Standart tuğla Boyutları

Standart tuğla boyutu ve tuğla çeşitleri

Ana malzeme kullanılan tuğla (panelin hariç) tamamen bir binanın inşası sırasında. Böyle duvarlar daha güçlü ve daha dayanıklıdır panele ters düşer. Ancak, yükleme ve tuğla prefabrik panellerin montajı çok daha fazla zaman alır. Ama olursa olsun, modern binaların çoğu ve yapımında kullanılan malzeme dolayısıyla daha pratik ve güvenilir olduğunu olun. Bugünün yazıda standart tuğla boyutunu öğreneceksiniz ve çeşitleri hakkında konuşmak.

Bildiğiniz gibi, inşaat tuğlaları boyutu, özellikleri ve kullanım amacı farklıdır. Bu durumda, malzeme, 3 kategoriye ayrılabilir:

Bu tip her biri için standart tuğla boyutu farklıdır. uzunluk, genişlik ve yükseklik: O, üç parametre ile tespit edilir.

250h125h65 milimetre: aşağıdaki gibi en modern binaları ve kurumların yapımında kullanılan tuğla boyutu (standart tek-tip). Böylece silikat (çift) malzeme milimetre 250h120h188 boyutları vardır.

Standart bir tuğlanın yapı büyüklüğü 250h125h65 milimetredir. Bu tuğla en çok kullanılan tip tek olmasıdır. Buna ek olarak, inşaat sektöründe genellikle kalınlaştırılmış şeklinde 250 mm yüksekliğinde, 120 ve 80 mm bir genişliği olan bir uzunluğa uygulanır. Ayrıca değer belirterek modüler çeşittir. Tek bir tuğla modüler boyutları 138h13h288 milimetre oluşturmaktadır.

Duvarların yapımı da sözde seramik taşlar kullanılmış olabileceği unutulmamalıdır. taşlar, onlar herhangi bir ilişkisi yoktur ve bu nedenle seramik bloklar üretiminde etiketlenir. Pek çok satılanlar "ikili tuğla" şeklinde bahsetmektedir, bu yüzden satın alırken bu malzemenin farklı türü olduğunu düşünmüyor. Seramik taşı, blok ve tuğla çift - onlar bir ve aynı ürün. Ve aşağıdaki boyutları: 250h125h138 milimetre (uzunluk x genişlik x yükseklik) göstermektedir.

Rusya'da bu tür ürünler için GOST (Devlet standartları) özellikle birkaç yıl önce piyasaya ortaya çıkan yeni teknik ürünler için, geçerli değildir. Tabii ki, bir konut veya diğer bina inşaatında seramik tuğla kullanımı beri nedeniyle asgari taş işçiliği maliyetinin büyük boyutta, çok karlı bir iştir. Buna göre, zaman zaman çalışma hızı zaman duvar tek bir malzeme aşmaktadır. Buna ek olarak, bir tasarruf da tuğla duvar, bir dizi hazırlamak için gerekli olan çimento bulamacına uzanır.

O bir ev veya garaj, çok katlı binaların yapımında ağırlıklı olarak seramik taş kullanılmıştır. İstatistikler bu tip malzemelere yapımında kullanılan tek katlı evlerin sayısı biri olduğunu gösteriyor. biz seramik taş duvarlar ve klasik tek tuğla ile aynı binada olan çok katlı kurumlarının toplam sayısını karşılaştırmak bile olsa fark kez onlarca tutarında olacaktır.

Neden o zaman böyle malzeme Rusya'da büyük talep değil mi?

Aslında birçok müşteri sadece kurulumdan sonra 10-20 yıl içinde taş nasıl davranması bilmiyorum, ve duvar bu zamana kadar koruyabileceği konusunda. Bu nedenle, 60 ya da daha fazla derece Celsius (yaz ve kış dönemlerinde hava ısı derecesi arasındaki fark) bir sabit sıcaklık farkı bu tuğla sadece tek bir çalışma devrindeki çökmeye doğurabilir. Amaç gerçeğin neden olsa da, bu taşı aramak için en kırılgan, hayır, bu konuda hiçbir bilimsel çalışmalar yapılmıştır beri. Bu çıkıyor o seramik taş döşeme - bu rulet oyunundaki gibi: Sen binası doldurdu ne zaman asla bilemezsiniz ve yakında olup olmayacağını.

Ama geri boyutuna. Bu makalenin başında, biz standart bir tuğla tam boyutunu işaret etti. 138 milimetre - uzunluğunun türüne bağlı olarak, 65 olabilir. veri değerleri malzemenin özel bir tip uygulama yerine bağlı olabilir (örneğin, tuğla olarak yüksekliği 65 ila 500 mm aralığında değişebilir). dışarıdan bize göre bir tuğla bir buçuk ve boyutlarında fark, 1,5 faktörü teşkil etmediğini de not edin. Eğer daha yakından bakmak ve (65 milimetre) birinci ve (88 mm) ikinci yüksekliğini karşılaştıracak olursak, tam olarak 1.35 kat üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu malzemelerin kolaylıkla için polutornye9raquo" olarak adlandırılır;.

1

Neden 250h120 milimetre?

tuğla Çoğu modern tür bir uzunluğa, 250 ve 120 mm arasında bir genişliğe sahiptir. fark sadece malzeme (beyaz tuğlanın 250x120h88 milimetre, örneğin, boyutu) yüksekliğinden yatmaktadır. Ne işe yarar? Ve tuğla döşeme kullanılacak uygun oldu sağlamak için gereklidir. (Değil kule vinç bunları yığını) satırları döşerken boyutu için, malzemenin mükemmel bir el, hem de yapı ve inşaat fiziksel gücüne kendileri en çok kullanılan duvarın montajı uyan, veri büyüklüğü en rahat.

Çok az insan biliyorum ama Rusya'da ortak tuğla standartları sadece birkaç yıl önce tanıtıldı - 2008 yılında. Ve o ilk başladığı olmasına rağmen 1927 yılında kullanılmak üzere. Her şeyden sürpriz, Sovyet zamanında, hemen hemen tüm binalar herhangi standartları ve gereksinimleri karşılamayan tuğla ile oluşturulmuştur. Ancak, bu tür binalar şu anda en sağlam ve dayanıklı.

Standart tuğla: boyut, özellikleri, kullanım alanları

Doğal taş uzun inşaat temel malzemelerden biri olarak hizmet vermiştir. tuğla - Ancak, bu tüm modern yapı malzemesi gelişiyle birlikte değişti. Adam, bağımsız bir şekilde bitmiş bir ürün, arzu edilen karakteristikleri vermek mümkün. Her gün bir çok farklı varyasyonlarda bu yapı malzemesi kullanımını gözlemleyebiliriz. Bugün kendi standart tuğla satın almak bir sorun değildir: boyut ve seçim kriterleri, bu makalede öğrenebilirsiniz.

Tuğla - Uzun süre yapımında kullanılan çok yönlü bir malzeme

Geçerli olduğu durumlarda standart tuğla: boyut ve türler

Tuğla - Yapım birçok alanda kullanılan çok yönlü bir malzeme. Birçok tür ve boyut standart tuğla vardır. malzemenin doğru seçim - İşinizin başarılı bir sonuç anahtarıdır.

Üretim malzemesi, hem de ürün özelliklerine bağlı olarak, tuğla, dört ana gruba ayrılabilir:

Çoğu zaman, tuğla evlerin yapımında kullanılan ve temel atma

tuğla kullanımının başlıca alanlar:

 • (Taşıyıcı da dahil olmak üzere), duvar;
 • temel atma;
 • Yapı bodrum;
 • kiler düzeneği;
 • cephe kaplaması;
 • merdiven yapımı;
 • Evlerde tuğla duvar inşaatı;
 • Duvar şömineler ve sobalar.

tuğla kaplama evin içinde sadece dış değil, aynı zamanda harika görünüyor

tanıdık kırmızı tuğla en yaygın kullanımı. Onun özellikleri iyi işlerin geniş bir dizi için uygundur. asansör şaftları, sütunlar, binaların kemerlerin inşası dahil. Genellikle her zamanki kırmızı tuğla az katlı binaların temel atma için de kullanılır.

Biz merdivenler yapımı hakkında konuşursak, durumda çanak çömlek parçasını kullanmak daha iyidir. Bu nem, sıcaklık değişimleri ve diğer çevresel etkilere karşı daha dirençlidir. Buna ek olarak, seramik gerektiği gibi tuğlaları kesmesini sağlayan mekanik strese nispeten kolaydır.

Seramik tuğla yaygın yığma merdiven ve adımlar için kullanılır

Tek, çift ve bir buçuk tuğla, aşağıda ele her tür boyutu ayırt.

İnşaat zanaat gelişme sürecinde materyal tarafından karşılanması gereken bazı standartlar geliştirmek. tek tuğla boyutu: genişlik 120 mm, uzunluk 250 mm ve yüksekliği 65 mm. Bu tuğlaların büyüklüğü uzunlamasına ve yanal yerleştirme dönüşümlü duvar için ideal olarak kabul edilir.

zamanın geçişi ve inşaat evrimi ile, malzemelerin giderek çeşitli gereklidir. Yani bir buçuk yeni, standart dışı boyutlu tuğlalar vardı. Bu parametreleri: genişlik 120 mm, uzunluk 250 mm ve yüksekliği 88 mm.

Bu tür tuğlaların kullanımı son ağırlık yapımını kolaylaştırmak üzere tasarlanmış duvar arasında özel bir teknik, bir bilgi gerektirir. Yani, gözenekli delikli veya içi boş olan alternatif tuğla gereklidir.

Çift tuğla tam gövdeli asla sonuçla etkileyici boyutları vardır. genişlik 120 mm, uzunluk olarak 250 mm ve yüksekliği 103 mm tuğla boyutu. Sadece hafif Kâgir bunları kullanın.

tuğla farklı tipte Standart boyutlar

Kırmızı sıradan tuğla: boyut, ağırlık, etiketleme

Kırmızı tuğla - Toprak sıkıştırılmış briket kalsine edilmesiyle üretildiği yönlü malzeme. Çoğu zaman vakıflar, Bölme, duvar yapımı için kullandı. Ayrıca duvarcılık soba ve çitler için kullanılır.

tuğla ısınmış satın kaçının. Bunlar siyah, ortasında çıplak gözle görülebilen ve kenarları yanık perepalenoy. Bu malzemenin yapı çalışmaları çoğunluğu kullanılamaz, ancak, bu temel döşenmesi için uygundur.

Seçenekler standart boyutlu tuğla harcı

Katı tuğla ağırlığı 3.5 ila 3.8 kg arasındadır. kırmızı tuğla biri metreküp yaklaşık 1700 kg ağırlığındadır ve yaklaşık 480 adet kapasiteye sahiptir. ambalaj üreticisi mutlaka kg / cm² sıkıştırmaya bu malzeme dayanabilir basıncı, örneğin, 76, 100, 125, 200 gösterir, vs.

Faydalı İpucu! etkisine Kalite yanmış tuğla saf, berrak ses çıkarır.

Beyaz tuğla: boyut ve kapsam

Beyaz veya kum-kireç tuğla silikat, neden temelinde yapılan ve adını aldı edilir. başta duvarlar ve bölmeler için kullanılan Dayanıklı ve hafif materyal. Böyle bir tuğla yığma, fırınlarda, bacalar, şömine veya kaideler temeli için hiçbir zaman kullanılmaz. Standart beyaz tuğla boyutu: 250h120h88 mm.

Beyaz kum-kireç tuğla çeşitli binaların yapımı için kullanılır

Faydalı İpucu! Modüler tuğla boyutunu bilerek gelecekteki tasarım öngörülen ve gerekli malzeme miktarını hesaplamak edilebilir.

Seramik tuğla, boyutları ve özellikleri

buna karşılık, bina ve bakan ayrılır, Tanıdık bize malzeme. Ayrı türlerin bir tuğla ocağı salgılar. boyut ve kullanışlı form gereksiz eklem olmadan düzgün, pürüzsüz yığma yapmak için izin verir. bir tuğla fırının standart boyutlu - 250h125h65 mm.

bu malzeme çok önemli yerleri döşenmesi için kullanılan olduğundan, hatta biraz evlilik tuğla kullanımı kabul edilemez. tuğla kalitesini kontrol basittir - prostukivanii tuğlaları bir metalik ses çıkarır ne zaman. Ne zaman yarma büyük parçalar halinde çökmeye gerekir. Düşük kaliteli, yanmamış malzeme, yapısal yetmezliğine yol açabilir nemi artar. Soba tuğlası normalden daha pahalı, ama yanmaz ve mükemmel ısı korur. refrakter tuğla hep aynı boyutudur.

duvarcılık şömine ve sobalar için Firebrick idealdir

Faydalı İpucu! Bunun yerine, fırın refrakter tuğla kullanmak mümkündür. büyüklüğü ve bu malzemenin özellikleri tüm gereksinimleri ile uyumludur.

boyutları ve özellikleri: tuğla

Düz, pürüzsüz bir yüzey sağlarken tuğlası, duvarların yapımı için kullanılır. Onun doğru şekli bir nihai bitiş duvarları evin içinde ve dışında olarak ürünü kullanmak için izin verir. tuğla dış duvarların parlak yüzey fazladan tekme yüzeyini verdiğinde.

Bu dekoratif tuğla genellikle "ön" veya "ön" olarak anılacaktır bu nitelikleri içindir. ihtiyaç dışı bir madde bu tür ilişkilerde herhangi bir sorun sütür kesim özellikle dikkat etmek. Tek, çift ya da bir buçuk: tuğla boyutu tipine bağlı olarak farklı olabilir.

tuğla giydirme sistemlerini Cephe tasarımı yapısını özel bir şıklık verir

Geleneksel muadili farklı bir şekilde tuğla yönelim büyüklüğü standart. İstisnalar el yapımı. Özel tek tuğla 210h100h50 mm 240h115h52 mm veya 210h100h65 mm olabilir boyutları.

tuğlalar tek ürünlerin Bu boyutlar fabrikaları değildir ve bunlar çok daha yüksek maliyet. Her zaman sınırlı sayıda üretti. Bunlar eski binaların restorasyonu ve orijinal bina fikirlerin uygulanması için kullanılmaktadır.

Boyut seskihidrat el yapımı tuğla aynı zamanda, örneğin, 240h115h71 mm çok farklı olabilir. Bu büyüklükteki tuğlaları kullanılması çok avantajlı görünüyor.

Eski yığma tuğla Örnek restorasyonu ile

Çift kaplama tuğlaları özel boyutlar 240h115h113 formatında ya 190h90h90 mm içindedir.

Bir standart boyutlu tuğla bakan ev bitirme için kullanabilir veya daha pahalı malzemeler el yapımı satın almak ister - karar. Ancak, satın almadan önce tuğla belirli bir türdeki tüm nüansları açıklayabilir bir uzmana danışmak daha iyidir.

Nasıl bir standart tuğla seçin. Boyutlar ve teknik özellikler

Bir tuğla satın alma önce, doğru bir şekilde satın alma amacını anlamak gerekir. o malzeme özelliklerini belirlemek için gerekli olacağını söyledi.

tuğla rengi o yapıldığı kil bağlıdır. En popüler seçenek - kil kütlesi krasnozhguschayasya. Kırmızı bize tanıdık bitmiş ürün verir. Daha az sıklıkta mümkün kullanılan belozhguschuyusya kil üretimi için beyaz kil tuğlalar, kayısı veya sarımsı bir renk, karşılamak için. Kaynak malzemeye istenilen rengi veya tonu, özel bir pigment ilave edilir elde etmek olur.

iç tasarım farklı renklerde tuğla kullanımının bir örneği

Olağan tuğla herhangi bir karmaşıklık duvarları ve bina yapıları için idealdir. Sıradan tuğlanın standart boyutlar: 250h120h56 mm.

Gelecekte, bu tür sıva olarak hiçbir ek terbiye gerektirir. malzemeyi karşısında ek bitirme gerekmez kadar düz ve pürüzsüz yüzeye sahiptir. Ancak, fiyat ve tuğla boyutları çok daha çeşitlidir.

Faydalı İpucu! Tuğla alçı çözeltisi ile daha iyi kavrama için tasarlanan yüzey kabartması deseni, ilgili olabilir.

tuğla seçimi için önemli bir kriter - gücü, dış yüklerin etkisi altında çökmez malzemenin yeteneğini yani. az katlı evlerin yapımı için 1 cm başına 100 kg tuğla bir yük dayanacak yeterli olacaktır. Biz çok katlı bina inşaatı bahsedecek olursak, oran her partinin gücü daima ambalajında ​​üretici tarafından belirtilir 150 ° C'den az olmamalıdır.

Çok katlı binaların yapımı için çok yüksek dayanıklılığa sahip tuğla seçilmelidir

tuğla kalitesinin diğer önemli gösterge - don. Bu değer, devir ölçülür ve tek tek her sınıf tuğla testi ile tespit edilir. Bitmiş ürün, ilk dondurucuda daha sonra su içine yerleştirilmiş ve bir. Her bir ortamın terimi - 8 saat. Bu sürece malzeme açıkça özelliklerini değiştirmeye başlamıyor olarak tekrarlanır bir döngüdür.

Yüksek katlı binalar ve endüstriyel binalar, normlarına göre, en az 35 döngü boyunca don ile tuğla inşa etti. Ancak, piyasa göstergeleri ile çeşitli ürünler sunmaktadır. Kolayca 25 ve 15 döngü bulunabilir. Bir düşük olan malzemenin maliyeti çok daha düşük olacak, ancak daha sonra pişman olursa gerekmez? Eğer Hangi seçeneği emin değilseniz, sizin iklimi ve inşaat tipine uygun bir tuğla bulmanıza yardımcı olabilir bir uzmana danışın daha iyidir.

Standart ve standart olmayan: Bugün, tuğla boyutları iki sürümü vardır. Daha önce belirtildiği gibi, standart uzunluk - 250 mm genişlik - 120 mm ve yüksekliği - 65 mm. Bu parametreler, böyle bir tuğla mümkün olduğunca ve iyi el kullanımı kolay olması nedeniyle sadece ilişkilidir. Aslında, uzunlamasına ve enine yönlerde arasında değişen süre yapımı sırasında tuğla, birbirine dik yerleştirilmiş olmasıdır.

Şema standart tuğla yığma

rakamlara yakından bakın ve göreceksiniz birbirinden standart göstergeler neredeyse katları söyledi. Bu tür malzeme ile çalışan herhangi hesaplamaları kolaylaştıran ve tuğla kesme ihtiyacını en aza indirir.

Genellikle tuğla ve standart dışı boyutlarda bulabilirsiniz. Standart olarak aynı uzunluk ve genişliğe sahiptir, ve taş yüksekliği bakımından farklılık gösterir. 138 mm - Örneğin, ürün seskihidrat kalınlığı 88 mm ve iki katıdır. Bu gibi malzemeler, genel olarak dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Onlar ev, çatı ve cephe süslemeleri iyidir.

Modern iç tarzıyla harmanlanan stil cephe "antika",

Örneğin, renk ve tuğla boyutunun iyi bir seçim: sarı bir buçuk veya çift kahverengi.

ağırlığının - tuğla özelliklerinin diğer bir. Ürünlerin çeşitli türleri için, bu rakam tamamen farklı. Bu durumda, bir seramik ya da silika tuğla standart ağırlık 3,8-4 kg'dır. tuğla boşluğunda varsa Üstelik, o zaman daha hafif olacak. Bu nedenle, tasarım hesaba her tuğla, duvar ağırlığını ve yalnızca belirli, yani yapı malzemesinin 1 metreküp ağırlığını artı çimento harç gereken miktarda ağırlığını almadı sırasında.

Binaların tasarımında duvarcılık toplam oranı olarak hesap böyle parametre içine almalı

Özgül ağırlık duvar 1800 kg / m³ 600 kg / m arasında değişir ve doğrudan her tuğlanın ağırlığına bağlıdır olabilir. Gelecekteki binanın tasarım aşamasında ağırlık hesaplanması, böylece tasarım daha sağlam ve güvenilir hale vakıf döşenmesi için ayarlamalar yapabilirsiniz.

Tasarım boyutu büyüklüğü her tuğla eninin bir çok olacaktır. Biz tuğla standart boyut hakkında konuşursak, bu değer 120 mm olacaktır. katmanların sayısına bağlı olarak, duvar genişliği olabilir 120, 250, 380, 510 mm vs. Tüm bu hesaplama zorunlu tuğlalar arasında 10mm dikiş olarak kabul edilir.

kural istisnası kenarına yerleştirilmiş seramik tuğla lay sadece ince bir bölüm olarak kabul edilebilir. 65 mm - Buna paralel olarak, bu durumda bölüm genişliği bir tuğla genişliğine karşılık gelir.

açıklıkları ve bölümler oluşturmak için bir tuğla kullanarak Türevleri

Onlar bir tuğla büyüklüğünde katları olacak şekilde açıklıklar ve kısa iskeleler hep tasarlanmıştır. Aksi takdirde, saz önemli ölçüde sürecin karmaşıklığı artar sağ boyutu, kesmek için bir ihtiyaç vardır.

Tuğla her zaman olmuştur ve popüler bir yapı malzemesi olacaktır. Yüksek olması nedeniyle teknik özellikleri, modern inşaat şey değiştirmek zordur. niyetinizi kendi ev inşa etmek Yani eğer, kesinlikle bu iş için ana malzeme olarak tuğla düşünmelisiniz. Sadeliği rağmen, tuğla mümkün sıradışı tasarım fikirleri ve en özgün düşüncenin ürünü olarak yapar çok çeşitlidir.

malzemenin boyutları, fiyatları, türleri ve özellikleri: tuğlaları karşısında

Kırmızı tuğla: boyut, ağırlık, maliyet, varyete

Boyutlar kül blok ve teknik özellikler

Tek ve çift birinin boyutları, bir buçuk tuğla,: çeşitleri ve özellikleri

PVC paneli: boyutu ve ürün, duvar ve tavan özellikleri

Boyut silikat beyaz tuğla, yığma özellikleri ve özellikleri

tuğla Standart boyutlar

tuğla boyutu, kullanım özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parametredir. devletlerarası standart 530-2012 "Tuğla ve seramik taş belirtilen tipte, bina elemanları için bütün teknik gereksinimler. Genel teknik şartlar". tuğla boyutunu Standardizayon bina yapılarının bazı parçaları birbirinden farklıdır korkmadan farklı üreticilerin malzemelerin kullanımına izin verir.

tuğla farklı yükseklik, genişlik ve uzunluk olarak boyutunu temin için.

Ne tuğla boyutunu belirler

tuğla, dünya üretiminin hızla gelişmekte olan ülkelerin topraklarında Uzun süredir elle münhasıran gerçekleştirilmiştir. Genellikle bu tür aktiviteler yakından yılın zamanına bağlanan edilmiş yapı malzemesi üreten kil kütlesi olarak, gerekli olan güneş ısı yeterli bir miktarı, bir iyi bir sertlik elde etmek için. XIX zirve teknik devrim, başlamasıyla birlikte - başlayan yirminci yüzyılın, üretim tuğla için dramatik değişiklikler teknolojisi uğramıştır: bir kayış formlarına, eşyaların kalıplama için kullanılan bir hidrolik pres, su, kil ve kum karışımını temin edebilen taşıyıcı, ve dairesel fırın oldu . Bu üretim yoğunlaşması el emeği kullanımını en aza indirmek için izin verilir, ancak büyüklük ve yapı bloklarının özellikleriyle ilgili eğitim standartlarının geliştirilmesini gerektirmiştir.

tuğla tarafını adı.

1927 yılında, tuğla doğrusal boyutları tanımlayan ilk ulusal standart Rusya'da kabul edilmiştir. Üretim birleştirmek kalite kontrolü uygulamak ve büyüyen sanayi işlevselliğini arttırmak mümkündür. O zamandan beri, neredeyse 90 yıl sürdü, ama inşaat elemanlarının parametrelerine genel şartlar pratik olarak değişmez.

normatif belge GOST 530-2012 ve yönetilenlerce yapı bloklarının parametrelerinden hesaplanan temel boyutu, 250h120h65 mm'dir. Normal boyutu (Şekil 1) - bu tip tuğla sembolü "SF" dir. Sözde bir buçuk, çift, modüler ve tuğla, Avrupa biçimi - normal biçimde elde edilen çok sayıda alternatif mevcuttur. aşağıdaki gibi yukarıdaki durum standart seramik blok sınıflandırır:

tuğla 1. Standart boyutları Şekil.

 • 0.5 NF - 250h60h65 mm;
 • 0.7 NF - 250h85h65 mm;
 • 0.8 NF - 250h120h55 mm;
 • 1.0 NF - 250h120h65 mm;
 • 1.3 NF - 288h138h65 mm;
 • 1.4 NF - 250h120h88 mm;
 • 1.8 NF - 288h138h88 mm.

Sözde çift tuğla 2.1 NF (250h120h140 mm) uyacak - Buna ek olarak, tuğla blokları, cari standardın gereklerine tabi değildir parametrelerin oldukça popüler bir şekli vardır.

Yapı taşları iç yapı tek parça olabilir ya da doğrusal boyutları aynı olan ile, tamamen dikey veya uzunlamasına boşluklar olabilir. boşluk, tuğla termal izolasyon özelliklerini artırabilir ağırlıklarını azaltmak ve mekanik deformasyona karşı direnci artırmak için içinde olan hava hacmi.

tuğlaları kullanılması duvarcılık türünü seçmede boyutları

Yetenekli masonlar neredeyse "gözle" belli bir yükseklikten duvarlarını oluşturmak için blok gerekli sayısını belirlemek için edebiliyoruz. Bu durumda, dikkate arazinin iklim koşulları, ısı yalıtımı, özellikle vakıf ve diğer parametrelerin varlığını aldığınızdan emin olun. Bu tür hesaplamalar için en uygun yol temin etmek üzere standart tuğla boyutları öyle bir şekilde seçilir. Onları sonradan çözümü ile doludur 5-10 mm'lik boşluğu gözlemlemek emin olun arasındaki - Buna ek olarak, tuğla birbirine sıkıca uymaz dikkate almak gereklidir.

tuğla blokları lineer parametreler için Avrupa şartlar daha sadık şunlardır: Batı tasarımcıları ve mimarlar farklı uzunluk ve genişlikte fragmanları, antik kentlerin şekli ile en uyumlu olacak bina yapılarının zarif çizim oluşturabilir adil görüş tutun. Yerli kurallara ilişkin olarak, onlar geleneksel olarak üretim kapasitesinin en verimli kullanımı üzerine odaklanmıştır.

Tuğla özel boyutlar

silikat bloklar ve gaz beton blokları - - Modern malzemelerin yüksek popülerlik doğal arzusundan kaynaklanan yapım maliyetini azaltmak ve vakıf üzerindeki yükü azaltmak için. daha sonra dekoratif yüzey gerektirir sevimsiz görünüm, - bu elemanların en büyük dezavantajı. blokların duvarlarını süslemek amacıyla, tuğla genellikle standart dışı boyutlarda kullanılmaktadır - küçük kalınlıkta, onlar eve mükemmellik vermek için bir fırsat, tam tuğla yapının yanılsaması yaratır.

Gelişmiş şekli ve tuğla boyutu.

Bu tip Tuğlalar yaklaşık standart boyutlu taşlar göre iki kat düşük bir kalınlığa sahiptir. Diş yüzeyleri tamamen düz ya da kabartma elemanları ile donatılmış olabilir. Son zamanlarda gerekli inşaat bağımsız ek maliyetler, zaman ve para gerektirdiği bireysel öğelerin testereyle kesme üretmek kadar. Şimdi, piyasa koşullarını takip, bir şirketin, inşaat malzemeleri üretimi yapan dekorasyon amaçlı standart dışı boyut tuğla sunumuna başlamıştır.

Ayrıca yabancı üretim seramik bloklar ayırt etmelidir ayrı bir grupta - onların parametreleri yerli standartlarından oldukça farklı olabilir. tuğlaların Sayma hızı üreticisinden bilgi rehberliğinde, yapılmalıdır.

yapım işi gerekli parametrelerin sırasında kullanılan tuğlalar GOST 530-2012 gereklerini tanımlayan bir standart düşünülmelidir.

Bu malzeme kaynaklarının en verimli kullanımına olanak ve minimuma mali kaybını en aza indirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + = 9