tavan için Buhar bariyeri

Nasıl doğru tavan ve parke döşeme koydu film için bir buhar bariyeri seçmek için

ahşap tahta yapımında nemi emer ve kondensat oluşmasını engeller. Ancak buhar basıncı atmosfer basıncı, tavan buhar bariyeri aşan ısıtılmış çerçeve ev, ahşap tavan ilgilidir. Tüm odasında farklı atmosfer altında eşit derecede etkili buhar bariyeri film olmaktadır. Belirli durum için en iyi malzemeyi seçme ve düzgün monte buğudan yapısını korumak ve evde ömrünü arttırır.

tavan ve çatı ↑ yapısı

Ahşap bir tavan üst üste her katman kendi fonksiyonunu yerine, burada çok katmanlı bir yapıya sahiptir. Buhar kontrol tabakası, tipik olarak, metal taşıyıcı komponentlerin veya kaburgalar son bitirme üzerinde uygun ahşap çubuklar vasıtasıyla boş levhalar veya yalıtım bağlanmıştır. Eğer bir buhar bariyeri buhar bariyeri yerleşim oluşturduğunuzda başka yerde istenen etkiyi vermeyecektir.

Aynı çatı buhar bariyeri yapımında, bazı istisnalar hariç, doğrudur. "Çatı" pasta kavramı yapımında. Bu şunları içermektedir: bir çatı için su geçirmez, yalıtım ve nem bariyeri bir üst tabaka. Bu tasarım sayesinde, çatı kaplamasının ömrünü uzatmak için nem yoğuşma çatı gelen havalandırma ve koruma sağlamak üzere, bina ısı tutabilir.

Türleri ve ahşap zeminler için bir buhar bariyerinin seçimi ↑

Yakın zamana kadar, müsait malzemeler, buhar bariyeri çatı malzeme ve asfalt edildi. Çatının buhar bariyeri için Modern filmi daha iyi performans özelliklerine sahip ve yapı malzemeleri pazarında yelpazesi sayesinde birkaç seçin. Buhar bariyeri zeminler, duvarlar, çatılar oluştururken filmler bir çok tipi eşit ölçüde etkilidir.

etkisi ilkesi uyarınca buhar bariyerleri türleri ↑

Bu malzemelerin çalışma prensibi şunlardır:

 • Standardı. tavan içindeki su buharı kaçırma ve yalıtım kırmaya vermeyin. Kesin yapının iç tarafı ile monte edilir. Bunlar Ecolife, Yutafol, Izospan, Technonikol arasındadır.
 • refleks katmanı sayesinde. Bu zarlar, bir yansıtıcı etki (ör folyo) sahiptir. Bundan başka, buhar olarak geçmez, bu tür malzemeler odaya geri ısı yansıtır ve ek bir ısıtıcı olarak faaliyet göstermektedir. banyo, örneğin, - buhar yüksek konsantrasyon olan yerlerde en etkilidir. En yaygın olarak kullanılan Alukraft, Armofol, Penofol.
 • Kontrollü geçirgenliği sayesinde. Bu binaların düzensiz çalışması için kullanılır - örneğin, kış aylarında yazlık sahibi yalnızca birkaç kez gelirse. zar, gözenekler içinden elde edilen buhar dışında bozunmuş ve malzemenin özelliklerinin, izolasyon muhafaza edilmez. Bir örnek Alman Delta Luxx filmi üretimidir.
 • Değişken geçirgenlik ile. Buhar bariyeri üstünde sadece döşenebilir zaman tavan onarımında kullanılan ve bir havalandırma boşluğu mevcut değildir. Örnek - rüzgar geçirmez buhar bariyeri film, Delta-Sd Flexx.

Önerilen yalıtım malzemeleri ↑

malzeme Buhar bariyer özellikleri nedeniyle bileşime elde edilir. Tabii ki, sıradan plastik satın almak yerine kaliteli buhar bariyeri film mutfak için, örneğin, kaydedebilir ve.

1

çifti dışarıya kaçamayacak, mühürlü "sera" Get ve kondensat şeklinde yerleşir: Aynı anda Kapalı iklim oldukça rahatsız olurdu. Etkili bir buhar bariyeri için, duruma bağlı olarak, malzemelerin kullanılması önerilir:

 • Glassine. Bu zift ile emprenye edilmiş, kalın karton olduğu. bu durumda, U-250 U-300 gibi bazı türler, birkaç on yapımında kullanılan. Hala ilgili bugün: o hamamında veya saunada tavanın bir buhar bariyeri olarak kullanılabilir. Bu malzemeye, malzeme istifinin olan yan önemli değildir.
 • Polietilen. Soğuk ısıtılmamış çatı katları korumak için kullanılır. Bunu kullanırken de tavana veya duvara monte edildiği yan önemi yoktur. Daha az kemirgenler tarafından zarar görmüş bir uzun ömürlü (iki katmanlı) polietilen film takviyeli. Folyo buhar bariyeri iyi ısı da ısı yansıtır metalize yan istifleme de yalıtım özelliklerine sahiptir.
 • Polipropilen. Ultraviyole dalgalar yüksek mekanik mukavemet ve direnç vardır. oda bir yıldan fazla olan ve açık havada duran bir uzun süren inşaat, optimum varyantı.
 • Zarlar. Bu geçirgenliğini taraflı etti, bu yüzden destek yüzeyine doğru yönde monte edilmelidir. Buhar düzgün membrandan geçer, ama geri kaçması nem. Orada aşağıdan yukarıya doğru buhar izin "nefes alabilir" membran, ancak kondensat muhafaza eder. Bunların kullanımı, bir tavan havalandırma boşluğu değerini azaltır.

ince film malzemelerin avantajları ↑

filmi Yalıtımlı - mümkün olan tek seçenek değildir. Bir parke zemin için buhar ve su yalıtımı olarak, uygun sakız kullanabilirsiniz, ancak bu çözüm bazı dezavantajlara sahiptir.

Film daha çatı yapısına mekanik hasar durumunda bütünlüğünü muhafaza eder. Kurulum sakız uygulayarak daha az zaman alır ve duvar ya da tavan son bitirme önce kuru olana kadar beklemek gerekmez.

su buharı geçirgenliği katsayısına ödeme dikkat seçerken. Bu değer, 24 saat süre ile kaplama içinden geçebilmektedir buhar gram sayısını gösterir. Bu rakam oda sıcaklığına bağlı olarak farklı anlamları olabileceğini unutmayın. Genel olarak üretici ambalaj filmini Sd (difüzyon direnci eşdeğer kalınlıkta) belirtir. Daha yüksek su buharı geçirgenliği, puan kadar düşük olur.

yalıtım malzemeleri nasıl seçilir ↑

çatı için bir buhar bariyeri için giderek, tesisatın yöntemine dikkat. Anahtar durumları, bir veya iki hava üfleme gerektirir. - duvara vakıf, diğerinin yalıtımı için bir uygun: hatta tek bir satıcı ürünler farklı anlamlara sahip olabilir unutmayın. Kendi ellerini takarken, zarları ve üreticinin aksesuarları Çatı, filmi kullanmayı deneyin. Bu önerilere uygun olmalıdır:

 • oda iç yüzeyleri üzerine monte edilir duvarlar, çatılar ve tavan arası çerçeve yapı daha uygun güçlendirilmiş film için.
 • geniş ısı değişimlerine ve alüminyum kaplama ile ısı yansıtıcı zar kullanılarak, yüksek nem (sauna) odalarda.
 • zemin üzerinde alt anti-kondensat buhar bariyeri izole eder.
 • Havalandırma cephelerin ve döşemelerin için yaygın buhar bariyeri önerilir.
 • Polimer dağınık ya da çok katmanlı membranlar yalıtım Çatı ve bodrum tavan.

Eğer çatı için bir buhar bariyeri seçmeden önce, montaj özelliklerini kontrol edin: montaj bandı, film ve yalıtım arasındaki havalandırma boşluğu ihtiyacını kullanmasına izin çakışma miktarını,. Bu nüansları bir buhar bariyerinin düzenlemesi ve bir tavan döşeme malzemesi, eşlik eden malzeme, maliyet miktarı ve zaman yalıtım akışını etkileyebilir. İstenirse, rulo maliyet ve metrekare maliyeti uzaklaştırılacaktır değil tasarruf.

elleri ile buhar bariyeri montajı ↑

elleriyle tavan buhar bariyeri yüklemeden ön çalışma yapmak gerekir önce: tozdan temizleyin macun veya özel dolgu macunu ile çatlaklar üzerinde boya ve bir astar uygulanması. sızdırmazlık malzemeleri yığın buharı, sadece tam bir astar katının kurutulması ve izolasyon montajının sonra mümkündür. Film ve duvarlara monte ise, çatı membran (ancak daha fazla 200 mm den üst üste binmek) yatırılır.

Buhar bariyeri malzemesi döşeme Kurallar ↑

Bu bir buhar bariyeri üç lay en iyisidir. İki üçüncü bir elyaf tabancası kullanılarak substrata malzeme güvenliği ve çok büyük şekilde bel vermesini önlemek için, bu düzeltme, bir film toplandı.

karton küçük parçalar kapatabildiği montajÕ zar yıkımını engellemek için. bağlantı noktaları arasındaki mesafe -. 30 cm membran yalıtım malzemesi temiz tarafına, logo dışına yerleştirilmiştir.

Montaj sırasında duvar üzerinde buhar bariyeri, dikey ve yatay montaj olabilir. bitirme tavan membran şeridi bulunan ne yönde önemli değil. süreç tavan duvar kağıdı benziyor. şerit gerekli sayıya önceden kesilebilir ve serinin geçişi sırasında rulodan kesilebilir (bu seçenek iki işin eğer daha uygun olur).

şeritler 10-15 cm (membranın türüne bağlı olarak) bir üst üste binme ile yerleştirilir. en az 100 mm'lik bir genişliğe sahip olan uygun bir montaj şeridi yapıştırılmış sızdırmazlık Özel kullanıma uygundur. Bunlar 30 derecelik, yoğunluğu küçük bir ısıtıcı bir eğim ile, özellikle çatılarda, kıstırma çubukları güçlendirmek için tavsiye edilir. Bu şeritler bitirme için sandık görevi görür.

Buhar bariyeri mutlak geçirmezliği sağlamak gerekir yoğunlaşma ısıtıcı karşı korumak için. O özgürce ve müdahale olmadan dinlenmek gerekir. ani sıcaklık değişimleri sırasında yırtılmaz olarak, bir güvenlik marjı sağlar: Bu küçük bir gevşeklik önerilir. montajdan önce kelepçeler veya çubuklar antiseptik ile tedavi edilmesi gerektiğini unutmayın. Metal profiller kullanılan alçı binayı bitirme zaman.

bağlama teknolojisi ve önemli anları ↑

Çatı buhar bariyeri malzemesi için en az kalitede seçilmeli ve çatı daha dayanıklı. Aksi takdirde, buhar bariyeri neme bağlı olarak ya da mantar ve küf yıkımına geri dönüşü olmayan bozunma ısıtıcı kırılma olacaktır. Bu - sağlam onarım maliyetleri: bütün "çatı pasta" yeniden monte etmek zorunda.

Çatıda buhar bariyeri döşerken tavan dekorasyon için aynı öneriler takip etmek. Ancak bu durumda bazı nüanslar vardır:

 • Film iç yan ısı yalıtıcı tabaka ya da yapay kaplama çatı kirişleri aşağıdaki takın.
 • İstifleme yukarı doğru yatay olarak gerçekleştirilir. eklemlerde örtüşme en az 15 cm olmalıdır.
 • membranın eklemleri değil, aynı zamanda ahşap yüzeylere olan adjacency yerini sadece Mühürlü.
 • Folyo filmi kullanırken tavan iç yan ayna yerleştirilmelidir.
 • çatı pencereleri alanında kavşakta, çatı pencereleri ve diğer yapısal elemanlar temin buharı bariyer önlük kullanın. o çerçeve sopa-taraflı butil bant çevre üzerinde değilse.
 • Yani film borunun etrafına sarın ve dikkatlice montaj bandı izole aşağı kaydırmak, çatı boruları ve diğer iletişim aracılığıyla nerede.

Olası sorunlar ve bunların önlenmesi ↑

en "sorunlu" yerler - kirişler, kirişler, sırt, vadi ve eşik. Çatının daha karmaşık şekli, ne kadar uzun süre buhar bariyeri monte edecek. Gevşek zarı bitişik izin verilmez. Sızdırmazlık dar (en az 50 mm) bantlanması gerekli değildir. yapışkan bant 100 mm'lik Optimum genişlik. pencere açıklıklarının tedavi deformasyon marjı bırakmak unutmayın yılında - büzülmesine 20-30 mm katlayın.

plastik wrap kullanarak, kurulum son bitirme gitmek hemen sonra deneyin. Eğer güneş ışığı etkisi altında çatı pencereleri etrafında polietilen, korumazsa tamamen birkaç ay içinde yok edilir.

bacaları, havalandırma milleri ve diğer elementlere bağlantı buhar bariyeri de, yapıldıkları hammadde dikkat edin. Bazı durumlarda, etkin olmayan bir folyo kullanımı: Sadece uygun özel yapıştırıcı poliüretan veya akrilik.

Video: tavan zarı montajı

o buhar bariyeri kurulumunu yaklaşım dikkatle denemek ve iyi olursa, uzun bir süre, iyi yalıtım ve tavan ve çatı iç tasarım nem tabakasının karşı korunmuş sürecek. Ne yazık ki, bunu yapmak için hiçbir deneyime sahip her zaman mümkün değildir: geliştirici profesyonel inşaat ekibi aksine, istifleme hataları önlemek yapabiliyor.

Belki de uzmanların hizmetlerini kullanmak mantıklı: Bu ekonomi yakın gelecekte büyük onarımlar için ek maliyetler ile sonuçlanabilir.

Uygun buhar tavan. Buhar bariyeri ahşap tavan

Tavan - karmaşık bir çok katmanlı tasarımdır. Güzel bitirmek - kalite ve işlevsellik değil bir göstergesi. odasında en iyi nem muhafaza etmek için, kalıp ve küf doğru tavan buhar meydana önlenmesi gerçekleştirilmelidir. materyal istifleme tüm yönleriyle ve uyum teknolojisini ele alacağız çalışırken hatalardan kaçınmak için.

Neden tavan buhar bariyeri?

Her odada kendi mikroklima vardır. yılın zamanına ve periyodik olarak hava sıcaklığı ve nem değişimine bağlı olarak. Isıtma sezonu boyunca, sıcak hava soğuk ile karıştırılır ve buhar haline dönüştürülmüş, bu yukarı doğru yükselir. neme sürekli maruz kalma süresi boyunca, yapı bozulacaktır ve çürümesi, kalıp insan sağlığı için çok zararlı olan, görünür başlar, tavan üzerinde zararlı bir etkisi olduğunu. Buhar bariyeri tavan tavan içine buhar girişine karşı bir bariyer görevi görür. Doğru iç iklimi oluşturmak için yardımcı olur.

ev boyunca ilk bakışta göze çarpmayan prosedür de, ama doğru atmosfer ve uzun yıllar binanın bütünlüğünü muhafaza edeceğini - izolasyon tavan Buhar.

 • Çatı sistemleri ve zemin çok daha ömrü.
 • küf görünümünü alınmadı.
 • Isı kayıpları asgari tesislerdir.
 • Artan yangın güvenliği.
 • Buhar sızdırmazlık malzemeleri yaşam döngüsü boyunca bakım gerektirmez.

Modern yapıda, buhar-tavan ev malzemelerinin yeterince geniş kullanımına izin verir, ama hepsi değil aynı derecede iyi onların işlevleri yerine getirir. Yani dikkatli seçim düşünmelisiniz. dikkate değil gereğini sadece malzeme almak değil, aynı zamanda bir çatı yapısı vardır.

Ahşap bir evde Buhar bariyeri tavan sadece özel malzemeler verir. Yüzey filmi basit bir kondensat birikir olarak, yapı, bir nem çıkışı sağlamaz. İşlenmiş malzeme uygun nem sağlayan gözenekli bir yapıya sahiptir.

Uzman buhar bariyeri polipropilen film

Bu malzemenin büyük avantajı - yüksek mukavemet, yüksek sıcaklık ve ışık direnci. çatı yapımı sırasında, böyle bir filmin kar, yağmur ve diğer doğal etkilerden evi koruyabilir. Bu malzemelerin çalışırken buhar doğrudan tavan üretildiği zaman, çok zorluklar ortaya çıkmaktadır. Hangi yığılmış filmin yan? Bu yeni başlayanlar için ana sorudur. Polipropilen filmin taraflı ve aşağı ve yukarı parlak kaba tarafını tahta. bir buhar bariyeri havalandırma tavan boşluğu tasarımında bırakılmalıdır. Şu anda, malzeme oldukça sık kullanılır. Yüksek buhar geçirgenliği ve uygun fiyat çok popüler olun.

Çatı dokunmamışlar

Buhar bariyeri Bu tür ekstra kuvvet sağlar kumaş veya örgü, takviyeli. Çatı nem buharı bariyeri malzemeleri farklı tipte olabilir.

Sigara delikli film yalıtımı iş için uygundur. Bununla birlikte, bunların özelliği, buhar geçirgenliği, polipropilen dokuma muadillerinin çok daha düşüktür. bir yansıtıcı tabaka ile düzenlemeler de mevcuttur. Artık yaşayan çeyrek için uygundur ve banyoları, yüzme havuzları veya banyolarda kullanılmak üzere.

Mükemmel buhar geçirgenlik özelliklerine sahip. Belirli bir yapı ile sentetik malzemeden imal edilmiştir. Nefes alabilen membran ile Buhar bariyeri ahşap tavan yüksek yoğunlaşma alanı sağlar. Daha yakın zamanlarda, bu tür malzemenin yeni bir tür. kapasite odasında sıcaklık ve neme bağlıdır.

Bir binada tavan bir buhar bariyeri olmadan yapabiliyorsa, banyoda, bu adım gereklidir. Sıcak buhar odasının üstünde esas olarak konsantre edilir, üst üste içine nüfuz izin verilmez.

modern malzemeler kullanılarak, eski, yenilikçi kanıtlanmıştır: banyosunda Buhar bariyeri tavan oldukça farklı yöntemler yapılır:

 1. Tavan panosu veya en az 6 cm dilim kalınlığında kaplamak açın. buhar bariyeri için bir malzeme (mumlu) kağıt ya da alüminyum folyo emprenye uygulanmasıyla karakterize edilmektedir. Seçilen malzemenin monte ettikten sonra tavan tüm çevre kil bir tabaka ile kaplanır, ve yalıtım üzerine serilir.
 2. Diğer bir yöntem sünnetsiz kurullarının kullanımını içerir. Kirişler sonra kil ve yalıtım malzemesi ile kaplı nem buharı bariyeri malzemesini uygun, tavan kurulu kılıflı. Bundan sonra cilt astarı tasarımını monte edilir. bitirmek için saunalar çoğunlukla ahşap çıtalar basswood veya titrek kavak kullanılır.
 3. Modern yapı genellikle eski malzemeler ve kil kullanımı olarak, yeni bir buhar bariyeri malzemeleri ile değiştirilir. Banyo buharı bariyer membranı göre folyo, polietilen ya da zift kullanılır. Montaj işlemi, diğer bitkilerde aynıdır, tek özelliği izolasyon ve daha sonra ahşap kaplama öğütülmesi kalın katmanıdır.

tavanda bir buhar bariyeri koydu önce, bir ısıtıcı veya ısı kalkanı malzemesi içine yerleştirilen bir kaba yapı oluşturmak emin olmak istiyorum. Bu tavan sisteminin düzgün çalışması için gereklidir.

termal yalıtım malzemeleri, uygun koruma için tavan buhar aşağıdaki kurallara uygun olarak gerçekleştirilmelidir:

 • Çatı (baca, havalandırma kanalları) bütün parçalarının sızdırmazlığı üretmelidir yükleme başlamadan önce. Bu dışarıdan nem girmesini önlemektir.
 • Buhar kontrol tabakası izolasyon ve yer arasında yatırılır.
 • Malzemelerin çoğu aynı şekilde bağlıdırlar. Büyük bir şapka ya da zımba ile çivi kullanılan ahşap yapılara monte edilebilmesi için, zımba çakmak için. Betona sabitleme veya metal özel bantlar kullanıldığında.
 • Buhar bariyeri film bir reflektif folyo tabaka varsa, bu tabaka bu oda içinde yer almalıdır. izolasyon ve film Arasında havalandırma için uzağa bırakılmalıdır.
 • Film boşluklar ve ara vermeden tavan bütün çevreyi kapsamalıdır. Döşeme kavşakta (en az 10 cm) bırakılmalıdır. buhar bariyeri malzemesi bağlanmış yapısal yapışkan bant ya da takviye edici şeritlerinin satırlar.
 • Sabit membran boşluk olmadan orta sıkı olması gerekmektedir.

Tavan buhar bariyeri karmaşık bir süreçtir. Çalışmaya başladığınızda size teknolojinin girdisi çıktısı ve yüklemeyi öğrenmek veya nitelikli profesyonellerin hizmetlerini kullanmak gerekir.

Gözden Geçirme, buhar bariyeri

çatı gibi, ahşap ev tavan çok tabakalı bir yapıya sahiptir. Her bir tabaka işlevini yerine getirir:

 • Üst tabaka tavan döşeme vermektedir. Bu kir ve tozun girmesine karşı tüm tavan yapısını korur. Ayrıca kat tavan ısı yalıtım malzemeleri tavan zarar vermeden seyahat mümkün kılar.
 • çubuklarında kirişler arasında tavan tabanlar. Bu çubuklar birinci tabaka paroizoliruyuschey membran bastırılır. Sonuç o ve zemin arasında bir boşluk olduğunu.
 • Mezhuyev kirişleri yalıtım malzemesi yatırılır. rolünde bir mineral yün veya köpük olabilir. Mineral yün nemi emer, ancak avantaj yangın güvenliğidir. Köpük özellikleri tam tersi: o nemi emer, ama iyi yanıcı değildir.
 • kirişin oda tarafında kaba tavan takılır. Bu, buna bağlı, buhar bariyeri membran bitirmek için bir iskele olduğu.
 • nihai kaplama alçı gerçekleştirilirse, buhar bariyeri tamamlanmamış tavan bar ya da raylar takılır.
 • Nihai kaplama her malzeme astarları, çubuklar, alçı ya da ahşap plakalar kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Nihai bitirme paroizolirovannogo tavan ahşap evde yöntemleri

tavan bitirme birkaç yolu vardır:

 • Ahşap astar veya siding kullanma.
 • Asma jips sistemi.
 • Parlak bir kiriş ile bitirme.
 • Yalancı tavan.

Mükemmel düz yalancı tavan montajı için OSB levhalar, kontrplak veya benzeri sac malzemeler kullanılır. Onlar sıkıca inşaat uçtan uca sabitlenir. Bağlayıcılar malzemenin ağırlığına bağlı olarak, özellikle de kendinden kılavuzlu vidalar arasından seçilir. Tüm iletişimler son bitirilene kadar sürdürülür. Süspansiyon sistemini monte ederken ilave bağlantı elemanları bulunur.

Yukarıdaki tüm özellikleri ve aşamaları inceledikten sonra ahşap bir evde tavanın buhar bariyerini bağımsız olarak yapabilirsiniz. Malzeme alırken, gereksiz maliyetlerden kaçınmak için, kareli değeri ölçmeniz ve buna dayanarak doğru miktarı satın almanız gerekir. Doğru buhar bariyeri, evde sağlıklı bir atmosferin garantisidir.

İzolasyon malzemeleri

Odada iyi bir ısı yalıtımı sağlamak için tavanı, buharın içine nüfuz etmesini önlemek gerekir. Yüksek kaliteli buhar bariyeri ısı kayıplarını önler ve ısı yalıtım malzemelerinin ömrünü uzatır. Evdeki tavanın buhar bariyerini nasıl uygulayacağınıza ilişkin olarak, daha fazla düşünürüz.

Tavanın buhar izolasyonu bir gerekliliktir veya aşırıdır

Isı yalıtım malzemesinde nemin birikmesini önlemek için tavana döşenmeden önce bir buhar bariyeri uygulamak gerekir. Aksi takdirde, sıcaklık düşüşüne bağlı olarak, ısıtıcının iç kısmında yoğunlaşma birikir ve bu da zamanla bozulmasına neden olur. Isıtıcıda yoğuşma varlığı da odadaki havanın kalitesini kötüleştiren ve alerjilerin ortaya çıkmasına yol açan küf ve mantar oluşumuna neden olur.

Ayrıca, nitel olarak donatılmış bir buhar bariyeri, korumayı sağlar ve tüm evin ömrünü uzatırken, nemli havanın tavandaki çeşitli ayrıntılarla temasını engeller.

Ayrıca, buhar bariyeri malzemeleri odadaki ek ısı kaybını engeller. Folyo kaplamalı malzemeler var, ısı yansıtmaya ve içeride tutmaya yardımcı oluyorlar. Aynı zamanda, nemli hava odadan dışarıya çıkıyor.

Bununla birlikte, buhar bariyerinin temel işlevi, yalıtımı nemden korumak ve nihayetinde onu yok etmek, özellikle odadaki aşırı nem için dengesiz ve ek koruma gerektiren mineral yün için önemlidir.

Buharlı yalıtım odaya yüksek nem olması durumunda son derece gereklidir, bu özellikle banyo, banyo ve mutfaklar için geçerlidir. Buhar bariyeri ayarlamanın avantajları arasında şunları not ediyoruz:

 • Isıtıcının servis ömrünü artırın;
 • tavandaki mantar ve küf oluşumunu önleme;
 • tavan buhar bariyeri ile izolasyon;
 • yangın güvenliği tavanını arttırmak;
 • çalışma süresi ve ilave bakıma ihtiyaç duyulmaz.

Tavanın buhar bariyeri için ana malzemelerin çeşitleri

Tavan için bu veya buhar bariyeri türevinin seçimi, doğrudan odanın özelliklerine, buhar bariyerinin kurulum yerine ve sahiplerinin maddi durumuna bağlıdır.

En popüler seçenek - bir polietilen filmi. Bu malzemenin daha dayanıklı olması için, özel bir takviye ağıyla takviye edilmiştir. Takviyeli polietilen filmlerinin iki çeşidi vardır:

 • Delikli tip;
 • Delikli olmayan tip.

Filmlerin ilk versiyonunun yardımıyla su yalıtımı düzenlenir ve perfore olmayan versiyon, tesisin buhar bariyeri ayarlama sürecinde kullanılır. Polietilen kullanarak su buharının odaya girmesini önlemek mümkündür. Ayrıca, bu materyalin avantajları arasında, sınırlı materyal yetenekleri ile özellikle önemli olan düşük maliyetini belirtiyoruz.

Bununla birlikte, bir polietilen film de dezavantajları vardır. Kurulumu oldukça karmaşıktır, kolayca zarar görür ve kullanılamaz hale gelir. Buhar bariyeri bu tür yüklemek için birkaç kişi gerektirecektir.

Filmi düzeltmek için yapım zımbası sıklıkla kullanılır, delikler arasındaki mesafe yaklaşık 100 cm'dir Film ile delme alanları arasında derzlerin yapıştırılması için özel inşaat bandı kullanılır.

Bu nedenle, polietilenin buhar bariyerinin avantajları arasında şunu unutmayın:

 • uygun maliyet;
 • pratik olarak sıfır seviyede buhar geçirgenliği düşüktür.

Dikkat çekebileceğimiz eksiklikler arasında:

 • kurulum çalışmalarının karmaşıklığı;
 • düşük güç seviyesi;
 • düşük çalışma süresi;
 • film üzerinde nem birikimi.

Polietilen filmlerin güçlendirilmiş versiyonu buhar bariyeri sağlamak için daha pratik bir yöntemdir. Bu malzeme, polietilen esaslı özel bir takviyeli kaplama ile birlikte, aynı katın polietilenden üretilir. Böylece, film daha dayanıklı ve mekanik hasarlara karşı dayanıklı hale gelir.

Filmi birbirine kurmak ve bağlamak için, malzemeyi monte etme işlemini basitleştiren özel kendinden yapışkanlı bantlar kullanılır. Bu filmle tavanın buhar bariyerinin avantajları arasında şunlar bulunur:

 • yüksek mukavemet;
 • güvenilirlik;
 • hafif;
 • düşük buhar geçirgenliği seviyesi;
 • montaj işi kolaylığı.

Aynı zamanda, güçlendirilmiş polietilenden yapılmış buhar bariyeri dezavantajlara sahiptir:

 • Filmin yüzeyinde bir kondens oluşur ve sonunda kondens oluşur.

Bir polipropilen film - hem de bir polietilen takviyeli film - birkaç kattan ibaret olmasına rağmen kondensat birikimini engelleyen ek bir kabartma yüzeyi mevcut. Selüloz ve glikoz bazlı ek bir katman, yoğunlaşmanın birikmesini önler ve onu emerek yavaş yavaş buharlaşır. Bu durumda, böyle bir filmin kaba tarafı odanın içinde olmalı ve pürüzsüz olmalıdır. Her halükarda, montaj çalışmalarına başlamadan önce, üreticinin buhar bariyeri malzemesinin doğru yerini açıkça gösteren talimatlarını öğrenmek gerekir.

Buhar bariyerinin avantajları arasında şunları not ediyoruz:

 • yüksek düzeyde mukavemet ve güvenilirlik;
 • kurulum kolaylığı;
 • düşük buhar geçirgenlik seviyesi.

Bir antikondensat katmanlı polipropilen filmin dezavantajları yoktur. Bu nedenle, güvenilir bir buhar bariyeri malzemesi olarak kullanılması önerilir. Bu malzemelerin maliyeti, geleneksel polietilen filminkinden bir miktar daha yüksektir.

Folyalı malzemeler, bir tarafta bir folyo tabakası olan bir polietilen veya polipropilen filmdir. Bu durumda, kızılötesi ışınım yansır, bu da oda içinde bırakmadan kalır. Folyo alüminyum kaplama kış mevsiminde ısı kayıplarını önemli ölçüde önler. Özellikle, ısı sızıntısının en aza indirgendiği banyolardaki buhar bariyeri önemlidir.

Bu materyalin düzeltilmesi için özel bir kendinden yapışkanlı film kullanılırken folyo kaplaması odanın içine monte edilmelidir. Montaj çalışmalarının tamamlanmasından sonra tüm derzlerin yapıştırılması için özel alüminyum bant kullanılır. Bununla birlikte, böyle bir buhar bariyerinin yerleştirilmesi, ısının yansımasına katkıda bulunan belirli hava boşluklarına uygun olarak gerçekleştirilir.

Avantajları arasında not etmeliyiz:

 • yüksek mukavemet;
 • kolay kurulum;
 • Isıyı yansıtma ve ısı kaybını azaltma özelliği.

Bununla birlikte, bu materyalin maliyeti oldukça yüksektir, ancak ısı kayıplarında% 15'lik bir düşüş tamamen ödenmektedir.

Bir buhar bariyeri olan nefes alan bir membran nemin dışarı çıkmasını önler ve aynı zamanda odanın içinden çıkar. Bu membranları üretmek için, sentetik kaynaklı dokunmamış malzemeler kullanılır. Solunum membranlarının döşenmesi doğrudan ısıtıcı üzerinde yapılır, dolayısıyla havalandırma boşluğu bu durumda gerekli değildir.

Bir buhar bariyeri sağlamak için bir başka seçenek de parşömen'dir. Bu malzemenin emdirilmesine gelince, nem emici bir madde sıvı bitüm formunda kullanılır, neme karşı mükemmel dirençlidir ve buharın geçmesine izin vermez. Buna ek olarak, bu materyal çevreye zararsızdır ve insan sağlığına zehirli maddeler salmamaktadır. Ahşaptan yapılmış çatı katı tavanının buhar izolasyonu sürecinde - parşömen ideal bir seçenektir çünkü ahşap günlükler üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Yüksek elastikiyet nedeniyle, bu materyalin döşenmesi oldukça hızlı bir şekilde yapılır. Glassine'in yadsınamaz bir avantajı da uygun fiyattır. Dolayısıyla, bu malzeme ahşap bir tavanın buhar yalıtımı sürecinde özellikle popülerdir.

Solunum zarı ile aynı etkiye sahip olan macun ve cilalar da buhar bariyerinin özel bir türüdür. Tavanı mastik ile örtmek nemden korunmayı sağlarken aşırı nemi dışarı atar. Çoğunlukla, soğuk bitüm, macun yapmak için kullanılır. Sertleştikten sonra kaplama, odayı nem ve buhar penetrasyonundan güvenilir bir şekilde koruyan sıvı kauçuğu andırıyor.

Sıvı materyallerin kullanımı öncelikle montaj kolaylığı ile karakterize edilir; çünkü özel filmler veya bağlantı elemanları ile duvara sabitlenmez, ancak bir fırça veya rulo ile uygulanır.

Ayrıca emülsiyonların uygulanması için soğuk püskürtme kullanılır. Bununla birlikte, tavan küçük bir alanı olan bir fırça ile uygulanan mastikleri kullanmak yeterlidir. Aynı zamanda, bu formülasyonların ek ısıtma veya seyreltmeye ihtiyacı yoktur. Kovayı açtıktan sonra, bunlar hemen kullanıma hazırdır. Bununla birlikte, işler için minimum hava sıcaklığı +6 derece iken yüksek sertlikte bir tabana uygulama için uygundur.

Tavanın en iyi buhar bariyeri yalnızca odanın sahiplerinin kişisel tercihlerinden seçilir. Her biri için farklı olacaktır, çünkü malzeme seçerken fiyat, ısı yansıtan ve muhafaza etme imkanı, uygulama alanı ve tavan yapılarının özellikleri gibi birçok faktör göz önüne alınmıştır.

Tavan üzerinde buhar bariyeri nasıl yerleştirilir: genel tavsiyeler

Tavana standart olarak buhar bariyeri yerleştirilmesi, tavanın içine yerleştirilmesini gerektirir. Bununla birlikte, şiddetli iklim koşullarına sahip bir bölgede, caddedeki hava sıcaklığının kışın 32 dereceye ulaşması durumunda tavanın içi ve dışı her iki tarafa bir buhar bariyeri takılması önerilir.

bir buhar bariyeri film tipi takma yalıtımı döşeme oluşur. bunun sarkmasını önlemek amacıyla bir buhar bariyeri bırakmaya çalışın. Film malzemeleri, bitişik kenarları üst üste çakışma ile gerçekleştirilir. Kurulum çalışmaları tamamladıktan sonra, yapışkan bantla eklemlerin boyutlandırma üretti. Geniş şapka veya standart zımba tabancası ile özel çiviler kullanan buhar bariyeri malzemesini düzeltmek için. dirsek altında filmi kırmak önlemek amacıyla karton astar monte edilebilir. parantez arasındaki aralık 30 cm'lik bir maksimumdur.

Blister tavana filmi dikilmesi zaman çelik bir çıta profili vasıtasıyla sabitlenmesi. Tavana doğru buhar bariyeri sağlamak için, başlangıçta malzemeleri sızdırmazlık buharı üreticiden talimatları okumak gerekir. ters malzeme döşeme karşıt etki buhar bariyeri yol açacaktır. Bu durumda, yoğunlaştırma yıkımını istemi sağlayan izolasyon altında birikir.

banyosunda buhar bariyeri teknolojisi tavan

bir buhar olarak oda sıcak hava buharı bariyeri olarak sızıntıyı önlemek için gerekli olan ve böylece içinden, en yükselir çünkü banyosu içinde buhar, özel bir teknoloji ile yapılmalıdır. materyal banyosu kereste günlüğünü imalatı için kullanılırsa, o zaman başlangıçta olmak ince ahşap veya panoları kullanarak dikmek gerekir.

Sonraki bir buhar bariyeri yüklenmesidir. En popüler malzeme bir buhar bariyeri ofiloy sahip bir folyo, mumlu kağıt ya da karton olduğu sağlamaktır. Ayrıca, tavan kil kaplı ve kurumaya bırakılır. Bundan sonra, tavanda yalıtım yükleme.

Bundan başka, kil ve talaşın bir karışımı ile bir banyoda varyant tavan buhar bariyeri. Onlar iyi bir tavana tutulur, uygulamak kolaydır ve yüksek kaliteli buhar bariyeri sağlar.

stizola kullanılarak, sadece odasında bir buhar bariyeri, aynı zamanda ısı elde edilmesini sağlar. İki seçenek stiloza vardır - Standart ve kendinden yapışkanlı. İkinci seçenek yüklemek ve biraz daha pahalı mal olması daha uygundur. Bu malzeme, yüksek ısı yükleri ve sıcaklık düşüşüne karşı dayanıklıdır.

bir buhar bariyeri polipropilen köpük banyoları gibi farklı avantajlara kullanımı:

 • + 160 ° kullanım sıcaklığı modu;
 • Buhar bariyeri, ama sadece yüksek düzeyde bir ısı ve ses yalıtımı;
 • korozyon direnci, rot;
 • çevre güvenliği;
 • ısı yansıtma;
 • kurulum kolaylığı.

Ayrıca, buhar bariyerleri banyolarının oldukça popüler bir malzeme IZOSPAN, aynı zamanda ısı yansıtan bir folyo kapağı vardır.

Video tavan buhar bariyeri:

İlgili Makaleler

© Bina portalı StrPort 2011-2016. onarım, inşaat ve yapı malzemeleri ile ilgili makaleler.

sitesinden kopyala bilgiler yalnızca yayıncının izni veya kaynağına doğrudan atıfta bulunarak mümkündür. yasal gerekçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − = 10