Sonbahar budama kuşüzümü

Yeni başlayanlar için Budama üzümü sonbahar: sıra tabanlı Mesleki

Kırpma çalılar currant - büyümesini teşvik ürünün kalitesini iyileştirir yararlı bir prosedür. acemi bahçıvanlar için bitki zarar etmemek için, yürütmek için çalı ve ne adımlar gerekli kesmek için ne olduğunu bilmek önemlidir. Bu soruların cevapları bu yazıda bulabilirsiniz.

budama için gerekli araçlar

dalların yüksek kesim kalitesi için özel aletler gerektirir:

 1. demir testeresi - ince dalları ile çalışırken yararlı. karanfil büyüklüğüne odaklanmak için bir demir testeresi seçerken: küçük dişler bitki zarar vermek mümkün olmayacaktır.
 2. Lopper - yalnızca uzak yerlerdeki prosedürü gerçekleştirmek için izin ve kendinize zarar yok artık kulplu, budama makası hatırlatır. Iyileşme sürecini iyileştirmek için kullanılabilir.
 3. pruner - olan kalınlığı 26 mm'den fazla değildir küçük dalları, temizlik için kullanılan. tek taraflı ve çift taraflı netlik sağlıyor Pruners ayırın.
 4. para yediren kimse - yardım bahçıvanlar bile şube ve çünkü keskin bir bıçağın üzümü çalılar kesti.
 5. fırça kesiciler - Çalı Bakımı için araçlar. Bahçıvanlar ağrılı dalları kaldırarak, şekil pazarlık kullandı. Bush kesiciler olan kalınlığı 15 mm'dir çekimleri, kaldırmak için kullanılır.

Başlamadan önce sonbahar sünnet dalları currant - kesinlikle araçları kontrol edin. Önceden hazırlık işleminin en iyi uygulama için gereklidir. temel gereksinimleri ile:

 • Zaostronnost bıçağı;
 • Rahat sap;
 • Kullanılan Güvenliği;
 • Düşük ağırlığı;
 • (Şube tabanına kolayca nüfuz etmesi için) Dar biter.

İşlem sonrası gerekli tüm araçları kuru bir bezle silin ve sizin için uygun bir yere katlanmış.

başlayanlar için basit kesme devresinin

En iyi dönem süresi budama üzümü geç sonbahar. Deneyimli bahçıvanlar kasım sonunda temizlemek için önerilir. Yeni başlayanlar için, bunu hareketsiz iken kesilmiş gerektiğini bilmek önemlidir. Bunun dışında gerçeğinden, başlangıcı tüm süreç içinde ne olduğunu bilmek yararlıdır. Zararsız Döşeme çalıları yardımcı olacak bazı kurallar vardır:

 1. daha fazla ışık çalı verin. Sürgünler yeterince güneş ışığına ihtiyaç, bu yüzden onun üzümü çalılar giren sağlamak gerekir. yaş 4 yıllık çalı, en fazla altı çekimleri olmamalıdır. Bu izlemek için önemliydi, yayılımı önlemek.
 2. Çalışma taban frenk üzümü üzerinde gerçekleştirdi. beş yaşında sürgünler aksi takdirde kötü meyve olacak kesilmelidir.
 3. Yan kazançlar çalı çıkarın. Böyle dalların çıkarılması üzümü çalı daha iyi bir açıklama katkıda bulunur. Çoğu zaman yan kazançlar engel güneş ışığı eriyecek.
 4. Zayıf dalları bırakmayın. meyve yeteneği - çok az, güneş ışığı yolunda bir engel haline gelecektir.
 5. Sürgünlerin tepelerini kaldırmak için istenmeyen bir durumdur. nedeniyle gelecekte verecektir tomurcukları oluşur gerçeğine yaprakların üstünde.

Deneyimli bahçıvanlar yakından ateş ipuçları izlemek için başlayanlar önerilir. onlar kaldırılması gerektiğini istisnalar da vardır:

 • Kalın böbrek varlığı - kene görünümünün bir işaret;
 • yeşil üstleri varlığı - don kötü tolere;
 • bükülmüş yaprakların varlığı - antrakosiz enfeksiyon belirtisi.

Yeni gelenler meyve taşıyan çalı temizliği ve her yıl harcamaları kırparak dikkatli olmak gerekir. Bu bitkinin ölümü önleyecektir.

bitki örtüsünün ikinci yılında sipariş üzümü ekin

dallar geçen yıl için iki yıl çalı kuşüzümü meyve, yeni bazal sürgünler atılmasıdır. Çok yıllık çalılar Verim uygun bakım ile yaklaşık 14% 'dir.

1

bitki örtüsünün ikinci yılında bahçıvanlar bitkinin filizleri kısaltılması başlar. sonbaharda çalılar budamak için bir prosedür vardır:

 1. "Sıfır" sürgünlerin çıkarılması. Bu üç Beş önemli ve güçlü sürgünlere bırakmalısınız. fazla dallar bir baz kesilir.
 2. Bir gölge oluşturulması budama. Böyle dallar çalı girmeye güneş ışığı ile müdahale. Böyle bir prosedür gerçekleştirin, Ekim arzu edilir.
 3. tepelerini kısaltma. farklı yaş ile çalı dallarının oluşumu prosedürü kullanılmasını destekler kısaltarak, yan dalların bir görünüm sağlar.
 4. Eski ve hastalıklı dalları kaldırılıyor. zararlı bitki tarafından istila sonucu, çalı temizlerken zorunlu uzaklaştırıldı Ağrılı dal bitkileri üretmek ve zaman içinde ölmek çıkar.

Bazı bahçıvanlar da büyüyen çalılar dönemin ikinci yıl kesilmiş olamaz söylüyorlar. Bir tek sadece bu dalları yere pologshie dikkat ve kaldırmak zorundadır.

Özellikler beyaz ve kırmızı kuş üzümü Döşeme

Yıllık branşlarda böbrek vakıf oluşumu bitkilerin başlıca özelliği olarak kabul edilir. Bu santrallerde sıfır çıkışlı bir az sayıda var. Ayrıca, koyulaştırıcı çalı dallarının derece siyah aksine, çok daha küçüktür. meyve süresi 15 yıldır.

Berry meyve eşit olarak dağıtılır, bu nedenle kırmızı üzümü çalılar siyah az budama işlemini gerekir. 20 şubesi (yaşı ne olursa olsun) kuyu meyvesi için çalı beyaz kırmızı Frenk genellikle yukarı sahiptir. Budama budama frenk üzümü farklıdır:

 1. Dikim zaman ilk budama gerçekleştirin. Yaklaşık üç ciddi kesik mayo bırakmalısınız. oluşan bazal sürgünler sayısına bağlı olarak - temizlik yapmak.
 2. Güçlü dal bırakın. En iyi meyve vermenin için daha iyi bir gelişme var yaklaşık dört genç sürgünler kesilir değil.
 3. büyüme yoğunluğuna bağlı olarak - yarım ateş süresini kısaltmak.
 4. Yeni bir büyüme kısaltılması izin verilmez. Bu mesafeden düşük verim riskini artırır.
 5. Yedi eski gövdeleri yaşını Çıkarma. Bunlar meyve sürecini düşürür. Belirleyin müzminleşme gövdeleri kabuğunun siyah renkte olabilir.
 6. Normal büyüme için bir engel teşkil dalları, keserek başlamalıdır. Genellikle başkalarıyla kesişir ve normal gelişmesine engel.
 7. Bölümler zift ile yağlandı. bölümlerin çapı 7 mm'den daha az olmayan ise.
 8. çalı kalınlaşma kaçının. Temizleme işlemi kirlenme olarak gerçekleştirilmelidir. o verimi azaltmak mümkündür, çünkü bu işlemi gerçekleştirmek için çok sık gerekli değildir. Önemli bahçıvanlar kuşüzümü için bakım "altın ortalamasını" seçmek için.
 9. kesim dalları düzeltin. o maksimum kaliteyi yapıldığını - Eğer yukarı dış böbrek kanama yoktur.

sağlıklı bir meyve taşıyan bitki oluşturduğu sürece Kırmızı ve beyaz kuş üzümü az kaprisli, temizlemek, ancak gerekli prosedürü yerine getirmektir.

meyve taşıyan bitkiler zamanında tedavi, geliştirme normalleştirir yüksek verimler katkıda bulunur. Bu süreç yeni başlayanlar için değil, aynı zamanda deneyimli bahçıvanlar için sadece en önemli biri olmalıdır. Doğru ve sistemli budama çalılar sadece sağlıklı değil, aynı zamanda onları bahçeye cazip bir ek yapmak.

tüm kurallara sonbahar kuş üzümü Budama

kış için budama çalı Avantajları

Şimdiye kadar, birçok bahçıvanlar, kesim noktaya bakın bir dekoratif etkiyi verir ve onlar ulaşmadan önce, o çalı meyveleri organize etmek yardımcı olduğuna inanmıyoruz. Ama bu siyah çilek çalı kırparak sağlayan son avantajı ve ana görevi - sağ çalı oluşturmak ve bakımlı bitkiler ile karşılaştırıldığında 3-4 kat onun verimliliği artırmak için. Smorodov bazı türleri sürgünler bir sürü vermek için, bitki tür bir bitkisel kütle ile baş ve sağlıklı meyve taşıyan dallardan enerji alır olamaz. Eğer mahsulünün sadece bir kısmını kaybeder, ama aynı zamanda çok daha küçük boyutta meyvelerini almaya nedeni budur. Bunlar hakkında fazla detay ve budama diğer faydaları aşağıda açıklanmıştır.

 1. Haşere kontrolü. Aslında, sonbahar kırpma üzümü - fungal hastalıklara ve bitkiler üzerinde yaşayan böceklerin çoğunun kurtulmak için en etkili yöntemdir. Tam da çekimin genç tarafındaki bütün haşere saldırıları% 85, bu çok üstüne, olduğu bilinmektedir. her yıl kesilmesidir. Böylece, Eğer ana "inine" enfeksiyon ve mantar kaldırmak, Önemli olan - tüm bitki bu prosedürü gerçekleştirdikten sonra tortulardan oluşan bahçeden uzaklaştırmak için. Bakım çalılar haşere kadar kaldırıp toprağa kaçıp kışa hazırlanmak için bunları önlemek için iyi anlaşılan sürede yapılmalıdır.
 2. hasat artırılması. Bildiğiniz gibi, gereksiz çekimleri bir sürü sadece bu nedenle, sürekli sağlıklı ve meyve bitkilerinin tüm canlılığını emmek izin vermeden kaldırılmalıdır hasat, alır. Mahsul üstleri (kısma) Eğer kaçak büyümesini durdurmak ve yanlara ondan büyüyecek diğer bazı sağlıklı dalları oluşturacak sağlar. Bu nedenle, bir çok uzantının meyve dalları üretebilir.
 3. Bitkinin tahammül artırılması. Budama blackcurrant sonbahar anlamlı büyük don karşı direncini artırabilir. Genç sürgünler henüz kış kalın bir kabuk ve yeterince şeker ve dondurma eğiliminde değildir. Biz istenilen kalınlıkta bunları kesip, sonra bitki daha besinleri dona kadar toplamak ve daha güçlü ve daha hazırlıklı olacaktır süresi vardır. dalları Doğru kaldırma mümkün zamanki dağınık çalılar daha soğuk yaklaşık 10 derece daha taşınmasını kolaylaştırır.
 4. dalların Uygun organizasyonu. hasatta önemi olmadan Estetik görünüm. Düzgün büyümeyi kaldırıp "taç" oluşturacak varsa, çilek alabilirsiniz ve herhangi bir sorun olmadan dikenler ve dalları üzerinde zarar vermedi. Meyveler de gözden geçirilerek mükemmel dekoratif bir görünüme sahiptir.

İlk 2 yıl üzüm kesmek için nasıl

Bitki farklı yaşlardaki en fazla 20 şubelere sahip olacak kadar Budama, 5 yıldan az değildir. Bush'un bir yıl 5 yıldan dallar yaş oluşturacak fazla 4-5 den kaçar (eğer çeşitli bağlı, 6-7 yapabilirsiniz), oluşmalıdır. Bunlar meyve veren ve size çilek sağlam mahsulü verecektir. İlk yıl gezmeye alıp ateş uzunluğunun sadece% 15-20 Döşeme gerek çok değmez, o şiddetli soğuğunda önce mümkün olduğunca yeni şube ve topladığı gibi birçok besin oluşmaya başladı. Baharda aynı işlemi gerçekleştirmek için gerekli olan, ve biraz bitkinin metabolizma artışı ve doğru büyüme modelini oluşturmak imkanı vermek dalları kısaltmak için.

Eğer ikinci yılında üzüm budamak için nasıl merak ediyorsanız, bu süreç daha karmaşıktır ve dikkatli bir hazırlık (sınav) gerektirir dikkati çekiyor. Burada, bakım bütün olarak gerçekleşen işlemleri herhangi büyümüş bir sürü önlemek ve silmek için alınmalıdır. Doğru çalı ve ayı meyve ertesi yıl oluşumu için gerekli olacaktır sadece 4-5 adet, bırakmak mümkündür. Eğer 15-20 süreçlerine kadar olacaksa bile bol döllenme ile biz iyi bir hasat elde edemezsiniz unutmayın.

Daha sonra, iki yılda sitelere dikkat etmek gerekir. Onlar çimdik eminiz ki, büyüyen noktasını kaldırın. yakında meyvelerini gizler bienal, saplarında Böylece, uykuda tomurcukları etkinleştirin. Eğer hasat zamanı kontrol edebilirsiniz sıkıştırarak sayesinde. bunu erken, o zaman 2-3 hafta olgunlaşma hızlandırmak ve yapmazsanız - bir süre sonra dönem olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, organik gübre üre yaprak gübresi gerçekleştirmek yapmak istenmektedir, sapın yeni bölümler oluşturulması işlemi mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde gerçekleşir.

imkansız, bir zaman bitki bulunduğu iklim koşullarına bağlıdır olarak Smorodov olur, kesmek için zamanını tam olarak tespit etmek. Tipik haliyle, sonbahar bakım sapı suyu itiraz ilk dondan önce 2-3 hafta çok az gerçekleştirilir ve bitki uykuda olan. Ayrıca don sonra ayrıldı ve bitki kayıp değilse emin aynı zamanda erken baharın istenmeyen bölümleri silebilirsiniz. Smorodov hala yeni düğümleri oluşturmak başardı için Temmuz ayı ortasında yapılabilir Sıkışmış.

Üçüncü ve dördüncü yılda üzerinde siyah üzüm kesmek için nasıl

Önce, bir tam çalı oluşturacak hepsi aynı 4-5 ana çekimleri bırakmak gerekir. Tüm yaz aylarında ortaya çıktığını, "benim en iyi" öteki, kökleri kaldırmak ve hiçbir şey zeminde çok fazla bırakıldı emin olmak için gereklidir. Onlar sadece suları çekin ve zaten bunların herhangi bir kullanım olmayacaktır.

Daha sonra, yıllık sapları üzerinde oluşmuş iki yıllık süreçlere dikkat. Onlar elinde büyümeye devam ve tam taç oluştuğunu, çimdik gerekir. Aynı süre önce kök üzerinde ortaya çıkmıştır yıllıkları şubesi bulunan yapılmalıdır - 3-4 tomurcukları fazla bırakın. Onları karaya alır her şeyi, yani zemin ve çalı iç boyunca seyahat büyüyor kaldırmak takiben - Böyle kurumlardan yarardan çok sorun olacak ve onlar size bol bol meyve getirmeyecek.

çok büyük pobegovosstanovitelnuyu yeteneğine sahip olanlar var gibi biz de dikkate her çeşitli özelliklerini almalıdır. Böyle çeşitleri neredeyse büyüme ve tutam ilk yılından sonra ½ kesilir daha sık, Çok yavaş büyür ve çok nadiren yan sürgünler verir olanlar daha. seçmek için hangi yöntem ve ne kadar mahsul yeşil kitle kaldırılabilir belirlemek amacıyla, internette markanızın özelliklerini okuyabilirsiniz ya da tek başına hayatının ilk yılını onu takip.

senin çalı döndüğünde 5-6 yaş gövdeleri silmeniz gerekir ve bu bile çok kalın ve meyveleri meydana gelmez. Onlar kökünde elimine edilmesi gerekir. İşten sonra tüm bitki artıkları özenle toplanmış ve bunlar mantar hastalıkları, enfeksiyonlar ve böceklerin çok sayıda içerebileceklerinden, yanmış olmalı.

sonbaharda kırmızı frenk üzümü Budama - özellikleri nelerdir

Birçok bahçıvanlar hala kırmızı dut sadece rengi farklı ve tam olarak "siyah" göreli aynıdır için bakım inanıyoruz. Aslında, farklı bitkileri ve onlar bazı farklılıklar var.

kırmızı meyveler, siyah Smorodov, yani iki ve üç yıl gibi, bir yıllık dallar üzerinde meydana gelmediğini gerçektir. Böylece, kıstırıp bitkileri kaybını tamamlamak yol açabilir ve bu sadece yapmak değil. doğru kırmızı üzüm kesmek için nasıl bilmiyorsanız, önceki bölümlerde gidebilirsiniz - çalı siyah çeşitleri olarak oluşturulur, sadece tüm sıkıştırarak bir yıllık dalları ortadan kaldırmak gerekir.

Bu nedenle, hala ana çalı, aynı iki veya üç yıllık dalını ve taç benzer bir düzenleme oluşturacak sapları hepsi aynı 5-6 main var. Bush daha kalın bakmak ve "nulevok" çok sayıda sahip olacak.

videolu başlayanlar için adım kılavuz adım - sonbaharda üzüm kesmek için nasıl

kış için bitkiler hazırlayarak karakterize budama kuş üzümü de dahil olmak üzere, sonbaharda bahçede işleri gerçekleştirme. Doğru ve yetkin yaklaşım yeni yılda iyi bir hasat için temeldir. Bu başka türlü bu bitkinin çalı mükemmel früktifikasyonu memnun olmaz, sonbahar bakımı ciddi bir ilişki gerektirdiğinden, sonbaharda üzüm kesmek için nasıl sorusunu gündeme getirmektedir. Ancak, tüm acemi bahçıvanlar özellikle bakım kuş üzümü dikkate almak.

sonbahar budama kuşüzümü nedir

İlk bakışta üzümü çalı iddiasız bahçıvan büyümesini delighting ve güç kazanmak, genç kaçak iniş sonra hızla gelişmeye başlar. Birkaç sezondur sonra, çünkü verim gözlenen düşüş başlar çalı bitkileri biçimsiz ve hantal hale geldi. Eski kurutulmuş dalları taç oluşumu ve yeni meyve veren sürgünler önünde bir engel haline çünkü bu bağlamda, sonbahar budama üzümü, bir zorunluluktur. Rutin çalı uzatmak hayat döngüsü 4-6 kez kırpma.Bu gereklidir:

 • haşereleri veya mantar dalı kaldırmak;
 • çilek sayısını ve boyutunu arttırır;
 • Değerli maddeler çekmemektedir zayıf veya eski çekimleri tedarik sürecini optimize;
 • çalı şekil.

Bazı tecrübeli bahçıvanlar sadece sonbaharda değil kullanır, ancak ve yaz budama. Onların eylemleri genellikle şu avantajları motive edilir:

 • genç sürgünlerin fotosentez sürecine Fazla güneş ışığı pozitif etki.
 • mantar enfeksiyonları ile bitkilerin her türlü riski neredeyse sıfıra indirilmiştir.
 • Sonunda bu gerçekten güzel bir şekil oluşturduğu, böylece iç dalların yoğunluğu, yan dallarının eşit bir büyüme Frenk üzümü.

Budama ilk don önce sonbaharda yapılır. Kar henüz Şu anda. Bu görev için en uygun zaman ekim sonu ve kasım başında olduğunu. Bu dönemde, en az hasta olduğunu Bitkiler ve karışmasını her türlü tahammül. yaşamın tüm ilk yıl için bu kadar denir - Aynı zamanda, sıfır dereceden sürgünler topraktan büyüdü süreçler olduğunu unutmayın. Bunlar birinci, ikinci düzenin dal vb büyümek Sonbahar kaldırılmalıdır:

 • zayıf ve ince dalları;
 • acarpous dalları;
 • etkilenen hastalık ve zararlılardan ile enfekte;
 • büzülmüş dalları;
 • Genç sürgünler, bitki gölgeleme.

Gereksiz süreçler, zararlılar tarafından tutulmuş olan ve özellikle de kurtulmak için, gerekli keskin aletlerin bir dizi gerekir. Sağlıklı dalları yol vermek ve meyvelerini vermeye şey iyi olacak sağlıklı bir çalı formu için gereklidir:

 • Bahçevan. farklı yaş ve boyutlarda dallarına uygulayın. Sen tek veya çift taraflı çit düzelticiler kullanabilirsiniz.
 • Demir testeresi. Mükemmel kesim kalın dalları, ancak dişlerin nispeten küçük olması gerekir.
 • Fırça kesiciler. Hasta ve ince ince dallar kesmek için kullanılır. Bundan başka, arzu edilen şekil çalı vermek için kullanılır.
 • Clippers. Bunlar mümkün olduğunca düz dalları kesmek için kullanılabilir.
 • Dal. budama uzak yerlerde yapılabilir hangi uzun saplı, teşekkür ile donatılmıştır.

Ne olursa olsun kış için üzümü çeşitleri budama her yıl yapılmalıdır. o bir çok avantaj vardır çünkü Sonbahar prosedürü iyidir. Hiçbir özsuyu akışı, yani orada olduğu gibi bu dönemde bitki, kırpma işlemine kadar duyarlı değildir Bitki suyu serbest bırakmaz. Buna ek olarak, işlem böcekler ve hastalıkları kontrol etmek için bir sanitizasyon olarak hareket eder. sonbahar prosedürleri Sürüş:

 • 5'ten fazla yıl var tüm branşlarda, tabanından çıkarılması gerekir.
 • Henüz bir yıl olmayan genç dalları, kesin.
 • Aşılama için sürgünler çıkarın - onlar kış gelmeden iyice kök salmak eğilimindedir.
 • Herhangi bir enlemesine ve yanal dallar çıkarın aksi güneş ışığı ana filizleri ulaşamayacaktır.
 • Ana dalların en üstünde kesilmiş edilmemelidir. onlar akarları, yaprak bitleri, antraknoz hayran sadece eğer bunları kaldırabilirsiniz.

Keskin makasları ve diğer araçlarla donanmış, her işlemi dikimden önce fidan tepelerini kesti. Bu durumda, her bir dal üzerinde, yaklaşık 2-3 tomurcukları bırakın. İlk sezonun ardından fidanları beş yeni şube ortalama alacak. Eğer Donlara gelmeden önce yaklaşık 3 hafta içinde üzüm bitki gerektiğini unutmayın. O andan itibaren olumlu oluşumunu etkileyecek bir bitkinin nedeniyle dikkate bakım vermek.

bakım üzümü çalı Her aşaması ayrıntılı bir yaklaşım gerektirir. kısaltmak alışılmadık yollar arıyor, o zaman yol Michurin dikkat edin. Genellikle başlayanlar için tavsiye edilir. Onun sayesinde Büyük çiftliklerinde iyi bir hasat sağlayabilirsiniz. Bu süreci Sürüş nispeten basittir:

 • üzümü fidanları dikilecek sonra, kesme maruz edilmemelidir 5 yaşın içindedir.
 • dikkatle beslenmesi gerekiyor gelecekte - 5 yıl sonra, kökü, çalı yaklaşık yarısı kesiliyor gereklidir.
 • yetiştirilen lahanası yıl yaklaşık 20 bırakmak gerek sonra gerisi kaldırılacak var.
 • Bir yıl sonra, benzer bir eylem ikinci yarı kuş üzümü çalıların gerçekleştirilmelidir.
 • Eski bitki kökünden sonra yenilerini dikmek için arazi var.

çalıları budama yaparken, genellikle hasarlı ve hastalıklı dalları, istenmeyen sürgünler kesip. Yeni sezonda uygun dikkat etmeden yetiştirilen üzümü çalılar çok küçük meyveleri verecektir. Aynı zamanda çok eski bitki aniden normalden daha küçük büyüklük sırasına göre meyvelerini vermeye başlar olmadığını olur. Böyle bir durumda radikal yolu kırparak kullanılması tavsiye edilir. Onun özü sitenin sahibi sen 3 cm taban ulaşmadan bitkilerle tüm Pagon kaldırmak istediğiniz gerçeğinde yatmaktadır. Daha sonra, kök sistemi bolca zenginleştirilmiş gübreler ve gizlemek için toprak güdük olmalıdır.

Dalların doğru ve yetkili bir şekilde çıkarılması nedeniyle, çalı tepesi sağlıklı ve verimli bir şekilde oluşturulmuştur. İşi doğru yapmak için belirli bir sırayı izlemelisiniz. İlk olarak, hijyenik budama, daha sonra çalı gençleştirme ve daha fazla bakım gerekecektir. Genel şema:

 • Iniş sırasında, 3-4 böbrek bırakarak, tüm üst kaldırmak. Yılın sonunda kendi yerinde 5'den fazla filiz olacak.
 • Bitki ömrünün ikinci yılında, genç büyümenin tamamı kaldırılarak en fazla 6 şube ayrılmalıdır. Yenilmiş bırakmayın ya da filizlerin çeşitli hastalıklarından etkilenir.
 • Yaşamın üçüncü ve dördüncü yılında tekrar genç sürgünleri ve böcekler ve enfeksiyonlardan etkilenenleri çıkarın. En fazla 5-6 kuvvetli filiz bırakmayın, en önemlisi sürgünlerde 3-4 böbrek varlığıdır.
 • Yaşamın beşinci ve altıncı yıllarında, eski sürgünleri kesin. Böyle gençleştirici bir prosedür, kuru üzüm çalılığının verimliliğini arttırmaya yardımcı olacaktır.

Bu işlem nispeten basittir. Aksi takdirde, yine de kışın vymerznut - başlamak için, kuru yaprak ve dallardan üzümü çalı temizleyin ve sonra olgunlaştırmak için zaman yok tüm sürgünler kaldırmak gerekir. Merkezden büyüyen ve yeryüzünün üzerinde uzanan iç içe geçmiş dallardan kurtulmaya dikkat edin. Düzeltilmiş ve etkilenen işlemleri kaldırmayı unutma.

kırmızı ve beyaz çeşitleri ise - onun früktifikasyonu artırmak amacıyla üzümü çalı gençleştirmek için önce siyah sınıf ve daha eski 8 yıl ise, 5 yıl içinde tüm dallarını kesti. Yıllık sürgünler bulun ve yaklaşık üçte bir oranında kısaltın. Buna ek olarak, iyi oluşturulmuş bir kuru üzüm çalı üzerinde üç yıllık sürgünler (pagoons) kesebilirsiniz. Bu, bitki yenilenme sürecini tamamlar.

Bu aşama, bir önceki iki aşamadan daha az önemli değildir. Çoğu durumda aşırı bitki yoğunluğu ile gerçekleştirilir. Bunu yapmak için, çalı hafifletmek için orta dalları kaldırın. Meyve tutan pagoons sayısı yeterli ise, o zaman bu sezon büyüdü tüm o filizleri kaldırabilirsiniz. Önceden işlenmeye tabi tutulmayan şiddetle ihmal edilen çalılık, budama inceliğine değmez. Aksi takdirde, çok sayıda sürgünün kaybolmasıyla başa çıkamayabilir.

Sonbaharda bir frenk üzümü nasıl düzeltilir: kırmızı ve beyaz

Siyah, kırmızı ve beyaz frenk üzeri yakın akrabalar, ancak kırmızı ve beyaz çilekli çalılar biraz farklı bir kampanya gerektirir. Sonbaharda kırmızı kuru üzümün kesilmesi daha az çaba gerektirir ancak daha az engellenmiş büyüme vardır. Bu bakımdan, bu davada aşırı budama buna değmez. Aksi takdirde, bitkinin verimi önemli ölçüde azalacak veya bir süre meyve yok olacak. Ayrıca, meyve tomurcuklarının büyümenin tepelerine serildiğini unutmayın. Kırmızı ve beyaz kuşları kesme süreci teknolojisi:

 • Dikimden önce, siyah frenk üzümü kesmek gibi çalı kes.
 • Sonbaharda, sıfır düzende atıfta bulunarak, bitkide 3-4 güçlü mikrop bırakın. Çalı zayıf büyüyorsa (zayıf bir dallanma gözlenir), daha sonra temel parçanın (kazanç) uzunluğunun üçte bir oranında kısaltır.
 • Kırmızı frenk üzümü her dalında 8-10 yıla kadar meyve tutabilir, bu nedenle bitki dalları farklı yaşlara sahip olmalıdır. En iyi sürgün sayısı yaklaşık 15-20 adettir.

Buna ek olarak, kırmızı ve beyaz kuraküstü güçlü sürgünleri kesmemelisiniz. Dallar güçlü bir şekilde büyüyorsa, yaklaşık olarak iki kere kısaltın. Yaklaşık 15-20 yıl boyunca meyve verebilecek kırmızı ve beyaz kuşlardan budama yaparken aşağıdaki önerileri ihmal etmeyin:

 • ekim yaparken ilk kez sürgünleri kesin;
 • Budama için genç dallar tavsiye edilmez;
 • Karanlık bir renge sahip dalları kesin, çünkü Artık, daha önce olduğu gibi meyveleri de yemezler;
 • 7 yaşından büyük şubeler kaldırılmalıdır;
 • tüm transvers işlemleri çıkarın;
 • Bölümleri yağlamak için bahçe kullanın;
 • bitkinin çok kalın olmadığından emin olun.

Kırmızı ve beyaz kuşları kesmenin özelliklerinden söz edersek, bu işlem için en uygun zaman erken bir ilkbahar veya yaz dönemi olarak kabul edilir; Meyveli bittikten sonra. Çalı oluşumu ile ilgili kurallar aynı kalıyor; siyah frenk üzümü için olduğu gibi aynı, ancak geçen yılki filizlerin üstlerini tutmanız gerekmez. Buna ek olarak, 2-3 yaş arasındaki şubeleri kısaltmak gerekli olmayacaktır. Zararlılardan etkilenen yaşlı ve aşırı aşırı genç süreçler, tedaviye tabidir. İşlemden sonra yaklaşık 6-8 iskelet dalları kalmalıdır.

Eski ve ihmal edilen çalıları düzeltmek için

Frenk üzümü çalılarının zamanında kesilmesine gerek kalmadan meyve vermezler ve şubeler büyüyüp yaşlanacaktır. İhmal edilmiş ve eski bir bitkiyi bir anda normal duruma getiremezsiniz. Hasatı beklemek yaklaşık 3 yıl daha beklemek zorunda kalacaktır. Bu süre boyunca düzeltmek (en çok tercihan sonbaharda) gerekecektir. Faydalı öneriler:

 • Hangi sürgünün hastalandığına ya da çok yaşlanmaya başladığına dair, bitkinin kök kısmı - bundan sonra da budama işlemine başlar. Zararlı böcekler tarafından yenen bir mantar ve cam kaptan etkilenen tüm dalları çıkarın.
 • Zencefil çalılığının eski ve kalın dallarını zemin seviyesinden kesin, ör. yere yakın. 3 santimetrelik bir kütük sonucu bırakın, aksi halde bitki içinde büyümeye başlayacak olan iğ-dallar olacaktır.
 • Sonuç olarak, 2-3.5 yaş arası 20'den fazla genç şubeniz olmamalıdır. Her sene yaklaşık 3-4 tomurcuk bırakarak onları kısaltın.

Çalıların yeni sürgünler oluşturma yeteneğini artırın

Bitkinin yeni filiz oluşturma yeteneğini artırmak için, üstleri düzeltmeniz gerekecek. Her bahçeyi, bahçe makasıyla boyunun yarısı kadar kısaltın veya üçte biri kadar kısaltın. Kesim böbrekten 2-3 mm yukarıda olmalıdır. Bu işlemin özelliği, kuş üzümü çalılığının dışına doğru yönlendirilmiş bir böbrek seçmek gerekeceğidir. Böyle nispeten basit bir prosedür, yeni kuşların büyümesini teşvik edecek ve bu da kuşağının verimini olumlu olarak etkileyecektir.

Farklı çeşitteki frenküzümü nasıl ve ne zaman kesebilirim

Bazen her spesifik çeşitlilik bireysel bir yaklaşım gerektirir, tk. genel bakım kuralları her zaman en uygun değildir. Genelde, frenk üzümü bakımı, pagon kaldırılması ile aşırıya kaçmamak çok önemlidir. Yanlış üretilen tedavi sadece sonuç getirmeyecek, aynı zamanda bitkiyi de yok edebilecektir. Zaten 6-7 yaşındaki eski sürgünleri kesmek için özellikle önemlidir. Onları çıkarmak zorunludur, çünkü artık meyve vermezler. Düşük verimlilik sağlayan bu sürgünler genç sürgünlerden alınan tüm besin maddelerini seçer.

Altaik çeşitlerdeki meyveler, bir kural olarak sürgünlerin orta ve üst kesimlerinde görülür. Bu bağlamda, onları keserseniz toplam verim dramatik bir düşüş gösterebilir. Deneyimli bahçıvanlar iyi yetiştirilmiş yalnızca eski dalları kesmeyi önerir. Kalan sağlıklı dallar ise kısalmamalıdır. Bu durumda, zararlı böceklere ve çeşitli hastalıklara maruz kalmış olan tüm işlemleri çıkarmayı unutma.

Aktif tomurcuklanan çalılıklar

Aktif meyvecilik ile çeşitlere ait bir bitki hakkında konuşursak, neredeyse her yıl sıfır sürgünler çok sayıda oluşur. Kural olarak, bitkinin kök kısmından yetişirler. Bu filizleri nispeten zayıf düşürdüler, bu nedenle birçok bahçıvan onları kesiverdi. Genç çekim 30 cm uzunluğa ulaşırsa, kısaltılabilir ve tüm zayıf tomurcuklar kesilir.

Pasif filizleme ile

Pasif tomurcuklanma olan çeşitlere gelince, genç sürgünleri çok iyi büyür. Bu tür bitkileri yavaş yavaş yerleştirin. Erik yapmaya karar verirseniz, bu durumda genç dalların kesilmediğini veya biraz kesilmediğini unutmayın. Dalları 6 yaşına kadar kaldırarak veya üstleri keserek, genç sürgünlerin daha fazla besin alması için bir fırsat sağlayacaksınız. Böyle bir yaklaşım gelecekte pasif filizli iyi bir krema koleksiyonu elde etmeye yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 35 = 40