şekilde konumlandırılmalıdır Onların her iki ayak değildi. Soğuk plastik her patlama hapşırma çünkü tüm metal kanca iyi kullanmak. Ülkenin sıcak ve soğuk -30 yılında 40 bizim yarısıdır. Benim için en iyi oluk polimer kaplama ile galvanizli olarak - bu plastik ve metal avantajlarını birleştirir ve biraz daha kilo kırmızı. Artık birçok üretir ve bu nedenle fiyatı çok makul.

Ben küçük bir özel binasını ve çeşitli ek binalar var. Bütün bu açılar galvanizli daha plastik daha kolaydır kaçının. A Her iki ayak sabitleme - oldukça can sıkıcı.

İkinci nokta, galvanizli eski hisse senetleri ile ilgili kalıcı periyodik obbivat olmak zorunda buz sarkıtları donar. keskin bir sıcaklık düşüşü ve ısıtma ile böyle bir sorun da oluk dondurma kapatılır ve plastik.

Biz Dikkat ederseniz, çok fazla plastik, orada özel bir ev kiralamak ve. Ne dışarıdan içeride. Su drenaj sistemi Daimi plastik. Ve bundan üzerindeki şikayetler değildir. fonksiyonel sorumlulukları ile ince baş. Ayrıca, açık uzun süre sette söyledi. Geç sonbahar bu alanda çok nemli ve soğuk olduğunu ve yaz sıcağında, başka yerde olduğu gibi, prensip olarak, ağır yağmurlar vardır. Plastik tasarımı her şey yolunda karşı dayanıklıdır.

Tartışma, düzgün plastik boru drenaj sızdırmazlık fark ettim önemi hakkında kesinlikle doğru. Sadece yazık ama yine o değil özelliklerini bir çok şey var.

Eğer doğru anlamak, ticky yapışkan sızdırmazlık durumunda, (borular akmaya başladı ya da eğer dolgu, genel olarak, şüpheli kalite olarak) olan orada bir sızıntı, ya da silikon dolgu ile kapatmak mümkündür, ve gerekli olup olmadığı, boru parçasının imha etmek gereklidir? buna ekonomik olması ve zaten bir boru parçası kusurlu hale geldi bu bir, terk etmek değer mi?

Plastik oluklar çatı - özellikleri ve kurulum

ışık ve su yapısıyla tamamen tepkisiz - Metal yapıların avantajlarına rağmen, pek çok ev sahibi plastik çatıya oluk yüklemeyi tercih. bir drenaj düzgün çalıştı için, sistemin doğru bir hesaplama yapmak ve kurulum aşamasında uzmanların tavsiyelerini takip etmek önemlidir. Bu durumda, plastik unsurların bir sistemi kullanarak güvenilir bir nem vakıf ve evin duvarlarından korumak mümkün olacaktır.

Plastik oluklarının avantajları

Çeşitli malzemelerin olukları yükleyebilirsiniz:

 • galvanizli çelik,
 • bakır,
 • Polimer kaplı metal,
 • Plastik.

Bakır su drenaj sistemi uzun bir servis ömrü vardır ve çok estetik görünüyor, ama fiyatı yüksek olduğu

Plastik özellikle drenaj tesisatı kendi elleriyle yapılır durumlarda bazı avantajları vardır:

 • Düşük malzeme ağırlığı kolay bireysel bileşenleri toplamak ve bir yüksekliğe bunları kaldırmaya kılar.
 • Oluk ve iniş boruları, plastik her ev işçisi mevcut araçların yardımıyla kesilebilir.
 • plastik elemanların kesilmesi herhangi bir özel teknikler, korozyona karşı direnci azaltmak mümkün olan bir kaplama (metal malzemeler, kaplanmış gibi), hasar riski kullanmak gerekli olmadığında.
 • Bağımsız olarak üretilen veya kolayca özel kelepçeler veya formülasyonlar vasıtasıyla, bağlanabilen bir mağaza oluk, boru ve huni içinde alınan eklem sızdırmazlığını sağlamak zor değildir.
 • Plastik nemin etkilerine kesinlikle duyarsız ve ayrıca ultraviyole ışık, kimyasal açıdan agrasif maddeler, sıcaklık etkileri de dahil olmak üzere diğer dış faktörlerle dayanıklıdır.
 • Plastik oluk düz yüzeyden sırasıyla su sıkışan artıkları önler.
 • Plastik olukları yüklemeye planlarken, cephenin uygun tasarım rengini tasarımları tercih edebilirsiniz.
 • Fiyat için çatıda Plastik olukları donanım ile karşılaştırıldığında çok daha azdır.

Renkler Plastik gelgit Geniş onları kolay herhangi cephe tasarımı için almaya izin verir

Oluk sisteminin temel unsurları

Kendi elleriyle plastik oluğun kurulumunu başlamadan önce, gerekli tüm bileşenleri hazırlamak önemlidir. malzemelerin sayısını hesaplarken evin büyüklüğüne ve tasarım dayanmaktadır:

 • Yapılandırma karmaşıklığı (köşeler ve çıkıntıların sayısı)
 • duvar uzunluğu,
 • Bina yüksekliği.

çatı için plastik drenaj belli unsurdan oluşur:

Oluk, sıvıyı toplamak çatı yüzeyinde yağmur ya da kar erime aşağı haddeleme için kanallardır. Bunların eğim konumu (hunisine doğru sapma) taşma olukları olmayan bir drenaj borusu içerir. yapıların erken bozulmasına engelleyen duvar ve ev veya kör alanının yakınında yere vurmak değil su toplama oluklarının montajı içinden.

Borular oluklarının su yönlü deşarj sağlar ve çıkış bina akar. Ya da zemin yüzeyi düşey borular üzerinde, genel olarak suyun bir kısmı yağmur kanalizasyon, drenaj hendek veya sulama kabının içine gullies içinden taşındığı aracılığıyla duvar uzak bir doğrultuda bükmektedir.

Dikey olarak monte edilmiş boru özel cihazlar kullanılarak duvara sabitlenir. Bu bağlamda, hafif plastik modeli ilave bir avantajdır. Onlar monte etmek daha kolaydır ve bunlar dikey yapısına ek yük vermeyin.

Erik (huni) olukları ve borular arasındaki bağlantı elemanlarıdır. eklemlerin Sızdırmazlık hiçbir sızıntı sağlar. Erik esas olan borular ve oluklar bağlanırken bağlantı elemanları.

Oluk ve iniş boruları ev su kanalizasyon sistemine suyun drenaj, bir parçasıdır

elleriyle çatıya plastik oluk montajı kurulumu için özel aletler kullanılarak yapılır.

 • konnektörleri,
 • kelepçeler,
 • parantez
 • kapaklar ve böyle devam eder.

Tahliye elemanlarının ilgili eksiksiz bir liste fotoğrafta gösterilen

Eğer plastik çatı Kanalizasyona seçerseniz, kendi elleriyle kurulumu iki şekilde yapılabilir.

 • tek katlı evlerin küçük alanlar için oluk sistemi zeminde monte ve sonra önceden monte parantez içinde kurulacak asansör edilebilir. Geniş binalar yapı kaldırma sırasında zarar görebilir çünkü teknik, 1. kat ve binanın büyük bir alanının üzerinde evler için uygun değildir.
 • boşaltma elemanları yerine tek bir sistem içine çatı ayrı ayrı monte seviyesine yükseltilebilir.

Kullanım plastik ya da metalik bağlantı elemanları monte etmek için. Malzeme seçimi evin sahibinin tercihlerine ve güvenlik nedenleriyle bağlıdır. Ayrıca kurulum için önemli bir yerdir.

 • Çatı oluklarının çatı kirişlerine sadece metal bağlantı elemanları ile sıkılır.
 • Açık ön kaykay tahtası elemanları, sabit ve plastik ve metal olabilir.

bentleri çatı için parantez sabitleme Seçenekler

Plastik boru ve oluklar üzerinden elleriyle Süzgeçler belirli kurallara göre monte edilir.

 1. Montaj işlemi yukarıdan aşağıya doğru gerçekleştirilir.
 2. Kanalizasyona düzeltmek için planlanan binanın elemanlarını yüklemeden önce, seviyesini kontrol edin.
 3. aşağıdaki yöntem ile üretilen sabitleme noktaları bölümleme: gözlenen uç konumlar mesafeler ölçülmüş ve ara demirleme için alan işaretlenir sonra (fikstür ilk ve son hatları yerler). Komşu bağlantı elemanları arasındaki mesafe en az 600 mm değildi arzu edilir. oluklar doğru 3-5 mm oluk düzeninin her bir metre için - sicim verilen açısı ile montaj braketi zaman.
 4. Yan braketlerine kenarı arasındaki mesafe - 150 mm'dir.
 5. Parantez içindeki oluk klik sesi gelene kadar hafifçe basılarak sabitlenir.

Özel kelepçeler vasıtasıyla birbirine Örnek bileşiği drenaj olukları

 • Planlanan yerleri siperlerde daha önce testereyle delikler hunisi, yüklenir.

  huninin monte

 • Bundan başka, huni altına duvarlar 2 metrelik bir saha ile kelepçeler dikey boru yüklenir.

  indirme boruları tamir için kenetler

 • daha sonra hunileri vodoproemnymi bağlı olan ve dikey diz iniş boruları duvar bağlarının bağlı bulunmaktadır.
 • boru dirsekleri ile aşağıdan yukarıya Elbise, su uzakta yönlendirir.
 • Sitemizde kendi elleriyle evin etrafında kör alan onarım yapılması için nasıl malzeme yoktur. Çalışır kör alan malzemeye bağlı olarak değişir.

  Eğer kendi elleriyle drenaj tepsileri yüklemeyi planlıyorsanız, çalışmalarında yardımcı olacak bazı ipuçları ile haberdardır önceden öneriyoruz.

  Yaz ruhun Seçeneklerden biri düzenlemesi - çerçeve kaplama için polikarbonat levhalar kullanılmasıdır. inşaat Talimatlar burada.

  Plastik boruların dışına elleriyle çatı için düşük gelgitler Sahne, ısıtma sisteminin uygunluğunu göz önünde bulundurun. Isıtma sağlar buzlanma tasarımları önlemek Sezon dışı veya çözülme sırasında değişen sıcaklıklarda. Buz ağır elementler ve donanım üzerindeki yükü artırır, bu drenin yok edilmesi özellikle plastik neden olabilir.

  krema ısıtma kabloları karşı etkili koruma, olukların içinde özel bağlantı parçaları vasıtası ile hizalama edilir.

  • Direnç ısıtıcılar eşit ısıtıldı ve oluk sistemi ısı edilir.
  • Öz, Düzenleyici sıcaklık çıkartılmış ve siteleri muhafaza edilmiştir. Bu gibi sistemler, daha etkili ve ekonomik bulunmaktadır.

  Isıtma drainpipes için yapılabilir.

  plastik şişelerden Süzgeçler

  Drenaj kendi elleriyle plastik şişelerden değil zor yapmak. estetik açısından, böyle bir sistem satın alınan öğelerin yapılanlar daha aşağı ve hatta plastik kanalizasyon borularının olurdu, ama işlevsellik ev yapımı drenler tüm gereksinimlerini karşılamak için.

  Eğer konteynerin 1.5 litre kullanabilirsiniz rağmen ustaların göre, onlar iyi, 2 litre kapasiteli bu amaçla şişeler için uygundur. Mümkün olan maksimum uzunlukta düzgün bir silindir oluşturmak üzere boyun ve alt kesti. Daha sonra, silindirler ikiye kesilir ve birbirine binmektedir. Sabitleme teli bölümleri veya bir zımba ile sağlanır. Dikey boru şişe için, silindirin bir yan daralma kalacak şekilde kesilmiştir. birbirine silindir daralmış iki ile, takma bir tüp elde edilir. kesim boyundan huni yapılabilir. tel halka ile bir binanın elemanlar plastik şişelerin olukları sabitleyin.

  Şema şişe kanalizasyon üretilmesi

  Ek sertlik için yatay oluklar bir bir tahta çatısına önceden bağlanmış ayarlanabilir.

  İlk eden Vkontakte, Facebook Sınıf arkadaşları, Twitter, Google Plus sitesinde yeni makaleler hakkında bilgi sahibi olur.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  + 17 = 21