Tek fazlı ağında üç fazlı motorun Bağlantı

Bir tek fazlı ağına üç fazlı motora bağlanması

Biz yönetim birimi üzerinde tavsiyelerde, tek fazlı ağına üç fazlı motorun bağlantısını üretmek için nasıl bakmak için gidiyoruz. Giderek, insanlar dönme hızını veya yönünü değiştirmek istiyorum. Nasıl yapmalı? Bulanık önce, AC motora 230 volt nasıl bağlanacağını, artık ayrıntılara rahatsız olduğunu anlattı.

Tek fazlı ağın içinde motorun standart üç fazlı devre

230 voltluk üç fazlı motor gerilimi bağlanma işlemi basittir. Genellikle dal bir sinüs dalgası taşır, aradaki fark 120 derecedir. Oluşan faz kayması, düzgün, statorun elektromanyetik alanın düzgün dönüşünü temin eder. Her dalga boyunun akım değeri 230 volttur. Bu bir ev prizine üç fazlı motora bağlanır. sirk Odak: birini kullanarak üç sinüzoidin olsun. Faz kayması 120 derecedir.

Uygulamada, anlamına özel cihazlar kaydırıcılar yardımı alınmasıyla, yapılabilir. Değil, yüksek bir frekans kanalı dalga kılavuzu ve pasif, daha az aktif elemanlar tarafından oluşturulan özel filtreler tarafından kullanılmaktadır. Zamorochki severler zapravskogo kapasitör kullanmayı tercih ediyorum. motor sargılarının tek bir halka oluşturmak üzere üçgen bağlamak için, aşama ya da daha az kesin çalışma mili için yeterli 45 ve 90 derece, kayar elde:

komütasyon üçgen sarma kablo fazlı motor

 1. sargı bir faz çıkışıdır. Tel potansiyel farkını örgü.
 2. ikinci bobin bir kondansatör ile birlikte verilir. birinci oluşturduğu 90 derecelik bir faz kayması göreli.
 3. Üçüncü olarak bağlı uygulanan gerilim zayıf bir 90 derece kaydırmaya bir sinüs dalgası salınım benzer şekilde oluşturulur.

180 derece birinci fazdan aralıklı toplam üçüncü bobini. Uygulama kadar hizalama normal çalışması için göstermektedir. Tabii bazen motor "sopa", güçlü ısıtılır, güç düşer, verimlilik limps. üç fazlı asenkron motorun şebekesine bağlantı mümkün olduğunda Üye koydular.

tamamen teknik nüansları kaynaktan ekleyin: doğru kablo yerleşimi verilmiştir şeması birimi gösterilmektedir. Genellikle konektörü gizler veya yakın etiketinde çizilir davlumbazın iç süsler. Güdümlü diyagram tellerle motoru 6 (her bir sarım için bir çift) bağlamak için anlamak. üç fazlı şebeke (genellikle 380 olarak volt adlandırılır), sargılar, bir yıldız bağlandığında. Nötr (konvansiyonel elektrik devresi sıfır) uygun rulo, ortak bir nokta oluşturulmuş. besleme fazının diğer ucunda. Üç vardır - sargıların sayısı.

Nasıl elbette, 230 volt için üç fazlı motora bağlamak için üçgen ile uğraşmak. Buna ek olarak bir çizim vermektedir:

 • Elektriksel sarımın devresini bağlar.
 • Uygun bir faz dağılımının amaca da hizmet eder İşletim kondansatör.
 • İlk hıza milin tanıtımına kolaylaştırır kapasitör başlatın. Daha sonra, devre butonu, deşarj şönt direnci bağlantısı (güvenlik için ve yeni başlangıç ​​çevrimi için hazır kalmak gibi).

Üç fazlı motor 230 volt üçgenin Bağlantı

1

A resminde sargı 230 volt enerji olduğunu gösterir. Cı-90 derecelik bir faz kayması ile birlikte verilir. Nedeniyle, bobin uçlarındaki potansiyel farkı 90 derece ile vites değişimi yapılan bir gerilim meydana gelir. uzak zamanki okul fizik sinüzoidin özetliyor. başlangıç ​​kapasitör, bir şönt direnç basitleştirmek için atlanmış. Biz yeri yukarıdan açıktır düşünüyorum. Bu teknik, motor normal çalışmasına yol açacak daha fazla veya daha azdır. Düğme başlangıç ​​kondansatör faz taburcu şant kopuk, fırlatma, kapalıdır.

Bu, hemen hemen dikkate alarak, seçilen 100 microfarads çizimi tarafından gösterilen kapasite deme vakti geldi:

 1. şaft hızı.
 2. Motor gücü.
 3. rotor üzerindeki basınç.

deneysel doğru kapasitör seçin. Bizim Şekle göre, gerilim sargıları B ve C aynı olacaktır. Hatırlatma: tester akım değerini gösterir. Gerilim fazlar sinüzoidal olmayan dalga biçimi sargı, farklı olacaktır. Geçerli değer omuzlar aynı güce verildiği görülmektedir. tesisatın Sağlanan Bole az kararlı çalışma. Motor daha ısıtıldı, motor verimi optimize edilir. Her bir bobin de gerilim ve akım arasındaki faz kaymasını etkileyen bir endüktif direnci ile oluşturulur. o geminin doğru değeri seçmek önemlidir nedeni budur. Sen motorun ideal koşulları elde edebilirsiniz.

ters yönde motorun iplik yapma

380 voltluk üç fazlı voltaj

milinin dönme üç fazlı kaydırma yönü bağlarken uygun anahtarlama sinyali tarafından sağlanır. özel kontaktörler (üç adet) kullanın. Her bir faz için 1. Bu durumda, anahtarlama tek zincirine tabidir. Ve (destekli iddiaların guru) iki teli konumunu değiştirmek için yeterlidir. aksine gıda olsun, kondansatör bağlantılarını yerleştirin. Tipik olarak ayrılık okuyucuları vermeden önce kontrol edin. Sonuçlar durumda fazlarının dağılımını gösteren şematik bir diyagram ile sonuçlanan ikinci modelini gösterir.

diyagramlar üretmek, farz: sarma pozitif faz gerilim kazancı sağlayan bir kapasitör ile seri olarak bağlanır itibaren. Vektör şemasına göre, toprak gerilimine negatif görece olmalıdır C sarma dengeyi korumak için. Öte yandan bir kondansatör bobine paralel bağlanmıştır. Bir dal bir voltaj pozitif büyüme (kondansatör) ve diğer içerir - akım. Paralel ayarlı devrenin benzeyen, dal akımları ters yönde önemli ölçüde akar. Bu göz önüne alındığında, dolambaçlı S. göre sinüs eğrisi karşılıklı faz değiştirme bir yasa

Diyagramlar gösterir: yüksek, şemaya göre, bypass saat yönünün tersine sarma. Önceki araştırmalar da benzer bir bağlam gösterir: dönme farklı bir yöndür. Aslında ters yönde güç mili döndükçe polaritesi değiştirilerek, çıkıyor. Biz manyetik alanların dağılımını çizmek olmaz, biz tekrarlamak gereksiz düşünün.

Daha doğrusu bunlar özel bilgisayar programları hesaplamak için yardımcı olacaktır. açıklama parmaklar verildi. hareket yönü ters besleme mili kutupları değiştirilerek ters çevrilebilir: Bu hakkın uygulama ortaya çıktı. Şüphesiz benzer onaylama uygun ortamdır sarma diğer kondansatör dalı geçiyor. Susuz ayrıntılı grafikleri, ücretsiz Elektronik Workbench gibi yazılım paketleri uzman Derslerinizi öneririz. kontrol noktaları, parça değişimi yasalar akımların, gerilim Ekli Eklerin sevindirici numarası. Aşıklar beyninizin eğlenceli sinyallerinin çeşitlerini görebilmek mümkün olacak olun.

Doğru indüktör sargıları ayarlamak için sorun atın. Elbette, yük verme koşmak önleme etkisi. Bu tür programlar sert dikkate kaybı alır. Uygulayıcılar, belirtilen kalemtıraş odaklanmak ampirik mezhep kapasitörler (ampirik) seçmek için kaçınarak öneriyoruz. Bu nedenle, tam üç fazlı motor devre bağlantı yapısı kullanım amacı, tanımlandığı gibidir. Varsayalım torna hleborushki gelişmekte yükleri farklı olacaktır.

Başlangıç ​​kondansatör üç fazlı motorun

Tek fazlı devresine en yaygın üç fazlı motor bağlantı başlangıç ​​kondansatör katılımı ile yapılmalıdır. Özellikle boy başında ağır yük altında güçlü modelleri, motorları ile ilgilidir. Bu durumda, tankların yardımıyla telafi etmek zorunda kalacak kendi reaktansını, artar. Basitçe tekrar deneysel pick up. Bunu dahil ayrı konteynerler zincirinden dışlamak için "sıcak" mümkün olan bir tavır toplamak gerekir.

sergi "tecrübeli" ustası olarak elini başlatmak için motoru yardımcı kaçının. Sadece şaft kapasitörler zinciri, birbiri ardına dışlanan başlangıcı tanıtımı gibi şiddetle döndüğü pilin değere bakın. Bu kurulacaktır ederken, aşağıda motorlu çalışmıyor. Seçilen elemanlar başlatıcısı kabı oluşturur. Seçim bir doğruluğu, bir test vasıtasıyla kontrol edilmelidir: omuz gerilim faz eşit olmalıdır (bu durumda C ve D) kaydırılır sargılar. Bu, yaklaşık olarak eşit güç verilir anlamına gelir.

Bir başlangıç ​​kondansatör Üç fazlı motor

değerlendirme ve prikidok, artan gücü ile pil kapasitesi arttıkça, hız ile ilgili olarak. Biz yük hakkında konuşmak Ve eğer, büyük ölçüde başından etkilenir. şaft bükümsüz zaman çoğu durumda, küçük engeller atalet nedeniyle yenilmektedir. daha büyük şaft, büyük motor değil "uyarısı" çıkmaz yaptığı şans.

asenkron motor bağlantı genellikle devre kesicinin aracılığıyla yapılır unutmayınız. mevcut belirli bir değeri aştığında dönmesini durdurur cihaz. Bu yanmasını yerel ağ fişleri kazandırmanın yanı sıra şaftı parazit de sarma motoru kurtarmak için sadece. Bu durumda, akım hızla artacak ve cihazın çalışmasını durdurur. Değil yararsız kırıcı ve istenen nominal kapasiteli seçimi. Görgü tanıkları bağlantı olup olmadığını kapasitörler çok zayıf aracılığıyla tek fazlı ağında 3 fazlı motorlar yük artar dramatik, yapıldığını iddia ediyor. tüketim bile normal mod, nominal 3-4 kez aştığı için güçlü motorun durumda, çok önemlidir.

Ve önceden başlangıç ​​akımını değerlendirmek için nasıl kelimelerin bir çift. Eğer asenkron motor 230 4kW bağlamak istediğinizi varsayalım. Ama üç faz için. ayrı ayrı bu akışların her biri için standart kablolama akımı durumunda. Hepimiz bu gelişecektir etmedi. Yani şebeke gerilimde güç paylaşmak ve kadar yük akımı olmadan harcanacak pek mümkün olduğu açıktır 18 A. almak için çekinmeyin, ancak tam hız gerekli şalter çarpıcı güç motorun stabil çalışması için. Cihaz 16. amper Ve hatta fırlatma olaysız gerçekleşeceğini olasılığı vardır üzerinde basit bir test çalışması ile ilgili olarak, mükemmel uyum sağlayacaktır.

Umarız okuyucular üç fazlı bir motorun 230 voltta bir ev ağına nasıl bağlanacağını bilirler. Standart daire, güç çıkışı açısından tüketici açısından 5 kW'lık bir değerini aşmadığını eklemektedir. Bu, yukarıda açıklanan motorun açmak için tehlikeli olduğu anlamına gelir. Hatta Bulgarların bile 2 kW'dan daha güçlü olduklarına dikkat edin. Aynı zamanda, motor tek fazlı 220 voltluk bir ağda çalışacak şekilde optimize edilmiştir. Basitçe belirtmek gerekirse, çok güçlü cihazlar ışığın yanıp sönmesine neden olmakla kalmaz, büyük olasılıkla diğer olasılıkların ortaya çıkmasını tetikler. En iyi ihtimalle, trafik sıkışıklığını ortadan kaldıracak, en kötü ihtimalle - kablolama sırasında bir yangın olacak.

Bunun üzerine "elveda" diyoruz ve not etmek istiyoruz: teori bilgisi bazen uygulayıcılar için yararlıdır. Özellikle güçlü ekipmanlara gelince büyük zarar verebilir.

 • Tek fazlı motor bağlantısı
 • 380 - 220 V elektrik motorunun kondansatör ile bağlanması
 • Elektromanyetik kilidi takma
 • Topraklama olmadan RCD bağlantısı

Merhaba, sargıların doğru bağlantısından (с1-с6, с3-с4, с2-с5 veya с1-с6, с2-с4, с3-с5) eminsiniz. Teşekkürler

Tek fazlı bir ağa üç fazlı bir motor bağlama

Asenkron üç fazlı motorlar, geniş dağılımlarından dolayı sıklıkla kullanılmaları gerekir, sabit bir stator ve hareketli bir rotordan oluşur. Elektrikli 120 derecelik bir açısal mesafe olan stator yuvalarında, (C1, C2, C3, C4, C5 ve C6) başlangıcı ve uçları bir bağlantı kutusuna bağlanmış olan sargı iletkenleri atılır. Sarımlar "yıldız" şemasında bağlanabilir (sargıların uçları birbirine bağlıdır, besleme gerilimi onlara verilir) veya "üçgen" (bir sargının ucu diğerinin başına bağlıdır) şeklinde bağlanabilir.

Üçgene üç fazlı motor bağlantısı

Üçgen bağlantı için köprü konumu olan üç fazlı bağlantı kutusu

Bağlantı kutusunda kontaklar genellikle C4 yerine C4 yerine silindirin tersine C2 - C4'ün karşısında yer değiştirir.

Üç fazlı motorun bağlantı kutusundaki kontakların konumu

Üç fazlı yıldız motor bağlantısı

Yıldız bağlantı için köprü konumuna sahip üç fazlı bağlantı kutusu

Üç fazlı bir motor üç fazlı bir ağa bağlandığında, sırasıyla farklı zamanlarda sargıları boyunca bir akım akmaya başlar ve rotorla etkileşime giren ve dönmesine neden olan dönen bir manyetik alan yaratır. Tek fazlı bir şebekede motor açıldığında, rotoru hareket ettirebilen tork oluşturulmaz.

Üç fazlı motorların tek fazlı bir ağa bağlanmasının farklı yolları arasında, en basit olanı, bir faz kayması kapasitör üzerinden üçüncü bir kontağı bağlamaktır.

Tek fazlı bir ağa üç fazlı bir motor bağlama

Tek fazlı bir şebekeden çalışan üç fazlı motorun dönme frekansı, üç fazlı bir şebekeye bağlandığı zaman olduğu gibi hemen hemen aynı kalır. Ne yazık ki, bu, kayıpları önemli değerlere ulaşan güç hakkında söylenemez. Güç kaybının kesin değerleri, bağlantı şemasına, motorun çalışma koşullarına, faz kaydıran kapasitörün kapasitesine bağlıdır. Yaklaşık olarak, tek fazlı bir şebekedeki üç fazlı motor gücünün yaklaşık% 30-50'sini kaybeder.

Üç fazlı motorların tümü tek fazlı şebekelerde iyi çalışmaz, ancak çoğu bu görevle oldukça iyi tatmin eder - güç kaybı hariç. Genel olarak, kısa devre rotorlu asenkron motorlar (A, AO2, AOL, APN, vb.), Tek fazlı şebekelerde çalıştırmak için kullanılır.

Asenkron üç fazlı motorlar, şebekenin iki anma gerilimi için tasarlanmıştır - 220/127, 380/220, vb. "Için bir stres. (Üçgen Star "Az - için". Üçgeni "plaka motorlar pasaportlarına ve diğer parametrelere belirtilen işletim ek olarak bir çalışma voltajı sargıları 380 / 220V için - - "yıldız", 220 için 380V)" ile en yaygın elektrikli motorlar sargıların gerilimi, bağlantı şeması ve değiştirilme olasılığı.

Üç faz elektrik motorlu levhalar

Tabakta atama bir motorun sargılarının bir "üçgen" (220V için) ve "yıldız" (380V'da) olarak bağlanabileceğini söylüyor. Üç fazlı motoru tek fazlı bir ağa çevirirken "üçgen" şemasını kullanmak arzu edilir, çünkü bu durumda motor bir "yıldız" ile bağlantılı olduğunda daha az güç kaybedecektir.

plaka B motor sargılarının "yıldız" şemasına göre bağlandığını ve bağlantı kutusunda "üçgen" e geçilmesi mümkün olmadığını bildirir (yalnızca üç çıkış vardır). orada, veya güç büyük bir kayıp katlanmak Bu durumda, motor sargısı içine nüfuz, bir "yıldız" motoru bağlamak veya bir "üçgen" sargılar bağlamak için, eksik uçlarını çekmeye çalışıyorum.

Sargıların başlangıç ​​ve bitişleri (farklı seçenekler)

En basit durum, mevcut 380V / 220V motorda sargıların "üçgen" şemasına göre zaten bağlı olduğu durumdur. Bu durumda, akım kablolarını ve çalıştırma ve başlatma kapasitörlerini, bağlantı şemasına göre motor terminallerine bağlayın.

Motor sargılarında bir "yıldız" ile bağlanmışsa ve bunu "üçgen" olarak değiştirme olasılığı varsa, bu durum da karmaşık olanlara atfedilemez. Bunun için jumper kullanarak sargıların bağlantı şemasını "üçgen" e değiştirmeniz yeterlidir.

Sargıların başlangıç ​​ve uçlarının belirlenmesi. Bağlantı kutusunda belirli bir sargıya ait olduklarını ve başlangıç ​​ve bitiş tayinlerini belirtmeden 6 tel görüntülenirse durum daha karışıktır. Bu durumda, iki görevin çözülmesi gerekiyor (Fakat bunu yapmadan önce, internette elektrik motoru için bazı dokümantasyon bulmaya çalışmanız gerekiyor.) Farklı renk tellerinin ne ifade ettiğini açıklayabilir.):

 • Bir sargı ile ilgili tel çiftlerini tanımlayın;
 • sargıların başlangıcını ve sonunu bulma.

Birinci görev tüm telleri bir test cihazı ile "zil" (direnç ölçümü) ile çözdü. Aygıt sağlamazsa, bir fener ve pillerden gelen bir el feneri ile çözebilir, mevcut kabloları ampule seri bağlayarak devreye bağlayabilirsiniz. İkincisi yanarsa, iki onaylanmış uç bir sargıya karşılık gelir. Bu şekilde, üç sargıyla ilgili üç çift tel (aşağıdaki şekilde A, B ve C) tanımlanmaktadır.

Bir sargı ile ilgili tel çiftlerinin tayini

İkinci görev (sargıların başlangıç ​​ve bitiminin belirlenmesi) biraz daha karmaşıktır ve bir pilin ve bir ok voltmetresinin bulunmasını gerektirir. Dijital atalet yüzünden iyi değil. Sargıların uçlarını ve başlangıcını belirleme prosedürü Şema 1 ve 2'de gösterilmektedir.

Sargıların başını ve sonunu bulmak

Bir sargının ucuna (örneğin, bir), pil diğer ucuna bağlanır (örneğin, B) - bir ok voltmetresi. Şimdi, tel bağlantısını keserseniz bir bir pil ile, voltmetre iğne bir yönde ya da başka bir salıncak. Sonra voltmetreyi sargıya bağlamanız gerekir C ve aynı akü kontakları kırılmış olarak da yapın. Gerekirse sargının polaritesini değiştirerek C (C1 ve C2'nin uçlarını değiştirerek), voltmetrenin işaretçisinin bir sargı durumunda olduğu gibi aynı yönde dönmesini sağlamanız gerekir Içinde. Sarma da aynı şekilde kontrol edilir bir - sargıya bağlı bir akü ile C veya B.

Tüm manipülasyonların sonucu olarak aşağıdakiler elde edilmelidir: pil kontakları diğer iki sargıdan herhangi biriyle kırılmışsa, aynı polaritede bir elektrik potansiyeli görünmelidir (cihazın işaretçisi bir şekilde salınır). uçlar (A2, B2, C2) ve uygun bir devre üzerinde bağlamak için - - Artık, başlangıç ​​olarak, bir paket terminallerini (A1, B1, C1), ve elde edilen bulguların diğer işaretlemek için kalan bir "üçgen" veya "yıldız" (eğer 220 / 127V motor gerilimi ).

Kayıp uçların çıkarılması. Belki de en zor durumda - (aşağıdaki şekle bakınız) - motor "yıldız" bir sarma bağlantısı vardır ve "üçgen" için geçiş imkanı olduğunda (sargılar C1, C2, C3 başlatmak bağlantı kutusu sadece üç tel gösterilir). . Bu durumda, motoru "üçgen" şemasına bağlamak için sargıların C4, C5, C6 sargılarının eksik uçlarını kutuya çıkarmanız gerekir.

Sökülen elektrik motorunun plakası

Bunu yapmak için, motor sargısına, kapağı çıkarıp muhtemelen rotoru çıkartarak erişin. Yapışma yerini tecrit yerinden bulun ve özgür bırakın. Uçları ayırın ve kendinize esnek telli yalıtılmış teller lehimleyin. Tüm bağlantılar güvenli bir şekilde yalıtılır, teller sargıya güçlü bir vida ile sabitlenir ve uçlar motorun terminal kartına alınır. uçları ve sargıların başlangıçlar durumunu belirlemek için bir "delta" olarak bağlandığında, bir (C4, C5 C3 ila C6, C2 C1) diğer uçlarına sargıları bağlanarak başlar. Kayıp biter kaldırmak için çalışmak belirli bir beceri gerektirir. Motorun sargıları, hangisinin o kadar kolay olmadığını anlamak için değil, bir kaç tane yapışma içerir. Bu nedenle, eğer uygun yeterlilik yoksa, "yıldız" şemasında üç fazlı bir motor bağlamaktan başka bir şey olamaz, önemli bir güç kaybına rağmen istifa eder.

Kabloların terminal kutusuna çıkışı

Kabloları terminal bloğuna bağlama

Üç fazlı bir motorun tek fazlı bir ağa bağlanma şemaları

Üç-fazlı motorun üçgene tek-fazlı bir şebekeye bağlanması

Üç-fazlı motorun üçgene tek-fazlı bir şebekeye bağlanması

Devreye alma tedbiri. Yüklü olmayan üç fazlı bir motorun çalışmaya başlaması da çalışan bir kondansatörden yapılabilir ancak elektrik motoru bir miktar yüke sahip ise, ya başlamayacak ya da çok yavaş bir momentum kazanacaktır. Daha sonra, hızlı başlatma için ek bir başlatma kapasitörü Cn gereklidir (kapasitör kapasitans hesaplaması aşağıda açıklanmıştır). Başlangıç ​​kapasitörleri sadece motorun çalıştırılması için açılır (2-3 saniye, devir sayısı nominal devrenin yaklaşık% 70'ine ulaşıncaya kadar), daha sonra başlatma kondansatörünün bağlantısı kesilir ve boşaltılmalıdır.

Üç fazlı bir elektrik motorunun bir başlatma kapasitörü Cn ile "üçgen" şemasına göre tek fazlı bir şebekeye bağlanması

Düğmeye basıldığında bir çift kontak açılan özel bir anahtarla üç fazlı bir motorun başlatılması uygundur. Serbest bırakıldığında, bazı kişiler açılır ve diğerleri "dur" düğmesine basılana kadar açık kalır.

ters. Motor dönüş yönü olan uç ( "faz") sarma üçüncü faz bağlanmıştır bağlıdır.

Ters fazlı motor

Dönüş yönü, birinci ve ikinci sargılarla temasları iki bağlı açma-kapama anahtarı, bir kondansatör, ikinci bağlantı ile kontrol edilebilir. geçiş anahtarının konumuna bağlı olarak motorun ya da bu doğrultuda dönecektir.

Aşağıdaki şekil, üç fazlı motorun uygun bir kontrol sağlar başlangıç ​​ve çalışma kondansatör ve geri düğmesine sahip bir diyagramı göstermektedir.

geri ve bir düğme içeren bir tek fazlı ağa üç fazlı motor bağlantı şeması, başlangıç ​​kondansatörün

Bir "yıldız" bağlantısı. Üç fazlı motor 220V ağı ile bağlantılı olarak bu tür bir program sargı 220 / 127V olarak hesaplandığı elektrik motorları için kullanılır.

Bir tek fazlı şebeke tüp bağlantısına üç fazlı motora bağlanması

kapasitörler. ağda tek fazlı üç fazlı motor kapasitörler çalışma gerekli kapasite motor sargıları ve diğer parametrelerin bağlantı şemasına bağlıdır. "Yıldız" kapasitesi bileşikleri için aşağıdaki formül ile hesaplanır:

"Üçgen" bağlamak için:

Burada Cp - microfarads kapasitör çalışma kapasitesi, I - A, U akımı - V akım şebeke gerilimi, aşağıdaki formül ile hesaplanır:

Burada P - motor gücü kW; N - motorun verimi; cosf - güç faktörü, 1.73 - doğrusal ve faz akımları arasındaki ilişkiyi karakterize katsayısı. Verimlilik ve güç faktörü pasaportlarına ve motor plakasında listelenmektedir. Genellikle kendi değer aralığı 0,8-0,9 içindedir.

Uygulamada, "delta" bağlantı çalışma kapasitör değeri aşağıdaki basitleştirilmiş formülle C = 70 • Pn hesaplanabilir, burada Pn - kW nominal motor gücü. Motorun W güç, her 100, bu formüle göre yaklaşık 7 mikrofaradlık kondansatör çalışma kapasitesi gerektirir.

kondansatör doğru seçimi motorun sonuçlarını kontrol etmek. değeri bu işletim koşullarında gerektiğinden fazla olsaydı, motor aşırı ısınacaktır. kapasite gerekli az olsaydı, motor gücü çıkışı çok düşük. Optimum değere yavaşça artırmak küçük kapasiteli başlayarak ve üç fazlı motor kapasitör seçme nedeni vardır. Mümkünse, ağ ve çalışma kondansatör, örneğin Pensmetre bağlı teller ölçüm akımı kapasitesini seçmek daha iyidir. Mevcut değer yakın olmalıdır. Ölçümler modu hangi motor çalışacaktır zaman yapılmalıdır.

Gerekli başlangıç ​​torku bina gereklerine ülkelerinden gelmektedirler başlangıç ​​tankı belirlenmesinde. başlangıç ​​kondansatör kapasiteli başlatıcısı kabını karıştırmayın. çalışma tankları (Cp) ve tetik (C), kapasitörler eşittir Yukarıdaki şemalar ped kapasitans ise.

Motorun terimleri başlangıç ​​Bir yüksüz, başlangıç ​​kapasitesi genellikle bu, başlangıç ​​kapasitör gerekli değildir edilir çalışma olarak kabul edilir. Bu durumda, kablo şeması basitleştirilmiş ve daha az pahalıdır. Ana devre fiyat böyle basitleştirme ve azaltılması için, bir kemer kavrama filiz gibi, örneğin, örneğin, yük kapatmak için yeteneği düzenlemek mümkün hızlı ve kolay bir şekilde basınç silindiri yapmak için kayış sürücü ya da kayış sürücü gevşetmek için motorun konumunu değiştirmek için yapmak mümkündür.

V-kayışlı tahrik motoru ekici selam 5

Başlangıç ​​yük motor başlatma sırasında bağlanan ek kapasitans (C) gerektirir. Değiştirilebilir kapasitans artan başlangıç ​​torku bir artışa yol açar ve belli bir noktada değeri maksimum değere ulaşır. kapasite bakımından bir başka artış ters sonuç verir: tork azalmaya başlar.

(Kondansatörün 80 uF çalışma kapasitesi, başlangıç ​​kondansatör kapasitesi kapasitesi başlatıcısı olan, 80-160 microfarads olmalıdır, yani, çalışma 2-3 kat daha uzun olması gerekir başlatıcısı nominal kapasiteye yük yakın altında motor çalıştırma şartlarına göre miktar çalışma kapasitesi ve başlangıç ​​kondansatör) 160-240 uF. Ama motor başlangıçta küçük bir yük varsa, başlangıç ​​kondansatör küçük olabilir, ya da yukarıda belirtildiği gibi, genellikle olamaz.

Başlangıç ​​kapasitörler kısa süre (çalıştığı tüm süre boyunca sadece birkaç saniye) çalışıyoruz. Bu kullanmanızı sağlar motor çalıştırma sırasında en ucuz rampaları elektrolitik kapasitörler özellikle bu amaç (http://www.platan.ru/cgi-bin/qweryv.pl/0w10609.html) için dizayn edilmiştir.

Motor bir kapasitör yoluyla beslenen bobin herhangi bir yük ile çalışan bir soğutucu üzerinden tek fazlı elektrik şebekesine bağlı olduğunu not, nominalden daha% 20-30 yüksektir. Motor düşük yükte modunda kullanılır, bu nedenle, kondansatörün çalışma kapasitesi azalır. motor kondansatörü başlatmadan başlatılıp başlatılmadığını Ama sonra, ikincisi gerekebilir.

Daha kısmen ek bağlantı fırsatlardan optimum kapasite seçerek veya gereksiz durdurmaktansa, büyük kapasitör ve birkaç küçük olanları kullanmamayı, ikincisi tetikleyicileri olarak kullanılabilir. Gerekli sayıda microfarads paralel bağlantı toplam kapasite formüle göre hesaplanır gerçeğine dayanarak birçok kondansatörlerin paralel bağlantı aranır: Cıtoplum = Cı1 + C1 + . + Cn.

kondansatörlerin paralel bağlantı

Normal olarak kullanılan kağıt veya metalize film kondansatörler (MBGO, MBG4, K75-12, K78-17 MBGP KGB MBGCH, BHT, UHV-60), çalışma olarak. Emniyetli gerilme 1.5 katından az şebeke gerilimi yapmamalıyız.

tek fazlı ağlarında Üç fazlı motor. Kablo fazlı motor

Sıradan yerli şebekeye endüstriyel ekipman çeşit eklemek istediğiniz hayatta durumlar vardır. Daha sonra tel sayısı ile ilgili bir sorun vardır. bitkiler, terminaller, genellikle üç ve bazen dört, ve kullanım için tasarlanmış makinelerde. Onlarla ne yapmak, nereye bağlamak için? Farklı seçenekleri deneyin çalıştı edenler, motorlar sadece dönmeye istemiyorum emin olun. tek fazlı üç fazlı motora bağlamak için bile mümkün mü? Evet, bir rotasyon elde edebilirsiniz. Ne yazık ki, bu durumda, güç kaçınılmaz neredeyse yarı yarıya düşecek, ancak bazı durumlarda öyle - tek çıkış yolu.

Gerilim üç fazlı şebeke ve bunların oranları

geleneksel prizine üç fazlı motora bağlamak için nasıl anlamak için, bir endüstriyel şebekedeki gerilim ilişkilendirmek nasıl anlamalıdır. Gerilim değerleri iyi bilinmektedir - 220 ve 380 volt. Daha önce, yine 127 oldu, ama bu seçeneğin ellili daha yüksek lehine terk edildi. Nerede bu "sihirli numaralar" mi? Neden 100 veya 200 veya 300? Yuvarlak sayılar daha kolay dikkate almak gibi görünüyor.

endüstriyel elektrik ekipmanları çoğu üç fazlı AC gücüne bağlantı için tasarlanmıştır. nötr telden karşı her fazın gerilimi sadece ev prizine olduğu gibi, 220 volttur. Nerede 380 geldi? Gerilimler bir vektör diyagramıdır 60, 30 ve 30 derecelik açı olacak şekilde bir ikizkenar üçgen, düşünmek kolay yeterlidir. en uzun yanın uzunluğu cos 30 ° ile çarpılır uyluk uzunluğuna eşittir. basit hesaplamalar 30 ° = 380, çünkü bu 220 x görülebilir sonra.

fazlı motor aygıtı

Endüstriyel motorların her türlü tek fazdan çalıştırılabilir değil. Bunlardan en yaygın - 1.5 kVA - 1 kapasiteli asenkron makineler - Herhangi bir işletmedeki elektrik makinelerinin büyük kısmını oluşturan "dayanıklı". Nasıl üç fazlı sistemlerde üç fazlı motor, hangi için tasarlanmıştır geliyor?

Bu devrimci cihazın mucidi Rus bilim adamı Mikhail Dolivo-Dobrovolski'nin oldu. Bu olağanüstü elektrik mühendisi zamanımızda baskın hale gelmiştir üç fazlı şebeke teorisi, bir destekçisiydi. endüksiyon motoru, rotor iletkenlerde stator sargılarının indüksiyon akımlarının prensibine göre çalışır üç fazlı kapatılır. bunların her biri de kısa devre sargıları kendi ortaya çıkmasının sonucu olarak, stator güç hatları ile interaksiyona giren bir manyetik alan vardır. Bu nedenle motor aksının dairesel hareketine yol açmıştır, tork elde edilmiştir.

sargılar, böylece ardışık rotorun mıknatıslanabilir her iki tarafını iter fazların her biri tarafından üretilen alan döner, 120 ° 'lik bir açı ile düzenlenir.

üç fazlı sistemlerde üç fazlı motorun iki şekilde açılabilir - nötr veya onsuz. İlk yöntem, "zvezda9raquo; bu durumda, sargıların her bir faz voltajı 220 V Kablolama bizim koşullarda eşit (faz sıfır) olduğu" olarak adlandırılan treugolnikom9raquo fazlı motor; Bu anahtarlama düğümleri olarak üç sarım ve besleme hattı (380) gerilim seri bağlantı içerir. İkinci durumda ise, motorun yarısı gücüyle büyük üretecek.

Nasıl ters yönde motora açmak için?

Kontrol Üç fazlı motor, yani ters dönüş yönünde bir değişiklik anlamına tersine çevirebilir. Bunu yapmak için, sadece üç iki kabloyu takas gerekir.

kolaylık sağlamak için, motor terminal kutusuna Şema değişikliği genelde bakır tabakalar, temin edilmektedir. "Zvezdoy9raquo etkinleştirmek için; hafifçe bir arada sargıların üç çıkış kablolarını bağlayın. "Treugolnik9raquo; Bu biraz daha karmaşık bir değil, aynı zamanda herhangi bir elektriksel ikincil niteliklere işleyebilir.

Yani, bazen soru geleneksel ev çıkışında üç fazlı motora bağlamak için nasıl doğar. Sadece iki kabloyu fiş bağlanmaya çalışırsanız, o dönmeyecektir. iş almak amacıyla, bir açı (tercihen 120 ° C) de uygulanan voltaj, faz değiştirme simüle etmek için gereklidir. Bu etkiyi elde etmek için, sen, faz değiştiren eleman uygulamak eğer. Latince harf C Şema atanmış Teorik olarak, bu indüktans ve hatta direncine göre yenilemiş fakat tek fazlı ağın içinde çoğu zaman, üç fazlı motor olabilir ve kullanılarak değiştirilebilir kapasitans (kondansatör),

(Aygıtta belirtilmemişse) bobinleri uygulamaları ile ilgili olarak, bunun nedeni değerlerinin karmaşıklığından belirlemek zordur. büyüklük L ölçmek için özel bir cihaz gerekli veya bu düzeni için toplanan. Buna ek olarak, mevcut bobinleri seçimi, genel olarak sınırlıdır. Bununla birlikte, herhangi bir deneysel faz-kaydırma elemanı almak, ancak zahmetli.

motor açıldığında ne olur? faz ve üçüncü - - faza göre belirli bir açı ile kaymış belli bir gerilim bağlantı noktalarının birinde, diğer yandan sıfır beslenir. Şeffaf ve motor çalışması mekanik şaft gücü açısından tam olmayacaktır uzman olmayan, ancak bazı durumlarda aslında yeterli dönüşüdür. Ancak, başlangıçta böyle oturdukları yerden rotor hareket yapabilir başlangıç ​​noktalarına, yokluğu olarak bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumda ne yapılabilir?

başlangıç ​​şaft daha fazla çaba sırasında atalet ve statik sürtünme kuvvetlerini aşmaya ihtiyaç vardır. tork geliştirmek için, sadece başlangıçta devreye bağlı ek bir kondansatör kurmak için gerekli olan, daha sonra kapatılır. Bu amaçlar için, en iyi seçenek kapanış buton pozisyonunu kullanmaktır. Bir başlangıç ​​kondansatör ile üç fazlı motor bağlantı şeması basit ve kolay olan, aşağıda gösterilmiştir. voltaj uygulayarak zamanda, renkli "Pusk9raquo basın; ve başlangıç ​​kondansatör ek faz kaymasını yaratacaktır. istenilen hız düğmesine bükümsüz motoru sonra, (ve) izin gidebilir ve sadece çalışma kapasitesi devresinde kalacaktır.

Yani, biz etkinleştirmek için tek fazlı ağlarında üç fazlı motorun start düğmesine ek olarak, iki kondansatör içermektedir, ek bağlantı şemasını gerektirdiğini gördük. Onlar başka türlü sistem çalışmaz, değerini bilmek gerekir. uzağa çekmek için rotor zorlamak için gereken elektrik kapasite değeri tanımlamak başlamak için. paralel olarak bağlı olan terminal toplamıdır:

C = Cm + Cp, burada:

Cı-v - kalkıştan sonra ilave değiştirilebilir kapasitans başlangıç;

Cp - dönme sağlamakta çalışma kondansatör.

Yine de nominal akım I n değerini (o fabrikada motora bağlı bir etikette listelenmiştir) gerekir. Bu parametre, aynı zamanda basit bir formül kullanılarak belirlenebilir:

I, N = P / (3 x U), ki burada:

U - gerilim, "zvezdoy9raquo bağlandığında; - 220 V ve treugolnik9raquo" ise;, 380;

P - üç faz elektrik motoru, gözün tarafından belirlenen plakların kaybı durumunda bazen.

Yani, gerekli işletim gücüne bağlı olarak hesaplanır:

Cp = Cp = 2800 N I / U - için "zvezdy9raquo ;;

Cp = 4800 N / U - için "treugolnika9raquo ;;

kapasitör başlayan 2-3 çalışma daha büyük olmalıdır. Ölçü birimi - microfarad.

Orada kapasitans hesaplamak için çok çok basit bir şekilde C = P / 10, ancak bu, formül yerine değeri daha sipariş numaraları verir. Ancak, her durumda karışıklık gereklidir.

hesaplama yöntemi, yukarıda yaklaşık değerlerdir. İlk olarak, elektrik kapasite gövdesi üzerinde nominal değer, gerçek büyük ölçüde farklılık gösterebilir. İkinci olarak, kağıt kondansatörler (genel anlamda, bir şey ucuz) sık ikinci el kullanılır ve bunlar için daha büyük sapmasını bahsedilen parametre neden yaşlanma, tabi diğer nesnelerin her türlü vardır. Üçüncü olarak, motor tarafından tüketilen kalacağı akımı milin üzerinde mekanik yüke bağlıdır ve bu nedenle de sadece deneysel olarak değerlendirebilir. Nasıl yapmalı?

Bu biraz sabır gerektirir. Sonuç, paralel ve seri bağlı kapasitörlerin oldukça hacimli seti olabilir. Önemli olan - motorundan çıkan titreşimlerin lehimlenmiş ucundan düşmek etmemek için tüm iyi iş, düzeltmek için sonra. Ve sonra hiçbir zarar sonuçlarını yeniden inceleyecek ve muhtemelen tasarımı basitleştirmek için.

ustaların bertaraf zincirlerini bozmadan akımı ölçmek sağlar özel bir elektrolitik akarlar, ise, üç fazlı motor dahildir, her tel ile seri halde bir ampermetre bağlamak için gereklidir. Tek fazlı şebekede toplam değeri akar ve kondansatör seçimi en düzgün yükleme bobinler için çaba gerekir. Bu papatya toplam kapasite kanununa göre azalır zaman akılda tutmak gerekir:

1 / C = 1 / C1 + 1 / C2, ... ve benzeri, ve buna paralel olarak - tersine, bu geliştirir.

kapasitör üzerindeki voltaj hesaplanır olarak da, bu tür önemli parametreleri hakkında unutmamalıyız. Bu ağın nominal değerinden daha az olmamalıdır ve bu rezerv daha iyidir.

Şema fazlı motor, bazen direnci desteklenmiş bir faz ile nötr iletken arasında bağlanmış. Bu makine kapatıldıktan sonra kalan o başlangıç ​​kondansatör biriken değildir şarjı sağlamak için hizmet vermektedir. Bu enerji elektrik çarpmasına, tehlikeli değildir, ama çok tatsız neden olabilir. güvenli olması için, bir direnç bağlamak için başlangıç ​​kapasitans ile paralel olacak şekilde (y elektrikçi adı "zashuntirovat9raquo). yarısından itibaren Meg Meg'e ve bunun boyutu çok güzel ve poluvattnoy güç, küçük - onun direnç değeri büyüktür. Ancak, kullanıcı "uschipnutym9raquo olmaktan korkmayan ise; bu ayrıntıya olmadan yapmak oldukça mümkün olduğunu,.

Zaten belirtildiği gibi, pahalı film ya da kağıt kapasitanslan satın almak ve onlar biz istiyoruz kadar basit değildir. Sen ucuz ve mevcut elektrolitik kapasitörler kullanan üç fazlı motorların tek fazlı bağlantı oluşturabilir. 300 volt DC dayanacak Bu durumda, çok daha ucuz, onlar da, olmayacaktır. Güvenlik nedeniyle, bunlar (örneğin, D 245 ve D 248), yarı iletken diyot şönt olması gerekir, ancak alternatif gerilim elektrolite alır hatırlamak yararlıdır ve bu, yüksek ve etkileyici bir birinci güçlü bu cihazların bir penetrasyon ısı ve patlama edilir. Bu nedenle, kesinlikle gerekli olmadıkça, gerilim, en azından sabit, değişken olsa, aynı kağıt tipi kapasitörler kullanmak daha iyidir. Bazı ustalar oldukça başlayan devresindeki elektrolit kullanılmasına olanak tanır. Nedeniyle bir alternatif gerilime kısa vadeli maruz kalma, onlar patlayabilir için zaman olmayabilir. Deneme daha iyi değil.

kim en çok satan elektrikli ve elektronik parçalara erişimi olmayan yerlerde sıradan vatandaşlar, bunları satın alıyor? bit pazarlarında ve "bit pazarlarında" En. Orada, eski çamaşır makineleri, televizyonlar ve ev ve bina ve endüstriyel teknolojinin diğer yayınlanmış maddelerin birinin (genellikle yaşlı) elinde vypayat bakımı vardır. Bu ürünlerin Sovyet üretim partisi için sorma: satıcıları madde gerekiyorsa, bu satın alacak biliyorum, ve değilse - ve hediye almayacağız. Sadece (bu durumda kondansatör) çıplak ihtiyaçlar adil olmadığını olur. Ve ne yaparsınız? Fark etmez! Alçalın ve dirençler, sadece tercihen seramik ve vitrifiye, güçlü gerekir. Tabii ki, ideal bir direnç (aktif) faz kayması yok, ama bu dünyada hiçbir şey mükemmel değildir ve bu durumda iyidir. Her fiziksel beden kendi kendine indüktans, elektrikli kapasite ve özdirenci, toz küçük bir leke ya da büyük bir dağ olsun sahiptir. yuva üç fazlı motor açma yukarıdaki Şemalar, aşağıdaki formülle hesaplanır: denomination üzerindeki kapasitör empedansı değiştirerek mümkün olur:

R = (0,86 x U) / Ki burada:

kI - üç faz bağlantısı için akım miktarı ve;

U - sadık 220 volt.

Eğer ihtiyatlı sahibi taşlama çarkından için sürücüye, testere, matkap basın veya diğer herhangi bir yararlı ev aygıtı olarak kullanmak niyetinde para motorun çok kazanmak Önce bu amaçla uygulanabilirliği düşünmek zarar vermez. Herkes tek fazda beslenen bir üç fazlı motorun hiç çalışabilir olduğunu. ev hatırı sayılır ve yararsız ağırlığını lug etmeyecek şekilde Örneğin, MA bir dizi (çift kafes ile yaptığı sincap kafesli rotor) silinmelidir. Genel olarak, ilk denemede en iyisidir veya örneğin elektrikli deneyimli bir kişi, davet ve satın almadan önce onlara danışmak. Oldukça uygun üç fazlı asenkron motor serisi uad, APN AO2, anonim şirket ve tabii ki, ve A. plakasında belirtilen Bu kodlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 2 =